PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektroşok tedavi

mutlum
22-04-2010, 12:23 PM
merhaba arkadaşlar. nasılsınız? ben endişeliyim. daha önce açtığım konuda kardeşimin durumundan bahsetmiştim. hiç bir ilaca cevap vermediği işçin elektroşok tedavi düşünülyor. forumda bu konuda araştırma yaptım ama bişey bulamadım. ne düşünüyorsunuz bu tedavi hakkında. daha önce yaptıranlar var mı?

pesimistik
23-04-2010, 09:16 AM
walla iyileşiyim de artık şok mu weriolar ne weriolar önemli değil geçeceğini bilsem her riski göze alırım:)

Epica
23-04-2010, 07:05 PM
daha az yan etkili tedavi şekilleri var artık.ancak her yeni şey gibi ,onlar da çok pahallı..:(:(

neyzenlenin
23-04-2010, 07:13 PM
elektroşok en etkili depresyon ve psikoz tedavisidir. geçici hafıza kaybı dışında pek bir yan etki yoktur. güvenlidir.
vahşi gibi görünse de şimdilik modern psikiyatrinin elinde daha etkili bir tedavi yok.
ilaca cevap vermeyen hasta için elektroşoktan başka alternatif kalmıyor.
bir de hamile kadınlar için ilaç yerine elektroşok tercih edilir. ilacın ana karnındaki cenine zararı olabilir ama elektroşokun olmaz.

aberko
26-04-2010, 11:47 PM
birçok psikoloji sitesinde elektroşok tedavisinin zararlı, ölümcül, güvensiz, zor bir metod olduğu falan yazmıyor. aksine hızlı iyileştiren ve birkaç seansta hastayı dirilten bir yöntem olarak yazıyor. tedavi etkili olduktan sonra eminim ki, burada ben dahil depresyon yaşayan hiçbir insan bunun yan etkilerini veya zararlarını düşünmez. zaten depresyon daha kötü. şahsen benden her gün kan alsalar ya da her gün yüzüme sertçe bir yumruk atsalar depresyona tercih ederim.

mutlum
07-05-2010, 01:51 PM
merhaba arkadaşlar ilginizden dolayı hepinize teşekkürler. sizinle mutluluğumu paylaşmak istedim:) kardeşime şok tedavisi uygulandı ve sonuç kardeşim eski neşeli ve mutlu kardeşim:) şuan hafıza kaybı var o ağladığı depresyon yaşadığı dönemleri hatırlamıyor. ben de hatırlamasan da olur diyorum:D doktoru hafıza kaybının geçici olduğunu söledi zaten yavaş yavaş hatırlıyor herşeyi. aynı zamanda ilaç kullanmaya da devam ediyor. temennim bir daha asla o kötü dönemlere dönmemek. çünkü bazı hastalkarda belli bir dönem sonunda hastalık nüks edebilirmiş.ümit ediyorum ki kardeşim bir daha o kötü dönemleri yaşamayacak:) gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

aycaa
11-05-2010, 04:43 PM
ben kardeşimde hastanede yatıyor. 3 haftadır hem elektorşok hem ilaç hem iğne tedavisi uygulanıyor. ve hastaneye yatmadan önceki haliyle şuanki hali arasında büyük farklar var. hastaneye yatmadan önce; bakışları kötü, sorulara çok geç cevap verirdi, bir soruyu 3-4 kez sormak zorunda kalırdık, kendi kendine konuşur ve gülerdi, geceleri uyuyamazdı vs. şimdi bunların hiçbiri yok. sorduğumuz soruyu bazen 2. kez sormak zorunda kalıyoruz ama eskisine göre daha hızlı cevaplar veriyor. onun dışında şimdi bakışları düzeldi, kendi kendine konuşmuyor, uykusu düzene girdi vs.
birde dün ziyarete gittiğimizde; artık eski düşüncelerinden kurtulduğunu ve durumunun daha iyiye gittiğini söylüyordu. buarada önemli birşey daha var; hastaneye yattığında elektroşok tedavisi uygulanacağından haberi yoktu. ailem imzaladı uygulansın diye kağıdı. halen bilmiyor böyle birşey uygulandığını.bilseydi istemezdi muhtemelen

aycaa
11-05-2010, 05:45 PM
riskleri; geçici hafıza kaybı, narkoz etkisi benim bildiklerim

kinder
14-05-2010, 09:42 PM
merhaba arkadaşlar ilginizden dolayı hepinize teşekkürler. sizinle mutluluğumu paylaşmak istedim:) kardeşime şok tedavisi uygulandı ve sonuç kardeşim eski neşeli ve mutlu kardeşim:) şuan hafıza kaybı var o ağladığı depresyon yaşadığı dönemleri hatırlamıyor. ben de hatırlamasan da olur diyorum:D doktoru hafıza kaybının geçici olduğunu söledi zaten yavaş yavaş hatırlıyor herşeyi. aynı zamanda ilaç kullanmaya da devam ediyor. temennim bir daha asla o kötü dönemlere dönmemek. çünkü bazı hastalkarda belli bir dönem sonunda hastalık nüks edebilirmiş.ümit ediyorum ki kardeşim bir daha o kötü dönemleri yaşamayacak:) gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
kardeşinize kaygıdan uzak, mutlu olabileceği, bir şeyler öğrenebileceği rahat bir ortam oluşturun bence. bir süre hoşlandığı şeylerle meşgul olsun, bir şeylerle ilgilensin. yani tedaviyi mutlaka ailesi olarak devam ettirin. hazır durumu da iyiymiş. şu yaptığım işgüzarlık için üzgünüm ama hastalık nüksederse aynı tedavi aynı olumlu sonucu getirmeyebilir. elektroşok konusunda teknik pek bir bilgim yok ama bilinçaltı denen şey gerçekten varsa kardeşiniz depresyonu hatırlatacak şeylerle karşılaştığında zararlı duygular tekrar açığa çıkabilir. pek akışına bırakmayın siz nolur nolmaz...

paranoyak35
09-08-2010, 04:50 AM
nasıl birşey çok merak ediyorum.faydası olsa hiç düşünmeden giderdim bende :D yenilenmek güzel şey ..

Carpe Diem
09-08-2010, 11:59 AM
Elektroşok; yani elektrokonvülsif terapi denilen EKT psikopatolojisi olanlara uygulanan tedavi yöntemlerinden biri. Daha çok akut şizofrenlerde, ağır depresyon vakalarında vs kullanılıyor. Bu işlem önceleri hastaya narkoz verilmeden yapıldığından, şok esnasında hastanın tüm vücudunda titreme, sallanma gibi şeyler görülüyordu. Son zamanlarda EKT narkoz altında yapılıyor; dolayısıyla da bu tür şeyler gözlenmiyor. Ancak her iki durumda da hastanın acı çekmesi gibi bir durum söz konusu olmadığını söylüyor psikiyatristler. Doktorunuz eğer son çare olarak bunu deneyelim gibi şeyler söylediyse; bence kabul edin; bir zararı olacağını sanmam.

enerji528
09-08-2010, 04:06 PM
Elektroşok tedavisi ne kadar sürüyor, kaç gün hastanede yatmak gerekiyor, fiyatı ne kadar, sosyal güvence karşılıyor mu?

vamix
09-08-2010, 04:45 PM
Artık çok uç noktalarda başvurulan ve neredeyse mutlaka cevap alınan bir tedavi yöntemi. Daha çok psikotik durumlarda hastayı kendisine getirmek için yapılır. İzinsizde yapılamaz. Hasta kendi adına karar vercek durumda değilse birinci dereceden bir akrabanın imzasıyla yapılır. Hafıza kaybıda ender olarak görülür ve belli döneme ait şeylerdir. Zaten psikotik dönemler yaşayan biri ilaç tedavisiylede kendisine gelse o dönemleri puslu hatırlar. Yapıldığı an geçici hafıza kaybına neden olur ama hafif düzeyde, öyle ben kimim hallerinde değil.Yani kısacası gerekli olduğu anlarda etkilidir, iyidir. Ha kişinin isteğiyle nasıl yaparlar. Artık denenmedik tedavi süreci kalmamıştır, çok yüksek dozlarda uzun süredir ilaç alıyordur vs... doktorla karşılıklı konuşulup karar verilebilir.

vamix
09-08-2010, 04:47 PM
Onu ayarlıyorlar. Eğer hafif düzeyde yapılacaksa ayaktanda olabilirsin EKT'yi. Ağırsa duruma göre 1 ay 2 ay neyse kalırsın...

depresyondayım
20-02-2011, 04:51 AM
banada doktorum defalarca önerdi ama cesaret edemedim.okudukarım karar vermeme yardımcı olacak inş.

efsuni
08-04-2011, 07:08 PM
Merhaba,
Benim kardeşimde de psikolojik rahatsızlık var. Doktor takıntı tanısını koydu. Psikiyatriye gittik ilaç tedavisi yetmedi, psikolojik destek alması lazım denildi. Psikolog da bu şekilde düzelmez şok verilmesi lazım dedi. Yalnız gittiğimiz hastanede hem elektroşok hem de manyetik uyarım tedavisi yapılıyor. Hangisi daha etkili ve daha zararsız bilemedik. Manyetik uyarım tedavisi hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?

metinnnn06
05-09-2011, 11:37 PM
Arkadalar herkese geçmiş olsun.benimde annem rahatsız 20 yıldır ilaç tedavisi görüyo 1 gün iyiyise 10 gün kötü.artık dayanılmaz bi boyuta geldi sizden ricam elektro şok tedavisi ile tanışmış ,duymuş,bilgisi olan hangi hastanelerde yada özel poliklinklerde yapılıyo heryerde yapılmıyo galiba bana isim verebilirmisiniz.

shondes
03-06-2012, 09:31 PM
Ekt olarak geçiyor galiba, devlet hastanelerinde de yapılıyor işe yarıyabilir bence..

bazen13
03-06-2012, 09:35 PM
Elektroşok ile ilgili mesajımı niye silmişler arkadaş..

Elektroşok tedavi ilkel bir tedavidir, ve ileri şizofreni vakaları dışında kullanılması saçmalıkdır..

blackeyes
04-06-2012, 12:00 AM
Aciz ??? Adamin hayati kaymis baska hic bir caresi kalmamis tutmus birde aciz diyosun ??

bazen13
04-06-2012, 12:12 AM
Aciz ??? Adamin hayati kaymis baska hic bir caresi kalmamis tutmus birde aciz diyosun ??

Saçmalık.. Elektro-şok tedavisi hayatı batmış insanların hayatını güzel yapmaz.. Daha da batırır.

blackeyes
04-06-2012, 12:17 AM
Kaynagin ne ? Neye dayanarak bunu söyluyosun ?

bazen13
04-06-2012, 12:21 AM
Kaynagin ne ? Neye dayanarak bunu söyluyosun ?

Çünkü ben bu dalda okuyan bir yüksek lisans öğrencisiyim.. Her ne kadar bu sene dondurmuş olsam da genel olarak bir çok şey üzerine araştırma yaptım..

Elektro-şok tedavisi çoğu psikolog tarafından ilkel bir yöntem olarak adlandırılır. Ben de bu fikirdeyim.

blackeyes
04-06-2012, 12:27 AM
http://www.youtube.com/watch?v=zYl13Relzbs
ozaman bunu seyret umarim meslek hayatindada hastalarina aciz diye hitap etmezsin

Çünkü ben bu dalda okuyan bir yüksek lisans öğrencisiyim.. Her ne kadar bu sene dondurmuş olsam da genel olarak bir çok şey üzerine araştırma yaptım..

Elektro-şok tedavisi çoğu psikolog tarafından ilkel bir yöntem olarak adlandırılır. Ben de bu fikirdeyim.

bazen13
04-06-2012, 12:28 AM
http://www.youtube.com/watch?v=zYl13Relzbs
ozaman bunu seyret umarim meslek hayatindada hastalarina aciz diye hitap etmezsin

Ben bunları çok izledim, merak etme..