PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meslek Seçimi: Psikolog Olmak.

Tes
06-03-2006, 11:18 PM
Merhaba,

Sitenizi birkaç gündür takip ediyorum. Hoşuma gitti. Hayat insanla başladı. İnsan davranışlarıyla...

Tanımak, tanışmak, kendimizi kontrol etmek ne kadar zor değil mi? Bırakın insanları, kendimizi bile tanıyamıyoruz yeri geliyor...

Hepimiz etkileşim halindeyiz. Birbirimizden etkileniyoruz. Davranışlardan, sözlerden, fikir düşüncelerden...
İnsanların burada birbirine yazması; sorunlarına ufak çözümler, kendilerine manevi destekler bulması çok hoş...

Benim de sorularım olacak ilk mesajımla; ilgili kişilere, bilgi sahibi olanlara:

Nasıl psikolog olunur? Fakülte bitirmek yeterli midir? Ülkemizde bu bölümün eğitimini en iyi veren okullar hangileridir? Hangi okulları tavsiye edersiniz? İyi bir psikolog olmak için hangi çabalar gerekir? Önerileriniz nelerdir? Özel beceri, isteyen bir meslek dalı mıdır? Yaş sınırı önemli midir? (30 unda iyi bir psikolog olunur mu?) Psikiyatr ile psikolog arasında ki fark nedir? Ülkemizde psikologların durumu nedir? (maddi, manevi)

Psikolog olmak için nedenleriniz neydi?

Muhtemelen çoğumuz üniversiteye hazırlanırken seçtiğimiz bölümü “gerçekten istediğimiz” için olup olmadığını bilmeden girdik. Ben de aynı şekilde... Ama şimdi psikoloji okumak istiyorum. Ancak nedenler, sorularıma cevaplar bulmak istiyorum. Umarım bana yardımcı olabilir, yön verebilirsiniz. Vereceğiniz güzel, doğru, açıklayıcı yanıtlar isteğimi gerçekleştirmem de çok faydalı olacak. Bunu göz önünde tutarak yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Tes
07-04-2006, 10:35 AM
Yeni üyelere pek değer verilmiyor anlaşılan burada :? :(

07-04-2006, 10:48 AM
Psikolog olmanin en on sarti sabirli olmaktir. SEn bu kadar sabirsiz olursan hastani sakin sakin nasil dinleyeceksin ?
:)) biraz sabret yanitlar gelir birazdan.

bilgemli
02-05-2006, 01:58 PM
merhabalarrr...
ben de bu yıl ünv ye hazırlanıyorum ve psikoloji okumak istiyorummm bunun en önemli sebebi insanları çok iyi anlamak istiyorum her yönüylee..... merak ettiğin soruların bazılarını biliyorum sanırım :) mesela psikiyatr olabilmen için tıp okuman lazım ve bitirdikten sonra bu alanı seçmen lazım ... psikolog olabilmen için psikoloji bölümü yani fen edebiyat fak. ni bitimen gerekirr.... psikoloji okumak isteyen insanlar öncelikle sabırlı olmalı hiç bişey hiç bi konuda önyargılı olmamalı... kendini karşısındakinin yerine koyabilmelii..
bilmem ben böyle düşnüyorum sadece düşncelerimi yazmak istedimm
bi de araştırmalarıma göre intahar vakalarının çou psikoloji bölümünde okuyanlarda görülüyomuş ....

dharma73
02-05-2006, 02:31 PM
SORULARININ BİR KISMININ CEVAPLARI ZATEN SİTE FORUMLARINDA VAR.
ama benim eklemek istediğim carl rogers'şu sözü
"önemli olan psikiyatrist yetiştirmek değil,psikiyatriye uygun kişiyi bulmaktır."

psiko_istem
07-05-2006, 04:16 PM
sevgilii tes..
ben psikoloji bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. sana 3 yıldır ve daha önceki kendi bildiklerimle sorularını cevaplamak istedim. psikolog olmak için fen edebiyat fakültesinin psikoloji bölümü okumak yeterli. unvanının alıyorsun. tabi uzman olamk istiyorsan tezli yüksek lisans yaptığında uzman psikolog oluyorsun. öncelikle psikoloji gerçekten sabır işi. ağır bir eğitimi var en aznında bizim üni. öyle.. en iyi üni. tabiki ve bence ODTÜ.bizim hocaların hepsi ODTÜ MEZUNU VE CİDDEN İŞLERİNİ İYİ YAPIYORLAR... yaş sıınırı yok. ancak ibnsanları sevmen ve onları anlamaya çalışman çok öenemli iyi bir psikog olmak için tabi işi ranta dökmeyeceksin. yani sokaktaki insana kadar inmen gerekiyor. oturduğun yerden tek bir resim üzürinden değilde başını camdan sarkıtıp insanları gözlemleyerk bir şeyler yapmak önemli. yani gözlem yeteneğin iyi olacak ki insanların davranışlarını anlayabilesin. psikologlar psikoterepi uygular psikiyatristlerde daha çok ilaç yazarlar.psikoterepiyi yauygularlar yada ve genellikle işlerine gelmediği için psikoterapi yapmazlar. UMARIM FAYDAM DOKUNMUŞTUR.

psikomurat
08-05-2006, 04:22 PM
Merhaba,

Sitenizi birkaç gündür takip ediyorum. Hoşuma gitti. Hayat insanla başladı. İnsan davranışlarıyla...

Tanımak, tanışmak, kendimizi kontrol etmek ne kadar zor değil mi? Bırakın insanları, kendimizi bile tanıyamıyoruz yeri geliyor...

Hepimiz etkileşim halindeyiz. Birbirimizden etkileniyoruz. Davranışlardan, sözlerden, fikir düşüncelerden...
İnsanların burada birbirine yazması; sorunlarına ufak çözümler, kendilerine manevi destekler bulması çok hoş...

selamlar
psikolog olmak için herhangi bir psikoloji bölümünü bitirmek yeterlidir. psik. dan. değil psikoloji bölümü bunu karıştırmayalım. ayrıca psikiyatrist olmak için önce 6 yıl tıp okuduktan sonra tus sınavıyla psikiyatri uzamnlığı kazanıp 5 yıl daha okumanız gerekli.
gelelim psikologların türkiyedeki durumuna psikologlar türkiyede biraz güdük kalmış mesela 4 yıllık eğitim yeterli değil, ayrıca hiç bir yetkin yok psikiyatristlerin karşısında sanki testör muamelesi görüryorsun. ayrıca iş bılma gibi bir sorunun hiç olmaz maddi olarak türkiye ortalamasının üstünde kazanırsın. ben bir daha dünyaya gelsem yine psikolog olurdum.

Benim de sorularım olacak ilk mesajımla; ilgili kişilere, bilgi sahibi olanlara:

Nasıl psikolog olunur? Fakülte bitirmek yeterli midir? Ülkemizde bu bölümün eğitimini en iyi veren okullar hangileridir? Hangi okulları tavsiye edersiniz? İyi bir psikolog olmak için hangi çabalar gerekir? Önerileriniz nelerdir? Özel beceri, isteyen bir meslek dalı mıdır? Yaş sınırı önemli midir? (30 unda iyi bir psikolog olunur mu?) Psikiyatr ile psikolog arasında ki fark nedir? Ülkemizde psikologların durumu nedir? (maddi, manevi)

Psikolog olmak için nedenleriniz neydi?

Muhtemelen çoğumuz üniversiteye hazırlanırken seçtiğimiz bölümü “gerçekten istediğimiz” için olup olmadığını bilmeden girdik. Ben de aynı şekilde... Ama şimdi psikoloji okumak istiyorum. Ancak nedenler, sorularıma cevaplar bulmak istiyorum. Umarım bana yardımcı olabilir, yön verebilirsiniz. Vereceğiniz güzel, doğru, açıklayıcı yanıtlar isteğimi gerçekleştirmem de çok faydalı olacak. Bunu göz önünde tutarak yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

psikomurat
08-05-2006, 04:26 PM
merhabalarrr...
ben de bu yıl ünv ye hazırlanıyorum ve psikoloji okumak istiyorummm bunun en önemli sebebi insanları çok iyi anlamak istiyorum her yönüylee..... merak ettiğin soruların bazılarını biliyorum sanırım :) mesela psikiyatr olabilmen için tıp okuman lazım ve bitirdikten sonra bu alanı seçmen lazım ... psikolog olabilmen için psikoloji bölümü yani fen edebiyat fak. ni bitimen gerekirr.... psikoloji okumak isteyen insanlar öncelikle sabırlı olmalı hiç bişey hiç bi konuda önyargılı olmamalı... kendini karşısındakinin yerine koyabilmelii..
bi de araştırmalarıma göre intahar vakalarının çou psikoloji bölümünde okuyanlarda görülüyomuş ....
selamlar
ben meslek hayatım boyunca şu son yazdığınız cümleyle ilgili hiç birşey okumadım. ve böyle birşey varsa benim görmemem imkansız gibi. yani böyle birşey yok. hele türkiyede hiç yok. 20 bin psikolog arasında duyduğum 2 intihar vakası var. belki araştırılsa belkide en az intihar psikologlardadır.

*Prety*
25-08-2007, 08:46 PM
bende psikoloji bölümünde okumak istiyorum ama korkuyorum ülkemizde her üni meslek sahibi etmiyo acaba okuduktan sonra iş bulma imkanım ne olur psikoloji öğretmeni olmayı seçersem psikoloji öğretmenleri atamları nasıl yada psikolog olsam ayda en az ne kadar kazanırım cevap veren herkese teşekkür ederim

nyx
25-08-2007, 09:53 PM
arkadaşlar yazmışlar ama kısaca yazayım ben de. bence okuduğun üni deil senin çaban önemli psikoloji kongreleri düzenlenir her yıl ve geçen seneki kongrede mersinli 1. sınıf öğrencileri inanılmaz bi sunuş hazırlamışlar mesela. bu da üninin deil öğrencinin kendini geliştirmesiyle alakalı olduğunun bir göstergesi bence. sadece kitaplardan habara hubara ezberlencek ya da öğrenilecek bi bölüm değil. yorum yapabilmeli, sorgulayıcı olmalı psikoloji öğrencisi ve en önemlisi de gözlem bence. arkadaşların da dediği gibi sokağa kadar inmelisin bi terapi uygularken de. bölümü okumak pek yeterli olmuyor bence yani en azından benim hedeflerim için. iş imkanı oluyor yine ama hedefin yüksekse 4 veya 5 yılın üstüne yüksek lisansı yapılmalı.

psikolog terapi yapar ilaç yazmaz bazı durumlarda psikiyatr ile çalışılır.

ama özel bi yetenek olmasa da özel bi karakter isteyen bir bölüm bence sadece parası için tercih edilmemeli bunu başlığı açan arkadaşa değil hazır konusu gelmişken genele söylemek istedim. yoksa okulda zorluk çekilebilir.

neyse sanırım yine çenem düştü :lol:

NaTuRLaND
25-08-2007, 10:03 PM
arkadaşlar yazmışlar ama kısaca yazayım ben de. bence okuduğun üni deil senin çaban önemli psikoloji kongreleri düzenlenir her yıl ve geçen seneki kongrede mersinli 1. sınıf öğrencileri inanılmaz bi sunuş hazırlamışlar mesela. bu da üninin deil öğrencinin kendini geliştirmesiyle alakalı olduğunun bir göstergesi bence. sadece kitaplardan habara hubara ezberlencek ya da öğrenilecek bi bölüm değil. yorum yapabilmeli, sorgulayıcı olmalı psikoloji öğrencisi ve en önemlisi de gözlem bence. arkadaşların da dediği gibi sokağa kadar inmelisin bi terapi uygularken de. bölümü okumak pek yeterli olmuyor bence yani en azından benim hedeflerim için. iş imkanı oluyor yine ama hedefin yüksekse 4 veya 5 yılın üstüne yüksek lisansı yapılmalı.

psikolog terapi yapar ilaç yazmaz bazı durumlarda psikiyatr ile çalışılır.

ama özel bi yetenek olmasa da özel bi karakter isteyen bir bölüm bence sadece parası için tercih edilmemeli bunu başlığı açan arkadaşa değil hazır konusu gelmişken genele söylemek istedim. yoksa okulda zorluk çekilebilir.

neyse sanırım yine çenem düştü :lol:

bencede :D

ptnt31m
25-08-2007, 11:29 PM
20 bin psikolog arasında ..... Burada yazılı 20 bin psikolog için bir resmi kaynak var mıdır?
Bazı haberlerde de, Türkiye'de toplam 100 bin kadar doktor, 1400 kadar da psikiyatrist olduğu geçiyor.
Psikiyatr sayısına kıyasla ülkemizde epey psikolog varmış..

25-08-2007, 11:36 PM
Merhaba Tes,
Sırasıyla,
1-Fen Edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünü bitirmen yeterlidir,yalnız bizim diplomalarda (1993) PSİKOLOG UNVANI VERİLMİŞTİR diyorda yenilerde psikoloji lisans mezunudur yazdığını duydum araştırmak lazım,
2-En iyi okul İstanbul Üniversitesi'dir.
''İstanbul Üniversitesi, dünyanın ilk 500’ündeki tek Türk üniversitesi''
başka bir şey söylememe gerek var mı?
http://www.istanbul.edu.tr/iuha/?page=template-news/detail&int_Id=988

http://www.iu.edu.tr/duyurular/duyuru_icerik.php?803=

3-İyi bir psikolog olmak için adam gibi adam olacaksan zaten başarırsın,
4-Analiz yapabileceksin,birikimlerini sentezleyebileceksin,sezgilerin güçlü olacak,yani leb demeden leblebiyi anlıyacaksın,
5-Yaşa gelince hiç dert değil benim profilime bak,44 yaşında psikolog oldum ve hala işimi severek yapıyorum,
6-Psikiyatristi yukarıda yazdılar,
En önemlisi EA2 de %2'lik dilime gireceksin.
7-Madde önemli değil işini iyi yap yeterki,gönlün zengin olsun,hayır dua al.
Sağlıkla kal.
[/img]

daywalker45de
26-08-2007, 12:00 AM
Merhaba Tes,

5-Yaşa gelince hiç dert değil benim profilime bak,44 yaşında psikolog oldum ve hala işimi severek yapıyorum,

tebrikler ...
Zaten bu bölüme girersem bende o yaş civarı okuyacağım gibi :D
en önemlisi benim fikrim bu bölümde insanları çok sevmek vede onların duygularını anlamaya çalışmak yani empati kurmak

26-08-2007, 02:29 PM
merhabalarrr...
Merhaba Tes izninle '' bilgemli''ye birşey sormak istiyorum.
Psikologlarda intihar vakalarını dünden bu yana araştırıyorum,herhangi bir veriye rastlayamadım.Lütfen kaynağınızı yazarsanız sevinirim,bizde bilgi sahibi olmuş oluruz.
Sağlıkla kalınız.

gurbetim23
31-08-2007, 12:45 AM
MERHABALAR bende ilerde inşallah bir psikolog olacağım şimdiden adaylığımı koydum :) bence psikolojide okuduğun yerin bir önemi yok iş kişide bitiyor severek yapacaksın Ben şuan Gürcistanda eğitim almaktayım(ve gürcüce) eğitim sadece üniveristeyle sınırlı kalmamalı.Ben bu bölümü isteyerek seçtim ne yazık ki Türkiyede bölümün kısıtlı olması ve öss puanlarının yüksek olması itibariyle yurt dışını tercih ettim.İnşallah ilerde herkese hayırlı bir psikolog olarak hizmet vereceğim.Saygılarımla

puCAT_maRLa
31-08-2007, 06:36 AM
başka bir başlığa da aynı şeyleri yazdım ama burası yazım için daha uygunmuş.. psikoloji ,felsefe ya da sosyolojı okuyabılecegım yegane üç bölümdür..insanların dertlerını paylaşırken kendımı onların yerıne koyup kaygılarını emıyorum,üzüntülerini net 1 şekilde hssediyorum.ustelık ınsan ılışkılerıne,kendıme,başkalarına kıtaplardan edındıgım bılgıler ışıgında o kadar çok kafa yoruyorum ki,psıkolojı hakkında akademik düzeye gelirsem o zaman kafayı yer mıyım onu dşunuyorum..sizce psikoloji okumalı mıyım?yorumlarınızı beklıyorm

Derhan
31-08-2007, 12:15 PM
universitede hangi derste ilk ders olsa o dersin gecmisi anlatilirdi ve hepside insanlik tarihiyle baslardi.

Psikolojide oyle..insan oldugu surece psikoloji olmus..Psikologlar cok iyi yetisirlerse aydinlatici olurlar..

psikoloji ile cok mesgul olanlar insanlari tanimada bir adim daha ileride oluyorlar.

Insanlari tanimak da dunyada yasamak icin en onemli sebeplerden biri.

(intihar vakalarini bilmem ama psikologlar herkeste hastalik bulabilirler.
:) )

Arapca bir siir vardi

KULLUN NASI MECNUNUN
VELAKINNE ALA KADRIL HEVA IHTELEFAL CUNUN

yani "herkes mecnundur ama mecnunlugun -kisiye bagli - anlamina gore mecnunlar da degisir."

buse.16
25-11-2007, 05:53 PM
Merhaba ben lise 3.sınıf öğrencisiyim.mesajlarda dikkatimi çekti psikolog aylık maaşı merak edenler var.bence bir işi yapacaksanız o işi severek yapın parası için değil.eğer kafanızda psikolog olmak varsa ve gerçekten istiyorsanız,önce o işi yapabileceğinizden emin olun bence tabi.bende psikolog olmak istiyorum.ama bunun için neler yapmam gerektiğini bilmiyorum.bende tereddütteyim.istediği bölümü okuyupta meslek sahibi olamayan çok insan var.herşey gönlünüzce olsun.şimdiden teşekkürler.....

Avril_34
25-11-2007, 11:45 PM
Arkadaşlar Psikoloji okumak geleceğini garantiye almaktır bence.. Bu konu hakkında hocalarımızla bol bol sohbet ediyoruz..

Psikoloji insan kaynaklı bir bilimdir.. Bu nedenle insanın olduğu heryerde Psikologlara ihtiyac vardır ve olacaktır.. Özellikle ilerleyen zamanlarda..

Ben psikolojiden başka bir bölüm düşünmüyorum.. İnsanların davranıslarını tanımlamayı,anlamayı,önceden kestirebilmeyi ve yönlendirmeyı seviyorum.. Psikolojinin amacı da bu zaten..

Bu arada benim psikoloji okuyan arkadaşlara bir sorum olacak.. Malum henüz lisedeyim açıkcası biraz da endişeliyim.. Psikoloji okumak nasıl birsey? (içeriğinden bahsetmiyorum) Yani size ağır mı geliyor? Çok fazla anket çalısmaları oluyormus sanırım. Ne düşünüyorsunuz..

Şİmdiden teşekkürler..

ZeZe_anD_psikoloji
26-11-2007, 12:08 AM
selam bende lise 3 ögrencisiyim.. 3 yıldırr en büyük hedefim psikoloji veya pdr okumak bunun içinde ankara gazi ve konya selcuktaki abiler ve ablalarla çok görüştüm inş. okurum bu bölümüüüü kaç yaşına gelirsem gelim ömrümün sonu gelmeden psikoloji okumak istiyorum.çünküü harika bi konu ve gelecegin meslegi..

gurbetim23
23-02-2008, 04:45 PM
merhabalar avril_34 ben Gürcistan Devlet üni.si 2.sınıf ögrencisiyim.Bizim bu üniverstede aldıgımız eğitim Türkiyedeki ünivertelerden çok farklı.Bizim en büyük sorunumuz egitimin gürcüce olması.Dersleri genel olarak anlayarak geçmiyoruz.Fakat psikoloji daha önce belirttiğim gibi üniversiteyle sınırlı olmamalı.İnsan kendini geliştirebilmeli.Bizde her sene sonunda uzman doktorların desteğiyle stajlarda öğreniyoruz çogu şeyi.İyibir psikolog olabilmek için bence ön şart iyibir gözlem,sabır ve yapabildiğin kadar uzman destegi alarak stajlarda kendini geliştirmek.

Saygılarımla Selman Yalçın

olvido
23-02-2008, 05:49 PM
ben şu anda rehberlik ve psikolojik danışmanlık2. sınıf öğrencisiym
tek isteğim psikoloji okumaktı
tüm tercihlerimi psikoloji yaptım fakat teslim edeceğim son gece hepsini pdr olarak değiştirdim iyikide değiştirmişim
sevdiğim alandan uzak değilim ve iş imkanını düşünmek zorundaydım
psikoloji bölümünden mezun olduğunuzda iş bulmakla ilgili ciddi sıkıntılar sizi bekliyor kamuya atanmak çok zor
özel sektörde iş bulmanız için iyi bir okul mezunu olmanız gerekir( bu bölümünde odtünün yeri ayrıdır) ve şansınızın iyi olması gerekir
ayrı kendi yerinizi açtığınız zaman da sabırlı olmanız gerekir çünkü tanınmak zorundasınız
ama kariyer yapmak istiyorsanız psikoloji okumanızda fayda var diye düşünüyorum

gurbetim23
24-02-2008, 01:59 AM
yanlış düşünüyorsun olvido.psikologlarında iş konusunda sıkıntı çektiğini hiç duymadım daha.Bizim üniversitede okuyan bir çok arkadaşıma daha mezun olmadan iş teklifleri geldi.ve mezun olan arkadaşlarımdan bazıları diploması ve denklikleri daha ellerine geçmeden işe başladılar.yani demek istediğim psikolojiyi okumakta olan arkadaşlarım okumayı düşünen kardeşlerim iş konsunda hiç korkmayın çünkü psikologlara çok ihtiyaç var ve sağlanan imkanlar çok güzel duyduklarıma göre 8)

mechul_sevgili
24-03-2008, 07:06 PM
doğrusu ben psikologluğu geleceğin mesleği olarak düşünüyorum.çünkü sinir stres insanlar üzerinde olumsuz etkilere yol açacak.insanlar kendilerini sorgulamaya bile vakit bulamayacak ve psikolojik rahatsızlıklar geçireceklerdir.ve bu durumda iş psikiyatrlara ve psikologlara düşecek.daha erken olmasına rağmen bende psikologluğu düşünüyorum.sebebi ise insanları dinlemekten onların dertlerine ortak olmaktan mutluluk duyuyorum.saygılarımla
sena dede

Mahir Efe Falay
21-12-2008, 07:10 PM
2 yıldır çalışan bir psikolog olarak diyebilirim ki; psikolog olmak pek çok manada "bile bile lades" demektir.

a. Etraftaki insanların "o bilir" tavrı ve öğrencilikten başlayan yaklaşımları
b. İşinin niteliğinin bilinmemesi ve sürekli aynı şeyleri anlatmak sağa sola
c. Özellikle işe yeni başlayanlar için pek fazla alternatifin olmaması
d. Fildişi kulelerinde yaşayan hocalar nedeniyle hayata bir gazla bir aymazlıkla atılıp çok fena kç üstü oturmak.
e. Her türlü eğitimin günlük olanların: 100 / 150, 2 günlük olanların 250'den başlaması
f. A: E neden yaptın böyle? B: Hiiç? tarzı bir diyalogun artık sökmemesi, tüm davranışların bir nedeni olduğunun bilincinde olmak (= kimi zaman mutsuz olmak)

Mutlaka iyi yanları da var, mutlaka. Onları da başka bir psikolog anlatsın.

rna
27-12-2008, 08:24 PM
ben de lise 3 öğrencisiyim ve bn de psikolog olmak istiyorum çünkü eğer iyi bir psikolog olabilrsem insanların dertlerine sorunlarına çözüm bulabilmenin beni mutlu edeceğini düşünüyorum ben de bu meslek hakkında epey araştırma yaptım ve iş bulma sıkıntısı gibi bir olayla çok fazla karşılaşmadım . önemli olanın kişinin kendisini geliştirebilme olduğunu düşünürsek bncce bu bölümde böyle bir sıkıntı yok.ama meslek seçim sürecinde psikoloji ile ilgili olumsuz tepkiler beni bunaltmadı değil. ama bu tepkiler beni daha çok araştırma yapmaya yönelttiği için yararı olmadığını söyleyemem. bu forum benim gibi zor karar verebilenler için çok yararlı. inş. bn de öss sürecini güzl bir şekilde atlatıp bu mesleği isteyen insanlara daha yararlı olabilirim.

platonik
27-12-2008, 09:28 PM
ilk mesaj 2006da yazılmış
birkaç yorumdan sonra 2007de yazılmış olanlar var
2008e kadar devam etmiş.çok ilgimi çekti :roll:

ne üyeler varmışş..
üyeliklerini rafa kaldıran,özlendiklerinden habersiz oralarda tozlanıp duran..

yeri gelmişken,ben de psikolog olmayı çok istiyordum,hala istiyorum
ama istemek yeterli olmuyor ne yazık ki :(

Mahir Efe Falay
27-12-2008, 11:43 PM
Devam etmesi bence çok doğaldır zira psikologluk da bir meslektir, mühendislik gibi, avukatlık gibi.
Üstüne, burası "psikoloji portalı", az buçuk benzer ilgilerde insanların buluşma noktası.

@ rna: Ne gibi olumsuz bir tepki geldi size, merak ettim.

rna
28-12-2008, 08:22 PM
bazı öğretmenlerim ve arkadaşlarım psikoloji okumak istediğimi söyleyince direk sanki uçuk bir şey yapmışım gibi tepkiler veridler yaşadığımız yerde psikolog olup olmadığını bile bilmediğimizi düşünürsek garip geldi heralde onlara pdr onlara daha normal geliyor hatta bazıları psikoloji deyince direk pdr mi diye soruyor.özellikle sanki boşuna okuyacakmışım gibi davrnan insanlara sinir oluyorum..psikolojinin alanının dar olduğunu düşünenler de var.

sheROCK
21-02-2009, 05:06 PM
ben lise1 öğrencisiyim.ve bende psikolog olmak istiyorum.insanları dinlemeyi sorunlarına çözüm bulmayı we onlara yardım etmeyi sewiyorum.ve arkadaslarım her zaman onlara iyi destek olduklarımı üzüntülü zamnalarında yani sorunları oldukları zaman cewaplarımla onlara çok yardım ettiklerimi söylüyorlar.we tabii bunları duymak beni mutlu ediyor çünkü gercekten psikolog olmayı herseyden çok istiyorum..ama bi sorunum war.konusamıyorum yani arkadaslarımın ailemin dışındaki kişilerle sohbet edemiyorum dinlemi çok sewiyorum ama konusmayı pek sewmiyorum daha doğrusu boş boş konusmayı hiç sewmem çoğu insanda boş boş konustuğu için böyle yapanlarada sinir olurum.yargılamakana düşmaz tabiki ama böyle düşünüyorum.sorunlarımı kendi içimde hallediyorum hep çok sessizim dokunmasalar hiç konusmadan sadece müzikle yasayabilim.bu bi sorun mu sizce?yeni bir baslık açmıyayım dedim.sizce bu sorunumu nasıl aşabilirim?bu arada psikolog olmak istiyen rakiplerim :) umarım amacımıza ulaşırız...

eyll
08-03-2009, 12:52 PM
merhba ben bugün kaydoldum.güzel şeyler yazılmış.ya ben öss ye hazırlanıyorum bogaziçi pdr istiyordum.geçen gün psikologluk meslegi üzerine düşündüm netten bi araştırmak istedim.pdr nin egitiminden daha kapsamlı bi eğitimi varmiş.ama kafam da soru işaretlei var.dersanedeki rehber hocası ile görüştüm bana üniversiteyi tekrar oku deseler psikolojiyi tercih ederdim.emin ol günümüz rehber ögretmenlerinden kat kat ii bi meslek dedi.yani kafam karıştı.tmm pdr istiyorum ama sadece masa başında oturmak ta istemiyorum.insanlarla ilgilenmek onlara dert ortagı olmak istiyorum.bana biraz bu konuda bilgisi olanlar yardım edebilirmi.pdr mi psikojimi???teşekkürler

WingLess DeviL
27-04-2009, 06:59 PM
Arkadaşlar " pisikolog olmak istiyorum " Diyosunuz çoğunuz.
Hedefiniz Çok Küçük Yani Pisikolog olmak İstiyorum Değilde Pisikolog Olacağım Hatta Dünyanın En iyi Psikoloğu Olacağım Demenizde Fayda Var.
Bunları Kafamdan Uydurup Falan Söylemiyorum Bi Kitapta Okumuştum Hedefiniz Ne Kadar Büyük Olursa Başarma Oranınız Artar Diyodu.

Ben Dünyanın En İyi Pisikoloğu Olmaya 1 Ay Önce Karar Verdim.Fazla Bir Bilgim Yok Bu konuda.

Ben İlköğretim 8. Sınıfta Okuyorum. Dünyanın En iyi Psikoloğu olmak İçin Sayısal mı sözel mi eşit ağırlıklı mı okumam gerekiyor Lisede Eğer Bilgisi Olan Biri var ise Yardımcı Olursa Çok SEvinirim.
Dünyanın En İyi Psikoloğu

27-04-2009, 07:18 PM
Kanatsız Şeytan!

Bir şeyi sadece istemekle o şey elde edilmez. Bunun için büyük bir gayret göstermek lazımdır. Senin bu niyetini görüyorum ve tebrik ediyorum.

Ancak bu mesleğin senin için olup olmadığını önce iyi bir şekilde araştırmanı tavsiye ederim. Zira (Dünyanın en iyi psikologu) diye imza atmakla bu iş çözülmez. Senin bu işe angaje olman için, temelli bir bilgilenme sürecine girmen lazımdır.

Kişinin hedefleri ne kadar büyükse (ve gerçekçiyse) onlara ulaşma ihtimali artar, doğru... Ama burada gerçekçilik yanını asla unutmamalıyız. Örnek vereyim istersen: Anne babası tarafından ilkokula gönderilmeyen bir çocuğun, akranlarıyla birlikte Tıp Fakültesi'ne girip doktor olması düşünülebilir mi? Evet, düşünce olarak mümkün, büyük bir hedeftir de aynı zamanda. Ancak gerçekçi değildir.

Dünyanın en iyi psikologu olmak için şu şartları yerine getirmen lazım...

a) Psikoloji öğretimi yetmez, en azından bu alanda doktora yapman gerekecek...

b) Çok iyi bir Türkçe'nin yanı sıra en azından iki (daha ideali üç) yabancı dili çok iyi bir düzeyde öğrenmek ve uluslararası psikoloji literatürünü takip etmek gerekir.

c) Kibirlenmemek lazımdır. Hedeflerin büyüklüğü, bizim burnumuzu büyütürse, hedeflerimize ulaşma ihtimali azalır...

Her şeyin gönlünüzce olmasını temenni ederim...

WingLess DeviL
27-04-2009, 07:33 PM
Bende bunu Yapıyorum Zaten İnanıyorum ve Araştırma Yapıyorum.
Ben Hedefimin Gerçekçi Olduğunuda İnanıyorum. İnsan İstediği Zaman Her şeyi Başarabilir buna İnanıyorum zaten inanmak başarmanın yarısıdır demişler.Dünyanın En iyi Pisikoloğu Diye İmza Atmakla Bu iş Çözülmez Ben De Farkındayım bunun. Ama Ne Kadar Büyük Bir hedefim olursa Kendimi Bu konuya Daha Da veririm. Değil mi ?
Verdiğiniz Bilgiler İçin De Teşekkür Ederim

27-04-2009, 07:39 PM
Bende bunu Yapıyorum Zaten İnanıyorum ve Araştırma Yapıyorum.
Ben Hedefimin Gerçekçi Olduğunuda İnanıyorum. İnsan İstediği Zaman Her şeyi Başarabilir buna İnanıyorum zaten inanmak başarmanın yarısıdır demişler.Dünyanın En iyi Pisikoloğu Diye İmza Atmakla Bu iş Çözülmez Ben De Farkındayım bunun. Ama Ne Kadar Büyük Bir hedefim olursa Kendimi Bu konuya Daha Da veririm. Değil mi ?
Verdiğiniz Bilgiler İçin De Teşekkür Ederim

Dünyanın en iyi psikologu ile şimdiden dost olduğuma seviniyorum...

Senin hayallerinin destekçisi olacağım sevgili dostum...

Hedefle, Planla, Uygula ve Vazgeçme... BAŞARACAKSIN...

Sana güveniyor ve inanıyorum...

WingLess DeviL
27-04-2009, 07:43 PM
Çok Teşekkür Ederim İnan Birinin Bana Güvenmesine İnanmasına Çok İhtiyacım Vardı .

Helenn__
09-07-2009, 11:20 PM
merhaba kendim için önemli bi karar almak üzereyim.psikolog olmak.yanlız şöyle bi durum var bende diğer arkadaşlar gibi yapabileceğime inanıyorum tabiki ve bu meslegi çok seviyorum ancak içinde olmadığım ve çoğu şeyi bilmedğim için davulun sesi uzaktan hoş gelir gibi bi durum olabilirmi acaba? diye düşünüyorum.çünkü bu insanlar hergün sorunları olan kişilerle ilgilenyorlar ve bu onların psikolojilerini etkilemiyormu zamanı geldiğinde çok bunalmıyorlarmı? yıllarca sorunlu insanlarla konusmak onların ruh hallerini nasıl etkiliyor? en çok bu benim gözümü korkutuyor çünkü bu benim için büyük bi risk.sebebide bu yıl bir üniversite bitirdim ve hayalimi gerçekleştirmek için tekrar okuyup psikolog olmak istiyorum.bu durumu birisi bana güzelce anlatabilirmi lütfen??

crystalsun
10-07-2009, 02:09 AM
psikolog olmak tabiki insanın psikolojisini etkileyen bi durumdur. ama insanın yapısına göre zamanla duyarsızlaşma başlar. bi tıp fakültesi öğrencisini düşünün, önceleri kan görmeye dayanamıyolar ama zamanla bu konudaki hassasiyetleri azalıyo. psikologların durumu da bunun gibi bişey...

psikanaliz konusunda bi hocam şunu söylemişti: bu yöntemi uygulayanlar 2 senede bir psikolojik tedsavi görüyolar, çünkü çöp sepetine dönüyorlar.

ama her mesleğin kendine göre zorlukları vardır, sizi mutlu edecek olan buysa seçin derim ben. yalnız şunu da unutmayın; hastaların tercihi büyük oranda psikologlar değil psikiyatrlar oluyor. halktaki genel kanı psikiyatrların psikologlardan üstün olduğu...

hacettepe üniversitesi psikoloji dalında iyi bi üniversitedir.

bi de tam emin olmamakla beraber şunu söyleyeyim, hatta buradaki psikolog arkadaşlarımıza da sormuş olayım. sanıyorum lisans programı dersleri uygulamadan ziyade oldukça teorik ağırlıklı, yüksek lisans yaparak uygulama alanında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

psipsikoloji
10-07-2009, 11:31 PM
olvido psikologların iş imkanlarının kısıtlı olduğunu ve bu yüzden de iyi ki pdr seçtiğini söylüyor. ama biz psikologların iş imkanı kısıtlıysa onlarınki daha kısıtlı bence çünkü bir psikolog pdr mezunu birinin yaptığı her işi yapabiliyor ek olarak hastanelerde çalılabiliyor. yani pdr den fazla iş alanı var

hale46
11-07-2009, 12:14 AM
mümkünse ''kalbi'' olan insanlar psikolog olsun..eğer buna sahipseniz hiç düşünmeyin olun..yok ben paramı kazanır keyfime bakarım diyorsanız vazgeçin..çünkü bence bu bir iş değil..sabır emek empati becerisi isteyen bir insanlık görevi...yani doktorluk benzincilik gibi birşey değil..bakın mesela ben aptal birkaç doktor yüzünden acı içinde kıvranıyorum..bundan sonraki hastaları bari kurtaralım yaniii

Helenn__
11-07-2009, 01:34 AM
zaten benimde korkum bundan dolayı.eğer insanların sıkıntıları bir müddet sonra psikologlara agır geliyorsa ve artık yeteri kadar verim saglayamıyorlarsa ve bu durum yüzde olarak yarısında görünüyorsa ben bundan vazgeçmeyi düşünebilirim.çünkü bu bir sorumluluk tamam maddiyat önemli ancak paradan daha önemli olan bir insan hayatı ve zamanı.ne zamanını nede hayatını hiç kimsenin kötü bir iş yaparak tehlikeye atmaya hakkı yok.bundan dolayıda psikolog olacaksam kesinlikle yüzde yüz verimli olmam gerekli yoksa vicdan olarak çok rahatsız hissederim ve yakıştırmam.bu durumuda iyi bi psikolojiyle saglayabilirim.psikologlarım psikolojileri bozuluyorsa iyi tedavi yapabileceklerini kesinlikle düşünmüyorum.

bu arada ben odtu içinde çok iyi oldugunu duymuştum? hatta psikolojide türkiyede 1 numara gibi şeylerde okumuştum.crystalsun teşekkür ederim açıklamaların için ama biraz moralimi bozdun açıkçası.birde psikiyatrlar durumu ağır olan insanlara bakıyorlar ve ilaç yazabiliyorlar diye biliyorum.belki psikiyatrlar psikologlaın ücretlerinin yüksek ve psikiyatrların hastanelerde görev yaptıkları için daha çok tercih ediliyor olmasınlar?

crystalsun
11-07-2009, 01:57 AM
zaten benimde korkum bundan dolayı.eğer insanların sıkıntıları bir müddet sonra psikologlara agır geliyorsa ve artık yeteri kadar verim saglayamıyorlarsa ve bu durum yüzde olarak yarısında görünüyorsa ben bundan vazgeçmeyi düşünebilirim.çünkü bu bir sorumluluk tamam maddiyat önemli ancak paradan daha önemli olan bir insan hayatı ve zamanı.ne zamanını nede hayatını hiç kimsenin kötü bir iş yaparak tehlikeye atmaya hakkı yok.bundan dolayıda psikolog olacaksam kesinlikle yüzde yüz verimli olmam gerekli yoksa vicdan olarak çok rahatsız hissederim ve yakıştırmam.bu durumuda iyi bi psikolojiyle saglayabilirim.psikologlarım psikolojileri bozuluyorsa iyi tedavi yapabileceklerini kesinlikle düşünmüyorum.

bu arada ben odtu içinde çok iyi oldugunu duymuştum? hatta psikolojide türkiyede 1 numara gibi şeylerde okumuştum.crystalsun teşekkür ederim açıklamaların için ama biraz moralimi bozdun açıkçası.birde psikiyatrlar durumu ağır olan insanlara bakıyorlar ve ilaç yazabiliyorlar diye biliyorum.belki psikiyatrlar psikologlaın ücretlerinin yüksek ve psikiyatrların hastanelerde görev yaptıkları için daha çok tercih ediliyor olmasınlar?

moralini bozmak için diil, gerçekleri aktarmak için konuştum daha çok...
kültür seviyesi olarak çok yüksek bi ülkede yaşamadığımız bi gerçek, insanlar artık ayaküstü yaşadıkları için de genelde uzun terapiler değil ufak haplarla ayaklarına gelen kısa ve kesin çözümleri tercih ediyorlar. ha burdan ilaç yanlısı olduğum çıkmasın.

ama en basitinden bi insanın hayatında sorunlar var ve bu onda konsantrasyon bozukluğu yapıyorsa sorunları çözmek için psikologa diil, ilaç almak için psikiyatriste gidiliyor.

ben bu sene öss ye girdim, insanlar sınav stresi için bile psikiyatriste gidiyorlar. hala halk arasında psikologlar sadece "danışman" psikiyatristler "uzman" olarak görülüyor.

bi aralar psikologluğu ben de düşünüyodum, hocalarımla konuştum ki hepsi psikoloji, felsefe, pdr mezunları. farkettim ki hepsi bi psikiyatriye yöneltme çabası içindeler

ben en ufak bi sorun için antidepresanlara başvurulmasına sonuna kadar karşıyım, bence psikologlar son derece önemli bi iş yapıyorlar ama dediğim gibi halktaki genel kanı hala bu...

Helenn__
15-07-2009, 12:20 AM
bende artık halkın bilinçlendiğini düşünüyorum.çünkü artık hap almaya karşı olan bi çok sorunları olan insanla karşılaştım.işinin ehli olursan her işte başarılı olursun.ayrıca burada psikolog arkadaşlar yokmu acaba bize yardımcı olabilecek??

paxoN
21-07-2009, 03:08 AM
Selamun aleykum arkadaslar.Ben bu yıl girdim ÖSS'ye ve 1 yıldır dusundugum ve en öne cıkan hedefim PSİKLOJİ yada PDR idi.Bunların yanına az da olsa İŞLETME de koyulabilir.Tam karar veremedim ama Psikolojinin geleceğinden şüphe edilmesi konusunda 2009 yılına ait fikirleriniz nelerdir :) malum konu 2006lardan kalma.Psikoglarla Pdrcileri somut olarak ayıran şeyler nedir? Neden biri Eğitim fakultesi diğer Fen-Edb ? Bu Fakulte farklılıgın etkisi nedir ? PDRci sadece Rehber mi olur ? Psikloji okuyan sadece psiklog mu ? Son sorumdur kusra bakmayın. Karar kılamayan biri olarak BOĞAZİÇİ-PDR , BOGAZİÇİ-PSIKOLOJI(BURASI BIRAZ ZOR GELİR) YOKSA ODTU-PSIKOLOJİ Mİ ? ALLAH CUMLENIZDEN RAZI OLSUN. SELAMETLE.

rudeqirL
12-02-2012, 10:30 AM
herkese günaydın . bende 11.sınıf öğrencisiyim bi senedir hedefim iyi bir psikolog olmak daha önceleri pdr okumak istiyordum ama beni çeken bi yönü kalmadı artık hem insanlarla iletişimde olmak hemde herkesin dilinde dolasan bi meslek olmayan bi iş istiyorum ve psikologluğun tam anlamıyla benim mesleğim olduğunu düşünüyorum. ama bi kaç soru işareti var kafamda bunlardan biri üni. den mezun olduğumuzda direk psikolog olup olmadığımız dı sanırım oluyormusuz peki ya mezun olduktan sonra nerelerde işe başlıyabiliyoruz? bide benim önceki yıllardan çok eksiğim var adam akıllı çalısmaya baslayıp bu bölümü en iyi yerde okumak istiyorum bunun için hangi üni. okumam benim için en iyi olur bilgi sahibi olanların yardım etmesini istiyorum. iyi pazarlar :103:

shondes
12-02-2012, 01:12 PM
herkese günaydın . bende 11.sınıf öğrencisiyim bi senedir hedefim iyi bir psikolog olmak daha önceleri pdr okumak istiyordum ama beni çeken bi yönü kalmadı artık hem insanlarla iletişimde olmak hemde herkesin dilinde dolasan bi meslek olmayan bi iş istiyorum ve psikologluğun tam anlamıyla benim mesleğim olduğunu düşünüyorum. ama bi kaç soru işareti var kafamda bunlardan biri üni. den mezun olduğumuzda direk psikolog olup olmadığımız dı sanırım oluyormusuz peki ya mezun olduktan sonra nerelerde işe başlıyabiliyoruz? bide benim önceki yıllardan çok eksiğim var adam akıllı çalısmaya baslayıp bu bölümü en iyi yerde okumak istiyorum bunun için hangi üni. okumam benim için en iyi olur bilgi sahibi olanların yardım etmesini istiyorum. iyi pazarlar :103:

lise sonda bu bilince sahip olman çok güzel, benim için aynı şey geçerli değildi malesef. Psikolokluğu seçerken oldukça araştırmanı öneririm, bildiğim kadarıyla hastalarla iletişime geçen(klinisyen) psiklogların sadece bir kısmı, diğerleri psiklojinin farklı alanlarında yoğunlaşıyorlar. Tıp fakültelerinde hastalara bakmak için master+yüksek lisans gerekiyor sanırım. Bunun içinde ingilizcen olması gerekebilir. Ayrıa ben psikiyatri polininğine gittiğimde psikolglar psikiyatristlerin altında eziliyorlar gibi geldi bana, hemşireden pek farkını göremedim...

rudeqirL
07-04-2012, 12:59 PM
iyi bi psikolog olmak benim için yeterli ama hala gidebileceğim bi üniv. secemedim.

astral
24-07-2012, 12:08 AM
sevgilii tes..
ben psikoloji bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. sana 3 yıldır ve daha önceki kendi bildiklerimle sorularını cevaplamak istedim. psikolog olmak için fen edebiyat fakültesinin psikoloji bölümü okumak yeterli. unvanının alıyorsun. tabi uzman olamk istiyorsan tezli yüksek lisans yaptığında uzman psikolog oluyorsun. öncelikle psikoloji gerçekten sabır işi. ağır bir eğitimi var en aznında bizim üni. öyle.. en iyi üni. tabiki ve bence ODTÜ.bizim hocaların hepsi ODTÜ MEZUNU VE CİDDEN İŞLERİNİ İYİ YAPIYORLAR... yaş sıınırı yok. ancak ibnsanları sevmen ve onları anlamaya çalışman çok öenemli iyi bir psikog olmak için tabi işi ranta dökmeyeceksin. yani sokaktaki insana kadar inmen gerekiyor. oturduğun yerden tek bir resim üzürinden değilde başını camdan sarkıtıp insanları gözlemleyerk bir şeyler yapmak önemli. yani gözlem yeteneğin iyi olacak ki insanların davranışlarını anlayabilesin. psikologlar psikoterepi uygular psikiyatristlerde daha çok ilaç yazarlar.psikoterepiyi yauygularlar yada ve genellikle işlerine gelmediği için psikoterapi yapmazlar. UMARIM FAYDAM DOKUNMUŞTUR.

insanları çok iyi tanımıyorum ama bir tek pürüz orda sevmiyorum genelde insanları daha doğrusu kendimi uzaylı gibi hissediyorum toplum içinde öyle bön bi halim var ama aptal fiğilim sadece düşünme şeklim bakış açım farklı bunu başkaları da söyler bir de ağır depresyon tedavisine başladım geçen yıl bu yıl da devam ettim beklenenin çok üstünde bi başarı elde ettim ve kendimi bildim bileli psikoloji istiyorum bi bunalım anımda verdiğim bi karar deil yanlış anlamayın bilinçli olarak karar verdim
ama yine de bu şekilde psikoloji okumam zaten hassas olan sinirlerimi daha da yıpratır mı diyorum bi de biraz ironik sanki sizce bunlar üstünden gelinebilir şeyler mi başarılı olmam ve istemem yeterli mi sizce

jamiryu
09-09-2012, 05:15 PM
ben lise 3. sınıfa geçtim ve sayısal okuyorum. ama psikolog olmak da istiyorum. sayısal okuyarak da kazanabilir miyim bu mesleği ve puanları konusunda biraz bilgi alabilir miyim. şimdiden teşekkürler...

jamiryu
09-09-2012, 05:32 PM
peki üniversite sınavında oran olarak ne kadar net çıkarmam gerekiyo. yani hedefim ne olmalı sınırları zorlamadan?*

Olric
09-09-2012, 07:03 PM
Olabilirsin tabi...Hazır bölümler arası geçişlerde puan kırılmıyorken deneyebilirsin şansını...Yapman gereken şey eşit ağırlıktan da hazırlanıp psikoloji yazmak...Zaten sayısalcı olduğun için bu senin için avantaj bile olur...Ahh yerinde olabilmeyi o kadar isterdim ki....

jamiryu
09-09-2012, 09:30 PM
peki çok teşekkürler :)

defiance
09-09-2012, 09:31 PM
peki çok teşekkürler :)

Psikiyatri oku, psikolog olmayi bosver, psikologlar`in ise yaradigini gormedim pek. Matematigin de iyi sanirim, sayisalci olduguna gore, doktor ol.

aelin
11-09-2012, 05:05 PM
merhabalar 2 gün içinde yapmam gereken bir alan seçimim var, yeterince insanla konuştuğumu düşünüyorum yine de kafamda bazı şeyler adam akıllı oturamadı. Senelerdir psikoloji, sosyoloji vb. alanlarında okumalar yapmaktan hoşlanan bir insanım bilemiyorum hızlı mı tükettim ama psikolojiden yavaş yavaş soğumaya başladım. gerçek anlamda bir faydası olduğuna olan inancımı yitiriyorum. Alan seçimi konusunda durumum biraz karışık. sayısal alandan psikoloji okumak istediğim ve yüksek yerler hedeflediğim için eşit ağırlığa geçiş yaptım 11. sınıfı eşit ağırlık olarak okudum fakat bu süre içinde psikolog olmayı istemediğimi fark ettim. bu noktada yeniden sayısal bölümleri düşünmeye başladım fakat böyle bir eksikle sayısala yetişmek zor olacak. hastayla birebir ilişki içinde bulunmak, hastanelerde çalışmak veyahut terapist olarak çalışmak istemiyorum. eşit ağırlıkta ise başka hiçbir bölüm kafama yatmıyor. işin sadece araştırma, soruşturma öğrenme alanıyla uğraşmak adına akademisyenliği düşündüm, bu noktada da "inanmadığın bir şeyin akademisyenliğini nasıl yapacaksın" gibi tepkilerle karşılaştım. Benim öğrenmek istediğim psikoji okumam durumunda klinik dışında iş bulabileceğim ne gibi alanların mevcut olduğu. Bir psikologla konuşmak iyi olurdu fakat bu kadar kısa sürede bulabileceğim biri yok. fikirlerinizi almak istediğim için siteye kayıt oldum. teşekkürler şimdiden

Obsesif_Fatihi
23-09-2014, 05:29 PM
Psikoloji bayağı popüler meslek.

MoRbİd
23-09-2014, 09:23 PM
Arkadaşlar Psikoloji okumak geleceğini garantiye almaktır bence.. Bu konu hakkında hocalarımızla bol bol sohbet ediyoruz..

Psikoloji insan kaynaklı bir bilimdir.. Bu nedenle insanın olduğu heryerde Psikologlara ihtiyac vardır ve olacaktır.. Özellikle ilerleyen zamanlarda..

Ben psikolojiden başka bir bölüm düşünmüyorum.. İnsanların davranıslarını tanımlamayı,anlamayı,önceden kestirebilmeyi ve yönlendirmeyı seviyorum.. Psikolojinin amacı da bu zaten..

Bu arada benim psikoloji okuyan arkadaşlara bir sorum olacak.. Malum henüz lisedeyim açıkcası biraz da endişeliyim.. Psikoloji okumak nasıl birsey? (içeriğinden bahsetmiyorum) Yani size ağır mı geliyor? Çok fazla anket çalısmaları oluyormus sanırım. Ne düşünüyorsunuz..

Şİmdiden teşekkürler..

Canım kardeşim benim senin şu sinerjinin onda biri yok onlarda.

Saatim dolsa da def olup gitse derdindeler hoş insan tanımadığı birine derdini dökmekle derman aramaya ve üstüne bir de para vermeye nasıl razı gelir onu da bilmem.

Hiç işim olmaz