PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dini takıntısı olanlar gelin biraz dertleselim

fundam
05-07-2008, 04:46 PM
meraba arkadaslar bilmiyorum benim durumumda olanlar varmı? mutlaka vardır diye düsünüyorum.ben istemeden Allah a küfrediyorum ve son zamanlarda iyice azalan bu durum 3 gündür artıs gösterdi tekrar. ilaclara baslayalı 9 ay oldu baya baya faydasını görüyodum.gün içinde küfür hiç aklıma gelmez olmustu ki simdi tekrar bogusmaya basladım. bogustukça artıcak bunu biliyorum ama kayıtsızda kalamıyorum bu sese karsı. benim durumumda olanların arastırmalarından bilgilerinden yararlanmak istiyorum. sizce bizim gibiler günaha mı giriyo yoksa girmiyo mu?bazen kendimden süphe ettigim anlar oluyo ya istiyosam diye ve bu süpheler insanı mahvediyo. zaten o süpheler degilmi bizi mahveden herseyden süphe etmek.cok zor günler yasıyorum.insan inanç yöninde takıntı hastası olması cok zor.birgün saglıgımıza kavusmak ümidiyle...

maviyesil
05-07-2008, 05:00 PM
Forumda dini konuların tartışılması yasak ancak bu tip düşünceler bir hastalık olduğundan ve okb nin bazı türlerinde görüldüğünden , dini inancı olan insanlar genellikle kendi inanç kaynaklarından da cevap bulmak ister.

Bu sebeple de bulduğum bir site adresini yazayım burada ayrıntılı bilgi var http://www.mehmetalidemirbas.com/detay.asp?Aid=236

Ayrıca tartışmaları başka yönlere çekmeyelim lütfen

05-07-2008, 05:14 PM
dinde vesvese vardır.

dine göre allaha küfür şeytanın bir oyunudur.

insanları dinden uzaklaştırmak için insanın kafasına bu vesveseyi üfler.

insan bunu aklından geçirirken rahatsız oluyorsa allah bu düşünceyi bu insana mal etmez.

yani allaha küfür olayını düşünebilirsin. ama ondan rahatsız olman demek zaten bunu kabul etmemen demektir. buda allah nazarında bir kusur ve bir küfür gibi karşılanmaz.

bu dini açıklaması.

birde psikoloji açısından bakalım.

insanın aklı bir liman gibidir. bilirsin limana her gemi yanaşır. ama her geminin malları ülke içine alınmaz. seçilir.

akılada her türlü düşünce gelir. ama o düşünceyi benimseyip benimsememek onun önemini artırır.

allaha küfür etmek çok tehlikeli bir olaydır din için.

aklına takılınca bu küfürlü düşünceler. sanki o sucu işlemiş gibi korkarsın.

insan kendi isteğiyle yaptığı şeyin cezasını çeker.

kendi isteği dışında olan şeylerden mesul değildir.

kendine şunu sor sen o düşünceleri kabul ediyor musun etmiyor musun.

ediyorsan senin malındır. etmiyorsan sana ait değildir.

sana ait olmayan bişeyden sorumlu değilsin.

rahatsız olman kabul etmediğinin gerçek bir delilidir.

obsesyonlu bir düşünce bu ve korkulacak bir şeyi yok korkma bu düşüncen yüzünden cehenneme gitmezsin.

10 yılı aşkın dini eğitim tecrübeme dayanarak bunu altına imzamı atarak yazıyorum.

05-07-2008, 06:00 PM
Benimki sadece merak:

Dini takintinin diger butun takintilardan farki nedir?

Kafasinda sadece din olan ve butun hayatinin odak noktasi din olan insan dini takinti sahibi midir? Bu durumda da rahipler, imamlar, hahamlar, rahibeler dini takintisi olan insanlar mi oluyor?

05-07-2008, 06:15 PM
Benimki sadece merak:

Kafasinda sadece din olan ve butun hayatinin odak noktasi din olan insan dini takinti sahibi midir? Bu durumda da rahipler, imamlar, hahamlar, rahibeler dini takintisi olan insanlar mi oluyor?

dine inanmak ve inanmamak kişisel bir tercihtir.

inanan ve dünyanın bir gerçeği olarak kabul eden insanlar açısından dini kuralların bir kısmı rahatsız edici olabilir.

örnek verecek olursak gusül almanın şartı her tarafın yıkanmasıdır.

kompulsasyonlu hasta acaba şuram kuru kaldı mı diye en az 10 kere yıkanır.

dini opsasyonlar ise tamamen düşüncelerle ilgili.

kabede sevişmek, allaha küfür etmek, peygamberin mezarına işemek gibi imgeler inananın kafasına gelir.

dinde çok çirkin olan bu şeylerin düşüncesini kafasında taşıdığı için kendini tamamen suçlu hisseder.

çok sıkıntı çeker.

ama bunlar obsesyondur. yani istem dışı akla gelen imgeler.

ondan dinde problem olmayan şeyler sınıfına konur.

çünkü kabullemnme yoktur.

05-07-2008, 06:21 PM
Hayır satan...Konunun odak noktası burası değil.Bu gibi durumlarda olan şey aslında şudur:O an ki kimyasal ve ruhsal dengesizlik kendini beslemek için bir şey arar.Bu her şey olabilir.Kişinin zihninden geçen herhangi bir şey...Sorun aslında ne düşündüğü değildir;düşündüğü şey ona çok şiddetli bir rahatsızlık verir, zihnini başka bir yöne çekemez ve düşünceler çok hızlı ve kontrolsüz bir şekilde akar.Onun verdiği dehşet duygusu acaba ne zaman tekrar olacağı getirir.Kişi düşündüğü şeyi anlamsız kılacak yüz tane şey bulup çıkarsa da kendini sakinleştirmekte çok zorlanır.Artık otomatik ve mantıktan bağımsız bir şekilde kendini besler.Yaşamının diğer bütün yanlarını da etkiler...Yani bunun dinle veya benzeri başka bişile ilgisi yok.Bahsettiğin şey tamamen ayrı bir konu.Bu arada keyifler nasıl? :wink:

schizphren_kelebek
05-07-2008, 11:42 PM
meraba arkadaslar bilmiyorum benim durumumda olanlar varmı? mutlaka vardır diye düsünüyorum.ben istemeden Allah a küfrediyorum ve son zamanlarda iyice azalan bu durum 3 gündür artıs gösterdi tekrar. ilaclara baslayalı 9 ay oldu baya baya faydasını görüyodum.gün içinde küfür hiç aklıma gelmez olmustu ki simdi tekrar bogusmaya basladım. bogustukça artıcak bunu biliyorum ama kayıtsızda kalamıyorum bu sese karsı. benim durumumda olanların arastırmalarından bilgilerinden yararlanmak istiyorum. sizce bizim gibiler günaha mı giriyo yoksa girmiyo mu?bazen kendimden süphe ettigim anlar oluyo ya istiyosam diye ve bu süpheler insanı mahvediyo. zaten o süpheler degilmi bizi mahveden herseyden süphe etmek.cok zor günler yasıyorum.insan inanç yöninde takıntı hastası olması cok zor.birgün saglıgımıza kavusmak ümidiyle...

Allaha küfretmek dediğiniz nedir tam olarak böyle dümdüz küfürmü ediyorsunuz isyanmı yada bizim gibiler dediğiniz kimler siz nasılsınız bu nasıl bir genelleme?teş.

05-07-2008, 11:59 PM
Benimki sadece merak:

dine inanmak ve inanmamak kişisel bir tercihtir.

inanan ve dünyanın bir gerçeği olarak kabul eden insanlar açısından dini kuralların bir kısmı rahatsız edici olabilir.

örnek verecek olursak gusül almanın şartı her tarafın yıkanmasıdır.

kompulsasyonlu hasta acaba şuram kuru kaldı mı diye en az 10 kere yıkanır.

dini opsasyonlar ise tamamen düşüncelerle ilgili.

kabede sevişmek, allaha küfür etmek, peygamberin mezarına işemek gibi imgeler inananın kafasına gelir.

dinde çok çirkin olan bu şeylerin düşüncesini kafasında taşıdığı için kendini tamamen suçlu hisseder.

çok sıkıntı çeker.

ama bunlar obsesyondur. yani istem dışı akla gelen imgeler.

ondan dinde problem olmayan şeyler sınıfına konur.

çünkü kabullemnme yoktur.

Buna benzer olaylar oluyor ama dinle ilgili degil. Yani cok sevdigi, taptigi birseye ya da kisiye zarar verebiliyor insanlar....... Peki din takintisinin bunlardan farki nedir? Tek fark bunun merkezinde dinsel ogeler olmasi gibi geldi bana.

fundam
08-07-2008, 12:54 PM
Allah a küfretmekten kastettigim düpedüz küfür etmek arkadasım. ama istemeden ve içnden ediyosun aslında bu bir tür vesvese ama duyarsız kalamazsan bu vesvese sana acı veriyo. bir tür beyinde saplantı. yani hosuna gitmeyen bi düsünce beyninden cıkmıyo takılıp kalıyo. buda insanı rahatsız ediyoki buna okb deniyo. umarım acıklayıcı olmusumdur

08-07-2008, 01:03 PM
aynuı şeyleri zaman zaman bende yaşıyorum çok kötü şeyler gelyor aklıma bunları ne kadar düşünmek istemsem o kkadar beynimde yer ediyor o zaman başka şeylerle uğraşıyorum birileriyle konuşuyorum genelde işe yarıyor...

08-07-2008, 01:22 PM
Aldığın ilaçlar iyi gelmiş ama tekrar bazı sorunlar yaşıyorsun bunu doktora söyledin mi? Belki ilaçların dozunda belki ilaçta değişiklik yapabilir.
Çok geçmiş olsun fundam.

08-07-2008, 02:48 PM

Acil şifalar diliyorum fundam.

Bu takıntıyı ilk senden duymadım..bu şekilde benzer arkadaşlarım var ve bu konuda bilgililer yani bu içindeki seslerin günah olmadığını biliyorlar.Bu nedenle senin de için rahat olsun.Vesvese,takıntı rahatsızlık...adı her ne olursa olsun bu olay senin suçun değil.Senin suçun olmadığı halde bu olaydan etkilenip utanman senin yüreğinin yüceliğini gösterir.Eğer bu olaydan rahatsız olmasaydın işte o zaman sorun olurdu. :wink:

İçin rahat olsun,,inan bana bu konuda ilaçlar çok işe yarıyor.Yalnız biraz zaman,sabır ve ümit gerekiyor.

Bu arada acelem olduğu için diğer arkadaşların yorumlarını okuyamadım.

bekliyorum
08-07-2008, 06:06 PM
seni çok çok iyi anlıyorum ve bu foruma üye olmamın en büyük etkenlerinden biri de bu. ama keşke daha önceden karşılaşsaydım bu forumla bu siteyle. biz psikolojik sorunları olan insanların en büyük kayıbıda teşhisi geç koymamız. hastalık ilerledikçe başka başka kanallar açıyor.
ben 2 yıl önce aşırı dercede heyecanlandığım bir durum karşısında ne yapsamda bu durumdan kurtulsam düşüncesinin cevabını gece yatakta 3 sıralarında allah a küfrederek buldum. böylece beynim,hücrelerim, kalbim çok korkacak ve heycanlandığım hatta felç olabileceğim durum karşısında kafamı çok fazla takmayacaktım. ama yanlış olan allah a küfretmemdi. ve o günden sonra takıntı kalp çarpıntılarıyla birlite yaklaşık 1-1.5 sene sürdü. ama şimdi kalp çarpıntılarından kurtulamıyorum. bunda da sonrasında yaşanan olaylar durumun yönünü değiştirdi. belli bir zaman sonra unutuyosun küfrü ama bu seferde sürekli olarak inancını sorgulamaya başlıyosun.
ve en önemlisi küçüklükten beri allah korkusu ile büyümek. çok çok kötü günler yaşadım ve hala içimde tam olarak çözüm bulabilmiş değilim ama burda paylaştıkça ve sordukça birbirimize daha faydalı olabiliriz. bu siteyle karşılaştığım için çok mutluyum. ama inşallah birbirimize yardımcı olabiliriz.

emre_6454
20-07-2008, 01:02 AM
gerçekten de başka insanların da bu tip sorunlar yaşadığını görmek biraz olsun rahatlatıyor insanı, ben de böyle bir sorun yaşıyorum, ama ben biraz agnostik olduğum için olacakki pek günah kavramında değerlendirmiyorum, ancak tam olarak varlığından emin olmadığım bir şeye küfretmek mantıksız olduğunu düşünüp duruyorum. Ama burada da görüyorum ki, bu bir sorun ve belki de küçükten beri herkesin dini kavramlara atfedilen karşı çıkmayı bırak tartışılmaz bir gerçek olduğu düşüncesi bir şekilde bunu engellenen bir davranışı gerçekleştirme suçluluğu içinde böyle hissediyorum.

muhoo41
20-07-2008, 03:02 AM
bunu bi dönem kendimde yaşadım,aklından geçiyo tövbe diyosun tekrar aklından geçiyo bi türlü düşüncelerini durduramıyosun kendine kızmaya başlıyosun berbat bi şey..arkadaşlarından dediği gibi dinimizde ves vese olarak geçiyor.çok fazlasıyla yaşandığınıda doktorlardan duymuştum..inanan herkesinde içinde allah sevgisi var..ama müslümanlığın gereklerini yerine getiren kişi sayısı az.insan bu durumda bilnçaltında ister istemez kendisine baskı kurar..şeytanda insanın imanını zayıflatabilmek için bunu kullanıyo işte..sabah namazında cami imamına saldıran,don gömlek camiye koşan,kendini imam sanan insanlarda var..onlar kullandıkları kimyasalların etkisiyle aşmışlar olayı artık :D günahmı bilmem ama imanını zayıflatabilir..şeytanın amacıda bu zaten..wala ben namaza başladım geçti.aklıma bile gelmiyodu..2 aydır falan ilk defa burda okuyunca hatırladım gene başladı.. :D :D şaka şaka..şimdi komik geliyo gülüp geçtim ööle..

mFz2e
20-07-2008, 12:59 PM
bu takıntı bendede var bi anda giren ve düşüncemden atamadıgım

bi takıntı aklıma gelince sayı saymaya başlıyorum başka çarem yok

bu bi vesvese biliyorum

20-07-2008, 01:04 PM
gerçekten de başka insanların da bu tip sorunlar yaşadığını görmek biraz olsun rahatlatıyor insanı, ben de böyle bir sorun yaşıyorum, ama ben biraz agnostik olduğum için olacakki pek günah kavramında değerlendirmiyorum, ancak tam olarak varlığından emin olmadığım bir şeye küfretmek mantıksız olduğunu düşünüp duruyorum. Ama burada da görüyorum ki, bu bir sorun ve belki de küçükten beri herkesin dini kavramlara atfedilen karşı çıkmayı bırak tartışılmaz bir gerçek olduğu düşüncesi bir şekilde bunu engellenen bir davranışı gerçekleştirme suçluluğu içinde böyle hissediyorum.

din soruşturmadan öğretileri öyle olduğu gibi kabul edipde boyun eyme durumu yanlıştır.

araştırmak ve gerçekleri öğrenmek gerekir. bunu yapmayan sadece kendini kandırır. inanıyorum ve inanmıyorumların sağlam bir temeli olmalı. varsa varlığının ıspatı olmalı. yoksa yokluğunun.

emre_6454
20-07-2008, 01:37 PM
depresifancı pardon ama burada dini-dinsizliği tartışmanın pek bir mantığı yok ama öyle değil mi :)

ozle_m_ermaid
20-07-2008, 01:39 PM
İnanan insan için Tanrının var olup olmadıgını sorgulamanın doğru olmadığını düşünüyorum...Çünkü Allahın varlığına inanmak onunla ilgili her mevcudatı ve yarattığı her zerreyi koşulsuz kabul etmek demek bnce..Eğer bir insan neye neden inandığını bilmiyorsa ileriki zamanlarda ço büyük yanılgılara düşebiliyor ve cevabını bulamadığı sorularn arkasından büyük bir girdaba yuvaarlanıyor..

Mehmettt
22-07-2008, 07:20 PM
Merhaba arkadaslar.Ben de OKB hastası bir birey olarak bu konudaki duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.Ben kişilik olarak dindar bir insanım.Fakat benim de Fundam kullanıcı adlı arkadas gibi dini konularda takıntılarım var.Ben de Allaha küfrediyorum,abdest alırken,namaz kılarken sürekli aklıma küfürler geliyo.Yani Allaha küfretmem dışında bu küfürlü düşüncelerden de kendimi alıkoyamıyorum.Benim bu hastalığım uzun yıllardan beri (yaklaşık 10 yıldır) var.Bir ara biraz iyileştim ama şu an hastalığım (takıntılarım) had safhada.Ve de bundan dolayı çok acı çekiyorum,üzülüyorum.Bu hastalıktan kurtulan arkadaslar,nasıl kurtulduklarını,nasıl bir tedavi yolu izlediklerini bizlerle paylaşırlarsa çok ama çok memnun olurum.Ayrıca Fundam adlı arkadaşımla hastalığımız birebir örtüştüğü için bize izlediği tedavi yöntemleri hakkında bilgi verirse çok sevinirim.Herkese acil şifalar diliyorum... :)

23-07-2008, 12:56 AM
allaha inanıyorum ama bendede oluyor bazen şüpheye düşüyorum varlığından çok kötü birşey bu orta 1 den beri intiharlarım oldu sayısız ilk küçükken 4-5 hapla sonra sayı gittikçe çoğaldı komada kaldım hastahaneye yattım devley hst iğrenç bir yer hiç ilgilenme yok şimdi fakülteye yatıcam oranın şartları daha iyi

23-07-2008, 07:26 PM
İnanan insan için Tanrının var olup olmadıgını sorgulamanın doğru olmadığını düşünüyorum...Çünkü Allahın varlığına inanmak onunla ilgili her mevcudatı ve yarattığı her zerreyi koşulsuz kabul etmek demek bnce..Eğer bir insan neye neden inandığını bilmiyorsa ileriki zamanlarda ço büyük yanılgılara düşebiliyor ve cevabını bulamadığı sorularn arkasından büyük bir girdaba yuvaarlanıyor..

ben tam tersini düşünüyorum sorgulamanın olması gerekiyor.

hatta kur-an'da geçer. "hiç düşünmez misiniz." sözü.

ilk emir okudur. niye böyle bir emir verilmiş ki.

cahiller topluluğuna karşı hep öfke vardır kur-an'da

cahillerin en üstü ile bilenlerin an altının arasında dağlar kadar farkın olduğu vurgular.

allah varsa ıspatı ve delili vardır. ve kuran bu delillere işaret eder.

sorgulanmadan inanmak islamiyete göre inancın en alt basamağıdır.

din için durum böyle ve bence olması gerekende bu.

25-07-2008, 01:26 PM
allah beni neden yakmak istiyor bunu anlamıyorum ben hastayım intihar ettiysem birilerine rezil olmamak kullarına karşı allah bunu anlıycak kadar bizden kat kat zeki herşeyi bilen gören ama niye beni yakıcak ben düzelmezsem biter herşey hastahaneden çıkayım olmazsa ben intihar ederim yoksa dayanamam herkez dalga geçer yada ben birini tekme tokat döverim

01-08-2008, 08:56 PM
baktım üsteki yazıma bana baya saçma geldi artık daha sakinim :roll:

01-08-2008, 10:08 PM
arkadaslar bu dedikleriniz cok az olmakla birlikte bendede oluyor
ama son zamanlarda farklı bişi geldi
gercekten cok ilginc
Allah'a inanmamaktan korkuyorum
Gerçekten çok saçma biliyorum ama öyle işte
merak ediyorum saçma sapan düşüncelerin sonu var mı?

Epica
01-08-2008, 10:20 PM
burada dinin söz konusu olması tabi fazla sakıncalı gibi gelsede.

sonuçta bu olgu gene bilinç altı ve beynin ilgili bölümü yanlış salgılar yapması yüzünden oluyor.

ilaçla tamamen geçiyor endişe edilecek hiç bişey yok.

eğer kişi bunu istemeyerek yaptığını biliyorsa zaten kısa zamanda düzelir.

bu tür sendromlar telkin yoluylada düzelir.

zaten din değil başka bişey de küfredilen olabilir.

burada troit bezinin de etkisi var.

bu sorunu yaşıyan arkadaşlar .üzülmesinler kesinlikle günah diye bişey yok bu durum için.

istemeyrek olduğunu bildiği sürece geçmesi çabuklaşır.

01-08-2008, 10:22 PM
az felsefe tanrı tanımazlığa götürür iyi felsefe seni tanrıya götürür bana ne düşünceler geliyor ama Allah diyor aklınıza ne gelirse gelsin yapmadıktan sonra hükümlü sayılmazsınız biraz Allahı anmak gerekir dua okuyarak bu kalbini ferahlatır utanma kendinden ilaçlarda yardımcı olur

01-08-2008, 10:24 PM
ya günahından değil zaten gothica
sorun tamamen benim şüphe duymaktan korkmam
bu bile benim için kötü
çünkü O bana her zaman yardım etti ve ben bu şekilde mi karşılı ödiycem?
bende tiroid eksikliği var
dediğinde haklısın

Dicle_
01-08-2008, 10:51 PM
Boyle seyler olunca kendini kasma. Istemeden dusundugun sey, seni daha cok rahatsiz eder bununla savasirsan. kendi haline birak, bundan rahatsiz olmamaya calis.
Nerden mi biliyorum? Benim de aklima boyle seyler gelir, ama benimki dinle ilgili degil. Kendime kizardim ederdim, kafamdan atmaya calisirdim, utanirdim kendimden, rahatsiz olurdum filan.. sonra takmamaya basladim, biraz espriye vurmaya calistim. boyle yapica zaten kendiliginden gidiyor boyle seyler. hani bu da karabasan gibi, korktukca kastikca gelen seylerden.

alper_01
01-08-2008, 10:58 PM
benimde kafama bazen takılır düşünceler ben kimim neyim nerden geldim nereye gidiyorum bu acılar dengeler ruh vsvsvsvs sonuç diyorumki benim kafa herşeyi anlamaz kısaca allaha inanıyorum diyorum o da yetiyor bana ...

Epica
01-08-2008, 11:23 PM
ya günahından değil zaten gothica
sorun tamamen benim şüphe duymaktan korkmam
bu bile benim için kötü
çünkü O bana her zaman yardım etti ve ben bu şekilde mi karşılı ödiycem?
bende tiroid eksikliği var
dediğinde haklısın

bu gibi durumlar aslında çok kritiktir hatta bazılarını intihara bile götürür.
ama çok da basittir çözümü son derece rahat olmalısın.senin elinde olmadığını bilerek ratlamayı sağlamak ilaçla veya terapiyle . kendini bu konuya değil başka şeylere odaklamaya çalışman faydalı olur.
bu isteneni yapman zorsa elbette sabır gerekli.kendinden asla şüphe etme sakın kasıt yokki burada. bu kadar basit.

01-08-2008, 11:42 PM
İnançlarınızın üzerine çok titrediğiniz için bunları yaşıyorsunuz bence. İnançlarınıza o kadar düşkünsünüz ki en ufak bir saygısızlığı kabul edemiyorsunuz. Bu saygısızlıklara tahammül edemeyişiniz sizi endişeye sokuyor. Ben asla böyle şeyler yapmamalıyım diyorsunuz. Derken içinizden istem dışı bir ses yapmamalıyım dediğiniz şeyi yapıyor. Sizde panikleyip aman haşa tövbe demeye başlıyorsunuz. Panikledikce daha da üstüne titriyorsunuz. Üstüne titredikce de bunu yaşama olasılığınız artıyor.

Yani çözüm umursamamakta. Bu düşüncelerin elinizde olmadığını Allah biliyor. Boşa endişeleniyorsunuz. Yoksa siz Allah'ın bu düşüncelerinizi istem dışı yaptığınızı bilmediğini mi sanıyorsunuz. Sizi yaratan sizi sizden iyi bilir bence ve sizce de öyle olmalı. Bırakın istem dışı küfürleriniz aksın gitsin içinizden. Siz gerçekten bütün kalbiniz ile küfretmedikce onlar için size günah yazılmaz.

enescan
02-08-2008, 09:12 AM
kardeş üzülme bu sadece bir vesvese eyer önemsersen büyür kökleşir ve sana zarar verir birçok din aliminin bile aklına butür düşünceler gelir bunun çaresi önemsememek eyer önemseyip takıntı yapar isen ozaman zarar görürsün inancından büsbütün soğur ve Allah korusun kaybedebilirsin bazen ibadet ederken dua ederken aklımıza saçma sapan şeyler gelir düşünce çok hızlı olduğu için engel olamayız bunun için bunun ilacı önemsememek merak etme sen bu düşüncelerden dolayı sorumlu değilsin günahkar değilsin çünkü bu düşünceleri tastik etmiyorsun bu tür düşünceler geldiği zaman sakın paniğe kapılıp kendini suçlama ehemmiyet verme belli bir süre sonra kendiliğinden kaybolur

kendine iyi bak

enescan
02-08-2008, 09:17 AM
Vesveseli şahıslar kesinlikle telaş etmemeli. Çünkü “ hayâl etmek hüküm vermek demek değildir .” İnsanın küfür hallerini hayâl etmesi onu küfre götürmez. Edebe muhalif bir hali veya sözü düşünmesi ve hayal etmesi de onu edepsiz yapmaz. Ne zamanki küfrü aklen ve kalben kabul etti yani hüküm verdi; işte o zaman küfre girer. Veyahut edepsizlik hüküm verilerek yani aklen ve kalben arzu edilerek yapılırsa edepsizlik olur. Oysa vesveseye sebebiyet veren hayaller hüküm değildir. Bunun için kul bu halden mesul olmaz. Korkması ve telaş etmesi için bir sebep yoktur.

enescan
02-08-2008, 09:41 AM
Eyer kalbin bu sözlerden dolayı üzüntü duyuyor ise demek ki o sözler senin kalbinin sözleri değil Kendini boşu boşuna üzme

wanderer
12-11-2008, 10:27 AM
ben 2 hafta kadardır kalbimde bu saçma sapan şeyle yaşıyorum ve kimselere anlatamadığım bir durum bu hatta eşime bile anlatamadım korktum. ona imanımda zayıflama var sanıyorum dedim. eşim bunun olmadığını benim imanlı biri olduğumu söyledi. kendisi ilahiyat mezunudur ben de dindar bir insanım. asla Allahın veya Peygamberimizin herhangi bir şekilde kötü bir lafa maruz kalmasına tahammül edemezken ben kendi beynimi kasıp kavuran saçma sapan küfürler savurup duruyordum içimden bunun şeytanın bir oyunu olduğunu idrak ediyorum doğrusu ama neden sorusuna cevap bulamıyorum bir türlü. bu sayfada yazılanları okuyunca inanın az önce ağladım o kadar rahatladım o kadar rahatladım inanamazsınız. hele cehennemlik olma korkusu beni kahrediyordu. yapılan tüm yorumları okumadım ancak okudukça daha da rahatlayacağımı düşünüyorum. teşekkür ederim cidden herkese..

12-11-2008, 12:44 PM
İnsan neden düşüncesine gem vurur ki? Her konuda düşünmek ve sorgulamak iyidir deriz ama konu din olunca nedense ağzımızı açmak yasaklanmıştır. Din adına birileri çıkıp televizyonlarda bin bir nutuk atar, bizlerin ise tek altenatifi onlara inanmaktır. Kendi aklımızdan geçenleri, düşüncelerimizi söyledik mi küfre gireriz.

Ben buna katılmıyorum kardeşim. İnsan, kendisine anlatılanları sorgulamalı ve kendi aklıyla mukayese etmelidir. Yoksa hep birileri tarafından kullanılmaya mahkûm olur. Din adı altında anlatılanları da sorgulayıp muhakeme edelim. Mantıkdışılıkları neden körü körüne kabul edip dogmaların esiri olacağız ki?

MaLTtTt
12-11-2008, 02:05 PM
Siyah_Celenk bazı şeyler anlatılmaz yaşanı derler ya işte okb de öyledir..Okb nin bir türü olan dini takıntıları senin bu bahsettiğin gibi dogmaları olduğu gibi kabul etmeyen, her şeyi sorguladığı gibi dini de sorgulamaktan çekinmeyen insanlar da yaşayabilir..Bu bir hastalıktır..İster mantıklı olsun, ister mantıksız olsun insan kafasına taktı mı inaılmaz bir huzursuzluk yaşar..

bu dini tkıntıları ben de yaşamıştım okb li dönemlerimde..üstelik 10 yaşında falandım..Okb li olup da onun bütün türünü yaşamadan geçmek olur mu :) Şu an bunu yaşayan arkadaşları çok iyi anlıyorum..Ailem din konusunda baskıcı değil, çevrem değil, ee ben nerden böyle oldum diye düşünür insan tabii..İşte dediğim gibi bu bir hastalık ve okb nin bir türü..Neyse ki ben atattım..İlaç tedavisiyle tabii..Sİzde atlatacaksınız arkadaşlar, her şey çok güzel olacak..

crazyfireman
20-11-2008, 12:20 AM
Arkadaslar mrb.bende dini okb hastasiyim.yaklasik 15 ay oldu.aslında bu olaylar bir zincirleme mutlaka o ana kadar önceden yasanmis bizi korkutan bir veya birkac olay olmustur.Evet okb bi objeyle sınirli kalmiyor.gün boyu zaten aklında olan pis dusunceler gunun devamındaki yasadıgin seyler ve duydugun sözlerle özdesiyor ue onlarlada ilgili bircok pis dusunce getirebiliyor.10ay ilac kullandim rexapin,rivotril,faverin ve cipralex cok kilo alınca bıraktım .2ay öncede tms denilen manyetik soklama oldum 15seansa 1,5 milyar verdim gerci saglık parayla ôlculmez ama art niyetli malesef doktorlarımız da var.hic bi fark olmadı hatta ondan sonra terleme ve titremelerim oldu.suan ilac olarak paxera kullanıyorum gunde 40mg.Yani dıyecem oki beyin artık yogunlasmıs ne yapmalida bundan kurtulmali.Hastalıga yakalaninca namaza basladim fakat namaz kilinca dusunceler daha cok yogunlasiyor.Artik herseydn urperir oldum.ezan sesinden,dini yazılardan,sözlerden kufurlerden edepsiz konusmalardan.sosyal kisileriz illaki topluluga girmek zorundayiz.Konusulan seyler beyni yoruyor.sacma sapan bir suru dusunce.artik yaptigim herseyi kafayada takar oldum.Bu arada bircok hocayada gittim,cin mi diyenler parami istemeyenler malum denize dusen yilana sarilir.Bu arada merak ettigim bir ilac insan beynindeki düsünceyi nasil degistirir?Benim gibi varsa arkadaslar irtibat kuralim msn adresim legend2841@hotmail.com evet arkadaslar yardima ihtiyacımız var.birbirimize yardım edelim.

crazyfireman
20-11-2008, 12:22 AM
Arkadaslar mrb.bende dini okb hastasiyim.yaklasik 15 ay oldu.aslında bu olaylar bir zincirleme mutlaka o ana kadar önceden yasanmis bizi korkutan bir veya birkac olay olmustur.Evet okb bi objeyle sınirli kalmiyor.gün boyu zaten aklında olan pis dusunceler gunun devamındaki yasadıgin seyler ve duydugun sözlerle özdesiyor ue onlarlada ilgili bircok pis dusunce getirebiliyor.10ay ilac kullandim rexapin,rivotril,faverin ve cipralex cok kilo alınca bıraktım .2ay öncede tms denilen manyetik soklama oldum 15seansa 1,5 milyar verdim gerci saglık parayla ôlculmez ama art niyetli malesef doktorlarımız da var.hic bi fark olmadı hatta ondan sonra terleme ve titremelerim oldu.suan ilac olarak paxera kullanıyorum gunde 40mg.Yani dıyecem oki beyin artık yogunlasmıs ne yapmalida bundan kurtulmali.Hastalıga yakalaninca namaza basladim fakat namaz kilinca dusunceler daha cok yogunlasiyor.Artik herseydn urperir oldum.ezan sesinden,dini yazılardan,sözlerden kufurlerden edepsiz konusmalardan.sosyal kisileriz illaki topluluga girmek zorundayiz.Konusulan seyler beyni yoruyor.sacma sapan bir suru dusunce.artik yaptigim herseyi kafayada takar oldum.Bu arada bircok hocayada gittim,cin mi diyenler parami istemeyenler malum denize dusen yilana sarilir.Bu arada merak ettigim bir ilac insan beynindeki düsünceyi nasil degistirir?Benim gibi varsa arkadaslar irtibat kuralim msn adresim legend2841@hotmail.com evet arkadaslar yardima ihtiyacımız var.birbirimize yardım edelim.

birol
20-11-2008, 12:48 PM
slm arkadasim ben senin msn ni ekledim yazmak istersen yazisiriz biraz dertlesiriz bendede dini obsesyon var

birol
20-11-2008, 01:05 PM
slm arkadaslar ALLAH hepimize aqcil sifalar versin ben tam olarak hastaligin ne oldugunu bilmiyorum benim aklima hep cinsellikle alakali dusunceler geliyor dinle ilgili ve ben cok korkuyorum

laktoz
20-11-2008, 03:02 PM
tövbe kapısı her zaman açıktır
rahatsız oluyorsanız tövbe edebilirsiniz
Ayetlerde bunlar belirtilmiştir
bağışlaması ve kudreti sonsuz Yaradandan dan af dilemek
biz aciz insanlar için nimet olamaz mı?

serkanabi
21-11-2008, 11:59 PM
merhaba arkadaşlar.

yazdıklarınızı okudum. bende uzun süredir okb liyim. bu küfür konusu benimde aklıma çok sık geliyordu, hatta cinsel birliktelik sırasında bile. birçok ilaç ve doktor dolaştım işe yaramadı, sonra bana dediler şurda bir şeyh var adıyaman menzilde, inanmadım dedim benim hoca ile işim yok, çünkü çok hoca dolaştım zamanında, gitmedim inat ettim, birçok arkadaş tavsiye etti (çevrem muhatasıp insanlardan oluşur), iş öyle bir duruma geldiki ben artık menzildeki mübarek insana küfre başladım, hatta ağır sözler sarfettim gitmemi söyleyen arkadaşlara, ama sonra geçen aylarda oraya gittim ve inanılmayacak bir şekilde bir değişiklik oldu bende, namazımı daha güzel kılmaya başladım, dini konulardaki kötü düşüncelerim gitti, içime bir ferahlık geldi, bende bilmiyorum bu nasıl oldu, ama isteyen arkadaşlara bunu detaylı paylaşırım özelde. iyi günler dilerim hepinize.

crazyfireman
28-11-2008, 07:35 PM
| Mrb arkadaslar.bu siteye bende üye oldum ve bana gelen mesajlarda reem tms tedavisini merak eden arkadaslar var.onları biraz rahatlatayim.arkadaslar ben bu klinige gittim.Bende bazı arkadaslar gibi cok doktor gezdim.bu arada bende de dini okb ve cinsel okb var.önce msnden oranın doktoru mehmet yavuzla görüstüm,bana cok güzel vaatte bulundu.tabii denize düsen yılana misali inandım.Tam emin olmak icin oraya yakin bir yakınımı klinige gönderdim.onuda inandirmislar ve ben umutla apar topar ailemide alarak istanbula gittim.Seansa basladık 2gün yapılıp bir gun ara ile her seans 20dk sürüyor.seansıda orda hicbir belgesi olmayan elemanları yapiyor.neyse bana 5 seanstan sonra etkısını gorursun dedi doktor bey.neyse 5 seans bitti doktora dedim hic bir fark yok doktor ilacla pekistirelim dedi ve paxera denilen ilaci yazdi.bu arada her seans arkadaslar 120 milyon.ilaca basladik 10 sean oldu gene degisme yok doktor bu sefer 15e tamamlayalim dedi bu arada benim maddi durumum elvermedigi icin borc harc gittim.soyledim ve 2sini sen 3unu biz karsılayalım dedi.tamam dedim ve hulasa 15te bitti.bu arada ucretsiz birde psikologda var bayan.gerci ben ondan daha bilgılidirim.neyse doktorla seans sonu gorusmemde bana bu tür vakalarin olabilecegini eve gitmemi 15gün sonra telefonla ona ulasmami söyledı.malum beni basindan savacak ve beni apar topar paketledi.Ben buna cok icerledim ve kendimi enayi yerine koyulmus hissettim.ertesi gun bir tanıdigimla doktorun yanina gittik malum parami geri almak istiyordum.velasil doktor parayi vermeyi tahadüt etti 10gün icinde hesaba yatiririm dedi.10gun sonunda para yatmamisti ve doktor mehmet beyin telide nedense hep kapaliydi.sonra sekreterine ulastim ve parayi ptesi öglene kadar yatirmasini yoksa elimde tel kaydi var tabibler odasina gidip sikayet edecegmi soyleyip tehdit ettim.Boyle olunca para yatmisti.hee bu arada doktorun parayi tahadut edince aman bu gorusmeden kimsenin haberi olmasin bize umut baglayan insanlar var dedi.Bende insanlık vazifem olarak bunu paylasmak istedim arkadaslar.simdi secim sizin isteyen gitsin.okb zordur ve her psikiyatri ve psikologa güvenmeyin cok sahtekar var piyasada.

Sleeper
30-11-2008, 04:52 PM
Sen aslında küfretmiyosun.Küfretmekten çok korktuğun için o düşünceler sana geliyo.Yani Allah bu durumun farkında ancak sen değilsin.O yüzden takıntı deyip geç.Yani bilinçli yapmadığın ortada.

sevde_
30-11-2008, 06:26 PM
Sen aslında küfretmiyosun.Küfretmekten çok korktuğun için o düşünceler sana geliyo.Yani Allah bu durumun farkında ancak sen değilsin.O yüzden takıntı deyip geç.Yani bilinçli yapmadığın ortada.

Katılıyorum. Sen bu durumdan rahatsızsın ve istemiyorsun böyle şeyler düşünmeyi. O yüzden kendini sakın bırakma bu lainin vermiş olduğu vesveseden ibaret. Sana tavsişyem bol bol lailaheillallah zikrini çekmen vede estağfirullah. Bir süre sıkılsanda devam et, bir süre sonra artık yok olur inşallah...

minique86
10-12-2008, 03:33 AM
arkadaşlar bnm erkek arkadaşım da hala ramazan olup olmadıgını ve oruçlu olmadıgını her sabah annesine ya da bana sorup oyle yemek yiyor aslında olmadıgını o da biliyor ama hep kuşkucu ve kendini onaylatmk istiyor 3 aydır ilaç kullanıyor ama bi tek bu takıntısı kaldı dr faverin ve stlizan verdi bu ilaçları kullanan varmı ve boyle olması hastalıgın yetirdigi bi sey değil mi??? çok endişeleniyormm :( herkese acil şifalar

spary
11-12-2008, 02:07 AM
arkadaşlar bnm erkek arkadaşım da hala ramazan olup olmadıgını ve oruçlu olmadıgını her sabah annesine ya da bana sorup oyle yemek yiyor aslında olmadıgını o da biliyor ama hep kuşkucu ve kendini onaylatmk istiyor 3 aydır ilaç kullanıyor ama bi tek bu takıntısı kaldı dr faverin ve stlizan verdi bu ilaçları kullanan varmı ve boyle olması hastalıgın yetirdigi bi sey değil mi??? çok endişeleniyormm :( herkese acil şifalar

faverin kullanıyorum ben. erkek arkadaşın kilo alacak ve 3-4 ay sonra olumlu etkilerini görmeye başlayacaktır (umarım)

crazyfireman
13-12-2008, 09:02 PM
mrb arkadaslar.evet bende de dini obsesyonlar var.Konuyu biraz daha acarsak.maneviyatına önem verdigim şeyler hakkında cinsel ibareler,küfürler degisik degisik düsünceler geliyor.birinden kurtulcam derken,pesine bir başka düsünce daha geliyor.Aslinda bu sitede aklımiza gelen düsünceleri tam acıklamaliyiz cünkü ifade dogru olmaliki hem birbirimizi tam anlayalım hemde bize yardim edeceklerde sikayetlerimizi tam anlasınlar.Bende cok doktor gezenlerdenim ve bir cok antideprasan ilaç kullandim,en sonda manyetik şoklama yaptırdım (REEM MERKEZİ)15 Seans ama buda fayda vermedi.Simdi benim merak ettigim benim gibi olan varmi ve kurtulan varmi?Burda artik her okb li biliyordur ki bu bir vesvese ama bu böyle deyip gecemiyoruz.Benim gibi cok kisi var demek buda yetmiyor.ilaclar ben ilaclarında dini takıntıda faydalı old. inanmıyorum.hacı-hocalarda yalan dolan ben cunku bircok hocayada gittim.Sular ictim,nuskalar yazıldi,tütsüler verildi.Simdi suan paxera 40mg kullanıyorum.ben 1,5 senedir cekiyorum cok mücadele ettim ama olmadi.son bir haftadırda abes rüyalarda görüyorum ve uyandıgımda bu rüyalarda üzüyor beni.simdi artık kanaat getirdim ilacla olmuyor.Hani bir söz varya zaman herseyin ilacı.bu söz gercekten cok dogru zamana bıraktım ugrasmıyorum.Bu basbelasi okb bizden önceki nesillerde vardi bizden sonraki nesillerde cekecek.önemli olan inancdan ve davandan vazgecmemek.Sacma sapan dusuncelerin mübdelasi oluruz.Bazı zaman düsüncelerimizden korkariz bazi zaman isyan ederiz kimi zamanda hüzüne boğuluruz,biz okb'liler.Kacmak gercekten yanlis mucadele yanlis yapabilirsen gülüp gecmek.ama bu cok zor biliyorum.Kadere inanmak lazim ve bu bir kader.Simdi tek merak ettigim cerrahi operasyon varmi okb icin?Benim bildigim kadariyla yok.Umarim ben ve benim gbi olan arkadaslar birgün inşallah düzelir.HAYAT HEM GERÇEK HEM ACI...Bu arada arkadaslar benim gbi takıntisi olan arkadaşlar varsa tanismak isterim.msn adresim legend2841@hotmail.com

necgralog
16-12-2008, 04:49 AM
aynı durum bende de var.... 2-3 yıldır var bu durum....sebebini bulamadımbir türlü.... sanırım bulamayacağımda.... ama buna karşı farklı taktikler geliştirdim....

tam o kelimeler aklıma gelince 1 e 1000 katarak şeytana sövüyorum bıkana kadar.... yada bi süreliğine (gerçi uygulaması zor) sayı sayıyorum, şarkı söylüyorum, bi işe olabildiğince konsantre oluyorum....

önemli olan bu durumda bunu sürekli düşüneceğim, habire aklıma gelecek diye kendimizi şartlandırmış olmamız...

günah konusunda ise düşünceden(isteyerekte yaptığın birşey olmadığından) ibaret olduğu için bir kusur sayılmıyor....

birazda imanı kuvvetendirici meşguliyetlerde bulunmakta bu durumdan kurtulmaya çok fayda sağlıyor....

caylak67
23-12-2008, 05:57 PM
Merhabalar...Benimde bir yakınımın takıntı ve dini vesveseleri var..Ama daha farklı..
Yakınımız,namaz kılan hak hukuka çok dikkat eden,ama aynı zamanda sosyal hayatınıda yaşayan bir insandı..
Burdaki bütün yorumlarda genellikle küfür söz konusu..Bizim durum biraz daha farklı,örnekle anlatacağım; örneğin ben tv de bir yarışma programı izliyorum ve sunucunun yaptığı şakrabanlığa "şerefsize bak ya acaip adam" diyorum.Hemen bana " lafını geri al" diyor.O insanın günahına girdiğimi ve benim için üzüldüğünü söylüyor..Bakın bir başka örnek " marketten meyve suyu alacağım,vişne almak için elimi uzattım,o sırada kayısı suyu yere düştü..yere düştüğü için kayısıyı aldırdı bana"geçen pazara gittik beraber ıspanak bakıyorum "teyzeye kaça ıspanak dedim. 1 lira dedi..gel vereyim dedi..bende öylesine dönüşte bakarım dedim..ileride daha gzl ıspanak gördüm ıspanağı aldım.Bana" teyzeye dönüşte bakacam dedin ama" dedi...
Devamlı ücretli olan umumi wc artık üctretsiz şehrimizde,ama ücretsiz olduğu için kullanmıyor..bu örnekleri arttırabilirim...
Bundan bir hafta önce birden ağlamaya başladı..ben Allah'ım kuluyum diye tekrarlarken bir laf düşündüm ama demedim..bişey olurmu falan dedi..ama bak demedim diye tekrarladı...bende Ben Allah'ın kulu değilmiyim dedin diye sordum..lafını geri al hayır öyle deme öyle demek istemedim..gibi şeyler demeye başladı...baktık iş boyut değiştiriyor doktora gittik....
Bu sitenin kurucusu Sezai Kalafat beyin referansıyla Ahmet Koyuncu Beye( Bu bölümün moderatörü ve Batı Bahatta Görev yapıyor ) gittik..20 dakka hastamızı dinledi ve takıntı vesvese hastası olduğunu henüz başı olduğunu söyledi ve Cipralex ( ilk dört gün yarım sonra tam sabah) ile Risperdal( her gece yarım ) verdi. Doktrdan döndükten sonraki ilk gün ilaçları vermekte zorlandık ama şuan çok şükür iyi hastamız..
Tabi takıntılar ve vesveseler devam ediyor ama gözle görülür bir farklılık iyileşme var..biz öyle ümit ediyoruz...
Arkadaşlar..istemeyerek yapılan hiçbirşeyde insana sorumluluk yoktur..Ama tedavini arayacaksın bulacaksın..intihar çözüm değil...intihar edersen bu dünyada arkandakileri üzer öbür dünyada sonsuza kadar sen üzülürsün...bir doktora mutlaka gözükülmeli forumlardaki bilgiler kendince uygulanmamalı..Ve en önemlisi mekan değiştirin arkadaşlar kafanızı meşgul edin..maket yapın..Ayrıca biz evdeki islam ansiklopedelerini şimdilik kutuya koyup kaldırdık..çünkü ordaki bir kelimeyi farkla boyutlara taşıyordu hastamız...LÜTFEN KENDİNİZİ SEVİN,ÇEVRENİZDEKİLERİ SEVİN,ONLARIN SİZİ SEVDİĞİNİ DÜŞÜNÜN.VE KAFANIZA İSTEMEDİĞİNİZ DÜŞÜNCELER GELRİSE HEMEN BAŞKA ŞEYLE MEŞGUL OLUN....ACİL ŞİFALAR..

ahmett
16-02-2009, 10:43 PM
Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşındayım malesef bendede allaha istemeden küfür etme düşüncesi var.Küçükken de olmuştum sonra uzun süre geçti şimdi 2yıldır yine var ve psikologa gitmeyi düşünüyorum. Bence bu durum dini yönden pek alakalı değil şöyle, bu hastalar genellikle olmasını istemediği,korktuğu şeyler istemeden zorla akıllarına gelir.Mesela yolda yürürken inş.bana araba çarpar gibi (fakat burada en çok rahatsız edici allaha küfür etmek olduğu için genelde o gelir) Sonuçta bunlar bizi çok kötü etkiliyor,ve ortada ilahi güce inandığım için sosyal yaşamda olmasını istemediğim ve çok korktuğum şeyler aşıma geldiğinde kendimi bu takıntılar yüzünden cezalandırılmış giibi hissediyorum.. Benim ricam psikoloğa gidenler kendilerine nasıl tedavi uygulandığı ve ilaç isimleri yazarlarsa sevinirim..Allah acil şifalar versin

gokche
16-02-2009, 10:47 PM
banada oluyordu kriz anlarında tabi..sonrada kendimi çok fazla günaha girmiş gibi hissediyordum

sonra bi arkadaşım Allah herşeyin hayırlısını verir dedi....
bunu biliyordum ama bunu bana başka birinin söylemesi beni çok rahatlatmıştı bbirden nedense...

şimdi daha çok bağlandım ve dua edp duruyorum affetsin diye...

umarım seninkide geçer...

sstrade
09-03-2009, 04:40 AM
bonnie gerçektende yazdıkların çok doğru, insana şah damarından yakın olan Allah bilmiyormu hastalığın sonucu bunu yaşadığını;
ve zaten psikolojik hasta olduğunuzda doktora gidiyorsunuz, böyle bir sorununuz var, hiçmi yakınınızda mescid, cami yada din konusunda bilgili bir insan? sorsanıza oda size en başından insanın aklından geçen düşünce veya vesvese günah değildir.... hatta iyi şeyler düşündüğümüzde sevap yazan....
Şunu düşünün sağlık ve hastalık; yada bütün yaşam bir sınavdır, belkide burda insanın iradesi, belki sabrı sınanıyor;
görmediğin, duymadığın, hissedemediğin birşeyle yaşatan Allah'c.c şükretmem yerine neden küfrediyorum sorusunu takıntı haline getirerek kurtulunabilir dini vesvesenin, takıntının ilacı tabiki de dinidir. bende sürekli cinlerin yakınımda etrafımda sürekli olduğunu olabileceğini yada bana ne yapabileceklerini düşünüyordum akşam ezanından sonra, hele ki biraz insanın az bulunduğu yerlerde sürekli bi yerlerde bişeyler yapıp beni izlediklerini karşıma çıkıcaklarını düşünüyordum... bir gün oturdum ve bir kitap okurken Peygamber efendimizin(s.a.v)'in bir sözü bütün takıntımı yok etti... Bu dua'yı okuyana yerde ve gökte Allah(c.c)'ın yarattığı hiçbir varlık zarar veremez... bu benim takıntımı geçirdi, belkide küfretme gibi bir takıntın varsa ve istemeyerek yapıyorsan, sen her küfrün sonunda tövbe ve bu olaylar sonunda tövbe edebildiğini düşünerek şükretmek, hastalık ve sağlık için Allah'a şükretmek...
insanın buna inanarak, kalpten isteyerek yapması lazımki bu takıntının paxil'i, prozac'ı vs. si olsun.

deniz123
09-03-2009, 08:46 PM
bana da boyle takintilar oluyordu bi kac sene oncesine kadar ozellikle namaz kilmaya yeni basladigim zamanlarda, aklima gelen seyler normal zamanlarimda bile hayal edemeyecegim seylerdi ve bu dusunceler gelip basladigi zaman icimden Allahim bunlar benim gercek dusuncelerim degil sen herseyi en iyi bilensin falan diyodum falan ama yinede cok uzuluyodum. sonra VESVESE VE KURTULUS CARELERI ni dinledim internetten. ve inanin tamamen gecti, yanliz abdest alirken acaba burnumu yikamismiydim diye takinti yapip basladim bir arada, onun icinde bir yerde okumustum, bu sik sik oluyosa, sakin tekrar abdest alma yada eksik kaldigini dusundugun yeri asla tekrar yikama diye boyle yapinca oda gecti, oteki takintilari bilemiyorum ama dini takintilar onemsemedigin zaman geciyo galiba.

OKBDirencli
15-03-2009, 10:43 AM
BÜTÜN ARKADAŞLARA SELAM VE GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMLE.ARKADAŞLAR LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN.
5 YIL KÖY GİBİ MEZRALARDA ÇALIŞTIM.
YÖNETİCİ İDİM.ETRAFIMDA ÇOĞU MENFAAT GRUBU VARDI.YALNIZDIM.RAHATLAMAK İÇİN ÇOK İÇKİ İÇTİM.
DAHA SONRA BATIYA TAYİN OLDUM BÜYÜK BİR İLÇEYE.
BURADA İŞ YOĞUNLUĞU,MÜDÜRÜN TİTİZLİĞİ VE İŞ DELİSİ OLMASI.(İÇKİYİ BIRAKMIŞTIM.) BENİ YIPRATTI.

BENDE BİR SIKINTI VAR DİYORDUM AMA TARİF EDEMİYORDUM.KATI YAPI,BEN MERKEZÇİLİK,OLAYLARIN EN KÖTÜ SONUÇLARINI DÜŞÜNME,
BİR SIKINTI OLSA İŞİMİ DÜZGÜN YAPTIĞIM HALDE BAŞIMIN BELAYA GİRECEĞİ SENARYOLARI ÜRETİYORDUM.HERKESE KARŞI TEMKİNLİ,SIRLARINI SÖYLEMEYEN,MESAFELİ İDİM.AYRINTICI İDİM İŞİMDE.

DAHA SONRA NE HİKMETSE PSİKİYATRİSE GİTTİ.VE SÜREÇ BAŞLADI.9 YIL DAN BERİ ARALIKLARLA DEVAM EDİYOR.3-6 AY İLAÇ KULLANIP BIRAKIYORDUM.BELKİ EN FAZLA 6 AY SÜREKLİ KULLANMIŞIMDIR.
3 DOKTOR DEĞİŞTİRDİM.ŞU AN YİNE 3 AYDAN BERİ 3 İLAC KULLANIYORUM.AMA TERAPİ YAPAMIYORUM.İLACTAN İÇİM DIŞIM İLAC KOKUYOR.TERAPİYE DE İNANMIYORUM.SEN ANLATIYORSUN O DİNLİYOR.

HAYATIMI,EVLİLİĞİMİ,İŞİMİ HER ŞEYİMİ ETKİLİYOR.BENDE DAHA ÇOK DÜŞÜNSEL BOYUTTA TAKINTILAR.
HASTA OLACAĞINI DÜŞÜNME,HASTALIKLARI DÖNEM DÖNEM EN İNCE AYRINTISINA KADAR BİLGİSAYARDAN İNCELEME.
KARAMSARLIK,BAZEN DELİRECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM.
KAFAMDA DEVAMLI BANA NE OLACAK,İYİLEŞECEKMİYİM,EVLİLİĞİM BİTİRSE,EŞİM VE ÇOCUĞUM BENİ TERKEDERSE KAYGILARI,HER ZAMAN KÖTÜ BİR HABER ALACAKMIŞIM VE KÖTÜ BİR OLAY OLACAKMIŞ KORKULARI,HASTANEYE YATIRIR PANİĞİ

DİNE SARILDIM.NAMAZ KILIYORUM.DUA EDİYORUM.ELİMDEN GELDİĞİNCE.BULMACA ÇÖZÜYORUM.KİTAP OKUYORUM.SPOR YAPIYORUM.EKONOMİK DURUMUM ŞÜKÜR İYİ.EŞİM VE BEN ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ.HATTA BEN 2.ÜNİVERSİTEDEN ATILMIŞTIM.AF ÇIKTI DEVAM ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.FİZİKSEL SAĞLIĞIMIZ İYİ ŞÜKÜR.AMA ŞU RAHATSIZLIKTAN KURTULAMADIM.GÜNLERCE AYLARCA ARAŞTIRDIM,OLUMLU DÜŞÜNMEYE ÇALIŞTIM.kENDİME MORAL VERDİM.BAŞKA BİR İLE TAŞINDIM.YENİ BİR İŞTE ÇALIŞIYORUM.AMA BİLMİYORUM KURTULAMADIM.HER DEFASINDA GERİ GELİYOR.SAĞLIK OCAKLARINDA,HASTANELERDE İLAÇ YAZDIRMAKTAN BIKTIM.

ARKADAŞLAR SİZLERLE HERŞEYİMİ PAYLAŞABİLİRİM.HER TÜRLÜ ÖNERİNİZE,DENEYİMİNİZE İHTİYACIM VAR.HAYATIMA ÇEKİ DÜZEN VERMEK İSTİYORUM.EŞİMDE BENDEN BIKTI.ONLARLA DA İLGİLENEMİYORUM KENDİMİ DÜŞÜNMEKTEN.

BANA YAZARSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM.ALLAH HEPİNİZE ÇOLUK ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKLE MUTLU VE SAĞLIKLI BİR HAYAT VERSİN.CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM.BEN SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM.BİR ARKADAŞIN TAVSİYESİYLE.HERKESE SELAM

ssilaa
20-05-2012, 01:01 AM
Fundam nikli arkadaşımıza cevap veriyorum..Bütün takıntılardaki sorun , hemen hemen aynıdır...Her takıntının kendine has kolay ve zor yanları vardır..Senin takıntın İnanç Saplantısı..Öncelikle , iyi bir uzmana görünmen gerekir..İlaaç tedavileri pek doğru bulmuyorum..Çünkü ilacı kesince tekrarlama riski fazla oluyor takıntılarda.Ben terapiden yanayım...Bu işte uzman terapistler var..İlaç olayını sadece bir konuda destekleyebilirim , o da ağır takıntı vakallarında..Ama senin durumun ağır değil..İlk önce bunları bilmeni istedim..Toplumda en fazla olan takıntı Simetri'dir. Ve takıntıların nedeni , genetiğe kadar dayanıyor..eğer kişi takıntılığa dair genleri taşıyorsa, çocukken ebeveyinlere çok iş diyor, küçük yaşta kendini ele veren davranışlar, aileler tarafından hemen anlaşılmalı ve müdahale edilmelidir..Ama genelde toplumca bu konularda yetersiziz..Bu yüzden kendini suçlamayı bırak, senin tek kusurun din mi?, dine takıntısı olmayıp ta küfreden milyonlarca insan var dünyada..Kendini onlar gibi görebilirsin..İçindeki inanç , seni tetikliyor, ve vicdan azabına neden oluyor..Din takıntısında asıl neden, küçük yaşlardayken hissetmiş olduğun bir utançtır ya da vicdan olgusundaki eksikliğindir ya da yaptığın ufak bir yanlışta , bilinç altına düşen duygulardır..Bu durumu anlamak iyi bir hipnozcuda gerekebilir..Ama bana göre hipnoza da gerek yoktur..Sen bu takıntını kabullenip , ona göre yol almalısın hayatta..Sürekli aklıma geliyor, gelmemesini istiyorum diyorsun, bence sürekli inanç aklında olsun ve inanç kavramını araştır, kendini inançla iyice bir yor bakalım..Ettiğin küfürler ve kötü söylemler günah değil, için rahat olsun, burada benim alanım olan takıntıların var...Farklı inançları araştır, ne yapıyorlar, uygulamaları ne?..bunlarla kendini bir yoğur bakalım, inanç anlamında kendini çileden çıkardığında , vazgeçiceksin, çünkü kısa sürede kendini yormuş olacaksın..Hoşçakal

birnick
29-05-2012, 10:09 PM
Arkadaşlar bende şu şekilde oluyor : Allah yok atomlar tanrı diyor veya başka türlü türlü düşünceler aklıma geliyor ben bunları kabul etmiyorum içim acayip bir şekilde sıkılıyor kendime olmadığımı 1000 defa da ispat etsem yine geliyor sonra bende diyorum ki ya acaba benim imanımda mı bir sorun var ama imanım eksik olsa bundan kaygı duymazdım.Sonra bana ''ya varsa'' diyor ve beni daha çok kaygıya sokuyor kafamda bir görüntü oluşuyor gerçek olmadığını biliyorum ama işte kafamdan atamıyorum.Bazen de mesela bir yerde ''fener '' kelimesi gördüm şimdi inceliyorum kaç harfli 5,bana ya 6 ise diyor bende bundan kaygı duyuyorum sanki varmış gibi içimdeki var ben yok diyorum acayip sıkılıyorum be nedir takıntımı başka birşeymi?

alkanaga
29-05-2012, 10:38 PM
Din ler İnsanı rahatlatmak için vardır.İnançlarımızın toplamıdır.Din konusundaki takıntılarımız inançlarımızın katılığı oranındadır...

istemsizhareket
31-05-2012, 07:52 PM
seni çok iyi anlıyorum fundam, çünkü bir zamanlar tıpkı ama tıpkı ben de senin gibiydim, ve bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu biliyorum, merak etme, ben bunu doktoruma söylediğimde bana direk OKB olduğumu söyledi, tam o anlarda kafandan neler geçtiğini çok iyi biliyorum, bunun şeytanla vesveseyle falan ilgilis yok, durum sadece psikolojik! herhangi dini bir terim -mesela Allah Kuran vs- duyduğunda falan kafanın içinde hakim olamadığın bir küfür etme oluyor değil mi? bende de böyleydi, bunu daha önce niyeyse foruma yazamadım, yazmak istemedim ama benim gibi birisi olduğunu görünce ve yardıma ihtiyacın olduğun anlayınca yazayım dedim, merak etme, kalıcı bir şey olduğunu sanmam, ama olayı dini olarak algılama, dinden çıktığımı, küfre saplandığını düşünme, sadece bir rahatsızlık olarak gör bunu

havvasena
01-06-2012, 08:53 PM
ARKADAŞLAR yaklaşık bir sene önce bendede bu düşünceler başladı Allah KÜFÜR ETMEK GELİYORDU İÇİMDEN ANCAK DAHA SONRA NU DÜŞÜNCELERİN yerini Allah ın varlığından şüpheler aklıma geliyo çok üzülüyorum kendimi kötü hissediyorum çok mutsuzum buda hastalık mı

esintili24
01-06-2012, 09:19 PM
ARKADAŞLAR yaklaşık bir sene önce bendede bu düşünceler başladı Allah KÜFÜR ETMEK GELİYORDU İÇİMDEN ANCAK DAHA SONRA NU DÜŞÜNCELERİN yerini Allah ın varlığından şüpheler aklıma geliyo çok üzülüyorum kendimi kötü hissediyorum çok mutsuzum buda hastalık mı

dini takıntılar psikoloji konusuna giren bir konudur. ilacı sanırım yine dinin içindeki kurallardır. bu tarz takıntıya sahip insanlar, dini hükümlerce günahkar sayılmaz. nedeninin şeytanın vesvesesi olduğu dile getirilir. akla her türlü şey gelebilir. "kutsal değerleri en çirkin surette akla getirme durumunda eğer kişi kalbinde rahatsızlık hissetmişse, o kişi bu düşüncelerinden mesul değildir." denir.

bucali19
18-06-2012, 08:34 PM
Bende gece yatmadan önce aklıma gelir allaha ve peygambere küfür gibi düşünce gelir engelleyemem başka şeyler düşünmeye çalışırım olmaz. Sendede böylemı küfrü dışa vurmuyorum zihnimde düşünüyorum. Sonra başka bişi düşünmek için kendimi zorluyorum basaramazsam allahım affet beni isteyerek düşünmüyorum bunları dıyorum ve kendimi sıkıyorum. Bu bende bazen oluyor bu başlıgı görünce yalnız olmadığımı görünce biraz rahatladım.

machiavvelli
23-06-2012, 11:02 AM
Aynı durum bana da oluyo.İlk başlarda çok canımı sıkan bi durumdu.Dua edemez olmuştum.Duanın yarısınıda ne küfürler geçiyodu içimden.Ama bunların hastalıkla ilgisi olduğunu kabullendim ve ne yalan söyliyim artık umursamıyorum..

poruy
02-07-2012, 10:26 PM
alla alla demek yıllar önce -yaklaşık 13 14- yaşlarında tanrı ile ilgili aklıma gelen şeyler okb miş. bunu yeni gördüm ve çok şaşırdım. o zamandan hatırladığım inanılmaz bir suçluluk duygusu hissettiğimdir. neyse artık her hangi bir dine inanmadığım için dini takıntılarımdan da kurtuldum. kafam böyle daha rahat.

cemwallace
02-08-2012, 05:18 PM
arkadaşlar bahsettiğiniz şeyler bendede var ve son 3 4 günde tavan yaptı abdest alırken namaz kılarken dua ederken her anda Allah'a içimden küfrediyorum ve sonra tövbeler etsemde çok korkuyorum dinden çıkıcam diye kendimden şüphe eder oldum sizin yazdıklarınız biraz rahatlattı beni ama son 3 gündür kafaları yemek üzereyim sürekli mücadele vermekten yoruldum fakat boşverirsemde bu düşüncelerin beni esir alacağından ve beni dinden imandan uzaklaştıracağından korkuyorum

Öykü23
02-08-2012, 05:24 PM
Dua ederken ister istemez cok korkuyorum çevremde benim görmediğim bana zarar verecek varlıklar oldugunu hissediyorum ne zaman Allah düşse aklıma korkuyorum hep bu korkudan da utanıyorum günahkar oldugumu dusunuyorum inanıyorum sonuna kadar ama Allah'ın gücünden korkuyorum

fernando torres
02-08-2012, 05:54 PM
bende bu sorunu yaşıyorum, gerçekten çok kötü bir durum.......

hesapçı
02-08-2012, 08:33 PM
Merhaba,
Aslında Allahısmarladık demiştim bir süre önce, ama bakalım forumda neler oluyor diye yoklayayım dedim ve bu başlığı görünce tek tek hepsini okudum.
Bu vesvese küfür şeklinde olmasa da vaktiyle beni de yordu. Ama şimdi iyiyim elhamdülillah. Başka başlıklar altında paylaşımlarım oldu, ama buraya da birkaç şey yazmak istiyorum.
Sürecim:
Kendimle dürüstçe yüzleştim. İmanımı sorguladım. İmanımın zayıf olduğu noktalar varmış meğer. Üstteki ayrıntılarla boğuşmam, alttaki şüphelerimle yüzleşme korkumdanmış.
Derin derin düşündüğüm bir dönem geçirdim. Ezbere hareket etmek bana göre değildi. Düşünmem şarttı. Ama bu düşünme işini yarıda bırakmadım, derinleşmeye çalıştım.
Zor günlerdi benim için. Tabii bilgimi de arttırmaya çalışıyordum. Özellikle Allah'ın isimleri üzerinde düşünmem imanımın kuvvetlenmesinde çok etkili oldu.
Şeytan tecrübeli, ama aslında taktiklerini anlayınca zararı olamaz bir Müslümana. Ondan korkma yeter ki;) Ay bana şimdi vesvese verecek de bende istemediğim şeyleri düşüneceğim endişesi taşıma. Sen zaten sen misin düşünen, yoksa ses şeytanın mı bilirsin. Eee, şeytanın sesine değer verip de değerlendirmeye tabii tutarsan, onu kale alırsan, o da otoritesini kurar. Sen de Allah'a tam teslim olmayayım derken, bakmışsın şeytan-nefis seni parmağında oynatıyor. Şunu düşün, bunu düşünme... Yani, iman kuvvetlenip,ilmi eksiklikler giderilince, bir de Allah'a tam teslim olup,O'nu vekil edinince, On'dan hakkıyla korkup başkasından korkmayınca, şeytan öyle bakar sadece:) Sen de ne istersen onu düşünürsün;) Bir de şu var, düşünmemen gerekenleri değil, düşünmen gerekenleri düşünmek işe yarar. Zaten bu durumda beyin meşgul olur. Zikir son derece faydalı yine.

Allah yardımcımız olsun her daim...

hesapçı
03-08-2012, 12:29 AM
Arkadaşlar, bir büyük alim "Hadislerde Şeytanın Tuzakları" adlı kitabı tavsiye etmişti. Ben de bir fırsatını bulup okuyamadım. Ama, inşallah okuyacağım.
http://www.kitapadresi.com/kitapdetay.aspx?kid=90853-hadislerde-seytanin-tuzaklari

Deli Ruzgar
03-08-2012, 01:14 AM
Yanlisi yaptigimiz nokta sudur aslinda.. Allah korkulmasi gereken degil sevilmesi gereken bir varliktir..
Farkina vardinizmi hic bilmem Kurani kerimde bile nezaman azabindan serrinden ve imansizlara yapicaklarindan bahsederse, mutlaka arkasina inanlara olan rahmeti sefkati ve sevgisinden bahs ediyor..
Gercek bir mumin Dinde yaptiklarini az goren ama baskalarin gozunde cok yukseklerde olan insandir ki o asla cehennem atesini goremeyecektir.
Sizin yane bizlerin sorgulamasi gereken sey Din Iman degil.. Bizim kendi icimizdekini sorgulamamiz gerekiyor.. bilgisizligimizi sorgulamamiz gerekiyor..
ve bilgi sahibi olmak icin kurani kerimin turkce mealleri olsun turlu turlu dini kitaplar okumamiz gerekiyor..
Arkadaslar din bize yakisirmi degil biz ona yakisa bilecekmiyiz ona bakmamiz gerekiyor..
korkulairmiz bilgisizligimizdendir.. bilgisizligimiz bizim sucumuzdur.. ve unutmayin bilmemek degil ogrenmemek ayiptir..
opleyse korkularinizin nedenini dinde aramalisiniz.. forumlarda degil..
evet insanlarla dertlesmek ayni sikintiyi yasamis insanlarla konusmak iyi gele bilir..
ama dini korkular sadece ve sadece bilgisizlikten dogar..
bu yuzden hepinize tek tavsiyem 'ogrene bildiginizce ogrenin, okuya bildiginizce okuyun, dinleye bildiginizce dinleyin, ve hayatiniza bilgilerinizi gecirmeyi deneyin!'

hesapçı
03-08-2012, 01:48 AM
Doğru Deli Rüzgar, doğru bilgi insanı güçlü ve emin kılıyor. Allah'dan sadece korkmak insanın dengesini bozar. Ama Allah'dan korkmak sevmeye mani değil ya. "Zira seven, sevdiğinin sevgisini kaybetmekten korkar."

Aşağıdakiler de bilgimizi artırmaya bir katkı olsun;)

Alıntı:
"İnsan hayatı, havf ve recâ, yâni "korku" ve "ümid"lerin çalkantısı içinde seyreder. Bir mü'min gönlünde havf ve recânın karşılıklı bir âhenk ve denge içinde yaşanabilmesi, zarûrîdir. Zîrâ korkunun ifratından "yeis", tefritinden ise "emniyet ve te'minat" hissi hâsıl olur. Bu itibarla Allâh'ın azâbından emîn olmak veya zıddı olan rahmetinden ümidsizliğe düşmek, menedilmiştir. Kâmil bir mü'min, bu iki hâli dengeli bir şekilde devam ettirendir. Âyet-i kerîmede buyurulur:

"(O muttakî kimseler, geceleri namaz kılmak ve istiğfâr etmek için) yanlarını (tatlı) yataklarından kaldırırlar.. RABBLERİNE, AZÂBINDAN KORKARAK VE RAHMETİNİ UMARAK DUÂ EDERLER. Kendilerine verdiğimiz rızıklardan da hayır yollarına infâk ederler. " (es-Secde, 16)

Mutlak yeis, yâni ümidden kesilme, insanın kendisini afv ve mağfiretin dışında görme gafletidir. Neticede Allâh'ın rahmet tecelliyatını, kudret ve azametini inkâr etmektir.

Mutlak yeisin tam zıddı olan mutlak emniyet de, Cenâb-ı Hakk'ın esmâ-yi ilâhiyyesinden "Kahhâr" sıfatına karşı duyarsız kalmak veya azâbı küçümsemektir.

Hâsılı Allâh korkusunu mutlak yeis hududuna getirmemek ve aynı zamanda ümîdi de mutlak te'minat altına yaklaştırmayıp dengeyi muhâfaza etmek lâzımdır. Yaşadığımız deprem hâdisesi gibi fevkalâdelikler, bu dengeyi muhâfaza etmenin güçleşmesi gibi bir netice doğurur.

Bir mü'min "Cennete bir tek kişi girecek!" dense "Acaba ben miyim?"; "Cehenneme bir tek kişi girecek!" dense "Yoksa ben miyim?" hâlet-i ruhiyesinin içinde bulunmalıdır.
"
( http://www.osmannuritopbas.com/altinoluk-dergisi/havf-ve-reca.html)

Deli Ruzgar
03-08-2012, 01:54 AM
inanirmisiniz bilmem ama dinde tek korkum su olmustur benim.. O nun karsisina ciktigimda beni ya ofkeli karsilarsa?
ya beni kabul etmezse bendne razi olmazsa.. bunlar suanda bile tek korkumdur dinde..
Ve bunu bilgisizligime ragmen cocukluktan belli his ettigim seyler..
suan 17 yasindayim evet isyan ettigim dindne uzaklastigimda oldu..
ama sorgulamamiz gereken din degildir.. bizim kendi icimizdekidir..
hayat bana sunu ogretti.. korku ile hic biryere varilmiyor.. korkularin uzerine gittiginde aslinda onlarin nekadar mantiksiz oldugunu ogreniyor insan..

aldigin siteyi bende alinti olarka bir baska forumde paylasmak isterim izninizle..

hesapçı
03-08-2012, 01:59 AM
Estağfirullah, memnun olurum. Oldukça gençmişsiniz; maşallah bu yaşta bu duygulara sahip olmanız çok güzel. Allah sağlam kullarından etsin her zaman...

Deli Ruzgar
03-08-2012, 02:02 AM
Hayat insanda genclik birakmiyor.. 9 yasindan belli hayat savasi veren biri icin inan bu duygular icin gec bile kaldim.. hatta emin olun duygularimi hala yasama gecirmekte zorluk ceken biriyim..
bilirsiniz psikolojik sorunlar.. ve yasanmislar.. asla istedigimiz gibi bir insan olmamiza izin vermezler.. yarali kuslar asla istedigi gibi ucamaz..

hesapçı
03-08-2012, 02:20 AM
Yaralar iyileşir ilacını bulunca... Orjinal halini alır vaktiyle yaralı olan...

İbret alınca, şerler, hayırlara dönüşür Allah'ın izniyle. Psikolojik sorunlar, insanın kendini tanımasına sebep olabilir. İnsan kul olduğunu kavrayabilir bu sorunlar sebebiyle.
Acizliğini daha kolay fark edebilir. İyi olmasının kendisinin de yararına olduğunu, bütün metabolizmasının o iyi olduğunda optimum çalıştığını anlayınca, Yaratanın bütün kurallarının mükemmelliğine hayran olup teslimiyetini olması gereken hale getirebilir. Daha bilinçle secdeye varabilir. Bir yandan da, başkalarına bel bağlamanın, onlardan beklenti içinde olmanın, onların hareketlerine göre kendini şekillendirmenin kendini nasıl bir hale getirdiğini görüp, başkasına boyun eğmeden,ama kötü duygular da beslemeden yaşaması gerektiğinin daha bir şuuruna varabilir. İnsan, psikolojik sorunlarla uğraşırken, eşrefi mahlukat olabilecekken yaptıklarından esfeli safilin olma haline doğru nasıl yol aldığını görüp daha kolay uyanabilir. Tabii, bu psikolojik sorunlarla yaşamak büyük fazilettir demek değil elbette. Sadece, bunları yenerek, tekrar geriye bakmadan, yeniden başlanabilecek huzurlu bir hayata dair...

Deli Ruzgar
03-08-2012, 02:31 AM
tavsiyeniz ve guzel anlatiminiz icin Allah sizden razi olsun.. inanin bazi seyleri degistirmek ellimde ama bencillik yaparak.. ve ben bencil olup kendimi dusunemedigimdne dolayi.. bu dunyada hep aci ceken taraf oldum.. bilmiyorum bir tarafim bana kendini dusun desede bu aralar.. diger tarafim bunu kendine dinine yakistira biliyormusun diyor.. sonucta efendimizde hic bir zaman kendini dusunmedi.. bilmiyorum..
Allah kerim hepimizin sonu hayir olur insallah

hesapçı
03-08-2012, 02:55 AM
Allah sizden de razı olsun.

İnsanların dini sorumlulukları bellidir. Bir de daha üstün davranışlar var, diğergamlık gibi. İnsan haline göre davranmalı ve kendine zulmetmeden hareket etmeli, değil mi?
Eğer, diyelim ki, kişinin fedakarlık yaptığında, Allah'dan başkasından manevi de olsa bir beklentisi oluyorsa, muhtemelen bu davranışının sonucunda kendisine yapılan muamele ona ağır gelecektir. Ben vasat bir müslüman olarak, kendimin sahibinin de ben olmadığını düşünerek, baş edemeyeceğim yükün altına girmemeyi daha mantıklı buluyorum.
Bu bencillik de değildir. Sonunda hak etmediğim bir muameleye uğradığımı düşünüp buna öfkeleneceğime, ekstra davranışlarda bulunmamak daha akıllıca geliyor. Ama, ne zaman ki, başkalarının tutumlarını hiç hesaba katmadan, sadece ve sadece O'nun(c.c.) rızası için hareket edebilirim, yani daha takvalı olurum o zaman bu üstün davranışları sergileyebilirim kanaatindeyim. İnşallah... Ama, baş edemeyeceğimi düşündüğüm işi yapmaktan mükellef değilsem, davranıştan önce halimi düzeltmek bana göre daha öncelikli...

psikogirl
06-08-2012, 02:26 AM
Ben depresyonda iken bu takıntıya sahip oldum.s o an cok kötü oldugum icin namaz kilip dua ediyodum ışte son rekatlara yaklaşırken ya ben bos yere eglip kalkiyosam ya Allah yoksa ya herşey bosaysa ya beni duyan biri yoksa falan diye basladi o zamanlar çok kotu oldum yaşamanın anlamı Yok gibiydi sonra birası bu takintiyi astım ama hala aklımın bi kösesinde yeri var

phatalogyst
06-08-2012, 03:27 AM
bir psikoloji hocamın sözleri geldi aklıma.. inanmak için önce hiç inanmamak gerekir derdi. genel düşüncen üzerine biraz konuşabiliriz. Bu dünyanın bir amacı olmalı değil mi? amaçsız yaratılmış olabilir miyiz? Tüm kaynaklar incelendiğinde yüzyıllardır bozulmadan bize gelen kitap.. Benim hayretle incelediğim bir tespitim var dinimizde.. Tüm duygu ve düşüncelerimi bir kenara bıraktım.. yatıp kalktığını düşündüğün namazın iliklerine kadar damarlarına kadar faydası olduğu bilimde kanıtlanmadı mı*? İnaNCı sorgulamak yerine derinden hissetmeliyiz.. hissettikçe Allah düşüncelerimizi güzelleştiriyor..

ofpuf
07-08-2012, 11:22 PM
Dertleşelim valla ya. Bendeki sizinkinden biraz farklı galiba, genelde içinden küfretme takıntısı var galiba sizde. Ben küçükken babam bana dini şeyleri öğretirdi ama pek iyi olmadı galiba. Allah'a içimden küfrediyordum ve aynı zamanda günaha mı giriyorum diye korkuyordum. Ağladım falan, babam tevbe edersem bir şey olmayacağını söyledi. Ben yıllaaaar sonra içimden her halta tevbe ettiğimi, her şey için şükrettiğimi fark ettim. Mesela televizyonda biri düşmek üzere olsa ve düşmese bunun için bile şükrediyordum içimden. Bunların gereksiz olduğuna kendimi ikna ettim ve geçtiler. Fakaaaat değişik kısım burada başlıyor :D Ben eskiden Müslümanken şimdi Deist oldum. Fakat bu aralar sürekli içimden Allah-u Ekber diyorum. Galiba suçluluk şüphesinden dolayı bunu yapıyorum. Daralıyorum ama ya, tiklerim bir yandan, içimden sürekli fısfısfıs bir şeyler söylemek bir yandan. Off o kadar saçma bir şey ki insan kalkıp kimseye de anlatamıyor. Tikler(çeşit çeşit bir arada) desen, dışarı çıkınca kendimi büyük ölçüde tutuyorum ama eve gelince azıtıyorlar. Bir de eskiden bir haber dinlemiştim, anne ve babadan biri mükemmeliyetçi diğeri aceleci olursa çocukta tik görülme olasılığı yüksek oluyormuş. Aynı benim durumum işte. Bir de çok duygusal bir yapım var, öyle böyle değil. Onun da etkisi var bence. Öyle işte. Dertleşin benle :D Gülerim ederim ama hakikaten üzülüyorum.

Alexis Sánchez
07-08-2012, 11:29 PM
bu takıntıdan bende de var, gerçekten çok zorluyor insanı, sadece takıntıyla kalsa iyi, sonra insanın içinde pişmanlık duygusu oluşuyor, bu gerçekten kötü bi durum....

ofpuf
07-08-2012, 11:31 PM
kardeş ağlıyorum şu an valla ya. niye böyle oluyor :( içimde sürekli bir daraltı oluyor tiklerden ve şu olaydan dolayı. ben de rahat olabilmek istiyorum

ofpuf
07-08-2012, 11:35 PM
düşünmen yeter sağol. Ankara'da bu konularda iyi bir psikolog-psikiyatr falan bilen var mı? Yeter kurtulayım şu saçma sapan şeylerden ya.

Alexis Sánchez
07-08-2012, 11:40 PM
düşünmen yeter sağol. Ankara'da bu konularda iyi bir psikolog-psikiyatr falan bilen var mı? Yeter kurtulayım şu saçma sapan şeylerden ya.

ofpuf psikiyatri birşey yapamaz, ilaç yazar en fazla, ben istanbulda en iyi psikaytristlerden birine gittim, o bile çözemedi, bu tür sorunlar daha çok insanın kendi kendine aşması gereken sorunlardır....

ofpuf
07-08-2012, 11:47 PM
çok teşekkür ederim ama o yaşam koçu imiş. yine de hipnoz gibi şeylere de açık olduğum için düşünebilirim

ofpuf
07-08-2012, 11:55 PM
ya ben psikolojiden anlarım aslında. ama çok hassas olmam mı izin vermiyor bunu çözmeme bilmiyorum ki. ben kesinlikle ilaç tedavisi istemiyorum zaten. artık hipnoz mu olur telkin mi olur nasıl olursa olsun bir şekilde çözsün birileri şunu ya

ofpuf
08-08-2012, 08:47 PM
arkadaşlar 16 yaşındayım ben.Allah hepimize yardım etsin öncelikle.bende bu tarz sorunlar yaşıyorum ama biraz farklı sizinkinden sanırım.Allah'a peygambere küfürler geçiyodu içimden ama onlar gitti biraz, şükür, yerine şüpheler geldi bunun sesi yok o düşünceler gibi deil.her saniye her salise içimde çok yoğun şiddetli şüpheler var Allah var mı yokmu ya yoksa ahiret varmı bu ezanlar boşamı okunuyo...bisürü şüphe.bir deil iki deil her saniye.hiç ama hiç gitmiyo kalbimden aklımdan.o kadar fazlaki kendimi sorgulamaya başladm cesaret edebildiğim kadar; "acaba bunları benmi yapıyorum benim inancımda sorunmu var, istemsiz die kendimimi kandırıyorum ben şüphemi ediyorum gerçekten"...kötü düşünceler olunca insanın takmaması daha kolaylaşıyo vesvese olduğunu daha kolay kabulleniyo ama benim içimdeki bildiğin şüphe hemde en süreklisinden en yoğunundan.beni bunlardan kurtar die dua etmeye çalışırken bile var.Allahım beni bu şüphelerden kurtar diye dua bile edemiyorum rahatça.çünkü dediğm gibi diyorum acaba bu benden mi kaynaklanıyo.bunu teşhis edebilcek biri olsa keşke.şüpheleri gidermek için düşünüyorum kainatı falan, ama yok olmuyo içimden bi ses olabilir diyo her şeye hemde her şeye.tesadüfen olmuş olabilir ne var bunda diyo.aslında ben inanıyorum, dini şeylerde öğrenmeye çalışıyorum falan ama bunları sormaktanda alıkoyamıyorum kendimi.çok gerçekten çok fazla ve devamlı şüpheler.başlayalı 2 hafta oldu sanırım yaklaşık, önceden böle bişe yoktu.çok korkuyorum tüm ömrüm böle geçicek ibadetlerim boşa gidicek.zaten bnlar yüzünden hiçbişe yapamıyorumki cesaret edemiyorum.yardımınızı bekliyorum arkadaşlar

Merhaba ablacım. Demek ki şüphelerin var gerçekten de. Bunu takıntıya döndürme. Bunun için de düşünmekten korkmamalısın. Şurda yazdığım şeyi oku:

http://www.psikoloji.gen.tr/showthread.php?17669-Dini-tak%FDnt%FDlar%FDm&p=368338#post368338

ofpuf
09-08-2012, 03:24 PM
bence bazı şeyler sana mantıksız geliyor. bu yüzden sorular soruyorsun. ve bu çok doğal.

Ben de sorular sora sora Deist oldum :) soru sormaktan korkmadığım için de bu bir takıntı olmadı. sen de soru sormaktan korkma. Yaratan doğruyu bulmaya çalışmamızdan hoşlanır bana göre.

sadece kafanda soru işaretleri var, psikolojik bir sorunun yok. ama hem kafanda sorular olup hem de "bunu sormamalıyım yoksa günaha girerim" diye düşünürsen, iki arada kalmış, sıkışmış hissedersin ve takıntı oluşur.

Alexis Sánchez
09-08-2012, 05:29 PM
bende de var bu takıntı üfff ya ne yapıcam bende bilmiyorum :(

ofpuf
09-08-2012, 06:16 PM
Arkadaşlar, inanmakta zorluk çekiyorsanız, mantıksız gelen şeyler varsa cesur davranıp bunu kendinize itiraf etmeniz gerek.

ofpuf
09-08-2012, 10:39 PM
Deist= Yaratıcının varlığına inanan ama dinleri onun gönderdiğine inanmayan

Aslında bir kurallar kitabı olmadığı için deistlikte, herkes kendine göre bir deistlik anlayışı taşıyabilir. Ben mesela ölümden sonra hayatın olabileceğine inanan bir deistim. Çünkü bu dünyaya boşu boşuna getirilmiş olamayız. Bu yüzden öldükten sonra neden yaratıldığımız bize açıklanacak gibime geliyor. Kendimce düşüncelerim var işte :)

joseraul
09-08-2012, 10:57 PM
diest ne demek

Selam bazı kavramlara açıklık getirelim

Teist= Tanrıya inanan (Allah god yahve şiva vs) insanın herşeyin tanrı tarafından yaratıldığına inananan kişi.
Din= İnandığı tanrı veya tanrılar tarafından tarafından düzeni sağlamak amacı ile göndeilen kurallar bütünü. İslam Hirstiyanlık yahudilik Hinduizm Aten dini gibi.
Mezhep=Aynı İnandığı dinin farklı yorumları. Katolik Ortodoks Protestan Şii Sünni gibi
Deist= Tanrıya inanan, ama dinlere inanmayan kişi.
Panteist Panenteist= Bilinçi akıllı tasarım yapacak bir tanrıya inanmayan ama herşeyin evrenin parçası olduğuna hepimizin aynı olduğunu tekrar tekrar sanki sürekli evrende değişik formlarda var olacağına inanan kişi.
Agnostik= Kuşkucu tanrının var olup olmayacağını bilinemeyeceğini bu yüzden konuya kuşku ile bakan kimse.
Negatif ateist= Tanrıya inanmayan ama bu konu üstünde de fazla düşünmeyen kimse.
Pozitif Ateist= Tanrı inancını felsefe bilim sosyolojik açıdan araştırarak inanmayan kimse.

Faydalı olmuştur umarım. :)

joseraul
09-08-2012, 11:04 PM
Faydalı olması acisından birde inanç scalasını verelim.

1) Koyu Teistler. Tanrının var olma olasılığı %100’dür. C.G.Jung’un sözleriyle “Ben
inanmam, bilirim.”

2) Son derece yüksek olasılık ama tam yüzde 100 değildir. Fiili teistler (gerçekten
teist olanlar). “Kesin olarak bilemem ama Tanrıya fazlasıyla inanırım ve onun
burada olduğunu varsayarak hayatımı sürdürürüm”.

3) Yüzde 50'den yüksek ama çok yüksek olmayanlar . Teknik açıdan agnostik ama
teizm meyilli. “Son derece şüphe duyarım ama Tanrıya inanmaya meyilliyim.”

4) Tam yüzde 50. Düpedüz tarafsız agnostik. “Tanrının varlığı ya da var olmaması
tam anlamıyla eşit olasılıktadır.”

5) Yüzde 50'den düşük ama çok düşük değil. Teknik açıdan agnostik ama ateizm
meyilli. “Tanrının olup olmadığını bilmem ama inançsız olmaya meyilliyim.”

6) Son derece düşük olasılık ama sıfır değil. Fiili ateist. “Kesin olarak bilemem ancak
Tanrının epey olanak dışı olduğunu düşünürüm ve burada olmadığını varsayarak
hayatımı sürdürürüm.”

7) Koyu ateist. “Tanrının olmadığını bilirim”, tıpkı Jung'un bir tanrının olduğunu
"bilirim" görüşü gibi.

ofpuf
09-08-2012, 11:13 PM
dur şimdi polemik başlatma yaa :) kimsenin inancı bu lafınla değişmeyecek nasılsa, boşver. aklıma şu geldi, aynısı değil ama alakalısı :D

Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki, "Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ?"
Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat. Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.
"Üçlü Filtre?"
Birinci filtre "Gerçek Filtresi" Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?"
"Hayır," dedi adam " Aslında bunu sadece duydum ve ....
"Tamam," dedi Sokrat Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Simdi ikinci filtreyi deneyelim, " İyilik Filtresini."
Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi ?
"Hayır, tam tersi..."
"Öyleyse, "diye devam etti Sokrat. Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin.Fakat yinede testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı. " İse yararlılık filtresi."
Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim isime yarar mi ?
"Hayır", gerçekten değil.
"İyi" diye tamamladı Sokrat; Eğer ,bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve ise yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki ?

ofpuf
09-08-2012, 11:18 PM
kızma ama sinirli bir yapın var galiba :)) birkaç mesajını daha görmüştüm, onlarda da sinirliydin heheheh

ben asla kızmıyorum dine inananlara, bir zamanlar ben de onlardandım sonuçta, empati yapabiliyorum

"enough"
09-08-2012, 11:44 PM
forumda bazı arkadaslar andropoza girmiş galiba:)

durgun01
10-08-2012, 02:27 PM
psikoterapiye gitmelisin.

kuzunaz
11-08-2012, 03:53 AM
bi ara bir yerde bi şekilde okudum peygamber efendimize vahiy olarak geliyor insan düşüncelerinden sorumlu tutulmayacak diye yani harekete geçmediği sürece dini bilgileri geniş olanlar bunu daha iyi bilir ama en iyi ilaç duadır euzü besmele çekmelisin bence sürekli kovulmuş yani büyük şeytanın vesevsesinden sana sığınırım rabbim anlamını taşıyor buı faydalı olacaktır ayrıca ben daha önce bir yerde okumuştum 25. kare diye bir şey var subliminal mesaj bilinçaltına gönderilen mesajlar var bazı sin istismarcıları islam karşıtları bu oyunları oynayabiliyor acaba bu mesajla bilinçaltına yerleşen bir şey varda o mu açığa çıkıyor ben bazen bunları düşünüyorum çünki bilinçaltı koruma mekanizması diye bir şey var burda bir sorun varda bu yüzdenmi bu takıntı geliyor beyin çok hassas ve çok önemli bir organ ruhumuzu bedenimizi herşeyimizi yönetiyor

halilmert0123
14-08-2012, 06:10 PM
Arkadaslar benım cok buyukmu sıkıntım var
sızlerden cevap beklıyorum
Smdı olup olmadan allaha kufur edıyorum alahm sen benı affet ısteyerek de yapmıyorum bunadn süphe duyuyorum
Mesela gusul abdestı alırken cok oluyor aklıma kufur gelıyor yenıden basa donuyorum kufur etmeden abdestımı almaya calısıyorum bı bakıyorum abdest bıtcek aklıma kufur gelıyor cok kotu bı durumdayım

Yanı bu gunah mıdır gusul abdestımı bıtecekken kfur gelıyor aklıma gusul kabul olurmu

halilmert0123
16-08-2012, 12:24 AM
hayır bu vesvese bende böyle aklından küfürlü düşünceler geçmiş biri olarak çok araştırdım bu vesvese.senin abdestine yada başka bi ibadetine mani deil, hiçbi zararı olmaz tekrar tekrar almana gerek yok ibadetini yapmaya devam et bırakma bununla ilgili şunları da okursan ii olur için rahatlar

Vesvese, dua ve, zikir ile de azalıp yok olur. Bunun için, vesvese gelince, hemen Allahü teâlâyı anmalı, istiğfar, salevat ve dua okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalı! Şeytanın vesvesesinden kurtulmak için, her gün şu duayı da okumalıdır:
(Ya Allah-ür-rakib-ül-hafiz-ür-rahim. Ya Allah-ül-hayy-ül-halim-ülazim-ür-rauf-ül-kerim. Ya Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kaimü alâ külli nefsin bima kesebet, hul beyni ve beyne adüvvi!)

Vesvese imandandır
Sual: Ahiret var mı, Allah’ı kim yarattı gibi vesveseler içimi kemiriyor. Küfre mi giriyorum? Bundan kurtulmanın yolu var mıdır?
CEVAP
İmam-ı Gazali hazretleri buyurdu ki:
Her insana musallat olan en az bir şeytan vardır. Şeytanın vereceği vesveselerden korunmaya çalışmalı! Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kanın damarlarda dolaştığı gibi, şeytan da, insanın vücudunda dolaşır. Açlıkla [az yemekle, oruç tutmakla] onun yollarını daraltın!) [Buhari]
Şeytanın kalbe giriş yerlerinden biri de, Allahü teâlânın zatı hakkında düşündürmek, şüpheye düşürmektir. İnsanların en ahmağı zekasına en çok güvenendir. İnsanların en akıllısı da, suçu kendinde arayan ve bilmediklerini âlimlere soran kimsedir. Bir hadis-i şerif meali:
(Şeytan, "seni kim yarattı" diye vesvese verir. O kişi "Allah yarattı" derse, "Onu kim yarattı" diye vesvese verir. Böyle vesvese gelince, "Ben Allah ve Resulüne iman ettim" desin!) [Buhari]
(Allah’ın yarattığı şeyleri tefekkür edin, ama zatını tefekkür etmeyin.) [Ebu-ş-şeyh]
Vesvese, dua ve, zikir ile azalıp yok olur. Bunun için, bilhassa günaha meyledildiği zaman, hemen Allah’ı anmalı, istiğfar, salevat ve dua okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalı!
Bilhassa 40 yaşını geçince, tevbeyi hiç ihmal etmemeli. Hadis-i şerifte, (Şeytan, 40 yaşını geçtiği halde, tevbe etmeyen için, "Bu artık kolay iflah olmaz" der) buyuruldu. (İ. Gazali)
Tevbe edip şeytanı çaresiz hâle getirmeye çalışmalı. Bir hadis-i şerif meali:
(İnsan, yolculukta devesini zayıflatabildiği gibi, mümin de şeytanını zayıflatabilir.) [İ.Ahmed]
Kötü şeyler düşünerek, kötü yerlere giderek, şeytana yardımcı olmamalı! Çünkü hadis-i şerifte, (Uçurum etrafında dolaşan oraya düşebilir) buyuruldu. (Buhari)
Haram işlemeye niyet edip, Allah’tan korktuğu için vazgeçen günaha girmez. Bir hadis-i şerif meali:
(Kalbe gelen kötü şey söylenmedikçe ve buna uygun hareket edilmedikçe affolur.) [Beyheki]
Kibir, hased gibi şeyler böyle değildir. Çünkü bunlar zaten kalb ile olur.
İbadetleri yapıp imanıma bir zarar gelir diye korkanın ve günahlarım çoktur, ibadetlerim beni kurtarmaz diye düşünenin imanı kuvvetli demektir. (Bezzaziyye)
İbadetleri yapıp, ilmihal bilgilerini öğrenmeye çalışan kimseye, Allah’ı, ahireti inkâr gibi düşünceler gelmesi, onun imansız olduğunu değil, imanlı olduğunu gösterir. Meyveli ağaç taşlandığı, hırsız mücevher olan eve girmeye çalıştığı gibi, şeytan da imanlı olanlara saldırır. Hadis-i şerifte de (Vesvese imanın tâ kendisidir) buyuruluyor. (Ramuz)
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Kötü vesveselerin gelmesine sebep imanın kâmil olmasıdır. Çünkü hadis-i şerifte (Böyle vesveseler, imanın olgun olmasındandır) buyuruldu. (1/ 182)
Böyle vesveseler birçok kimsede olabilir. İmanım gitti diye şüpheye düşmemeli, böyle düşüncelere önem vermemeli. Vesvese, dua ve zikir ile de azalıp yok olur. Bunun için, vesvese gelince, hemen Allahü teâlâyı anmalı, istiğfar, salevat ve dua okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalı! Şeytanın vesvesesinden kurtulmak için, her gün şu duayı da okumalıdır:
(Yâ Allah-ür-rakîb-ül-hafîz-ür-rahîm. Yâ Allah-ül-hayy-ül-halîm-ül’azîm-ür-raûf-ül-kerîm. Yâ Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kâimü alâ külli nefsin bimâ kesebet, hul beynî ve beyne adüvvî!)

Kalbe gelen düşünceler
Sual: Kalbe gelen kötü düşüncelerden sorumlu muyuz?
CEVAP
Düşünce kalbe beş şekilde gelir:
1- Kalbe gelip gider.
2- Kalbe gelip kalır. Ama insan o işi yapmak istemez.
3- Kalbe geleni yapıp yapmamakta tereddüt eder.
4- Kalbe geleni yapmayı tercih eder.
5- Kalbe geleni yapmaya kendini zorlar. (Hadika)
Kalbe gelen, ilk üç düşünce, elde olmadığı için günah olmaz. Diğer ikisine ise sual ve azap ihtimali çoktur. İki hadis-i şerif meali:
(Allahü teâlâ, kalbe gelip de, söylenmeyen ve yapılmayan kötü şeyleri affeder.) [Buhari]
(Haram işlemeyi düşünüp, Allah’tan korkarak yapmayana günah yazılmaz.) [Berika]
Biri, haram işlemeye niyet edip, Allah’tan korktuğu için vazgeçerse, niyetinden dolayı günaha girmez. Nefse ve şeytana uymadığı, Allahü teâlâya itaat ettiği için büyük sevaba da kavuşur. Eğer o haramı işlemeyişi Allah korkusundan değil de, insanlardan utandığı için ise, sevaba kavuşamaz. Hatta böyle düşüncenin de günah olduğunu söyleyen âlimler vardır. Mesela İmam-ı Gazali ve İmam-ı Fahreddin Razi, (Harama kastedip de insanlardan utandığı için işlemeyen kimse günaha girer) buyurdu. Bazı âlimler de, (Haram işlemeyi hatırından geçirse, fakat azmetmese günahkâr olmaz) buyurdu. Azmederse günahkâr olur, ama o işi yapma günahı kadar değildir. (Bezzaziye)
Bazı âlimler de, (Yalnız kalbe gelen şeyler günah olmaz) buyurdu. Bir hadis-i şerif meali:
(Kötü düşünce, söylenmedikçe ve buna uygun hareket edilmedikçe affolur.) [Beyheki]
Kibir, ucub, suizan gibi hususlar bunun dışındadır. Çünkü bunlar zaten kalb ile olur.
Netice olarak kalbe gelen kötü şeyleri defetmeye çalışmalı, kalbi çirkin şeylerden, bozuk düşüncelerden temizlemeli ve güzel ahlakla süslemelidir! Bir hadis-i şerif meali:
(Kıyamette fasık-salih herkes pişman olur. Fasık, fıskı bırakıp doğruluk ve takva üzere bulunmadığına, salih ise daha çok ibadet etmediğine pişman olur.) [Feraid-ül fevaid]
O halde vaktin kıymetini bilip Allahü teâlânın rızasına uygun işler yapmaya çalışmalı!

Tesekkur ederım cok yardımların ıcın rahatladım az daolsa allah razı olsun

brake
16-08-2012, 01:08 AM
bu dini takıntılar çok kötü yaaa :( insanı çok yoruyor gerçekten.....ne yapıcam bende bilmiyorum..... :(

vitamin61
17-08-2012, 06:56 PM
arkadaşlar bu vesveseler önceleri aklıma gelince rahatsız oluyordum. hala rahatsız oluyorum ama takmamaya başladım bu sefer de sanki benim düşüncemmiş gibi oluyor bu sefer de. Rabbimin düşüncesinde nasıl ak olcam. Mesela namaz kılmazsan şöyle olur gibi düşünceler geliyor aklıma ama namaz kılmak da içimden gelmiyor o zaman günahkar mı oluyorum.

hatarat
24-10-2012, 01:23 PM
Allah'a istemeden küfür etmek biyolojik kökenli bir hastalıktır. Bu durum, beyinde dengesiz hale gelen bazı kimyasallardan kaynaklanır. Bu hastalıktan kurtulmanın yolu/çaresi, bir hastanenin psikiyatri bölümüne gidip doktorunuza Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) hastası olduğunuzu söylemeniz ve doktorunuzdan kendinize Cymbalta(antidepresan) ve Norodol Damla(antipsikotik) reçete etmesini istemenizdir. Test edildi, onaylandı. Başka ilaçlarla vakit kaybetmeyin. Geçmiş olsun.

Not: Risperdal, Rexapin gibi atipik antipsikotikler faydadan ziyade zarar veriyor.
http://www.psikoloji.gen.tr/showthread.php?18967-Risperdal-gibi-a-tipik-antipsikotiklerle-d%FCzelemeyen-okb-hastalar%FDna-(-kaynakl%FD-)

öz-han
06-11-2012, 10:18 PM
on senedir dini takıntım var.Hayatımı alıp götürdü.yaşım 26 ama daha da götürecek gibi.kendimi sürekli inanmaya zorluyorum.Çünkü dinin doğru olduğunu biliyorum.ama beynim izin vermiyor.karar veremiyor.ya var ya yok de diyen arkadaşlar var.öyle değil işte normal bi insan olmadığım için var yada yok diyemiyorm.ne kadar zor yaşamayan bilemez işte.

fincan
06-11-2012, 11:05 PM
ben zaten hiç uğramayayım :))

fincan
06-11-2012, 11:08 PM
tetiklemeyelim birbirimizi :)))

ya bi de cevap vermee :))
neyse yasak değil mi bu konu zaten nasılsa kapanır :)

fincan
06-11-2012, 11:13 PM
durun hiç gerek yok şikayet edeyim kapanır zaten yasak konu:D

valla kurtar bizi, çekiyor böyle başlıklar yoksa :))

fincan
06-11-2012, 11:37 PM
yazmak sorun değil,, yazarız destan gibide,, kısıyorlar :))) uyarıyorlar,, ;)

onlar bizi yok etmek istiyorlar. kalabalık denen o kafese sokmak istiyorlar.. hepimizi yalnız bireyler haline getiriyorlar.

peki kim onlar ??? :))

fincan
06-11-2012, 11:48 PM
the othersssssssssssss:////////// my names sayit jarrah;)

prevous on lost :)))

hayııır :) senin bilmen lazımdı, uzaylılar :) neyse ben kapattım konuyu daha yazmicam buraya.

anka33
20-01-2013, 07:57 PM
arkadaşlar belki konuyu hortlatmak gibi olacak ama birşeyler yazamadan geçemicem. Bu 4-5 gündür bende de aşırı şekilde başlamıştı bu olay ALLAH'a küfür etme olayı ama gelince hemen tövbe çekiyordum gene geliyordu kurtulamıyordum o kadar kendimi aşağılık hissediyordum ki bu kadar kısa sürede 3-4 kere intiharı düşündüğüm bile oldu. Sonra bunu araştırmak istedim çeşitli yerlerden biriside bu forum oldu bütün yazılanları tek tek okudum insan biraz rahatlıyor günah olarak algılanmayacağı için. Boğa burcuyum ve özellikle boğa burcundan şizofreni vb. psikolojik hastalıkların çoğunlukta olduğunu çokça yerde okudum. Bundan 3-4 snee öncesinde aşırı bir titizlik vardı ellerimi 7-8 kereden aşağı sabunlamazdım vs. onu sonrasında umursamayarak ölecek deilim ya yıkamasam diye atlattım çok şükür. Bu 1-2 senedir de sürekli musluk akıyo mu diye kontrol etmem sigara küllüğünde tam sönmemiş mi diye küllüğü felan itinayla kontrol etmem ocak gaz kaçırıyo mu vs çokça takıntılarım oluştu. En son başıma gelen de ALLAH'a küfretme takıntım oldu ama şükürler olsun ki çözümü kendimce buldum. Herşeyden önce düşmanınızı tanımanız gerekiyor. Şeytanın sizi zihinsel olarak hasta etmek istediğini bi deli hastanesine yatırılcanızı felan düşünün ona fırsat vermeyin sen kimsinde bana bunu yapackasın gibi düşünün. Onun niyetinin bu olduğuna kendinizi inandırmanız gerekiyor ve buna fırsat vermeyin. Başımdan çok olaylar geçti trafik kazası havale vs ALLAH'a şükür hiçbirinden zarar görmedim elim ayağım bile tutuyorsa aç kalmıyorsam böyle yaşamama neden olan ALLAH'a şükretmek yerine niye küfür edeyim diye düşünmelisiniz. Tüm bunlara karşı yine de olacaktır ara ara bunun vesvese sonucu bilinçaltınıza yerleşen birşey olduğunu bilip hemen ardından tövbe edebiliyorsanız yine sorun yoktur. titizlik hastalığımda olduğu gibi takıntı yapmazsanız ara ara geldiğinde tövbe ederseniz içiniz rahat olsun böyle böyle geçirebilcenizi düşünüyorum. Ben şu 1-2 gündür daha iyi oldum bilinçaltınızda şüğheye düştüğünüz herşeyi sorgulayın araştırın. Bu kadar peygamber din adamları neye gönül vermişler neden hayatlarından vazgeçip ömürlerini bu yola adamışlar ALLAH insanları şeytana üstün yaratmadı mı şeytan neden bizim başımıza böylesine musallat herşeyi araştırın ve doğrsunu öğrenin böylece çözebileceğinizi umuyorum. Sağlıcakla kalın.

schrödingerinkedisi
20-01-2013, 08:00 PM

sorun olmaz gunah islemiyorsun......allah seni biliyor......rahat ol.....

koldüğmeleri
08-08-2013, 09:13 PM
bu çok zor bi hastalık ...

Obsesif_Fatihi
09-08-2013, 12:23 AM
arkadaşlar belki konuyu hortlatmak gibi olacak ama birşeyler yazamadan geçemicem. Bu 4-5 gündür bende de aşırı şekilde başlamıştı bu olay ALLAH'a küfür etme olayı ama gelince hemen tövbe çekiyordum gene geliyordu kurtulamıyordum o kadar kendimi aşağılık hissediyordum ki bu kadar kısa sürede 3-4 kere intiharı düşündüğüm bile oldu.
zaten tövbe ettiğin için iyileşemiyorsun..
tövbe ettiğine göre, o kötü düşüncelerin sahibinin sen olduğunu düşünüyorsun ama öyle değil..
o düşünceler senin kontrolünde değil..
ama tövbe edersen, hastalığı muhatap almış olursun.

aynı sorun bende de vardı, abdest alırken yarım saatte bitirirdim abdestimi, acaba suyu tam döktüm mü vs...
sonra da namaza başlayınca, bu sefer de, duaların ortasında gelen vesveseler yüzünden tekrar duayı başa alırdım, içimden Allaha küfürler geçerdi...İyice yıpranırdım, eyvah ben böyle düşündüğüme göre, cehennemlik bir insanım derdim..
çok yıprandım, kendimi çok yıprattım...

sonra bunun sadece hastalık olduğunu anladığım da, tek sefer de bıçakla keser gibi kestim attım. olumsuz düşünceler gelirse gelsin, bunlar madem ki takıntı..ben de takmayacağım dedim ve aştım..

sana da tavsiye ederim..bu hastalığın çaresi bunun bir hastalık olduğunu bilip , onunla uğraşmamaktır. sakın geriye dönme..
mücadeleye başla, takıntılara asla cevap verme, kötü düşünceler gelirse tevbe etme ve asla geriye dönme.

alkanaga
09-08-2013, 12:32 AM
Suçlululuk hissettiğin için kendini cezalandırıyorsun.