PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Okulu bırakıyorum

eray_ist
04-05-2008, 09:00 PM
Merabalar.Ben de okb yüzünden okulu bırakıyorum.Kaydımı henüz almadım.Bırakmama yönünde çok küçük bi ihtimal var.Sebep okb dedim ama aslında okbnin tek bir yönü asıl sebep.O da temizlik.Fakültenin kapı kollarının, sıralarının, servis koltuklarının vs. temiz olmadığını düşünüyorum.Okulda zamanımın çok büyük bölümü kıyafetlerimi yıkamakla geçiyordu.Pis yerlere dokunamadığım için hareketlerim çok kısıtlıydı.Bu durumda okula devam edemezdim.Psikiyatr gitmem yönünde çok ısrar etti.Fakat ben düşünmüyorum.Benim durumumda olanlarınız varsa cevaplarınızı bekliyorum.

04-05-2008, 10:09 PM
okulu bırakmak yerine dondurmanı öneririm. tedavine devam edersin. eldiven kullan.

eray_ist
04-05-2008, 11:10 PM
Teşekkürler.Ama dondurmayı düşünmek istemiyorum.Eldiven kullanmayı düşündüm fakat sonradan olamayacağı kanaatine vardım.Şöyleki benim herkesin kirli olduğuna dair bi düşüncem yok.Yani servise binen herkes pis değil.Veya fakültenin kapısını tutan herkes kirli değil.Bu açıdan durumum iyi.Benim okuldaki birkaç kişiye tutumum böyleydi.Yani sadece onlar bana göre pisti.2 yıldır okula gitmiyorum.Fikrimde hiçbir değişme yok.

04-05-2008, 11:22 PM
Okulu bırakma bence. Tedavi olmalısın. Pişman olacağın bir şeyi yapmadan önce bir doktora git lütfen, çok zor değil, tedavi olmayı denemekte ne zararın olabilir? Hatta zarar değil faydası olacak. Bir sürü genç üniversiteyi kazanamıyor. Düşün...

eray_ist
04-05-2008, 11:32 PM
İyimser, ben zaten tedavi görüyorum.Ve doktor da okula gitmem yönünde çok ısrar etti.Bu doktorla olan tedavimi sona erdirdik.Dediğim gibide tedavi gördüm ama pek terapi şeklinde değil.

04-05-2008, 11:52 PM
Aslında tedavi ile birlikte terapi de alırsan çok faydası olur. Okulu bırakma kararı tabii ki senin ama iyi düşün, iyi olmayı istemen ve okuman şart bence. yoksa bu hastalık hayatın boyunca nereye gitsen sorun çıkartır. Okumazsan ne olacak, en azından bir işe gireceksin ve yine aynı sorunları yaşayacaksın o yüzden tekrar düşünmelisin.

maviyesil
05-05-2008, 12:41 AM
Aslında tedavi ile birlikte terapi de alırsan çok faydası olur. Okulu bırakma kararı tabii ki senin ama iyi düşün, iyi olmayı istemen ve okuman şart bence. yoksa bu hastalık hayatın boyunca nereye gitsen sorun çıkartır. Okumazsan ne olacak, en azından bir işe gireceksin ve yine aynı sorunları yaşayacaksın o yüzden tekrar düşünmelisin.

İyimser abla haklı arkadaş, okulu bırakman sorunlarını çözmeyecek. Ben de bir okbli olarak benzer sıkıntılar yaşadım. Senin yaptığın pire için yorgan yakmaya benziyor. Okulu bırakırsan çok pişman olursun, benden söylemesi..Bunu seninle benzer sıkıntıları yaşamış biri olarak söylüyorum. Hep evinde otursan bile bu okb sıkıntılarıyla uğraşman gerekecek. Bırakma , sonuna kadar mücadele et. Ben de çok zorlu günler geçirdim. Şu an daha rahatım. Çünkü mücadele ettim. Sen de yapabilirsin :)

eray_ist
05-05-2008, 09:39 AM
Aslında benim durumum çok farklı.Keşke söyleyebilsem.Fikirlerinizi almak çok iyi olacak ama...Söyleyemiyorum işte.İyimser,bu hastalığın hayatım boyunca nereye gidersem sorun çıkartacağını söylemişsin.Çok da yanlış değil dediğin fakat benim için pek geçerli olduğunu düşünmüyorum. Dedimya durumum farklı.

05-05-2008, 09:45 AM
sorun her ne ise okulu bırakma dondur direk.

05-05-2008, 02:23 PM
Bence tedavin dogru deyil. iyi tedavi olsaydın sıkıntıların bayagı azalacaktı bana göre okulu bırakmak istiyorsun cünkü sıkıldın .Diger bulundugun yerlerde sıkıntı yaşamıyormusun .Benim görümcemde senin gibi idi şimdi cok iyi sadece ilac tedavisi gördü.İyileşmeyi istemek te önemli tabi.

eray_ist
05-05-2008, 02:56 PM
Yok, hayır diğer bulunduğum yerlerde sıkıntı yaşamıyorum diyebilirim.Tedavim konusunda da şunu söyleyebilirimki; ben de ne derecede iyi tedavi olduğumu bilmiyorum.

05-05-2008, 03:15 PM
Söyleyemediğin bir konu olduğunu söylemişsin. Burada gerçek isimlerimizle yazmıyoruz ve kim olduğumuz belli değil :) Sorunlarını apaçık yazabilirsin.
Derdini söylemeyen derman bulamaz :idea:

wild_girl
05-05-2008, 09:53 PM
iyimser haklı sorununu söyle ona göre yardımcı olalım üstü kapalı bir sorun çözülmezki :?:

eray_ist
06-05-2008, 01:40 PM
Ya birçok şeyi yazmaya karar verdim.Çok zor oldu ama karar verdim.Şöyle; okuldayken vize zamanı bi tanıdığım sadece sınavlara girip ayrılmak üzere kaldığım yere geldi.Hemen tuvalete geçti.5-6 kabinlik koca tuvalet o kadar kötü koktuki anlatamam.Pantolonunu çıkarıp pijamasını giymiş.Akakkabısının bağcıkları açık yerde sürünüyordu.Benim kesinlikle yapmayacağım bişey.Sonra pantolonunu yıkamaya başladı.Daha doğrusu yıkamaya çalıştı.Pantolonuna dışkısı bulaşmıştı.Ne kadar iyi yıkamış olabilirdiki.Elini de yıkamış olabilir belki fakat bana değdiğinden tamamiyle kirlendiğimi düşündüm.Mahvoldum ya.Titriyodum.2-3 gün kaldı.O gidene kadar dayandım.Vizelere çalışamadım.Deftere bakıyodum ama boşuna.O gittikten sonra onun temas ettiği hiçbir yerle temas kurmadım.Daha doğrusu kurmamaya çalıştım.Çünkü mümkün değil kurmamak.Hareketlerim çok kısıtlandı.Sürekli çamaşır veriyordum makineye.Yani maddi olarak da çok kaybım oldu.3,5 yıl oldu.Dediğim gibi tedavi görüyorum ama halen o kaldığım yere gidemem.Bi de ben de bişey daha vardı.Onun temas ettiği yerlerden başka temes ettiği kişilerin de kirlendiğini düşünüyodum.Yine onun temas ettiği yerlerle temas kuranların da.Onlara çarpmamaya çalışıyordum.O halde okula devam ediyodum.Okbsi olan olmayan herkesin fikirlerini bekliyorum.

to_be_or_not_to_be
06-05-2008, 02:07 PM
Ya birçok şeyi yazmaya karar verdim.Çok zor oldu ama karar verdim.Şöyle; okuldayken vize zamanı bi tanıdığım sadece sınavlara girip ayrılmak üzere kaldığım yere geldi.Hemen tuvalete geçti.5-6 kabinlik koca tuvalet o kadar kötü koktuki anlatamam.Pantolonunu çıkarıp pijamasını giymiş.Akakkabısının bağcıkları açık yerde sürünüyordu.Benim kesinlikle yapmayacağım bişey.Sonra pantolonunu yıkamaya başladı.Daha doğrusu yıkamaya çalıştı.Pantolonuna dışkısı bulaşmıştı..

bu arkadaşta eşşeğin kulağına su kaçırmış yani.
pantolonuna sıçan adamdan iğreniyorsan, çok sağlıklısın arkadaş...
şaka bir yana durumun biraz vahim ama idare ediyorsan bırakma okulu

drkavcar-sirmali
06-05-2008, 02:08 PM
Sevgili Eray, yaşadığınız bir zorluk nedeniyle okulu bırakmak kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden birisi olur. Bunu lütfen yapmayın. Gerekiyorsa, dondurun kaydınızı.
Ancak aldığınız tedavi yeterli olmamış. Yoksa sizin bu takıntınızı çoktan aşmış olmanız gerekirdi.
OKB tedavisi mutlak çift ayaklı olmalıdır. Hem bir psikiyatra giderek gerekli ilaç tedavi protokolünüzün oluşturulması hem de bir psikologa gidered düzenli psikoterapi görmeniz gerekli. Bu çift ayaklı tedavi ile sonuç alırsınız.
Tedaviniz belirli bir düzeye gelince de okulunuza yeniden dönersiniz.
OKB tedavisinin çok önemli bir kısmıda sağlıklı meşguliyettir. Okula gitmezseniz, işinizden ayrılırsanız, meşguliyetlerinizi bırakırsanız, enerjiniz fazlasıyla açıkta kalır ve takıntılarınız kuvvetlenir. Fazla boş vakit OKB tedaivisinde zararlıdır.
Lütfen okul konusunu kapsamlı ve uzun vadede düşünün.
Umarım kendiniz için doğru karar verirsiniz.
Sağlıkla,

prensess
06-05-2008, 02:45 PM
okulu bırakma lütfen tedavi ol.yaşadığımız neresi temiz ki.

to_be_or_not_to_be
06-05-2008, 02:50 PM
okulu bırakınca daha kötü olumuşsun eraycım.
sen sterilize eden mendillerden al. bal dök yala yapıyor..
bunun yanısıra yavaş yavaş ta bırak bu takıntıları böyle geçmez hayat...

eray_ist
06-05-2008, 02:55 PM
Ya birçok şeyi yazmaya karar verdim.Çok zor oldu ama karar verdim.Şöyle; okuldayken vize zamanı bi tanıdığım sadece sınavlara girip ayrılmak üzere kaldığım yere geldi.Hemen tuvalete geçti.5-6 kabinlik koca tuvalet o kadar kötü koktuki anlatamam.Pantolonunu çıkarıp pijamasını giymiş.Akakkabısının bağcıkları açık yerde sürünüyordu.Benim kesinlikle yapmayacağım bişey.Sonra pantolonunu yıkamaya başladı.Daha doğrusu yıkamaya çalıştı.Pantolonuna dışkısı bulaşmıştı..

şaka bir yana durumun biraz vahim ama idare ediyorsan bırakma okuluYa çok ağır konuşmuşsun.Ayrıca eşeğin kulağına su kaçırmayı açıklarsan iyi olur.

to_be_or_not_to_be
06-05-2008, 02:58 PM

şaka bir yana durumun biraz vahim ama idare ediyorsan bırakma okuluYa çok ağır konuşmuşsun.Ayrıca eşeğin kulağına su kaçırmayı açıklarsan iyi olur.
lafın gelişiydi :)
seni eşek yerine koymak istemedim yanlış anlama
ayrıca ben ağır konuşmadım ki
şunu demek istedim temizlik takıntısı olan birinin yanında pantolonuna dışkısını bulaştıran bir adam eşeğin kulağına su kaçırmış demektir.
Nurcuların yanında kalsana daha temiz olurlar..

eray_ist
07-05-2008, 04:01 PM
Bana okulu çok da sorun yapmadan bırakabilirsin diyenleriniz varsa sizlerin de cevaplarınızı hemen bekliyorum.Çünkü okuldan yazı geldi.Kaydım silinecek.Ben şimdi başka bişey daha yazıcam.Şu; ben hoşlanmadığım kişilere çok kötü kişilermişler olarak bakıyorum.Onlar aklıma geldiğinde veya onların isimlerini biyerlerde okuduğumda,duyduğumda konsantrasyonum bozuluyo.Ama neyseki bunlar okuldandı.Buna benzer haliniz var mı?

eray_ist
16-05-2008, 03:09 PM
Pazartesi günü doktora gittim.Ona bana ilaçlar sökmez dedim.Uzun uzadıya sohbet etsek bana çok iyi gelebileceğini söyledim.Tabii bu mümkün değil.Ben de onun yerini sizin doldurmanızı istiyorum.Olur mu?

major_deli
17-05-2008, 01:46 PM
terapi aldın mı hiç düşündün mü ya da?

eray_ist
17-05-2008, 03:24 PM
1 ay hastanede yattım.Bilişsel davranışçı terapi aldım.Fakat yararını göremediğimi söyledi doktor.Şuanki tedavimde terapi almıyorum diyebilirim.Şimdi diğer bi hastane için randevu almaya çalışıyorum.

Emre
17-05-2008, 06:06 PM
Mrb okuyunca bişeyler yazmak istedim bende. Okulu bırakmana üzüldüm.
Pislenmekten neden korkuyorsunki, sağlıklı olabilmek için bir miktar mikrop almalıyız. İnsanın doğası bu yoksa vücudumuz mikroplarla karşılaştığımızda tanıyamıyor. Tabiki kastettiğim pislik içinde yüzmek değil. Benim bi arkadaşın bebeği olmuştu gözünden bile sakınıyordu neredeyse mikrop kapacak diye çocuğun oyun oynamasına bile izin vermiyordu. Tüm bunlara rağmen çocuk haftada bir hasta oluyordu doktor bile şaşırıyormuş yani neden bu kadar çok hasta oluyor diye bir sürü tahliller vss sonra bunlar söylemiş böyle böyle yapıyoruz diye doktor acayip kızmış bunlara çocuğu bırakın biraz mikroplarla karşılaşsın oynasın pislensin demiş.
Kısacası insanın doğası bu bağışıklık sistemimizin tanıyabilmesi için bir miktar mikrop almalıyız. Aşıların mantığıda bu değilmidir zaten. Eğer böyle olmasaydı yani hiç mikroplarla karşılaşmasaydık inanılmaz hijyenli sıfır mikroplu bir ortamda yaşasaydık çoktan ölüp gitmiştik.

eray_ist
17-05-2008, 11:56 PM
İnsanın bir miktar mikrop alma gereği doğrudur.Fakat durumum anlattığımdan da farklı.Okulda etrafa sadece bahsettiğim kişinin güya mikrop bulaştırdığını düşünseydim oraya gitme ihtimalim yüksekti.Fakat..Kaldığım odada bi kız vardı.Kendisini de hiç sevmem.Tüylü bi terliği vardı.Bu terlikten bahsetmek bile gerçekten rahatsız ediyo.Onun terliğini hatırlamak..Komik fakat öyle.O bahsettiğim olayın ertesi yılı birden bire tüylü terliğe de o zamanki mikrobun bulaştığını düşündüm.Belki de yıkanmış olmasına rağmen.Artık o kızın terliğiyle hiç temas kurmamaya çalıştım ciddi anlamda.O odada gezinirken yatağımdan hiç kalkmıyordum.İşim çıktığında önemli de olsa onun oturmasını bekliyordum.Mikropların terliğinden aykkabısına oradan da bütün kampuse bulaştığını varsayıyodum.Terliğe ozamanki mikrobun bulaştığını sanıyorum ama terliğe daha bi gıcığım.Yani diğer kızın bulaştırmış olabileceği mikroplardan daha çok terliğin bulaştırdığı mikropları takıyorum.Mikrobun kaynağının pislendirdiği terlik her şeyden çok daha pis.Çok ilginç dimi.Yani okula gidemeyişimin nedeni o terlik.malesef.Düşüncelerinizi bekliyorum.

Emre
18-05-2008, 01:07 PM
Madem öyle bende sana bir örnek veriyorum şimdi iğrenç biraz ama kusura bakmayın :) Ben öğrenci evimde bir kız arkadaşıma gece uyurken giymesi için pijamamı vermiştim. Sonra bu kız bunu giydi uyudu, gittikten sonra ben hiç sallamadım aldım günlerce giydim pijamayı :) Sonra bi baktım gözüme ilişti pijamanın arasında kocaman bir leke var 8O Sonra arkadaşın adet gördüğünü anladım pijamanın arası inanılmaz lekeliydi ama napalım isteyerek yapmamıştır demi eminim oda bundan çok utanmıştır belkide fark etmemiştir yada söyleyememişte olabilir. Herneyse günlerce ben bu iğrenç pijamayı giydim eee noldu hiç bişey :) Yani kısaca demek istediğim o terliği alsan eline yüzüne sürsen bile hiç bir şey olmaz denesene bakalım ne olacak ölecekmisin acaba?
Ama bir psikoloğa git bence sorun dünyanın mikroplu olması değildir belki, altında yatan başka nedenlerde olabilir bunu sen bilemeyebilirsin. Mutlaka bir psikoloğa git. İhmal etme.

eray_ist
18-05-2008, 02:09 PM
İyi bi örnek vermişsin gerçekten Emre.O sözünü ettiğim kişiye karşı bu yazdıklarımı okumasa da veya okuyupta benim yazdığımı bilmese de kırıcı olmak istemem.Yani bi şeyi yazamıyorum.Ya da şöyle söyliym sen o kız arkadaşınla çok samimisindir belki.

Emre
18-05-2008, 02:21 PM
Eray, amacım seni üzmek değil ama hastasın. Bunun nedenini sen bilemeyebilirsin nasıl ki insanın kolu bacağı, yada başka organları hastalanabiliyor. Örneğin üşütünce miden ağrıyabiliyor. İnsanda normal olmayan koşullar altında kaldığında örneğin yoğun strese maruz kaldığında psikolojisi hastalanabiliyor. Bunun nedenini sen bilemeyebilirsin. Kolun ağrıdığında nedenini bilemeyebildiğin gibi. Hayatının sonuna kadar böye yaşamakmı istiyorsun ? Belki sorunun çözümü zannettiğinden kolaydır. İhmal etme mutlaka psikoloğa git.

holo
18-05-2008, 06:45 PM
bende okb liyim bendede buna benzer şeyler var.temizlik takıntısını yendiğim zamanlarda şöyle düşünerek yeniyordum:madem ki kirlenmeyi durduramıyorum o zaman sonuna kadar kirlen ilkesini uygulayarak.takıntı dürttükçe ona şöyle cevap veriyordum:tamam kirlenmiş olabilirim belki ama kirlensem bile ne olur ki?

eray_ist
18-07-2009, 05:51 PM
merabaaa.ya çok oldu yazmayalı.arada bi bakıyorum siteye ama.yalnız ilgi çekici başlık görmüyorum.okumuyorum yani.sadece girip bi bakıyorum.şimdi de bunu yazmam çok ani oldu.birden yazasım geldi.yazımı yazıp ekranda görmek istedim.bu yani asli amacım.bi de renk olsun dedim.şuan nasılım onu söyliym size.gayet iyiyim.ama okul yok.çalışmıyorum da.ya şunu sorayım.okbli olup da çalışanlar ne kadar verimli olabiliyorlar?iş ortamındaki sorunlar sizin kaygılarınızı artırıyo mu?gerçi benim çalışacağım yok.

destiny89
18-07-2009, 09:29 PM
merabaaa.ya çok oldu yazmayalı.arada bi bakıyorum siteye ama.yalnız ilgi çekici başlık görmüyorum.okumuyorum yani.sadece girip bi bakıyorum.şimdi de bunu yazmam çok ani oldu.birden yazasım geldi.yazımı yazıp ekranda görmek istedim.bu yani asli amacım.bi de renk olsun dedim.şuan nasılım onu söyliym size.gayet iyiyim.ama okul yok.çalışmıyorum da.ya şunu sorayım.okbli olup da çalışanlar ne kadar verimli olabiliyorlar?iş ortamındaki sorunlar sizin kaygılarınızı artırıyo mu?gerçi benim çalışacağım yok.okulu bırsktın mı??

eray_ist
11-08-2009, 07:05 PM
3.günümde kursu da bıraktım.alışkanlık oldu ben de.güzelim kurs gitti.gerçi sınavı geçemeyecektim.setifikayı da alamayacaktım.tahammül edemedim ama napıym ya.

Vilmorin
11-08-2009, 07:53 PM
Dostum okulu bırakma bence, her türlü sıkıntına rağmen devam edip bitir. Hiç olmazsa elinde bir diploman olsun. Ben de çok düşündüm bırakmayı zamanında, iyiki bırakmamışım. Kendinin derslerine ver, okb yi falan unutursun zamanla.

11-08-2009, 09:08 PM
ya arkadaş ben okulun tuvaletinden uyuz kaptım kaşına kaşına okula gittim sana ne oluyo da hemen pes ediyosun...çok zorlanıyosan yanında seni temiz hissettirecek esanslar kokular taşıyabilirsin..dene şansına hemen salma kendini