PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigarayı Bırakmak İstiyorum ama YapamıyorumTheEnemyInsideMe
07-01-2010, 07:49 AM
Hayatımda herşey düzeldi. Hayallerime erişerek istediğim bir ortama tam istediğim gibi geldim. Herşey iyi ve zamanında herşeyin kötü olduğu anlarda başladığım sigarayı artık bırakmak istiyorum. Aslında tam bırakmak istemiyorum ve sanırım bu bırakmama arzum bağımlılığımdan kaynaklı...

Sigara insanda çoğunlukta psikolojik etkiler yaratıyor, başlanmasında psikolojik etkenlerin yatmasının olduğu kadar. Şu anda içimde bir yanım "Bırak. Artık ona gerek yok. Neden içiyorsun" diyor. Ama diğer bir yanım "Sigara içmeyen insanlar ne yapıyor acaba?" sorusunu sormaktan kendini alıkoyamıyor.

Kararlıyım: bırakacağım veya günde bir tane içmeye yakın seviyede azaltacağım. Ama gelgelelim: tanımsız ve mesnetsiz iç dürtülerim şu anda sigarayı istiyor. Bu bedensel bağımlılıktan gelen istek ve arzu da olabilir büyük bir ihtimalle. Hani psikolojik olarak bıraktım: Türkiye'de en son zamanlarımda dört paket sigara içiyorken şu anda bir veya biraz fazlası sigara içiyorum. Hayatımda herşey kendimce iyi olduğu için şu anda psikolojik olarak bağımlılığım kalmadı. Bir de, Türkiye'deyken sigarayı bırakmak isteğim diye bir şey söz konusu değildi benim için, ama şu anda 'sigarayı bırakmayı istiyor olmam' benim için büyük bir değişim göstergesi...

Kendi iç dünyamda yapım farklı: birşeyi yapmak istediğim an mantığımı dinlemeksizin yaparım çoğu zaman ve şimdiye kadar (sadece sigara konusunda değil) bunu hep yapmışımdır. Konu sigara olduğu zaman: kendime belirlediğim prensiplerimi dinlemem diye birşey çok söz konusu değil. "Amaaann.. boşverr iç bir tane"yi çok söylüyorum kendime ve yakıyorum hemen. Tek başarılı olduğum konu: şu anda yattığım tek odalı evimde sigara içmemeyi kendime prensip edindim; pencerede içiyorum sigaramı. Bu da çok yararlı oluyor sigarayı azaltmam konusunda. Tembellik yapıyorum sigara içme isteğimin olduğu anlarda (ama kendim konusunda şu anda sıkıntılı gördüğüm konu: tembellik yapıyorum ama hep içimde bir sigara içme isteğim söz konusu, erteleyip duruyorum isteğimi - bence önemli olan sigara içmeyi hiç istememek!)

IQS, biorezonans, nikotin bantı, nikotin sakızı,... bunlardan önereceğiniz ve/veya varsa daha başka önerilerinizi söylerseniz sevinirim. Tek istediğim: sigara içmeyi istemiyor olmak.. Esas çözüm bu!

Umut34
09-01-2010, 12:33 PM
Merhaba TheEnemyInsideMe,

Sigara bağımlısı olduğum için çok iyi biliyorum. Bir kere bağımlı oldunmu bırakması çok zor fakat bazıları başardığı için aynı zamanda mümkün. Sigara bağımlısı kişilerin çoğunluğu bu bağımlılıklarından şikayet etmelerine, ekonomik, sosyal ve sıhhı bakımdan zararlarını bilmelerine rağmen sigarayı bırakamamaktadırlar. Bu kişilerden biride yıllar boyu günde 3 paket tüketen ben olmaktayım. Tek tesellim içime çekmemem.

Bu başlığı açmakla çok iyi etmişsin. Gerçek Sigara bağımlısı olan kişilerden gelecek tavsiyeleri bende merak etmekteyim. Kelin ilacı olsa kendi başına surer misali bir tavsiyede bulunacak durumda değilim. Ancak benim yaptığım (link1’deki) gibi seninde google’da araştırma yapmanı tavsiye edebilirim.

Link1: http://www.google.com/search?q=quit+smoking+tips&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1GGGL_en___TR356

Sevgiler, U34

Not: Link 1’den bulduğum bir hipnoterapi CD sininin Linkini aşağıda ilave ediyorum. MP3 olarak bilgisayarına download edebilir, personal mp3 playerinde dinlemek üzere CD ye kayıt edebilirsin. Bir mahsuru İngilizce olması. İnşallah faydasını görürsün.

Link: http://www.self-help-hypnotherapy.com/index.php?p=1_14_Stop-Smoking

iyimser
20-01-2010, 03:59 PM
Arkadaşlar ben sigarayı gerçekten bırakmaya karar veren bir insanın, hiç para harcamadan bunu yapabileceğine inanıyorum.

Önemli olan kesin bir şekilde bırakmaya karar vermek. Bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum diyenler beyinlerini bu karara henüz tam olarak hazırlamayanlardır.

cankanak
04-03-2010, 12:53 AM
sigara hakkında gerçekten ne düşündüğümüz de önemli bir konu. Sigaranın sağlığımıza, ekonomimize, çevremize vs yaptığı zararları biliyoruz. Peki kişisel olarak sigara bizim için ne anlam ifade ediyor. Bu konuda biraz araştırma yaptım ve birazda düşündüm. Sigara benim bilinçaltımda zararlı birşey olarak kodlanmamış gibi. Yani şunu demek istiyorum. Sigaranın hiçbir zararı olmasaydı ve bedava olsaydı, sigarayı nasıl tanımlardınız. Arkadaş sohbetlerinin eşlikçisi,yorulduğunuzda bir mola vesilesi,sinirlendiğinizde bir yatıştırıcı.....Beynimizde bir bölge ve belkide bilinçaltı sigarayı böyle tanımlıyor belkide. Yani sigarayı zararlı birşey olarak görmüyor ve bu şart altında sigarayı tanımlıyor. Tanımlama ne kadar çeşitli ve güçlü ise sigaradan kopmakta o kadar güç oluyor. Benim naçizhane düşüncem bu.

yuko
04-03-2010, 02:54 AM
sevgili TheEnemyInsideMe,bu günlerde bu duyguyu yaşadığım için hem sizi anlıyorum hemde yazdıklarınıza katılıyorum.92 den beri sigara kullanıyorum genelde günlük 1 paket ve hafif değildir sigaram.sigara içmekten müthiş zevk alır kokusu izmariti herşeyiyle seviyorum.ve bırakma aşamasındayım.yaz ayından beri 8 ile 10 arası içmekteydim son bir haftadır 1 yada 2.evet kesinlikle bırakmak istiyorum ama bir yanım bunu engelliyor sigarasız hayatttan bahçeden piknikten......herşeyden tat alamaycakmışım gibi fakat gece içtiğim tek sigara bende müthiş çarpıntı nefes darlığı sigara bittikten 2_3 dk sonrasında yerimden kalkamıyorum.ve şunu düşünüyorum bir sigara beni bu hale getiriryorsa gerisini düşünemeiyorum.diğer maddelerden almış gibi oluyorum(gerçi onu kullanmıyorum) bu lanet şeyden kurtulalımdagerçekten lanet bişey canımıza cebimize çevreye zarar.mesele şu anda sabahın 2 si ve tek sigar içmiş bullunmaktayım ama sigara içmesem uyuyamayacakmışım gibi geliyor..
sigarayı bırakacağıma inanmak istiyorum umarım yakın tarıhte güzel haber bildirirm.gerçi kendimi bırakmış gibi hissediyorum çünnkü bir yada 2 içiyorum bi pakeettten sonra.......

yuko
04-03-2010, 02:56 AM
sigara bırakmaya beni ençok teşfik eden şeyde müthiş baş ağrılarım olmuştu bunu da bildirmek istedim..

TheEnemyInsideMe
04-03-2010, 06:43 PM
Yeni bir cevreye gelmis olmamla sorunlar ve olaylari sorunlu gorusum artti ve sigara icme sayim 2 pakete yakin oldu bu gunlerde. Gariptir yillardir yan etkilerini gormeksizin hava solur gibi ictigim sigara, bir yanimdan gelen birakma arzusunun etkisiyle artik zor geliyor.. Garip olan ise bir yanima zor gelse de soz dinlemek bilmeyen bir tarafim farkima varmaksizin sigara yaktirtiyor bana..

Nikotin bandi aldim ama yarari olmadi bence.. 21 mg nikotin pompaliyor vucuda bant bir gunde fakat ben yine sigara iciyorum.. Daha yeni bir cevreye geldim: yalnizim bugunlerde, daha zamani degil nidalari var icimde ama farkli tutun ictigimden belki, zor geliyor icmesi... ve secondarycolor'in da dedigi gibi; patalojik kosullandirmanin etkisini nikotin bandi kullanirken sigara icme ornegim ortaya seriyor.. Ama nedir o patalojik kosullandirmayi silebilecek! Cevabi sanirim "BEN" olacak ama soz dinlemeyen, istedigini istedigi zaman yapan diger benin bu cevaba katilacagini sanmiyorum.. Bazen kendimi zorluyorum (mesela yemekten sonra) sigara icmeme konusunda ama bos..

cankanak guzel bi noktaya deginmissin: sigaraya zamaninda cok anlam yukledim.. Yeri gelirdi; ic dunyamin karanlikta oldugu anlarimda ictigim sigaraya bakar ve "sen yanimdasin" tarzi soylemlerde bulunurdum. Ama su anda bu anlamlari silmek icin ugrasiyorum: aslinda ugrasmak da degil; icimden direk artik sana gerek yok dusunceleri hakim: Yeni bir ben ve duzenli-temiz hayat... Sanirim bu konuda asama kat edecem.. Guzel olani: artik sigarayi birakmayi istiyorum, daha oncesinde boyle birseyin lafi soz konusu degildi: sigaraya asiktim ve birakmami isteyenlere direk "sigarayi birakmak istemiyorum" diyordum..

yuko icerken bogazimda ve bilemiyorum ama sanirim cigerimde aci hissediyorum ama etkilemiyor acinin olmasi.. Bu daha cok psikolojik etki durumu.

Tesekkurler yorumlariniz ve destekleriniz icin.. Daha farkli yorumlariniz olursa sevinirim.. Bu konu hakkinda konusmak farkindaligimi arttiriyor.

metalica
05-03-2010, 11:34 AM
Ben bıraktım yaklaşık 40 gün falan oldu, sigara içme isteği zaman zaman direncimi alt edecek noktalara ulaştı, şu anda en son paketimin üzerinde bıraktığım tarih yazıyo , baktıkça mutlu oluyorum,kendimi alıkoymamdaki en büyük etken, koku , sararmış dişler, ıyy özellikle diş aralarında kahverengileşme, acaba bu kahverengileşme olası bişiy mi, bazı spikerlerin bile o şekilde dikkat ediyorumda,giyinmiş bakımlı hoş ama konuşurken dişindeki kahverengileşme çok çirkin bi görüntü, sigaranın oluşturduğu başağrısı ve ağızdaki tat, ellerdeki koku, sağlık açısından zararlarını hepimiz biliyoruz, ya zaten bıraktıktan sonra içen insanlara acıyosunuz, soğukta titriyo elinde sigara, bide kendim için sölüyorum stresli olduğumda içme isteği daha fazla oluyodu ve içiyodum. bende mi sadece bilmiyorum stresimi daha çok tetikliyodu, üstesinden gelebileceğim bi durum, umutsuzluğa dönüşüyodu, savaşma gücümü yitiriyodum , sanki sigara herşeyi kabullenmem gerektiğini savaşmanın bi anlamını olmadını söleyen bi arkadaş oluyodu, sigaranın boşluğunu nasıl doldururum diyodum, içerken dinlenme zamanı oluyodu, olmazsa kendime kafa dağıtmalık zaman nasıl ayırcam yada nasıl dağıtcam kafayı diyodum, onun yerine ilgimi çeken konulara yöneldim, engelliler için ne yapabilirim konusunda ara ara araştırmalarım oluyodu, nasıl bi ev tasarlanır, sandalyeleri onlar için ergonomik hale nasıl getirilir, bu konularda birikim yapmaya başladım, spor salonununda büyük katkısı var tabi, fiziğinizdeki değişim acaip mutluluk veriyo, sigaraya son, spor salonuna merhaba dedim, hiç kimse için hayat kolay dil, sevgiler

TheEnemyInsideMe
08-03-2010, 10:47 AM
Metallica basarilar abi.. Okudukca, icime umut dogdu "Ben de birakabilirim" diye..

Spor salonuna ben de basladim ama su birakma olayinda hala bir tarafim yak bir tane modunda.. Umarim en kisa zamanda ben de hoscakal derim sigaraya..

madamsurgun
08-03-2010, 08:18 PM
sigarayı bırakalı 2 sene oldu nerdeyse ama arada bir yakıyorum bende... sanırım en önemlisi sigarayı psikolojik olarak bırakabilmek içimizde onu yitirebilmek... sanki yeniden başlıycam gibi geliyor banada offff kusura bakma senin konunda kendimle boğuştum bir an...

sevde_
09-03-2010, 01:37 AM
Sigara yüzünden huzrum hiç yerinde değil, iş yerinde bir ben içiyorum rahat edemiyorum, evde babam karışıyor, kendisi içtiği zaman sorun yoktu, ama ben bırakamıyorum bu lanet sigarayı hala. Şimdi bir ot ismi duydum onu denicem, diğer ürünleri deniyemiyorum böbrek sorunu olanlar kullanamadığı için. Ama kafaya taktım ölmeden önce inşallah bırakıcam bu sigarayı...

TheEnemyInsideMe
10-03-2010, 11:56 AM
Haklisin madamsurgun: sigarayi psikolojik olarak birakmak gerek.. Bu ayni sekilde sigaray yukledigimiz anlamla da es bir durum. Benim icin sigara ister istemez sikinti animda yatistirici oluyor ve en ufak gerginlikte bile sigara elimde oluyor.. Gelgelelim; muptalasi olmadigim baska duman familyasindan uyeler var kullandigim: pipo, nargile misali.. onlara oyle bir bagimlilik hissi yok: hic icmesem de olur..

sevde_ ben de senin gibi is yerindeki tek tuk icicilerdenim ve sorun olusturuyor bu.. Bir tane ogretim gorevlisi ustum: sigarayi bir ay icinde birakacaksin tarzi baskida da bulundu. Tabi baskiyi hisseden ben iyice arttirdim o zamanlar.

Sanki cozumsuz gibi geliyor ya.. bilemiyorum..

madamsurgun
11-03-2010, 11:34 PM
dayanamadım demin yaktım bir tane... geçenlerde almıştım paketi kaç hafta oldu bilmiyorum.. ancak bu ara alkole de sardığım için sigarayı da arıyorum... bilmiyorum eskisi gibi tiryaki olmam herhalde ama ben özellikle sıkıntılı anımda bunu yapıyorum...
aslında çözümsüz değil... ben her zaman hayatta ölümden başka her şeyin çözümü olduğunu düşünür(d)üm ancak bazen çözümsüz kalabiliyor insan..

enemy; bende sigara haricinde başka tütünle alakalı şeyleri denedim,içtim...bir ara pipoya sarmıştım bende,puroya da ne günlerdi :) ama şunu fark ettim ki belkide sigara her an her yerde bulunabildiği için daha çok aranıyor yada ben arıyordum....

anksiyete2004
12-03-2010, 12:49 AM
sigarayı bıraktırma konusunda dünya çapında iddaalı ve başarılı bir isim var. adı ALLEN CARR. seanslar düzenleyip sigarayı bıraktırıyorlarmış.google da aratırsanız görürsünüz. onun bir kitabı da var yazmış olduğu, ben internetten indirdim bir kısmını okudum çok doğru tesbitlerde bulunmuş.

benim şuan aklımda kaldığı kadarıyla kitabındaki şeylerden bahsedeyim. sigarayı bırakmanın zorluğunu zamanında bilinç altına yerleşmiş yanlış düşüncelere bağlıyor.sigaranın kısa sürede bağımlılık yapan kuvvetli bir uyuşturucu olduğunu, sigara içenlerin bir tür uyuşturucu bağımlısı olduğunu söylüyor. aslında kimse sigara içmekten zevk almıyormuş.buna ben hiç inanmamıştım sigaradan müthiş zevk aldığımı düşünüyordum ama daha sonra ikna oldum. çünkü diyor ki; eğer sigaradan zevk alsaydık içtiğimiz ilk sigaradan zevk alırdık, öksürüp tiksinmezdik. gibi ince ince noktalardan bahsediyor. benim burda 3-5 satırla ifade edebileceğim bu kadar ama kitapta çok daha fazlası var.faydalı olabileceğini düşünüyorum bunu e-book olarak indirebilirsiniz isterseniz.

sevde_
12-03-2010, 01:55 AM
Haklisin madamsurgun: sigarayi psikolojik olarak birakmak gerek.. Bu ayni sekilde sigaray yukledigimiz anlamla da es bir durum. Benim icin sigara ister istemez sikinti animda yatistirici oluyor ve en ufak gerginlikte bile sigara elimde oluyor.. Gelgelelim; muptalasi olmadigim baska duman familyasindan uyeler var kullandigim: pipo, nargile misali.. onlara oyle bir bagimlilik hissi yok: hic icmesem de olur..

sevde_ ben de senin gibi is yerindeki tek tuk icicilerdenim ve sorun olusturuyor bu.. Bir tane ogretim gorevlisi ustum: sigarayi bir ay icinde birakacaksin tarzi baskida da bulundu. Tabi baskiyi hisseden ben iyice arttirdim o zamanlar.

Sanki cozumsuz gibi geliyor ya.. bilemiyorum..

Benim üstelerimde sorun yok, sorun insanların yüzünden oluyor, ben işe başlarken sigara içtiğimi biliyorlardı izinliydim. Ama yinede topluma uyamıyorum istemerekte olsa rahatsızlık verdiğim için huzursuz oluyorum, bu çok kötü bir şey. Eminimki bu sorun her yerdede çıkıcaktır. Ben kafamda bitirdim sigarayı ama yardımcı birşeyler bulmam lazım muhakkak.

madamsurgun
12-03-2010, 08:55 PM
sigarayı bıraktırma konusunda dünya çapında iddaalı ve başarılı bir isim var. adı ALLEN CARR. seanslar düzenleyip sigarayı bıraktırıyorlarmış.google da aratırsanız görürsünüz. onun bir kitabı da var yazmış olduğu, ben internetten indirdim bir kısmını okudum çok doğru tesbitlerde bulunmuş.

benim şuan aklımda kaldığı kadarıyla kitabındaki şeylerden bahsedeyim. sigarayı bırakmanın zorluğunu zamanında bilinç altına yerleşmiş yanlış düşüncelere bağlıyor.sigaranın kısa sürede bağımlılık yapan kuvvetli bir uyuşturucu olduğunu, sigara içenlerin bir tür uyuşturucu bağımlısı olduğunu söylüyor. aslında kimse sigara içmekten zevk almıyormuş.buna ben hiç inanmamıştım sigaradan müthiş zevk aldığımı düşünüyordum ama daha sonra ikna oldum. çünkü diyor ki; eğer sigaradan zevk alsaydık içtiğimiz ilk sigaradan zevk alırdık, öksürüp tiksinmezdik. gibi ince ince noktalardan bahsediyor. benim burda 3-5 satırla ifade edebileceğim bu kadar ama kitapta çok daha fazlası var.faydalı olabileceğini düşünüyorum bunu e-book olarak indirebilirsiniz isterseniz.

elimde sigara ile yazıyorum bunları.. 2 sene... 21 mart da sigarayı bıraktım ve 2 sene dolmak üzere... bu aralar hem tiksiniyorum dumanından ve kendisinden ama alkollüyken de alınmamazlık zor oluyor cidden...
adam haklı olabilir aslında... ben belkide bilinç altımda sigara ile başka olayları insanları eşleştiryorum ve sonrasında aslında kendime acı çektiriyorum...

deryasu
12-04-2010, 01:51 PM
zyban adinda antideprassan sigarayi birakmak icin kullaniliyormus kesin biraktiriyormus ama intihari tetikliyebiliyormus doktor kontrolunde kullanmak lazim galiba
umut34 ilaclar hakkinda bize bilgi verebilir herhalde

vesna
10-02-2011, 02:56 PM
Allen Carr bıraktırma seansına gittim ama bırakamadım maalesef.
Bırakamadığım için paramı iade ettiler en azından.

TheEnemyInsideMe
10-02-2011, 07:03 PM
Yakın zamanda bir gazla bırakacam dedim. "Ne gereği var", "hayatım şu anda güzel artık eskisi gibi ihtiyaç duymuyorum sigaraya", "sağlıksal sorunları yaşamadan bırakmak en mantıklısı" gibi içsel düşüncelerle bırakmayı düşündüm ve tamamen istedim ama paket almadım. Bıraktım düşüncelerime başlar başlamaz daha önceden aldığım tadı hoşuma gitmeyen sigara paketleri vardı: bu sefer onlardan devam..

Şu anda sigara içmek hoşuma gitmese de "Ohh iyiki birbirimizden ayrılmadık" modundayım sigaramla.. ve haliyle daha da arttırdım. Ne yapacağımı, size ne soracağımı da bilmiyorum? Ama şunu biliyorum ki kitap okuyarak, seanslara katılarak sigarayı bırakmam zor benim için. Bunun zararlı olduğunu tabiki biliyorum ama iç sıkıntılarımı sigarayla yenemeyeceğimi kendime gösteremiyorum.

lagrima
21-05-2011, 11:50 PM
sigaraya yüklenilen anlamlar varmış.. sigara bırakmak bu sebeple psikolojik danışmayla olabilir diye düşünüyorum ama sadece düşünüyoeum.. bende bırakmak istedim ama olmadu bir kere bıraktım ondada zaten 8 ay sonra başladım ne bileyim zor iş..

mrs.varol
11-12-2011, 07:27 AM
Merhaba,
Ben 10 yildir sigara iciyorum, uzun zamandir birakmak icin cabaliyorum...Sigarayi birakmak icin yaptigim en ciddi girisim sigarayi birakma haplarindan kullanmamdi ama malesef ise yaramadilar. Baslangicta bu haplar bana cok iyi geldi cunku hem sigara icme istegimi azaltti hem de psikolojik acidan beni birakmaya iyi hazirladi amma ve lakin ilk iki haftadan sonra beni tam anlamiyla depresyona soktular, bunun haricinde cildim ilaca inanilmaz bir reaksiyon gosterdi ve malesef ilaci birakmak zorunda kaldim. Nikotin banti ve sakizi gibi birseyler denemedim aslinda denemeyi de dusunmuyorum cunku benim bagimlilik seviyem icin malesef bu cozumler biraz zayif kaliyor. Suan hala birakmak icin cabaliyorum. Sanirim en etkili yontem once psikolojik olarak kendimizi sigarasiz yasamaya hazirlamak sonra da dogru zamani yakalayip harakete gecmek. Sigarayi birakmak isteyen herkese kolayliklar diliyorum!

kutup83
11-12-2011, 08:06 AM
sigaraya yüklenilen anlamlar varmış.. sigara bırakmak bu sebeple psikolojik danışmayla olabilir diye düşünüyorum ama sadece düşünüyoeum.. bende bırakmak istedim ama olmadu bir kere bıraktım ondada zaten 8 ay sonra başladım ne bileyim zor iş..Bence de en iyisi psikolojik destekle bırakmak...Benim annem çok içerdi sigara, pek tavsiye edilmiyor ama hipnoz seansına gitti ve bir daha hiç içmedi...

yarenimmm
15-12-2011, 10:56 AM
Bende 14 yıldır içiyorum paket olarak 10 on yıldır çok istiyorum sigarayı bırakmayı ama korkuyorum sanki herşey b,t,cek herşeyden soyutlanıcam gibi dün karar vermiştim bugün itibariyle sigara içmeyecektim ama sabah kalkmak işe gelmek istemedim sanki oruçlu gibi hissetmeye başladım kendimi ve içtimde sigara aylar önce tütneson almıştım kendime sigarayı tütünesonla bırakıcam diye ama daha başlamadım bile ona başlamak başlarsam sanki bırakıcam sigarayıda yaşamın bir anlamı kalmıycak gibi hissediyorum. lütfen sigarayı bırakanlar nasıl bıraktınız anlatın yardımcı olun

dreamer8
15-12-2011, 12:29 PM
Tek istediğim: sigara içmeyi istemiyor olmak.. Esas çözüm bu! İşte kilit nokta bu.İnsan istediği, sevdiği birşeyi nasıl bırakır.sigaradan nefret eden biri zaten böyle bir sorun yaşamaz ki.Sigara sağlığa zararlı olmasaydı uç uca ekler yakardım.Ben de o derece seviyorum.Bırakanlara şaşıyorum.Yüzlerce kez denedim bırakmayı.Artık denemiyorum bile.İlk etapta azaltma çalışmaları yapmak lazım sanki.Günde 5 tane içsem de bırakmasam keşke.

-UMuTSuZ-
15-12-2011, 02:37 PM
ben sigaradan nefret ediyorum ama yinede bırakamıyorum...14 yıldır içiyorum...bırakma denemelerim oldu kaç defa ama başaramadım..
en son geçen sene ocakta 25 gün bıraktım sonra yine başladım...şimdi yine bırakmak istiyorum,eşim de istiyor ama hala içiyoruz...benim kesinlikle bırakmam lazım çünkü yaza çocuk düşünüyoruz:(

başladığım güne lanet ediyorum...:(

HurricaNe ~
15-12-2011, 06:54 PM
Sigarayı bırakmak çok zor diye düşünmeyin. Öyle bir düşünce var ki bizde büyüttükçe büyütüyoruz. Tamam nikotin var bağımlılık yapıyor falan filan ama sonuçta bir cisim ya. Allah aşkına bir bakın parmağınız kadar ya var ya yok. O küçücük şey olmadan yaşayamaz mısınız yani? Kendinizi bu kadar küçük mü görüyorsunuz?

-UMuTSuZ- hamilelik sırasında sigaradan tiksinen çok tanıdığım var. Umarım sende de öyle olur eğer bırakamazsan...

dıskokralı
15-12-2011, 09:16 PM
tabi ya 7 gun sigara içmedim bıraktım derken 8. gün ilk psikoz atağımı geçirdim hala toparlanabilmiş değilim...

yarenimmm
16-12-2011, 09:52 AM
bende kötü bir tecrübe geçirdim hamile olduğumu ööğrendim 10 gün sonrada düşük yaptım. şimdi şubata kadar bebek yapmak yasak ozamana kadar bu illetten kurtulmam lazım. ama o kadar esir olmuşuzki sanki hayatın tek anlamı gibi sigara nasıl yapıcam nasıl bırakıcam bilmiyorum çokmu büyütüyorum gözümde bilmiyorum

dreamer8
16-12-2011, 10:53 AM
Sigarayı bırakmak çok zor diye düşünmeyin. Öyle bir düşünce var ki bizde büyüttükçe büyütüyoruz. Tamam nikotin var bağımlılık yapıyor falan filan ama sonuçta bir cisim ya. Allah aşkına bir bakın parmağınız kadar ya var ya yok. O küçücük şey olmadan yaşayamaz mısınız yani? Kendinizi bu kadar küçük mü görüyorsunuz?

-UMuTSuZ- hamilelik sırasında sigaradan tiksinen çok tanıdığım var. Umarım sende de öyle olur eğer bırakamazsan...
Sanırım sigara kullanmıyorsunuz.Bana da öyle geliyor.Ekmek mi su mu bu ne.Ama tuhaf birşey resmen bağımlılık yapıyor.İçmeyen bu duyguyu asla bilemez.

stolz
16-12-2011, 11:51 AM
Aksine bırakmak istemiyorum.

kırıktarak
14-03-2012, 04:14 AM
bakıyorumda insanoğlunun bir konu hakkındaki hisleri ve düşünceleri neredeyse aynı.sigara bir hastalıktır diye bir şey okumuştum bir yerde.yani tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık. bu gün hastalıkların teşhisi konulurken belirtilere bakılır ve ona göre tedavi yöntemi belirlenir ve yüce yaratıcı insan bedenini aynı sistemde yarattığı için de bir insandaki belirtinin işaret ettiği rahatsızlık neredeyse tüm insanlardaki rahatsızlık belirtisi oluveriyor. dolayısıyla demekki sigara denilen illet tüm insanlarda aynı etkiyi yada aynı duygu ve düşünceyi oluşturuyor. çünkü bu konu üzerine yukarıdaki yorumları okuduğumda kendimi gördüm. sanki yukarıdaki lerin hepsini ben yazmışım yada biri benim adıma yazmış gibi geldi.
ben yıllarca içmedim daha öncesinde bir iki yıl içtiğim halde. bazen hayal gibi geliyor bana.inanamıyorum ben sigarayı düşünmeden güne başlamışım sigarayı düşünmeden yemek yemişi sigarayı düşünmeden hayatın stresini atlatmışım. ama biliyorumki insan nasıl yaşarsa öylede düşünmeye başlıor. fakat o yaşamı oluşturmakta iradeye bakıyor.
günde bir paket sigara içen biri olarak bırakma konusundan irade ortaya koyamayan biri olarak kendimden nefret diyorum bazen. yasen onu bırakacaksın yada o seni bırakacak olan bir çirkin canavar telkinlerime rağmen zerre kadar benliğime bir şey anlatamıyorum. eğer bir ilaç buldum içtiğinde değil sigarayı içmek dumanına bile dayanamazsın dese ne istese verirdim heralde. arabanın anahtarını verirmisin dedi bir arkadaş bir yerde. evet dedim tüm gönlümle. sonrada arabanın anahtarını vereceğine iradeni kulan araban sende kalsın dedim kendime sonra lakin bunu derkende sigarayı savuruyordum elimde. ne dersen de hiç anlamsız.fakat ondan kurtulmak için acı çekmeye razı olmak gerektiğini biliyorum ve bir gün elbet o acıyı çekerek zifirin ve nikotinin karanlık dehlizlerinden,sağlıklı temiz hayat süren insanlardan soyutlanıp bir köşede yavaş yavaş intihar eden insan olma hissinden, özellikle aç karnına içtiğimde nefesimdeki kokusunu karşımdaki insanlar duymasın diye konuşurken yarım ağız konuşma işkencesinden ve de hayata veda diyen mantığımın nidasına hayata onunla bir mola diyen muzip benimin bıktığım çatışmasından kurtulacağım. ve yüce rabbim benim gibi hem çok sevip yada sevdiğini sanıp hemde kurtulmayı isteyenlere yardım etsin.bizler bir arkadaşımızın yada bir merak duygumuzun tuzağına düşmüş çaresiz insanlarız bence. hiç içmeyen bizi ne anlar nede hak verir sadece ne var canım bırak gitsin der. bırak gitsin demesi kolay bıarakmak çok zor.....

POZİTİF
14-03-2012, 09:31 AM
Bırakmak istiyor da bırakamıyor musun? İyice düşündün ve bu son kararın mı? Bırakmayı istiyorsun, öyle mi? Hayır arkadaşım, bence sen bırakmayı "gerçekten" istemiyorsun...

geçmişlerola
14-03-2012, 09:46 AM
şu sigarayı bırakmak ne kadar güzel olacak bende çok istiyorum ama içimden biri iç iç diyor sanki. bırakacağım düşüncesi daha fazla içmeme sebep oluyor

yasi
14-03-2012, 10:23 AM
cok hüzün verici. Bazı insanlar sigarayı seviyor bırakmak istemiyor, sen hazır olmadığın halde bırakacağım diye kendini yerden yere vuruyorsun. Gercekten karar vermekte bence iş alt tarafı sigara bu

POZİTİF
14-03-2012, 11:54 AM
şu sigarayı bırakmak ne kadar güzel olacak bende çok istiyorum ama içimden biri iç iç diyor sanki. bırakacağım düşüncesi daha fazla içmeme sebep oluyoro zaman daha fazla geç kalmadan "güzel bir şey" yap... Yapmalısın!!

POZİTİF
14-03-2012, 11:55 AM
cok hüzün verici. Bazı insanlar sigarayı seviyor bırakmak istemiyor, sen hazır olmadığın halde bırakacağım diye kendini yerden yere vuruyorsun. Gercekten karar vermekte bence iş alt tarafı sigara buEvet, iş gerçekten istemektedir.. "Gerçekten" istemekte... Gerisi kendiliğinden gelir zaten... "İstemedikten" sonra gerisi boş laf... Kendi kendini kandırmaktan ibarettir...

POZİTİF
14-03-2012, 11:57 AM
Ben günde bir paket içiyordum, son 4 aydır ise bayağı azalttım önce günde 15 tane sonra 10 tane şimdi ise günde sadece 3-4 tane içiyorum, haftada bir paketiçiyorum, ben çocuk yaşlarda başlamadım sigaraya 21 yaşımda iken başladım. Bırakması zor biliyorum.. Sevgili omen, bir an evvel o 3-4 taneyi de bırakman lazım..(Biliyorsun, senelerdir burada sigara üzerine yazıyorum...) Bırakması zor, tamam... Ben de zaten "kolay" olduğunu söylemiyorum ki... Amaa, "İMKANSIZ" değil... O zaman?:))

helincandemir
25-03-2012, 05:15 PM
Altı senedir sigara içiyordum. Herhalde her sigara içen bir süre sonra sağlığını derinlemesine düşünmeye başlar. Ben de düşünmeye başladım. Daha sonra bir arkadaşım sigarayı bırakmakla ilgili olarak http://www.kitapra.com/saglik/saglikli-yasam/sigarayi-birakmak-icin-1440-neden.htm kitabını önerdi. Kitabı okudum ve sigarayı bıraktım.1440 neden biraz abartılmış olsa da bana sigarayı bıraktırdı.

istemsizhareket
25-03-2012, 05:41 PM
sanırım yapman gereken tek şet direk bırakmak, asla elleme bir de, ben hayatım boyunca ağzıma bile sürmedim, kokusundan bile nefret ederim... hiç de başlamayı düşünmüyorum, Allah başlatmasın.. eğer iradesi zayıf olan ben bile buna hiç başlamamışsam, sen haydi haydi bırakırsın, sadece bırak, bir daha ellemeyeceğim bile de, bu kadar, olur biter.

POZİTİF
26-03-2012, 09:18 AM
Bırakmak istiyor da bırakamıyor musun? İyice düşündün ve bu son kararın mı? Bırakmayı istiyorsun, öyle mi? Hayır arkadaşım, bence sen bırakmayı "gerçekten" istemiyorsun...

furfur
12-05-2013, 12:46 PM
Sigarayı bırakmakla ilgili güzel bir yazı
http://www.reitix.com/Makaleler/Sigarayi-Birakmak/ID=175

Mirva
12-05-2013, 01:03 PM
Bende birakmaya calisiyorum . Terapiye gittim faydasini da gordum . Deneyebilirsin

situation
12-05-2013, 02:19 PM
Iradeliysen bırakırsın