PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : paxil'den cipralex'e geçiş

dogasu22
06-07-2009, 10:51 AM
herkese merhaba,

2005 yazında panik atak ve kaygı bozuklugu yasamaya basladım.
bunun farkında olmadığım için 2006 yazına kadar hayatımın en zindan donemlerini yasadım. 1 yıl zehir oldu, universitede ve sehir dısındaydım, yemek yiyemez dısarı cıkamaz olmustum. gunde 2-3 kez krizler geliyordu, her gun aglıyordum. sonra psikiyatriste gittin 2006 yazında.
2 ay tedavi icin gittim ve bana paxil verdi, 20 mg kullandım, 6 ayda tamamen atlattım, yarıya indirip bırakmaya calıstım, tekrarlar gibi oldu bırakamadım.
2 gun onceye kadar paxile çeyrek dozda devam ediyorum, hastalıgım gecti, korkularımı yendim 2 aydır yarım 2 haftadır da ceyrek paxil içiyorum.
bırakabilirim aslında ama bu 2 aylık donemde bu sefer depresyona girdim, hiç birseyden zevk almamaya, eskiden yapmaktan keyif aldıgım seyleri yapmamaya, amacımın olmadıgını hissetmeye basladım.
mutsuzum, nısanlımla olan en ufak seyleri kafama takıyorum, ve o hastalıgımı bilmemesine ragmen bendeki mutsuzlugun farkında.
aslında paxili tamamen bırakmak da istedim, yan etkilerinden dolayı ( anorgazmi,mide yanması vs.) ama depreyona girince baska sekilde cozmem gerekitigini dusundum yoksa bu hayat boyle mutsuz geçmiyor:(((((
eczacı ağabeyim, cipralex'in en iyi ilaç oldugunu soyledi, yan etkileri azaltılmıs ve tamamen mutluluk verici bir ilaçmış.
2 gündür yarımşar olarak (5 mg) kullanıyorum.
kullanan varsa memnun mu, paxilden sonra nasıl etki yapar ve bağımlılık yaratır mı paxil gibi, bunlar hakkında yardımcı olabilir misiniz?

tesekkurler.

doğa.

can79
06-07-2009, 11:03 AM
cipralexi yaklaşık 4 sene kullandım terapi ile birlikte mukemmel oldu..daha sonra kotu bir nişanlılık yaşadım ve panik ataklarım sıklaştı..doktor değiştirmek zorunda kaldım ve cipralexten paxil e geçtim 1 aydır..bu ilaçta fena değil gibi..sanırım cipralexi uzun kullandığım için etkisi azaldı die düşünüyorum yanlış olabilir tabiki

dogasu22
06-07-2009, 12:17 PM
Ben de paxili 3 yıldır kullanıyorum, kullandıgım sürece sorun olmadı, kilo aldım hatta ( çok zayıftım hastayken), hersey guzeldi. ama uzun süre kullanınca sanırım ya etkisi azaldı ya da bana oyle geldi.
ömrüm boyunca bunu mu kullanıcam dedim ve bırakma kararı aldım. ama
hayatımı kurtaran ve beni hayata bağlayan ilaç paxildir, o ayrı.

su an tek istedigim mutlu olmak, heyecanlı olmak ve hayattan zevk almak.
evlilik arifesindeyim ama 'acaba'larla dolu bir hayatın içine sokmaya basladım kendimi, bunun nedeni belli tabi.
umarım cipralex düzene sokar hayatımı.
bu arada kilo açısından bir değişiklik yasadınız mı?
ben zayıflamak istemiyorum da:(

dogasu22
06-07-2009, 02:01 PM
forte-donna içimi rahatlattın:))
ben de paxilden once 40 kiloydum su an 48 falanım.
yani 50 civarı ideal benim için ama yan etkilerini okudugumda iştah azalması ve kilo kaybı yazıyor. benim bir arkadasım da kilo aldıgını soyluyor nasıl oluyor anlamadım:))

Umut34
07-07-2009, 12:53 PM
herkese merhaba,
............................ eczacı ağabeyim, cipralex'in en iyi ilaç oldugunu soyledi, yan etkileri azaltılmıs ve tamamen mutluluk verici bir ilaçmış. 2 gündür yarımşar olarak (5 mg) kullanıyorum.
kullanan varsa memnun mu, paxilden sonra nasıl etki yapar ve bağımlılık yaratır mı paxil gibi, bunlar hakkında yardımcı olabilir misiniz? Tesekkurler.
Sevgili Doğasu,

Aşağıda Linkini verdim sitede Major depresyonu olan erginler için “On iki Yeni Antidepresanın Yararlılık ve Kullanma Uygunluklarının Mukayesesi” adlı bir makale var.

Link: http://www.psikofarma.info/ilaclarla-ilgili-genel-konular/hangi-antidepresan-daha-etkili/

Bu makaleye göre Cipralex’in ve Lustral’ın bu hastalık için Paxil’e nazaran daha yararlı olduğu neticesine varılmış. Bu netice 25 bin 928 hastanın katıldığı rastgele şeçilen 117 adet ayrı yapılan araştırma neticelerinin mukayesinden ibarettir. Doktorlarımızın Major depresyon için ilk olarak yazacakları ilaç seçimine yararlı olacak niteliktedir.

Bu demek değildirki Major depresyonumuza Cipralex veya Lustral Paxil’e nazaran mutlaka daha iyi gelecektir, fakat iyi gelme ihtimalinin çok daha yüksek olacağı demektir.

Paxil geri çekilim reaksiyonların şiddetli olması nedeniyle bırakılması en zor antidepressanlardan biridir. Mademki Paxil’i bırakabilme aşamasına gelmeyi başarabilmişsiniz, depresyonunuz için Cipralex’i denemenizi tavsiye ederim.Bu denemenize birden bire tavsiye edilen günlük dozu yerine daha az dozlarla başlayıp yavaş yavaş arttırarak, mesela 10 gün süreden sonra tavsiye edilen günlük doza erişmenizi dilerim.

Bağımlılık dediğiniz şey aslında, ilaçları aniden bırakmamız nedeniyle psikolojik ve fiziki semptonların artmasıyla karşılaştığımız zorluklara yenik düşerek ilacı devam ettirmek durumunda kalmamızdır. Cipralex için aynı durum da söz konusudur. Fakat Paxil’e nazaran çok daha azdır. Mademki Paxil’ı tarif ettiğiniz usullerle bırakmayı başarabildiniz, gene aynı usullerle Cipralex’i de bırakmanız daha kolay olacaktır.

Paxil’i kullanmayı çok isterdim. Çünkü rahatsızlığım 20% depresyon 80% yaygın anksiyete bozukluğu ve Paxil’in yaygın anksiyete bozukluğunda Cipralex’e nazaran bazı kişilerde daha fazla etkili olduğunu öğrenmiştim. Bu nedenle olsa gerek, 5 ay önce gittiğim doktorda Paxil’in muadili olan 10mg’lık Paxera yazmıştı. Ancak yan tesirleri arasında kardiovisküler bozuklar ve hipertansiyon yaratması riski olması dolayısıyle, ki bunlar esasen bende mevcuttu, ne yazıkki kullanmaktan vaz geçtim.

Bunun yerine eskiden 1 ay kadar kullandığımda anksiyetemi aşırı arttırması yüzünden bırakmış olduğum, Cipralex’i belki bu sefer yapmaz diye kullanmağa başladım. 4,5 ay süreyle kullandım, hatta bir ara dozunu yaşımın +65 olması yüzünden kullanabileceğim en yüksek doza 15mg/gün’e 13 hafta süreyle çıkardım.

Cipralex anksiyetemin azaltması yerine arttırdığı şüphesine düştüm. Çünkü sakinleştirici ilaçları daha fazla kullanır olmuştum. Şimdiyse bırakma aşamasındayım. Geriye 9 yıldır zaman zaman nüks eden rahatsızlığım dolayısıyle doktorların yazabildikleri kardiovisküler bozukluk ve hipertansiyon yaratmıyan, faydasını gördüğüm veya şimdiye kadar kullanmadığım, başka antidepressan da kalmadı.

Geçmiş olsun, U34

Not: Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez.