Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Eczaneci nasıl olunur , Eczacılık Fakültelerinde hangi dersler okutulur , /araştırma

 1. #1

  Standart Eczaneci nasıl olunur , Eczacılık Fakültelerinde hangi dersler okutulur , /araştırma

  Genel olarak ilaç almak için gittiğimiz eczanelerde kimler eczacı , kimler eczane teknisyeni , kimler eczane teknikeri , kimler çırak vb anlayabilmek , varsa çocuklarınızın , yeğenlerinizin , akrabalarınızın , eczanelik fakültesinde okuduktan sonra eczane açabilir mi , eczane dışında nerelerde çalışabilir , gelirleri , maaşları kaç tl sını bulur , ilaç isterken eczaneciden utanılır mı vb konuları elimizden geldiğince araştıracağız.

  Konu biraz uzundur , bazı ilaçları kullanan arkadaşların uzun yazılar okumakta zorluk çektiğini anlayabiliyorum. Okumak isteyenler , konuyu merak edenler parça parça okuyabilirler.  ECZANE
  TDK Sözlük anlamı : İlaçların hazırlandığı veya hazır ilaçların satıldığı yer.  Bazı konularda kesinlikle doğru budur dediğim olaylar olsada ve bana görede kesinlikle doğru olsada bu tür mesleki konularda araştırmalar yaparken her ne kadar dikkatli olmaya ve insanlara yanlış bilgiler vermemeye çalışsamda yanlışlıklar yapabilirim. İsteyenler bu tür araştırmalara kendi araştırmalarınıda katıp daha detaylı bilgilere erişebilirler ve kendilerine göre daha doğru sonuçlar çıkarabilirler.Yani bazı konular hariç yazdıklarımın herşeyi doğrudur gibi takıntılarım / saplantılarım yoktur. Doğru olanlar vardır , müşavare edilip ortak doğru bulunacak konular vardır.

  Özel not : Kitaplar bölümünde telif hakkı istenmeyen bazı kitapların linkleri verilmiştir. İlgili kitapları okuyup hiç kimse kendi başına ilaç hazırlama veya karışım yapma gibi olaylara girmesin. İlaçların 1 mg doz aşımı bile bazen insanı zehirlemektedir. İlaç firmaları bu dozların hepsini mg bazında hatta bazen microgram bazında hesaplamalar yapmakta 10 senelik deneyler yapmakta ve insanlara zararı olmadığı , faydası olduğundan orginal ilaç olarak insanların hizmetine sunmaktadırlar.

  Kendi başımıza ilaç deneyleri , denemeleri , karışımları yapmamamız kendi sıhhat ve sağlığımız açısından faydamıza olur.


  İçtiğiniz ilaçları mercimek gibi veya minicik gibi fiziksel olarak görüp bundan 5-6 tane yutsam bir şey olmaz gibi saçma sapan düşünceler içine kesinlikle girmeyiniz. Kesinlikle doktorunuzun tavsiye ettiği biçimde kullanınız.
  ECZANECİLİK
  Ülkedeki Eczane sayısı :
  http://www.eczanetr.com/istatistikler.asp // 2009 istatistiklerini yayınlıyorlar.

  2009 itibari ile
  Toplam İl Sayısı 81
  Toplam Eczane Sayısı 19.146
  Toplam Nüfus 67,783,875
  Top Eczane Başına Düşen Kişi 3,540

  Günümüz itibari ile 74.000.000 / 3.500 = 21.142 eczane ülke için ideal gibi gözüküyor.


  ////////////////////////////////////////////////////////////////////////


  http://www.eczanetr.com/eczaneler.asp
  ///
  2012 itibari ile 24.309 eczane var olduğu söyleniyor.
  http://www.netgazete.com/haber/Eczac...ye_555109.html
  ////////////////

  Eczane sayısı hakkında ki tartışmalardan bazıları.

  http://haber.gazetevatan.com/Eczane_...274617/4/Haber

  http://www.sdplatform.com/Yazilar/Ko...-meselesi.aspx

  //////////////////////////////////////////////////////////

 2. #2

  Standart

  Dernekleri : http://www.teb.org.tr
  Eczacılık Kanunu :6197 sayılı kanun : http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.6197.pdf // Bu kanunun bazı maddeleri değişmiştir.Bazı maddeleri geçerli değildir.

  6197 nin bazı maddelerini değiştiren 6308 sayılı kanun : http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20120531-3.htm
  madde 5 ile 17-5.-2012 de 3.500 sayı sınırı getirilmiş.
  ///////

  Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu : *http://www.iegm.gov.tr/Default.aspx?sayfa=anasayfa
  İstanbul İl sağlık Müdürlüğü : http://www.istanbulsaglik.gov.tr/
  Sağlık Bakanlığı : http://www.saglik.gov.tr/

  //////
  Eczacıların kâr marjları ve bir ayda ne kadar para kazanıyorlar tahmini hesaplar
  http://www.prohayat.com/2011/07/20/e...aban-puanlari/

  Kar marjları ortalama yüzde 10 ila yüzde 15 arası değişir.Bazı ilaçlarda daha fazlada olabilir. Tam öğrenebilmek için Türkiye'de ilaç üreten ve ilaç ithal eden ecza depolarından , şirketlerden ilaç fiyat listesi , promosyon bilgileri almanız gerekir.Tabi ki eczaneci olmanız gerekir.


  Diyelim 1 ayda 50.000 tl lık ilaç sattılar ise bunun içinde ki kâr marjı ortalama yüzde 10 dan 4.545 TL dır. Geri kalan 45.455 TL sı ise ilaç bedelidir bunuda ilaç depolarına öderler.
  Para tahsilinde ise ilacı sattıkları kişi çalışan sgk lı , emekli sandığı veya bağkurlu değilse peşin alırlar. Şayet emekli sandığı , çalışan sgk lı veya bağkur ise ilacın genel olarak yüzde 20 bedelini alırlar.Gerisini ise devletten 1 ayda 3 ayda vb alırlar ve ilaç deposuna ödemeyi yaparlar.

  Bu kazandıkları 4.545 TL sı ile dükkanın kirasını
  Çalıştırdıkları kişilerin parasını ,
  bağkurlarını
  elektrik , su , telefon , muhasebe ücretlerini , vergilerini vb ödemelerini yaparlar. Geriye para kalırsa evlerinin giderlerini karşılarlar.Ortalama yüzde 15 den hesaplarsanız biraz daha fazla kazanabilirler. Kâr marjları yüzde 20 den olursa biraz daha fazla kazanma ihtimalleri artar.

  *
  Tabi bu hesaba göre 24.000 eczaneci * 50.000 TL aylık ortalama ciro = 1.200.000.000 TL * 12 ay = ortalama 14.400.000.000 TL 1 senede ülke geneli ortalama ilaca para harcıyor olmamız gerekir.

  Cirolar illere göre , ilçelere göre , hastane yakınında olup olmamasına göre değişebilir.


  http://eczacininsesi.com/?yon=forum_soru_detay&id=20496

  http://www.eksiduyuru.com/duyuru/143...dememesi-neden

  http://www.eczanetr.com/forum/forum_...cffd93fzzde6dc

  SGK TARAFINDAN BEDELİ ÖDENEN İLACLAR LİSTESİ
  http://www.eczanehaberleri.com/haber...p?haberID=1419

  http://www.saglikaktuel.com/haber/10...-sut-29689.htm
  http://www.medimagazin.com.tr/ana-sa...-80-51383.html

  ////////////////////////////
  DEVREN ECZANE İLANLARI
  http://www.sahibinden.com/devren-isy...agingOffset=20

  NORMAL BİRİSİNİN KİRALIK DİPLOMA İLE ECZANE AÇMASI YASAL MI KONUSU
  http://www.internethaber.com/eczane-...i--426998h.htm

  Vergi kaydı eczacılık fakültesi mezunu üzerine olabilir ve açılabilir , eczacılıktan mezun olmayan sermaye ortağı olabilir veya aralarında anlaşıp sahibi kendi olur ama ama mesul müdür olarak gözüken , sahibi gözüken eczacılık fakültesi mezunu olmak zorundadır ve eczanede çalışmak ve bulunmak zorundadır.Bulunmadığı takdirde Muvazalı olarak görülüyor ve diplomasını , eczacı kalfası belgesi almış olan bir ticaret erbabına kiraya veren eczacılık fakültesi mezununa ceza veriliyor.


  Ayrıca devlet kurumlarında çalışan eczacılık fakültesi mezunlarıda ayrıca eczane açamıyorlar.
  Konu ile ilgili bazı linkler
  http://www.haberinkalbi.com/saglik-h...eme_89131.html
  https://eksisozluk.com/eczacilik-dip...vermek--932971

  “Muvazaalı olarak eczane açıldığının tespiti hâlinde, ruhsatname iptal edilir ve eczacı beş yıl süreyle eczane açamaz. Muvazaanın eczacılar arasında yapılmış olması hâlinde, eczane açma yasağı hepsi hakkında uygulanır.”


  ///////////////////////////////////////////////////////////

 3. #3

  Standart

  İlaç isterken Eczaneciden utanılır mı ?
  Eczanecilerde sağlık çalışanları oldukları ve sağlık sektöründe hizmet verdikleri için isteyeceğiniz ilaç antidepresanda olsa , antispikotikde olsa veya farklı ilaçda olsa utanılmaz.

  Zaten eczanecilerde bize bu ilacı yazarken bizi ayıplar gibi veya sanki utanılacak bir şey yapmışız gibi ilaçları vermezler.

  Bilhassa antidepresan veya antipsikotik ilaçlar alıyorsak bizim beyin kimyamız ile ilgili strese bağlı bozulmalar olduğunu bildikleri için ilaçları kullanmamızın bizim suçumuz değil , çevresel etkenlerin , her insanı biraz zorlayan ve strese sokan yaşamsal zorlukların sorumlu olduğunu ve bunlarında her insan gibi bizimde beyin kimyamızı etkilediğini ve bunu düzeltmek için bizlere ilaç yazıldığını bilirler ve bizi suçlayan tarzda kesinlikle bakmazlar .

  Genel olarak güleryüzlü, soğukkanlı , sakindirler ve onlarda bu tür ilaçları bir çok kişiye verdikleri için en doğal olan mesleklerini icra etmektedirler ve bunun eğitimini almaktadırlar.
  Sağlıkta utanma olmaz.

  Bizler alacağımız ilacı utanma olarak görsek bile onlar için her gün doğal olan , yapmaları gereken , vazifeleri olan bir iştir.

  Hiç kimseyi yargılamakla , kişisel özelliklerine bakmakla uğraşmazlar.

  Sadece kesinlikle reçeteli satılması gereken ilaçları reçetesiz satmazlar.Bu tür konularda da eczanecilere ısrar etmememiz gerekmektedir.  /////////////////////////////////////////////
  ÇALIŞMA ALANLARI
  http://www.derszamani.net/eczacilik-...nda-bilgi.html

  1. Kendi eczanelerini açabilirler.
  2. Herhangi bir başka eczaneci arkadaşı ile beraber ortak ltd şti kurup açabilirler veya birisinin üstüne açılır gelir vergisine tabi olur ama ortak olurlar. Aralarındaki güven ilişkisine bağlı.Ama borçlar veya alacaklar olduğunda maliyede , alacaklılarda eczane sahibi kim gözüküyorsa ona giderler.
  3.Hastenelerin eczane bölümünde çalışabilirler.
  4. İlaç şirketlerinde çalışabilirler.

  //////////////////////////////////////////////////////
  1 Eczanede ortalama 1 eczacı , 1 Eczacı teknikeri , 1 eczacı kalfası*( Teknisyeni ) ,ortalama 3 kişi idealdir.

  Eczacı Teknisyeni ile , eczacı teknikeri hemen hemen aynı görevleri vardır , tek farkı eczacı kalfası yani eczacı teknisyeni en az lise mezunu olup 1,5 ay civarı eczacılar derneği tarafından eğitim almış kişidir.

  Eczacı teknikeri ise gene en az Lise mezunu olup 2 sene sağlık meslek yüksek okullarında en az 2 sene eczacılık hizmetleri bölümünde okumuş kişidir.

  Eczacı ise 5 senelik eczacılık fakültesi okumuş kişidir ve bu ikisinden de sorumludur.  ECZACI : Eczaneyi açmaya yetkili , 5 senelik eczacılık fakültesi okumuş diploması olan yetkili kişidir. // Mezun olduktan sonra , herhangi bir eczacı yanında yardımcı eczacı olarak en az 1 sene çalışmış olması gerekmektedir.

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20120531-3.htm
  "Madde 5

  Serbest eczane açmak veya serbest eczanelerde mesul müdür olarak çalışmak isteyen bir eczacı, en az bir yıl müddetle hizmet sözleşmesine bağlı olarak mesul müdür eczacı ile birlikte serbest eczanelerde yardımcı eczacı olarak çalışmak zorundadır. Hastane eczanelerinde veya ikinci eczacı olarak serbest eczanelerde en az bir yıl süre ile çalışanlar, yardımcı eczacı olarak çalışma şartını yerine getirmiş sayılır. Yardımcı eczacıların, il sağlık müdürlüğü ve/veya bölge eczacı odalarının denetimlerinde üç kez eczanede görevi başında mazeretsiz olarak bulunmadığının tespiti hâlinde çalışma süresi kabul edilmez.

  Yardımcı eczacılara asgari ücretin bir buçuk katından, ikinci eczacılara da asgari ücretin üç katından aşağı olmamak üzere taraflarca belirlenecek ücret ödenir. Yardımcı eczacı ve ikinci eczacı çalıştırılması ile ilgili usul ve esaslar Türk Eczacıları Birliğinin görüşü alınarak Sağlık Bakanlığınca belirlenir.”

  ////////////////////////////////////////////////////
  YARDIMCI ECZACI : http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20120531-3.htm madde 5 deki Serbest eczane açmak veya serbest eczanelerde mesul müdür olarak çalışmak isteyen 5 senelik eczacılık fakültesi mezunu kişinin 1 senelik yardımcı eczacı görevini ifa eden kişi.


  ECZACI KALFASI ( MODERN ADI İLE ECZANE TEKNİSYENİ ) : En az Lise mezunu olan ve http://www.sbn.gov.tr/icerik.aspx?id=387 bu linkteki şartları taşıyan kişidir.Eczacı kalfası şayet eczacılık fakültesini kazanır ve diplomasını alırsa kendiside isterse eczane açabilir veya başka bir eczacı arkadaşı ile LTD ŞTİ kurup ortak eczane açabilirler.

  Ek iş arayanlar ECZACI KALFASI olup isterlerse gece nöbetçi olan eczanelerde nöbetçilik yapabilirler veya düzenli bir eczanede çalışabilirler. Ama işini aldıkları yere iyi bir güven vermeleri ve eczanecilikten , ilaçlardan , sağlık işlerinden anlamaları kesinlikle şarttır.  Eczane Kalfası ( Teknisyeni ) yetiştirme iş-kur örnek :
  http://iskur.co/iskur-kurs-eczaci-kalfasi-van/

  http://www.teis.org.tr/index.php/201...lari-hakkinda/

  Dernekleri : http://eczaneteknisyenleridernegi.com

  http://www.e-kutuphane.teb.org.tr/pd.../eylul05/2.pdf

  ECZANE TEKNİKERLİĞİ : http://eczaneteknisyenleridernegi.com/mevzuat/


  ///////////////////////////////////////////////////
  ECZANE AÇILIŞINDA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN İSTEDİĞİ BELGELER
  http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/s...ecz_acilis.asp

  AÇILMIŞ ECZANELERİN NAKİLLERİ
  İL İÇİNDEKİ İLÇELER ARASI VE İLLER ARASI NAKİLLERDE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN İSTENİLEN BELGELER.

  http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/h..._islemleri.asp

  İLAÇLARDA KDV ORANI = Yüzde 8
  *http://www.dunya.com/ilac-ureticisin...di-149322h.htm
  http://www.gib.gov.tr/index.php?id=830

  //////////////////////////////////////////////////////

 4. #4

  Standart

  REÇETE TÜRLERİ
  http://www.mersineczaciodasi.org.tr/...=haber&no=4993
  http://www.sanaleczanemiz.com.tr/ilacrehberi/?cat=24

  Detaylı bilgiler için yukarıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

  1. NORMAL ( BEYAZ )
  2. KIRMIZI
  3. TURUNCU
  4. MOR
  5. YEŞİL
  E-Reçete sistemine geçildiği için kağıda yazılı reçete olayı bitti gibi durumlar var. Bu renkler bir nevi ilaçların kategorilendirilmesinde kullanılmaktadır.

  HANGİ İLAÇLAR HANGİ REÇETEYE TABİ TAM GÜNCELLENMİŞ LİSTELER
  http://www.iegm.gov.tr/Default.aspx?...ste&lang=tr-TR

  Buradan en üstteki tarihe bakıyoruz. Okuyabilmek için excel viewer türü programlar veya excel programı kurabilirsiniz.10.000 e yakın bütün ilaçların rengine göre reçete durumunu göstermektedir.  ///////////////////////
  E-REÇETE NEDİR , NERELERDE KULLANILIR ?
  http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connec...df?MOD=AJPERES

  ICD-10 HASTALIK TANIMLAMA KODLAMA SİSTEMİ : http://tr.wikipedia.org/wiki/ICD-10 , http://medulamedula.com/icd-kodlari , http://istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/bi...igiris/icd.asp

  İLAÇLARIN KODLAMA SİSTEMİ ATC : http://www.ilactr.com/atc/

  SGK nın karşılamadığı bazı ilaçlar : http://www.sanaleczanemiz.com.tr/ilacrehberi/?p=42876


  *
  MEDULA SİSTEMİ :
  Kullanım klavuzu : http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connec...df?MOD=AJPERES
  DOKTOR LOGİN : https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor/login.jsp
  ECZANECİ LOGİN : https://medeczane.sgk.gov.tr/eczane/login.jsp
  Doktorların branşlarına göre kodları ( En Alt kısımda )
  *https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor/...70922138723070

  /////////////////////////////////////////////////

 5. #5

  Standart

  ECZANECİ OLMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİMLER
  Eczanecilik diplomalı bir meslektir. Önüne gelen maalesef eczaneci olamaz. Eczaneci olabilmek için üniversitelerde eğitimini almış olmamız gerekmektedir.  Türkiye'de 22 ye yakın üniversitede Eczacılık Fakültesi bulunmaktadır.
  İlgili Üniversiteleri http://www.dogrutercih.com/program2012/tablo4/goster
  buradan bölüm adına ecza yazarak görebilirsiniz.

  Eczacılık Fakültesini kazanmak için MF-3 den 2012-2013 itibari ile en az 426 ila 508 arası puan almak gerekmektedir.

  Vakıf üniversiteleri eğitim ücreti alır ve paralıdır.Puanlarınız yüksek olursa tam burs kazanma imkanına sahip olabilirsiniz yani sizden her sene başarılı olduğunuz müddetçe eğitim ücreti almaz.

  Devlet Üniversiteleri ise hiç bir şekilde eğitim ücreti almaz ve ücretsizdir.
  Her sene ortalama 1.600 e yakın öğrenci alımı yapmaktadırlar.Bu sayı ileride ülke nüfusuna göre, eczacı sayısının yeterlilik durumuna göre artabilirde , azabilirde.
  Bana göre bu sayı giderek azaltılmalıdır. önümüzdeki bir 10 sene için her sene en fazla 500 Eczanecilik fakültesi öğrencisi daha ideal gözüküyor.Çünki 24.000 eczane sayısı şimdilik ideal gözüküyor , mezun olduklarına eczane açamazlar. Anca devlet hastanelerinde veya ilaç depolarında vb iş bulabilirler gözüküyor. En azından hali hazırda eczanesi olanlar rekabet ile uğraşmayıp kazanmaları gereken normal paralarını kazanıp , ticari kaygı gütmeden daha rahat sağlık hizmeti verebilirler.  //////////////////////////////////
  Üniversite Eğitimi sırasında yapılacak stajlar için yönerge örnekleri : http://eczacilik.istanbul.edu.tr/_fi...8195a248b0.doc

  5 senelik eczacılık fakültesi ders programı Örnekleri
  http://eczacilik.istanbul.edu.tr/?Tr...ers_Icerikleri
  http://www.anadolu.edu.tr/sites/defa...B1l%C4%B1k.pdf


  //////////////////////////////////////////


  Biz bu üniversitenin ders programını inceleyelim.
  http://egitimdeyapilanma.istanbul.ed...d=188&ref=fak\

 6. #6

  Standart

  1. Sınıf 1. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  101 Z GENEL KİMYA
  Atkins. P. W., Jones, L. L. (1998). Temel Kimya I ve II (Çeviri editörleri: Kılıç, E., Köseoğlu, F., Yılmaz, H.). Ankara: Bilim Yayıncılık. // 65 TL

  102 Z FİZİK
  1-Fen ve Mühendislik İçin Fizik, Serway-Beichner, Çeviri:Kemal Çolakoğlu, Palme Yayıncılık // 23 TL

  103 Z MATEMATİK
  A. Dernek, Genel Matematik, Nobel yay., 2007 // 22 TL

  104 Z TIBBİ BİYOLOJİ
  Tıbbi Biyoloji Ders Kitabı Prof. Dr Ayşe Başaran // 42 TL

  OD AIIT 10 Z ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I
  Ali İhsan Gencer, Sabahattin Özel, Türk İnkılap Tarihi, 13bs., İstanbul, Der, 2009. // 15 TL

  OD GS 001 S GÜZEL SANATLAR I
  --------

  OD TD 201 Z TÜRK DİLİ I
  *ERGİN, Muharrem, Üniversiteler İçin Türk Dili, Bayrak Yayınları,2004. // 17 TL

  OD YD 301 Z YABANCI DİL I
  Step by Step , *İsmail Hakkı Mirici*Pelin Ayla**// 25 TL ( Listede belirttikleri kitap satılmıyor onun yerine bu var )


  *********************************
  1. Sınıf 2. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  201 Z ANALİTİK KİMYA I
  Analitik Kimya Temelleri (Skoog, West, Holler) // 32 TL

  202 Z İNSAN ANATOMİSİ
  anatomi , Mustafa Sarsılmaz , nobel kitapevleri // 17 tl

  Ücretsiz telif hakkı olmayan anatomi ile ilgili e-kitaplar
  http://w2.anadolu.edu.tr/aos/kitap/E...10/unite01.pdf
  http://w2.anadolu.edu.tr/aos/kitap/E...10/unite02.pdf
  http://w2.anadolu.edu.tr/aos/kitap/E...10/unite03.pdf
  ---
  http://w2.anadolu.edu.tr/aos/kitap/E...10/unite09.pdf
  //
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/347.pdf
  //
  http://www.zygotebody.com/

  220 Z BİOİSTATİSTİK
  Kaynak belirtilmemiş , fakat bu kitap alınabilir.
  Biyoistatistik , Kadir Sümbüloğlu // 18 TL

  105 Z ECZACILIK TERMİNOLOJİSİ
  Eczacılık Terminolojisi ders notları, hazırlayan: Nuriye Akev, İstanbul 2008

  217 Z ECZACILIĞA GİRİŞ
  Eczacılık mesleği ile ilgili çeşitli kaynaklar

  210 S BİLİM VE UYGARLIK TARİHİ
  BERNAL, J.D., Tarihte Bilim 1, Evrensel Basım Yayım. // 15 TL

  216 S EKONOMİNİN TEMEL İLKELERİ
  Ekonomi kitapları, internet siteleri ve makaleler //

  Ekonominin Temel İlkeleri , Prof. Dr . Hasan Eski , // 25 TL

  213 S GÜZEL KONUŞMA VE YAZMA SANATI
  Nüzhet Şenbay, "Söz ve Diksiyon Sanatı" // 8 TL

  214 S SAĞLIK SOSYOLOJİSİ
  Sağlık Sosyolojisi - Zafer Cirhinlioğlu // 12 TL

  215 S PSİKOLOJİ
  1- Morris, C.G. (2002). Psikolojiyi Anlamak (Psikolojiye Giriş). Çeviri Edt. H. Belgin Ayvaşık, Melike Sayıl, Türk Psikologlar Derneği Yayınları, Ankara. // 70 TL

  OD AIIT 10 Z ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II
  Ali İhsan Gencer, Sabahattin Özel, Türk İnkılap Tarihi, 13bs., İstanbul, Der, 2009.

  OD GS 002 S GÜZEL SANATLAR II
  ---

  OD TD 202 Z TÜRK DİLİ II
  ERGİN, Muharrem, Üniversiteler İçin Türk Dili, Bayrak Yayınları,2004.

  OD YD 302 Z YABANCI DİL II
  --
  OD ŞKİ 01 S ŞEHİR VE KÜLTÜR - İSTANBUL

  Şehir ve Kültür İstanbul,Profil Yayıncılık // 18 TL

  ---------------
  1. SENE KİTAP ÜCRETLERİ ORTALAMA = 424 TL
  //////////////////////////////////////

 7. #7

  Standart

  2. Sınıf 1. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  308 Z FARMASÖTİK MİKROBİYOLOJİ
  Denyer SP and Baird RM. Guide to Microbiological Control in Pharmaceuticals and Medical Devices. Boca Raton, CRC Press Taylor&Francis Group, 2007. // 240 TL

  305 Z BİTKİ MORFOLOJİSİ
  Baytop, A., (1993) Farmasötik Botanik Uygulamaları (ders kitabı). // 20 TL

  304 Z ORGANİK KİMYA
  Eczacılar İçin Organik Kimya, N.Ergenç , Ö.Ateş, A.Gürsoy
  // 18 TL

  315 Z ANALİTİK KİMYA II
  Analitik Kimya Temelleri (Skoog, West, Holler)

  309 Z FİZYOLOJİ
  Fizyoloji Ders Kitabı Meliha Terzioğlu Lütfi Çakarİ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yayınları Cilt1, İstanbul. cilt 2 dahil // 22 TL


  319 Z PATOLOJİ
  Robbins pathologic basis of disease, concise pathology // 36 dolar

  321 S MESLEKİ İNGİLİZCE I
  Üniversitede ders notları veriliyor //

  ********************

  2. Sınıf 2. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  GECİCİ01 S İNFEKSİYON HASTALIKLARI VE ETKENLERİ
  http://www.patoloji.biz/?pnum=13&pt=...4%B1%20E-kitap


  Sistemik İnfeksiyon Hastalıkları Süleyman Felek // 15 TL

  401 Z BİOKİMYA
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/read.p...r/goruntu/263/

  Biyokimya Prof.*Dr.*Fahrünnisa*Pamuk // 30 TL

  406 Z FARMASÖTİK TEKNOLOJİYE GİRİŞ
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/308.pdf

  Pharmaceutical Compounding and Dispensing, JF Marriott, KA Wilson, CA Longlay, D Belcher, 2006. / 61 Dolar

  403 Z HALK SAĞLIĞI

  Wallace RB. Maxey-Rosenau-Last Public Health and Preventive Medicine. USA, The McGraw-Hill Companies, 2008 // 193 dolar

  407 Z FARMASÖTİK BOTANİK
  Baytop, A., (1993) Farmasötik Botanik Uygulamaları

  415 S ETNOBOTANİK

  Cotton C., M., (1996) Ethnobotany, Willey Pres, UK // 115 Dolar


  409 Z FARMAKOLOJİ I
  Rasyonel Tedavi Yönünden Tıbbi Farmakoloji, Prof. Dr. Oğuz Kayaalp // 162 TL

  416 S BESİN ANALİZİ
  Food Analysis, theory and Practice (Y. Pomeranz, C.E. Meloan, 3th Ed.) // 184 dolar

  417 S KROMATOGRAFİK ANALİZLER
  Enstrümantal Analiz İlkeleri (Skoog, Holler, Neiman) // 38 TL

  418 S HETEROSİKLİK BİLEŞİKLERE GİRİŞ
  Eczacılar İçin Organik Kimya, N.Ergenç , Ö.Ateş, A.Gürsoy // 18 TL

  421 S MOLEKÜLER BİYOLOJİ
  Temel Genetik Ders Notları, İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yayınları 2009 .

  419 S MESLEKİ İNGİLİZCE II
  Üniversitede ders notları veriliyor
  İngilizce ders kitapları ve bilimsel yayınlar

  2. SENE KİTAP ÜCRETLERİ ORTALAMA = 1.600 TL

  ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 8. #8

  Standart

  3. Sınıf 1. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  503 Z FARMAKOGNOZİ I
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/313.pdf

  Farmakognozi Ders Kitabı. Cilt II (1974). Prof.Dr. Turhan Baytop. İstanbul: İstanbul Üniversitesi Yayınları.
  // 80 TL

  502 Z FARMASÖTİK TEKNOLOJİ I
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/257.pdf

  Kontrollü Salım Sistemleri, Ed. Ayla Gürsoy, 2002 // 15 TL
  http://www.kssd.org.tr/publications.php

  506 Z İMMÜNOLOJİ
  Kindt TJ, Goldsby RA, Osborne BA. Kuby Immunology. New York: W.H. Freeman and Company; 2007. // 46 dolar

  501 Z FARMASÖTİK KİMYA I
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/303.pdf
  Organik Sentez Pratikleri, S.Tulus // 12 TL

  507 Z FARMAKOLOJİ II

  Rasyonel Tedavi Yönünden Tıbbi Farmakoloji, Prof. Dr. Oğuz Kayaalp

  -----

  3. Sınıf 2. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  603 Z FARMAKOGNOZİ II
  Farmakognozi Ders Kitabı. Cilt II (1974). Prof.Dr. Turhan Baytop. İstanbul: İstanbul Üniversitesi Yayınları.

  602 Z FARMASÖTİK TEKNOLOJİ II
  Pharmaceutical Dosage Forms ?Parenteral Medications (Eds:K.E. Avis, H.A. Lieberman, L. Lachman), 1992
  // 164 Dolar

  601 Z FARMASÖTİK KİMYA II
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/296.pdf

  Üniversitenin sitesinde yazılı kitaplar googlede çıkmıyor.İlgili üniversitedeki öğretim görevlilerine sormaları daha faydalı olur.

  Biz kitapların ücretlerinide öğrenciye maliyeti açısından da ayrıca inceliyoruz. , onların yerine bu türden kitaplarda olabilir.

  FARMASÖTİK KİMYA, Yazarı:*HÜLYA AKGÜN AYLA BALKAN // 44 TL

  607 Z FARMAKOLOJİ III
  Rasyonel Tedavi Yönünden Tıbbi Farmakoloji, Prof. Dr. Oğuz Kayaalp

  606 Z ECZACILIKTA BİLGİSAYAR UYGULAMALARI
  Sitede yazılı kitap googlede yok. Onun yerine bu kitapta kullanılabilir. Tabi okuyanların kendi üniversitelerindeki yazılan kitapları temin edip çalışmaları daha uygun olur.

  Bilgisayar Öğrenim Kılavuzu
  Kollektif , Alfa Yayınları // 16 TL

  605 Z KOZMETOLOJİ
  Kozmetik Bilimi, Ed. Y. Yazan, Nobel Tıp Kitabevi, İstanbul 2004. // 45 TL

  **
  3. SENE KİTAP ÜCRETLERİ ORTALAMA = 600 TL
  ///////////////////////////////////////

 9. #9

  Standart

  4. Sınıf 1. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  703 Z FARMAKOGNOZİ III
  Farmakognozi Ders Kitabı. Cilt II (1974). Prof.Dr. Turhan Baytop. İstanbul: İstanbul Üniversitesi Yayınları.

  702 Z FARMASÖTİK TEKNOLOJİ III
  Pharmaceutical Dosage Forms ?Parenteral Medications (Eds:K.E. Avis, H.A. Lieberman, L. Lachman), 1992

  712 Z KLİNİK BİOKİMYA
  Ders notları İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Bilgi Formunda her öğretim üyesinin dokümanlarına eklenmekte ve her yıl yapılan değişikliklere göre değiştirilmektedir.

  701 Z FARMASÖTİK KİMYA III
  Yazarı:*HÜLYA AKGÜN AYLA BALKAN /

  708 Z FARMAKOTERAPİ I
  Goodman& Gilman ?Tedavinin Farmakolojik Temeli? (Türkçe Çeviri)
  // 194 TL


  709 Z ECZACILIK İŞLETMECİLİĞİ
  Ders anlatımı, vaka tartışması yöntemleri kullanılmaktadır.

  713 Z TIBBİ İLK YARDIM
  American Heart Association (AHA) Resuscitation Guideline 2010.
  // 74 Dolar  4. Sınıf 2. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  812 Z FİTOTERAPİ
  Fitoterapi Yardımcı Ders Kitabı. (2002). Prof.Dr. Bayhan Çubukçu, Prof.Dr. Günay // 20 TL

  813 Z BİYOFARMASÖTİK FARMAKOKİNETİK
  Farmasötik Teknoloji-Teme Konular ve Dozaj Şekilleri, A.Z. Gürsoy, 2004
  // 30 TL

  810 Z FARMASÖTİK BİYOTEKNOLOJİ
  Protein Formulation and Delivery (Eds: E.J. McNally, J.E. Hastedt), 2008 // 170 Dolar

  811 Z ECZACILIK MEVZUATI VE ETİK
  İlaca Ait Yasalar, KC Güven, A Araman // 12 TL

  807 Z RADYOFARMASİ
  Fundamentals of Nuclear Pharmacy, Gopal B.Saha,2004
  // 78 Dolar

  814 Z ECZACILIK TARİHİ VE DEONTOLOJİSİ
  Baytop T., Eczacılık Tarihi Araştırmaları , İstanbul 2000
  // 28 TL

  806 Z FARMASÖTİK TOKSİKOLOJİ
  Toksikoloji. (2005). Prof. Dr. Nevin Vural. Ankara: Ankara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Yayınları No: 73.
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/291.pdf


  809 Z FARMASÖTİK KİMYA IV
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/303.pdf

  Farmasötik Kimya Ders Kitabı, Hacettepe Yayınları

  808 Z FARMAKOTERAPİ II
  Goodman& Gilman ?Tedavinin Farmakolojik Temeli? (Türkçe Çeviri)

  813 Z FARMASÖTİK BAKIM
  Ders Notları


  PRATİK FARMASÖTİK BAKIM REHBERİ
  Yayınevi:*TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ YAYINI*
  Yayın Yeri:*ANKARA*
  ISBN NO:*
  Yayın Yılı:*2005*
  // 25 TL

  815 Z İLAÇ MÜHENDİSLİĞİ
  Pharmaceutical Engineering, K Sambamurthy, 2007 // 41 Dolar

  ---

  4. SENE KİTAP ÜCRETLERİ ORTALAMA = 940 TL

 10. #10

  Standart

  5. Sınıf 1. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  GECİCİ02 S İLAÇLARDA YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ
  //

  GECİCİ03 S İLAÇLARIN TANINMASI VE SPEKTRAL ÖZELLİKLERİ
  //

  914 S TAMAMLAYICI VE ALTERNATİF TEDAVİ DROGLARI
  Fundamentals of Complementary and Alternative Medicine. (2001). Micozzi, M.S. New York: Churchill Livingstone.
  // 72 Dolar


  913 S NARKOTİK, HALUSİNOJENİK, ZEHİRLİ BİTKİLER VE MANTARLAR
  http://www.e-kutuphane.teb.org.tr/pd...kitedavi/6.pdf

  Baytop T., Türkiyede Zehirli Bitkiler, Bitki Zehirlenmeleri ve Tedavi Yöntemleri, İstanbul, 1989. // 40 TL

  922 S MEDİKAL VE BİYOMEDİKAL CİHAZ VE ÜRÜNLER
  Biomedical devices and their applications?, Donglu Shi, 2004 // 259 Dolar

  908 S İLAÇTA PATENT
  Sınai Mülkiyetin İlkeleri, Uğur G. Yalçıner, 2000 // 10 TL

  907 S İLAÇLARIN RUHSATLANDIRILMASI

  http://www.ema.europa.eu/htms/human/...es/quality.htm
  *
  http://www.ich.org/cache/html/250-272-1.html

  917 Z BİTİRME PROJESİ I

  Bitirme projesinin yapıldığı Anabilim Dalına göre kaynaklardan yararlanılmaktadır.

  915 S TÜRKİYENİN BİTKİSEL DROG KAYNAKLARI

  Türkiye'de Bitkiler ile Tedavi. (1999). Prof.Dr. Turhan Baytop İstanbul: Nobel Tıp Kitabevleri. // 200 TL

  901 S ANTİBİYOTİKLERİN VE ANTİMİKROBİK MADDELERİN AKILCI KULLANIMI

  orian V. Antibiotics in Laboratory Medicine. Philadelphia, Lippincott Williams&Wilkins, 2005 // 248 Dolar


  903 S İNFEKSİYON HASTALIKLARI VE ETKENLERİ

  Topçu AW, Söyletir G, Doğanay M. İnfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyolojisi. // 324 TL

  905 S HALK ARASINDA KULLANILAN BİTKİLERİN ANATOMİK ÖZELLİKLERİ

  Baytop, A., (1987) Bitkisel drogların anatomik yapısı (ders kitabı). // 13 TL

  910 S KLİNİK TOKSİKOLOJİ
  Toksikoloji. (2005). Prof. Dr. Nevin Vural. Ankara: Ankara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Yayınları No: 73.
  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/291.pdf


  909 S KLİNİK ECZACILIK

  Clinical Pharmacy and Therapeutics. Walker R and Whittlesea C.
  // 100 Dolar

  912 S MEDİSİNAL KİMYADA UYGULAMALAR
  Medicinal Chemistry, A Biochemical Approach, T.Nogrady // 51 Dolar

  906 S İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

  Stockley?s Drug Interaction, Stockley I.V.

  // 98 Dolar


  918 S İLERİ İNGİLİZCE
  İngilizce mesleki kitaplar ve dergiler

  923 Z-S BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE LİTERATÜR TARAMA
  Eczacılık mesleğiyle ilgili uluslararası bilimsel kitaplar ve makaleler

  911 S KOZMESÖTİKLER

  Kozmetik Bilimi, Ed. Y. Yazan, Nobel Tıp Kitabevi, İstanbul 2004.
  // 45 TL


  926 S ADLİ TOKSİKOLOJYE GİRİŞ
  Toksikoloji. (2005). Prof. Dr. Nevin Vural. Ankara: Ankara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Yayınları No: 73.

  http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/291.pdf

  904 S GIDA TOKSİKOLOJİSİ
  Toksikoloji. (2001). Prof. Dr. İsmet Dökmeci. İstanbul: Nobel Tıp Kitabevleri.*
  // 33 TL


  919 Z STAJ I
  ////

  921 S DAVRANIŞ BİLİMLERİ
  İlhan Erdoğan, İşletmelerde Davranış, MİAD Yönetim Yayınları Dizisi, 7. Baskı, İstanbul, 2007 // 55 TL


  925 S İLAÇ ENDÜSTRİSİNDE KALİTE KONTROL ANALİZLERİ, YÖNTEM GELİŞTİRME VE VALİDASYONU

  Enstrümantal Analiz İlkeleri (Skoog, Holler, Neiman) // 43 TL

  920 S TÜRKİYENİN BİYOLOJİK ZENGİNLİĞİ VE ÖNEMLİ TIBBİ BİTKİ ALANLARI
  Özhatay, N. Byfield, A., Atay, S. 2003. Türkiye'nin Önemli Bitki Alanları, Mas MAtbaacılık AŞ., İstanbul. // *20 TL

  928 S EKONOMİK BİTKİLER
  Baytop, A., (1993) Farmasötik Botanik Uygulamaları


  İLAÇ GÜVENLİLİĞİ VE FARMAKOVİJİLANS
  //

  ECZANELERDE BİTKİLERİN GÜVENLİ KULLANIMI
  //

  ECZACILIK HİZMETLERİNDE MİKROBİYOLOJİ
  //

  TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ TIBBİ BİTKİ ALANLARI
  //
  ARI ÜRÜNLERİ, BİTKİLER VE SAĞLIĞIMIZ
  //


  NANOFARMASÖTİKLER
  //

  ENDÜSTRİ ECZACILIĞI
  //

  YÖNETİM BECERİLERİ
  //


  5. Sınıf 2. Yarıyıl Kodu S/Z Dersin Adı

  1002 STAJ II
  Serbest eczanelerde, hastane eczanelerinde, ilaç endüstrisinde ve eczacılık ile ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim süresince aldığı bilgileri kullanarak pratik bilgi ve becerilerini geliştirmek.

  1001 BİTİRME PROJESİ II

  Etik kurallar çerçevesinde alanındaki bir çalışmayı teorik ve / veya pratik açıdan ele almak, konusunda yapılan çalışmaları ve sonuçlarını değerlendirmek;*
  Çalışmalarını yazılı, sözlü ve görsel olarak anlatmak.

  5. SENE KİTAP ÜCRETLERİ ORTALAMA = 1.900 TL
  ////////////////////////
  5 sene boyunca kitaplara ödenecek ücretler ortalama olarak 5.400 TL civarı tutuyor. Bu rakam biraz azalabilirde , çoğalabilirde.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •