9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Dikkat eksikliğinde kullanılan ilaçlar ?

Exclamation Dikkat eksikliğinde kullanılan ilaçlar ?

Dikkat eksikliğinde kullanılan ilaçlar neler ve bu ilaçların etkileri çocuklar üzerinde nasıl bir etki bırakıyor?
    yan etkileri oldukça fazla ve ürkütücü
    çocuğumda disleksi tanısı konuldu bunun yanı sıra dikkat eksikliği şüpheside var doktorla görüşmemiz söylendi çocukların ilaç kullanmasına şiddetle karşı olan ben böyle bir şey olma olasılığında ne yapacağım?
    ilaçsız çözüm yolarına gitmeyi düşünüyorum ama nasıl?

en kötü yan etki boy ve kilo geriliği bu ilacı kullanan boyu ve kilosu geri kalan bir çocuğun beyni nasıl gelişir?
    gelecek için başka sorunlar ortaya çıkar fiziksel ve zihinsel yönden!!!
    düşüncelerini ve paylaşımlarınızı yazarsanız sevinirim
    teşekkürler...

Merhaba eflin,

Dikkat eksikliğinde kullanılan benim bildiğim iki ilaç var: Ritalin ve Concerta.

Ritalinin etkisi yaklaşık 4 saat sürdüğünden Concertayı imal ettiler ve etkisi 12 saat sürüyor. Concertanın 18, 36 ve 54 mg.lıkları var.

Bu ilaçlar çocuğun dikkatini kesinlikle artırıyor ve beynin işleyişine müdahale etmiyor.

Prospektüsünün içindeki can sıkıcı hatta ürkütücü yan etkilerinden etkilenme. Boy ve kilo artışını engellemiyor.

Oğlum 4 yıldır concerta kullanıyor ve hiç bir yan etkisini yaşamadım.

Ben de çocukların ilaç içmesini hiç istemiyorum ama bazen mecbur kalınıyor işte.

Ya çocuğun ilaç içmeyip evde oturacak ya da ilaç içip eğitimini sürdürecek.
    Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

ritalin türü ilaçlar içinde uyarıcı maddeler var.kötü amaçlı kullanılabiliyo.fakat doktorlar çok düşük dozda verdiği için pek sıkıntı yaratmıyor.faydasının zararından büyük olması önemli.mesela bazı hastalara morfin bile verirler çünki o durumda faydası zararından daha büyük

en etkilisi ritalindir.

4 adet etken madde var en güçlüsünden en güçsüzüne sıralayım. Ticari isimlerini tam hatırlamıyorum

Metilfenidat (ritalin, concerta kırmızı reçeteyle satılır.)
    Atomoksetin
    Modafinil (daha çok uyku açmak için kullanılır)
    Pirasetam

hepinize teşekkür ederim ...
    çocuğumda aşırı olmamakla birlikte hafif bir dikkat eksikliği var yani ufak bir uyaranla dikkati dağılıyor ama ben başka şekilde dikkatini çekiyorum. dikkati dağılınca ders yapmak istemiyor sevdiği şeylerde dikkati harika hiç dağılma yok en çok sıkıntım ders konusunda

endişem okulda dikkatinin dağılması öğretmeni sınıftaki bir çok öğrenciye göre dikkati iyi diyor... hareketli olmasına karşn hiperaktivite yok (her çocuk gibi enerjik koşup oynuyor)
    disleksi uzmanımız doktor önerdi bizde randevu aldık kesinlikle ilaç verecek eminim ben kısa bir araştırma sonucu kullanılan ilaçları görünce ister istemez endişe duydum
    çocukların açıkçası robotlaştığı
    mesela amerikada okullarda dikkat eksikliği hiperaktivite(dehb) olan çocukları anne baba izni olmadan ilaçlar ile robotlaştırdıkları yazısını okudum bu ilaçlar bu kadar kolay mı verilir çocuklara ?!

biz büyüklere ilaç verilmesine karşı değilim ama en azından okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocuklara ilaç verilmesine karşıyım
    iyimsercim nasıl bir dönem geçirdin ebeveyn olarak bana anlatırsan çok sevinirim ilaçların yan etkileri neler mesela,hangi yan etkileri daha sık görülebiliyor?
    yada siz hangi yan etkileri fazla yaşadınız?ben en çok uykusuzluk ve sinirli olmaları yönünde okudum

not :kusura bakmayın bir süredir bu sorunlar yüzünden forum iletilerini okuyamadığım için
    değerli bilgileriniz için tekrar hepinize çok teşekkür ederim
    saygılar

Ben önceleri uykusuzluk gözlemledim, sonra ortadan kalktı.
    Yan etkileri her çocukta farklıdır elbet.
    Eğer sizin doktorunuz da bu ilacı verirse yine konuşuruz.
    Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

ya her ilacı işte uyuşrucu denilen maddeleri;
    ihtiyaç sahiplerinde ve dozunda kullanıldığında bilinki şifadır... herşeyi Yaratan Allah.. tabi dünyada aldığımız nefes bile iki yöne çeker kendisini hayır ve şer her nefesimize Allah seçme şansı sunmuş ufacık oğlunuz ritalin vs türevi ilacı uyarsın beni uyuşayım vs diye içmiyorki doktor size siz çocuğunuza... birde ne olursa olsun........
    insana;
    görmediği, duymadığı, hissedemediği bir hiçle(hava) can veren Allah c.c'dür.
    tabi buna inanmak ve istemek gerekir... her aldığınız ilaçta yazdığım aklınızda olsun bunlarla ilgili çok hikaye, rivayet, hadis duymuşuzdur... eğerki onu düşünerek, ad ederek ilaç kullanırsak. ne diyorum bir hiçle bize can veren Allah şifayıda en hızlısı ile verir. en layıkı ile verir, aklınızda yan etki kalırsa ki ne ala sizz en başa dönün kendinizde de birşeyler arayın, reçetelerde yazılan yan etkilerin %50den fazlası plaseboda da çıkar....

Metilfenidat(concerta yada ritalin) bunlar çok fazla etkili eminim ,6 aydırüzenli concerta 72 mg(en yüksek doz) kullanıyorum ,hayatım değişti ya var mı ötesi ,arada korkunç anksiyete olsada katlanıyorum..madde bağımlısıydım düşünün 6 aydır aklıma bile gelmiyor içmek..hiperaktif çocuğu adam eder,başbakan yapar bu bu stimulanlar