PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : okb de ilaç dozu

ferhan007
02-03-2008, 06:40 PM
arkadaşlar bu yazım büyük önem taşımaktadır.çünkü çoğunuzun ilaç kullandığınız halde bu hastalıktan kurtulamadığınızı yada kısmen kurtulduğunuzu biliyorum.okb tedavisinde en büyük yöntem ilaç tedavisdir.çünkü ialç tedavisi düşünce obsesyonlarında %90 ve diğer kompülsyonlu türlerde ise yüzde 70 gibi bir role sahiptir.bilimsel çalışmalara göre okb ilaç tedavisine depresyon dan sonra en fazla cevap veren hastalıktır.bu ilaçlar bildiğiniz gibi etkileri geç başlayan ilaçlardır.asıl önemli olan kişinin bu sürede kaygısını kontrol etmesidir.
okb de kullanılacak doz büyük önem taşır.zaten iğleşememenin temel sebeplerinden biride maalesef budur.örneğin aylarca sadece 75 veya 150 mg anafranil yada 50 mg faverin kullanan birisinin iğleşmemesi gayet beklenen bi şeydir.çünkü bu dozlar okb için çok düşüktür.onun için uzun sürede en az bir iki yıl maksimum dozda kullanılmalıdır.
bazende tek bir ilaç yetmez kombineli olarak başka bir ilacada gerek duyulur.tedaviye ek bir ilaç eklemek çoğu zaman semptomları düzeltir.
ayrıca çoğu düşünce obsesyonlarında büyüsel ve sanrısal düşüncelerde psikotik türü ilaçları tedaviye katmak büyük önem taşır.
ben iki yıldır ilaç kullanıyorum ve son 5 aydır devamlı günlük 200 mg lustral ve 75 mg anafranil alıyorum.durumum çok çok iyi.artık takıntı değil ben onu arıyorum.

maviyesil
02-03-2008, 06:47 PM
Orta seviyede okb hastasıyım.Zihinsel yönü daha baskın.

Ben sadece Lustral kullanıyorum . Günde 50 mg tedavinin 14.günündeyim. Benim kullandığım doz az mı şimdi ? 200 mg yükseltecek mi doktor ? Sizin fikriniz ?

Doktor nedense ikinci bir ilaç vermedi . Kutu bittiğinde gel dedi. Sanırım yeni gittiğimde verecek.

03-03-2008, 04:03 AM

Ben sadece Lustral kullanıyorum . Günde 50 mg tedavinin 14.günündeyim. Benim kullandığım doz az mı şimdi ? 200 mg yükseltecek mi doktor ? Sizin fikriniz ?

Doktor nedense ikinci bir ilaç vermedi . Kutu bittiğinde gel dedi. Sanırım yeni gittiğimde verecek.

Canım benimyaa,yorumunu okuyunca bir tebessüm oluştu bende..öyle bir merakla sormuşsunki. :)

Sevgili ferhan genellikle yazılarınızı okuyorum ve beğeniyorum fakat bir genelleme yapıyorsun gibi geldi.Senin,benim,maviyeşilin yani hepimizin okb lerinin seviyesi farklı bu nedenle benim okb lerime düşük doz bir ilaç yeterli gelebilir.Tamam belkide iyileşememiş olanlar için bu yazıyı yazdın fakat yanlış anlaşılmalar olabilir diye ben bir düzeltme yapmak istedim.
Öncelikle bende orta seviyeli bir okb hastasıyım ve benimde takıntılarım zihinsel yani düşünce boyutunda.3 senedir 75 mglık anafranil kullanıyorum.Kullanmaya başladığım ilk seneden itibaren takıntılarım büyük ölçüde azaldı hatta yok oldu.Bu nedenle doktorum diğer senelerde arttırma ihtiyacı duymadı.Böyle gitseydi belki birkaç sene daha aynı dozda ilaç kullandıktan sonra yavaş yavaş ilaç kullanmayı bırakacaktım.Ek bir ilaca yada ilacımın dozunu arttırmaya gerek yoktu.

Fakat yaşadığım bir travma bende var olan(okb ve panik atak gibi) psikiyatrik rahatsızlıklarımın şiddetlenmesine sebep oldu.Bunun ardından doktorumla ek bir ilaç tedavisine başladık,henüz anafranilin dozunu arttırmadık fakat ben bu konuda doktorumdan ricada bulunucam,eğer gerek görürse anafranilin dozunu arttırmayı düşünüyorum.

Demek istediğim ben bu durumu yaşamasaydım kullandığım anafranilin dozu bana yeterli hatta fazlaydı bile.Bu nedenle maviyeşil sen kafanı karıştırma,doktor gerek görürse arttırır zaten fakat bu da birden olmaz.

ferhan007
03-03-2008, 08:52 PM
maviyeşil demişki

değerli arkadaşım 50 mg tabiki okb için çok az.fakat sanıyorum doktorun bu dozu yükseltecektir.yani elli mg okb ni tedavi etmeyecek sadece sıkıntını ve depresyonuna yardımcı olacaktır.tabi takıntının tedavisi için öncelikle var olan depressyonun ortadan kalkması gerek.
zihinsel obsesyonum var demişsin.bu tür okb de birden fazla ilaç kullanılmasının en önemli nedeni davranışsal yöntemi düşünce obsesyonlarında kullanamayız.ama temizlk okb si olan hasta tedavisine davranışsal yönteminide katmakta yani kompülsyonları engelledikçe buna paralel olarak obsesyonel düşünceside zayıflar.
fakat sadece düşünceden var olan okb de bundan söz edemeyiz çünkü düşünceyi durdurmamız imkansızdır.asıl demek istediğim bu aradaki farkı kombineli ilaç tedavisiyle kapatabilmemiz.onun için okb si sadece düşüncede olan bir kişi ilaç almadan iğleşmeyi beklemesin.düşünce okb sinde ilaçların yeri hiçbir terapi yada alternatif yollarla doldurulamaz.

maviyesil
03-03-2008, 09:21 PM
Teşekkürler bilgi için. Bende zihin obsesyonları %70 ,temizlik obsesyonları %30 civarında seyrediyor. Sözlerin ilaç tedavisine devam için moralimi yükseltti.Sağol :)

ferhan007
03-03-2008, 09:39 PM
sevgili maviyeşil önceki yazılarımıda okumuşsan benim gerçekçi bir kişi olduğumu biliyosundur.ben hiç kimseye moral amaçlı yazı yazmam.bu bulundukları durumun gerçeklerini ortadan kaldırmaz ayrıca tedavilerinde zaman kaybına yol açar.temizlik takıntılarında davranışsal yöntemle üstesinden gelebilirsin.düşüncedeki takıntılarında tek yada kombine ilaç tedavisiyle düzelecektir.

maviyesil
03-03-2008, 09:44 PM
sevgili maviyeşil önceki yazılarımıda okumuşsan benim gerçekçi bir kişi olduğumu biliyosundur.ben hiç kimseye moral amaçlı yazı yazmam.bu bulundukları durumun gerçeklerini ortadan kaldırmaz ayrıca tedavilerinde zaman kaybına yol açar.temizlik takıntılarında davranışsal yöntemle üstesinden gelebilirsin.düşüncedeki takıntılarında tek yada kombine ilaç tedavisiyle düzelecektir.

Biliyorum maksadın sadece bildiklerini ve tecrübelerini yazmak fakat anlattıkların kendi açımdan umut verici. Tabii ki herkesin hastalık seviyesi ve iyileşmesi farklı olacaktır ve de herkes kendi yolunda gidecektir. Kendimi seninle de kıyaslamıyorum. Sadece düşüncem şu: başkaları mücadele ediyor ve ilaç ve/veya terapiyle iyileşiyorsa niçin ben de başarılı olmayayım . İyimser olmalıyım.

ferhan007
03-03-2008, 10:06 PM
şunu unutmayalımki inanç başarının anahtarıdır.şimdi biz okb lilerin bu hastalığa yakalanmamızın nedenleri genel olarak 2 başlık altında birleşir.
birinci neden biyolojik faktörler ikinci neden ise kişiliğimizi oluşturan çevresel ve kalıtsal neden.kabaca benim okb ye yakalanmamın nedenleri neyse diğer okb lilerinde hastalığa yakalanma nedenleride genelde aynıdır
yani ben eğer ben lustral ile iğleşmişsem sende lustral kullanıp iğleşmiyosan bu diğer anafranil yada faverin ile de iğpleşmeyeceğin anlamına gelmez.muhakkakki bir antidepresana cevap vereceksindir.buda ancak deneme yanılma yöntemiyle yapılacak bişeydir.

zainstyle
04-03-2008, 12:08 AM
merhabalar..bn yaklaşık 8 aydır metafizik okb hastalıgıyla ugraşıyorm...bana bu hastalık bi olay sorası bulaştı...olayda:,kendime yapabilecegim en büyük kötülügü yaptım ve uyuşturucu madde kullandım onun etkisiyle 3 saat boyunca kendime saçma sapan sorular sormaya başladım,,insanlar nie var,bn nerdeyim,bn nasıl yürüyebiliyorm,nası konuşabiliyom,şüpheler,korkular ve saçma sapan sorularla geçen 3 saat :( ..3 saat sonunda kendime geldim..ama gelememişim... aradan 3 normal gün geçtikten sora bn aynı şeyleri tekrardan yaşamaya başladım..8 aydır da devam ediyor..dayanamadıgım zaman olmuştu intihara bile kalkıştım :( ...7 aydırda psikologa gidiyorum..anafranil ve serquel die ilaçlar kullandım ama nafile..sizlerin nası iyileştiginizi ve geçmesi için neler yaptıgınızı merak ediyorum..cvp yazarsanız sevinirim..hoşçakalın...

04-03-2008, 05:52 PM
merhabalar..bn yaklaşık 8 aydır metafizik okb hastalıgıyla ugraşıyorm...bana bu hastalık bi olay sorası bulaştı...olayda:,kendime yapabilecegim en büyük kötülügü yaptım ve uyuşturucu madde kullandım onun etkisiyle 3 saat boyunca kendime saçma sapan sorular sormaya başladım,,insanlar nie var,bn nerdeyim,bn nasıl yürüyebiliyorm,nası konuşabiliyom,şüpheler,korkular ve saçma sapan sorularla geçen 3 saat :( ..3 saat sonunda kendime geldim..ama gelememişim... aradan 3 normal gün geçtikten sora bn aynı şeyleri tekrardan yaşamaya başladım..8 aydır da devam ediyor..dayanamadıgım zaman olmuştu intihara bile kalkıştım :( ...7 aydırda psikologa gidiyorum..anafranil ve serquel die ilaçlar kullandım ama nafile..sizlerin nası iyileştiginizi ve geçmesi için neler yaptıgınızı merak ediyorum..cvp yazarsanız sevinirim..hoşçakalın...

Bizlerin neler yaşadığını eski forumları okuyarak öğrenebilirsin.Öncelikle erken sonuç beklemişsin.. ben 3 senedir ilaç kulanıyorum ve hala okb lerim bitmiş değil.Demek istediğim okb tedavisi uzun zaman alıyor hemen sonuç beklemek yanlış.Lütfen tedavini yarım bırakma ve ilaçlarını düzenli olarak kullan.

baranhera
21-03-2008, 12:54 AM
arkadaslar ben yenıyım bana yardım edermısınız benım takıntılarım bayagı cok zannedersem metafızık takıntı bana yardım erdermsıınız

baranhera
21-03-2008, 12:55 AM
arkadaslar ben yenıyım bana yardım edermısınız benım takıntılarım bayagı cok zannedersem metafızık takıntı bana yardım erdermsıınız

kadir.47
11-07-2009, 11:50 AM
arkadaşlar birşey soracağım lütfen okuyun

ben anafranil aldım 25 mg, ilk alışımda 25 mg aldım ama mide aşırı ağrıyor sizce napayım bir fikriniz varmı bıraktım ilacı ama gene içmekten korkuyorum inanılmaz derecede midem ağrıyor baş dönmesi var ama onu es geçiyorum.

hayırlı günler

narsist84
13-10-2010, 10:07 AM
ferhan kardeşş öncelikle şunu söliyim..ilaçların kişiden kişiye göre değişiklik gösterdğini biliorum..ben 200 mg faverin prozac ve rivotril kullanıorum..fakat 7 aydır sürekli bi yer değiştirme obsesyonları oluo..şu an örneğin metafizik obsesyonları var sadece düşüncede..kompulsiyonlarım yok..BU HAFTA DOKTORDA RANDEVUM var.ACABA DİORUMKİ İLAÇLARIMI DEĞİŞTİRME fikrinimi sunsam..nasılsa bisürü ilaç var..mesela senin birleşimin olabilir.lustral-anafranil....sonuçta tabiki kararı doktor vericek ama bence en azından plasebo etkisi bile olcak olsa razıyım...

adıge
06-11-2010, 08:13 PM
2 yıldır okb yim 200 lustral kullanıyordum doktor abilifye de başladı biraz korkuyorum bu ilacı ne amaçla vermiş olabilir??

adıge
06-11-2010, 08:14 PM
2 yıldır okb yim 200 lustral kullanıyordum doktor abilifye de başladı biraz korkuyorum bu ilacı ne amaçla vermiş olabilir?? acaba ben daha mı kötüye gidiyorum da fazladan ilaca başladık??

adıge
06-11-2010, 08:15 PM
sadece okb için abilify çok mu ağır

adıge
06-11-2010, 08:16 PM
bana yardım ederseniz çok sevinirim kimse yok danışabileceğim

forer
13-01-2012, 10:00 PM
merhaba arkadaşlar ben psikologa 1 sene once gittim obsesif kompulsif yuzunden lustral 50 mg içiyordum. Daha sonra tekrar psikologa gitmedim ama suan cok büyük bir obsesif kompulsif var düşüncelerim beynimde beni mahvediyor o yuzden lustralı 100 mg içmeye basladım yani 2 tane 50m lustral ıcıyorum sızce psikologa sormam lazım mı ilacı arttırıp içtiğim için ?