PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lustral

selines
16-11-2005, 02:43 PM
ARANIZDA LUSTRAL KULLANAN VAR MI DAHA ONCE CİPRALEX İÇİYORDUM ŞİMDİ DOKTOR BUNU VERDİ AYRICA RİSPERDAL DE İÇİYORUM AKŞAMLARI BU LUSTRAL ANTİDEPRESAN AMA BENIM SORUNUM ALGILARIMIN DONMASI YANI MUTLUYUM DEPRESYONDA DEGILIM AMA DISARI CIKTIGIMDA ALGILARIM DONUYOR BAZEN ILETIŞIMIM KOPUYOR DUNYAYLA

baron
16-11-2005, 05:51 PM
Bende bir süre kullandım ve hala gece yarım kullanıyorum çok faydasında görüyorum sakinleşiyorum depresyon tedavisinde kullandım sanki bende alışkanlık oldu eğer doktor verdiyse kullanmanda fayda var

23-01-2006, 12:17 PM
Sonbahar depresyonu geçirdiğimde kullandım. İlk bir hafta ne destek ne köstek oldu derken, hiç bir faydası olmadığından hayıflanırken 10-15 gün sonra ne kadar iyi geldi, demeye başladım. Zedprex gibi aşırı gülme krizleri yapmadı (ben bunu ilaca bağlamıştım). Beni huzurlu bir şekilde, alttan alta tedavi etti. Memnun kaldım. Gene depresyona girsem (tahtaya vurarak söylüyorum çünkü ben Obsesifim) bunu kullanırdım.

Ama bu yazdıklarıma bakarak doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız değerli arkadaşlar. Bünyenin de etkisi vardır mutlaka...

Toshba
18-02-2006, 01:06 PM
Ben de Lustral kullanıyorum yaklaşık 6 aydır.Kullanmadan önce çok depresiftim,en ufak bir şeyi problem edip ağlıyordum.Şimdi en son ne zaman ağladığımı hatırlamıyorum.

haticeeda
18-02-2006, 08:48 PM
lustralın uzun sure kulanımda vucutta kıtleler olusturdugunu duydum.bılgınız varmı

qwsazx
03-04-2006, 07:20 PM
dr. agır depr. teşhisi koydu yaş 25
lustral verdi+ bi antidepr.
sabahları yarm atıyorm 3 gunden beri.
dr. 10 gün sora gel dedi.
ama eskisinden daha kötüyüm kendimi daha salak hissediyorum.
sersem gibiyim. hiç bişi canım istemiyo+kuş ötmüyo
bunları da önce ilacı kullanıpta yaşayan warmı bırakayımmı su ilacı
yoksa doktora gidip bi kutu içircem bundan

05-04-2006, 02:50 PM
her ilaç kişiden kişiye göre farklı etki gösterebilir.

18-04-2006, 03:44 PM
bipolar duygu durum bozukluğum var 1 haftadır lustral kullanıyorum depresyonda olduğum için ve çok midem bulanıyor. doktor iştah açıcı bir ilaç olduğunu söylemişti iştahsız olduğumu söylediğimde ama hala yemeği zorla ve çok az yiyorum.Mide bulantısı hiç geçmiyor 5 gündür. Ayrıca bu ilacın işe yarayıp yaramadığını daha hissetmedim.Uzun süre kullanmama gerek yokmuş. sizde de mide bulantısı yaptı mı ve yaptıysa nasıl geçti?

53261N
19-08-2006, 10:29 AM
Lustral aglamayı kesiyoda kafa olarak duzelttigini pek sanmıyorum 8 ay kullandım bıraktım

gogle
19-08-2006, 12:44 PM
lustralu annem kullandı.anneme ilk başta çok rahatlık verdi.hatta bi ara annem depresyondan çıkacak ben girecem diye bile düşünmüştüm.evde yemek var yok fatura yatırılmış yatırılmamış iş yapılmış yapılmamış umrunda değildi.ama sinirlenmiyordu
düşünmüyordu o yönlerden iyidi ama çok fazla rahatlatıyordu.

seranil
21-08-2006, 01:50 PM
haticeedacım ben 6 ay kullandım rahim içi kistler oluştu dr.duzensiz ilaç kullanımından kaynaklandıgını soylese de lustralın mı antibiyotiklerin mi yaptıgını kestiremedim. beni uzen ilacı bırakmamla 3 ay sonra eski halime donmem oldu.şimdi jinekolojik ilaçlar kullanıyorum..yinede dr.a danışmakta fayda var tesaduf te olabilir....

Ucube
13-01-2007, 06:24 PM
benim yeğenimin konuşma proplemi var psikiyatrı lustral 50 mg vermiş çocuğun hareketleri acayipleşti hiperaktifleşti ve hiçbir şeyi dinlemiyor aklına ne gelirse yapıyor ama daha 1 haftadır kullanmaya başladı bende internetten bir araştırma yapayım dedim doktorla konuşmadan önce ve gördümki çoğunlukla depresyon tedavisi üzerine kullanılmakta acaba doktor bu hapı vermekle hata mı etti yoksa geçici bir durum mu?

rugovali
12-02-2007, 01:24 AM
bende bir senedir lustral kullanıyorum. özellikle obsesif durumlu depresyonda kulanılabilecek en iyi ilaçlardan biri . ...tabi doktorlarımız dana iyi bilir...sağlık dolu günler dilerim

figen1453
12-02-2007, 01:28 PM
ŞU AN AŞIRI DEPRESYONDAYIM ESKİDENDE BÖYLE OLMUŞTUM DOKTORA GİTTİĞİMDE LUSTRAL VERMİŞTİ BİRDE YANINDA NERVİUM BENDE TEKRAR DOKTORA GİTMEDİM YİNE O İLAÇLARI ALIYORUM 4GÜNDÜR BAKALIM NE OLUCAK.DEPRESYON RESMEN FELÇ EDİYO İNSAN HAYATINI :cry:

drsma
12-02-2007, 09:42 PM
değerli arkadaşlar!

her ilacın makul ölçülerde yan etkileri olabilmektedir.. hatta bu yan etkiler bazen tedavinin ana bileşenlerinden biri olarakta kullanılmaktadır..mesela bazı ilaçların sedatif etkileri.. benim asıl ifade etmek istediğim konuya gelecek olursam, ilaç ismi ve yan etkiler konusunda malesef görüyorum ki , bazı haklı şikayetler yanında çok haksız, ilacın yan etkisi olamayacak semptomlarda sayılmakta ve bu ilaçları kullanan binlerce insanın o ilaca olan güveni zedelenmektedir..
Bendeniz ilaç firması yetkilisi değilim, bir hekim olaraktan fikir beyan ediyorum yanlış anlaşılmasın lütfen.. birbirinizle fikir alışverişi yaparken bu yazdıklarınızı okuyan kitleleride lütfen düşünüp tartışma platformu yaratın derim.. aksi halde bazı kişilerin tedavi akışları kötü etkilenebilinir düşüncesindeyim efenim..

Dr Seyfi MehmetAli / Psikiyatri araştırma görevlisi

his green eyes
03-04-2007, 09:24 PM
EN SON KULLANDIĞIM İLAÇ LUSTRAL. 1,5YIL KULLANDIM VE BIRAKALI YAKALŞIK 2 AY FALAN OLUYO..BEN BAŞTAN İYİ OLDUM AMA SONRA YİNE AYNI PEK İŞE YARAMDI YANİ..MEMNUN KALMADIM DİYCEM..AMA MİDE BULANTISI YAPMAMIŞTI..ÖYLE ÇOK Bİ YAN ETKİSİ OLMADI BANA..

ZATEN KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYO BAZI ETKİLERİ İLAÇLARIN..

sarışın
03-04-2007, 10:31 PM
lustral iyi ilaçtır.bana da 2 sene önce vermişti dr.şimdi iyileştiğimi hissedince bırakıyorum.2 ay falan gidio.sonra yine anormallikler başlıyo ve ben de başlıyorum ilaca kafama göre.bi arkadaş vücutta kitle oluşturduğundan bahsetmiş olabilir valla.ondan mı bilmiyorum ama her tarafım minik kistlerle dolu!!

GÜLTER ÇAKIR
05-04-2007, 08:32 PM
Ben tam 4sene lustral kullandım.Çok iyi geldi bana insanı sakinleştiriyor.hoşgörülü yapıyor. son 1senede selectra kullandım,ve tedaviyi bitirdim. :lol: Tabii her insan bünyesi aynı değil bana iyi gelen sana iyi gelmez ,Eniyisini doktor bilir.

GÜLTER ÇAKIR
05-04-2007, 08:47 PM
İlk 15 gün iştahsızlık ,mide bulantısı ve kilo kaybı yapar. ama sonra düzelir ve kiloda alırsın Butarafı benim pek hoşuma gitmedi ama....... :lol:

tefekkur
05-04-2007, 10:43 PM
BENDE LUSTRAL KULLANDIM İYİ GELDİ SAKİNLEŞTİRİYOR RİSPERDAL İSE YATIŞTIRICI BİRAZ KÖTÜ YAPIYOR

canikmata
11-06-2007, 04:55 PM
Lustrala başladım, hayattan zevk almıyorum, hiç gülmüyorum, espri anlayışım gitti , sizce işe yarar mı bu ilaç ?

hayatımdan memnun olmam lazım halbuki, herşeyim var neredeyse, bir de risperdal kullanıyorum. (3mg)

BennyGoodman
13-06-2007, 12:52 PM
ya arkadaşlar bu lustral ı banada verdiler ama okuduklarımdan gerçekten şüpheye düştüm bu gün zar zor doktorun kullanım talimatı ile başlangıc dozu olan yarım içtim ama içene kadarda 100 kere düşündüm sanırım, daha önce efexor kullanmıştım bırakalı 3 ay oldu ancak bırakana kadarda akla karayı seçtim onun korkusuda var biraz, ne yapacağımı şaşırdım sizce doktorun tavsiyesiyle kullanmaya devam edeyimmi ne dersiniz :?: kafam çok karıştı okadar çok farklı etki anlatan varki :(

13-06-2007, 02:41 PM
ben 1 aydır kullanıyorum, 1 ay daha kullanıp bırakıcam, sigarayı bıraktım, ağır tiryakiydim, sakinleştirsin diye verdi doktor.. ilk 2 hafta olumlu etkisini göstermiyormuş zaten, doktorumun söylediği bu.. genelde iştahsızlık yapıyor dedi, bende ilk günler biraz mide bulantısı oldu ama iştahsızlık yok.. bazılarında libido düşmesine neden olurmuş, hiç hissetmedim, hafif kafam güzelmiş, içmişim de çakır keyifmişim gibi dolaşıyorum, yüzüm gülüyor.. ben sevdim ilacı.. ama sanki sivilce yaptı gibi geldi bana..
efexor kullanan arkadaş o ilacın yanında lustral'ın çok hafif olduğunu duydum, mutlaka doktorunun dediği gibi davran derim ben nacizane..

BennyGoodman
13-06-2007, 08:23 PM
neyse istenilen gibi kullanalım artık napalım başa gelen çekiliyor inşallah faydasını görürüz düzenli ilaç kullanmaya alışkınız nasıl olsa başlarda sıkıntıları biraz daha açığa çıkardığı doğrumu peki sizlerde de aynı etki oldumu :?:

gabriel
13-06-2007, 08:30 PM
Ben lustralı 15 gündür kullanıyorum, ve bende bahsettiğin gibi bir etkisi olmadı, başlamadan ne hissediyorsam onu hissettim hep. Birkaç gündür neye olduğunu bilmeden boş boş gülümsüyorum arada. :D Gerçekten çok hoş bir duygu, insanı rahatlatıyor.

BennyGoodman
13-06-2007, 10:56 PM
Bende ki etkisi farklı sanırım PA duruma bağlı olarak daha fazla tepki verdirdi bana bugün bunu farkettim ve ben bunu ilacın başlangıç etkisi olarak yorumladım bilmiyorum dediğiniz sürede nolcak kullanıp göreceğiz artık :?

canikmata
14-06-2007, 08:31 AM
bana yardımcı olabilecek bir ilaç var mı?

hayattan zevk almıyorum, hiçbir espriye gülmüyorum, hiç birşey ilginç gelmiyo benim dikkatimi çekmiyo sizce bu ilaç işe yarar mı? Birde 3mg risperdal kullanıyorum onunda etkisi olabilir mi?

BennyGoodman
14-06-2007, 06:29 PM

hayattan zevk almıyorum, hiçbir espriye gülmüyorum, hiç birşey ilginç gelmiyo benim dikkatimi çekmiyo sizce bu ilaç işe yarar mı? Birde 3mg risperdal kullanıyorum onunda etkisi olabilir mi?

dostum herzaman burada belirtilen gibi yine tavsiyem bu şikayetlerin için seninde bir doktorla görüşmen, Risperdal kullanıyorum demişsin onu rastgele kullanmıyorsun demi eğer bir doktor vasıtasıyla başladıysan bu durumu onunla konuşmalısın en sağlıklısı, ayrıca Risperdal le ilgili yazılanlarıda yine sitede okuyabillirsin geçmiş olsun

peril
22-06-2007, 09:51 AM
Lustral le ilgili konu varken başka topik açmak istemedim.

Bana eczaneden Lustrali verdiklerinde üzerine doz yazmamışlar, 28 gündür günde yarım doz içiyorum hala böyle mi devam etmeliyim?

Doktor birşey dememişti bu konuda size soruyorum...

Tanı anksiyete idi...

Daha önce 9 ay ciplarex kullandım , hayatta iyiye giderken bu ilaç tedavisi iyi gelmişti...
Hayatta tekrar sorunlar başlayınca lustral verdiler...

22-06-2007, 10:07 AM
aslında burda yazmak doğru değil ama bana 2 ay için sigarayı bırakırken yardımcı olsun diye vermişti doktor, sigarayı bırakınca yoksunluk hissinden bunalımdan korktuğumu anlatmıştım o da takviye istiyorsun o zaman lustral verelim sana, ilk 4 gün yarım doz kullan (25mg), sonra tam kullan, akşamları kullan demişti.. 1 ayı geçtim kullanıyorum, çok memnunum, ben de nasıl bitireceğimi bilmiyorum, doktora gideceğim bunun için.. dozu azaltarak mı...vs...vs.

hatta sigara içerkenkinden daha iyiyim daha neşeliyim ;) belki uzatmamın sakıncası olur mu olmaz mı onu da sorabilirim doktora, ilacı sevdim ama bakalım belki de 2 aydan fazla kullanmama izin vermez

nemesiskm
22-06-2007, 10:33 AM

canikmata bende risperdal 3 mg kullanıyrum senin değinin aynı sorunları bende de var .hemde direk aynısı :( ama bırakınca bu sıkıntılar ,hiçbişyeye gülmeme ,hep karanlık mod geçecek eminim o yüzden kafam rahat,çünkü ilacı önceden de kullanmıştım hatta daha ağır ilaçlar da kullandım örn;nörofren.. seninde kafan rahat olsun,bide lustral kullanıyosan kullanmaya başladıktan 20 gün sonra az da olsa iyi hissetmeye başlarsın.tedavi bitene kadar katlanacaz ne yapalım,hem çok ta sıkıntı yapmıyor o kadar bazı ilaçlara göre ,ne kadar insan kendisini boşlukta hissetsede huzurun bozulmuyor az da olsa dinginlik var bunu biliyosundur..seni çok iyi anlıyorum emin ol

canikmata
22-06-2007, 10:37 AM
şimdi risperdali değiştiriyor doktor, soliana geçiyor. Sen neden kullanıyorsun risperdali

nemesiskm
22-06-2007, 10:53 AM
soliana yı hiç duymadım . bende az hareket bozuklukları, çok fazla okb yani hiç istemediğim şeyleri düşünüp durmam ,yalnış düşünceler ,biraz şizofreni ye kayıyor..hayattan zevk alamama direk bende de var kullanırken biliyorum ama huzurun bozulmuyor ..
bide bildiğim kadarıyla dopamin hormonunu bloke ederek işe yarıyor bu tür ilaçlar o yüzden çoğu duygularımızdan uzak kalıyoruz..
ben bi ilaç kullanmıştım nörofren diye :hayattan zevk alamamanın ötesinde huzursukluk,yerinde duramama felan da vardı tam bi işkenceydi ,bi bıraktım NE OLUYOR BEN YAŞIYORUM dedim :D
sen neden kullanıyosun?

canikmata
22-06-2007, 10:59 AM
ben psikoz hastasıyım. Paranoya filan yapıyorum yaklaşık 3 aydır kullanıyorum sen ne kadardır kullanıyorsun?

nemesiskm
22-06-2007, 11:06 AM
ben madde kullanımından başta senin gibi psikoz du ,hastane amatemde yattım sonra nörofrene başladım bi 4 ay kullanıp bıraktım ,sonra madde kullanmaya devam edince tekrar başladı hastalık ağır biçimde işte şimdi bi 3 aydır risperdal kullanıyorum bende

canikmata
22-06-2007, 11:07 AM
bende de yanlış düşünceler oluyo, düşünce bozukluğu, en fazla olur

nemesiskm
22-06-2007, 11:25 AM
cinsel gücü baskılıyor ilacı kullandığın sürede .bende de çok kötü.ilacı kullandığımız sürece bunlara katlanmak zorundayız ne yapalım,bunların geçeceğini bilmek içimizi rahatlatmalı bence

canikmata
22-06-2007, 11:28 AM
bence de ama bende takıntı gibi oldu.

hakan_yel
01-07-2007, 10:56 AM
şimdi risperdali değiştiriyor doktor, soliana geçiyor. Sen neden kullanıyorsun risperdali. BEnim hala sıkıntı var, hayattan zevk almama ama geçicek biliyorum
arkadaşım canını sıkma bende solian kullanıyorum.benim hastalığımda psikotik depresyon.başlangıçta solian 400 mg kullanıyordum şimdi 200 lere kadar düştü. bence risperdalden daha güvenilir. risperdalde içtim kalp atım hızım 180 lere kadar çıktı.biz gene şkretmeliyiz arkadaşlarımdan 800-1200 mg a kadar kulananlar var ya onların yerinde olsaydık hadi geçmiş olsun.

xanax
01-07-2007, 04:08 PM
yaklaşık 5 yıl önce kullandım lustral kullanma nedenim her gün bitmekbilmeyen baş ağrısı çekmemdi ve dok gittim tomografi çekildi bişi çıkmadı nörosirurji doktoru vermişti lustrali 6 ay kullandım şikayetim ortadan kalkınca bıraktım bendeki etkisi hiç bişeye üzülmemeye başladım ve cinsellik bitti ilacı bırakınca normale döndüm ama çok iyi bi ilaç baş ağlırarım geçti günlük yaşantımı çok etkiliyordu..

beyzaa
13-09-2007, 06:15 PM
ben lustrale sadece 20 gün dayanabildm çünkü doktor bana günde 2 tane içmemmi söledi ağır depresyon teşhisi koydu.. Bence insanı mahveden bi ilaç. Sürekli mide bulantısı yapıo tamam ağlamayı falan kesio ama tamamen insan robot gibi oluo belkide ben fazla dozda aldığım içindir ama ilaçtan gerçekten nefret ettim ayrıca beni dahada kötüleştirdi. Çok ağır bi probleminizin olmadığını düşünüyorsanız kesinlikle denemeyin çünkü o zatan yeterince sizi kötüleştiriyor. Gerçekten bıraktığımdan beri daha iyiyim.....

tubaaa
17-09-2007, 08:30 AM
SELAM HEPİNİZE BEN YAKLAŞIK 3 AYDIR LUSTRAL KULLANIYORUM DAHA ÖNCE DOKTORUM CİPRALEXİ YAZDI AMA 1 HAFTA SONRA DEĞİŞTİRDİK ÇÜNKÜ ÇOK AĞIR GELDİ LUSTRALE 50 MG IN YARISI İLE BAŞLADIM ŞİMDİ 100 MG LA DEVAM EDİYORUM... VE HERŞEYE TEPKİSİZİM İÇİMDEKİ SESİ KEŞFETTİM MESELA BİRİSİ KONUŞUYOR YA İÇİMDEKİ SES SUS CEVAP VERME DİYOR SONRA İÇİMDEKİ SES AAA BAK HADİ UZAKLARA DAL GİT DİYOR BENDE DALIP GİDİYORUM YANİ KENDİ NORMAL İSTEKLERİM DEĞİL İÇİMDEKİ SES YÖNLENDİRİYOR BENİ
ACILARIMI KENDİ DÜŞÜNCELERİMİ YAŞAYAMIYORUM..
SİZLERE SORMAK İSTEDİĞİM BİR ŞEY VAR ŞİMDİ LUSTRAL BENİ KENDİ SORUNLARIMDAN VE BENLİĞİMDEN UZAKLAŞTIRIYOR YA BUNU DAHA SONRA DAHA PAHALIYA ÖDEMEM DEĞİL Mİ???
LÜTFEN YILLARCA KULLANMIŞ OLAN ARKADAŞLARIMDAN ACİL CEVAPP

kanu
25-09-2007, 02:24 PM
Bu lustral denen ilacı 1haftadır kız arkadaşım kullanıyor ve artık kız arkadaşımla iletişim kuramıyorum onu aldı götürdü benden ve nefret ediyorum bu ilaçtanda ona onu veren doktordanda.Kız arkadaşımda ne duygu bıraktı ne başka bişey çok üzgünüm ben bu ilacı bir uyuşturucu olarak görüyorum hayatımı yıktı sevdiğim insanı benden aldı.Ömrümü benden aldı ve ne yapacağımı bilmiyorum çaresizim.

speedy06
25-09-2007, 05:01 PM
bence kız arkadasını elinden götürmüs o kadar ama kız arkadasını kendine getirmiş.artık heralde sen ne dersen evet demiyor.yani kendi ne isterse onu yapıyor.karsı cıkıyor.sende tabiii böyle olursun

28-09-2007, 10:51 PM
sevgili Kanu ... yazdıgın veya bildigin diyeyim ..1 haftada lustral böyle etki göstermez ilaçlar bazısı 15gün sonra tesir eder ben ce arkdşın daha kötü olabilirdi .. onu önlemiştir ..ilacına devam etsin dr. verdiyse olumlu sonuç alırsınız ..çok geçmiş olsun ..

tubaaa
29-09-2007, 08:20 AM
HAKİKATEN HEMEN BIRAKTIR BAĞIMLISI PLURSA BIRAKAMAZ VE BERABER ÜSTESİNDEN GELİN PROBLEM NEYSE İLAÇLARDA ARAMAYIN SORUNU LÜTFEN

paronayakoldum
29-09-2007, 03:10 PM
8 aydır lustral ve risperdal kullanıyorum.bu ilaçları almaya ara verdiğim zaman iki sonra bile acayip çarpıntı başlıyor.kalbimde rahatsız edici bir çarpıntı.sizdede oluyormu böyle.neden böyle oluyor.

sevde_
30-09-2007, 12:14 AM
lustral iyi ilaçtır.bana da 2 sene önce vermişti dr.şimdi iyileştiğimi hissedince bırakıyorum.2 ay falan gidio.sonra yine anormallikler başlıyo ve ben de başlıyorum ilaca kafama göre.bi arkadaş vücutta kitle oluşturduğundan bahsetmiş olabilir valla.ondan mı bilmiyorum ama her tarafım minik kistlerle dolu!!ben bunu duymamıştım :cry: uzun süre kullanımlarda kistmi oluşuyor vücutta.bende kullanıyorum ama daha önce bilmiş olsaydım doktora bu ilacı kullanmak istemediğimi ve sebebini söylerdim..zaten verdiği ilaçların içinde sadece lustrala devam ediyordum şimdi bundada olumsuz yan etkiler olduğunu öğrenince :oops:

happiness
04-10-2007, 12:18 AM
lustral hakkında yazılanlar düşürdü. oysa kendimi iyi hissediyordum.bağımlılık yapmayacak diye seviniyordum bile. 1 ay daha kullanıp bırakacağım o halde

simbiaks
05-11-2007, 09:02 PM
Ben 5 yıl kadar kullandım. Oldukça da iyi gelmişti. Tüm bu süre zarfınca hiçbir yan etkisini görmedim. Yüksek dozlarda iken (sabah 100,mg akşam 100mg) biraz cinsel açıdan yan etkileri(ejakülasyon gecikmesi gibi) olmuştu ama oda kısa süre içinde geçmişti. Düşük dozlarda hiçbir yan etkisini görmedim. Faydasını gördüm.

barbarian
14-11-2007, 09:56 PM
Lustral hiçbir işe yaramıyor arkadaşlar. ben 4-5 ay kullandım, daha berbat oldum. şimdi paxil kullanıyorum. 1 günlük olmasına rağmen, uçuyorum. uykum var, rüyadayım sanki:) keşke hep böyle olsam

olamaz
15-11-2007, 06:19 PM
arkadaşlar ben 1 senedir anksiyete ve obsesyon tedavisi görüyorum bi çok ilaç kullandım bi çok doktor değiştirdim şu an paxera ve risperdal kullanıyorum fakat hala sorunlarım devam ediyo hayatım zehir oldu ne yapıcam bilemiyorum aretık doktorlara olan ilaçlara olan inancımda kalmadı kafmın içi bom boş gibi hissediyorum hiç bi şeyi anlamıyorum sanki çok tuhaf şeyler yaşıyorum bunun çözümü yuokmu yoksa intihar edicem

tuoneLa
16-11-2007, 05:27 AM
lustral bende de hiç bi işe yaramadı ama hala kullanıyorum doktor değiştirmedi ama her bünyede farklı ilaçlar etki gösterir uygun ilacı bulmak zaman alıyo malesef biraz dayanmalısın.

mondiego
03-01-2008, 08:00 PM
kardeş sakın paxera ve risperdal ikilisini bir anda kullanma.ben 3 ay kullandım.ilaçları bırakalı 2 ay oldu ama müthiş ereksiyon ve cinsel isteksizlik yaşıyorum hala.benden söylemesi.en tehlikeli ilaçları kullanmaktasın şu an.

duyqusuz
03-01-2008, 08:06 PM
Lustral bişeye yaramıo ki.. uyku halsizlik yapıo baska bişi yaptıgı yokk Faydasını göremessin zannetmiorum..

altan34
04-01-2008, 03:47 PM
arkadaşlar risperdal kullandım düzeldim ama insanı çok halsizleştiriyordu canlı ceset gibi oluyordum uyku hali devamlı oluyordu,şimdi depresyona girdim lustral verdi doktor bakalım kullanalım görelim neler düzelicek...

meldam
06-03-2008, 05:14 PM
Geçen hafta almaya başladım lustrali,mide bulantısı ve iştahsızlık yaptı,birde sol kolumda uyuşma oldu,böyle bir yan etki olabilirmi acaba?Bu yan etkiyle karşılaşan oldumu tabi yan etkiyse?

mormenekse
06-03-2008, 07:12 PM
merhaba arkadaşlar lustral bence faydalı ben panik ataktandolayı kullandım ve faydasını 3 aydan sonra görmeye başladım yan etkileri biraz fazla olduğu doğru bende robotlaşma olmuştu çok duyarsızdım ağlayamıyordum ellerimde ve vücumda titireme vardı bu etkiler 5 aydan sonra hafifledi yada ben alıştım ama tedaviye lustralle başlayıp onunla bitirdim 15 gün önce tedavim bitti inşallah tekrarlamaz

mormenekse
06-03-2008, 07:23 PM
meldam daha yeni başlamışsın allah kolaylık versin mide bulantısı bendede oldu hatta iki ay boyunca her sabah yediklerimi çıkartıyordum midemde bir sorun var diye dr.a gittim testler yapıldı film çekildi birşey çıkmıyor en son dr. endoskopi yapalım ne varsa görelim dedi ben öyle bir korktumki ertesi sabah inat ettim ve ogün bugündür kusmuyorum sakın endişelenme diycem ama seni anlıyorum olmuyor en azından sabırlı olmaya çalış sormak isteğin şeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım

cesurmusun
18-03-2008, 05:53 PM
bende yeni başladım kullanmaya bugün hadi hayırlısı şifa allahtan...

kullandıkça etkilerini yazarım

scorpabc
03-04-2008, 03:20 AM
ben de bir süre kullandım lustrali.major depresyon dedi ve verdi doktor.çaresiz kullandım.sürekli midem bulanıyordu.depresyondan çıkarmadı beni.etkili olduğunu söyleyemem.çok kötü mide bulantısı yapıyordu ben de bıraktım.hala daha depresyondayım eskisinden az olsa da.

scorpabc
16-04-2008, 02:03 AM
depresyon tedavisi için veriyorlar lustrali.ben de kullandım sonra bıraktım.bi işe yaramadı.midemi bulandırıyordu.doktor bu türdekilerin çoğu yapar dedi .depresyondayım hala ve başka bir doktora gittim yine lustral verdi.kullanıcam yine çaresiz.bi de risperdal kullanıyorum.o da halsizlik yapıyor.bıktım ilaçlardan bir işe de yaramıyorlar.ne olacak halim bilmiyorum.

02-05-2008, 10:03 AM
merhabalar vallahi 1nisan gunu aşırı şikayetlerimle doktora gittiğimde doktor lustral yazdı başladım kullanmaya 1. hafta 2. hafta 3. hafta oldu
hala kendimi bulamadım , baş dönmesinden tutunda titreme , sebebsiz ağlama , düşecek gibi olma , çenemin kitlenmesi , beynimin ucup gitmesi , kendimi ruhumu kaybetmem gibi durumlar oldu bu etapta hapı hep bırakmayı dusundum babam ın ısrarı ve bilgisi üzerine istikrarıma devam edip düzenli olarak kullandım bu arad doktorumu arayıp sürekli sikayetlerimi anlatıyordum , çünkü evliyim işe gidip çalşmam lazım hayatımı olumsuz etkilemişti hap , neyseki doktor sabret sinan oğlum başka çaren yok dedi ve dediği oldu bugun 2 mayıs .. ben yaklaşık 1 haftadır kendimi buldum . Mutluyum huzurluyum neşe doluyum sorunları kafama takmıyorum , herşeye olumlu bakıyorum , eşimle hiç kavga etmiyorum :) kısacası bu hap etkisini 1 ay sonra gösteriyor ... allah üretenden allah razı olsun..hepinize acil şifalar diliyorum.

02-05-2008, 01:18 PM
Evet sabretmek lazım.Etkisini uzun zaman sonra gösteriyor. Bana yarayan tek ilaç bu oldu.

Umut34
03-05-2008, 08:38 AM
http://img80.imageshack.us/img80/2276/lustral1ft9.jpg Lustral ve
http://img225.imageshack.us/img225/4664/pills1fw7.jpg Diğerleri?

Öyle anlaşılıyorki Lustral onu üreten ilaçcıbaşı Pfizer’in kendine has yöntemleriyle Ruh sağlığı doktorlarımızın çoğunun gönlünü kazanmış.
Bu nedenlede, çoğumuza Lustral yazmış olduklarından, bu başlık şimdiye kadar sitemizin ilaç katagorisindeki forumunda rekor teşkil edecek izlenme seviyesine 33960’a ve 64 yoruma ulaşmış.
Biraz geçte olsa (Never too late! demişler) Lustral ve diğerleri hakkında umumi görüşümü 65ci yorum olarak aşağıda sunmaktan kendimi alakoyamadım.

Şöyleki:

Tüm antidepressanlarda olduğu üzere Lustral’da ( diğer adı Zoloft), kullanım alanlarındaki hastalıkları tedavi etmez.
Her hastaya aynı derecede faydalı tesirini göstermez.
Faydalı tesirini sadece kullanıldığı müddetçe bu hastalıkların semptonlarını örtmekle, hastaya günlük fonksiyonlarını yapmasına (sanki hastalık geçmiş gibi) imkan verir (**). Bu sırada beyin kan deveran sistemiyle kendisine ulaştırılmış kimyasalları kullanarak kendini tamir etme çabası gösterir. Bu kimyasalların üretimine ağızdan aldığımız besin ve besin takviyeleri kaynak teşkil eder.
Eğer ağızdan aldığımız maddelerde bunları üretecek kimyasallar yeteri derecede yoksa, beyin kendini tamir edemez.

O zaman ömür boyu Lustal kullanmak mecburiyetinde kalırız. Bir zaman sonra Lustral eski faydalı tesirini kaybetmeye başlar. Tekrar psikiyatriste koşarız. O da başka bir antidepressan’ı yazar. Şansımız varsa bir müddette onunla semptomları örtebiliriz. Sonra gene aynısı olur. Yani psikiyatrist-ilaç kısır döngesi.

Bu kısır döngeden kurtulmak ancak kendimiz tarafından ve ilk başta psikiyatristi saf dışı bırakmamızla mümkündür. İkincisi ise besin takviyesi, sonrada doğru besin almamızı gerektirir (*). Psikiyatristi saf dışı bırakmamızın sebebi, kazancı azalacağından kısır döngeden kurtulmamızı istememesidir. Özel muayehane sahibi olanlarının hepsi aynıdır, ilk başta kazançlarını düşünürler.

Genellikle her antidepressan kısa süreli olarak, (2-4 hafta bazen daha uzun) kötü tesirlerini (yan tesirlerini) gösterir. Ayrıca antidepressanların istenmiyen uzun süreli bazende kalıcı, sex arzusu kaybı, şişmanlık vb gibi, kötü (advers) etkileri mevcuttur (***).

(*) Besin takviyesi ve beslenme ile ilgili yazı linkleri:

1) http://www.psikoloji.gen.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=310319&highlight=#310319

2) http://www.psikoloji.gen.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=309667&highlight=#309667

(**) İlgili bir yazı linki:Lütfen çıkacak ekrandaki ilk yazıyı okuyun. http://www.psikoloji.gen.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=201793&highlight=#201793

(***) Lustral’ın en çok yarattığı yan tesirleri ve advers etkileri: Ağız kuruluğu, terleme artışı, baş dönmesi, tremor, diyare/yumuşak gaita, dispepsi, bulantı, iştahsızlık, uykusuzluk, somnolans, seksüel disfonksiyon (esas olarak erkeklerde ejakülasyon gecikmesi). Kaynak: İlacın tarifnamesi.

Geçmiş olsun,

:idea: U34

kohut
04-05-2008, 11:34 PM
umut 34 sen resmen uçmuşsun bikaç küçük bilgiyle psikiyatriye hakim olduğunu sanıyosun.yaptığın bu narsistik yorum tamamen yanlış kardeşim.
:lol: antidepresanlar uygun süre ve dozda kullanıldıklarında farmakolojik iyileşme yaparlar bu kanıtlanmıştır...ve tabii bir psikoterapi programıyla yanlış işleyen kişilik organizasyonu yeniden yapılandırılırsa tedavi kalıcı olur bunu ise bizzat gördüm...sen en iyiysi kendine gel...

Umut34
05-05-2008, 09:14 AM
Kohut, yukardaki Lustral ve diğerleri? konusundaki yorumum için 3 şey demiş.
Bunlardan ikisini düzeltmesi halinde doğruluğunu kabul etmekteyim:

1) “Antidepresanlar uygun süre ve dozda kullanıldıklarında farmakolojik iyileşme yaparlar”
Düzeltme: Kişiye uygun gelmeleri halinde doğrudur.

2) “Bir psikoterapi programıyla yanlış işleyen kişilik organizasyonu yeniden yapılandırılırsa tedavi kalıcı olur”
Düzeltme: Kişi doğru beslenmekte ise doğrudur.

3) ”Yaptığın bu yorum tamamen yanlış”
Bunu söylemesi yanlış olur, zira kendiside yazdıklarımın düzeltmeler haricinde aynısını tekrar etmekte. Bakınız 1 ve 2.

Kohut ayrıca başka şeylerde demiş. Bunlar açılmış konu ile ilgisiz, kırıcı ve hakaret niteliğindedir.
Üç yılın deneyimine haiz üyeyim, bu kırmacıkların sonu gelmediğini misalleriyle gördüm. Onun için burada değinmeye gerek görmüyorum.

Mamafi düzeltmeler hakkında görüşünü bildirirse memnun olurum.

:| U34

Not: Her horoz kendi çöplüğünde ötermiş.
Kohut şimdiye kadar forumlara 38 yorum göndermiş.
Bunun 30’u İlaç Tedavisi forumunda?

kohut
07-05-2008, 12:15 AM
kırıcı yorumlarım için kusura bakma zira senin biçok yararlı yazın var hastalar adına.peki niye öyle yazdım 1- bu aralar biraz kompleksliyim sarcak adam arıyorum :D 2-ilaçlar hakkında ufacıkta olsa olumsuzluk belirtilmesi beni kızdırıyo.aksine hastalar herzaman desteklenmeli ve motive edilmelidir.daha önce de dediğim gibi o kutulardan biri veya birkaçında illaki şifa var.psikiyatri hastaları sinekten nem kapabilir ufacık bir yorum bile soğutabilir.ben bu olsun istemiyorum...

serpil-atak
26-06-2008, 05:40 PM
BEN PANİK ATAK HASTASIYIM.VE DOKTOR ANKSİYETE TEŞHİSİ KOYDU.LUSTRAL VERDİ BANA.3-4 AY KADAR KULLANDIM VE BIRAKTIM İNANILMAZ DURUMLARA GİRDİM.SÜREKLİ AĞLIYORDUM VE İÇMEDİM.ŞİMDİ HALA GÖĞSÜMDE AĞRI VAR VE BAZEN ALGILARIM DONUYOR.DIŞ DÜNYAYLA İLGİM KESİLİYOR.ERKEK ARKADAŞIMLADA SORUN ÇIKIYOR ARAMIZDA.ONDAN SOĞUYORUM BOĞULUYORUM...NE YAPMALIYIM SİZCE? :oops: :oops: :oops:

yenibahar
26-06-2008, 07:20 PM
bu lustral çok uykusuzluk yapıyor aynı şekilde olanlar varmı?

27-06-2008, 10:32 AM
4 aydır lustral kullanıyordum . ilaçlara başlamadan önce aynı dunyalarda yaşardım , ilaç içmeye başladım ilk 1 ay cok kotu yaptı ama 2.ci ayın 1.ci gunu sabah kalktıgımda sanki yeni gelmiştim dunyaya herşey guzel toz pembe hayat bir başka guzeldi herşeyden zevk alır hale geldim. allaha sukur dediğim gibi 3 aydır süperim.. allah bozmaz işallah bende fayda verdi lustral başta cehennem azabı çektirsede lustral seni seviyorum :D

thunder
09-07-2008, 04:44 PM
YARDIM EDİNNNNNNN!

4 SENE SEROXAT İÇTİM.5 AYDIRDA EFEXOR KULLANIYORUM.Bİ FAYDASI YOK.YİNE KAYGILARIM,DEPRESYONUM VE TAKINTILARIM DEVAM EDİYOR.LUSTRAL VEYA CİPRALEXE GEÇMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.TABİKİ DR. KONTROLUNDA.NE OLUR YARDIMCI OLUN HEM ALGILAMALARIMIN DONMASINI VE UYUŞMAYI İSTEMİYORUM(ZİRA SÜREKLİ ARABA KULLANIYORUM.)AMA AYNI ZAMANDA DA BİRAZ MUTLU YANİ HAYATTAN ZEVK ALMAK İSTİYORUM.Bi sabahta kaygısız uyanayım istiyorum.İçimde gün boyu sıkıntı olmasın istiyorum.Beni içten içe kemiren o kaygılardan kurtulmak istiyorum.Lütfen bu 2 ilacı dakullanan varsa bi karşılaştırma yapıp farkı anlatabilir mi.Çünkü Dr. lar kafadan yzıyorlar.
G.

yalcinese
14-07-2008, 12:31 AM
Bende lustral kullanmaya 3 gün önce başladım. Doktor kontrolünde alıyorum ilacı. Duruma bağlı panik atak yaşıyomuşum. Tedavi olmazsam nur topu gibi bir panik olacağını söyledi doktorum ve bu ilacı verdi bana. 3 gün tabiki çok kısa bir süre ama bende ne mide bulantısı, baş dönmesi, terleme gibi bi durum olmadı. Sadece çok çabuk sıkılır oldum herşeyden. İçim daralıyor. Saçmalıyorum. Gerçekten sersem gibi dolaşıyorum ortada. Ancak diğer insanlar bu ilacı aldıklarında mutlu olduklarını falan yazmışlar. Bana ters tepti heralde. Anlamadım hiç birşey.

eflin
14-07-2008, 10:16 AM
ben ilk defa kullandım ama diğerlerine göre yan etkisi daha az geldi cipralex kullanmıştım daha önce yan etkileri yüzünden doktorum değiştirdi ilaç fobisi yüzünden zaten sürekli korkuyorum
depresyon anksiyete ve okb yüzünden kullanıyorum
en ufak şeyde ağlıyordum şimdi azda olsa azaldı ama yinede ağlıyorum henüz ilaç yeni yani bir kaç ay beklemek gerekiyor sanırım ama sıkıntıları azda olsa aldığı kesin yanlız iştah kestiği sanırım kişiden kişiye değişiyor bende öyle bir şey olmadı (keşke olsaydı :) )
sinirleriniz en azından harap olmuyor biraz daha pozitif bakıyorsunuz tam anlamı ile olmasada
yinede kendimi o kadar süper hissetimiyorum biraz tembelleştiriyor sanırım

cadimaki
15-07-2008, 06:51 PM
ilaçların etkileri kadar yan etkilerininde olabileceğini unutmayalım arkadaşlar ben 7 yıldır bu işin yaklaşık içindeyim kullanmasamda kullanan çok yakınım var tedavide 5 doğru kuralı vardır doğru hasta doğru ilaç da bunların ikisi belkide bu 5 doğru kuralı sizin için geçerli değildir...

güray
24-10-2008, 03:04 AM
yha arkadaşlar ben yeni katıldım aranıza bendeki sorun büyükte bu lustraL bana bas agrısı ve kalp te agrı yapıyor bunu yasayan varmı aranızda tşk ederim

22-11-2008, 01:30 PM
kırıcı yorumlarım için kusura bakma zira senin biçok yararlı yazın var hastalar adına.peki niye öyle yazdım 1- bu aralar biraz kompleksliyim sarcak adam arıyorum :D 2-ilaçlar hakkında ufacıkta olsa olumsuzluk belirtilmesi beni kızdırıyo.aksine hastalar herzaman desteklenmeli ve motive edilmelidir.daha önce de dediğim gibi o kutulardan biri veya birkaçında illaki şifa var.psikiyatri hastaları sinekten nem kapabilir ufacık bir yorum bile soğutabilir.ben bu olsun istemiyorum...

bu kadar geniş bir bilgiyi bilen kişi sence eğitimsiz bir insan mıdır....... :wink:

yazdıklarını dikkatle oku ve anlatımlarını dinle......ilaç mühendisleri ne kadar biliyordur bunları sorgula :idea:

22-11-2008, 01:32 PM
http://img80.imageshack.us/img80/2276/lustral1ft9.jpg Lustral ve
http://img225.imageshack.us/img225/4664/pills1fw7.jpg Diğerleri?

Öyle anlaşılıyorki Lustral onu üreten ilaçcıbaşı Pfizer’in kendine has yöntemleriyle Ruh sağlığı doktorlarımızın çoğunun gönlünü kazanmış.
Bu nedenlede, çoğumuza Lustral yazmış olduklarından, bu başlık şimdiye kadar sitemizin ilaç katagorisindeki forumunda rekor teşkil edecek izlenme seviyesine 33960’a ve 64 yoruma ulaşmış.
Biraz geçte olsa (Never too late! demişler) Lustral ve diğerleri hakkında umumi görüşümü 65ci yorum olarak aşağıda sunmaktan kendimi alakoyamadım.

Şöyleki:

Tüm antidepressanlarda olduğu üzere Lustral’da ( diğer adı Zoloft), kullanım alanlarındaki hastalıkları tedavi etmez.
Her hastaya aynı derecede faydalı tesirini göstermez.
Faydalı tesirini sadece kullanıldığı müddetçe bu hastalıkların semptonlarını örtmekle, hastaya günlük fonksiyonlarını yapmasına (sanki hastalık geçmiş gibi) imkan verir (**). Bu sırada beyin kan deveran sistemiyle kendisine ulaştırılmış kimyasalları kullanarak kendini tamir etme çabası gösterir. Bu kimyasalların üretimine ağızdan aldığımız besin ve besin takviyeleri kaynak teşkil eder.
Eğer ağızdan aldığımız maddelerde bunları üretecek kimyasallar yeteri derecede yoksa, beyin kendini tamir edemez.

O zaman ömür boyu Lustal kullanmak mecburiyetinde kalırız. Bir zaman sonra Lustral eski faydalı tesirini kaybetmeye başlar. Tekrar psikiyatriste koşarız. O da başka bir antidepressan’ı yazar. Şansımız varsa bir müddette onunla semptomları örtebiliriz. Sonra gene aynısı olur. Yani psikiyatrist-ilaç kısır döngesi.

Bu kısır döngeden kurtulmak ancak kendimiz tarafından ve ilk başta psikiyatristi saf dışı bırakmamızla mümkündür. İkincisi ise besin takviyesi, sonrada doğru besin almamızı gerektirir (*). Psikiyatristi saf dışı bırakmamızın sebebi, kazancı azalacağından kısır döngeden kurtulmamızı istememesidir. Özel muayehane sahibi olanlarının hepsi aynıdır, ilk başta kazançlarını düşünürler.

Genellikle her antidepressan kısa süreli olarak, (2-4 hafta bazen daha uzun) kötü tesirlerini (yan tesirlerini) gösterir. Ayrıca antidepressanların istenmiyen uzun süreli bazende kalıcı, sex arzusu kaybı, şişmanlık vb gibi, kötü (advers) etkileri mevcuttur (***).

(*) Besin takviyesi ve beslenme ile ilgili yazı linkleri:

1) http://www.psikoloji.gen.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=310319&highlight=#310319

2) http://www.psikoloji.gen.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=309667&highlight=#309667

(**) İlgili bir yazı linki:Lütfen çıkacak ekrandaki ilk yazıyı okuyun. http://www.psikoloji.gen.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=201793&highlight=#201793

(***) Lustral’ın en çok yarattığı yan tesirleri ve advers etkileri: Ağız kuruluğu, terleme artışı, baş dönmesi, tremor, diyare/yumuşak gaita, dispepsi, bulantı, iştahsızlık, uykusuzluk, somnolans, seksüel disfonksiyon (esas olarak erkeklerde ejakülasyon gecikmesi). Kaynak: İlacın tarifnamesi.

Geçmiş olsun,

:idea: U34

ilaçlardan ziyade besin içerikleri dikkat edilecek bu nokta gerçekten çok önemli......belki en büyük hatamız burda yatıyor......birde çıkarcı psikiyatrislerin kazançlarına ilişkin malzeme oluyordur.......kullanılması gerektiği gibi kullanmak.......

bu noktada bilinçlenmek gerekiyor ..... son derece haklısın.....

dinazoruz
22-11-2008, 01:33 PM
ARANIZDA LUSTRAL KULLANAN VAR MI DAHA ONCE CİPRALEX İÇİYORDUM ŞİMDİ DOKTOR BUNU VERDİ AYRICA RİSPERDAL DE İÇİYORUM AKŞAMLARI BU LUSTRAL ANTİDEPRESAN AMA BENIM SORUNUM ALGILARIMIN DONMASI YANI MUTLUYUM DEPRESYONDA DEGILIM AMA DISARI CIKTIGIMDA ALGILARIM DONUYOR BAZEN ILETIŞIMIM KOPUYOR DUNYAYLA

sana buyuk geçmiş olsun

panik
01-12-2008, 03:50 PM
kasımın 3 den bu yana 100mg lustral kullanıyorum ,uyku düzenim bozuldu ,örneğin akşam erken den 8 gibi uykum geliyor kendimi tutuyorum 10 ve ya 10.30 kadar sızıyorum resmen sonra gece uyanıyorum 1-2 -4 ve 4.30 aşağı yatamıyorum.ve sabah da 7 de en geç 7.55 de çocuklar tarafından uyandırılıyorum.eşim bu durumdan şikayetçi iştahımda ciddi bir azalma söz konusu arada elimi hiç bişeye elimi sürmek gelmiyor bi gün önce deli temizlik yemek ütü hepsini yapıyorken ertesi güne sünepe gibi devam ediyorum.nolucak bu halim :roll: :roll:

panik
02-12-2008, 01:36 PM
ilksen çok teşekkür ederim :wink: inş.sabırlı olmaya çalışıyorum ama aile hayatım dzüenim altüst oldu.bir anne olarak depresyona girme hakkın bile yok ,çünkü görevlerini yerine getirmessen düzen altsüt oluyor.aile hayatı da düzensizliği kaldırmıyor :x

panik
02-12-2008, 09:59 PM
desteğin için :wink:
psikolojik rahatsızlıklar malesef destek görmüyor ,ben bu durumu ne paylaşmak istemiyorum ,çünkü insanların bakışları ,tavırları değişiyor bu durum beni daha da rahatsız ediyor.bazen telefon ediyorlar gerekli gereksiz herşeyi paylaşıyorlar ,okadar ki artık diyafonu açıp geziyorum.

destiny89
23-12-2008, 10:38 PM
ben lustral e başlayalı 5 gün oluyo obsesif düşüncelerimhala devam ediyo ayrıca da ağlamak istiyorum ağlayamıyorum ama yüz ifadem bozuk olaBİLİR

panik
26-12-2008, 12:24 PM
ilk zamanlar öyle oluyor ama 10 gün sonra geçiyor.tabi ozamanda uykusuzluk başlıyor.

alevcem
30-12-2008, 04:03 PM
burda ilaçlarla ilgili kötü yorumlarda bulunuyosunuz ve kötü etkiliyosunuz çoğu kişiyi ilacın dozu az gelebilr kişiye göre değişir lütfen kimseyi kaygılandırmayalım ihityacı olmayan içmez ilacı ihtiyaç duyan içer bence...

panik
31-12-2008, 10:28 PM
burda ilaçlarla ilgili kötü yorumlarda bulunuyosunuz ve kötü etkiliyosunuz çoğu kişiyi ilacın dozu az gelebilr kişiye göre değişir lütfen kimseyi kaygılandırmayalım ihityacı olmayan içmez ilacı ihtiyaç duyan içer bence...
zaten ihtiyacımız olduğu için içiyoruz ve hastalığı geçirmek için birde bu yan etkilerle uğraşıyoruz.her bünye tabiki farklı ben uykusuzlukla uğraşıyorum ama başkasına aynı ilaç uyutuyor.bunlardan bahsetmek mi ?yanlış!içtiğin ilacı kusur görmek istiyorsan sen bilirsin :D

alga
13-01-2009, 12:49 PM
arkadaşlar ben 6 aydır lustral kullanıyorum;öncesinde 3 ay kadar cipralex kullandım..yaaa acayip derecede şişmiş gibiyim..yeme düzenim oldukça bozuldu..bi kilo alıyorum bi veriyorum..anlamadım gitti..:(:( :? ne yapıcamı bilmiyorum..ayrıca kullandığım lustral 100 mg lık ve yanında bide 25 mglık cedrina kullanıyorum...lütfen bu konuda tecrübeli arkadaşlarım yardım etsinler :( :(

panik
13-01-2009, 07:03 PM
benim nerdeyse 3 ay olacak kontrole gitmem lazım,ama bırakmak istiyorum devamlı ilaca bağımlı yaşamak istemiyorum.bi ayndan ya yendien panik ataklar alırsa diye korkuyorum. :roll:

panik
16-02-2009, 01:08 PM
ciddi bir iştahda artış meydana geldi.kilo almamak için bol su ve meyve yiyorum.lustral mı yapıyor yoksa artan triod ilacım mı?bilmiyorum.yarın ki sonuçlarda belli olacak herşey.yalnız sürekli bir yerlerimde ağrı duyuyorum.sürekli yer değiştiriyor.kafayı takmamaya çalışsam bu ara sağ dizimin kenarı şiddetli ağrıyor.

ranil
16-02-2009, 01:12 PM
benim nerdeyse 3 ay olacak kontrole gitmem lazım,ama bırakmak istiyorum devamlı ilaca bağımlı yaşamak istemiyorum.bi ayndan ya yendien panik ataklar alırsa diye korkuyorum. :roll:

3 ay bence çok erken değilmi ... :?: lütfen dr konuş sonra bırak emi ....

ağrılar bendede oluyor ...gelip geçiyor ...bence kas ağrıları bunlar ve yer değiştiriyor ...

Wesse
17-02-2009, 09:56 PM
Merhaba konunun yeri burası değil ama ne yazık uygun başlık kilitli.

Lustrali E.boşalma problemim için kullanmaya yeni başladım ama hiçbir faydasını göremedim. 24 saat de 50mg alıyorum. Pek de hoşuma gittiği söylenemez. Bu rahatsızlık ile karşı karşıya olan ve bunu lustral ile çözen arkadaşlar nasıl kullandıklarını yazabilirlerse çok sevinirim. Eşimle ayrılma noktasına gelicez artık...Onu çok mutsuz ediyorum :(

panik
21-02-2009, 06:14 PM
lustral tam tresi isteksizlik yapan bir ilaç.

sstrade
08-03-2009, 05:17 AM
iyi geceler arkadaşlar,
konuyu hemen hemen okudum benimde amacım yan etkilerini paylaşmaktı, daha öncesi doğru beslenme demiş, ben 3.gün oldu bu ilacı kullanıyorum 25 25 50 olarak tedavi tam olarak başladı eğerki bu ilacı gerçekten kullanıpta etkisini göremedim diyen arkadaşlar bana ö.m atarak sorunlarının nedenini öğrenebilirler ve içmiş olduğu ilacın ne gibi bir etkisi olduğunu.
1-2 haftadır forumu gözden geçiriyorum internet cafedeki çocuk bu siteden bilgi alıyor.! madde kullanan, tecavüz yapmak isteyen burdan bilgi alıyor!!! bkz. gamze özçelik olayı...
dikkat edelim burada belki biz bilgi paylaşırken ark niyetli insanlar farklı şeyler çıkarıyo senin benim tecrübemden....

arkadaşlar bu notu özellikle yazıyorum ben bu ilacı doktor reçete ettikten 2 gün sonra aldım, araştırdım çünkü ben uzun süre ilaçsız tedavi denedim, ilaçların yan etkileri ve sizlerin tecrübeleri ile fakat olmadı çünkü içinde bulunduğum durum bunu gerektiriyordu.

lustral ile antibiyotik, ağrı kesici benim kanımca ve birkaç yazı okuduktan sonra kullanılmamalı;
kimya terimi ile ;
ilacın etken maddesi sertralin hidroklorür ve beyinde yapmış olduğu işlem sonucu; hücrede ve kandaki proteinlere bağlanır, antibiyotiklerle aynı prensipte çalışır ve setralinin hcl'ün ortaya çıkardığı bloker ile vücutta proteine bağlanan bütün maddeler vücuttan atılamaz yani antibiyotik madde ilk hastalıklı bölgeyi sonrada vücuttaki normal hücreleri yemeye başlıyor sonucunda güçlenen antibiyotik, yani bildiğimiz mantar vücutta belki ödem yapıyor, belki kist yapıyor, çoğu zaman ağır antibiyotikler vücuttan atılamadığı için antibiyotik olarak kullandığımız, ilaç işlevinden sonra güçlenerek vücudu ele geçirmeye hücreleri yok etmeye yani zehirlemeye başlıyor. bu da kullandığınız antibiyotik daha önceden hangi çeşit mantar yada ne ise onun toksikitesi ile insanı zehirliyor
Yani lustral kullanan vücut bazı maddeleri karaciğerden geçiremiyor, geçirse bile ayrıştıramıyor. ayrıca cinsellikle ilgili erken ejakülasyon sorunun varsa düzeltir eğer ki normal bir insan isen ki bu ejakülasyon süresi fazlaca uzadığı için beyin serotonin azaltıp kişinin haz almasını azaltıyor buda uzun tedavi sürecinde kişi isteksiz duruma gelmesini sağlıyor,
Ayrıca lustral ile kullandığınız antidepresanlara çok dikkat edin özellikle yan etkilerinden QT uzamasını araştırın lustral QT uzamasını tetikleyebilir ve sonucu ölümlere varabilir çünkü QT uzaması kalp ritmi ile ilgili bir rahatsızlık

Gelelim asıl konuya :D
Bende yapmış olduğu yan etkileri & tam emin olamadığım birkaç sorunum var.
ilk iki gün 25mg ve üçüncü gün 50mg olarak dozaj ayarlanması yapıldı fakat bende bazı yan etkiler hissettim, sırttan başlıyan bazen göğüs hizasında biraz alt kısmında bir sıkışma hissediyorum, boğazımda birşey kalmış gibi oluyor, bazen baş ağrısı bazen , burunda mukasyon bazende tam tersi oluyor ve ayrıca vücudumun bazı bölgelerinde iğne batması şeklinde ufak batmalar oluyor. özellikle kahve veya çay içtiğim zaman ışık sanki beni rahatsız ediyor ve gözün üst kısımlarında ağrı oluşuyor fakat karanlık bir yere geçtiğimde bu ağrı kalkıyor ayrıca konuda bir arkadaş içindeki ses demiş bende dün gece şöyle bir şey oldu,
gece yatağımdayım, ama vücut bir farklılaştı görebildiğim herşey haraketlenmeye başladı ve gördüğüm şeyleri odaklayıp netleştirmek yerine, sanki odaklanmış olduğum cismi flulaştırdı odağı bozmaya çalıştım; ve tamamen karanlıkta sanki gözlerim bir farklılık içinde sanki kendini zorlayarak farklı birşey görebileceğini sandı artık neyse sanki tam o noktaya gelicekken birden neler oluyor derken içimdeki ses yatağımdan fırlamışım ve 15 sn kadar bir çarpıntı yaşadım. Bu sizce nedir halüsülasyon mu yoksa deliryum mu? bilen arkadaşlar varsa bunun için özellikle cevap bekliyorum bu gecede olucak olursa eğer ilacı bırakıcam.
Çok yan etki yaptı galiba yada benim kendimi dinleme gibi bir sorunum da var sürekli olan yan etkiler beni daha da etkiliyor, ve sürekli bir kuşku içerisinde, bir yan etkiyi görünce diğerleri de olacakmış gibi sıkıntıya giriyorum yani plasebo gibi birşey olmalı etkileniyor.
acaba ilacın yan etkilerini Benexol gibi bir vitaminle azaltabilirmiyim, çünkü lustral’in yanında herhangi bir ilaç kullanmadım yani sadece ilaç bunu yapıyorsa başka birşeyde karıştırmadım, karıştırma dedi doktorum...
ayrıca yemek isteği kalmadı, ve reflü + karnım acıktığında büyük bir kazınma guruldamayla başlıyor ve midemde gaz yapmaya başladı ,
Gaviscon tablet kullanıyordum fakat etkisi çabuk geçiyor yarım saat içinde tekrardan gaz yapıyor, lansor gibi bir ilaç içsem yada kudret narı ekstratı kullanıyordum normal zamanlarda iyi geliyordu şimdi kullansam herhangibir etkisi olabilirmi. ayrıca Lustral'in kalp krizi yada kalple ilgili herhangi bir yan etkisi & kalp sorunları yapar diyen kimse varsa benimle paylaşabilirmi?
bilen yada bilgisi olan arkadaşlar varsa, şimdiden verdiği cevaplar için teşekkürler...
Allah kimseyi ilaçlara muhtaç bırakmasın herkese acil şifalar...
Kusurabakmayın arkadaşlar sabahın 4'ünde herhangi bir imla hatası normaldir herhalde 2 gündür ilaçla yüzünden 4-5 saat uyudum :(
tekrar teşekkürler ve geçmiş olsun

afowos
08-04-2009, 04:04 AM
Sevgili sstrade size olan şikayetlerin çoğu banada oluyor mesela burun kemiğinde sızlamalar soğuga karşı aşırı dıuyarlılık mesela hemen ceyranda kalsam bile bağ ağrısı sora geçen yaz burun ve çevremde iğne batar gibi uguşmalar yüz çevreme gelen rüzgarlarda özellikler..
ve ben panik bozuklul tadevisi için yaklaşık 3 senedir kullanıyorum LUSTRALI ve artık yeter dedim 1 aydır içmiyorum fakat son 1 haftadır müthiş baş ağrısı bir sersemlik son 4 gündürde müthiş halsizlik miyde bulantısı ani ateş basmaları yaşıyorum.

msn adresin ; afowos_@hotmail.com

belki yardımcı olabiliriz birbirimize ve bu ilacı uzun süre kullanıp birden bırakan arkadaşlar varsa yan etkiler neler yazabilirlermi?

panik
20-04-2009, 10:15 AM
bu aralar daha çok huzursuz ve agresif hissediyorum.bu lustrall ne işe yarıyor :x

SelimPusat
01-06-2009, 03:30 PM
Ben Lustral'i yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum fakat anksiyeti yani kalp krizi geçiricem gibi korkularım hala oluyor,çarpıntı da tabi,bu ilacı yarıma indirdiğim gün daha kötü oluyorum lütfen bu konu da bilgilerizi benimle paylaşın...

panik
01-06-2009, 08:47 PM
Ben Lustral'i yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum fakat anksiyeti yani kalp krizi geçiricem gibi korkularım hala oluyor,çarpıntı da tabi,bu ilacı yarıma indirdiğim gün daha kötü oluyorum lütfen bu konu da bilgilerizi benimle paylaşın...
2 yıl mı of of ,doktorunla konuş istersen!

SelimPusat
02-06-2009, 03:44 AM
öncelikle dikkate alıp cevap verdiğiniz için çok teşekkürederim,evet yaklaşık 2 yıl olucak.her gün 1 tane kullandım,arasıra yarıya düşürüyorum,fakat bu sefer çarpntı kalp krizi geçiricekmişim hissi ne yazık ki ortaya çıkıyor,sizlerden bu ilaçla ilgili yan etki ve nasıl kesmem gerektiği hakkın da bilgi istiyorum...

panik
02-06-2009, 08:38 AM
benim aksine kaygılarımı azalttı .ama zaman zaman kolumda ağrı ,bazende içimde huzursuzluk oluyor onu geçirmiyor.bırakmaya çalıştığımda tabi( kendi kendime )elektrikler çarpıyor ,hareketlerim yavaşlıyor.ama ilacı kullandığımda ,panik atak almıyor ,kaygılarım azalıyor.takıntılarım hafifliyor.belki senin sorununu başka bir ilaç çözecek niçin kullanıyorsun lustralı panik atak için mi yoksa başka bir sorun için mi?

SelimPusat
02-06-2009, 02:48 PM
panik atak ve anksiyeti,benim sorunum kalp krizi geçiricekmiyim diye evham gelip sonra birden taşikardi başlaması,onun dışın da sinir falan yok çok şükür:)

apolas
26-06-2009, 08:05 PM
Merhaba dostlar. Benim bu ilaçla tanışmam sanırım herkesten farklı olmuş. Ben erken boşalma şikayetiyle bir doktora gittim ve Dr bana bu ilacı verdi. 2-3 ay kullanmamı istedi. İlacı (bi sürü yan etkisini görmeme rağmen) kullanmaya başladım ve devam ediyorum. Merak ettiğim acaba erken boşalma sorunuma bir sonuç alabilir miyim? Bu maksatla kullanan var mı bilmiyorum ama erken boşalmayı gerciktiriyor mu acaba?

capslocksmith
29-06-2009, 05:39 PM
s.a. arkadaşlar..
biraz araştırdım,
iştahın azalmasının nedeni, vücuttaki "serotonin" salgısının artmasından kaynaklanıyormuş...
ben biraz zayıfım ve kilo almam lazım...yıllardır zayıftım ve son 1 yıldır kilo almaya başladım ama 3-4 gündür bu ilaca yarım dozda başladım.mesela bugün sabahtan beri hiçbişey yemedim, hala bişey canım istemiyor..
bu iştah konusunda ne yapmam lazım...
acil yardım arkadaşlar...
böyle giderse ben 15 günde bi deri bi kemik kalırım...
ayrıca iştah dışında bi şikayetim yok...diğer arkadaşların söylediği, mide bulantısı(çok az), aşırı terleme, dalgınlık, dikkatsizlik var ama bunlar sorun değil. Sonuçta lustral beni epeyce rahatlatıyor, yalandan da olsa güzel bi duygu.

seba
29-06-2009, 11:21 PM
Merhaba,ben yaklaşık 1 ay kadar süredir Lustral (50 mg) kullanıyorm.
Size Lustralın yan etkilerinden biri olduğu söylenen hazımsızlık,diyare ve sıvı dışkılamada lustralın kesin ve tamamen bir etkisi var mıdır?Bunu öğrenmek istiyorm.Anksiyete bozuklugu yasadığım için bunu da kafama taktim :(:( Beni biligilendirirseniz cok mutlu olurm , tesekkurler,kolay gelsin...

caliskan07
02-07-2009, 06:31 PM
lustral cınsel ısteksızlık yapıyormus bu dogrumu yenı basladım bu konuda endıselıyım...

muratti
11-07-2009, 05:05 PM
selamlar;

yaklaşık 3.5 aydır lustral kullanıyorum
rahatsızlığım panik atak ve depresyon.
İlk doktorum bana "cipralex" verdi 1 tam tabletle başlattı bu tür ilaçların yan etkilerini bilmedim için bende saf,saf içtim fakat 2. gün anamdan doğduğuma pişman oldum,olabilecek tüm yan etkileri bende çıktı ve o doktora bir daha gitmedim bu arada o doktorun asisitanı bana rahatlamam için bana yarım tablet "remeron" içmemi tavsiye etti
Remeron gerçekten bende depresyon hissini kullandığım sürece oldukça azalttı fakat bu sefer sürekli uyku haliyle karşılaştım.
Bu arada bir gün panik atak krizi geldi ve ben apar topar en yakın hastahanenin acil servisine gittim.
Oradaki acil servis doktoru bana yatıştırıcı verdikten sonra,bir pisikyatr yardımı almamı tavsiye etti.
Ve o yardım bana "lustral" tavsiye etti.
İlk 20-25 gün küçük dozajlarla başlamama rağmen oldukça ciddi yan etkisini gördüm.
Şimdi daha iyiyim fakat arada bir sıkıntı ve iştahsızlık oluyor,bende doktoruma danışıp çok küçük dozajda arada bir "remeron" içiyorum ve oldukça iyi hissediyorum.
Benimde merakım bir çoğumuz gibi ilacı ne zaman bırakacığım,bırakınca ne olacak?
Bütün bu yazdıklarımın benzer hastalığı olan arkadaşlara bir fikir vereceğini tahmin ediyorum.

Acil Şifalar

lacolifita
12-07-2009, 05:28 PM
lustralı bir sene kullandım muazzam bir enerji düzeyine çıktım
gittiğim bir ortamı gülmekten yıktım geçirdim gerçi bu benim yapımla alakalı ama ilacın verdiği enerji ve cesareti de es geçmemek lazım
ilacın en güzel özelliği enerjinin ve seratoninin tavan yapması
hayatı daha bi abartarak yaşıyorsun
şimdi tedavi bitti normal bir seviyeye döndüm ama zaman zaman gerginlikler yaşıyorum yine
lustral grubunun en hafif yan tesirli ilacı.hele risperdal ve cipralxe göre çok hafifi ama etkili bi ilaç risperdal daha farklı zaten

öneririm yani ama şunu da unutmamak lazım hasta değil hastalık vardır bana iyi gelen sana iyi gelecek diye
bişey yok ,acil şifalar

apolas
14-07-2009, 08:13 PM
lustral cınsel ısteksızlık yapıyormus bu dogrumu yenı basladım bu konuda endıselıyım...

Bu ilacı 1 aydır Cinsel amaçlı kullanmama rağmen cinsel isteğim baya azaldı. O kadar ki masturbasyon yapmak bile gelmiyo içimden :(

sebnemyurdakul
18-07-2009, 11:40 PM
lustrali bende kullandım 8 yıl önce çok faydasını gördüm ama ruh gibi yapıyor :?: xanax kullandım efexor kullandım passiflora da kullandım ama hala aynıyım hiçbirinden kesin sonuç alamadım.hala aynıyım ve hatta daha kötüyüm karamsar hayattan umudunu kesmiş ölmek isteyen biriyim anksiyetele boğuşmaktayım ve çaresi olmayan sorunlar :(

PsikoljikDeli
30-07-2009, 11:47 PM
Slm arkaddaşlar. Birkaç sebepten dolayı yaklaşık 6 yıldır lustral (100 mg/gün) kullanıyorum ve yavaş yavaş bırakmak istiyorum.

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla ""çok uzun zaman olmuş, doktorunla görüş"" diyeceksiniz biliyorum ama şansımı deneyeceğim. :D

Öğrenmek istediğim, (-6 yıl kullanmış biri olarak-) bırakırken dozu azaltma süreleri ne kadar olamalı. Örneğin: 1. yıl 50 mg/gün daha sonraki yıl 25 mg/gün şeklinde mi yapmalıyım yoksa -dozu azaltma zamanları kullanma süresi kadar uzun olmasa da olur mu??????-

dost84
31-07-2009, 12:36 PM
psikolojikdeli kardeş ,dozu azaltarak 1 ayda bırakabilirsin ama bıraktıktan sonra hastalığın tekrar edebilir.eğer geçirdiğin atak sayısı 2den fazla ise sürekli kullan derim

PsikoljikDeli
31-07-2009, 06:38 PM
psikolojikdeli kardeş ,dozu azaltarak 1 ayda bırakabilirsin ama bıraktıktan sonra hastalığın tekrar edebilir.eğer geçirdiğin atak sayısı 2den fazla ise sürekli kullan derim

Tamam. Cevap için çok teşekkürler minnettarım :)

siyah77
14-08-2009, 12:36 AM
şuan felaket durumdayım. doktora gittim lustral verdi. doktora gitmeden önce zaten bütün ipler kopmuştu hayatımda. ilaca başladım 2,5 hafta oluyo. şuan eskisindende beterim. sinir krizleri geçiriyordum hala geçiriyorum. insanlarla ilişkim neredeyse sıfıra indi. mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyorum.iletişim kurduğum andada tartişmaya başlıyorum.özellikle ilacı kullanmayabaşladıktan sonra ağlama nöbetleri geçirmeye başladım. yaptığım hiçbirşeyden tat almıyorum.ve bu ilaç bende terleme mide bulantısı. hafif baş dönmesi yaptı. şuan felaket durumdayım dünyayla bağlantım kopmuş durumda. artık bu durum geçsin. çünkü kendimi boğuluyormuş gibi hissediyorum ve gerçekten nefes almakta çok zorlandığım zamanlar oluyor.bu durum ya geçmezse :( o zaman tek yol kalır ruhumu özgür bırakmak.

zawerizm
28-08-2009, 05:26 AM
bak kardeş aynısı bana oldu sana yemın edrim deymez.dua et bol bol dua aıkıntılardan kurtarır insanı geçer..geçmiş olsun..

akdere81
22-02-2010, 07:31 PM
ben de 3 gün oldu lustral kullanıyorum 50 lik şimdi yarım yarım kullanıyorum
5 gün sonra tam kullanacam
yanında zanax 5 mg sikıntılarım devam ediyor ne zaman etkisini gösterir bu ilaç

akdere81
22-02-2010, 07:35 PM
bana cevap verecek arkadaşa minnettar olurum

yazgülü
22-02-2010, 10:34 PM
Merhaba
siyah77 arkadaşım bu dünyada aslında hiçbirşey için üzülmeye değmez diğer arkadaşın yorumuna katılıyorum ben de çıkışsız kaldığım dönemlerde dua ederim kendimi bu şekilde rahatlatırım sabır ve dua her kapıyı açar unutma sevgiyle kal...

gokhanhoca22
31-03-2010, 01:16 AM
Merhaba.Bu ilaç yazıldı bana da.başlayalı 1 gün anca oldu.KPSS'ye hazırlanıyorum ve ilacın ciddi derecede yan etki göstermesinden korkuyorum.Bu sene kesin atanmam lazım.Sorumsuzluk en son istediğim şey.Daha önce Faverin'İn 100 mg'lıklarından günde 3 kere Risperdal -Rileptid ile beraber kullandım ve üni'yi (son dönemde ilaca başlamıştım) hocalarda daha önceden bıraktığım iyi izlenimin getirileri sayesinde bitirdim.ilaçlar beni mahvetmişti yani.aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum.fikirlerinizi özelden ya da buradan bana bildirmenizi rica ediyorum.Saygılarımla.

delideli
09-06-2010, 07:57 PM
kullandım bir hfta sonra bıraktım

kahramanefe
18-10-2010, 01:11 AM
bu ilacı bende cok kısa bir süre kullandım. mide bulantısı ve iştahsızlık yaptı bende. aynı zamanda halsizlik uyuma isteği yaptı. bende işe girince bıraktım ilacı. ama rahatlatıyor insanı. tabi bu söylediğim etkileri saymazsak. kişinin bünyesine göre de değişebilir yan etkileri.

herecomesthesun
20-02-2011, 08:46 PM
Lustral 50 mg kullannıyorum. Hekimimin tavsiyesi ile ilk 6 gün yarım aldım ilacı, 25 mg olarak. O ilk 6 gün geçmedi bana, inanın hayatımın en büyük sersemliğini 6 gün boyunca hissettim. Çok ağırdı ve çok berbattı. Tam doza geçince daha iyi olmaya başladım. Sosyal anksiyete bozukluğum var, beraberinde depresyon. Açıkçası depresyondan eser kalmadı denebilir. Kendimi çok iyi hissedyorum. Ama sosyal anksiyete, aynı sosyal anksiyete.

FIRTINA
20-02-2011, 10:45 PM

Algı kopması derken neyi kast ediyorsun anlamadım dunyayla bağlantın kesilnce neler hissidiyorsun psikoz gibi bişimi gerceklerle bağlantın mı kopuyo

LICHKING
09-03-2011, 10:32 PM
buradaki yazıların bir kısmını okudum da... bence şunu bilmek en önemlisi ilaç mucizevi bir şekilde bütün dünyayı mükemmelleştirmeyecek... tramvalarımız olduğu kalmaya devam ediyor... sadece bize onları açıkça görebilme sakin şekilde karşılayabilme gücü veriyor... ben uzman değilim elbet... ama eğitimini almış arkadaşlar bana hak veri umarım... şöyle ki her depresyonun gerilerde bir sebebi vardır... illa ki belli büyük şok edici bir tramva yaşamanız gerekmez... belirtmek gerek ilkokulda çarpım tablosunu bilemyince arkadaşlarının seninle dalga geçmesi de tramvadır... hatta ilk tuvalet eğitimi de... neyle başa çıkamadığınızı öğrenin, mutlaka göz ardı ettiğiniz bir şey vardır... çok basit çok komplike olabilir... sabır en önemlisi ve kendinize açık olun.... daha önce diyordum ki ben yaşadıklarımı biliyorum, bir yabancıya anlatınca olmuş olana ne etkisi olabilir ki diyordum.. herşeyi geri alamaz ya... ama mevzu geri almak değil.. yaralarım beni ben yapan şeyler, yaşadıklarımı geri almak istemiyorum ben... ama belli ki başa çıkamamışım, belli ki bazı şeyleri göz ardı etmişim... yaşadım ağladım kavga ettim bağırdım bitti sandım...sonra gördüm ki hayatımı etkiliyor...

gerçekten psikolojik rahatsızlıklar için yapılan tedavilerin kalıcı olduğuna inanıyor musun?

camomiles
09-03-2011, 10:36 PM
lustralı yarım olarak alıoyorum ben uykusuzluğuma çare oldu. onun dışında ben yine aynı ben. kendimizi değiştirmeden ilaçtaan çare beklemek boşuna

LICHKING
09-03-2011, 10:55 PM
ben mutsuz, keyifsiz bir insanım... öyle bıkkınım ki... uyumak sadece uyumak istiyorum... huzursuzum... bunu artık yaşamak istemiyorum... ve evet inanıyorum... ama dediğim gibi ilaçlardan doktordan mucize beklemiyorum... psikiyatır ne kadar uzman olursa olsun ona anlatmak istemediğin hiç bir şeyi anlatmazsın... söylesene kendi kendime halledebilseydim bu insana dönüşürmüydüm, kendimden mutsuzum... kırgınlıkları bilmek, tramvalrı bilmek bunlar yeterli değil...
ben gerçekten yardım istiyorum.. doktora beni kimse göndermedi kendim gittim... isteyerek koşarak... sorunlarım var biliyorum.. atlattım sandım atlatamamışım belliki bir yerde benm farketmediğim sekilde yer etmiş... ben artık bu yuku gogusumden atıp nefes almak istiyorum...

Deprasyon şizofreni başlangıcıdır. Bak ben uzman değilim ama 30 yıllık deneyimim var. Abim vardı, lise yıllarında hasta oldu. Çok zekiydi. Önce arkadaşlarından koptu, sonra çevreden, sonrada ailesinden, önce deprasyonla başladı. Eve kapandı, vs.. ben çocuktum tabi ama o zamanları iyi hatırlıyorum yinede. 30 sene ilaç kullandı abim, türkiyede ve yurt dısında tüm hekim denen öküzler gördü. Şimdi sana bir ilaç listesi veririm. Eğer psikolog ve psikatrist varsa forumda onlar bile şaşar neyse...
Abim çok zekiydi demiştim ya 3 yıl önce ihtihar etti ve öldü... Yıllarca ümit veren sevgili öküz hekimlerin tek söylediği şey vardı. Harfi harfiyen " 1 yıldan uzun süren tüm kronik psikolojik rahatsızlıklar kroniktir. (Yani ömür boyu sürer.) Tıpkı şeker hastalığı gibi.. Zeka yönünden durumunu anlayanlarda intihar eder." Kelime kelime dün gibi hatırlıyorum.. Tabi şimdi seni umutsuzluğa düşürmek istemem ama, sana özel hekiminin söylemediği çok sey söylerim burdan şaşarsın...

LICHKING
09-03-2011, 11:10 PM
ben tüm bunları söylerken sorunlarım bitecek onları aşacam ve bir daha asla mutsuzz olmicam dedim dimi:) okuyunca bende oyle anladım yazdıklarımı:) elbette biliyorum tekrar depresyona gireceğimi... yine mutsuz olacam... sorunsuz insanlar biel mutlaka depresyona girermiş.. bende gireirm ama birdahaki sefere doktorla görüşmek için bu kadar bekler miyim onu bilmiyorum... ben artık sadece mutsuz değilim ben mutsuz ediyorum... depresyonun nereye gidebileceğini biliyorum... bende gün içinde yatağıma kıvrılıp hayaller kuruyor rüyalra dalıyordum... sonra bir kaç sefer rüyamın ya da kurduğum hayalin gerçek olduğuna inandığımı farkettim... aklımda canlandırdığım senaryo olmus sanıyordum... işte o zamn bende arştırdım şizofreniyi.... ne olur bilmiyorum... ama sıkıldım artık...
Şizofreni çok garip bir hastalık zaten, tipleri çok fazla... abim sadece tüm gün evde otururdu, insanlardan kaçardı, insanların ona düşman olduklarını sanıyordu.. hayatımda hiç şiddet hareketinde bulunduğunu görmedi... hayatı sadece yemek ve sigara üstüne kurulu idi. Tek bir odada yapayalnız geçen 25 sene...
İşin korkunc tarafı 1.derece akraba olduğu için benimde ilerde olma ihtimalim yüzde 40'lardaymıs:(
Bilmem ben abim kadar onurlu davranabilir miyim....

LICHKING
09-03-2011, 11:24 PM
a beautiful mind ı izledin mi? muhakkak izlemişsindir...şizofreni evet çok başka ama farkındalık en önemli olan...ne olur bilemezsin...huylarını seçemezsin.. alışkanlıklarını kim oldugunu... en zoru insanın kendini değiştirmesi... ama şu var eğer böyle mutlu isen şikayet etme ama yok şikayetciysen değiştir... ama karar ver... ne istiyorsun?

Valla tek istediğim Tanrıyı bulmak:) Bulunca, çaktırmadan iki tane sallamak istiyorum neresine gelirse, ondan sonra da cehennem tabi:) Neyse benim ilacım içki her zman kadim dostum. İki tek attım mı sabaha kadar süper bir uyku...

return_of_kronik
09-03-2011, 11:27 PM
lustral aşırı uyku sersemlik ve konsantrasyon güclüğü yapmıştı bende anksiyeteyi biraz hafifletmişti ama...

return_of_kronik
09-03-2011, 11:34 PM
bende de tam tersi uykusuzluk yaptı... ilk bir hafta dort dondum desem yeridir... sen hiç uyumaya calısırken yorgan kılıfının içindeki yorganı ikiye katladın mı?ben yaptım:) eh gün içinde de yorgundum... ama bugun 12inci gun bugun bir farklılık var...ama konsantrasyonu bilemem bende zaten yok :) onun içinde ritalin alıyorum:D

valla insanı cok uyuz yapıyo enerjisini alıyor pek tavsiye etmem...

MİSOCAN
23-09-2011, 10:57 AM
Arkadaşlar yazılanları okudum, ve şu konuya vardım ilaç bir süreliğine faydalı sonrası kendini ilacın sende vermesi gerektirdiği düşük dozda sinir ve deprasif olgular hafifliyor, bu şuna benziyor bir konuda annemizden babamızda aldığımız tafsiyeler üzerine o şeyden vazgeçip unuttuğumuzda tekrar başlmamız taki tekrar tavsiye alana kadar ben hapı 1 yıldır kullanıyom evet tafsiye niteliğinde oldu bazen almayı unutuyom ve tafsiye ihtiyacı doğuruyor sannki hapın kullanımından sonra psikolojik olarak iyiyleştiğimi düşünüyorum hiç bağımlılığını görmedim zararınıda hatta hafif geliyor.

anesthesia
24-09-2011, 04:57 PM
bende cipralex kullandım doktor tavsiyesiyle lustral kullanmaya başladım 7 ay kullandım sonra azaltarak bıraktım bırakalı 1 ay oluyo su an daha kötüyüm aşırı dikkat
dağınıklığı konsantrasyon eksikliği var dışarı çıkmak istemyrm çevremle iletişim kuramıyorum bi bunalım üzüntü depresyon söz konusu değil ama su dönemde aşırı tahammülsüzlük ve sinir gözlüyorum kendimde daha öncede dönem dönem olur 2 hafta gibi bi süre olurdu su gecirdiğim dönem 2haftayı gecti ve hala aynıyım anksiyete bozukluğu olarak geciyo çok kötü bi durum.

jennn
27-09-2011, 03:39 PM
lustral çok geç etki ediyor...

cesur_ol
12-10-2011, 09:50 AM
lustral çok hoş bi ilaç :) en azından benim için

\IndependenT/
07-11-2011, 06:47 PM
Hayatımın ilacı, beni iyileştiren ilaç :) Gerçi sadece ilaç sizi iyileştiremez sadece takviye olur ve iyileşme sürenizi hızlandırır. Bazı arkadaşlar Lustral'in hiç iyi bir ilaç olmadığını söylemişler, Lustral diğer antidepresanlara göre etkisini biraz daha uzun zaman geçtikten sonra göstermeye başlıyor. Ayrıca her ilaç herkeste aynı etkiyi yapmıyor. Benim için Lustral = Mutluluk :)

Bordo38
25-12-2011, 03:39 AM
huzursuz bacak sendromumu gün yüzüne çıkaran ilaç.

dilekceyda
11-01-2012, 07:29 PM
arkadaşlar bana yardım edermisniz ben yaklaşık 4 senedir agır depresyon ve burda bahsettiğimiz şeyleri yaşıyorum. ilk gunlerde paxil kullandım ama çok kotu oldum ölsem daha iyiydi hiç ii gelmedi hemen bıraktım şimdi problemleri çözemiyorum ama ilaç kullanayım diyorum başka çarem yok ne tavsiye edersiniz ilaçları alrsam yan etkilerinden ve ya daha kotu olursam diye korkuyorum ne olur yardım....

iyimser
11-01-2012, 07:46 PM
arkadaşlar bana yardım edermisniz ben yaklaşık 4 senedir agır depresyon ve burda bahsettiğimiz şeyleri yaşıyorum. ilk gunlerde paxil kullandım ama çok kotu oldum ölsem daha iyiydi hiç ii gelmedi hemen bıraktım şimdi problemleri çözemiyorum ama ilaç kullanayım diyorum başka çarem yok ne tavsiye edersiniz ilaçları alrsam yan etkilerinden ve ya daha kotu olursam diye korkuyorum ne olur yardım....

doktor konrolünde ilaç kullanmak en doğrusu. Yan etkileri en az olanı bulana kadar deneme yoluyla doktor sırayla verecek. bunların doz ayarlaması da önemli tabii. kendi kendine başlayıp bitirme sakın.
sabır lütfen herşey yoluna girecek yeter ki tedaviyi aksatmayın.

merve84
26-04-2012, 02:47 PM
Muhakkak kişiden kişiye fark eder,bende ki etkisi ilk günler inanılmaz sakindim,sürekli yemek yemek istiyordum :) uykusuzluk yapmıştı. Dr ye danışmadan kullanılmaması gerekir.

BeyZade
26-04-2012, 02:49 PM
lustral 3 aydan sonra etkisini çok bariz hissettirebiliyor normal zamanda etkisi varla yok arasında hissedebilirsiniz ama sabretmenizi öneririm...

merve84
26-04-2012, 02:58 PM
lustral 3 aydan sonra etkisini çok bariz hissettirebiliyor normal zamanda etkisi varla yok arasında hissedebilirsiniz ama sabretmenizi öneririm...

İstikrar önemli o zaman :) haklısınız.

BeyZade
26-04-2012, 03:02 PM
İstikrar önemli o zaman :) haklısınız.

aynen antidepresanlar ağrı kesici gibi değil anlık yada yarı zamanlı etki etsin uzun zaman düzenli kullanım gerektiriyor...

hkayac
26-04-2012, 05:20 PM
Lustral i 1 yıl kullandım. bırakma sebebim eklemlerimde kasılma ve buna bağlı ağrılar... yoksa iyiydim lustralle :) enerji topuna dönmüştüm. bir anda bir sürü şey yapmaya başlamıştım. resim yapmak, piyano öğrenmek... sanki ufak çaplı bir mani yaratmıştı...

Bettina
26-04-2012, 06:34 PM
bipolar depresyon yaşıyorum ve bu ilacı 1 aydır kullanıyorum,çok faydası oldu bana,eskiden günlerce düşündüğüm şeyleri artık 2dkdan fazla düşünemiyorum :)

metafizik
26-04-2012, 06:50 PM
yaklaşık 20 yıl olacak depresyon ve okb rahatsızlığı içindeyim öyle çeit çeşit ilaç kullanmadım en çok lustral kullandım en az anafranil son 3 yıldır deprs.ve okb rahatsızlığım hafiflemiş durumda geçmişle kıyasladığımda kendimi daha iyi hissetmekteyim...sonuçta ilaç bir yere kadar arkadaşlar ilaca bel bağlamayın çok şeyde beklemeyin ilaçlardan itiraf etmeliyimki ben antidepresanlara karşıyım aslında,sık sık duş yapın bu sizi dinçleştirir yemeklerinize kırmızı acı biber katın kararında acı biber beyindeki hormonları harekete geçirir,arada yeşil çay için uyarıcı etkisi var,güzel kokular alın kullanın...ve en önemlisi bilinki depresyonuda okb yide sosyal fobiyide ve diğer rahatsızlıklarıda yaratan rabbimizdir..bi insan en modern tedavileride görse en ünlü psikiyatristlerede gitse allah dilemedikçe o kişi rahatsızlığından kurtulamaz ilaçlarda doktorda vesile arkadaşlar.Allah dilerse ilacı ve doktoru vesile ederek kişide ruhsal rahatsızlıktan eser bırakmaz..o yüzden hastalıktaki hikmetleri düşünün..dini öğrenmeye çalışın rabbimizi tanımaya çalışın imanınızı gözden geçirin,allaha olan güveninizi teslimiyetinizi gözden geçirin kendinizi kandırmadan samimi yapın bunları ve hayatınıza bir düzen verin..ve inanın ibadetleri yapmakta çok kolay zaten kişinin manevi fonksiyonları sonradan gelişir..unutulmamalıdırki,tüm kalpler Allahın elindedir,ve tüm güçte onundur,Allah dilediği an dilediği olayı dilediği şekilde yaratır..huzur ve güven arayan insan Allah vermedikçe hiçbir yolla buna ulaşamaz..

shizuka_L
27-04-2012, 09:37 PM
günde 2 tane alıyorsanız bırakmak için nasıl azaltacaksınız? aniden bırakınca kötü etkiler verebiliyormuş bu etkileri anında mı hissettirir?

bazen13
28-04-2012, 04:36 AM
Teoman'ın günde iki doz aldığı ilaç olarak aklımda kalmış :D

sunger
30-05-2012, 04:18 PM
shizula ertesi günden itibaren etkiyi hissedesin. yoksunluk ama çok da öldürmüyor:) belki hastalığın seyrine göre de değişiklik gösterebilir.

nedenboyle
06-07-2012, 08:32 PM
doktor banada lustral ve risperdal verdı çabuk sinirleniyorum şiddete egılımım cok fazla bununla baglantısı varmıdır yardımcı olurmusunuz

BİTOPERTİN
06-07-2012, 08:46 PM
risperdal sinir yapabilir.

whisperr
06-07-2012, 10:48 PM
çevremde biçok insan lustral kilo verdiriyo die kullanıyo.ve bunlar herşeyi bildiğini sanan tipte kadınlar.içimde yuh diyip gülüyorum.:D

BeyZade
06-07-2012, 10:57 PM
lustral dengeleyici bir ilaç çok etkili değil okb sosyal fobi için çok etkin değil ama hafif depresyon için kullanılabilir.

hatice23
14-08-2012, 10:36 PM
lustral hafif bir ilaç yanetkiside yok .benim herhalde kullanmadıgım ilaç kalmadı okb hastalıgımdan dolayı

StayStrong
05-09-2012, 03:01 PM
lustral dengeleyici bir ilaç çok etkili değil okb sosyal fobi için çok etkin değil ama hafif depresyon için kullanılabilir.
aynen öyle doktoruma anlatmaya çalışıyorum işe yaramıyor diye ama anlamıyor. Günde iki tane 100 mg lık içiyorum ama yine de hayır

StayStrong
05-09-2012, 04:46 PM
ssri grubu antidepresanların etkisinin hafif olduğu doğru. ama belki doktorunuzun bir bildiği vardır. ya da başka bir doktora daha görünebilirsiniz.
evet ben de bir bildiği vardır diye kullanmaya devam ediyorum zaten onun yanında lamictal 100 mg yine günde iki tane ve abilify 10 mg kullanıyorum umarım işe yarar

Lusty
05-09-2012, 05:44 PM
bende diş gıcırdamasından başka bi yan etkisi yok hayatımı kurtaran ilaç

Redewon
28-11-2012, 11:03 AM
Herkes lustral ağlamayı kesiyor, mutluluk sağlıyor falan yazmış. Ama bana niye etki etmiyor bu ilaç. Oturup ağlıyorum akşama kadar.

dreamer8
28-11-2012, 11:20 AM
Lustral kullandıkça daha da donacak algıların.Teskin edici, yatışıtrıcı, uyutucu, yavaşlatıcı, bastırıcı, söndürücü ilaçlar bunlar.Bunları iyileşiyorum diye alıyorlar ya gerçekten üzülüyorum.İlaç kullanmaya ihtiyacım olduğu halde kullanmamayı tercih ediyorum.Hiç de masum değiller.

coffee
28-11-2012, 01:58 PM
Herkes lustral ağlamayı kesiyor, mutluluk sağlıyor falan yazmış. Ama bana niye etki etmiyor bu ilaç. Oturup ağlıyorum akşama kadar.

Ne kadar zamandan beri kullanıyorsun? Ben de Lustral kullanıyorum 150mg. Yarın 200mg olarak alıcam.Asıl sorunum anksiyete ve obsesyon,bir halta yaramadığı kesin,depresyona gelince ,ağlama diye bir şey kalmadığı kesin de ,eh zaten duygu diye bir şey de kalmadı bende.Benim de içime sinmiyor bu ilaç ama doktor dedi diye kullanıyorum işte.

BeyZade
28-11-2012, 02:06 PM
Ne kadar zamandan beri kullanıyorsun? Ben de Lustral kullanıyorum 150mg. Yarın 200mg olarak alıcam.Asıl sorunum anksiyete ve obsesyon,bir halta yaramadığı kesin,depresyona gelince ,ağlama diye bir şey kalmadığı kesin de ,eh zaten duygu diye bir şey de kalmadı bende.Benim de içime sinmiyor bu ilaç ama doktor dedi diye kullanıyorum işte.

herkeste aynı etki eder mi bilmem ama anksiyete ve obsesyonlara paxil eder ilaç kuş gibi hafifletir :D

coffee
28-11-2012, 02:24 PM
herkeste aynı etki eder mi bilmem ama anksiyete ve obsesyonlara paxil eder ilaç kuş gibi hafifletir :D
Vallahi tepemin tası atacak kendi kafama göre ilaç kullanmaya başlıycam zaten.Paxil kullandım kısa bir süre hamile gibi şişirmişti beni,gaz,kabızlık abooo.Bu lustral da ilerde serotonin palaması yapar gibime geliyor,göreceğiz bakalım,bir süre daha devam doktorun tutumuna da bakıp konuşmaya çalışıcam,olmazsa,kendi doktorum da olabilirim bu gidişle.
Anafranil duymuştum ben obsesyon için.Ancak trisiklik olduğu için yan etkisi çok.Etkisi kanıtlanmış ama gene de.Zor bizim işimiz zor vesselam...

BeyZade
28-11-2012, 02:37 PM
Vallahi tepemin tası atacak kendi kafama göre ilaç kullanmaya başlıycam zaten.Paxil kullandım kısa bir süre hamile gibi şişirmişti beni,gaz,kabızlık abooo.Bu lustral da ilerde serotonin palaması yapar gibime geliyor,göreceğiz bakalım,bir süre daha devam doktorun tutumuna da bakıp konuşmaya çalışıcam,olmazsa,kendi doktorum da olabilirim bu gidişle.
Anafranil duymuştum ben obsesyon için.Ancak trisiklik olduğu için yan etkisi çok.Etkisi kanıtlanmış ama gene de.Zor bizim işimiz zor vesselam...

anafranil eski nesil bir ilaç yan etkisi diğerlerine göre daha çabuk ortaya çıkabiliyor ... en iyisi hiç kullanma satmışım anasını bu dünyanın de rest çek :D belki tutar :)

coffee
28-11-2012, 02:46 PM
anafranil eski nesil bir ilaç yan etkisi diğerlerine göre daha çabuk ortaya çıkabiliyor ... en iyisi hiç kullanma satmışım anasını bu dünyanın de rest çek :D belki tutar :)
Aaah ahh:) Neler demedim ki:
Akıllı olup dünyanın kahrını çekeceğine,deli ol ,dünya senin kahrını çeksin..
Adımı koydum deliye g..ümü koydum çalıya....
Iıhh,yok ,tutmadı:D

BeyZade
28-11-2012, 02:53 PM
Aaah ahh:) Neler demedim ki:
Akıllı olup dünyanın kahrını çekeceğine,deli ol ,dünya senin kahrını çeksin..
Adımı koydum deliye g..ümü koydum çalıya....
Iıhh,yok ,tutmadı:D

işimiz zor ben delilikle aşıyorum ya ne kadar serin kanlısın diyorlar he banamı dediniz diyorum o kadar vurdum duymadın oolmak lazım sen bu yolda devam ... :;))

Armagan
26-12-2012, 10:18 PM
lustral kullanan arkadaşlar acaba sizde kolda uyuşma ve kalbe iğne batması gibi yan etkiler görüldü mü? sol kolum çok uyuşuyor ve kalbimde batma oluyor

Yedi Tepeli
26-12-2012, 10:28 PM
lustral kullanan arkadaşlar acaba sizde kolda uyuşma ve kalbe iğne batması gibi yan etkiler görüldü mü? sol kolum çok uyuşuyor ve kalbimde batma oluyor
Ben de aynı problemi yasadım. Lustraldendir o, içiniz rahat olsun...

Armagan
26-12-2012, 10:30 PM
Ben de aynı problemi yasadım. Lustraldendir o, içiniz rahat olsun...

çok teşekkür ederim. bir an başka birşey diye panik oldum

Yedi Tepeli
26-12-2012, 10:33 PM
çok teşekkür ederim. bir an başka birşey diye panik oldum

Rica ederim. Ben de o panikten hastanelik olmuştum:) Rahat olun, geçmiş olsun...

kelmuhtar
28-07-2013, 12:35 AM
Lustral ilacını 75 yaşındaki büyükannem kullanıyor ben gayet mutluyum hayatımda antidepresan kullanmadım ama yaşlılar için mükemmel bu yazıları okuyunca ruhum sıkıldı hayatta sıkıntı strese gelemiyorsunuz yaşamın anlamı bu zaten acıyı çekeceksinki tatlı bir yaşamın anlamı olsun yoksa yaşam sıradan bir olay olur..Kuran da Allah iki tür insandan bahsediyor yaşayan insan ve ölü insan ölü insan sadece ot gibi yaşıyor hep mutlu mesut hayatın anlamını çözememiş ... ölü olmak bana göre değil allah kullandırtmasın hayatta Antidepresanları..

cybryl
28-07-2013, 12:40 AM
bende bıraktım ilaçlarımı depresyona giriyorum farkındayım ama içmiycem bi süre neler olucağını çok merak ediyorum

oblomv
15-08-2013, 12:43 AM
Lustral ilacını 75 yaşındaki büyükannem kullanıyor ben gayet mutluyum hayatımda antidepresan kullanmadım ama yaşlılar için mükemmel bu yazıları okuyunca ruhum sıkıldı hayatta sıkıntı strese gelemiyorsunuz yaşamın anlamı bu zaten acıyı çekeceksinki tatlı bir yaşamın anlamı olsun yoksa yaşam sıradan bir olay olur..Kuran da Allah iki tür insandan bahsediyor yaşayan insan ve ölü insan ölü insan sadece ot gibi yaşıyor hep mutlu mesut hayatın anlamını çözememiş ... ölü olmak bana göre değil allah kullandırtmasın hayatta Antidepresanları..

iyi de bu acı diğer insanların acısına benzemiyor.....