PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dikkat eksikliği için ilaç kullanan var mı?

enerji528
13-09-2009, 12:24 AM
Selam arkadaşlar bu hastalık ya da kişilik için(DEHB), ilaç kullanan ve faydasını gören var mı?
Nootropil kullanan varsa bu ilacı neden kullandığını yazabilir mi?

enerji528
13-09-2009, 12:41 AM
modiodal aldım iyiydi bak gene hatırlattın doktora yazdırayım gene
Ben hatırlatmasam ilaç yazdırmak aklına gelmeyecek, DEHB ve unutkanlığa pek faydası olmadı herhalde? : D
Dikkatsizlik neden dolayı var, genetik mi depresyondan dolayı mı, ne kadar süredir kullanıyorsun, faydası oluyor mu?

destiny89
13-09-2009, 12:50 AM
dehb ne demek

enerji528
13-09-2009, 12:54 AM
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu demek.

destiny89
13-09-2009, 12:56 AM
hepsdi bir mi bunların sen de hiperaktiv oldunu sanmıyorum

enerji528
13-09-2009, 01:00 AM
Evet hiperaktiflik yok durgun birisiyim, dikkat eksikliği var. DEHB, dikkat eksikliğinin yoğun olduğu ya da hiperaktifliğin yoğun olduğu durumlara göre alt gruplara ayrılıyor.

destiny89
13-09-2009, 01:02 AM
doktor mu teşhis koydu

enerji528
13-09-2009, 01:04 AM
Hayır teşhisi ben koydum, doktorun koymasına gerek yok açık bir hastalık her an dikkatsizim.

cankanak
21-09-2009, 02:14 AM
sayenizde dehb de başka ilaçlarında kullanılabildiğini öğrenmiş oldum. şaşkın olduğumu ifade etmek isterim.

"doktorcuğum bu günlerde biraz dikkatsizim , bana dikkat artıran bi şeyler ver " durumumu bu yoksa. Öyle değildir umuyorum.Biri aydınlatırsa sevinirim çünkü gerçekten merak ettim.

rüzgarın dikkatsiz kızı
23-06-2010, 11:21 PM
9 yaşındaki kızıma dehb teşhisi kondu.yaşadığımız zorlukları anlatmak çok uzun sürer.concerta kullanmaya başladık.ama bu seferde kızımda alınganlık ve sinir hali başgöstermeye başladı.bu arada bende doktoruna ailemizi ve kendimi anlatan formlar doldururken ,bende de dikkat eksikliği olduğu görüldü.ve bana da concerta verildi.bugün kullanmaya başladım.ama bir değişiklik gözlemlemedim henüz kendim de.bakalım hayatımız kolaylaşacak mı bende merak içindeyim...

iyimser
24-06-2010, 01:06 PM
9 yaşındaki kızıma dehb teşhisi kondu.yaşadığımız zorlukları anlatmak çok uzun sürer.concerta kullanmaya başladık.ama bu seferde kızımda alınganlık ve sinir hali başgöstermeye başladı.bu arada bende doktoruna ailemizi ve kendimi anlatan formlar doldururken ,bende de dikkat eksikliği olduğu görüldü.ve bana da concerta verildi.bugün kullanmaya başladım.ama bir değişiklik gözlemlemedim henüz kendim de.bakalım hayatımız kolaylaşacak mı bende merak içindeyim...

Yaşadığın zorlukları tahmin ediyorum, çeken bilir derler ya, çok geçmiş olsun. Benim oğlum da concerta kullanıyor ama sadece okula gittiği günlerde. Kesinlikle faydasını görüyor yalnız dikkatini artırıyor, kıpır kıpırlığını azaltıyor, davranış sorunları varsa ona etki etmiyor.
Yeni öğrendiğime göre bu ilaç herkeste faydalı bir tesir bırakmayabilirmiş ayrıca etki süresi prospektüsünde 12 saat yazdığı halde aslında 7-8 saat sürdüğü hatta kişiye göre bu sürenin 4-5 saate bile indiğini okumuştum.
Sen de kendini ve çocuğunu gözlemle ve bunu doktorunla paylaş.

searchope
24-06-2010, 01:21 PM
Ben ve kardeşimde concerta kullanıyoruz. kardeşim 2 tane 36 mg alıyor ben 54 mg 2 tane alıyorum. Concerta iyi bir ilaç bence ben lys sınav hazırlık döneminde olduğum için kullanıyorum. Onun dışında çok sorunum yok dikkatim konusunda. Ama kardeşimin ilacı içmeyi unuttuğu günler şımarıklıkları saçmalıkları o kadar gözle görülür şekilde artıyor ki concerta'nın faydasız olduğunu düşünmek mümkün değil. Ancak bu ilacı almak da 1001 problem..
Psikiyatriye gidiyorsun reçete yazdırıyorsun sonra eczaneye gidiyorsun ve ilac 2 haftada bir falan gidiyor biz 2 kişiyiz birde süreleri de bazen tam denk gelmiyor tam işkence oluyor..

rüzgarın dikkatsiz kızı
24-06-2010, 08:32 PM
bugün daha sakin hissediyorum kendimi ve daha organize.ama bu ilaç kullanmanın psikolojik etkiside olabilir.yani ben ilaç kullanıyorum o yüzden böyleyim yönlendirmesi de olabilir.kızımda ise davranış bozukları hala devam ediyor çok az farkla.mesela;yüksek sesle ve bağırarak konuşurdu,sesi kulaklarımızı tırmalardı.şimdi bu bayağı aza indi.dikkatini ise objektif olarak ölçemiyorum çünkü okullar kapandı.sanki biraz daha sakarlığı azaldı gibi geliyor.yalnız bana karşı bağımlılığı vardı şimdi aşırı bağımlı oldu.tek başına giyinmek bile istemiyor,suyunu bile ben getiriyorum.ve davranışları sanki ben onu ayda bir görüyorum yada her an terkedecekmişim gibi.takıntı halinde bana bağımlı öyle bunalıyorum ki bazen.dayanamıyorum ters sözler ediyorum yaralayıcı sözler.sonra oturup bunun için gözyaşı döküyorum.dilerim bu ilaç benim bu tutarsızlığıma çare olur.

ayvareceli
28-06-2010, 12:01 PM
ben edronax prozac ve abilify kulllanıyorum.Ama ben de dikkat eksikliğinin yanında depresyon var.Edronax dikkat eksikliği için .İşe yarayıp yaramadığını hala anlayamadım.LYS geldi geçti. doğru düzgün çalışabildiğimi sanmıyorum.ilaçsız daha kötü olurdu herhalde.

bjork89
28-06-2010, 02:06 PM
ritalinnn** ancak yinede bi doktora görünmenizde fayda var

rimax
09-08-2010, 04:44 PM
Arkadaşlar bugün fakültenin psikiatri bölümüne gittim bu probleme sahip olduğumu vs. rahatsızlıklarımı anlattım ne dediler beğenirsiniz,bu hastalık için çocuk psikiatrisi tarafından ritalin yazıldığını(küçükken),onun da çocuk psikiatristleri tarafından 18 inden sonra bıraktırıldığını,benim yaşım 21 olduğundan bu ilacı yazamayacaklarını sadece çocuk psikiatrisinin yazdığını söylediler,doktor sen bi 10 gün sonra gel ben çocuk psikiatrisine bu konuyu sorayım,elimde kırmızı reçete bile yok dedi(gerçekten de yoktu,başından savmak için yaptığını sanmıyorum),doktorlar bile bu hastalığı küçüklükte görülen hiperaktivite ile karıştırıyor.

enerji528
11-08-2010, 10:11 PM
Merhabalar, dra giderseniz neden-sonuç ilişkisini iyi anlattın yoksa dr dikkat eks. moral bozukluğundan kaynaklanır diye düşünüp bir tane antidepresan yazıp gönderiyor.
İki hafta önce psk.uzmanına gittim. Dikkatsizliğimin olduğunu, yaptığım işe odaklanamadığımı söyledim d.eks.nin moral bozk. yol açtığını belirttim, yaşımı sordu(23). Ritalin yazalım bir kullan, ilaç bir ay sonra biter o zaman tekrar gel duruma göre bakalım dedi. Ritalinin küçük çocuklarda kullanıldığını yetişkinliğe geçince ritalinden concertaya geçildiğini belirtti. Herhalde bir ay sonra gittiğimde concertaya geçmemi söyleyecek ona hazırlık olarak da ritalin verdi diye düşünüyorum. Ritalini iki haftadır kullanıyorum ilacı attığımda, yaklaşık 3-5 saat sonra kalp çarpıntısı yapıyor onun haricinde olumlu ya da olumsuz hiç bir etkisini görmedim.

Epica
12-08-2010, 12:14 AM
dikkat eksikliği ;çocuklar dışında ,genelleikle psikolojik sorunların oluşturduğu problemlerden biri.başlı başına bir hastalık değil.

rüzgarın dikkatsiz kızı
12-08-2010, 01:07 AM
dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu 6 yaşından önce belirtilerini gösteren ve yetişkin dönemimde de devam eden başlıbaşına bir hastalıktır.

Carpe Diem
12-08-2010, 04:46 AM
Dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğu ayrı psikopatolojilerdir. Ancak komorbiditeleri yani eş hastalık durumları gözlendiğinde DEHB tanısı koyulur.

sizopantera
12-08-2010, 03:39 PM
ritalin var concerta var adderal var bu hastalıkta kullanılan ilaçlar.

cankanak
22-08-2010, 03:06 AM
concerta veya ritalin..Her ikiside geçici olarak etkide bulunur. Yani ilacın etkisindeyken DEHB belirtileri azalır. Bu süre içinde ,yani belirtiler azalmış iken kendinizi geliştirmeye çalışın. Mesela erteleme huyunuzla başetmeyi öğrenin. Ertelemektense yapmanın daha kolay ve acısız olduğunu, ertelemedende hayatınızı devam ettirebileceğinizi vs öğrenin. Bunun gibi iyileştirmeler yapın kendinizde. İlacı kullandığınız sürece içsel çabalarınızla bazı davranışları kalıcı hale getirin. Mesela daha düzenli olun. Çevrenizdeki insanları gözlemleyin hangi durumda nasıl davranıyorlar gözlemleyin vs. vs. Yoksa ilacı aldım dikkatim arttı vs deyip kendinize sırf ilaca endeklemeyin. Bence ilacın asıl faydası burda.
Eğer concerta ve ritalin içtiğiniz halde hiçbir fayda göstermiyorsa bence(ki ben doktor değilim) ya dikkat eksikliğiniz yok yada ilacını dozunu veya kendisini değiştirmeniz gerekli. Ama mutlaka doktora danışmalısınız.

ZeroCool
22-08-2010, 04:28 AM
Merhaba,

Bende de dikkat eksikliği vardı, kendim için bir kaç denemeler yaptım yani sorunu anlayabilmek için... İlk önce uykusuzluğun etkilerini gözlemledim... Zamana kendimce önem veren biriyim az uyku ile avantajlı çıkacağımı düşündüm fakat özellikle dikkat gerektiren işlerde 2 saatlik performansın 4 ila 6 saat e kadar düştüğünü farkettim. Ayrıca konuşmalar sırasında durgunluk ve daha yavaş düşünme yada kafamı toparlamaktada zorluk çekiyordum. Stres,endişe,kaygı yada aklımı kurcalayan düşünceler olduğunda ilk kez yaptığım işlerde değilde gündelik, sürekli yaptığım işlerde dikkatsizlik ortaya çıkıyor.. ilk kez yaptıklarımda ise bir tür tedirginlik olduğundan konsantre olmak için daha fazla zorluyorum kendimi sanırm. Bu arada dikkat konusunda kendimi geliştirebileceğim yöntemleri araştırdım. Benim için etkili bir yöntem Pizza oyunu oldu : ) bu oyun ile kendindeki gelişmeleri direk gözlemleyebilirsiniz ayrıca hayatınıza etkileri de farkediliyor...

oyunu upload ettim... linkten indirebilirsiniz...

Pizza Oyunu : http://www.upload.gen.tr/d.php/s14/lwdxylwu/Pizza.rar.html

Bu arada hiperaktif bir arkadaşım vardı.. gerçekten dikkatini toplamakta çok zorlanıyordu
normalde 30 dk da anlattiğım bir konuyu 3 gün kadar saatlerce anlattığımı hatırlıyorum.
bir ilaç kullandıktan sonra daha iyi olduğunu söylemişti.... sanırm hiperaktifliği fazla düzeyde olan insanların ilaç kullanması gerekli... ama genel bir dikkat eksikliği var ise bence ilaç yerine kendini başa çıkmalısınız. Bu kullandığı ilaç böbrekleri kötü etkilediğinden çok fazla su tüketmesi gerekiyordu...

umarım faydalı olur...

enerji528
22-08-2010, 07:48 AM
cankanak ilaç kullanmayla dikkat eks. geçmez mi diyorsun?

ZeroCool dikkat eksikliğini aşabildin mi? Ben konuşurken bazen kopuyorum kafam dağılıyor cümleleri iyi kuramıyorum, sen bunları aşabildin mi, ilaç kullandın mı? Oyunu indirdim, teşekkürler.

cankanak
22-08-2010, 02:43 PM
Masum258 , Sadece ilaç kullanırken davranış terapilerininde çok önemli olduğunu düşündüğümü yazmaya çalıştım.

ZeroCool
22-08-2010, 02:55 PM
cankanak ilaç kullanmayla dikkat eks. geçmez mi diyorsun?

ZeroCool dikkat eksikliğini aşabildin mi? Ben konuşurken bazen kopuyorum kafam dağılıyor cümleleri iyi kuramıyorum, sen bunları aşabildin mi, ilaç kullandın mı? Oyunu indirdim, teşekkürler.

Ben büyük ölçüde aştım, genel olarak ilaç kullanmam aslında en büyük ilacım başarabileceğime inanmak ve gayret etmek diyebilirim. Aslında uykusuzluk v.s. olduğunda yine oluyor... geçmişte çok kötü bir durumdu yani biriyle bişi konuşuyorsun sonraki cümle aklına gelmiyor ve duraksayarak konuşuyorsun, insanların benim hakkımda geri zekalı falan gibi düşündüklerini biliyordum :D hatta bir arkadaşım bunu söylemişti topla biraz kendini kesik kesik konuşuyorsun insanlar salak zannedicek seni demişti... Bu koşullarda toparlanmakta ne kadar kolay bilmiyorum ama bir şekilde konsantre oldum. Bazı durumlar çaba gerektiriyor arkadaşlar hiç kimse her konuda çok yetenekli değil hepimiz bazı konularda daha yetenekliyken bazılarında da daha az yetenekliyiz. Ama zayıf olduğumuz konularda kendimizi geliştirme yöntemleri mevcut. Yeter ki biz zayıf yanlarımızı farkedebilelim... Bu arada oyun gerçekten adım adım geliştiriyor profosyonel bir eğitim paketinin bir parçasıdır... bir süre sonra normal insanlardan daha fazla dikkate sahip olacağına eminim.

enerji528
22-08-2010, 03:33 PM
Sendeki dikkat eksikliği depresyondan kaynaklanmıyordu değil mi, doğuştan vardı bu şekilde inanarak atlattın?
Bu hastalığı atlatabilmek için yaptığın özel uygulamalar varsa anlatır mısın...

ZeroCool
22-08-2010, 04:09 PM
Sendeki dikkat eksikliği depresyondan kaynaklanmıyordu değil mi, doğuştan vardı bu şekilde inanarak atlattın?
Bu hastalığı atlatabilmek için yaptığın özel uygulamalar varsa anlatır mısın...

Evet depresyondan değildi bu konuda sınırsız anım vardır :) öncelikle uykuma dikkat ettim bu çok önemli herkes test edebilir aradaki muzzam farkı dikkatli insanlar bile görecektir. Beslenme de önemli ama idare edicek kadar da yemek yeterli oluyor... yani senin için bir sıkıntı olmamalı aklın midende olmamalı... bunların dışında sana gönderdiğim oyun gibi aktiviteler ile aşılabiliyor buna konsantre olunca bir süre sonra değişiyorsun gerçekten ama gönderdiğim oyunda 3 aşama var beynin farklı bölgeleri için birinde çok zayıf olduğunu farkedicen muhtemeln 2. oyunda sana atıyorm 6 resim göstericek bir kaç sn sonra kapancak sen uygun resimleri uygn yerlere atıcan.... onda aşamalrı geçmeye çabala çok etkişi olyor

cankanak
15-09-2010, 11:53 PM
bugün daha sakin hissediyorum kendimi ve daha organize.ama bu ilaç kullanmanın psikolojik etkiside olabilir.yani ben ilaç kullanıyorum o yüzden böyleyim yönlendirmesi de olabilir.kızımda ise davranış bozukları hala devam ediyor çok az farkla.mesela;yüksek sesle ve bağırarak konuşurdu,sesi kulaklarımızı tırmalardı.şimdi bu bayağı aza indi.dikkatini ise objektif olarak ölçemiyorum çünkü okullar kapandı.sanki biraz daha sakarlığı azaldı gibi geliyor.yalnız bana karşı bağımlılığı vardı şimdi aşırı bağımlı oldu.tek başına giyinmek bile istemiyor,suyunu bile ben getiriyorum.ve davranışları sanki ben onu ayda bir görüyorum yada her an terkedecekmişim gibi.takıntı halinde bana bağımlı öyle bunalıyorum ki bazen.dayanamıyorum ters sözler ediyorum yaralayıcı sözler.sonra oturup bunun için gözyaşı döküyorum.dilerim bu ilaç benim bu tutarsızlığıma çare olur.
çocuk psikolojisini veya anne olmayı bilmiyorum. Ama saman alevi gibi parlayan öfkeni ve hemen ardından yaşadığın pişmanlığını biliyorum. Çocuğunuza empati ile yaklaşın. Yani sık sık onu anlayana hissedene kadar onun yerine koyun kendinizi. Neden sinirlendiğinizin çocuğunuza bakış açınızlada ilgili olabileceğini düşünüyorum. Ama nedenini tahmin etmem güç. Bu söylediklerim yanlış olabilir. Ama bunu bir beyin fırtınası olarak düşünün. belki atladığnız birşeyi tespit etmenize neden olur .
sağlıcakla kalın

kücükinsan
09-10-2010, 07:39 PM
sanırım bu hafta başlıycam bi ilaca.

lonely_hearth
09-10-2010, 08:07 PM
DEHB için concerta isminde bir ilaç kullanılıyor.

enerji528
09-10-2010, 08:34 PM
DEHB için concerta isminde bir ilaç kullanılıyor.
Öyle ama o ilacı kullananlar faydasını görüyor mu onu merak ediyorum.

enerji528
24-12-2010, 12:32 PM
Güncel......

enerji528
17-02-2011, 12:41 PM
Güncel......

junkdarc
17-02-2011, 04:50 PM
o dikkat eksikliği antidepresanın verdiği boşvercilikten olabilir mi acaba?

Mert7
17-02-2011, 04:54 PM
amifetamin :d :d

enerji528
17-02-2011, 08:05 PM
Sertralin hiç bir konuda olumlu mesajını görmedim, mümkünse sen benim konularıma hatta yine mümkünse diğer konulara da mesaj yazmaki insanlar ümitsizliğe kapılmasın ve ben bunun mümkün olduğunu düşünüyorum.

((ÖzgüR))
09-03-2011, 01:36 AM
bu kendi başına çözebileceğin bir durum değil, öyle olsa bukadar doktor neden var olsun okusun, aynı sorun bendede vardı doktora gittim, şimdi iyiyim şükür

enerji528
09-03-2011, 10:12 PM
bu kendi başına çözebileceğin bir durum değil, öyle olsa bukadar doktor neden var olsun okusun, aynı sorun bendede vardı doktora gittim, şimdi iyiyim şükür
Sendeki dikkat eksikliği kişilik özelliği miydi, yoksa depresyondan mı kaynaklanıyordu bende aşırı hayal kurma var sende bu durum var mıydı?

iloya
09-03-2011, 10:49 PM
Oğlum concerta kullanıyor,14 yaşında ve gözle görülür bir fark var...Dr.verdiyse içmekte fayda var...Erken yaşta gitmek gerekiyormuş,ben biraz geç kaldım ama yinede iyi..

enerji528
09-03-2011, 10:57 PM
Oğlum concerta kullanıyor,14 yaşında ve gözle görülür bir fark var...Dr.verdiyse içmekte fayda var...Erken yaşta gitmek gerekiyormuş,ben biraz geç kaldım ama yinede iyi..
Bende süerkli hayal kurma var farkındalık duygusu çok az bu yüzden yaptığım işlere konsantre olamıyorum ama hiperaktivite yok, oğlunuzda sürekli hayal kurma, sakarlık, zor anlama var mı?

iloya
10-03-2011, 02:16 AM
Bende süerkli hayal kurma var farkındalık duygusu çok az bu yüzden yaptığım işlere konsantre olamıyorum ama hiperaktivite yok, oğlunuzda sürekli hayal kurma, sakarlık, zor anlama var mı?

Sakarlık çok vardı,kırıp dökerdi...dikkatsizdi..bazen içerden bişey istesem gözünün önündeki şeyi bulup getiremezdi,enerjisi çok yüksekti,çok konuşurdu,dinlemeden ya da karşısındakinin sözünü mutlaka keserdi,dinlemediği belliydi aklı başka yerde olurdu.Şimdi daha sakin,concerta 10 saat etkili olan.Bu ay ki kontrole gittiğimizde aynı ilacın 4 saat etkilisi olanı varmış onu vericek doktor.Yazılısı olduğunda ya da ders çalışırken ihtiyaç duyduğunda içsin diye.

Dexter34
26-05-2011, 01:21 PM
dikkat eksikliği hakkında eğlenceli bir yazı bu durumdan bende muzdaribim arkadaşlar.alttaki linki tıklayın.

http://hiperaktivitece.blogcu.com/dikkat-eksikligi-olan-bir-yetiskinin-hissettikleri/661159

iyimser
26-05-2011, 03:13 PM
dikkat eksikliği hakkında eğlenceli bir yazı bu durumdan bende muzdaribim arkadaşlar.alttaki linki tıklayın.

http://hiperaktivitece.blogcu.com/dikkat-eksikligi-olan-bir-yetiskinin-hissettikleri/661159

merhaba hoş geldin
yaş kaç ve ilaç kullanıyor musun bize deneyimlerini anlatır mısın biraz?

Dexter34
27-05-2011, 05:26 PM
merhaba hoş geldin
yaş kaç ve ilaç kullanıyor musun bize deneyimlerini anlatır mısın biraz?

yaşım 32 ilaç kullanmıyorum hayatımda hiç psikoloğa gitmedim...
dikkat eksikliği kavramını komşumuzun çocuğuna bu teşhis konulduğunda farkettim
yaşadığım olumsuzlukları göz önünde bulunaraktan bunun bendede var olduğunu fark ettim
sonra internette yetişkinlerde dikkat eksikliğiyle ilgili bilgiler aramaya başladım ve yukarıdaki yayınladığım yazıyı buldum beni çok aydınlattı.bendede aynı belirtiler mevcut tedavi edilmesse ve yahutta DE olan kişi bunu farkedemesse depresyona kadar gidebilir.bir psikolağa gitmeyi düşündüm ama randevu ücreti 300 diyince ertelemek zorunda kaldım ama mutlaka gidicem.

amilie
25-01-2012, 05:48 PM
3,5 yaşındaki oğlum için çocuk psikiyatristi hiperaktif teşhisi koydu. anaokulundaki hareketliliği ve kimi zaman saldırgan tutum sergilemesi hem oğlumun bu davranışından dolayı gördüğü muamele hem de arkadaşlarının düştüğü durum açısından beni üzüyordu. Hareketliliği doğum öncesinde bile fazla idi. doğduktan sonra azalmadan devam etti. önceden küçük olduğundan teşhis konulamayacağı söylenmişti ancak şimdi doktorun gözlemi ile bu teşhis kondu. sınıf içi uyumu bozduğu için evde, okulda ve dışarda gördüğü ve göreceği muameleden onu koruyabilmek için erken yaşta tedavi yoluna gitmeyi düşündük. Risperdal isimli ilacı kullanması önerildi,günde bir kere 0,25 ölçü kullanılacak başlangıç olarak.ilacı biraz araştırmak istediğimde karşıma korkunç bir tablo çıktı. ilacın yan etkilerin muzdarip bir çok yetişkin var. felç ve hatta ölüm gibi sonuçlarına da rastlandığı görülmüş. beni ürküttü doğrusu. tedavi için çocuğuna bu ilacı kullanan var mı? ne gibi yan etkileri görüldü? tedavi ne kadar sürdü? yararını-zararını görenler paylaşabilir mi lütfen!

kryqtonite
26-01-2012, 07:38 PM
bende kullandım dideral ama sonra fark etik ki hayal kurma ve dalma benim yapımda varmış :) doktorun dediğine göre çok sıkılgan bi yapıya sahibim :)

iyimser
30-01-2012, 04:14 PM
amilie
risperdal'ı benim oğlum da içti ama yaşı o zaman 3,5 değil, 9 du.
risperdal, ritalin, concerta ve diğer bu tür ilaçlar hakkında internette çıkan yazılar öyle kötü ki eğer bunlara bakarsan korkarsın ve ilacı çocuğuna veremezsin
peki tedavi edilmeyen çocuğunun durumu ne olacak o zaman?
daha kötü olacak ve okulda sorunlar çıkacak
sen en iyisi doktoruna güven hatta başka bir doktora da git emin olmak için (eğer istersen)
ayrıca terapi de almalısınız
senin çocuğuna nasıl davranman gerektiğini öğrenmen lazım bu çok önemli
ilaç tedavisinin yanında terapi ve ailenin bilinçli olması başarıyı artırır
eğer tedavi olmazsa oğlunun anaokulundaki saldırgan tutumu devam edecek, hadi anaokulundan çekip aldın ilkokulda da aynı şeyler olacak sonuçta öğretmenler kızacak, belki ceza verecek sinirleneceksin, arkadaşları tarafından dışlanmaya sebep olacak ve bunun getireceği diğer olumsuzluklar birbirini takip edecek.
ben bunları yaşadım her türlü tedaviyi aldık, terapi aldık, ben kendimi çok geliştirdim ve çok şey öğrendim evde çocuğuma olması gereken gibi davrandım
buna rağmen okuldan telefonlar eksik olmadı...
öğretmenleri de eğitmeye çalıştım bazılarını psikologa bile götürdüm çünkü öğretmenlerin pedagojik formasyonları yok
bu tarz bir çocukla nasıl başedilir bilmiyorlar çocuğun bu tutumlarını annenin yanlış eğitiminden sanıyorlar ve hemen aileyi suçluyorlar
çok uğraştım çok ama...
ilköğretimin bitmesiyle herşey düzeldi
agresiflik sona erdi, sınıfta uyum sorunu kalmadı
lise çok iyi geçiyor ama hala concerta içiyor ne olur ne olmaz diye
biliyor musun artık öyle bir noktaya geldik ki concertayı verip vermemem gerektiğine ben karar veriyorum tabii düşüncelerimi doktorla paylaşıyorum, bana haklısnız diyor.
Bilgim ve tecrübeme o da güveniyor.

Dexter34
Hiç doktora gitmeden koyduğun teşhis acaba doğru mu?
Diyelim ki doğru ama ilaç alıp kullanamazsın hem teşhisten emin olmadığın için hem de ilaçlar kırmızı reçete ile satıldığı için.
Eğer SGK güvencen varsa para sorun değil ama eğer yoksa işin zor tabii
çünkü doktora gitmek için hadi para ayırdın diyelim bu kez de ilaçları almak zor olacak

_Lonely_
30-01-2012, 04:52 PM
Bu ilaçları alınca normal insanlar gibi mi olunuyor?

BeyZade
30-01-2012, 05:04 PM
ritalinle concertayı kokainle bir tutuyorlar internette zaten nöroloğum bana internette hep en kötüsünü yazarlar demişti

bir tutarlar çünkü etki merkezleri aynı ikiside beynin dikkat eksikliğine neden olan bölümünü uyarıyor ama biri ilaç birisi uyuşturucu arada ki farkı iyi anlamak lazım... Ritalinde içerik olarak uyuşturucu madde kullanılmıyor bildiğim kadarıyla ama concertayı bilmiyorum (metamfetamin yada amfetamin ) tuzları içeren uyarıcı ilaçlarda var bunlar genellikle yetişkinler için kullanılıyor ama hastalarda çok işe yarıyor kullanıcıları yeniden doğmuş gibi oluyorlar DEB li olanlar bunun ne demek olduğunu bilirler...

bu ilaçlar küçük dozlarda olduğu için genelde bağımlılık yapmazlar doktor tavsiyesinin dışına çıkılırsa ancak yapabilir ama normal dozlarda güvenle kullanılabiliyor.. Birde kafayla alakalı tüm ilaçların yan etkisi çok olmayanı yok bünyeye göre farklı etkiler bırakabiliyorlar ben ritalin kullandım bir müddet pek yan etkisini görmedim şu an bi kaç tane antidepresan ilaç kullanıyorum ilk başlarda mide bulantısı oldu şimdi gayet iyiyim arada az bi el titremesi oluyor o kadar... ilaçları önerilen dozlarda kullanmak çok önemli çokta strese girmeyin bu konularda ..." bi kullanmadan önce ki halinizi düşünün birde kullanırken ki halinizi düşünün " ben ilaç kullanırken ki halim için Allaha binlerce şükür ediyorum :)

not : ilacın yanında Aile içi iletişim çok önemli hele DEB i olan çocuklar ayrı bir şefkat ve sevgi göstermek iyi bir şey yaptıgında onu tebrik etmek onurlandırmak kötü bir şey yaptığında nazik bir dille uyarmak çok önemli ayrıca DEBli olanlarda düzenli olamama sorunu vardır DEBli çocukları düzenlemek ebevynlere düşüyor bu konuda çocuklara kızmamak lazım taşkınlık anında güzel bir dille yapması gerekeni doğru bir dille söylemeli , DEBli insanlar tartışma çıkarmaya çatışma aramaya yatkındır çünkü öyle yapınca kendisini uyarmış olurlar... bunu göz önünde tutarak sabırlar diliyorum HİPERAKTİVİTE ve DEB li yakınları olanlara... :)

_Lonely_
30-01-2012, 05:10 PM
bir tutarlar çünkü etki merkezleri aynı ikiside beynin dikkat eksikliğine neden olan bölümünü uyarıyor ama biri ilaç birisi uyuşturucu arada ki farkı iyi anlamak lazım... Ritalinde içerik olarak uyuşturucu madde kullanılmıyor bildiğim kadarıyla ama concertayı bilmiyorum (metamfetamin yada amfetamin ) tuzları içeren uyarıcı ilaçlarda var bunlar genellikle yetişkinler için kullanılıyor ama hastalarda çok işe yarıyor kullanıcıları yeniden doğmuş gibi oluyorlar DEB li olanlar bunun ne demek olduğunu bilirler...

bu ilaçlar küçük dozlarda olduğu için genelde bağımlılık yapmazlar doktor tavsiyesinin dışına çıkılırsa ancak yapabilir ama normal dozlarda güvenle kullanılabiliyor.. Birde kafayla alakalı tüm ilaçların yan etkisi çok olmayanı yok bünyeye göre farklı etkiler bırakabiliyorlar ben ritalin kullandım bir müddet pek yan etkisini görmedim şu an bi kaç tane antidepresan ilaç kullanıyorum ilk başlarda mide bulantısı oldu şimdi gayet iyiyim arada az bi el titremesi oluyor o kadar... ilaçları önerilen dozlarda kullanmak çok önemli çokta strese girmeyin bu konularda ..." bi kullanmadan önce ki halinizi düşünün birde kullanırken ki halinizi düşünün " ben ilaç kullanırken ki halim için Allaha binlerce şükür ediyorum :)

not : ilacın yanında Aile içi iletişim çok önemli hele DEB i olan çocuklar ayrı bir şefkat ve sevgi göstermek iyi bir şey yaptıgında onu tebrik etmek onurlandırmak kötü bir şey yaptığında nazik bir dille uyarmak çok önemli ayrıca DEBli olanlarda düzenli olamama sorunu vardır DEBli çocukları düzenlemek ebevynlere düşüyor bu konuda çocuklara kızmamak lazım taşkınlık anında güzel bir dille yapması gerekeni doğru bir dille söylemeli , DEBli insanlar tartışma çıkarmaya çatışma aramaya yatkındır çünkü öyle yapınca kendisini uyarmış olurlar... bunu göz önünde tutarak sabırlar diliyorum HİPERAKTİVİTE ve DEB li yakınları olanlara... :)
Bu ilaçlar ömür boyu mu alınıyor? kalıcı olarak iyileşme yok mu?

Narkotik ilaçlar kategorisine mi giriyorlar?

kortay
30-01-2012, 05:23 PM
Evettttttttt tam konusu işte bu. :) risperdal ,strattera,ritalin,concerta,adderal,imipramin,efex or . Bunlar bişdiğim dünyada en sık kullanılan dikkat eksikliği ilaçları:)

enerji528
30-01-2012, 05:34 PM
Evettttttttt tam konusu işte bu. :) risperdal ,strattera,ritalin,concerta,adderal,imipramin,efex or . Bunlar bişdiğim dünyada en sık kullanılan dikkat eksikliği ilaçları:)
strattera adderal bu ilaçları ilk defa duydum efexorun d.e. için kullanıldığını da ilk defa duydum.
: )

BeyZade
30-01-2012, 05:38 PM
Bu ilaçlar ömür boyu mu alınıyor? kalıcı olarak iyileşme yok mu?

Narkotik ilaçlar kategorisine mi giriyorlar?

uzun süre kullanmak kişiye göre değişebilir... kişinin kendini geliştirmesiyle alakalı bir durum sosyalleşmesi amaçlar edinmesi davranışlarını değiştirmesi hayata aktif olması olumlu düşünmeyi ögrenmesi beynin DEB li bölgesini aktif hale getirecektir... o zaman ilaç kullanmaya ihtiyacı kalmayacak.

bunlar kırmızı reçeteyle satılıyor evet bağımlılık riski olan ilaçlar grubunda...

kortay
30-01-2012, 05:43 PM
strattera adderal bu ilaçları ilk defa duydum efexorun d.e. için kullanıldığını da ilk defa duydum.
: )

ben bugün mesela concertayla efexoru birlikte aldım..ama concerta çok yüksek doz aldım,filozof olacam 1 saat sonra

enerji528
30-01-2012, 05:44 PM
ben bugün mesela concertayla efexoru birlikte aldım..ama concerta çok yüksek doz aldım,filozof olacam 1 saat sonra
Haha concerta da ritalin gibi tehlikeli mi, bırakınca ruhsal çöküntü yapar mı acaba?

kortay
30-01-2012, 05:48 PM
Haha concerta da ritalin gibi tehlikeli mi, bırakınca ruhsal çöküntü yapar mı acaba?

ruhsal çküntü yapmıyor kullanmadığın zman,sadece yorgunluk(televizyonun karşısına geç1,5 gün takıl yatakta:) concerta ritalinle aynı madde yaw metilfenidat..

enerji528
30-01-2012, 05:50 PM
ruhsal çküntü yapmıyor kullanmadığın zman,sadece yorgunluk(televizyonun karşısına geç1,5 gün takıl yatakta:) concerta ritalinle aynı madde yaw metilfenidat..

Kullanırken demiyorum ilacı bıraktıktan sonra ritalin ruhsal çöküntü yapabiliyormuş, concerta da böyle bir şey var mı. Bu iki ilaç herhalde yorgunluk yapmıyordur.

kortay
30-01-2012, 05:56 PM
Kullanırken demiyorum ilacı bıraktıktan sonra ritalin ruhsal çöküntü yapabiliyormuş, concerta da böyle bir şey var mı. Bu iki ilaç herhalde yorgunluk yapmıyordur.
kullanmayınca 1-2 gün yorgunluk sonra normale dönüyorsun diyorum güzel kardeşim

_Lonely_
30-01-2012, 11:14 PM
bu ilaçları sigorta karşılıyor mu? concerta çok pahallıymış.

ruhsalhata
30-01-2012, 11:15 PM
ben dikkatimi toplayamıyorum.bu yüzden tv izleyemiyorum.

back_to_future_7
06-02-2012, 12:11 AM
bende insanların konuşmalarını yakalayamıyorum özellikle yüz yüze konuşurken odaklanamıyorum ve anlamıyorum cevap veremiyorum beynimden bişey üretemiyorum acaba dikkat eksikliği mi var ve varsa napıcam? doktoruma ne söylemeliyim psikiyatristime?

enerji528
06-02-2012, 12:19 AM
Arkadaşlar Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozuklulu başlı başına bir teşhis. Bizde depresyondan, anksiyeteden ya da okbden dolayı dikkatsizlik oluyor, unutkanlık oluyor. Çoğu arkadaşlar bunlarla DEHB nu karıştırıyor. DEHB' nun en belirgin özelliği kişi hiperaktif olur, yerinde duramaz çok sabırsızdır.

back_to_future_7
06-02-2012, 12:24 AM
enerji bende o da vardı sabırsızlık enerji ama risperdal ve paxera onu kesti 1 yıldır enerjim yok kalb kanı testi yaptırdım hiperaktif çıkmadım acaba ilaç yanıltmış olabilir mi?

enerji528
06-02-2012, 12:27 AM
Olabilir tabiki ama pek görülmeyen bir şeymiş, istersen doktora bir gidişinde söylersin.

back_to_future_7
06-02-2012, 12:30 AM
enerji sence hiperaktivite ve dikkat eksikliği varsa bu yüzden mi düşünemiyor cümle üretemiyor yüz yüze konuşmalarda soru yaşıyorum?

Wessex
21-03-2012, 11:56 PM
bu ilaçları sigorta karşılıyor mu? concerta çok pahallıymış.

Sanırım ritalini her türlü karşılıyor, concertayı da 25 yaşa kadar karşılıyor. Kısacası ADD illetinden çektiğimiz yetmiyormuş gibi, yaşımız yüzünden ilaç seçme şansımız da yok (ayda 200 lira concertaya ayıracak paranız olmadığını varsayıyorum). Keşke bu saçmalık olmasa da her bir kaç saatte bir ilaç almaktan kurtulsam.
Tekrar düşündüm de, buna da şükretmemiz lazım aslında. Burası Türkiye sonuçta heh

arcatera
24-03-2012, 03:27 AM
23 yaşındayım dehb rahatsızlığım var hb si de var.. ritalin ve concerta kullanıyorum gün boyu dikkat gerektiren işim varsa concerta, diğer durumlarda ritalin..

concerta aslında ritalinden daha etkisiz değil mi ? yavaş salınımlı olduğu için anında etkisi çıkmıyor ritalini alınca direk vuruyor bünyeyi :D
günde kaç mg kullanıyorsunuz ?

arcatera
24-03-2012, 03:40 AM
Sanırım ritalini her türlü karşılıyor, concertayı da 25 yaşa kadar karşılıyor. Kısacası ADD illetinden çektiğimiz yetmiyormuş gibi, yaşımız yüzünden ilaç seçme şansımız da yok (ayda 200 lira concertaya ayıracak paranız olmadığını varsayıyorum). Keşke bu saçmalık olmasa da her bir kaç saatte bir ilaç almaktan kurtulsam.
Tekrar düşündüm de, buna da şükretmemiz lazım aslında. Burası Türkiye sonuçta heh
İlaç seçme şansı mı ? Kardeşim tek çeşit ilaç var nesini seçeceksin ?
Bir tanesi toz şeker bir tanesi küp şeker ne farkı var ?
Amerikada dexedrine,adderall ve birçok add ilacı varken burda kıçıkırık metilfenidatın tartışmasını yapıyoruz !

mavi deniz
01-05-2012, 04:39 PM
dıkkat eksıklıgı içinde ilaç yaptılar demek ıyıce ılaçlara bakar olduk

arcatera
03-05-2012, 07:56 PM
dıkkat eksıklıgı içinde ilaç yaptılar demek ıyıce ılaçlara bakar olduk

çok cahilce konuşuyorsunuz !..

back_to_future_7
22-07-2012, 09:56 PM
concerta tam olarak nasıl etkiliyor dikkati? BEN konstrasyon sporu yapıyorum tenis acaba ne kadar olumlu yönde etkiler?

shondes
22-07-2012, 10:09 PM
Azda olsa ritalin kullandım, etkil ibir ilaç ve kırmızı reçeteyle veriliyo..

ayışığı_123
12-08-2012, 08:04 PM
arkadaşlar bende de dikkat eksikliği çok var.dehb mi yoksa başka nedenlerden mi bilmiyorum.iş hayatımda ve özel hayatımda bu durum beni rahatsız ediyor..elime aldığım işte sıkıntılar yaşıyorum.dağınıklıığımı toplayamıyorum..duruşuma özen göstersem bile duruşuma yansıyor durgun oluyrum iş yerinde ama yakın arkdş hayatımda esprilerim çoktur...ama kendime güvenim kalmadı süreklii olumsuz yorum ve yanlış yapaağım korkularından sürekliii geriliyorum..tabi aile hayatında da yaşadığım şeyler var küçüklükhaytımda ailecek zor günlerimiz olmulştu şu an herşeyn birikimi sanırım ama en çok dikkatsizlikk etklyor önerebileceğinizz doktor var mı?

shondes
12-08-2012, 08:44 PM
arkadaşlar bende de dikkat eksikliği çok var.dehb mi yoksa başka nedenlerden mi bilmiyorum.iş hayatımda ve özel hayatımda bu durum beni rahatsız ediyor..elime aldığım işte sıkıntılar yaşıyorum.dağınıklıığımı toplayamıyorum..duruşuma özen göstersem bile duruşuma yansıyor durgun oluyrum iş yerinde ama yakın arkdş hayatımda esprilerim çoktur...ama kendime güvenim kalmadı süreklii olumsuz yorum ve yanlış yapaağım korkularından sürekliii geriliyorum..tabi aile hayatında da yaşadığım şeyler var küçüklükhaytımda ailecek zor günlerimiz olmulştu şu an herşeyn birikimi sanırım ama en çok dikkatsizlikk etklyor önerebileceğinizz doktor var mı?

dehb olabilir sfde olabilir bence, dehbse ritalin vericktr büyük ihtimal, uzmana gözk yinede..

Pigettt
20-09-2012, 12:26 PM
dehb icin 3 aydır strattera kullanıyorum hıcbır yan etkısı yok ve 1 ayda toparlandım ınanılmaz guzel bı ılac bagımlılık etkısı yok noradrenalın salgılanmasını arttıyor hem yag yakıyosunuz hem de dıkkat ve odaklanma arttırıyor ben cok memnunum hatta asık oldum bu ılaca :))

sibel_87
22-09-2012, 09:21 PM
bana da dikkat eksikliği için tofranil verdi doktor,,aslında dehb ilaç tedavisine küçüklükten itibaren başlanması gerektiğini bu yaşlarda(24) başlamadıklarını söyledi..küçükken tedaviye başlamayanlar için yapılacak bişi yok mu yani..:(

bjksaid92
22-09-2012, 10:59 PM
yetişkinler için ritalin ya da concerta verilebiliyor. Aslında daha fazla ilaç var ama gelişmemiş bir ülkede yaşadığımız için bunlarla yetinmeye çalışıyoruz. Ben dr.dan istedim de bana yok test yapmamız lazım da yok kırmızı reçete de bilmem ne.. bir sürü bahane uydurdu ben de vazgeçtim haliyle. Onun yerine nootropil diye bir ilaç verdi.

bjksaid92
22-09-2012, 11:05 PM
:)))) =============

meditasyon yaparak ya da olumlu düşünerek bu sorun hallonulamıyor ne yazık ki.

enerji528
23-09-2012, 06:30 AM
bana da dikkat eksikliği için tofranil verdi doktor,,aslında dehb ilaç tedavisine küçüklükten itibaren başlanması gerektiğini bu yaşlarda(24) başlamadıklarını söyledi..küçükken tedaviye başlamayanlar için yapılacak bişi yok mu yani..:(

2 yıl önce gittiğim doktorun dikkat eksikliği için ilk yazdığı ilaç tofranildi, bir ay kullandım olmadı anafranile geçtim. Tabi burada dikkat eksikliğinin neden dolayı kaynaklandığı önemli benimki okbden dolayıydı ilaçları ona göre yazdı. Anafranile 25 mgden başladım 7-8 ay sonra 250 mgye çıkardım o zaman faydası olmaya başladı. Anafranil okbme iyi geldiği için istemsiz hayallere dalmıyordum ve farkındalık duygumu koruyabildiğim için dikkatsizliğim azalmıştı.

sibel_87
23-09-2012, 10:54 AM
keşke benimki de okbden kaynaklansa ama öyle değil oldum olası var tofranil iyi gelir mi bilmiyorum:RpS_confused:

enerji528
23-09-2012, 01:25 PM
Okb kişilik özelliğinin yatkın olmasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır, okb de doğuştan olabilir.
Doktor "bu yaşlarda dehb tedavisi için yapılacak bir şey yok" dedi mi? Doktorlar dehb genellikle 7 yaşından önce ortaya çıkan bir durumdur der ama bu yaştan sonra yapılacak bir şey yok demezler herhalde.

sibel_87
23-09-2012, 02:25 PM
bu yaştan sonra ilaç tedavisine başlamıyoruz,,sadece hiperaktiflik söz konusuysa ve bundan dolayı alkol bağımlılığı vs yaşayanlara başlıyoruz dedi,,başka doktora daha görünmek istiyorum o da aynı şeyi söylerse gerçekten yapacak bişi yok demekki:frustrating:

enerji528
23-09-2012, 04:59 PM
Doktorlar dehb teşhisi koyuyorlar mı? Büyükler de ilaç kullanabilir zaten çocuk da olsan büyük de olsan dehbin tedavisi yok sadece ilaç kullandığın sürece dikkatini toplayabiliyorsun. Şöyle bir olumlu ihtimal var; psikolojik olsun nörolojik olsun, dahili olsun bir çok hastalık dikkat eksikliği yapabiliyor. Yani sendeki d.e. dehbden kaynaklanmıyor olabilir belki okbdir, belki depresyondur.

sibel_87
23-09-2012, 08:17 PM
bu ilaçlar gerçekten dikkat eksikliğinin şikayetlerini kaldırıyosa herzaman kullanmaya razıyım ..dediğim gibi okb veya depresyon ile ilgisi yok çünkü dehb harici sıkıntım yok..

HerseyBir0
12-10-2012, 07:31 PM
Dehb icin kullanmadigim ilac kalmadi bi ara biraktim simdi tekrar kullaniyorum classic Concerta kullaniyorum 54 mg bundan haric cipralex ve risperdal kullaniyorum.

sibel_87
12-10-2012, 08:05 PM
merhaba, ne gibi şikayetleriniz var küçüklükten beri mi bu hastalıktan muzdaripsiniz_?

Lankenin
15-10-2012, 05:39 PM

5 doktor değiştim hepsi de aynısını söyledi bu yaştan sonra bu ilaçlara başlanmaz diye yılmadım bir başka doktor denedim yaklaşık 1 saat soru cevap test ve görüşmelerle bu ilaçlara başladık .Bazı mankafa psikiyatristler 5 dakika da karşısına geçenin hayatını anlayıp direkt prozac ve cipralex yazıyor.Başka yaptıkları birşey yok .Önemli olan adam gibi psikiyatris olan bir doktor bulmak hem size güven verecek hem de tedavinizi planlı programlı götürtecek. Yurtdışında ki forumlara bakın adamlar 50-60 yaşında bu tedaviye başlıyorlar. Bizim çok bilmişlerde öyle birşey olmaz diye kestirip atıyorlar.

sibel_87
16-10-2012, 09:08 PM
bunu duyduğuma sevindim,,siz hangi şehirdensiniz ve yaş kaç öğrenebilirmiyim?

pesimist_ego
11-12-2012, 08:37 PM
bende bu DEHB'ten muzdaribim ama çok bilmiş psikolog 5dk olayı çözdü ve konsantrasyon toplamada çok etkili bir ilaç diye wellbutrin yazdı ama bu ilaçkoca bir hiç o kadar bilindik ilaç varken neden 2 senelik bir ilacı yazarlar... Anksiyetemi bile arka plana atıp dikkat eksiliğinin hayatımı ne kadar olumsuz etkilediğini işi bıraktığımı anlattım hadi kırmızı reçetelileri geçtim bari bir modiodal yazar insan resmen kobay olarak kullanıyorlar bizi bu ilaçın ne bir faydası ne de bir yanetkisi var etkisiz eleman aspirin kadar faydası olmayan ama fiyatı yaklaşık 45tl olan kocaman bir hayal kırıklığı
devlet hastanesi psikologlarının tek yaptığı şey 5dk teşhis yaygın anksiyete bozukluğu ve cipralex :)

Fantastik
31-03-2013, 04:09 PM
sorun halledildi.

Nhrnhr
14-11-2013, 02:49 AM
Merhaba, ben de yazın temmuz ayında dikkat eksikliği için psikiyatra gittim odaklanamıyorum falan diye açıkladım ama antidepresan yazacağını hiç düşünmemiştim eczaneye gidince öğrendim ilacı aldım ama hiç içmedim. Sonraki hafta başka bir doktora gittim bu sefer antidepresan istemediğimi söyledim nedenini sordu içmek istemiyorum dedim o da modiodal yazdı. Hemen kullanmaya başladım ve kullanırken soruyorlardı etkisini gördün mü diye bilmiyorum pek görmedim dedim ama ilaç bittikten yaklaşık iki hafta sonra eski halime döndüm hiç birşeye odaklanamama, konuşurken dikkatimin dağılması, ders çalışırken başka şeyler düşünme vs. Sonra bir daha doktora gitmeye bir türlü fırsat bulamadım ve eczacıya sordum o da bu tip ilaçların normalde 2 ay kullanılıp doktorun tavsiyesine göre ara verdirildiğini söyledi ben de alıp içmeye başladım ve birkaç gün içinde tekrar etkisini gördüm gerçekten çok işe yaradı. Ve sonra yine tekrar gitmeye fırsatım olmadı doktora. Ayrıca 2. doktora gittikten sonra başka bir doktora daha gitmiştim çünkü internette okuduğum kadarıyla birkaç doktora gidin falan yazmışlardı. Neyse doktor bunu öğrenince benim takıntılı olduğumu düşündü halbuki öyle değildi durum çünkü can sıkıntısından gidiyordum habire ciddi anlamda. Sonra asıl önemli nokta şu ki, bana, konuşurken ayrıntılara çok takılıyorsun çok fazla ayrıntı veriyorsun karşındaki kişiye anlatmak istediğini anlatamamaktan ya da eksik anlatmaktan korkuyorsun ve bu nedenle de asıl söylemek istediğin şeyi söyleyemiyorsun dedi ki bu da gerçekten tam yerinde bir tehşisti ve obsesif kompülsif bozukluk olduğunu söyledi. Bana antidepresan kullanmam gerektiğini önceki doktorun verdiğinin hafif olduğunu falan söyledi ben odadan ağlamaklı çıktığımı hatırlıyorum. Ama sonuç olarak onu da içmedim modiodala devam ettim ve çok memnundum. Mesela yarın sınavım olduğu için içtim ve şuan kendimi çok mutlu ve rahat hissediyorum. Ayrıca şunu da belirteyim, ilaca başladıktan sonra hiç kitap okumayan ben bir ayda 4 kitap okudum bu da aklıma gelen bir etkisi.

karavana
14-11-2013, 03:26 AM
Merhaba, ben de yazın temmuz ayında dikkat eksikliği için psikiyatra gittim odaklanamıyorum falan diye açıkladım ama antidepresan yazacağını hiç düşünmemiştim eczaneye gidince öğrendim ilacı aldım ama hiç içmedim. Sonraki hafta başka bir doktora gittim bu sefer antidepresan istemediğimi söyledim nedenini sordu içmek istemiyorum dedim o da modiodal yazdı. Hemen kullanmaya başladım ve kullanırken soruyorlardı etkisini gördün mü diye bilmiyorum pek görmedim dedim ama ilaç bittikten yaklaşık iki hafta sonra eski halime döndüm hiç birşeye odaklanamama, konuşurken dikkatimin dağılması, ders çalışırken başka şeyler düşünme vs. Sonra bir daha doktora gitmeye bir türlü fırsat bulamadım ve eczacıya sordum o da bu tip ilaçların normalde 2 ay kullanılıp doktorun tavsiyesine göre ara verdirildiğini söyledi ben de alıp içmeye başladım ve birkaç gün içinde tekrar etkisini gördüm gerçekten çok işe yaradı. Ve sonra yine tekrar gitmeye fırsatım olmadı doktora. Ayrıca 2. doktora gittikten sonra başka bir doktora daha gitmiştim çünkü internette okuduğum kadarıyla birkaç doktora gidin falan yazmışlardı. Neyse doktor bunu öğrenince benim takıntılı olduğumu düşündü halbuki öyle değildi durum çünkü can sıkıntısından gidiyordum habire ciddi anlamda. Sonra asıl önemli nokta şu ki, bana, konuşurken ayrıntılara çok takılıyorsun çok fazla ayrıntı veriyorsun karşındaki kişiye anlatmak istediğini anlatamamaktan ya da eksik anlatmaktan korkuyorsun ve bu nedenle de asıl söylemek istediğin şeyi söyleyemiyorsun dedi ki bu da gerçekten tam yerinde bir tehşisti ve obsesif kompülsif bozukluk olduğunu söyledi. Bana antidepresan kullanmam gerektiğini önceki doktorun verdiğinin hafif olduğunu falan söyledi ben odadan ağlamaklı çıktığımı hatırlıyorum. Ama sonuç olarak onu da içmedim modiodala devam ettim ve çok memnundum. Mesela yarın sınavım olduğu için içtim ve şuan kendimi çok mutlu ve rahat hissediyorum. Ayrıca şunu da belirteyim, ilaca başladıktan sonra hiç kitap okumayan ben bir ayda 4 kitap okudum bu da aklıma gelen bir etkisi.

NAsıl anlatsam bilmiyorum ben de böyle ciddi manada dalgınım sanki kafam başka yerlerde ve karşımdaki insanları da dinlemekte zorlanıyorum, karşımdakilerin bana anlattıkları basit şeylere bile odaklanamıyorum. Sİz deböyle sorunlar yaşıyormusunuz, acaba modiodal etkili olur mu

enerji528
14-11-2013, 10:04 AM
Selam Nhrnhr, kendimde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (dehb) olduğunu düşünüyordum doktor ısrarla olmadığını söyledikçe ben ısrarla var diyordum sonuçta doktor haklı çıktı bendeki dalgınlık okbden yani senin de bahseettiğin obsesif kompulsif bozukluktan kaynaklanıyormuş yüksek dozda anafranil kullanınca dalgınlığıma faydası oldu diğerleri olmadı ama ilacı bırakınca eski dalgın halime döndüm. Bahsettiğin modiodal ise ağır uyku eğilimi olan hastalar için çıkarılmış bir ilaç. Dikkat eksikliği için bazı doktorlar veriyor ama veren doktorlar da biliyor ki o ilacın tedavi edici bir özelliği yok sadece kullandığın süre boyunca beynini ektif tutarak dikkatini açar. Okb ile ilgili araştırmalar yapabilirsin yazılar okuyabilirsin. Ben de aynı şekilde biriyle konuşurken gereksiz detaylara girerim karşımdakinin kafasını karıştırırım. : )

alicanerli
14-11-2013, 10:43 AM
Selam Nhrnhr, kendimde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (dehb) olduğunu düşünüyordum doktor ısrarla olmadığını söyledikçe ben ısrarla var diyordum sonuçta doktor haklı çıktı bendeki dalgınlık okbden yani senin de bahseettiğin obsesif kompulsif bozukluktan kaynaklanıyormuş yüksek dozda anafranil kullanınca dalgınlığıma faydası oldu diğerleri olmadı ama ilacı bırakınca eski dalgın halime döndüm. Bahsettiğin modiodal ise ağır uyku eğilimi olan hastalar için çıkarılmış bir ilaç. Dikkat eksikliği için bazı doktorlar veriyor ama veren doktorlar da biliyor ki o ilacın tedavi edici bir özelliği yok sadece kullandığın süre boyunca beynini ektif tutarak dikkatini açar. Okb ile ilgili araştırmalar yapabilirsin yazılar okuyabilirsin. Ben de aynı şekilde biriyle konuşurken gereksiz detaylara girerim karşımdakinin kafasını karıştırırım. : )

bende anafranil kullandım 1 seneyi geçti şimdi içmiyorum. öncesine bakarım çok daha iyi olduğumu söyleyebilirim. fakat sen eski halime tekrar döndüm deyince üzüldüm.
bu arada evet ritalin, modiwake gibi ilaçlar tedavi etmez ama yardımcı olur. dehbyi en çok çeken bilir diyorum.....

Nhrnhr
14-11-2013, 04:34 PM
Evet aynı şeyler bende de oluyor ilacı kullanınca düzeldim ama bitince 2 hafta içinde eskisi gibiyim

Nhrnhr
14-11-2013, 04:36 PM
Anafranili de bırakınca eski halime döneceksem hiç içmeyeyim daha iyi çünkü modiodal bana çok iyi geliyor. Bir de anafranil antidepresan mı acaba ?

enerji528
14-11-2013, 04:51 PM
Anafranili de bırakınca eski halime döneceksem hiç içmeyeyim daha iyi çünkü modiodal bana çok iyi geliyor. Bir de anafranil antidepresan mı acaba ?
Modiodal iyi geliyor diyorsun ama sadece kullanırken geçerli değil mi, mesela bırakınca eski haline dönüyormuşsun. Modiodalın tedavi edici bir özelliği yok anafranilin ise var ki okbde en temel ilaç. Bunu bana iki psikiyatrist söyledi ve forumdan araştırmalarımdan da böyle bir sonuca vardım. Evet dediğin gibi anafranil antidepresif bir ilaç. Nhrnhr doktor sana okb teşhisi koymuştu değil mi?

Nhrnhr
14-11-2013, 08:44 PM
Evet doktor öyle dedi ama modiodal geçici de olsa iyi geliyor bir de ben antidepresan kullanmak istemiyorum insanı uyuşturuyor bağımlılık yapıyor diye