PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir insanın psikolojisine en iyi gelen şey...

Arrrslan
21-04-2008, 12:30 PM
Bir insanın psikolojisi çok kötüyken, kendini gerçek anlamda iyi hissetmiyorsa... sizce ona en iyi ne yardım edebilir? Veya ne yaparak, yapılarak kendisini iyi hissedebilir..?

Veya, siz... Psikolojiniz çok kötü olduğunda (mesela, her şey kötü gidiyor, her şey üst üste geliyor...), bu durumdan nasıl çıkabilir, nasıl çıkmaya çalışırsınız? Varsa, deneyimlerinizi de paylaşabilirsiniz.

21-04-2008, 12:37 PM
Çok canım sıkkınsa eğer,ne yapacağını bilemez bir halde olurum.. :roll: Çoğunlukla anlamsız şeyler yaparken bulunurum kendimi..
Yani kolay kolay bozulmayan ruh halim bozulduğu zaman..
Kolay kolay düzelmez,çoğunlukla hiçbir işe yaramaz yaptıklarım..
Yorgunluktan ölsemde dışarı çıkarım,yada alışveriş yapar gereksiz şeyler alır sonra pişman olurum.. :P
Ve klasiktir kadınlarda saçımı keser sonra da nasıl zor uzuyor ne yapıcam der oturur ağlarım..
:oops: İşte acayip birşeyim..
Kendiliğinden düzeliyor dua ve ibadet rahatlatıyor bir tek beni..

21-04-2008, 01:03 PM
Yalnız dolaşmaya çıkarım,tek başıma sinemaya giderim,film izlerim veya kitap okurum.Kafamı başka şeylerle meşgul etmeye çalışırım.
Kız arkadaşta iyi gelir tabi,derdini paylaşabileceğin,seni avutacak biri olmasıda iyi olur.

MASALA
21-04-2008, 01:27 PM
hayatın içinde olmaya giderim....
ama muhakkak bir deniz kenarına kalabalık birebir aslında benim için öyle en azından ...ve çok hızlı yürürüm belkide saatlerce ama hızlı adımlarla her adımımda daha sağlam basarım yere bütün hıncımı yerden alırım sanki...ve nadir de olsa söylenirim kendi kendime hem yürür hem söylerinim..bir yere çıkam imkanım yoksa eğer hayal kurup uyurum:D

Zeth
21-04-2008, 01:32 PM
benim için cevap müzik dinlemek. Hemen değiştirir ruh halimi.

platonik
21-04-2008, 01:52 PM
kendimi çok kötü hissediyorsam,kendime müdahale etmem.
kendimi kendi haline bırakırım..
üzerim kendimi bol bol..

mutluluğu doyasıya yaşamak isterim her zaman,mutsuzluğa da hakkını vermek gerektiğini düşünüyorum.
çünkü olumlu şeylerden olduğu kadar olumsuz ve hatta olumsuz gibi görünen şeylerden alınacak dersler de vardır.

erna
21-04-2008, 01:56 PM
Eşimi ararım, eğer yanımda değilse onun sesi rahatlatır beni genellikle 8)

21-04-2008, 09:15 PM
ben insanlardan uzaklaşırım çünkü kırıcı olabiliyorum zararım kendime olsun derim. yüzümü yıkarım daha olmadı bi duş alırım. hareketli bi müzik açarım. ve pazitif düşünmeye çalışırım. daha olmazsa bi uyku ilacı alıp yatarım. uyanınca iyiy olurum genelde. yani genel bi kaçış içindeyim. iyice dibe vurduysam işte o zaman kendime zarar vermemek için yanıma güvendiğm birini çağırırım bana göz kulak olsun diye. Çünkü o anlarımda istemediğim şeyler yapabiliyorum :evil:

kiraz
21-04-2008, 09:19 PM
Susup, kurup, kudurup kendimi yerim...
Çözüm arayışına giremem hemen..Girdiğimde çok geç olabiliyor :?

eylul82
21-04-2008, 11:20 PM
Kitaplarıma sığınırım özellikle de psikoloji kitaplarıma....

21-04-2008, 11:31 PM
Ben kendimi dışarı atarım carsı pazar dolaşırım.Kalabalık ortamda bir şeyler yiyip içmek cok hoşuma gider biraz sakinleşip eve dondügümde kendime illaki ufak birşey alırım beni mutlu eder.

21-04-2008, 11:37 PM
dostları sanırım, halinden anlayabilecek insanlar. ama ben genelde kötü olduğumda kimseyi aramam beni arayan çıkarsa ne ala :D
bundan başka müzik dinlemek iyi gelir bana, kitap okumak otobiyografi falan ama hafif kitaplar, başka bişey gelmiyo aklıma.
içlerinde en iyi gelen kesinlikle halden anlayan insanlar :D

21-04-2008, 11:42 PM
Yalnız başımaysam evde oturur, aklıma olan ve olabilecek bütün kötü şeyleri getirip kendime duygu sömürüsü yaparım, uzun uzun ağlarım. Oh, tamam dediğim anda içimden bir ses konuşmaya başlar ve bana yol gösterir, farklı bir ruh haline bürünüp rahatlarım. Bakmayın benim böyle ukala ukala yazdığıma, az sulugöz değilim ben :wink: Tabi herkesin işine yarar mı bilmem. :roll:

22-04-2008, 12:48 AM
internette oyalanırım biraz, tvde sevdiğim bişeyler varsa onu izlerim, çok sıkkınsam çıkar biraz dolaşırım,

gülünç birşey veya beni mutlu eden geçmişteki olayları kafamda yeniden canlandırırım, bikaç defa derin nefes alırım (bunları bi psikoloji kitabında okumuştum gerçekten işe yarıyolar ;) )

22-04-2008, 10:04 AM
Acının boyutuna göre değişir bu durum aslında. Kimi zaman ne yapsam içimdeki acıyı dindirmenin, rahatlamanın bir yolunu bulamam. Tek çare yalnız kalıp ağlamaktır. Kimseyle görüşmemektir...

Genel olarak rahatlamak için yaptığım şeyler çeşitlidir benim için.

Dua etmek iyi gelir bana.. Gerçek dostuma içimden ne geçiyorsa anlatırım... Huzur bulurum... İnanılmaz rahatlık hissediyorum.

Ve ebruyla ilgileniyorum. Su yüzeyine çiçek desenleri yaparak özellikle sinirlendiğim zaman hafiflediğimi hissediyorum.

Bunaldığım zaman, hava almak, yürüyüş yapmak iyi geliyor.

Eğer paylaşma ihtiyacı hissediyorsam sevdiklerimle konuşup, zaman geçiririm.

Bir arkadaşım yazmış. Bende onun gibi sözlümün sesini duyduğumda ferahlıyorum.Hafifletiyor hayatımı... En iyi gelen şeylerin başında bu geliyor. :wink:

semaver
22-04-2008, 11:27 AM
Bir süre için o sıkıntıyı iyice yaşarım.

Kimseyle paylaşamam.

Sonra kendimi çok zorlayarak motive edecek bir şeyler ararım.

Bu gibi durumlarda sıkıntının nedeni ve yoğunluğuna göre seçeneklerim vardır.

Ör:

Kitap okumak.
Bulmaca çözmek
Kahve-çay içmek
Balkonumdaki çiçeklerle ilgilenmek.
Dışarıya bakıp çevreyi doğayı ayrıntılarıyla algılamaya çalışmak.
(bulutların şeklinden tutunda yolda yürüyen herhangibirinin psikolojisini yorumlamaya kadar.)

22-04-2008, 11:38 AM
Bir insanın psikolojisi çok kötüyken, kendini gerçek anlamda iyi hissetmiyorsa... sizce ona en iyi ne yardım edebilir? Veya ne yaparak, yapılarak kendisini iyi hissedebilir..?

Veya, siz... Psikolojiniz çok kötü olduğunda (mesela, her şey kötü gidiyor, her şey üst üste geliyor...), bu durumdan nasıl çıkabilir, nasıl çıkmaya çalışırsınız? Varsa, deneyimlerinizi de paylaşabilirsiniz.

Psikolojisi kötü, morali bozulmuş, canı sıkılmış biri eğer size gelirse, onu dinleyin. Sözünü kesmeden ama dinlediğinizi belli ederek. Hiç bir yorum yapmadan, kendinizden örnekler vermeden... Sessizce ama dinlediğimizi belli ederek dinlemek çok zordur. Ama bakın deneyin, eğer onu bu şekilde dinlerseniz karşınızdaki o psikolojisi bozuk olan insan size anlattıkça, sizden eleştiri ya da övgü gibi hiç bir geri bildirimi almadıkça bakın görün nasıl rahatlayacak ve kendi sorununa kendisi çözüm bulacaktır... deneyin :)

Eğer benim moralim bozuksa, o anki duruma bağlı olarak ya yalnız ve sessiz kalmayı tercih ederim, ya da bunu biriyle paylaşmayı... ama paylaşacağım kişi herkes olamaz, çünkü insanlar genelde, az önce belirrtiğim gibi, hemen yargılamaya, eleştirmeye, ya da şirin görünmek adına bana hak vermeye başlarlar, bu da beni çözüme götürmez.

mego
22-04-2008, 03:39 PM
müzik dinle

gulenpenguen
22-04-2008, 04:16 PM
Ben en yapılmaması gerekeni yazayım (benim genellikle yaptığım)

Bu hiçbirşey yapmamaktır, yatmak ya da tv'de zapping yapmak.

Çünkü zaten olumsuz düşüncelerimizdir kötü hissetmemizi sağlayan(bilişsel terapi teorisine göre)

Bu nedenle ortamda hiçbir değişiklik yapmamdan yalnız kalırsak bu olumsuz düşünceleri daha da büyütürüz.

Yani verilen tüm diğer cevaplar(kitap okurum, müzik dinlerim, birileri ile konuşurum) doğru :D

Ama sanki en etkili olanı olumlu düşünmeye sevkeden özel kitaplar gibi geliyor bana.

Looks
22-04-2008, 04:31 PM
-kuaföre gidip yeni bir saç şekli denerim...
-yeşillikte koşturmak çok iyi gelir. koşmak yani...
-müzik dinliyceksen iyi bir ses sistemi mutlaka olmalı...
-makineye kirli çamaşırları atmak çalıştırmak..
-bazen çocuklarla oynamak...
-geyik bir tv programını kaptırarak izlemek. ahmet çakar geyikte son nokta..
-Kitaro-silk road dinleyerek uyumak..
-uyumak en güseli, uyanınca yeni bir başlangıç yaparsın...

22-04-2008, 04:54 PM
tabiki sigara

elohim93
22-04-2008, 06:41 PM
bangır bangır müzik dinlemek ve deli gibi söylemek

kitap okumak

22-04-2008, 07:16 PM
O anda eğer etki edip düzeltebileceğim birşeyse düzeltmeyi denerim. Ama baktım olmadı: uyumaya bakarım uyuyabiliyorsam.

Ama esasen bıkkıntılardaysam bırakıyorum kendimi o buhrana iyice. Hatalı davranış ama yapım bu. Bi de uzaklaşıyorum herkesten herşeyden..

eylulyagmuru
22-04-2008, 07:27 PM
Bu gibi durumlarda önce ağlarım ki bu beni çok rahatlatır.Daha sonra biraz toparlanınca da hareketli müzik dinlerim ve bi yandan da söylerim.Tamamen kendime gelirim bunlardan sonra da.

Arrrslan
21-06-2008, 12:15 AM
Hiç kimse bana sormamış. :) Ama olsun ben de paylaşayım.

Kendimi çok kötü hissettiğim zamanlarda kimsenin olmadığı bir yere gider, çimlerin, toprağın üstüne yatıp gözlerimi kapatırdım. Gece daha güzel oluyor. Bazen de gözlerimi kapatıp öldüğümü düşünürüm, hayal ederdim... İyi gelirdi...

Psikolojisi kötü, morali bozulmuş, canı sıkılmış biri eğer size gelirse, onu dinleyin. Sözünü kesmeden ama dinlediğinizi belli ederek. Hiç bir yorum yapmadan, kendinizden örnekler vermeden... Sessizce ama dinlediğimizi belli ederek dinlemek çok zordur. Ama bakın deneyin, eğer onu bu şekilde dinlerseniz karşınızdaki o psikolojisi bozuk olan insan size anlattıkça, sizden eleştiri ya da övgü gibi hiç bir geri bildirimi almadıkça bakın görün nasıl rahatlayacak ve kendi sorununa kendisi çözüm bulacaktır... deneyin :)

Eğer benim moralim bozuksa, o anki duruma bağlı olarak ya yalnız ve sessiz kalmayı tercih ederim, ya da bunu biriyle paylaşmayı... ama paylaşacağım kişi herkes olamaz, çünkü insanlar genelde, az önce belirrtiğim gibi, hemen yargılamaya, eleştirmeye, ya da şirin görünmek adına bana hak vermeye başlarlar, bu da beni çözüme götürmez.

İyimser abla, o dediğini birkaç kez yaklaşık 40 dakika boyunca hiç konuşmadan, yalnızca kafamı evet anlamında birkaç kez sallayarak yapmıştım. Karşımdakinin bir an delirme noktasına geldiğini düşünmeye başlamadım desem yalan olur. Çünkü genelde hep aynı konuyu farklı cümlelerle evirip çevirip söylüyordu. Ama sonra düzeldi çok şükür :) Nasıl rahatladım anlatamam...

21-06-2008, 01:33 AM
Kapatırım ışıkları...Loş yaparım odamı...Yakarım bir tütsü ..En sevdiğim slow müziği koyarım...Dinlerim...Dinlerim...Dinlenirim...

ezgieok
21-06-2008, 01:50 AM
beni oyalıcak şeyler bulurum,düşünmemei sağlıcak şeyler.en çok da müziği son ses açıp ev temizlerimmüziğin etkisiyle sıkıntım geçer.sonra da yorgunluktan uyur kalırım.....

21-06-2008, 02:13 AM
Sex

ay-lin
21-06-2008, 09:16 AM
Müzik dinliyorum, biryerlere gezmeye gidiyorum. Ama hiçbirisi fayda etmiyor. Uzunca bir uykudan sonra kendimi daha moralli hissediyorum. Ama bence psikolojiye en iyi gelen şey insanın kendini değerli hissetmesi, sevdiği kişinin ilgisini görmesi, takdir edilmesi vs. Zaten psikolojik problemlerin nedeni bunların eksikliği değil mi?

mormenekse
21-06-2008, 10:40 AM
uyumak bana iyi geliyor tabi uyuyabilirsem o an. ve sevdiğim insanlar tarafından motive edilmek çok iyi geliyor, kendimi değerli hissettiriyor bana.

21-06-2008, 10:42 AM
hıcbısey ıyı gelmez oldu bana. sadece uyuyorum ama artık uykularımda da rahat yok :cry:

theladyofthesun
21-06-2008, 12:32 PM
Kendimi yer bitiririm. Çoğu zaman sıkıntımı kendi içimde bir yaşarım. Bir derdim varsa bütün işleri yarım yaparım ya da hiç kendimi veremem.
Ağlar ağlar ağlar. Göz kapaklarım iyice şişince uyurum. Uyandığımda bir şeyler kımıldanır içimde. Yürüyüş yaparım sonra. Ya da yataktan hiç çıkmam. Huzursuz zamanlarımda bazen temizliğe veririm kendimi. Stres atmak istediğimde de pasta yaparım. :) Hamura verdiğim şekillerde kaybolurum. Bazen annemle dertleşirim bazen sevgilimle. Değişiyor aslında.
İsmenehacet gibiymişim biraz. Sulugözlülük konusunda. Bazen çok ağlarım bazense istesem de ağlayamam. Sinir küpü gibi gezerim ortada.
Kimseler yaklaşmamalı böyle zamanımda. Hiç hoş olmuyorum. :?

Hayatcım ebru sanatıyla uğraşıyorsun ha. Çok güzel. Ben de hep yapmak istedim ama yapabilir miyim bilmiyorum. Sınavdan sonra ahşap boyama, gitar gibi kurslar düşünüyorum aslında. Ant.ya gitmem de gecikirse. Sıcak ya annem pek yanaşmamaya başladı... Bakalım. :roll:

KizarmisEkmek
21-06-2008, 04:03 PM
hayvanlar. sokakta gördüğüm bir köpek yada ağaçta bir kuş bir salyangoz bir böcek bile. hayvanlara olan sevgim öyle büyük ki, kendimi en berbat hissettiğim anlarda, kedime sarıldım onu sevdim okşadım hiçbirşeyim kalmadı. hayvanlar bana inanılmaz bir enerji ve yaşama sevinci veriyorlar.

Epica
21-06-2008, 10:37 PM
Bu konuda yazılanların kısmen faydası olur ,çoğu zamanda olmaz.iyice kötülersem alkol alırım.ertesi günde pişmanlıkla içimikemirir üzülürüm.en çokta sigara içerim.Artık hapların dozunu o an için artırıyorum.ama siz benim yaptığımı sakın yapmayın.ben doktordan onaylıyım.

21-06-2008, 10:58 PM
Böyle bir duruma çok nadir düşüyorum. Çünkü sorunları ötelemeden ve biriktirmeden çözmek, yoluna koymak gibi bir alışkanlığım var. Nadiren çözümsüz kalıyorum ve başıma amansız bir ağrı saplanıyor, aynen şu an olduğu gibi. :(

Çözüm; mutlaka güvendiğim, inandığım birileriyle paylaşmalıyım. Bir an önce faaliyete geçmeli ve çözüme ulaşmalıyım. En azından, elimden geleni yapmama rağmen çözümü yoksa bunu bilmeliyim.

Offffff, neden bazı insanlar aşırı şekilde keyfine, rahatına düşkün ve sorumsuz oluyor :evil: Sakinleşmek için kullandığım herhangi bir ilacım da yok :( Durup, kendimle makul bir şekilde konuşup, kendimi sakinleştirmeliyim :(

22-06-2008, 02:08 AM
Ama sanki en etkili olanı olumlu düşünmeye sevkeden özel kitaplar gibi geliyor bana.

Bana da öyle. :wink: Bu konuda Muhammed Bozdağ ın kitapları benim için en önemlileri.

Sıkıntılı olduğum zaman bana en iyi gelen ilaç dua etmek.Yalnız dua ederken ümitli olmalıyız,sıkıntımızın bir şekilde geçeceğine emin olmalıyız.

Aslında kötü bir ruh halinde olduğumuz zaman içimizdeki umutları yeniden canlandırmamız yeterli olacaktır.

Arrrslan
27-04-2009, 02:08 PM
beni oyalıcak şeyler bulurum,düşünmemei sağlıcak şeyler.en çok da müziği son ses açıp ev temizlerimmüziğin etkisiyle sıkıntım geçer.sonra da yorgunluktan uyur kalırım.....

Güzel bir yöntem. :) Yorgunluk deyince aklıma geldi; bende eskiden bir şeye çok sinirlendiğimde evin içinde dambıllarla çalışır, şınav-mekik vb. hareketleri çok hızlı yapardım veya dışarıya koşu alanına gidip koşabildiğim kadar koşardım. Çok yorulunca da zaten sinirlenmeye halim kalmazdı. :)

27-04-2009, 02:43 PM

Kafama takılan bir konuda çıkış yolunu bulmakta zorlandığım zaman, en yakın ormana gidiyor, orada biraz geziniyorum... Daha uzun boylu problemlerle karşılaştığım zaman da sahil kenarını tercih ediyorum.

Ormanın gizemliği ve yeşilliği ile deniz dalgalarının tedavi edici sesleri beni rahatlatıyor...

27-04-2009, 02:47 PM
alkol alırım...

27-04-2009, 03:28 PM
Sorunun devamında kendinde bahsetmişsin ama bu soruda genelleme yapmak oldukça güç aslan.Aynı kişi için hayatın farklı dönemlerinde de değişkenlik gösterecektir.

littleclumsygirl
29-04-2009, 09:56 PM
dua etmek rahatlatıyo beni bi süreliğine...sonra yine aynı terane...yine dua...yine rahatlık...yine bunalım...

ahgene
29-04-2009, 10:04 PM
Öyle kötü hissettiğimde bilirim ki hiç bir şey iyi gelmeyecek, ne yapsam boş.İyice en berbat hissederim. Sonra ne zaman geçtiğini bilmiyorum bir ara geçmiş oluyor. Yani artık biliyorum ki o ruh hali bazen geliyor ama her zaman da gidiyor.(neyse ki!) 8O

rakun86
29-04-2009, 10:34 PM
iyi akşamlar , iyisi kötüsü yok ki buna karar verebilicek geçerli bir merci göremiyorum =) her zaman kendimizi iyi hissetmek olmadıı gibi terside diil veya böyle, kesinliklerden ziyade değiştirme gücüne sahibiz hayatımızı.Yani bu resmi boyayan bizken ''cekin şu koyu renkleri rahatsız oluyorum ''demek oldukça saçma =) o renkleri kullanmadan yap sende resmini =)

enyax
30-04-2009, 01:54 PM
İbadet...

Seni sorgusuz sualsiz dinleyen,en iyi anlayan,şikayet edebileceğin,gerçekten çok sıkıştıgında karşılıksız yardım edeceğini bildiğin birine yönelmek psikolojiye tek iyi gelen şeydir,hakikattir.Çünkü ruh O'nu ister...

30-04-2009, 02:00 PM
İbadet...

Seni sorgusuz sualsiz dinleyen,en iyi anlayan,şikayet edebileceğin,gerçekten çok sıkıştıgında karşılıksız yardım edeceğini bildiğin birine yönelmek psikolojiye tek iyi gelen şeydir,hakikattir.Çünkü ruh O'nu ister...

varya seni benim vekilim tayin edecem bundan sonra ben yokken sen siteye sahip çık :)

elimde yetki olsa seni mod yapardım ben :)

30-04-2009, 02:10 PM
nedense ben ibadeti bırakırım halbuki iyi geleceğini bildiğim halde :roll:

ama benı gerçekten anlayaabilecek kişilerle muhakkak paylaşırım

30-04-2009, 02:17 PM
bir yol bir bank güneşten sararmış çimler güneş karşımda o bank ta oturduğumu hayal ederim nedense iyi hissettirir

stray-ss
30-04-2009, 06:22 PM
saçma-sapan faliyetlerde bulunursun kendini iyi hissetmek için.
faydalı olurmu oluyoo bazen.
sanırım en iyisi hiç birşey yapmamak.. bu daha kolayyyyyyyy

crystalsun
30-04-2009, 10:47 PM
sevgi, sadece sevgi...

gülizar
01-05-2009, 12:03 AM
canı sıkkın kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayabiliyorum ama kendim için henüz elle tutulur bir yöntem bulamadın.

seçenekler ortada zaten arkadaşlar anlatmış,hepsinden ara ara.
bu aralar yapboza kafayı taktım.başım ağrıyana dek zorluyorum.bir arap atı ve yelkenli bir gemim oldu.

son zamanlarda zaten sizler varsınız.size anlatıyorum.
eskisi kadar sorun etmiyorum zaten herşeyi.
ama canım sıkkınken çok çekilmez biriyim.

enyax
03-05-2009, 01:15 AM
İbadet...

varya seni benim vekilim tayin edecem bundan sonra ben yokken sen siteye sahip çık :)

elimde yetki olsa seni mod yapardım ben :)

Mod... Benim için problem değil ama sitedekiler için tehlikeli olabilir bu durum :)

Herneyse benimle uğraşmamanız hayırlı sizin için boşverin :)

sevde_
03-05-2009, 02:48 AM
İbadet...

Seni sorgusuz sualsiz dinleyen,en iyi anlayan,şikayet edebileceğin,gerçekten çok sıkıştıgında karşılıksız yardım edeceğini bildiğin birine yönelmek psikolojiye tek iyi gelen şeydir,hakikattir.Çünkü ruh O'nu ister...Katılıyorum. Bana görede ibadet ilk sırada. Beni maneviyat kadar çabuk rahatlatan başka birşey yok. Ruhumuz aç ve acıkınca nasıl rahatsız oluyorsak, yine manevi gıdamızı alıncada rahatlarız.

travmata
03-05-2009, 12:17 PM
Sıcak su bana iyi geliyor...hiç bir şey hissedemiyorum...kötü olunca...duada işe yaramıyor bende...hic birşey fayda etmiyor...banyoyu doldurup içine giriyorum...anne karnındaki güven duygusunu veriyormuş gibi geliyor bana...sıcak su tekrar dış dünyayla bağlantı kurmamı sağlıyor.