seo uzmani Full Apk genel blog kadina dair
Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Panik atak, Panik ataktan nasıl kurtulurum, Panik atakların yarattığı kaygılar

Standart Panik atak, Panik ataktan nasıl kurtulurum, Panik atakların yarattığı kaygılar

Yeterince nefes alamadığınızı hissediyorsunuz, kalbiniz yerinden fırlayacakmış gibi atıyor, içiniz sıkışıyor. Herkesin günlük yaşamında yaptığı bazı şeyleri yapamıyorsunuz; süpermarkete ya da sinemaya gitmek, uçağa ya da asansöre binmek gibi. Kaygılanıp, korkuyorsunuz. Korkularınızın herhangi mantıklı bir nedeni olmadığını biliyorsunuz ama yine de bu duygunuzla başedemiyorsunuz. Aklınızı yitireceğinizi, tümüyle kontolünüzü kaybedeceğinizi, bayılacağınızı hatta kalp kirzi geçirip öleceğinizi düşünüyorsunuz. Yalnız değilsiniz!

Panik atak aşağıda sayılan 13 bedensel ve bilişsel belirtilerden en az dördünün eşlik ettiği yoğun korku ve rahatsızlık hissidir.

1 – Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama
    2 – Terleme
    3 – Titreme ya da sarsılma
    4 – Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma
    5 – Soluğun kesilmesi
    6 – Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma
    7 – Bulantı ya da karın ağrısı
    8 – Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
    9 – Derealizasyon ya da Depersonalizasyon (Dış dünya yada kendisi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme).
    10- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
    11- Ölüm korkusu
    12- Uyuşma ve karıncalanma duygusu
    13- Üşüme ürperme ve ateş basması

Bu belirtiler genellikle 10 dakika gibi bir sürede yoğunlaşarak doruk noktada sıkıntı verir sonra da genellikle yavaş yavaş azalır. Bu durum bir kez olursa panik nöbet olarak isimlendirilir. Ancak tekrarlamalarla gideceğinden kişi ne zaman olacak diye beklentiden dolayı sıkıntı duymaya başlar ki buna beklenti anksiyetesi denir. Bu anksiyete nedeniyle dışarı yanlız çıkmaktan korkmaya yanında birisi olmadan uzağa gitmekten kaçınmaya başlar. Tekrarlayan panik nöbetlere ve kaçınma davranışının eşlik ettiği duruma panik bozukluk denir.

Panik atak hastalarında yaşanan bu nönetler bunaltıcı, yorucu sinir bozucudur. Ama size iyi bir haberimiz var.

Panik ataklardan kurtulabilirsiniz.

Bu atakların yarattığı kaygıdan kurtulabilirsiniz.

Panik atak yüzünden artık hiçbir planınızı iptal etmenize gerek kalmayabilir.

Panik ataklar farkında olmadan öğrenilen davranışlar sonucunda oluşurlar. Ataklardan kurtulmak için yapmanız gereken bu davranışları yapmamayı öğrenmektir. Genelde insanlar atakları daha az yaşamak için;

• Panik atak yaşayabileceklerini düşündükleri tüm olayları saf dışı bırakmaya ve kendilerini güvende hissetmedikleri, yardım görmeyecekleri her yerden kaçmaya çalışırlar.
    • Yeniden yaşayabilecekleri panik atağını düşünerek sürekli yeni atağın sinyallerini beklemeye çalışırlar.

Ancak bu korkular gittikçe daha büyük korkulara ve bu korkulardan daha çok kaçınmaya yol açar. Peki yaşanan bu kısırdöngüyle nasıl başaçıkabilirsiniz Panik atağın temelinde bulunan iki ana unsurla başa çıkmada iki aşamalı bir çalışmayla başarılabilir.

• Kişinin içinde yaşanan kaygı ve sıkıntı duygusunu kontrol altına alarak, paniğe kapılma korkusunu azaltmak.
    • Panik yaratabilecek olan olay ve duygulardan kaçınmayı sona erdirmek.

Bu noktada ilk anlaşılması gereken nokta şudur Panik Atak Tehlikeli Bir Virüs Değildir. Bu anlaşıldıktan sonra panik atak duygusunu yaratan olaylarla yüzleşilmeli ve yarattığı duygularla başa çıkmayı öğrenmelisiniz.
    Derdimi dinledim,Derdimden iğrendim.....Onun derdini gördüm,Derdime imrendim...Düne, Bugüne, Yarına HAMD OLSUN!!!!!!!

çok şükür ben bunların yarısından çoğunu aştım.insanın kendisiyle mücadele etmesi çok zormuş.yaşayan biliyor.başkası anlayamıyor yada anlamak işine gelmiyor.benimle aynı dertte olanlara acil şifalar diliyorum.
    Derdimi dinledim,Derdimden iğrendim.....Onun derdini gördüm,Derdime imrendim...Düne, Bugüne, Yarına HAMD OLSUN!!!!!!!

Önünüzde bir sayfa yazı var.Tek başınıza evde okuyorsunuz yüksek sesle.Gayet güzel, sesde titreme yok, akıcı, normal.Bir konferanstasınız 300 kişiye okuyorsunuz aynı yazıyı.Terliyorsunuz, ses titriyor, hata yapıyorsunuz., gözler kararıyor, okuduğunuzu anlamadan okuyorsunuz., bir an önce bitsin istiyorsunuz.Panik atak ve sosyal fobinin bir arada bastırması.Hep korkuyoruz aciz duruma düşmekten, korkuyoruz insanlardan, hata yapmaktan, gülünç furuma düşebilmekten.Panik ataklı hastalarda kalp, çarpıntısı, ölüm korkusu, baş dönmesi, gerçeksizlik hissi, kriz fobisi.Arkadaşım sokakta kriz geçir, bayıl.Ayıp mı ya.Suç mu.Utanç mı? Hep bu korkular zaten hata yaptırıyor insana.Kimseye güvenmiyoruz, güçsüz görünmekten kaçtıkça, tüm gücümüzü harcayıp güçsüzleşiyoruz.

ben daha çok yeniyim ve çok korkuyorum

Benimde en yakın arkadasımda aynı durum var.(kız)Elimden geldigimce destek olmaya çalışıyorum.Ama ne yapcagimi şaşırdım en az 7belirtisi mevcut.
    Kız arkadaşı ile yada yakın arkadaşları bu durumda olan arkadaslardan tavsiye rica ediyorum.elimden ne gelebilir.Son senemiz üniversiteye hazırlanıyoruz.ilac kullanmıyor.ders çalıştığı için. Onun için canımı bile veririm ama iste elimden bir şey gelmiyor hep yanında olmuyorum.genelde ben yanında olmadığımda oluyor krizleri yanımda sadece bayılacak gibi oluyor.son 4aydir.ne yapacagimi şaşırdım.

Arkadaşlar daha önceden biraz olsun böyle bi durumum vardı evde pat kapı açılıyordu içim geçiyordu evdekilerle kaç kere tartıştım bunun yüzünden bi kapının bundan sonra öyle açılmasını hiç istemiyordum ama evdekilere bunu anlatamadım
    aslında anladımki kendimi dalarak fazla bırakıyormuşum karar vermiştim biraz dikkatli ve uyanık olmaya kapıya doğru birisi gelirmi diye bakınıp duruyordum
    ve kardeşimin yanıma geleceğini farketmiştim kapının açılacağını biliyordum kapı pat gibide açılsa artık içim geçmiyordu
    kendimi artık azda olsa dikkatli olmaya alıştırmıştım
    dikkatli ve uyanık olursanız böyle durumlardan belkide biraz olsun kurtulabilirsiniz
    bence bazı şeylerin bi yolunu bulmalısınız
    kimse yaşamadan anlayamaz gerçekten böyle durumda olan insanlara üzülüyorum Allahım şifa versin...
    Konu Dangerous Real tarafından (16-01-2013 Saat 07:42 AM ) değiştirilmiştir.

Alıntı atakan123123 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde en yakın arkadasımda aynı durum var.(kız)Elimden geldigimce destek olmaya çalışıyorum.Ama ne yapcagimi şaşırdım en az 7belirtisi mevcut.
    Kız arkadaşı ile yada yakın arkadaşları bu durumda olan arkadaslardan tavsiye rica ediyorum.elimden ne gelebilir.Son senemiz üniversiteye hazırlanıyoruz.ilac kullanmıyor.ders çalıştığı için. Onun için canımı bile veririm ama iste elimden bir şey gelmiyor hep yanında olmuyorum.genelde ben yanında olmadığımda oluyor krizleri yanımda sadece bayılacak gibi oluyor.son 4aydir.ne yapacagimi şaşırdım.
    benim de eski erkek arkadaşımda vardı. gerçi onun farklı birkaç problemi daha vardı hepsi birbirini tetikliyordu. herneyse. 5 sene kadar birlikteliğimiz oldu. ancak ona destek olayım derken hayatını zorlaştırdığımı farketmedim. zaten psikolojik olarak yüzleşmektense kaçmaya meyilliydi (bunu şimdi anlayabiliyorum o zamanlar 16-17 yaşındaydım, o ise benden 5 yaş büyüktü ve görünüşte çok cesur biriydi). sonuç olarak 5. sene ona ne kadar zarar verdiğimi gördüm ve bende çok yorulmuştum. bensiz dışarı çıkmıyor, dolmuşa dahi binmiyordu. klostrofobi de vardı. sadece benim yanımdayken atak geçirmediğini söylüyordu. benim onu rahatlattığım aşikardı ama dediğim gibi başka problemleri de vardı ve sosyal herhangi bir şey yapacağı zaman beni çağırıyordu. tanıştığımızda daha çok zorluyordu kendini ben onun için bir kaçış haline gelmiştim. çok isterdim yardımcı olabilmeyi ama o sorunları yaşamadığım için anlamıyordum. 5 sene sonunda sadece 2 bina yandaki bakkala gitmek için dışarı çıkar hale gelmişti. uzak durmayı da denedim ama olmadı. en son çare olarak onu yüzleşmesi için yalnız bıraktım. yüzleşemedi sanırım. demem o ki dikkatli ol ve onun bu problemi kendi yenebilmesi için yollar üret. senin yanında rahat olması kimi zaman fayda değil zarar doğurabiliyor (tabi herkeste aynı şey olacak diye bir kaide yok dediğim gibi benim erkek arkadaşımın başka problemleri de vardı )
    Konu terim tarafından (03-02-2013 Saat 05:27 AM ) değiştirilmiştir.

Merhaba arkadaşlar.Bende 6-7 sene öncesine kadar PA.lar geçiriyodum.Ama 4 senedir yok.Yani PAdan kurtuldum diyorum.Ama buraya girip sizin yazdıklarınız okuduğumda ellerime titreme geldi kalp atışlarım hızlandı parmak uçlarımdan kan çekildi.Evet yanlız değilsiniz ve çoğu insan bunları yaşıyor ama size tavsiyem neyden korktuğunuzu neyden hoşlanmadığınızı belirleyin.İstemediğiniz durum olucaksa ordan uzaklaşın.Ve PA hikayeleriniz çok fazla dinlemeyin lütfen.Kendiniz için yeni uğraşlar bulun.Kurslara gidin.Yeni ve farklı şeyler yapın.Ve Herşeyden Önce Kendinizi Sevin Ve HERŞEYİN üstesinden gelebileceğinizi bilin...
    Lütfen bu yazdıklarımıda ukalalık olarak algılamayın.

Standart Eski bir Panikataklı

Forum'a bir arkadaşımın yaşadığı psikolojik sorunla ilgili bilgi almak için girmiştim, birkaç bilgi edinmek için soru sordum sonra birşeyi farkettim, insanlara soru sorup alacağımı alıp gitmek yerine benim de yardımcı olabileceğim birşeyler olabilir belki dedim. Çünkü bundan yaklaşık 7-8 yıl önce panikatak geçirmiştim. İlk başlarda sizin de iyi bildiğiniz gibi bir türlü anlamlandıramadığım saçma sapan şeyler yaşadım. Tuhaf sorular, neden ben ?, bundan nasıl kurtulucam, hiç kurtulamayacakmıyım, bir yerime birşey mi olacak ? çarpıntılar, sıkışmalar, kasılmalar, şunlar bunlar, detay yazmıyorum şu an bunları yaşayan dostlarım okurken de bunları yeniden yaşayacaklar yada hissedecekler bunu biliyorum. Ama ben size güzel birşeyden bahsedeceğim, bir insanın "sadece kendi beyni ile olan mücadelesinden" nasıl kolayca galip çıktığını anlatacağım.

İşsiz ve ekonomik açıda zor geçirdiğim bir dönemin içinde Kalp krizi geçiriyorum endişesi ile kendimi acil serviste buldum. Şanseseri acil servis nöbetçi dr'u bir nörologdu. Ve korkma bu sadece panikatak dedi. Bend egülüp geçmiştim o an'a kadar nedir lan bu panikatak diye sormak yerine tv de sağda solda dalga geçilen yaşlı teyzelerin "eyvah çocuğa araba çarpacak" şeklinde paniklemesi gibi birşey sanıyordum. Fakat sonra eve gelince o ne banyoya girdim soyundum ve koşarak geri çıktım, nedne banyoda yalnız kalamadım ki şimdi ? Haydaa niye dışarı çıkmak istemiyorum, hoop o da ne bu çarpıntıda ne aa kalbim yerinden çıkıcak ? bi yerime inme inecek kesin.. vs vs vs ee bi psikiyatriste gidiym ben madem bu böyle olmıycak..

- Selam sorununuz nedir ?
    - Sorunum kendimi ottan boktan korkan bi embesil gibi hissediyorum...
    - Xxxxx isimli ilacı 6 ay kullanın. Tek söyleyeceğim şudur; Kontrol edemediğiniz, üstesinden gelemediğiniz hiçbirşey için üzülmeyin! Elinizden geleni yaptığınızı düşünüyorsanız dah fazlasını yapmaya çalışmayın..

Sanırım dr'un bana söylediği bu cümle verdiği ilaçtan daha etkiliydi: Kontrol edemeyeceğin hiçbirşey için üzülme, elinden geleni yaptıysan daha fazlasını yapmaya çalışma.

Evet işte benim bu panikatak belasına bulaşmama sebep olan etkenler bunlardı aslında, ekonomik durumum kötüydü işsizdim duygusal hayatımda kötü bi ayrılık yaşamıştım. İş arıyordum.Ve kendimi yiyip duruyordum neden işsizim, neden mutsuzum, neden bir kadeh viski içmek yeirne zar zor bir bira alabiliyorum, neden istediğim kotu alamadım, neden neden neden sonu olmayan nedenler... Daha fazlasını yapamadığım istediğim hayata erişemediğim için kendi kendimi parçalamam sonunda olmadığım birine dönüşüverdim.

Bir süre böyle geçti evet ota boka heyecan sinir ve ani tepkiler veriyordum. Fakat antidepresanların beni sakinleştirdiğini farkettim. Aslında ben normalde de sakin ve neşeli birimiyidm ? Bunu bana hissettiren sadece antidepresanmıydı yoksa benim kendimi güçsüz ve kontrolsüz hissetmeme daha fazla tahammül edemememmiydi ? Ben her ikisi de diye cevap verebilirim. Ama özellikle güçsüz ve kendimi kontrolsüz hissetmekten çok bunalmıştım. Çünkü panikatak beni arkadaşlarımdan sosyal hayatımdan ve mutluluğumdan uzaklaştırıyordu. Ve ben bu durumdan kurtulmaya karar verdim. Öncelikle düşmanımı tanımak için oturup onun kim olduğunu araştırdım ve hiç beklenmedik bir tablo ile karşılaştım. Kendi beynim.. Endişelerim.. Kaygılarım.. Kendime sorun ettiklerim kolkola girip panikatak ismini almışlardı. Onlardan kurtulmanın en kolay yolu ise öfkemi üzerlerien salmaktı. Burası size biraz saçma gibi gelebilir ama bu biraz da benim yapımla ilgili sanırım. Atak mı geliyor, geldiğini mi hissediyorum ? Gelmezsen senin a.... k...... şeklinde bir cümle kuruyordum. Sonra yeter bu kadar susak gibi evde oturduğum ben şehirlerarası bir yolculuğa çıkmak istiyorum deyip bir otobüs bileti aldım. Ve yolda şunu farkettim. yinelenen rutin hayatımın da beni bu panikatak girdabına attığını gördüm. Her gün aynı şeyleri yapmak her günü aynı sıradanlıkla yaşamak hayattan keyif almak yerine kısır bir döngünün parçasına dönüşmek.. işte ben bu duygudan kurtulmalıydım. Gittim bambaşka bir şehrin havasını içime çektim, yürüdüm uzun uzun yürüdüm yorulup halim kalmayan dek yürüdüm sonra dönüş biletimi alıp eve geldim..

Ertesi gün saba herkenden kalkp yine sokağa attım kendimi, şehrin en işlek caddesine gidip kaldırıma oturdum insanları izledim, yaşlı adam burnunu ne kadar da komik karıştırıyor hem de sokak ortasında, daha önce böyle birşeyi hiç dikkatle izlememiştim. Çİçeklere baktım, hiçbir zaman bir çiçeği uzun uzun seyretmemiştim. Bir çöpçünün kaldırımı nasıl süpürdüğünü bir vapurun iskeleye nasıl yanaştığını izledim. Ve farkettim ki ben içinde ait olduğum hayatın dışına çıkıp "endişeler, üzüntüler, dertler" dünyasına sokmuştum kendimi ve bu dünyada yaşayacağım tek şey panik bozukluktan fazlası da olamazdı. Evet beni öldürmeyecekti, yada bir hasar bırakmayacaktı Fakat hayatımı günden güne mahfediyordu ve ben buna izin veremezdim.. Çok uzatmayayım bu gezileri hayatı yeniden keşfetmeyi detayları görüp eğlenmeyi bir süre daha devam ettirdim. Bir yandan da üstüme düşeni yapıp iş arıyordum bir gün bir telefon geldi görüşmeye çağırdılar işe girdim, sosyal çevrem genişledi ataklar azaldı ve aradan aylar geçtikten sonra ise panikatak ile aramda hiçbir ilişki kalmadı.

Kendinizi eğlendirecek oyalayacak birşeyler bulamıyorsanız hiç yapmadığınız birşey yapın, kendinizi şaşırtın, hiç konuşmadığınız biri ile görüşün, hiç bilmediğiniz bir semt'e yada kent'e gidin.. Diğer insanların sizin şu an yapamadığınız birçokşeyi (sokakta koştura koştura yürümek, gülümsemek, kahkaha atmak, sevgilisine aşkla sarılmak, yoldaki büfeden bir sandviç almak, uçağa binmek vb ne kadar "kolaylıkl" yaptıklarını izleyin. Ve şunu sorun kendinize neden ben kendimi bunları yaşamaktan alıkoyuyorum ki ? DErin bir nefes alın ve denize adım adım girmek yerine kendinizi kayaların üstünde suya atıp birkere ıslanın sonra suyun sizi yüzeye itmesine izin verip gevşeyip yüzünüzde sımsıcak parlayan güneşi hissedin ve kocaman bir kahkaha atın. Hayatın ne olduğuna uzaktan değil! içine girip bakın!

Ve lütfen muskalar hocalar hacılar karabasanlar şifalı hurmalar .ötümü tırmalar gibi şeylere aldanmayın. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. bir psikiyatristten veya psikologdan destek alın, bu şu an her ne kadar kabul etmek istemeseniz de, üstesinden kendibaşınıza bile gelebileceğiniz basit bir durum. Bana bunları söylediğim için kızmayın yada herife bak sana söylemesi kolay tabi çabuk atlatmışın hafif geçirmişssin diyebilirsiniz. Hayır çok zor anlar yaşadım sadece şu an düşündükçe komik geliyor ve hafife alıyorum, hiçbir şekilde de panikatak lafı duymaktan korkmuyorum, yazdığınız bütün postları sonuna kadar okuyorum hiçbir etkisi olmuyor, en ufak bir rahatsızlık bile hissetmiyorum. Siz de böyle olacaksınız, olabilirsiniz, ama şu an kendinizi içine hapsettiğiniz o fanus'u kırmanız gerekiyor. Kimseden hiçbirşeyden medet ummayın Dr'lar bile bir noktaya kadar size yardım edebilir, sorun da, çözüm de SİZSİNİZ!
    Konu ROBROY80 tarafından (14-04-2013 Saat 02:16 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Panik atak için bilgilendirici bir yazı olmuş sağolun varolun!

Sayfa 1/2 12 SonSon