PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boşanma sonrası ruh hali, boşananlara soruyorum.

abc20
13-09-2008, 01:53 PM
Önümüzdeki bikaç ay içinde anlaşmalı olarak boşanacağız büyük bi sürpriz olmazsa, daha 1 yılı bile doldurmadık, uzun bi flört dönemi de olmamıştı çabuk birbirimizi unutacağımızı düşünüyorum zaten o da başka şehre gidecek. Fakat ben çok aşırı duygusal yapıda biriyim. Boşanınca sanki suç işlemiş gibi olacağımdan, insanların gözünde eskisinden daha kötü bi yerde olacağımdan korkuyorum, şu an için evlilik fikrinden çok soğudum fakat ileride evlenecek olsam evlenmiş boşanmış bi erkek gözüyle mi görüleceğim, boşanma sonrasında kendimi nasıl telkinlerde bulunmam gerekir.

13-09-2008, 02:21 PM
Evlendiğim kız resmi nikahtan 20 gün sonra eski sevgilisine kaçtı. Düğün olmamıştı ve farklı şehirlerde yaşıyorduk. Bu yüzden evlilik gerçekleşmemişti. Yine de olay kamu davasına dönüştü. Boşanma davasının ilk duruşması yapıldı. Olayı öğrendiğimde uafak bir şok yaşadım ama onunla aynı eve çıktıktan sonra da aynı şeyi yapabilirdi fikrinden hareketle ona karş içimde bir nefret hissetmedim.Ucuz yırtmışım diye düşünmeye başladım ve zaten çevremdeki hemen herkes te aynı şeyi söyledi. Bu mesele artık zihnimi fazla meşgul etmiyor.

mirla
13-09-2008, 10:46 PM
Çok kolay olmuyor tabii o psikoloji ama abartıcakda bişey yok.Bide şunu unutmayın lütfen toplumun ne diyeceği değil sizin değer yargılarınız önemli.Bırakın boşanmış erkek yada bayan desinler o onların görüşü.Kim ne der diye hareket edicek olursak kendimizi çok mutsuz ederiz.

Zeth
19-09-2008, 04:48 PM
Boşanınca malesef mutlu olmuyorsun. Hatta daha sıkıntılı oluyor insan. O sinir, kızgınlık, suçlamalar, ben bunu hak etmedimler bitince bir süre sonra bir bakıyorsun yalnızsın ve artık suçlayacak kimse de yok :) Ve bazı şeylere neden o kadar kızdığını anlayamıyorsun. Basit şeylere örneğin pisuvarın kapağı yada yerde duran çorabın

Erkeklerde ayrıca bir de evliliğin ne olduğu konusunda aydınlanma olduğu kanaatindeyim. Bende olmuştu :) Hani evliyken kafese kısılmış kaplan gibi hissettin mi hiç? İşte o evliliğin ne olduğunu, bekarlıktan ne yönleri ile bu kadar farklı olduğunu tam bilememekten kaynaklanıyor. Kaybedince ne kaybettiğini tanımlayabildiğin için evliliğin de ne olduğunu iyi anlıyorsun herhalde :)

Son olarak bunu NYPD diye bir dizide duymuştum, çok beğenmiştim. Başroldaki polis boşanınca söylemişti:

-Boşanmak insanı mutlu etmez, mutlu olabilmeye aday eder.

20-09-2008, 01:59 AM
Boşanınca malesef mutlu olmuyorsun. Hatta daha sıkıntılı oluyor insan. O sinir, kızgınlık, suçlamalar, ben bunu hak etmedimler bitince bir süre sonra bir bakıyorsun yalnızsın ve artık suçlayacak kimse de yok :) Ve bazı şeylere neden o kadar kızdığını anlayamıyorsun. Basit şeylere örneğin pisuvarın kapağı yada yerde duran çorabın

Erkeklerde ayrıca bir de evliliğin ne olduğu konusunda aydınlanma olduğu kanaatindeyim. Bende olmuştu :) Hani evliyken kafese kısılmış kaplan gibi hissettin mi hiç? İşte o evliliğin ne olduğunu, bekarlıktan ne yönleri ile bu kadar farklı olduğunu tam bilememekten kaynaklanıyor. Kaybedince ne kaybettiğini tanımlayabildiğin için evliliğin de ne olduğunu iyi anlıyorsun herhalde :)

Son olarak bunu NYPD diye bir dizide duymuştum, çok beğenmiştim. Başroldaki polis boşanınca söylemişti:

-Boşanmak insanı mutlu etmez, mutlu olabilmeye aday eder.

hmmm deiğişik bir bakış açısı :roll:

boşanmak insanı mutlu etmez mutlu olabılmeye aday eder :roll:
zeth yorumların herzamankı gibi çok güzel :wink:

Nikneyime
13-10-2008, 05:02 AM
çocuk yoksa hiç bir problem yok..:idea:

ben 2 yılımı doldurmak üzereyim..her şeyin yeri doldu...ama evladın yeri her zaman boş,

Artık boşanmış erkek veya kadına kötü gözle bakılmıyor..o kadar çok boşanan varki..yeterki adam gibi adam ol ve paran olsun...

ben 80 lerin genciyim...şimdi devir değişti...ne kadar adam gibi adamda olsan bu devirde mutluluğun anahtarı para :wink:

aysegul_onur
13-10-2008, 11:40 AM
11 yıl once evlendiğimde 11 yıl sonra bosanacagım uzak bır ıhtımal gıbı gozukuyordu :) Bu sureçte bizi yıpratan faktör (bana gore) hayalkırıklıkları.Karsılıklı saygı ve guven sarsılmadıgı sürece her ıkı tarafından da bunu ayakta tutabılmek ıcın mücadele vemek zorunda olduklarını bilmesi aileyi ayakta tutan tek unsurdur.Paranın cok etkısı yok aslında.Maddi sıkıntı içinde olan aileler bunu önemli bir etken olarak gorebiliyorla.Ben cevreme baktıgım zaman inanın hiç bir lüksü olmayan günü nasıl geçireceklerini hesaplayan ailelere baktıgımda cocuklarına zamanlarını verdiklerini gordum....Benim 10 yaşında bir oğlum var ve çalışan bir anne olmama rağmen herhangi bir sorun yaşamıyoruz kafamız daha rahat derslerimiz daha iyi insanlarla dialogoumuz arttı .Bizi üzen ne varsa geride bıraktık.nerde mutluysanız oraya aitsiniz....

Beyazgece
13-10-2008, 03:49 PM
Sevgili aysegul boşanmakla iyimi ettiniz kötümü o elbetteki
sizin kararınız ..Ama çocuk olunca tablo değişiyor erkek çocuk
için baba rol modeldir ve babasız çocuk büyütmek zordur

Bir yükü 2 kişinin taşıması çok daha kolaydır ama bir kişi
omuzluyorsa yük ağır gelir

Bakın ben 34 yıllık evliyim .. Emekli avukatım bizlerde sizler gibi
hatta sizlerden çok daha zor koşullarda evliliklerimizi yürüttük
sizden tek farkımız vardı .. Evliliği bir ömür boyu yürütmek
adına evlenmiştik .. Yeni jenerasyon evliliğe başlarken olursa
olur olmazsa ne yapıyım duygusuyla başlıyor ..Sizi tenzih ediyorum
asla size yapılmış bir hakaret addetmeyin .. Beni en çok üzen konu
tek ebeveynli büyüyen çocuklar .. Siz her istediğini alsanızda
o çocuğun bir tarafı eksik kalıyor .. Bunu doldurmak adına
farklı şeylere yöneliyor

Sizi üzdümse affedin .. bundan sonraki hayatınızda başarı ve mutluluklar diliyorum ..sevgilerimle

aysegul_onur
13-10-2008, 04:06 PM
size kızmadım.Burada boşanma nedenimi yazmadıgım için biraz basit gibi görünebilir.Eğer bu evlilikten bir cocugum olmasaydı boşanmazdım...Kötü bir ortamda kötü alışkanlıkların kötü muamelelerın yapıldıgı bir ortamda cocuk yetiştirmeyi uygun görmüyorum.Hele ki o baba sorumluluk almaktan kaçıyorsa...hele ki o baba dolaptaki içkisini 7 yaşındaki oğlundan istiyorsa vs vs vs....

abc20
13-10-2008, 10:31 PM
Daha iyisini düşünerek yapılan bir hamle ve nihayetinde başlangıçta aklınıza gelmeyen, başınıza geliyor.."boşanmak"
mutlu mu olmalı insan bu hastalıklı ilişkiden kurtulduğu için yoksa üzülmeli mi hayalleri boşa çıktığı için.. :roll: Bitip / gidenden alınacak ders dışında payınıza hiç bir şey bırakmamak en mantıklısı..
Geçmişin gölgesindeki yılgınlıkla devam edebilmek mümkün olamayacağına göre imkanlarınızı daha iyisi için zorlamak ilk etapta en mantıklısı ..
Geçmiş şartların ihtimalleri üzerine kendini yormamak ve harici detaylar yüzünden kasmamak gerekiyor ruhu.. ;)

Aslında haklısınız çevre şartları nedeniyle böyle düşüncelere saplanıyor insan, bu durumun kendisinin başına gelmesini kabullenemiyor, hiç bir şey ilk gibi olmayacak gibime geliyor (gerçi benimkisi tamamıyla mantık evliliğiidi) çok karma karışık durumdayım, şimdiden vicdan azabı içerisindeyim, eşimle aslında hiç kavga etmiyoruz önceden de etmemiştik, bu durumu da kabullendik gibi ama ne biliyim bana sanki cinayet işliyo gibi bir suçluluk duygusu getirdi. :?

laktoz
14-10-2008, 04:30 PM
Ben 11 yıllık evliyim birçok defa boşanmanın eşiğine geldik ve döndük eşimle üniversiteden tanışıp evlendik aslında kurumun kendi yapısı insanları zamanla bunaltıyor 1 yıllık evlilikte neyi tükettinizde boşanma kararı aldınız bilemiyorum ancak birdaha düşünün derim suçluluk hissetmeniz için bence suçlu olmanız gerekir yoksa vicdanınız rahat olmalı[/b]

ay_gece35
15-10-2008, 01:19 AM
Aslında haklısınız çevre şartları nedeniyle böyle düşüncelere saplanıyor insan, bu durumun kendisinin başına gelmesini kabullenemiyor, hiç bir şey ilk gibi olmayacak gibime geliyor (gerçi benimkisi tamamıyla mantık evliliğiidi) çok karma karışık durumdayım, şimdiden vicdan azabı içerisindeyim, eşimle aslında hiç kavga etmiyoruz önceden de etmemiştik, bu durumu da kabullendik gibi ama ne biliyim bana sanki cinayet işliyo gibi bir suçluluk duygusu getirdi. :?

Mantık evliliği yaptık diyorsun yani severek evlenmediniz o zaman neden vicdan azabı içindesin? Birde kavga da yok aranızda demişsin ozaman neden boşanıyorsunuz ?

Bu soruları sordum çünkü gerçekten karma karışık bir durum sizinki ne için ve nasıl bir yorum yapılır bu cevaplar olmadan bilemiyorum.

mermeray06
16-10-2008, 09:41 PM
ben yeni üyeyim bende boşanmak üzereyim bi bayan olarak erkeğe göre daha zor bayanın boşanmsı ben 3 aylık ewliliğimi bitirdim şiddet wardı belki aldatıldımda bunu bilemiyorm amaçok zor yaşayan bilir

16-10-2008, 10:30 PM
ben yeni üyeyim bende boşanmak üzereyim bi bayan olarak erkeğe göre daha zor bayanın boşanmsı ben 3 aylık ewliliğimi bitirdim şiddet wardı belki aldatıldımda bunu bilemiyorm amaçok zor yaşayan bilir

bencede zor bır bayanın boşanması erkeğe göre yani :cry:

efes35
16-10-2008, 11:00 PM
peki bir bayanın boşanması daha zor diyorsunuzda neden hep kadınlar boşanmayı önce istiyor hiç uğraşmıyor evliliği devam ettirmek için.

Kadınlar hep kendilerini düşünüyor ya erkekler sizce erkeklerin hiç duygusu yok mu sorunları olmuyormu hiç araştırmayı denediniz mi ? neden şiddet neden aldatmayı seciyorlar ?

16-10-2008, 11:04 PM
erkekler evliliği kafalarında bıtırdığinde aldatmayı yada şiddeti denıyor demekki

ama kadınlar kafada bitiriyorsa :roll:

tabi cesaretli olanlaar boşanıyorlar

efes35
16-10-2008, 11:10 PM
peki neden kafada evlilik bitiyor değişen ne ?

16-10-2008, 11:16 PM

herkes adına genelleme yapılamazkı
ama kimi şiddet görür,kimi aldatılır,kimi sevemeyeceğini anlar ....... vs devam eder bu :roll:

kimiside evlilik bitmıştır zaten ama kafasında bıtıremez bu evliliğini bitirmemek adına elınden geleni yapar :roll:

Nikneyime
16-10-2008, 11:48 PM
Sevgili Efes ben hatırlarsın..selamlar...

Öncelikle bu konuda en büyük suçlu biz erkeklerz kadınları dunyanın bacakları arasında döndüğüne inandırdık...ve bundan kuvvet alıyorlar..

değişen yaşam koşulları ile gelinen boyutta görsel güzellik daha ön planda ağzınla kuş tutsan paran yoksa adam değilsin.

istisnaar haricinde genelde erkekler aşık oldukları kadınlarla kadınlar ise seçtikleri erkeklerle evliliği seçerler...

Sana bir ipucu daha bu benim görüşüm kimseyi bağlamaz : "Kadınlar maymun gibidir...bir dalı tutmadan diğerini bırakmazlar..."

Zeth
17-10-2008, 01:01 PM
erkekler evliliği kafalarında bıtırdığinde aldatmayı yada şiddeti denıyor demekki

ama kadınlar kafada bitiriyorsa :roll:

tabi cesaretli olanlaar boşanıyorlar

Ben de tam tersini düşünüyorum ilginçtir: Eğer eşi psikolojik şiddete başvurmuyorsa, erkekler ne fiziksel şiddete başvurur ne de evde mutluyken eşini aldatır. Yani bunu ben bir erkeğim aman erkekleri koruyayım falan diye söylemiyorum. Kadınların sözlü ve beden dili ile iletişim konusundaki üstünlüklülerini ilişkide kocasına psikolojik baskı (buna kısaca dırdır deniyor), tehdit (sen onu yapmazsan gününü görürsün tavrı) ve taciz etme (mesela defalarca arama, sebepsiz yere kıskançlık yapma, şikaytlerle eziyet etme) şeklinde eşine yansıtması malesef benim çok rastladığım bir durum.

Ayrıca seksi bir şantaj malzemesi olarak kullanma gibi en eski kadın taktiklerini, bitmeyen baş ağrılarını vs de hatırlatmak isterim.

Bence 2 tarafta haksız, şiddetin haklı tarafı yok. Ama konuşulacaksa 2 cinsin birbirine uyguladığı şiddet aynı platformda konuşulmalı.

mor_krizantem
17-10-2008, 01:52 PM
peki bir bayanın boşanması daha zor diyorsunuzda neden hep kadınlar boşanmayı önce istiyor hiç uğraşmıyor evliliği devam ettirmek için.

Kadınlar hep kendilerini düşünüyor ya erkekler sizce erkeklerin hiç duygusu yok mu sorunları olmuyormu hiç araştırmayı denediniz mi ?neden şiddet neden aldatmayı seciyorlar?
aslında böyle görünüyor. ama değil.

aslında öncelik olarak, şu "hep" olgusunu bir kenara bırakalım mı.. kişinin kendisi vardır.. hep leştirmek kişi hakkında düşünce alanımızı daraltır.. "hareketlerinden rahatsız olduğumuz kişi"yi konuşursak, daha net fikirler üretiriz..

fiziksel - duygusal şiddet görüp, düşünceleri habire baskılanan kadınlar var sineye çekmek zorunda kalan , her türlü tacize boyun eğen..

adamlar var, kendinden tavizler verip te evliliğini sürdürmeye çabalayan,

kıstas değil bunlar, olmamalıdır ..örnektir ama kıstas değildir.

nedenleri, kişinin bakış açıları doğrultusunda irdelenir, ve çözümlere o şekilde ulaşılır.

neden şiddet neden aldatmayı seciyorlar?
duvarınız çok sağlam.. "ama ama, o böyle yaptığından , napiyim, sinirlerime hakim olamıyorum, geçiriyorum ben de bir tane"
bak sen!
ya da "o da biraz kendine baksaydı canım, ben gider miydim hem başka kadınlara"
içseslere bak! nasılda yaslıyorlar kendilerini, gözlerini kapatmadan yasla ama..

işyerinde iken, çok sinirlendiğin üstüne, bir yumruk geçirebilir misin.. dişlerini sıkarsın ama yapmazsın! ..
demek ki sinirlerine hakim olabiliyormuşsun.. hakim olunabiliyormuş..

diğer konu daldan dala, ağaçtan ağaca,
hiç girmeyeyim.

kimse kimseye, birşeyler yapmaya zorlamaz. hiçkimsenin böyle bir yetisi yok. nedeni olabilirler ama, iteklemezler. nedeninden dolayı o şekil de hareket ediyorsan,
harika bir fırsat geçmiştir eline.. hiç kaçırmadan tutarsın kulpundan,

şekillenen davranışlar, düşüncelerde başlar.
"yapmak istediklerine/istemediklerine" sadık isen, sağdan soldan gelenler, çizgine değerler ve düşerler.. kendi çemberinin içine almak, "yine kendindendir"

efes35
17-10-2008, 02:28 PM
"mor_krizantem"

güzel bir yorum yapmışsın ama benim anlatmak istediğim olay şu

kadınlar bizim duygularımız var ilgiye şefkate ihtiyacımız var diyorlar ama aynı ilgiyi ve şefkati nedense birtürlü eşlerine karşı uygulamıyorlar .

bir insan çok severek evlediği birinden neden vazgeçiyor ne oluyorda bu sevgi yok oluyor tektaraflımı bu sevginin bitmesi

eşim beni dövdü erkek suçlu
eşim beni aldattı erkek suçlu

ben burda şunu sorgulamak istiyorum bir erkek neden eşini döver durup dururken . bir erkek evde gül gibi eşi varken neden başka bir kadınla birlikte olmayı seçiyor. burda bayanların hiç mi ihmali yok hatası yok.

ben boşanmak üzereyim 3 yıllık evliliğimde ne eşimi dövdüm nede aldattım ama başka nedenlerden dolayı eşim beni terk etmeyi seçti ve bu benim çok canımı sıkıyor burda çok kişiler yazmış kavgalarını ayrılma sebeplerini ve bu sebeplerden hiçbiri bizim ayrılıma nedenimize benzemiyor

bir örnek

""boşanmak üzereyim bi bayan olarak erkeğe göre daha zor bayanın boşanmsı ben 3 aylık ewliliğimi bitirdim şiddet wardı belki aldatıldımda bunu bilemiyorm amaçok zor yaşayan bilir""

evlilik bir oyun değil

Barcarolle
17-10-2008, 02:45 PM
[quote="efes35"]"mor_krizantem"

güzel bir yorum yapmışsın ama benim anlatmak istediğim olay şu

kadınlar bizim duygularımız var ilgiye şefkate ihtiyacımız var diyorlar ama aynı ilgiyi ve şefkati nedense birtürlü eşlerine karşı uygulamıyorlar .

bir insan çok severek evlediği birinden neden vazgeçiyor ne oluyorda bu sevgi yok oluyor tektaraflımı bu sevginin bitmesi

eşim beni dövdü erkek suçlu
eşim beni aldattı erkek suçlu

ben burda şunu sorgulamak istiyorum bir erkek neden eşini döver durup dururken . bir erkek evde gül gibi eşi varken neden başka bir kadınla birlikte olmayı seçiyor. burda bayanların hiç mi ihmali yok hatası yok.

ben boşanmak üzereyim 3 yıllık evliliğimde ne eşimi dövdüm nede aldattım ama başka nedenlerden dolayı eşim beni terk etmeyi seçti ve bu benim çok canımı sıkıyor burda çok kişiler yazmış kavgalarını ayrılma sebeplerini ve bu sebeplerden hiçbiri bizim ayrılıma nedenimize benzemiyor

Arada istisnai durumlar olabiliyor ama herşey normal,hayat her şeyiyle paylaşılıyorken beklentisi olan,dışarıda aradığı birşeyler olan erkekler var. Bunun yanında hanımına tüm konforu sağlayıp yeterince ilgi göremeyen erkeklerde var.Yani bu durumu genelleyemeyiz.İlişkiler ve kişiler bazında değerlendirilmeli.Ona bakarsanız şu zamanda sırf monotonluktan kurtulmak,renk olsun ,sıkıldım bahanesiyle çoluğunu,çocuğunu gözardı edip kadın/erkek maceraya atılan var.

Evlilikte kriter sadece dayak ve aldatma değildir.Bunlar çoook geçerli bir sebeptir yıkılması için fakat karşılıklı hisler,beklentiler,ortak paylaşımlar, iletişim olmasıda çok belirleyicidir.

mor_krizantem
17-10-2008, 11:43 PM

rengarengiz.. anlaşılamayabiliyoruz bazen.. kimimiz verilen mutluluk ile yetinmeyebiliyoruz.. şımarıklık de, yetinmemek de, ne dersen de işte.. ama böyle..

özelinizi zerre kadar bilemediğimden sizin hakkınızda fikir yürütmem abes olur ama, genel bir örnek üzerinden şöyle söyleyebilirim,

erkek konuşuyor şimdi: dövmedim de sövmedim de aldatmadım da, iyiyim ben.. ama anlamıyor..
der.

kadının ise "kendine ait" saklısı, saklıları vardır, erkeğine açamadıkları..
sorma neden açamadığını, açamıyordur işte.. (cinsiyetler değişken..farketmez)
tabi açamadığı içinde, adam nerden bilsin.. bilmediğini veremez ki..
kadın hatalı gözüküyor.. doğru..
belki de adamın birkaç kendi hareketi, kadının söylemesini farkında olmadan engellemiştir..
eksik ne peki ..
konuşmamak.. bilmemek.. bilmek istememek.. paylaşım sığlığı..
kadın ya da erkek.. birbirlerini engellemedikleri, yadırgamadıkları sürece, farklı alanlarda ortak noktalar sağlamaya çalışmaya çalışırlar ise, bariz problemler, paylaşımların samimi sıcaklığı ile tolere edilebilir.. edilir..
ooff.. çok konular bunlar.. sabahlarsın..

seni çok iyi anladığımı sanıyorum aslında.. nedenlerini sorguluyorsun..
istediğin kadar sorgula.. hepbirlikte sorgulayalım.. farklı fikirler yönler.. yanıta asla ulaşamayız ki.. net yanıtın muhattabında.. onun şeffaf düşüncelerinde..

evet. kadın yanlış.. erkek hatalı.. nolur ki , napalım hem, insanız işte.. şımarıklık.. doyumsuzluk.. yetinmemezlik.. tatminkarsızlık.. türevler.. hepsi bizler için..
kimimiz hayalperestizdir.. ulaşamıyacağımızı bilsek bile, koşmak haz verir.. güzellikleri iter de , çirkinlikleri bile isteyebiliriz..
anlatabiliyor muyum ?

efes35
18-10-2008, 12:08 AM
çok iyi anlıyabiliyorum

demek istediğim her iki tarafta suçlu neden suçlarını kabullenmek bukadar zor? neden hep ben haklıyım deyipte eşimizi ateşe atıyoruz
evlilikte herşey eşit olmalı ben nekardar mücadele ediyorsam eşimde benim için mücadele etmeli.

mermeray06
18-10-2008, 12:08 PM
benim micadele ettiğim gibi keşke oda mücadele etseydi ailemmden wazgeçtim herşeyden wazgeçtim okulumdan işimden herşeyi onun istediği gibi yaptım bütün bunlar ona fazla geldi o bekar hali gibi sorumsuzca arkadaşları ile gezmeye dewam etti bu süre içindede aldattı kusura bakmayın ama benim bi suçum yok adamın ewlilik anlayışı yok

mermeray06
18-10-2008, 12:13 PM
birde şöyle bir şey war ewliliklerde bayan annesini örnek alır erkek de babasını malesef benim eşimde babasını örnek almış ve babasının yaptıkları nı kendi ewliliğinde yaptı bi erkeğin şiddet uygulaması o erkeğin psikolojisinin bozuk olduğunu gösterir kimse bunu aksini inkar etmesin diosunuzya neden boşanmak istedin çok bile dayandım ona we ailesine sözlü şiddet fiziksel şiddet sonradan anladığım kültürel fark aldatılma daha birsürü nedenden dolayı boşanmak istedim

efes35
18-10-2008, 10:34 PM
iyi yapmışsın ozaman nediyeyim

gerçekten dediğiniz gibiyse kurtulmuşsun sana karşı sevgisi saygısı yok sa senin bukadar fedakarlığın karşısında vurdum duymaz davranıyorsa elbetteki hayatını zehir eden birisi ile yaşanmaz .

umarım ileride daha mutlu olursun.

abc20
23-10-2008, 08:59 PM

Mantık evliliği yaptık diyorsun yani severek evlenmediniz o zaman neden vicdan azabı içindesin? Birde kavga da yok aranızda demişsin ozaman neden boşanıyorsunuz ?

Bu soruları sordum çünkü gerçekten karma karışık bir durum sizinki ne için ve nasıl bir yorum yapılır bu cevaplar olmadan bilemiyorum.

Başlangıçta kimse ileride boşanırız nasılsa diye başlamıyor, bir sürü prosedür atlatıyosun, özel hayatına birini sokuyosun onu çıkarmak kolay değil.

Ben yapım gereği her şeyde sürekli mantık, tutarlılık arayan biriyim, geçmişte de hiç bir bayanla ciddi bi ilişkim de olmamıştı, evlilik hayatımı da düzenli bi şekilde kurayım, dünya görüşümüzün uyuştuğu, biriyle evleneyim de evlilik de aradan çıksın diye düşündüm, daha doğrusu yeni bir şehre gelmiştim, ailemden uzaktım, ömrümde hiç yalnız kalmamıştım, daha kötüsü ev işlerini zerre kadar yapamıyordum, bulunduğum şehirde bir tek akrabam veya güveneceğim kimse yoktu, bu dış etkenler olmasaydı katiyyen üç beş sene daha evlenmezdim.

Benimkisi bir çeşit vicdan azabı, sanki karşındakine kötülük etmiş gibi hissediyorum kendimi, bu yüzden de eşimle hiç tartışmıyorum, ama konuşmuyorum da, iki ev arkadaşından farksız bir durumdayız, buna rağmen ara sıra oturup dvd falan izliyoruz, konuşacak bişey yine bulamıyorum ortak noktamız o kadar az ki, eşim de aynı duyguları yaşamakta, böyle gitmez diyor o da.

En başta en akıllıca mantıklı kararı verdim yanılmam herhalde diye başladığım evlilik sevgisizlik, uyumsuzluk ve malesef eşimin sigarası yüzünden bitmek üzere, sigara meselesi zaten zayıf olan ilişkimizi tamamen yıkmakta, ama sigarayı şimdi bıraktım dese geri döner miyim kararımdan bilmiyorum, tamamen soğudum, sigarayı evlendikten sonra bırakacağını söylemişti, keşke bu sözüne güvenmeseydim, çok dürüst iyi bi insan ama ben sigara içmediğim için çabuk kurtulabileceğini ummuştum, lafın kısası bu durumdan inanılmaz üzüntü ve vicdan azabı duymaktayım, eşime kötülük yapmış gibi hissettim kendimi, son bir kaç senedir de major depresyon ve anksiyete bozukluğu tedavisi görmekteyim, bir türlü iyileşemediğim gibi bu olay benim ileride içimde büyük yaralar açacak, her ne kadar şimdiye dek bir an bile kavga etmemiş olsak da.

mulan
23-10-2008, 11:03 PM
Sevgili Efes ben hatırlarsın..selamlar...

Öncelikle bu konuda en büyük suçlu biz erkeklerz kadınları dunyanın bacakları arasında döndüğüne inandırdık...ve bundan kuvvet alıyorlar..

değişen yaşam koşulları ile gelinen boyutta görsel güzellik daha ön planda ağzınla kuş tutsan paran yoksa adam değilsin.

istisnaar haricinde genelde erkekler aşık oldukları kadınlarla kadınlar ise seçtikleri erkeklerle evliliği seçerler...

Sana bir ipucu daha bu benim görüşüm kimseyi bağlamaz : "Kadınlar maymun gibidir...bir dalı tutmadan diğerini bırakmazlar..."

Herkeze merhaba,
Bunca konuşmanın arasında bir tek senin mesajların dikkatimi çekti..Kadınlara karşı aldığın bu tavır sence seni ne kadar mutluluktan uzaklaştırır farkındamısın?Herşey para değil bunu bil ve bütün kadınlarda,bütün erkeklerde aynı değil.Hepsini aynı kefeye koymak biraz geniş düşünürsen gerçekten komik olur..
Bu hayatta erkekte haksızlığa uğrayabilir kadın da..Karaktesizlik erkekte olabilir kadında da...Belli ki karşına sürekli bu tip kadınlar çıkmış..Senin adına üzüldüm..Umarım demek istediklerimi anlarsın..

Bu arada mesaj sahibi arkadaşım artık bundan sonra mutlu olman dileğimle..

snowman
23-10-2008, 11:44 PM
Ben bir hukukçuyum. birçok boşanma davasında bulundum.

Benim gözlemim, insanların çoğunun dayanabilecekleri eşik seviyesini aşmadan boşanma yoluna gitmedikleri.

Boşandıktan sonra da, eğer birlikte yaşamışlarsa, birbirlerine alıştıkları için yeni hayata alışana kadar zor gelebilir.

Herkes açısından farklı zorluklar yaşanacaktır. o kadar çok değişken var ki...

Bu arada bir sene dolmadan, anlaşarak boşanma olmaz.

abc20
06-12-2008, 04:42 PM
Evlilliğin üzerinden 1 yıl geçti, boşanma sonrasında kendimi değersiz, başkaları tarafından itici biri gibi hissedileceğimden korkmasam hemen icraata geçip bu işi bitirecem, fakat hiç bir şey eskisi olmayacak gibi geliyor bana, oysa çocuğum filan da yok, üstelik eşim başka şehre gideceğinden bi daha yüzünü hiç görmeyecem belki ama yine de insan düşünüyor işte :cry:

06-12-2008, 06:06 PM
Ben bir hukukçuyum. birçok boşanma davasında bulundum.

Benim gözlemim, insanların çoğunun dayanabilecekleri eşik seviyesini aşmadan boşanma yoluna gitmedikleri.

Boşandıktan sonra da, eğer birlikte yaşamışlarsa, birbirlerine alıştıkları için yeni hayata alışana kadar zor gelebilir.

Herkes açısından farklı zorluklar yaşanacaktır. o kadar çok değişken var ki...

Bu arada bir sene dolmadan, anlaşarak boşanma olmaz.

Hukuk sistemi ne kadar garip "dusunuyor"........ Iki insan evlenecegi zaman kanunlar sormuyor "Siz tanisali 1 yil oldu mu?"........... Evlenmek o kadar kolay ki........ Hatta evlenmek icin "neden" gostermeniz de gerekmiyor... "keyfim istedi" yeterli sonucta........ Ama is bosanmaya geldiginde bir suru neden gerekli, o gerekli, bu gerekli...... Sanki kanunlar insanlari evlenmeleri icin turlu sekilde ikna etmeye calisiyor; promosyon gibi aynen......... Bu bana oldukca ters geliyor; hayata tersten bakmak gibi.

oslemm
06-12-2008, 09:41 PM
katılıyorum sana satanstoystore.bosanmak bu kadar zor olmamalı..

ama yasadıgım ıçın şu sekılde oluyo ılk evlılıgımde 6 yıl evlı kaldım cocuk yapmadık hakım cocuk varmı dedı yok dedık neden bosanmak ıstıyosunuz dedı anlaşamıyoruz dedık hemen bosadı.fakat bı arkadasımın bı tane kızları vardı hakım 1 yıl bosamadı.sanırım cocuk olmazsa hemen bıtıyo ıs.cocuk olunca ıste durum degısıyo..

Zeth
11-12-2008, 12:56 AM
... Bu arada bir sene dolmadan, anlaşarak boşanma olmaz.

Düzeltme yapayım.

Bir sene dolmadan anlaşmalı boşanma davası açılabilir fakat hakim in reddetme hakkı vardır. Şahit isteyebilir psikolog görüşü isteyebilir. Ama davanın açılması için kanuni bir engel yoktur.

1 yıl geçince anlaşmalı boşanma davasında hakim sadece boşar. Farkı bu.

02-01-2009, 04:17 PM
boşanmadım ama boşanma aşamasına kadar gelmiş ve tekrar birleşmiş bir insan olarak söylüyorum.o günler hayatımın en acılı en sıkıntılı günleriydi.çocuğunuz yoksa acınızı çeker sonra da unutursunuz.önünüze bakmayın ileriye bakın lütfen...bu tek teselliniz olur.