PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Efexor Kullanıyorum Ama Hiç İyi Değilim. (Paxil'e geçtim)

Noxco
20-01-2008, 11:27 PM
3 haftadır Efexor (günde 75 mg) kullanıyorum. Akşamları yatmadan evvel seroquel aldığım icin öğle vakti ancak uyanabiliyorum, ve kendimi çok kötü hissediyorum, Efexoru içtikten yaklaşık bir 5-6 saat sonra yani akşama doğru ancak biraz düzelir gibi oluyorum. Genel anlamda çok kötüyüm, korkularım azalmadı, herşeyden korkuyorum, ne yapacağımı şaşırdım. İlacımı araştırırken buraya kadar geldim, üye olayım dedim, Efexor hakkındada hiç iyi şeyler okumadım, ne olacak benim bu halim. :cry:
Daha öncede 6 ay Paxil kullanmış, iyi olmuştum, ama onuda bırakana kadar ölmüştüm resmen. Buraya neden yazdığımıda bilmiyorum aslında :?

hiperdepresif
21-01-2008, 10:06 AM
efexor'un etkisini göstermesi biraz zaman alabilir.
sabırlı olmalısın.
gereken sürede halen olumlu yanıt alamadıysan doktorunla konuşursun, ilacı değiştirir. geçmiş olsun.

Umut34
21-01-2008, 01:31 PM
Sevgili Noxco ,

Depresyon tedavisi için Effexor’u kullanan 676 kişinin bu ilacın depresyona tesiri için verdikleri puan ortalaması 10 üzerinden 6.2 olmaktadır. (Link1) Bu kişilerin çoğu Efexor’u uzun süre kullanmalarına rağmen kötü yan tesirlerinin devam etmesi yüzünden ilacı bırakmak mecburiyetinde kaldıklarını söylemektedirler. Ayrıca bu kişiler arasında yavaş yavaş dahi olsa ilacı bırakma esnasında çok kütü geri çekilim reaksiyonlarıyla karşılaşdıklarını söyleyenler mevcuttur.

Buna benzer yorumlarda sitemiz ilaç forumundaki ”EFEXOR XR DİKKATİNEEEE” başlığına gelen cevaplardada mevcuttur.

Effexor major depresyon yanı sıra anksiyete ve panik bozuklukların tedavisindede yardımcı olmaktadır.

Netice: Effexor hakkında burada yazdıklarım tamamen bu ilacı kullanmış olanların gerçek tecrübelerine dayanmaktadır.Ve pek okadarda iç açıcı değillerdir.Dolayısıyle kullanıp kullanmama hakkında tereddüte düşmeniz normalder. Bu tereddütünüz nedeniyle Effexor kullanmama dileğinizi (eğer varsa) vakit geçirmeden bunu yazan doktora bildirmekle işe başlayın. Baktınız israr ediyor, size tatmin edeci bir cevap vermiyor. Yeni bir doktora müracaat ediniz o sizi büyük ihtimalle Effexor’u kullanmaya zorlamıyacak, başka bir ilaç yazacaktır. Effexor’u doktorun vereceği bir programa göre yavaş yavaş bırakın.

Geçmiş olsun,

Umut34

Link1: http://www.revolutionhealth.com/drugs-treatments/rating/effexor-for-depression

Not: Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez

Noxco
21-01-2008, 04:44 PM
Cevaplar için çok teşekkür ediyorum. 3 haftadır kullanıyorum bu ilac. Şuan ellerim titreyerek yazıyorum, çok daha kötüyüm. Efexor hakkında yazılanların çoğunuda okudum, ve bende göstermiş olduğu etkiyide gördüm, yaşıyorum şuan. Nihayetinde doktorumla görüştüm. Eskiden görmüş olduğum ve başarılı sonuç vermiş tedaviye geri dönme kararı aldık.

Daha önce Paxil günde bir, sülpir günde iki adet ile tedavi olmuştum, şimdi ise;

Paxil günde 2 tane
Sülpir günde 3 tane olarak başlıycaz, demekki şuan dahada kötüyüm.

Umarim düzelirim...

hiperdepresif
21-01-2008, 05:14 PM
paxil dozunun artmış olması durumnun daha kötü olduğu anlamına gelmek zorunda değil. efexor'un olumsuz etkilerini ve geri çekilme yakınmalarını telafi etmek amacıyla farklı bir doz uygulamasına da gidilmiş olabilir. rahat olun lütfen.

Noxco
21-01-2008, 05:24 PM
Bu foruma Efexoru google dan araştırırken bulup girdim üye oldum. Bu kadar samimi, ilgili ve iyi insanlarla karşılaşacağımı ummuyordum açıkcası. Forumu az çok okudum, gördüğüm dayanışma beni hakikaten çok mutlu etti. Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar... İnşaallah 1 aya kalmaz normale döner, sakin ve dingin kafayla yazışır, daha yakından tanışırız. Allah razı olsun.

hiperdepresif
21-01-2008, 05:30 PM
senden de razı olsun, geçmiş olsun.

Noxco
21-01-2008, 11:38 PM
Teşekkürler.

21-01-2008, 11:43 PM
bu ilaç hakkında bilgim yok ama gördüğüm kadarıyla psikiyatrik ilaçların çoğunda ilk zamanlar alışırken bayağı bi yan etkilerle ve zorluklarla karşılaşılıyor...belki de vücudun alışması gerekiyordur
mesela benim şu anda kullandığım ilacın alışma süresi 1-2 haftaydı ve yan etkileri vardı...git gide azaldı
bence prospektüsüne bak, eğer böyle bi zaman belirtilmişse dikkate al...ama uzun bi zaman geçtiği halde hala iyi gelmediğini görüyosan doktoruna danış bence...geçmiş olsun

Noxco
21-01-2008, 11:47 PM
anemon
İlacı 3 hafta kullandım. İlaçla tanışmamda, kendi doktorumu bulamayınca başka bir doktora başvurmamla oldu. Daha sonra kendi doktoruma ulaştığımda, ilacı görünce hicde sevmedi doğrusu, ama madem başlamışsın bi devam et bakalım görelim dedi. Daha önce paxil ile tedavi olmuştum. Neyse ilk 2 hafta çok çok iyiydim. Ama son bir hafta resmen kafayı yemek üzereyim. Bir araştırayım dedim Efexoru, internet alemindeki 100 mesajın 99'u olumsuz! Nihayetinde bugun doktoruma başvurup bıraktım bakalım, paxile gectik ama ne olur bilmiyorum, bunu ilerleyen günlerde görecez.

sevde_
22-01-2008, 12:04 AM
Sevgili Noxco ,

Depresyon tedavisi için Effexor’u kullanan 676 kişinin bu ilacın depresyona tesiri için verdikleri puan ortalaması 10 üzerinden 6.2 olmaktadır. (Link1) Bu kişilerin çoğu Efexor’u uzun süre kullanmalarına rağmen kötü yan tesirlerinin devam etmesi yüzünden ilacı bırakmak mecburiyetinde kaldıklarını söylemektedirler. Ayrıca bu kişiler arasında yavaş yavaş dahi olsa ilacı bırakma esnasında çok kütü geri çekilim reaksiyonlarıyla karşılaşdıklarını söyleyenler mevcuttur.

Buna benzer yorumlarda sitemiz ilaç forumundaki ”EFEXOR XR DİKKATİNEEEE” başlığına gelen cevaplardada mevcuttur.

Effexor major depresyon yanı sıra anksiyete ve panik bozuklukların tedavisindede yardımcı olmaktadır.

Netice: Effexor hakkında burada yazdıklarım tamamen bu ilacı kullanmış olanların gerçek tecrübelerine dayanmaktadır.Ve pek okadarda iç açıcı değillerdir.Dolayısıyle kullanıp kullanmama hakkında tereddüte düşmeniz normalder. Bu tereddütünüz nedeniyle Effexor kullanmama dileğinizi (eğer varsa) vakit geçirmeden bunu yazan doktora bildirmekle işe başlayın. Baktınız israr ediyor, size tatmin edeci bir cevap vermiyor. Yeni bir doktora müracaat ediniz o sizi büyük ihtimalle Effexor’u kullanmaya zorlamıyacak, başka bir ilaç yazacaktır. Effexor’u doktorun vereceği bir programa göre yavaş yavaş bırakın.

Geçmiş olsun,

Umut34

Link1: http://www.revolutionhealth.com/drugs-treatments/rating/effexor-for-depression

Not: Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez
umut34 haklı noxco...doktorum banada daha önce efexor'u vermişti ve bu konulardan dolayı doktorumla görüştüm ve başka bir ilaç yazdı alternatif olarak efexor'a.ayrıca seroquel adlı ilaç gerçekten çok ağır doktor daha önce bu ilacıda verdi üstelik çok yüksek bir dozdu 300 ml gibi ve ben 2 gün sürekli uyudum ve uyandığımdada hala uykumu alamamıştım :roll: sonuç onuda değiştirmesini söyledim doktora.ağır geldiğini söyledim.Allah'dan doktorum çok anlayışlıydı :) içmiyeceğimide anlayınca mecburen değiştiriyordu :D ancak şimdi kendi doktorum vatani görevini yapmaya gittiği için başka bir doktor geldi onun yerine ve çok otorite içiceksin başka yolu yok diyor :( siz kaç ml kullanıyorsunuz?

ben_sen_o
22-01-2008, 12:10 AM
bende uzun zamandır efexor kullanıyorum ben çok memlunum bende anksieyete var bana iyi geldi paxilde kullanıyorum ondanda memlunum biraz zaman lazım düzeliceksin ben neler yaşadım ama zamanla düzeldim daha öncede yaşamışsın biraz zaman

Noxco
22-01-2008, 12:30 AM
sevde_
Çok geçmiş olsun, valla doktor ne diyosa yapıcaz, yok başka yolu :) Ben efexoru 75 mg aliyordum, Seroquel in ne işe yaradığını bile bilmiyordum, doktor akşam tok karnına iç dedi bir tablet. Kaç mg bilmiyorum ama o bir tablet akşam altıda beni yatağa düşürüp, ertesi gün bazen öğlen ancak kaldırıyordu. Doktora bunu söylediğimde ikiye bölmemi söyledi ama yine ağır geldi, dörde böldüm yine, ve bugun artık her ikisinide çöpe attım, kullanmayacağım, Paxil ve Sülpire geçtik bakalım.

Ben 75mg Efexor, 25mg Seroquel kullaniyodum.
Fakat şimdi; Sabah/Akşam olmak üzere 2x20 mg Paksil yani günde 40 mg, Sabah/Akşam/Öğlen olmak üzerede 3x50 mg Sülpir yani günde 150 mg alıyorum.

ben_sen_o
Geçmiş olsun. Haklısın bu hastalık öyle baş ağrısı gibi ağrı kesici alınca gecen türden değil, bunu yıllar öncesinden biliyorum ama, işte insan bunalınca, ilacı icer icmez, sanki o kabustan uyanmak istiyor, benim icin daha 1 ay kadar zaman var, bununda bilincindeyim ama, Efexor beni duman etti, hele bu son 1 haftayı nasıl gecirdiğimi anlatamam, inşaallah yeni ilaclar işe yarıyacak ve 20 gün sonra eski sağlığıma kavuşacağım. Yanlız bunun kötü tarafı, ensemdeki sertleşme ve bunun takibinde gelen baş ağrısı, buda olmasa paksil ve sülpir benim icin çok iyi.

Edit: Efexora başladığımdan beri bende birde görme bozukluğu başladı, bunu telefondaki sms leri görememeye başlayınca anladım, burnumun dibine getirip anca okuyorum, birde bazen gözümün önünden renkli cisimcikler uçuşuyor :lol:

sevde_
22-01-2008, 12:32 AM
pardon rahatsızlığınız neydi noxco?benim ilaç serimden gidiyorsunuzda :)
paksil hariç...o ilacı kullanmadım...geneldede iyi olduğu yazılıyor yorumlarda...inşallah bu ilaçlar fayda eder...

Noxco
22-01-2008, 12:43 AM
sevde_ yukarıya bi kac ekleme daha yaptım, umarım sorularının cevabı olmuştur. Valla ben bi kac kez sordum ama yanıt alamadım, rahatsızlığımın adını inanki bilmiyorum :lol: Ama hafta ici tekrar gidecem doktora, bu kez öğrencem, işin doğrusu pekde merak edip sormadım, benim tek sorduğum şey "iyileşcekmiyim doktor hanım" oluyor genelde :lol:
İlaçlarımız madem aynı, eğer problemlerimizde aynı ise, benimkide senin hastalıktan.
Bende korku vardı, endişe, her an birşey olacakmış korkusu, ani seslerden korkma, gürültü yapan üst kattaki komşumu öldürme planları yaparken buluyodum bazen kendimi, sonra hiç alakasız şeyleri kafaya takıp, çok kötü senaryolar düşünürken buluyodum kendimi vs. vs. yani abuk bi durum, Allah yardım etsin.

sevde_
22-01-2008, 09:37 AM
sevde_ yukarıya bi kac ekleme daha yaptım, umarım sorularının cevabı olmuştur. Valla ben bi kac kez sordum ama yanıt alamadım, rahatsızlığımın adını inanki bilmiyorum :lol: Ama hafta ici tekrar gidecem doktora, bu kez öğrencem, işin doğrusu pekde merak edip sormadım, benim tek sorduğum şey "iyileşcekmiyim doktor hanım" oluyor genelde :lol:
İlaçlarımız madem aynı, eğer problemlerimizde aynı ise, benimkide senin hastalıktan.
Bende korku vardı, endişe, her an birşey olacakmış korkusu, ani seslerden korkma, gürültü yapan üst kattaki komşumu öldürme planları yaparken buluyodum bazen kendimi, sonra hiç alakasız şeyleri kafaya takıp, çok kötü senaryolar düşünürken buluyodum kendimi vs. vs. yani abuk bi durum, Allah yardım etsin. 8O yok ben hiç öldürme planı yapmadım :oops: arkadaş senin biraz daha ileriymiş :lol:

Noxco
22-01-2008, 01:09 PM
:lol:
O halde beterin beteri varmış, halime şükür edeyim demen lazım :P

Umut34
22-01-2008, 02:13 PM
Sevgili Noxco,

Sülfir ilacının adını ilk olarak sizden işittim. Webde yaptığım araştırmalarda ise ilacın SF Sosyal anksiyete bozuklukları için direkt bir kullanımına ait bilgiye rastlamadım. Ancak Hürriyet gazetesinde kısa bir cümleye rastladım.

“Sulpir: Küçük dozları yatıştırıcı, büyük dozları şizofreni için kullanılıyor.”

Birde İlaç tedavisi forumunda “Demret’in 6 Şubat, 2005 de SÜLPİR adıyla yayınladığı bir yazısına rastladım. Bu yazısında Demret şöyle demekte.

“doktorum BANA SÜLPİR DİYE BİR İLAÇ VERDİ.. KAFAM İYİ ÇALIŞMAZ OLDU.. SALAK GİBİ HİSSEDİYORUM KENDİMİ... BEYİNSEL GÜÇ SIFIRDA... AYRICA KİLODA ALDIRDI... İĞRENÇ BİR İLAÇÇÇ... AMA HAYAT ÇOK GÜZELL ... : ))) “

Doktorunuzu görmeğe gittiğinizde, Sülfir’i ne amaçla (sizin üzerinizde nasıl bir fonksiyonu olması için) yazdığını sizin için mümkünse öğrenebilip bu başlık altında bildirirseniz memnun olurum.

Saygılarımla,

Umut34

Not: Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez.

Noxco
22-01-2008, 10:31 PM
Sayın Umut34

Sorunuzu aynen iletip, cevabını alacağım ama, yanlış hatırlamıyorsam, ki 2 sene evvel ilk almıştım sülpiri ve yatıştırıcı, sakinleştirici olarak vermişti. Sabah Akşam iki kez alıyordum.

“doktorum BANA SÜLPİR DİYE BİR İLAÇ VERDİ.. KAFAM İYİ ÇALIŞMAZ OLDU.. SALAK GİBİ HİSSEDİYORUM KENDİMİ... BEYİNSEL GÜÇ SIFIRDA... AYRICA KİLODA ALDIRDI... İĞRENÇ BİR İLAÇÇÇ... AMA HAYAT ÇOK GÜZELL ... : ))) “

Bu paragrafa aynen katılıyorum. 2 yıl geriye gittiğimde, işimde çok başarılı olan ben, şuan artık işimi yapamıyorum (Grafikerim). Çizim yapamıyorum, çalıştığım programların nerdeyse tamamını unuttum, yani burda yazılanların çoğu bende oluştu, bunun sebebinin sülpir olduğunu bilmiyordum, ama hakikaten çok salak ve şapşal hissediyorum kendimi. Eskiden zeki bir insan olarak tanınan ben, artık bazı konularda alay edilir hale geldim. Demekki bunun sebebi buymuş.

Hafta içi doktorla randevum var, bir aksilik olmaz ise sorunuzu sorcağım ve buraya yazacağım.

ALEYNAPINAR
23-01-2008, 09:20 AM
Efexor kullanan birisi olarak o ilacın bana çok zararını gördüm Dr güveniyle devam ettim ama kendim sonunda bıraktım.İlk kullanımda 1ay boyunca sürekli kendimi acillerde buldum yan etkileri yüzünden dişlerimde kilitlenme,titreme,çığlık çığlığa ağlamak halleri... gibi şeylerle geçirdim.Daha sonra acayip kilo almaya başladım ve 3senede 17 kilo aldım ilacı kullanırken.Yemek düzenim bozuldu daha neler neler.Çok bağışıklıl yapıyor bence dr'una git o ilacı kullanma.Dr daha iyi bilir diceksiniz ama ben olsam kullanmam bir daha ki aklım olsa.
Sevgiyle kal.

Noxco
23-01-2008, 11:48 AM
ALEYNAPINAR
Çok teşekkürler. Zaten buralarda yazılanları okuyunca, birde bende baş gösterdiği kötü etkileride görünce, o gün doktorumla görüşüp ilacı kestim. Biraz araştırınca çevremdede o ilaçtan kullanıp, zor durumda kalan insanların olduğunu gördüm. Faydasını görende olmuş ama çok azınlıkta bunlar. Şuan başka ilaçlarla devam ediyorum, Efexordan bana kalan, gün boyu süren mide bulantısı, oda geçer inşaallah.

Mutlukal...

hiperdepresif
23-01-2008, 12:02 PM
hayret yaa
ben çok yararını görmüştüm halbuki
ilk aldığım gece gördüğüm tatlı rüyadan itibaren tam 2.5 senem mutlu mesut, keyifli, toz pembe bir dünyada yaşadığım tıpkı bir sebze hayatı gibi geçti :lol:

Umut34
23-01-2008, 04:13 PM
Sevgili Noxco,

Eğer geç kalmamışsam, doktora gittiğinizde Sülpir’i yatıştırıcı, sakinleştirici olarak verdiğini söylemesi halinde bu ilacı 2 yıl önce kullandığınızı, zekanız ve hafızanız üzerinde çok kötü tesirlerin bu ilaç yüzünden olduğunu zannettiğinizi söyleyin. Bir arkadaşınızın zaman zaman aldığı aşırı stresle başa çıkmada bir sakinleştici olan Nervium kullandığını mümkünse Paksil’le alınmasında mahsur yoksa sizede bu ilacı yazmasını rica edin. Aynı guruptaki Xanax ve Rivotril olabilirsede bu ilaçlar Nervium’a göre çok kuvvetli ve bırakılması zor olanlardır. Buna mukabil Nervium’un sakinleştirici etkisi yeterli ve daha uzun sürelidir. (Bu ilaçlar Yeşil reçete gerektirmektedirler) Alkolle birlikte katiyen alınmamalıdır.

ABD’de Valium(Link1) bizdeki adıyla Nervium’un yatıştırma ve sakinleştirmede en kısa yoldan faydalı olacağını psikiyatristlerimizinde bileceği kanaatindeyim. Ancak daha evvelki yazımda belirttiğim üzere maalesef psikiyatristerimiz bu ilaçların bağımlılık riskinden mesul olmamak için olsa gerek dolanbaçlı yollardan başka ilaçları yazmayı tercih etmektedirler. Bu başka ilaçlar hem yeterince tesirli olmamakta, hemde uzun süreli kullanımda bazende yeni zihinsel bozukluklara (sizinde şüpheye düştüğünüz gibi) yol açabilmektedirler.

Link1: http://www.askapatient.com/viewrating.asp?drug=13263&name=VALIUM

Saygılarımla,

Umut34

ben_sen_o
23-01-2008, 04:48 PM
boyunda ağrı bendede oluyo yanma falan oluyo bazen baktırdım boynumda hiç bir şey yok .....

stresten heralde....

semaver
23-01-2008, 05:49 PM
yazımda belirttiğim üzere maalesef psikiyatristerimiz bu ilaçların bağımlılık riskinden mesul olmamak için olsa gerek dolanbaçlı yollardan başka ilaçları yazmayı tercih etmektedirler. Bu başka ilaçlar hem yeterince tesirli olmamakta, hemde uzun süreli kullanımda bazende yeni zihinsel bozukluklara (sizinde şüpheye düştüğünüz gibi) yol açabilmektedirler.

size aynen katılıyorum. Yazdıkları diğer ilaçlar sadece vakit kaybı olmaktanda
öte zarar da verebiliyorlar.

Oysa yeşil reçeteli ilaçlardan vermiş olsalar zaten reçetesiz de alınamadığına göre hastanın takibini yapmakta daha kolay olacaktır.

Noxco
24-01-2008, 12:36 AM
Sayın Umut34
Randevum yarına, Allah kısmet ederse yarın öğleden sonra doktorumdayım. Bu söylediklerinizi aynen ileteceğim. Eğer kabul edersede, o söylediğiniz ilacı, yani Nerviumu vermesini rica ederim kendisine. Daha önce xanax da verilmişti bana, Efexorun yanında, gerektiğinde yarım tablet olarak, ama çok kullanmadım. Nervium hic kullanmadığım bir ilaç, eğer sülpirden daha iyi gelecekse bana, kesinlikle onu kullanmayı tercih ederim. Zira bu bendeki problem, bütün hayatımı olumsuz etkiler nitelikte.

Yakında neticeyi bildiririm buradan...

Noxco
24-01-2008, 12:38 AM
boyunda ağrı bendede oluyo yanma falan oluyo bazen baktırdım boynumda hiç bir şey yok .....

stresten heralde....

Stresli yada aniden sinirlendiğim zamanlarda bendede boynumda bir ağrı oluşuyor ama, Paxil ve sülpiri kullanmaya başladığım günden itibaren bende stres yok. Ama boyun ve sırt ağrılarım, Paxil ve sülpire başladığım gün başladı ve halen devam etmekte... Bence ilaçtan, ama hangisinden bilmiyorum.

morsu
24-01-2008, 12:45 AM
Noxco;
Arkadaslar gereken acıklamalarda bulunmuslar ben de cok aksi bir sey soylemeyecegim ama bu konuya yazmadan duramadım..ben de doz arttıratak efexor kullandım..fakat ılacı bırakmaya karar verdıgınızde yoksunluk sendromu berbat..efexor ılk zamanlarda cok faydalı geldı bana...ılac sana ıyı ya da kotu gelır bunu sadece doktorun bılebılır bu konuda hıc bır sozum olamaz..ama efexor kullanacak bır kısının ıkı kere dusunmesı gerekır dıye dusunuyorum..inanılmaz halsizlikler mide bulantılar bas donmeleri oluyor ılacı bırakma asamasında..

siz ve doktorunuz sızın ıcın en ıyı olana kadar vereceksınız tabii ama dedigim gibi soylemeden konuya yazı yazmadan durmam olanaksızdı..

gecmıs olsun..

Noxco
24-01-2008, 12:49 AM
morsu
Teşekkür ederim ilgine. Bana efexoru yazan başka bir doktordu, asıl kendi doktoruma gittiğimde "yanlış yapmış, daha önce tedavi olduğun ilaca devam etmeliydi" demişti, bu banada çok mantıklı gelmişti ama iyi hadi devam et bakalım efexora deyince 3 hafta kullandım, ve ilk 2 hafta çok iyidim, son 1 hafta ise tam bir kabus. Şimdi paxil ile gayet iyiyim, inşaallah dahada iyi olacağım. Ama bununda bu ensedeki ağrı ve gözlerdeki yanma olayı kötü.

morsu
24-01-2008, 12:54 AM
Aslına bakarsanız sanırım hemen hemen tum ılacların bırakılmasından sonra cesıtlı etkıler goruluyor..sadece agırlıkları farklı oluyor sonucta oyle ya da boyle vucut buna alısıyor..ben efexor kullanımına ''benım beynım bu ılactan daha guclu '' dıyerek bırden kesınce dunyam dönmüstü :) bu da yanlıs tabii..tekrar cok gecmis olsun..ilaclara cok teslım olmayalımdan yanayım bunu da eklemek isterim..

Noxco
25-01-2008, 10:03 PM
Sayın Umut34

Dün doktoruma gitti. Sülpiri bana sakinleştirici olarak vermiş. Nerviumu da sordum kendisine, bağımlılık riski daha çok olduğundan, o tip ilaçları pek vermek istemiyormuş, ama dilersem bi tane yazabileceğini söyledi bende aldım. Bugun sabah 1 tane aldım ilactan ama çokta bir faydasını görmedim, bana göre sülpir daha etkili.

Paxil ve sülpire bir ay daha devam edecekmişim. Hastalığım Depresyon imiş. Bir ay sonra karaciger ile ilgili bişey yapılacakmış, birde kilo kontrolu, çok uzun konuştuğumuz icin bir çoğunu unuttum :) Şimdilik durum bu.

segah
26-01-2008, 02:02 AM
2 ay prozac tedavisinden sonra efexore basladım, kendimi duvara carpılmış gibi hissediyorum. sanki bu ilaçlar daha çıkmaza sokuyor beni. şimdi 75 mg efexor, 20 mg prozac , 100 mg serequal, ve tranko buskas kullanıyorum. kendimi iyi hissediyormuyum , hayır. sürekli uyumak ve kimseyle muhattap olmamak istiyorum. zordayım bu unipolar depresyon ve şizofreni başlangıcı hakkında bilgisi olan varsa nolur yazsın. :(

Umut34
26-01-2008, 03:27 PM
Sevgili Noxco,

Nervium yerine Sülpir’in sakinleştirici tesirinin üzerinizde daha fazla olduğunu bildirmenize teşekkür ederim.
Birkaç evvelki yazınızda Sülpir’i yatıştırıcı, sakinleştirici olarak 2 yıl önce belkide uzun zaman (3-6 ay ve fazlası) kullandığınızdan sonra, zekanız ve hafızanız üzerinde çok kötü tesirlerin bu ilaç yüzünden olduğunu zannettiğinizi belirtmiştiniz. Bu ilacın büyük dozlarının şizofreni’de kullanılır olması bu zannınızın doğru olabileceği şüphesini bendede uyartmıştı. Eğer bu zannınızdan tamamen kurtulmuşsanız Sülpir’i tercih etmenizde bir sakınca görmemekteyim.

Saygılarımla,

Umut34

Noxco
26-01-2008, 10:01 PM
Sayın Umut34
Doktorumda Sülpirin şizofren tedavisinde kullanıldığını teyit etti, bendeki bu "salaklaşma" olayınıda sorduğumda güldü ve böyle bir şeyin olmaması gerektiğini söyledi, ama ben farkediyorum bende böyle bir durum var. Hatta önceki zamanlardada olduğu gibi yani ilacı kullandığım önceki dönemdeki gibi, çevremde yine, neden öyle saf saf bakıyosun gibi uyarılar alıyorum :) Doktorumun dediğine göre bir ay sonra sülpiri kesiyoruz ve paksile devam ediyormuşuz, bakalım ne olacak bende beklemedeyim.

major_deli
13-02-2008, 07:42 PM
hemen hemen 6 ay oldu efexor'a başlayalı. 150 mg'la devam ediyorum, yaşımdan dolayı arttıramıyo daha fazla dozu. bir sürü ilaç kullanıyorum, belki efexor'dan belki diğerlerinden fayda gördüm biraz, bazı şikayetlerimde iyileşme oldu. ama genel anlamda aynı kabusları yaşıyorum hala. 7-8 aydır tedavi görüyorum, hayattan beklentim kalmadı artık. fizyolojik sıkıntılarım azalmakta sadece...

Noxco
16-05-2008, 12:02 AM
Kaç ay oldu paxil ve sülpir kullanalı, epey bi toparladım diyebilirim, ama korkularım arada nüksediyor, tam olarak hala iyileşemedim.

segah
16-05-2008, 12:08 AM
hepsini birden bırakasım geliyor bazen. gecenlerde iki gün içmeyi unuttum efexoru aman yarabbim. aynı madde bağımlıları gibi zangır zangır titredim, ayakta duramadım, nasıl bir felaketin içine düştüğümü o an anladım.

Noxco
16-05-2008, 12:11 AM
hepsini birden bırakasım geliyor bazen. gecenlerde iki gün içmeyi unuttum efexoru aman yarabbim. aynı madde bağımlıları gibi zangır zangır titredim, ayakta duramadım, nasıl bir felaketin içine düştüğümü o an anladım.

Böyle düşünmeyin, efexor banada yaramadı, 3 hafta kullandım ve paxile geçtim. Öyle pat diye bırakılmaz ilaçlar, bunu ancak doktor kontrolünde bırakmalısın. Çevremde faydasını gören bi kaç kişide var.

Geçmiş olsun.

segah
16-05-2008, 12:16 AM
ben aylardır kullanıyorum. offffff yarın doktora gidicem, kendimi berbat hissediyorum, 16 kg aldım çıldırmak üzereyim. 300 mg efexor alacağıma 40 mg prozac alsam bundan iyiydi, yarın uzun uzun konusucam bu meseleyi

Noxco
16-05-2008, 12:17 AM
Sakin ve rahat ol, emin ol herşey düzelecek, sadece doğru ilacı ve doğru doktoru bul. Bu bazen biraz zaman alabiliyor ama, unutmaki her derdin bir dermanı vardır, bu senin içinde bulunduğun durum ve rahatsızlığında var, ama azıcık sabır, inan herşey çok güzel olacak...

16-05-2008, 10:19 AM

stresten heralde....

Stresli yada aniden sinirlendiğim zamanlarda bendede boynumda bir ağrı oluşuyor ama, Paxil ve sülpiri kullanmaya başladığım günden itibaren bende stres yok. Ama boyun ve sırt ağrılarım, Paxil ve sülpire başladığım gün başladı ve halen devam etmekte... Bence ilaçtan, ama hangisinden bilmiyorum.

ben sülpir hiç kullanmadım ama doktorum 3 hafta önce lustral'i bıraktı ve paxil'e geçti,boynum ağırmaya başladı :(
paxil'den olabilir mi?

Noxco
16-05-2008, 10:45 AM
Boyun ağrısının paxil den olduğunu sanmıyorum, çünkü ben kullanmaya başladım başlayalı artık ağrımıyor boynum, yinede doktoruna bi sor derim.

major_deli
17-05-2008, 01:37 PM
doktorumu değiştirdiğimde efexor yerine paxil (ticariismi farklıydı) vermişti.
ama kullanmadım, bir sinir uğruna bütün ilaçlara veda ettim o gün..

Beyazgece
17-05-2008, 01:45 PM
Sevgili majör ilaçları birden bırakıp kumar oynanırmı ..ancak doktor
kontrolünde azaltarak bitirilir ..helede efexor abd de yasaklanmış bir
ilaç ..intihar eğilimi yarattığın için ..şu yazdıklarınıza bakıyorum acaba
ben sizlerden çok yaşlı olduğum içinmi ilaçları daha fazla kabulleniyorum yoksa sizler sabırsızmı davranıyorsunuz ..bu hastalık
lardan kimse ölmüyor ..eninde sonunda iyileşeceksiniz hiç umutsuzluğa
kapılamayın .. ben 17 yıldır bu ilaçları kullanıyorum .. 6 seans ekt
oldum .. bu gün 53 yaşındayım gayet sağlıklı keyifli torunumu sevmeye
gidiyorum ..ilaçları bırakmayın sabırlı olun boş durmayın mutlaka bir
uğraş bulun ..hastalığı hayatın önüne koymayın ..sevgilerimle

Legend
17-05-2008, 08:40 PM
noxco geçmiş olsun yazdıklarınızı okudum merak ettim baya zaman geçdi sülpiri kullanmaya devam ediyormusunuz? bende sülpiri 1 aydır kullanıyorum. hakkında pek fazla bilgi bulamadım kapalı kutu gibi ilaç sülpir!

Noxco
18-05-2008, 08:04 PM
noxco geçmiş olsun yazdıklarınızı okudum merak ettim baya zaman geçdi sülpiri kullanmaya devam ediyormusunuz? bende sülpiri 1 aydır kullanıyorum. hakkında pek fazla bilgi bulamadım kapalı kutu gibi ilaç sülpir!

Teşekkür ederim, sanada geçmiş olsun...

3,5 aydır kullanıyorum sülpiri ve paxili, o yüzden hangisi bende ne etki yaptı tam bilmiyorum ama iyi geldiklerini söyleyebilirim. Bana sülpir sakinleştirici olarak verilmişti, gayetde işe yarıyor ilk zamanlar, ama şimdi bünye alıştımı ne, o kadarda sakin olabildiğim söylenemez. Yine kolayca sinirlenebiliyorum.

Legend
19-05-2008, 12:18 AM
Teşekkür ederim, sanada geçmiş olsun...

3,5 aydır kullanıyorum sülpiri ve paxili, o yüzden hangisi bende ne etki yaptı tam bilmiyorum ama iyi geldiklerini söyleyebilirim. Bana sülpir sakinleştirici olarak verilmişti, gayetde işe yarıyor ilk zamanlar, ama şimdi bünye alıştımı ne, o kadarda sakin olabildiğim söylenemez. Yine kolayca sinirlenebiliyorum.

bende lustral la kullanıyorum 1,5 aydır ama birşey yok şu an acaba dr danışıp paxilemi geçsem ? kullanan herkes memnun paxilden

Noxco
20-05-2008, 11:07 PM
bende lustral la kullanıyorum 1,5 aydır ama birşey yok şu an acaba dr danışıp paxilemi geçsem ? kullanan herkes memnun paxilden

Paxil den memnunum ama, kabızlık, uyku hali, aşırı iştah açılması, cinsel yönden olumsuz etkileri olmasa...

major_deli
21-05-2008, 10:39 AM
Sevgili majör ilaçları birden bırakıp kumar oynanırmı ..ancak doktor
kontrolünde azaltarak bitirilir ..helede efexor abd de yasaklanmış bir
ilaç ..intihar eğilimi yarattığın için ..şu yazdıklarınıza bakıyorum acaba
ben sizlerden çok yaşlı olduğum içinmi ilaçları daha fazla kabulleniyorum yoksa sizler sabırsızmı davranıyorsunuz ..bu hastalık
lardan kimse ölmüyor ..eninde sonunda iyileşeceksiniz hiç umutsuzluğa
kapılamayın .. ben 17 yıldır bu ilaçları kullanıyorum .. 6 seans ekt
oldum .. bu gün 53 yaşındayım gayet sağlıklı keyifli torunumu sevmeye
gidiyorum ..ilaçları bırakmayın sabırlı olun boş durmayın mutlaka bir
uğraş bulun ..hastalığı hayatın önüne koymayın ..sevgilerimle

ablacım yaşla tecrübe doğru orantılı..
siz çok şey görmüş geçirmişsiniz, ekt bile..
bizimkisi sabırsızlık oluyo gerçekten.
hele benimki :)
ama katlanılacak gibi değildi..
ilaç kullanan halim bundan bin beterdi.
evet kumardı ama yapmam gerektiğine inanıyodum.
şimdi ise kafam karışık..

lovely
21-05-2008, 11:13 AM
bir gün unuttuğumda bana da öyle oldu durum çok ciddiydi bu durumdan hoşlanmadım ve her efexoru aldığımda kapsülün içinden biraz boşalttım sonra yarısını döktüm sonra yarısından fazlasını döktüm 3 aydır kullandığım ilacı bir hafta içinde bıraktım biz değil bizi bu hale getirenler o hapları içsin

28-05-2008, 03:25 PM
arkadaşlar ben daha önceden antidepresan kullanıyordum sonra bıraktım yok plasebo haplarımı veriyorlar bana diye bırakmamla hayatım alt üst oldu yine gittim bu sefer yaklaşık 6 aydır efexor ve remeron içiyorum ilk zamanlarda çok sersemletti yatağa zor atıyordum kendimi el titremesi falan yaptı ama şimdi gayet iyiyim sakın bırakayım demeyin çok pişman olursunuz.

28-05-2008, 03:45 PM
arkadaşlarım ben de 1,5 ay önce lustralden paxil'e geçtim ve şu an çok iyiyim zanax'a bile ihtiyaç duymuyorum her bünyede çeşitlilik gösterebilir ama paxil iyi bir ilaç...

akdeniz40
08-06-2008, 11:36 PM
Arkadaşlar efexor için ben de yaşadıklarımı sizinle paylaşmak istiyorum. Ama şunu unutmamak gerekir ki bu tür ilaçların olumlu ya da olumsuz yönleri kişiye göre değişir.Sonuçta psikolojik bir tedaviden bahsediyoruz hepimiz.
Panik atak tedavisi nedeniyle 4 yıldır efexor xr 75 mg kullanıyorum.ilk 2 yıl risperdal ile birlikte kullandım.İlk başladığım doktor bu ilacı akşam yatarken almam gerektiğini söylemişti.2 yıl böyle kullandım.Ama sonraki doktorum bunun yanlış olduğunu sabah almam gerektiğini söyledi 2 yıl da böyle aldım bu ilacı :lol: Sabah almaya başladıktan sonra olumlu etkisini daha çok hissettim.Bütün günüm insanlara gülümseyerek ve dünya yıkılsa umurumda olmaz düşüncesiyle geçiyordu :D ...Şaka bir yana bu ilaç sayesinde bende panik yapan birçok korkumdan kurtuldum.Bende yarattığı olumlu etkinin yanısıra bir takım yan etkileri de oldu tabi.İlk olarak bu 4 yıl içinde 15 kilo aldım.Yani kilo artışı yaptı bende.İlacı kullandığınız sürece zayıflamakta zorluk çekiyorsunuz.Diğer yan etkisi ereksiyon sorunu, cinsel isteksizlik ve libido azalması.Bu ilacı kullanıyorsanız çok kolay bir şekilde rahip ya da rahibe hayatı yaşayabilirsiniz :D ...Yaşadığım diğer bir yan etki ilacı sabah aldığımda tüm gün dikkat dağınıklığı ve unutkanlık.Benim yaşadığım yan etkiler bunlar.Sıra geldi ilacı bırakmaya.Bu konuda doktorumla bir türlü uzlaşamadım.Ben bırakmak istedim doktorum bir neden göstermeden devam edeceksin dedi.Bunun üzerine 4 gün önce ilacı birden kestim.İnternetten ilacı kestikten sonra neler yaşayacağımı öğrendiğim halde ilacı bıraktım.Doğru mu yanlış mı bilmiyorum yaptığım.Ama ilacı bırakmaya karar verdiğimde önce eşimle konuştum.Bırakma süreci içerisinde yaşayabileceğim olumsuzluklarda bana destek vermesini ve anlayışlı olmasını rica ettim.Bu çok önemli sevgili dostlar.Ve de öyle oldu. 4 gündür mide bulantısı,başdönmesi ve sinirlilik hat safhada.Mide bulantımı bulantı giderici ilaçlarla aşmaya çalışıyorum.Ama kararlıyım herşeye rağmen bu ilaçtan kurtulacağım.Bu ilacı kullanan ya da yeni başlayanlara tavsiyem lütfen ilacın esiri olmayın.Terketmesi bayağı zor olacağa benziyor çünkü :)

segah
09-06-2008, 01:11 AM
efexor ü iki gün almayı unuttum inanılmaz titremeler tuttu, çok kötü baş dönmesi bulantı gibi şeyler yaşadım. ama ben 300 mg kullanıyorum ağır tepkiler vermem normal.

bana kalırsa bu ilacı doktor yardımı olmadan bırakmaya çalışmayın, yavaş yavaş bırakmak bu etkilerin görülmemesini sağlayacaktır. doktorunuzu değiştirebilirsiniz ama birden kesmek çok sakıncalı. belki yardımcı hafif sakinleştiricilerle bıraktırabilir doktorlar. lüften tıbbi destek alın.

Beyazgece
09-06-2008, 08:31 AM
Akdeniz40 ben 10 yıldır efexor 75 mg kullanıyorum.. doktoruma ısrarla bırakmak istediğimi söyledim ..hayır dedi bırakmanı düşünsem ,bile azaltarak 6 ayda bırakabilirsin demişti efexor en zor
terkedilen ilaçların başında geliyor ..dr unuzu bu durumdan hemen
haberdar etmelisiniz ..birde şu var tekrardan başa dönmek gibi
bir riskide var .. ben bir kere 37.5 a düşürdüm 1 hafata sonra depresyon kapımı çalmaya başlamıştı ..tekrar dr unuzla konuşun yanlış
bir şey yapmayın nolur ..hepimiz ilaçları bırakma taraftarırıyız ama
bunu kendi başımıza yapmayalım fatura ağır geliyor o kadar emek verdiğimiz ruh sağlığımızı tekrar kaybedebiliriz .. sizi yüreklendirmek
adına iyi yapmışsınız diyemiyeceğim ..sevgilerimle

akdeniz40
09-06-2008, 10:53 PM
Teşekkürler Beyazgece...Yazdıklarına aynen katılıyorum.Ama inadım inat herşeye rağmen bu ilacı bırakmaya karar verdim :D ... Yine de ne olur olmaz diye bugün bir başka doktora gidip durumu anlattım.Eğer ilacı bırakmadan yani 5 gün önce gelseydiniz dozu azaltarak yavaş yavaş bıraktırırdım dedi.Ancak şimdi yeniden başlamak tekrar başa dönmek anlamına gelir dedi.Yan etkilerine dayanacağınıza eminseniz devam edin böyle dedi ve mide bulantısı ve sinirlilik için basit bir spazmolitik hap verdi. Sanırım başaracağım :D Bu konuda yaşayacağım herşeyi burada sizlerle paylaşmaya çalışacağım.Belki yararlı bir paylaşım olur..Sevgiyle kalın.

ben_sen_o
10-06-2008, 04:18 AM
bizi bu hala getirenler içmez bu ilaçları .....

gamsız gaddar anlayışsız insanların ruhları karamsarlığa kapılmıyor... çünkü zaten karanlıklar yeterince...

ben_sen_o
10-06-2008, 04:20 AM
lovely demişki bizi bu hale getirenler içsin bu ilaçları....

beyaz_papatya
10-06-2008, 08:56 AM
1.5 senedir efexor kullanıyorum. genel olarak bendeki yan etkisi unutkanlık oldu.ilk başlarda 150mg'la başlamıştım sonra doktorum 75mg'a düşürdü, şuanda da 37.5 mg her sabah içiyorum. doktorum yavaş yavaş bırakabilirsin , gün aşırı içmeyi dene dedi. deniyorum fakat çok zor oluyor, baş dönmesi, mide bulantısı ve kulak çınlaması 2.gün başlıyor zaten. bir de çalışırken çok zor oluyor.

major_deli
10-06-2008, 02:44 PM
Teşekkürler Beyazgece...Yazdıklarına aynen katılıyorum.Ama inadım inat herşeye rağmen bu ilacı bırakmaya karar verdim :D ... Yine de ne olur olmaz diye bugün bir başka doktora gidip durumu anlattım.Eğer ilacı bırakmadan yani 5 gün önce gelseydiniz dozu azaltarak yavaş yavaş bıraktırırdım dedi.Ancak şimdi yeniden başlamak tekrar başa dönmek anlamına gelir dedi.Yan etkilerine dayanacağınıza eminseniz devam edin böyle dedi ve mide bulantısı ve sinirlilik için basit bir spazmolitik hap verdi. Sanırım başaracağım :D Bu konuda yaşayacağım herşeyi burada sizlerle paylaşmaya çalışacağım.Belki yararlı bir paylaşım olur..Sevgiyle kalın.

akdeniz40 eğer gerçekten istiyosan bırakırsın..
ben 150mg kullanıyodum ve kimseye danışmadan hiçbir yardımcı ilaç almadan bıraktım.
zorlandım ama bıraktım.

sen bu işe bir kere kalkışmışsın diye söylüyorum bunu, yoksa yapılmamalı böyle..
doktor kontrolünda olmalı her şey...

Beyazgece
10-06-2008, 04:17 PM
Ben şimdi doktor kontrolünden geldim ..dr um efexoru tamamen bırakmamı söyledi .. bi taraftan çok s3evindim diğer taraftan burda
yazılanlardan korktum .. dr a endişelerimi söyledim hiç bir şey olmaz
tamamiyle bırakabilirsin dedi

akdeniz40
10-06-2008, 08:23 PM
Ha gayret Beyazgece birlikte kurtulalım bu beladan :D Benim 6.gün oldu ve ilk günlerden daha farklı bulantı ve başdönmesi.Daha az hissediyorum. Benim bir şansım da işim gereği devamlı oturarak çalışmam.Eğer sürekli hareket etmek zorunda kaldığınız bir işiniz varsa başdönmesi sorun yaratabiliyor.Bulantı için basit bir bulantı giderici işinize yarar.Pes etmek yok:-)

Beyazgece
10-06-2008, 10:09 PM
Akdeniz40 bu gün bıraktım yarına nasıl kalkacağım bilmiyorum
birbirimizle dayanışma içinde olalım ..her gün rapor verelim
birbirimize :)) haa gayret..Allah yardımcımız olsun..savaşa çıkar gibi
bir halim var :)) amma abarttım

akdeniz40
12-06-2008, 09:09 PM
Yupppiiiiii !!!!! Bugün 8.gün efexordan kurtulalı ve dayanılmaz sandığım yat etkileri gittikçe azalıyorrrrrr:-)))))

Noxco
21-06-2008, 02:10 AM
İlaçlarımın 4. ayındayım, lakin durum şimdilik çokta iç açıcı değil. Daha doğrusu ben beklediğim kadar iyi hissetmiyorum. Ya da ben ilaçları bir sihirli deynek gibi düşünmüştüm bilemiyorum. Hayat zor ve sıkıntılı benim için, belkide bu içinde bulunduğum durum ve yaşadıklarımdan dolayı böyledir bilemiyorum... İlaçlar yardımcı oluyor ama, yaşadığımız problemleri gidermiyor. Güçlü olmak gerek. Duygusal olmamak gerek. Zaten duygusallık, hem hayatı zindan etmemize, hemde Allah korusun nefsimize zulum den cehenneme gitmemize neden olabilecek kadar kötü bir şey...

Uyku problemi çekiyorum, sinirliyim yine. İlgisizim... Allah hayr etsin...

21-06-2008, 03:04 PM
bizi bu hala getirenler içmez bu ilaçları .....

gamsız gaddar anlayışsız insanların ruhları karamsarlığa kapılmıyor... çünkü zaten karanlıklar yeterince...

+1000

Noxco
21-06-2008, 07:28 PM
Bazen ilaç milaç hikaye diyorum, içmiyeyim diyorum, 2 gün içmesem, ensemde şimşekler çakıyor :D

Epica
21-06-2008, 09:24 PM
İlaçlarımın 4. ayındayım, lakin durum şimdilik çokta iç açıcı değil. Daha doğrusu ben beklediğim kadar iyi hissetmiyorum. Ya da ben ilaçları bir sihirli deynek gibi düşünmüştüm bilemiyorum. Hayat zor ve sıkıntılı benim için, belkide bu içinde bulunduğum durum ve yaşadıklarımdan dolayı böyledir bilemiyorum... İlaçlar yardımcı oluyor ama, yaşadığımız problemleri gidermiyor. Güçlü olmak gerek. Duygusal olmamak gerek. Zaten duygusallık, hem hayatı zindan etmemize, hemde Allah korusun nefsimize zulum den cehenneme gitmemize neden olabilecek kadar kötü bir şey...

Uyku problemi çekiyorum, sinirliyim yine. İlgisizim... Allah hayr etsin...

benimde problemlerim ilaca rağmen dinmiyor.Duygusallık mı? duygusal olduğumuz için bu haldeyiz hepimiz bence.kimisi sonradan olur kimi genetik.benimki genetik imkanı yok kurtulamam.uyku demişken bir önerim var.Eğer sende telefonunu baş ucunda tutuyorsan uykusuzluk yapar.Hatta daha kötü şeyler yapar.kabuslara neden oluyor.telefonunu yattığın yerden mümkün olduğu kadar uzağa koy.

Noxco
22-06-2008, 01:25 AM
Telefon olsa iyi, telefonlarım baş ucumda olur hep. Bundan sonra uzak tutayım o halde, umarım uykum düzene girer.

akdeniz40
23-06-2008, 10:18 PM
bugün 18 gün oldu efexorumdan ayrılalı :D ....Ve ilk günlerdeki kabusların hepisinden kurtuldum arkadaşlar...Yan etkilere karşı basit ilaçlarla bu işi hallettim..Ama sadece ilaç değil tabi...Biraz sabır ve irade herşeyi çözüyor.

Noxco
01-07-2008, 04:12 AM
4 ayı geçti ama ben pek de iyi değilim. Kendimi ot gibi hissediyorum.

oslem_parma
24-07-2008, 07:18 PM
slm effexor hakkında bılgı ararken kendımı burda buldum.ya arkadaslar sımdı dr dan gelıyorum bana effexor verdı yanında da meresa dıye bı ılac verdı.ama ben sızn yazdıklarınızı okuduktan sonra effeexor u ıçmeye korktum.hıç faydasını goren olmadımı arkadaslar .ben yarın sabah bu ılaca baslıcam etkısını farkettığım zaman sızınle burda paylasıcam.dr uma guvenıyorum bı ara ılacı yazarken acaba paxıl mı yazsam dedı bende bılmıyorum ama guçlu bı ılac olsun dedım bunu yazdı.ama sız benı korkuttunuz ya:) ve meresa ılaç adı bılgısı olan varsa bu ılacla yazarsa sevınırım

Beyazgece
24-07-2008, 07:30 PM
Ben 10 yıl efexor kullandım bırakalı 1 ay oldu ..çok faydalı bir
ilaç . yan tesirleri bende çok fazla olmadı ..hemen değil ama bir
süre sonra yararlarını göreceksiniz . benim en çok fayda gördüğüm
ilaçlardan biridir efexor .. tek sorun bırakırken ilacı biraz zorlanıyorsunuz ..geçmiş olsun

24-07-2008, 07:36 PM
slm effexor hakkında bılgı ararken kendımı burda buldum.ya arkadaslar sımdı dr dan gelıyorum bana effexor verdı yanında da meresa dıye bı ılac verdı.ama ben sızn yazdıklarınızı okuduktan sonra effeexor u ıçmeye korktum.hıç faydasını goren olmadımı arkadaslar .ben yarın sabah bu ılaca baslıcam etkısını farkettığım zaman sızınle burda paylasıcam.dr uma guvenıyorum bı ara ılacı yazarken acaba paxıl mı yazsam dedı bende bılmıyorum ama guçlu bı ılac olsun dedım bunu yazdı.ama sız benı korkuttunuz ya:) ve meresa ılaç adı bılgısı olan varsa bu ılacla yazarsa sevınırım

slm öncelikle.

efexor diğer ssriler arasından bariz bir şekilde ayrılır ve şu an en güçlüsüdür. grubu snri dir. yani hem serotonin hormonun hemde adrenalin hormonunun geri emilimini inhibe eder. yani hem daha mutlu hemde daha enerjik ve aktif hissetmenizi sağlar. ama bu etkileri hemen görmen çok olası değil. genelde 120mg ile 187mg arasındaki dozlarda etkinliği yeterlidir. yani muhtemelen 150 mg kullanmaya başladıktan 1 ay kadar sonra asıl etkisini hissedersiniz. daha erken yada daha geçte olabilir bu süre. doktorlar genelde diğer antidepresanlara öncelik verirler. mesela cipralex, paxil gibi. en son olarak efexoru yazarlar. çünkü hem yan etkileri bazen ağır olabiliyor hemde bırakma aşaması zor olabiliyor. ama buradaki olumsuz yorumlara aldanma. onlar ilacın bırakma aşamasındaki yaşadıkları sorunlardan dolayı ilacı kötülemek gereği duymuş insanlar. unutma ki efexor bana fayda etmiyor diyen bir kişiye paxil, cipralex vs. hiç fayda etmez. çünkü en iyisi en etkilisi budur. sen kullanmaya devam et.

oslem_parma
24-07-2008, 07:48 PM
tsk ederım.dr bana 75 lık verdı.umarım dedıgın gıbı benı mutlu eder:)

oslem_parma
25-07-2008, 01:45 PM
mrb ben bu sabah efexor ıçtım yenı basladım ılk defa kullanıyorum ama ıçtıkten bı kaç saat sonra bı esneme basladı durduramıyorum kendımı ardından kulaklarım uğuldamaya basladı gozlerım yasardı.bu sorunlar ıçtıgım surece devam edecekmı yoksa vucut alısınca bıtecekmı bana yardımcı olurmusnuz?

Beyazgece
25-07-2008, 02:04 PM
Oslem_parma esneme biraz uzun sürebilir ..her bünyeye göre
yan etkliler değişebiliyor ..ama uzun sürmüyor biraz sabırlı
olmamız gerekiyor ..bir hafta içinde geçmezse dr u arayın
ama merak etmeyin bünye alışıncaya kadar azıcık sıkıntılarınız
olacak ..birde yazılanları baz alıpta ilaçtan korkmayın

Ben ilacı bırakalı 33 gün oldu .. sorunlar ancak bitti ..bu sizi
korkutmasın efexor tedavide çok başarılı bir ilaç ..sevgilerimle

oslem_parma
25-07-2008, 02:17 PM
tsk ederım beyazgece..

oslem_parma
25-07-2008, 02:26 PM
bısey sorucam bırakalı 33 gun oldu dedınız bu ılac etkısı 1 aya gosterır dedıler ben sımdı bunu basladım bugun 1 ay sonra etkısını gosterdı ıyı hıssedıyorum kendımı ornek verıyorum.6 ay kullandım hersey cok guzel ılaçı bıraktıktan sonra bu ılaçın etkısı bıtıcekmı salgıladıgı serotın falan fılan onları salgılanmıcak ben yıne eskı halımemı donucem?yoksa kullandıgım ıçın vucudumdakı serotın falan normale mı donucek.yanı tedavı olmusmu olucam?

25-07-2008, 05:44 PM
eğer hastalığın kronik bir durum değilse 6 ay 1 yıl belki 2 yıl kullandıktan sonra ilacı bıraktığında eski haline dönmezsin.

serdar256
19-08-2008, 06:44 AM
Arkadaşlar bende hayatımda ilk defa bi antidepresan kullandım ve anladım adamı hayattan koparıyor ve ızdırap haline dönüştürüyor 1 ay effexor kullandım ama 1 ay önceki halime dönmek için sabırsızlanıyorum kesinlikle ama kesinlikle hiçbir antidepresanla bundan sonra işim olmaz size de tavsiyem şu bunların hepsi aynı hepsinin ayrı ayrı yan etkileri var ve bırakması bi dert kullanması bi dert zaten hayattan koparıyo insanı yaşayan bi ölü haline getiriyor ne gereği var. O antidepresanları çatır çatır yazan doktor arkadaşlara bir mesaj : bu yazdığınız antidepresanları siz bir kaç ay için ben sizin delikanlılığınızı göreyim bi.

19-08-2008, 10:26 AM
efexor ilk 15-20 gün sıkıntılı oluyor daha sonra güzel etkilerini gösteriyor 2,5 ay oldu 150mg kullanıyorum memnunum,fakat ilacı kullanırken alkol vs. şeyleri kesinki güzel etkilerini azaltmasın.

serdar256
20-08-2008, 06:48 AM
Effexor mü?
Başka seçeneğiniz varsa ona geçin gerçekten bu ilaç adamı yamultur!

20-08-2008, 04:38 PM
günde 375 mg kullandım ve bi anda bırakmam sonucu nerdeyse 20 gune yakın kusma bas ugultusu şikayeti yasadım 2 kere serum yedım.20 gunde anca toparladım kendımı galıba kullandıgım doz cok yuksektı ve ben bır anda kesınce olmus olabılır ama kullanmadan doktora bir kez daha danısın.saygılar

2008_zerrin
20-08-2008, 06:07 PM
arkadaşlar hepinize selamlar.ben 2 seneye yakın bi zamandır efexor kullandım.bırakalı 5 gün oldu ve çok zorlanıyorum.böyle bi forumdan hiç haberim olmamıştı eşim tesadüfen görmüş ve beni bilgilendirdi.Dünden beri bütün yazılarınızı okudum.Dikkatimi çeken ilk şey bi çoğunuz efexoru panik atak için kullanmışsınız ben depresyon için kullandım.sabah 150 akşam 75 ve gece xanax kullanıyordum,yaklaşık 3 ay önce azaltmaya başlamıştım,5 ün önce hastaneye kaldırıldım o sırada ilaç kullanamadım ve hastanede yattım.bende bunu fırsat bilerek ilaçlarımı bıraktım.iyi yaptığımı hala düşünüyorum ama yoksunluğun bukadar kötü geçeceğini düşünmemiştim.sizin yazılarınızdada okudum baş dönmesi ve mide bulantısı ama bende bide gece kabusları var sizdede oluyormu?inanın artık uyumaya korkar oldum.sizdede oluyorsa söyleyin lütfen kendimi çok kötü hissediyorum.böyle bi forum açtığınız için ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

20-08-2008, 06:07 PM
günde 375 mg kullandım ve bi anda bırakmam sonucu nerdeyse 20 gune yakın kusma bas ugultusu şikayeti yasadım 2 kere serum yedım.20 gunde anca toparladım kendımı galıba kullandıgım doz cok yuksektı ve ben bır anda kesınce olmus olabılır ama kullanmadan doktora bir kez daha danısın.saygılar

hocam 375 mg bir anda kesilirmi? hemde efexordan bahsediyorsun. dikkat et kendine. günde 375 mg efexor kullanan birinin bırakma süreci yaklaşık 1.5 ayı bulur.

Beyazgece
21-08-2008, 08:00 PM
2008_zerrin merhaba . Ben efexoru 8 yıldır kullanıyorum hiç bir
sorun yaşamadım ..depresyonu önleyen çok yararlı bir ilaç bana
göre .. yapılan karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerimde hiç bir
sorun çıkmadı .. haziran ayında dr biraz bünyeyi dinlendirmek
adına ilacı bıraktırdı çok zorlansamda direndim ama ne yazıkki
1 hafta önce depresyon başladı ve dr umun önerisiyle tekrar
efexora başladım .. benim hikayem bu tabiiki her ilaç farklı
kişilerde farklı etkiler gösterebilir ..geçmiş olsun kendinize iyi
bakın

21-08-2008, 08:11 PM
ben 1 aydır efexor kullanıyorum.daha once prozac ve lustral kullanmıstım ama etkısını gorememıstım.bence efexor ıyı bı antıdepresan kendımı cok ıyı hıssedıyorum.[/b][/i][/u][/url][/list][/code]

2008_zerrin
22-08-2008, 09:17 AM
Cevaplarınız için teşekkürler bende efexorun depresyonuma gerçekten iyi geldiğini yaşayarak gördüm.Karaciğerime ve böbreğime verebileceği zarar hiç aklıma gelmemişti dr da beni bu konuda bilgi vermemişti ama senin verdiğin bilgi içimi rahatlattı.Benim problemim yoksunluk sıkıntıları acaba nekadarda normale döner,bide depresyonun nüksetmesi.Yeni bir depresyon beni çok korkutuyor.Tekrar teşekkürler.

22-08-2008, 10:02 AM
karaciğerinizde GGT,AST, ve ALT değerlerine baktırınız ki herhangi bir aşırı bir yükselme var mı yok mu biliniz.ben efexorde dan çok memnunum. :lol:

Noxco
25-07-2009, 03:32 AM
Aylar sonra geri döndüm.

Düzensiz hayatım yüzünden, ilaçlarımı ve doktor kontrollerimide düzenli yapamıyorum. Yıllardır düzensiz şekilde paxil ve sülpir kullanıyorum. İlaç almadığım zamanlar çok kötüyüm, korku endişe vs. var. İlaç aldığım zaman ise daha iyi gibiyim ama tam bir iyileşme ve huzur yok yıllardır. Bu nereye kadar böyle gider bilmiyorum ama bu durum hiçte iyi bir durum değil :)

maverick7881
25-07-2009, 09:58 PM
Aylar sonra geri döndüm.

Düzensiz hayatım yüzünden, ilaçlarımı ve doktor kontrollerimide düzenli yapamıyorum. Yıllardır düzensiz şekilde paxil ve sülpir kullanıyorum. İlaç almadığım zamanlar çok kötüyüm, korku endişe vs. var. İlaç aldığım zaman ise daha iyi gibiyim ama tam bir iyileşme ve huzur yok yıllardır. Bu nereye kadar böyle gider bilmiyorum ama bu durum hiçte iyi bir durum değil :)

Aynı durum ben de var tanım tam bana uyuyor devamlı düşünüyorum suç ben de mi diye..Ama sonradan bakıyorum iyileştiğimiz dönemlerde hayatımızı düzeltmek için neler yapabilirim..ama sonradan bakıyorum ki artık çok geç sanki bu hastalık benden herşeyi alıp gitmiş...ama yine de şükretmek lazım tabi hepimiz kötüyüz iyi değiliz hep olumsuz düşünüyoruz canımız acıyor..

Ama en azından ilaçlar bir nebze de olsa işe yarıyor düşünelimki şu an ancak ekt ile normal yaşamsal fonksiyonlarını sürdürenler var...ancak kırmızı reçete ile acıları dindirelebilen kanser hastaları var..yani tek acı çeken biz değiliz

Arkadaşlar unutmayalım taşıma suyla değirmen dönmez sadece ilaç depresyon ve psikolojik rahatsızlıkların çaresi de değildir..Fakat hiçbişey yapmazken en azından yaşamsal fonksiyonlarımızı sağlayan ilaçları bırakmak da çözüm değildir....(ben çok bıraktım ve kendim üzerinde sayısız kimyasal denemeler de bulundum çare değilmiş)

Şunu unutmayın eğer antidepresan ilaçların yan etksi sizde fazla ise zaten şu an rahatsızsınız ,sağlıklı bir insana antidepresan ilaçların ne yararı ne zararı vardır...
Örneğin extacy ve türevi ilacı kullanan insanlar beyinlerinde serotonin hormonunun hepsini ani olarak harcarlar(sonra zıplarlar..) ve ertesi gün depresif bir halde kalkarlar topluma çıkamazlar enerjileri azdır bizim yaşadıklarımızı kismen yaşarlar fakat kısa zamanda 24 saatte beyin yapıları serotonin hormonunu istenilen düzeye getirir..
Bunu bir de bizim yaptığımızı düşünün olmayan serotonin tamamen harcandı :) ki denemeyin bile, kendizi öldürürsünüz....bu da bir uyarı olsun..kimsenin kullanmaması gereken uyuşturucu maddeleri özellikle bizler asla kullanmamlıyız bu da genç arkadaşlara burdan bir tavsiye gibi olsun..yani sözü nereye getirecem olumlu düşünmeyi öğrenirsek hastalığı(çok ağır değilse) 24 saatte yenebiliriz..bana sormayın benim 8 yıl oldu.::)hala devam..

romantikserseri15
26-07-2009, 12:17 AM
bende efexor kullanıyorum bende iyi değilim çok berbat bi ilaç bi gün içmeyim midem bulanıyor doktora sordum kimyası yüksek olduğundanmış falan filan bende doktor değiştirdim yeni ilaçlar yazdı değiştirecek ilaçları

anksiyete2004
10-12-2010, 10:12 PM
ben de yaklaşık 3 hafta kadar efexor kullanmıştım, burdaki bütün yorumları okudum, efexorden fayda görenlerden daha çok zarar görenlerin olduğunu bir kez daha gördüm, bırakma sırasında bırakma sendromlarının ağır olduğunu bilmiyordum onu öğrendim. noxco arkadaşın "İlaç almadığım zamanlar çok kötüyüm, korku endişe vs. var. İlaç aldığım zaman ise daha iyi gibiyim ama tam bir iyileşme ve huzur yok" cümlesi benim de durumumu yansıtıyor. prozac kullanmadığım zamanlar çok kötüyüm, kullandığım zamanlarda daha az kötüyüm.

mert77
08-08-2012, 03:54 AM
5.gün oldu bırakalı elektrik çarpması baş dönmesi çıldırma hali aşırı ağır depresyon gibi yoksunluk belirtileri çıktı gayret ediyorum 14 gün sonra tamamen geçiyomuş

mert77
08-08-2012, 09:18 PM
6.cı gün daha iyiyim

grabesmond
08-08-2012, 09:47 PM
6.cı gün daha iyiyim
ne kadar süre kullandın?

mert77
08-08-2012, 10:01 PM
1.5 yıl etkisi bitmişti zaten

grabesmond
08-08-2012, 10:05 PM
1.5 yıl etkisi bitmişti zaten
etkisini gördün mü peki uzun vadede? 3 haftadır kullanıyorum da, ilaçla ilgili endişelerim var.

mert77
08-08-2012, 10:27 PM
gördüm ama bi süre sonra etkisi geçiyo

Noxco
25-09-2012, 02:54 AM
Prozac verdi doktor, 2 haftadır kullanıyorum, hiç bir şey umrumda değil :)

kahramanhero
13-10-2012, 10:43 PM
kendimi kobay gibi hissediyorum

kahramanhero
13-10-2012, 11:19 PM
arkadaşlar.biri bana cevap versin yaw..iyi değilim valla...deprem olsada gebersem diye düşünüyorum..

kahramanhero
13-10-2012, 11:27 PM
çatışmada ölmek istiyorum..en azından vatana millete hayrım olur..

kahramanhero
13-10-2012, 11:29 PM
bedavaya gitmeyelim diyorum hanii

kahramanhero
13-10-2012, 11:38 PM
bu anksiyete hastalığı genetik mi? annemdede var yıllardır..artıık bende mücadele etmeye başladım.sanırsam 5 yıl oldu ama sanki kafamda normandiya çıkartması oluyo yaw..hep ilaç değiştirmekten..

kahramanhero
13-10-2012, 11:42 PM
eee ne yapacaz ..bir alternatifin varmı peki?

KATTRE
13-10-2012, 11:47 PM
mücadele şart, mücadele için kararlılık şart, kararlılık için ne yapacağını bilmek şart.. nikin kahraman iyiymiş. demekki bilinçaltında bir kahramanlık sevdası yatıyor. aslında başarabilirsin.

çok haklısın sosyalfobik mücadele için kararlı olmak gerekiyor....

kahramanhero
14-10-2012, 12:12 AM
doğru diyorsun savaşmalıyız..mücadele yoksa ,zaferde yok..:69: