9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Antidepresan ve Alkol Alimi

Question Antidepresan ve Alkol Alimi

Daha yeni psikologdan geldim. Bugunlerde kendimi iyi hissettigimi soylememe ragmen psikiyatriste gitmemin gerekli oldugunu ve agustosa kadar sira oldugundan dolayi o zamana kadar antidepresan kullanmamin gerekli oldugunu soyledi. Gerekcesi; bazi anlarimda depresyonu cok derin yasamamin onu korkuttugunu soyledi: olaylara karsi asiri tepkiliymisim..

Ilac yetkisi olan mahalli doktoruma bilgi notu atarken, kendisine alkole bagimli oldugumu hatirlattim ve, simdiye kadar bildigim uzere, antidepresan alirken alkol kullaniminin zararli oldugunu soyledim. Psikologum; daha erken sarhos olursun diye esprili yanit dondu. Daha sonra da google'dan taradi "SSRI - Alkol" anahtar kelimelerini kullanarak..

Simdiye kadar bildigim kadari ile antidepresan kullanilirken alkol kullanilmaz! Ben mi yanlis biliyorum yoksa psikologum mu bilmiyor isini?

merhaba paylamışınızı okudugumda çok şaşırdım. Alkol bir antidepresan değil deprasandır. Yanı sizin rahatsılığınızı tetiklediği gibi vücüdunuzda farklı tahrıbatllara yol açabilir(özellikle karaciğer). Ama herşeyden önce bunun teşhisini ve size getirdiği sonuçlari bizler net yargılarla kesin cümlelerle söyleyemeyız..Bir psıkıyatrı önerisi olmadan kendınizi bu konuda yönlendırmeyın. Kullandığınız antıdeprasanların alkolle birlikte alınıdıgında sizin üzerinizde ne gibi etkilere yol açacığını uzman bir dr dan başkası bilemez.Çünkü her antıdeprasanın vücutta yarattığı yan etkı aynı değildir.Secondarycolorun da söyledigi gibi bir psıkoloğun vakasına herhangi bi ilaç önersinde bulunması ilaçlar üzerinde yorum yapması etik değildir. Bu oldukça üzücü ve düşündürücü bir durum...Lütfen bir psikiyatriyle bu konuyu konuşun.. En kısa zamnda sağlığınıza kavuşmanız diliğiyle....
    Konu beyzazeynep84 tarafından (29-03-2010 Saat 09:05 PM ) değiştirilmiştir.

Alıntı TheEnemyInsideMe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha yeni psikologdan geldim. Bugunlerde kendimi iyi hissettigimi soylememe ragmen psikiyatriste gitmemin gerekli oldugunu ve agustosa kadar sira oldugundan dolayi o zamana kadar antidepresan kullanmamin gerekli oldugunu soyledi. Gerekcesi; bazi anlarimda depresyonu cok derin yasamamin onu korkuttugunu soyledi: olaylara karsi asiri tepkiliymisim..

Ilac yetkisi olan mahalli doktoruma bilgi notu atarken, kendisine alkole bagimli oldugumu hatirlattim ve, simdiye kadar bildigim uzere, antidepresan alirken alkol kullaniminin zararli oldugunu soyledim. Psikologum; daha erken sarhos olursun diye esprili yanit dondu. Daha sonra da google'dan taradi "SSRI - Alkol" anahtar kelimelerini kullanarak..

Simdiye kadar bildigim kadari ile antidepresan kullanilirken alkol kullanilmaz! Ben mi yanlis biliyorum yoksa psikologum mu bilmiyor isini?
    Malesef psikoloğlar veya psikiyatrisler hastalarına böyle duyarsız ve alaycı davranabiliyorlar.Ukalalık işte.Buna benzer bir olaya şahit olmuştum.
    Antidepresanlarla alkolun birlikte alınamayacağını,hatta alkolle hiç bir ilacın alınmaması gerektiğini herkes bilir.
    Bu arada Alkolle ilgili tedavi gördün mü hiç?
    Hayat bir uykudur, ölünce uyanır insan,
    Sen erken davran, ölmeden önce uyan...

benim psikiyatrist doçent unvanında.haftada 2 kez 1- 2bardak içkiden bişey olmaz demişti.çok içersen sıkıtnı olur demişti

Aslinda dost84... Psikologum da boyle birseyden bahsetti. Hani "erken sarhos olursun" dedi, daha sonra cok icmemem gerektigini belirtti. Ama psikologum benim cok icki ictigimi biliyor: suna her gun diyelim..

iris psikolog'un soylediklerinde alaycilik yoktu da durumu kavrayamamis olabilir.

Arkadaslar, antidepresan ilaci psikiyatrist olmayan mahalli doktorum yazacak. Ve psikologum doktoruma ilac yazilmasi gerektigini bildiren notu gonderirken; uyarim sonrasi alkol kullandigimi belirtti mesaja.. Yani mahalli doktorum durumu dikkate alacaktir!

Su anda pekcok sorun icerisinde bogustugum icin nereden baslanmasi gerektigine dahi karar veremiyorum: karar verme organinin bu durumda psikologumun ve/veya psikiyatristimin olmasinda fayda var!

Yavaş yavaş alkolik olma yolunda ilerliyorsun bence bu sorununuda gözden geçir derim...
    Evli ve mutlu,çocuklu....

Haftaici icmeyebildigim oldu; alkolik olup olmadigimin testini yaparken... Fakat icmek, sarhos olmak hosuma gidiyor. Icmeye basladiktan sonra bir an beynimdeki o durgunlugu, bosvermisligin sarhoslugunu hissettigim anda mutlu oluyorum.. Ve gunun sikintisini, gerginligini almak icin eve gelir gelmez iciyorum.. Alkolik ve alkoliklige giden yoldaki ince cizgide oldugumu biliyorum. Icmesem icmeyebiliyorum ama icmek istiyorum... Psikologuma herseyi soyledim: bakalim olay psikiyatriste bakar..

Standart Antiepressan ve Alkol

Mehaba Enemyinside,

Bundan 10 yıl önce ilk olarak psikiyatriste gözüktüğümde alkol aldığımı bile bile bana hayatımın ilk antidepresanı olan Cipram’ı yazmıştı. Ancak 2-3 yıl sonra alkolu gece gündüz içmeğe başladım. Baktım olacak gibi değil şans eseri bulduğum özel bir hastanede alkolden arınma tedavisi gördüm. Bu tedavi ilerde tekrar nüks etmesini önlememesine rağmen o sıralar mevcut olan depresyonumada iyi gelmişti. Altı yıldır alkol almamaktayım fakat ilaç kullanmaya devam etmekteyim. Bunun nedeni aşağıdadır.

Cipram®(sitalopram)’ın tarifnamesine göre:

Alkol ve lityum ile etkileşmediği gibi fenotiyazinler ve trisiklik antidepresanlarla klinik önem taşıyan farmakokinetik etkileşimi yoktur, ancak sitalopram ve alkol’ün birlikte kullanılması tavsiye edilmez.
    Keza Cipram’ın geliştirilmiş versiyonu olan Cipralex®(Essitalopram) da Alkol ile etkileşim yapmamasına rağmen birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir.
    Link1: http://www.mayoclinic.com/health/ant...lcohol/AN01653

Alkol alımının tavsiye edilmemesinin bence en büyük nedeni, (Link1’de belirtildiği üzere) her iki ilacında antidepressif etkisini azaltmasındandır. Bu etki azalmasının alkolle etkileşim yapmayan diğer antiepressanlar içinde mutlaka geçerli olacağı kanısındayım.

Dolayısıyle alkol alıyorsun diye her hangi bir doktorun antidepressan yazmayacağını hiç zannetmiyorum. Yeterki yazacağı ilaç alkolle etkileşim yapmayan cinsten olsun ve sen o ilacı kullanmanın gerektiğine inanmış ol. Demek istediğim şu ki kullanmanın gerektiğine inanıyorsan Ağustos’a kadar antidepressan yazması için psikiyatriste görünmeyi beklemene luzum yok. Mademki antiepressan yazma yetkisi olan mahalli doktorun var oda yazabilir.

Netice: “Simdiye kadar bildigim kadari ile antidepresan kullanilirken alkol kullanilmaz!” demektesin bu doğrudur. Ancak alkol kullanmayı bırakamıyacağım korkusuyla alkolle etkileşim yapmayan antidepressanları kullanmayı red etmeniz yukardaki açıklamalarım nedeniyle doğru değildir.

Sevgilerimle, Umut34
    Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Neticede belirttiğin durum çok doğru Umut Abi. Alkol alıyorum diye bu sefer hiç ilaç kullanmıyorum. Zaten ilaç almamı gerektiren psikolojik sıkıntımdan dolayı alkole bir bağımlılığım söz konusu.. Haliyle kısır bir döngü başlıyor! Bunu öğrenmem iyi oldu: lakin bu günlerde depresif etki kendini tekrar göstermeye başladı.

Mahalli doktoruma yönlendirmesi için psikolog'uma tekrardan bir bilgi vermem gerekiyor: lakin en son görüşmemizde iyi olduğumu, ilaç kullanmayı sevmediğimden ve aynı anda depresyonda olmadığımdan dolayı psikiyatriste gitmeme gerek kalmadığını söylemiştim.

Teşekkürler açıklayıcı mesajın için Umut abi.