PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EFEXOR KULLANANLAR MUTLAKA BAKSINsimge_3026
06-09-2007, 09:54 AM
arkadaşlar sitenize yeni üye oldum ve efexoru kullanmamda 3. yılım o yüzden iyi tarafları kadar kötü taraflarınıda görmenizi istiyorum.

07/09/2005 ylında bazı sorunlar yüzünden hastaneye yattım.halk dilinde ve tıpta antideprasan sorunu ilk önce efexor 75 mg ve yanıda başka ilaçlar alarak tedaviye başladım.önceleri herşey yolundaydı 1 hafta hastanede yattım ve her ay düzenli olarak psikyatri yardımı almaya başladım tabi her gittiğimde efexor hariç diğer ilaçlarım değişti efexor 150 mg olarak bugüne kadar devam ettim.ilacımı içmediğim ilk gün herhangi bi zorluk yaşamadığım halde 2. günü bütün vücutta uyuşma,mide bulantısı,ateş basma,üşüme vb birçok yan etkiyle karşılaştım her defasında içmicem dememe rağmen madde bağımlısı gibi ihtiyaç duydum bu ilaca.
doktoruma gittim artık hayatımda herşeyin normale döndüğünü ilaçları bırakmak istediğimi söyledim ve efexor içmediğim zamnlarda bana zorluk yaşatan yan etkileri söledim.efexoru bırakmanın kolay olmadığını bunu tek başıma yapamıyacığımı söledi.peki siz yardım edin dedim nasıl bırakırım mg düşürelim ama zorlanırsın bırakamazsın dedi 150mn dan tekrar 75 mg düşürdük fakat hiç kolay olmadı.
bugün 5. günüm 75 mg da almıyorum ama doktorum karşı çıktı buna çok zorlanıcağımı söyledi ve dediği gibi oldu.
arkadaşlar yemin ediyorum şuan madde bağımlısından farkım yok içmemek için mücadelemin 5. günü ama bu 5 gündür kafamı yastıktan kaldıramadım ölü gibi hep yattım.Söylemek belki bana düşmez ama doktor kontolündeki bu ilaca başlamadan önce bırakmanın zorluklarını düşünün ve size kolay bırakabiliceğiniz ilaçlarla tedavi uygulasın.yeşil reçete ilacları bile kullandım ama bu kadar lanet bi ilaç değildi hiç biri.
Allah herkesin yardımcı olsun .
önce sağlık inanın o yüzden dikkat edin

NOT: bi formda arkadaşımız 150 mg başladığını yazmış
hiçbir doktor ilk etapta 150 mg başlatmaz önce düşük mg başlatır ki buda 75 mg en düşüğü sonra yükseltir.bu hemen hemen tüm ilaçlar için aynıdır.

Kaktus25
06-09-2007, 10:51 AM
Nisan ayında DR GİTTİM....

rahatız olduğumu düşünerek ve herzamanki gibi hastalık hastalığımdan kaynaklanan bişey aslında...

NEYSE gititğimde dr bana bu ilacı verdi.75 mg.
o akşam iştim ve yarında işe gitmem gerek.Gece yanma sıkıntı ve kalp çarpıntısı ile uyandım.Tarif edilmez bi yanma ,bas dönmesi,gözlerimin kararması,en önemlisi de delirme hissi vardı.Anlam veremedim olanlara.BEYNİME koca bi set konulmuş gibi düşüncelerim ağır dı.TUAFTIM YANİ...

farkında idim ilaç etkisi ama bukadar olmazdı yani.Bİ xanaxx içtim biraz dahaa iyi gibi oldum ama yok geçmiyordu...

sabah işede hidemedim.çenem de kitlenmiş gibi idi.kelimeleri ağzımda çeviremiyordum.

Acile gittim ilacın ağır geldiğini söyledi.Ve etkisinin 3 gün sürebieceğini söyledi.EYVAH dedim yaa ..çünkü böyl bişey yasamadım.

İŞTE BU DÖNEM BU SİTEYİ BULDUM:)
TEŞEKÜKR EDEERİM EFEXORRR

simge_3026
06-09-2007, 11:02 AM
site güzel bir paylaşım sitesi efexorun yan etkileri çok olduğu gibi yararlarıda çok ilac kişiye ve bünyeye göre değişiyor tabi ama ben 3 yıllık bir zaman diliminden bahsediyorum ve bırakılması çok güç bir ilaç bir gün bırakmak zorunda olduğunuzda anlıycaksınız.

5. günüm 5 hala bütün vücudum uyuşukkk

lionamic
06-09-2007, 09:50 PM
Sevgili simge efexoru 3 aydır kullanıyorum bir gün bile kullanmasam yan etkilerini çok şiddetli gösteriyor midem bulanıyor,başım dönüyor,gözlerim kararıyor,konuşmakta güçlük çekiyorum,Çok sinirli oluyorum ve kendimi huzursuz hissediyorım.Daha önce hiç depresyon ilacı kullanmamıştım ama doktorum 150 mgla başlattı.Her ay düzenli olarak kontrole gidiyorum benimde aklımı kurcalayan bu ilacı nasıl bırakabileceğim yani kullandığımdan beri bana çok faydası oldu sinirlilik veya kaygı diye bir şeyim kalmadı kendimi çok rahat hissetmeye başladım..İlacı kullanırken dudak titremesi,libido azalması ve gözlerde bulanıklık gibi şikayetlerim oluyor.Uykusuzluk veya fazla uyumayı istemek olmuyor.Yani genel olarak ilacı kullanmaktan memnunum fakat gün gelipte ilaçsız yaşamıma nasıl döneceğimi bilmiyorum.Şimdilik doktorumun tavsiyelerine göre ilerliyorum.Hayırlısı

simge_3026
07-09-2007, 09:18 AM
söylediğin ilacın yan etkileri ilaca başlarkende bir takım yan etkileri olmuştur muhakkak ama ilacı içmediğin zaman bu yan etkileri çoğalır.
bak cnm bence sen hemen doktorunu değiştir....
neden mi?
birincisi hiç bir doktor özellikle efexor xr yi 150 mg olarak başlatmaz düşük mg başlatır belli aralıklarla dozu yükseltir.birden en yükseğnden başlatmaz.
ayrıca ilaç kullanmaya başlamadan önce bırakılabilirliği hakkında mutlaka bilgi alınmalı doktordan...
efet bi çok noktada efexor tedavi yöntemi fakat problem ilacı bırakmayı istemekle başlıyor ve tekrar huzursuzluk yaşıyorsun bu başa dönmek gbi birşey çünkü bırakamadığın zaman psikolojin bozuluyor.

bunu bırakırken mutlaka doktor desteği alarak bırakmalısın (yoksa benim gibi gün sayarsın)
bugün 6. günüm
Allah şifa versin yapabilceğim bişi olursa memnuniyetle yardımcı olurum

lasombra
09-09-2007, 01:06 AM
arkadaşlar deneyimlerinizi içtenlikle paylaşmanız çok güzel ancak önemli bir nokta var ki kullandığımız ilaçların olumsuzluklarını bu denli ortaya dökersek şu an o ilacın tedavisinde olan arkadaşlarımız demoralize olmazmı:(( şahsen ben oldum efexor bırakmak bu kadar mı zormuş yahu.. bu standart reaksiyon gösteren bir durum değildir herkesin ilaçlardan aldığı etki,yan etki ve bırakma aşamasındaki olumsuzluklar farklıdır.. hem ben efexoru çok seviyorum biricik aşkım o benim :lol:

naneliseker
09-09-2007, 02:41 AM
sewgili konuyu açan arkadaşım seni anlıyamıyorum madem bu kadar kötüsün dön efexora. bu demek oluyo ki senin tedavin hala bitmemiş. neden kafana göre iş yapıyosun ki?
senelerce ilaç kullanmak zorunda kalabiliriz. bunun madde bağımlılıyla hiçbi alakası yok. bende 4 senedir aynı ilacı kullanıyorum ama bundan hiçte şikayetçi diiilim. olmamada gerek yok zaten. sağlıklı oldukça güzel hayat.
bence doktorunla tekrar görüş ve asla kafana göre ilaç bırakma. inan böyle daha çok zarar görüceksin. çünkü en büyük örneği en yakın arkadaşım oldu.

sevde_
09-09-2007, 01:44 PM
bir kaç ay önce doktorum banada efexor vermişti ve hiç iyi gelmemişti.başka bir rahatsızlığımı tekrar nühsettirdiği için bıraktırdı doktorum ve lustralı günlük 200 ml çıkardı.ancak bir nokta varki ilaç etkileşimleri bünyeye göre değişir doktor ilaç etkileşimlerini konuşur eğer fayda etmiyorsada başka bir ilaç dönersiniz.ben açıkça söylemeliyimki ilaçlarla ilgili bu tür olumsuz sözlerden çok etkileniyorum lasombra çok güzel bir konuya temas etmiş.gerçekten insan ister istemez etkilenebiliyor.ayrıca doktorun tavsiyesine göre bırakmanız daha iyi olur sizin için.etkilerini daha aza indirgeye bilirsiniz.

lionamic
09-09-2007, 07:53 PM
Efexor'un tedavideki etkinliği yan etkilerinin yanında çok çok fazla.Daha önce hiç ilaç kullanmak istemiyordum.Fakat bunu bir çok yerde okudum ve doktorumda söyledi kimi insanlarda bazı hormanlar az olduğu için mutsuzluk olabiliyormuş,bunuda ilaçlar tamamlıyormuş.Bu yüzden bu ilacıda çok uzun süre kullanmak gerekebiliyor.Sanırım buda kişiden kişiye değişebiliyor.Belkide vücut bir süre sonra bu hormonu kendi kendine üretmeye başlıyordur bundan emin değilim.Bunu efexor tedavisini bitiren birine sormamız gerekiyor.

İlacı bir gün bile bıraktığım zaman mide bulantısı oluyordu biraz araştırdım , işte sebebi;


wyett firmasının venlafaksin etkin maddeli snrı ıdır. etkin maddesi gereği karaciğerde aktif olan metabolitlerinden hasıl emilimi cabuk atılımı zordur bundan müteakip ilaç kesildikden sonrayoksunluk sendromuna yol açar. ilacın kesinlme evresine gelene kadar, kardiyovasküler yan etkileri gastrointestinal yan etkilerle birleşir şiddetli mide kasılmaları , anksiyete ve aritmiye yol açar.
Alıntı:ekşi sözlük

09-09-2007, 09:07 PM
http://www.paxilprotest.com/

bir çok ilaç firması bu antidepresanları pompalamakta
kullanıcıların açtığı bu gibi siteler büyük rant sahipleri tarafından kapatılmakta
bugün istediğiniz eczanye sorun en büyük satışı antidepresanlardan elde etmekteler ikinci sırada antibiyotikler bunun sebebi bir defa antidepresanlara başlayan hiçkimse bunu 1 hafta veya 1 ay kullanmıyor dr en az 1 yıl kullandırıyor ve bir çokğuda daha fazla işin en dramitik yanı hiç kimseyi ben görmedimki bu ilaçları kullanıp daha sonra tkr ihtiyaç hissetmesin ömür boyu kullanmaya mahkum edilenlerde mevcut
ilacı içerken neyin ne olduğunu sorgulamaz isek bu gibi birbirimizle yardımlaşabileceğimiz sitelerde bilgi alışverişini ciddi anlamda sürdürmeyip geyikvari sohbetlere dalarsak bizi daha çok sömürecek bu şirketler

Allah sonumuzu hayır etsin

simge_3026
10-09-2007, 09:22 AM
sevgili arkadaşlar siz bu ilaçdan memnn olabilirsiniz fakat bu ilacı ciddi anlmada tedavi görüp kullanan kimseler özellikle uzun bir zaman dilimi kullanmışsa eminim beni anlıyorlardır.
EFEXOR XR yararlarından çok bırakma aşamasında zararlarıyla karşılaşıyorsunuz.şuan ilaca hala devam ettiğiniz için sizin için problem yok ama bırakmak zorunda kalıcaksınız bigün artık yeter diceksiniz o zaman sorun başlıcak!
doktor kontolünde bırak demişsiniz ben 3 yıldır sürekli her ay doktoruma gidiyordum bırakmak istediğimi söledim bana bırakamssın dedi daha ne kadar kullanıcağımı sordum belirsiz diye cvp verdi bu durumda başka doktora gittim bırakman çok zor başka ilaca geçelim dedi ama efexor kullanmaya devam mg düşürürüz öle devam edersin düşük mg devam etmende zor olacak hatta devam edemiceğimi düşündüğü için bana bi 75 mg bide 150 mg yazdı yeniden çıkışını bulamadım.

insanlık hali bazen insan almayı unutuyor ertesi gün yerinizden kalkamıyorsunuz.
açık ve net söylüyorum kullanmayın kardeşim bu ilacı ve doktorunuz sizi tedavi edeceği zaman ilacın bırakılabilirliği hakkında net bilgiye sahip olup öyle başlayın

bu arada 9. günüm bu gün daha iyim :)

simge_3026
10-09-2007, 09:29 AM
sewgili konuyu açan arkadaşım seni anlıyamıyorum madem bu kadar kötüsün dön efexora. bu demek oluyo ki senin tedavin hala bitmemiş. neden kafana göre iş yapıyosun ki?
senelerce ilaç kullanmak zorunda kalabiliriz. bunun madde bağımlılıyla hiçbi alakası yok. bende 4 senedir aynı ilacı kullanıyorum ama bundan hiçte şikayetçi diiilim. olmamada gerek yok zaten. sağlıklı oldukça güzel hayat.
bence doktorunla tekrar görüş ve asla kafana göre ilaç bırakma. inan böyle daha çok zarar görüceksin. çünkü en büyük örneği en yakın arkadaşım oldu.

insan iyi olduğu zamanları bilir demi arkadaşım bende iyi olduğumu düşündüğüm için bırakma kararı aldım bunu doktor kontrolünde yapmak istedim ama yardımcı olmadı bırakamssın deyip kestirdi attı!!

bu konuyu birileri etkilensin vs bunun için açmadım ben bu ilacın yararları olduğu kadar zararlarıyla karşılaştığım için yazdım.kullanmak isteyen kişiler irade sahibi insanlar neye karar vericeklerini bilirler.
aynı problemleri yaşamasını istemem kimsenin etkilemek olacaksa eğer
evet KULLANILMASIN bu ilaç çünkü zor bırakılıyor.

ahe
10-09-2007, 10:55 PM
ben 5 yıldır efexor kullanıcısıyım.teşhis panik atak ve deprasyon.ilk başta 75mg başladım sonra sabah akşam olmak üzere toplam 600mg kullanıyordum.aralarda daraldığımda
ataraks şurup içiyordum ki bir şişe iki günde bitiyordu.bu arada alkol alıyordum ve işime devam ediyordum.sonra 150 mg daha sonra 75 mg düştüm.arada atk geldiğinde zanax kullandım ki devamlı değildi.bu arada akşamları şiddet duygusunu bastırmak için bir ilaç kullandım kısa süreli.alkole de devam ediyordum.ama son 2 senedir 75 mg efexor a devam ediyorum.zanax yok.alkol yok.düşüncesi bile bana iğrenç gelyor.iki hafta önce 75mg efex uikigün bir gün de 37.5luk aldım şimdi sadece 37.5luk alıyorum.ama kendimi çok kötü hissediyorum.öğlene kadar mide bulantısı kusma baygınlık hissi çarpıntı daha sonra açılıyorum biraz.ama arad çarpıntı halsizlik ve sıkıntı geliyor.nedense bir haftadır da sol gözümde seyirme başladı.sürekli huzursuzluğum var.eşime ilgisizim yani sanki her hareketi batıyor gibi.tabii haklı olarak alınıyor.o yüzden mümkün olduğunca sohbetten kaçıyorum.kzımda liseye başlıyor bu sene ve onu da üzmek istemiyorum.çünkü sabırsızlaştım.asabileştim desem daha doğru olur.çevremdekileri kırmamak için müthis çaba sarfediyorum tabii birde günük yaşamımı ve sorumluluklarımı aksatmamak için.son yıllarda da 20 kilo aldım.iki gün sonra tamamen keseceğim.bakalım ne olacak.


not:bir yerlerde okumuştum.net htırlamıyorum ama amerikada silah kullananların çoğu bu ilacı kullanıyormuş.

tuana81
10-09-2007, 11:39 PM
ben iki hafta oldu bu ilacı kullanıyorum ama bu yazıları okuduktan sonra bırakmaya karar verdim

simge_3026
11-09-2007, 09:48 AM
ben iki hafta oldu bu ilacı kullanıyorum ama bu yazıları okuduktan sonra bırakmaya karar verdim


belki aynı etkileri sende yapmıcak ama düşük mg devam edersen sorun yaşamassın.ama doz yükselticek sonra doz azaltacak zorlar seni yeni başladıysanda doktorla görüş başka bi ilaç uygulasın sana allah acl şifa versin

simge_3026
11-09-2007, 09:57 AM
bu kadar sabrettiysen biraz daha dayan derim bak mg oldukça düşürebilmişin doktor kontrölünde yap bunu sadece sabır.

allah yardımcın olsun

simge_3026
11-09-2007, 10:10 AM
bu arada söylemeyi unuttum dün hastaneye gittim nöroloji bölümüne
şikayetim ise başımdaki uyuşmalar ve vücuduma yayılmasıydı.!
yaklaşık 30 dk sürdü muayene biz efexoru tartıştık bi çok dokor bu ilaca başlattığını bırakılmasının güç olduğunu ve kendisine gelen hastaların krize girmiş bir halde ilacı bırakamıyorum diyerek geldiğini anlattı.

benim dün 10. günümdü ama gayet sakindim senin gibi gelen az olur dedi! bi kaç ilaç yazdı ama psikiyatri ilacı değil :)
tekrar bşa dönmeye hiç niyetim yok :) kilo kaybı oldu bende aşırı eski kiloları almak için ilaçlar :)
arkadaşlar önce İNANIN ,sonra SABIRLI OLUN,DUA edin bol bol herşey sizin elinizde isterseniz yaparsınız.
:)

lasombra
11-09-2007, 01:39 PM
efexor için bu kadar olumsuz yorumları anlamsız buluyorum!! nasıl bir ilaca ilk başlandıığında ilk birkaç hafta yan etkiler oluyorsa bırakılıncada olması gayet normal.. benim anlayamadığım arkadaşlar kullanmayın türü yorumlar en ne yapıcaz peki yazın ozaman bir reçete bize kullanalım!! bunlar bu kadar basitçe yorum yapılabilecek konular değildir..bu ilacı kullananlara ilacı öcü gibi göstermenizmi trajik yoksa henüz kullanmamış ama doktor verdiğinde kullanmak zorunda kalıcak kişileri ürkütücek olmanızmı?? bir şeylere ulaşmak kolay değil eğer efexor beni sağlığıma kavuşturucak ise bıraktığımda oluşabilecek yan etkilerde kabulümdür.. birde gittiğin doktorun sana efexor hakkında olumsuz yorumlar yapmasınıda hiç etik bulmuyorum çünkü bir meslektaşının bu ilacı bir çok hastasına vermesi durumunda bu doktor az bilgilimi yada ben veriyim iyleşsin sonrasınıda kendi düşünsün zihniyetinemi sahip oluyor.. ben bu sitede yıkıcı değil yapıcı yorumlar olmasını arzu ediyorum.....

11-09-2007, 02:24 PM
sanırım burada konunun ana teması ssri tipi ilaçlar efexor tek başına değil

11-09-2007, 06:34 PM
iki yıla yakındır efexor kullanıyorum ve yazılanları okudukça korkmaya başladım.bırakmak zor olacak galiba.

bi kere ilaçları almam bikaç gün gecikmişti.tansiyonum düştü, baya rahatsız oldum :cry:

azaltarak doktor denetiminde umarım kurtuluruz ilaçlardan

hastalıktan kurtulmak için ilaç , sonra ilaçlardan kurtulmak için ne yapacağız? :cry:

simge_3026
12-09-2007, 09:25 AM
efexor için bu kadar olumsuz yorumları anlamsız buluyorum!! nasıl bir ilaca ilk başlandıığında ilk birkaç hafta yan etkiler oluyorsa bırakılıncada olması gayet normal.. benim anlayamadığım arkadaşlar kullanmayın türü yorumlar en ne yapıcaz peki yazın ozaman bir reçete bize kullanalım!! bunlar bu kadar basitçe yorum yapılabilecek konular değildir..bu ilacı kullananlara ilacı öcü gibi göstermenizmi trajik yoksa henüz kullanmamış ama doktor verdiğinde kullanmak zorunda kalıcak kişileri ürkütücek olmanızmı?? bir şeylere ulaşmak kolay değil eğer efexor beni sağlığıma kavuşturucak ise bıraktığımda oluşabilecek yan etkilerde kabulümdür.. birde gittiğin doktorun sana efexor hakkında olumsuz yorumlar yapmasınıda hiç etik bulmuyorum çünkü bir meslektaşının bu ilacı bir çok hastasına vermesi durumunda bu doktor az bilgilimi yada ben veriyim iyleşsin sonrasınıda kendi düşünsün zihniyetinemi sahip oluyor.. ben bu sitede yıkıcı değil yapıcı yorumlar olmasını arzu ediyorum.....

lasombra amacım ne insanları etkilemek nede bu ilaçları öcü gibi göstermek!
amacım ne biliyormusun şuan sağlığıma kavuştum derken bırakma aşamasında " ilaçları bırakamadığım için" tekrar aynı sorunları yaşamam.VE bu dönemden geçen tedavi olmuşken bırakma aşamasında tekrar atakları başlayan bir çok arkadaşımız var...bende dahil
ben illa kullanılmasın demiyorum efexor xr 75 mg olarak devam edildği zaman problem olmuyor ama doz yükseltilip azaltıldıkca çarpıyor :)
ayrıca gittiğim doktor bizzat kendi doktorumla tanıştıklarını ve iyi bir doktor olduğunu söyledi.senin yanlış anladığın noktalar var sanırım meslektaşlar arasın karalama olmaz.
unutmadan cnm tıbbı ilaçlar efexordan ibaret değil çok daha iyi ilaçlarda var emin ol!
tavsiye edeceğim tek nokto psikiyatrist yerine psikolog tercih edilse daha iyi gelir en azından ilaçsız tedavi


ALLAH HEREKESE ACİL ŞİFA VERSİN

sware
13-09-2007, 11:53 AM
Arkadaşlar yaklaşık 1,5 senedir Efexor kullanıyorum...150mg ile başladım,son 4 aydır 75 mg kullanıyorum..ama bu ilacı bırakamıyorum.,içmediğim ilk gün bile inanılmaz kötü oluyorum,midem bulanıyo,başım dönüyo,başım uyuşuyo...bana bırakmam konusunda yardım edecek olan birileri var mı yada destek alabileceğim?

13-09-2007, 12:01 PM
Yaklaşık 1 aydır Efexor xr(75 mg) kullanıyorum,hiçbir faydası olmadı hatta benim passifloram bile Efexor xr'ı sollar yani,neyse ben size verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum ve ilacı bugün şuan şu dakika şu saniye bırakıyorum.Efexor dışarı,yaşasın Passiflora şurup.

lasombra
13-09-2007, 07:18 PM
Yaklaşık 1 aydır Efexor xr(75 mg) kullanıyorum,hiçbir faydası olmadı hatta benim passifloram bile Efexor xr'ı sollar yani,neyse ben size verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum ve ilacı bugün şuan şu dakika şu saniye bırakıyorum.Efexor dışarı,yaşasın Passiflora şurup. arkadaşım kendi kafana göre ilaçmı bırakıosun sen pasiflora sadece bitkisel muheviyatı olan bir şurup doktor senin venlafaxin maddesi bulunan bir ilaç(efexor dimicem artık bide beni ilaç mümesili felan sanarsınız neme lazım:) ) kullanmanı uygun bulduysa bir bildiği var dimi :) ama bide şöyle bak dersen eğer sen onunla daha mutluysan devam et önemli olanda bu zati..

13-09-2007, 08:23 PM
Yaklaşık 1 aydır Efexor xr(75 mg) kullanıyorum,hiçbir faydası olmadı hatta benim passifloram bile Efexor xr'ı sollar yani,neyse ben size verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum ve ilacı bugün şuan şu dakika şu saniye bırakıyorum.Efexor dışarı,yaşasın Passiflora şurup.

iyi,, bırakta gör bakalım dünya nasılmış :lol:

lasombra, sen efex mümessili felanmısın :lol:

lasombra
13-09-2007, 08:30 PM
Yaklaşık 1 aydır Efexor xr(75 mg) kullanıyorum,hiçbir faydası olmadı hatta benim passifloram bile Efexor xr'ı sollar yani,neyse ben size verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum ve ilacı bugün şuan şu dakika şu saniye bırakıyorum.Efexor dışarı,yaşasın Passiflora şurup.

iyi,, bırakta gör bakalım dünya nasılmış :lol:

lasombra, sen efex mümessili felanmısın :lol: :lol: ya sorma krizantem yoksa ben efex mümesilimiyim yoksa bu bir yanılsamamı:) aslında olay efex yada prozac değil anlatmak isetediğim şey başka..anladınız siz onu :o

13-09-2007, 08:35 PM
arkadaşlar kafanıza göre ilaçlarla oynamayın lütfen bırakırken ve başlarken mutlaka bir uzmandan yardım isteyin bunlar ciddi ilaçlar

Efoxor_22
14-09-2007, 09:53 PM
mrb simge ben can yeni üyeyim yani bugün yazını az önce okudum etkilendim çünkü bende yaygın anksiyete bozukluğu çıktı zaten panik yaşayan biriydim ilk defa bir ay önce bi travma gibi bişey geçirdim YAB çıktı. psikiyatr 150mg verdi bana işletme fakültesinde okuyorum inanırmısın sınavlarda bile soruyu heyecandan okuyamadan cevaplıyorum işalllah bitecek ama bu sene:) neyse KiB YAZARSAN ÇOK SEVİNİRİM Hatta gsm bile verebilirim çünkü bizim halimizden ancak biz anlarız... karabük safranbolu

lasombra
14-09-2007, 10:01 PM
mrb simge ben can yeni üyeyim yani bugün yazını az önce okudum etkilendim çünkü bende yaygın anksiyete bozukluğu çıktı zaten panik yaşayan biriydim ilk defa bir ay önce bi travma gibi bişey geçirdim YAB çıktı. psikiyatr 150mg verdi bana işletme fakültesinde okuyorum inanırmısın sınavlarda bile soruyu heyecandan okuyamadan cevaplıyorum işalllah bitecek ama bu sene:) neyse KiB YAZARSAN ÇOK SEVİNİRİM Hatta gsm bile verebilirim çünkü bizim halimizden ancak biz anlarız... karabük safranbolu merhaba canım hoşgeldin siteye.. sanada büyük geçmişler olsun umarım kısa sürede sağlığına kavuşursun..

tuana81
15-09-2007, 12:04 AM
simge 3026 sen doktor musun, senin ne yetkin var da ilaç hakkında böyle yorumlarda bulunuyorsun, zaten burdaki çoğu kişi hassas etkileniyoruz, geçenlerde bu yazıları okuduktan sonra etkilendim efexor'u bıraktım , resmen dibe vurdum, doktor bana kızdı, böyle yorumlar yaparak insanlara iyilikte bulunduğunu mu sanıyorsun
arkadaşlar doktorlarınıza güvenin, böyle saçma sapan yazılara kulak asmayın, ben o hatayı yaptım, siz yapmayın, ve ilaç hakkında endişeleriniz olursa sadece doktorunuzla paylaşın...

gizemlisudamlasi
15-09-2007, 12:33 AM
Geçmiş olsun herkese.. ben 2 yılır efexor kullanıyorum doktoromu dinledim başlarken 75ml 3 ay geçtikten sonra 150 çıkardı 1 sene geçti iyi hissetmeye başladım kendimi ama 55 kilodan 65 çıkmıştım iştahta artış, çok uyuma ve pasif biri oldum yerinde duramayan ben. Daha sonra doktoruma gittim konuştuk bu kilo artışı normal dedi bazı kişilerde iştah azalması olurmuş yada şekerli şeyleri yeme abur cubur olurmuş.normal dedi bu ilacı bırakınca vereceksin dedi.
(ünv. gidiyorum üstelik)
Neyse bana 1 senelik 150 rapor yazdı. sürekli kullanım için yanına her ay gidiyordum çünki. sonra 6 ay sonra 70 kilo olmuşum kendimi bu sefer çirkin hissetmeye başladım gittikçe kilo alıyordum kıyafetlerim olmuyordu oklda herkes tuhaf bakıyor takmamaya çalışsamda insan ister istemez takıyo ama kendimi iyi hisediyorum neyseki diyerek devam ilaca.... şuan hazirandan beri bırakma çabasındayım 2 senede bana 20 kilo aldırdı şuan kilomu söylemeye utanıyorum 77 oldum. efexor ilacına başlayanlar için söylemek istediğim en önemli şey iyi düşünmeleri yan etkilerini saymıyorum arkadaşlar yeterince yazmış aynılarını bende yaşıyorum başlarken ve bırakırken daha beter olduğu ortada doktorların ne kadar sözünden çıkmasakta herşey ortada aslında. Yaşananlar...

Doktorlar yardım etmek istiyorlar yada ilaç firmalarına kazandırmak.
bizse yardım edilmek ve hastalığımızdan kutulmak. Çaresizlik ne kötü.. :cry:

lasombra
15-09-2007, 12:34 AM
simge 3026 sen doktor musun, senin ne yetkin var da ilaç hakkında böyle yorumlarda bulunuyorsun, zaten burdaki çoğu kişi hassas etkileniyoruz, geçenlerde bu yazıları okuduktan sonra etkilendim efexor'u bıraktım , resmen dibe vurdum, doktor bana kızdı, böyle yorumlar yaparak insanlara iyilikte bulunduğunu mu sanıyorsun
arkadaşlar doktorlarınıza güvenin, böyle saçma sapan yazılara kulak asmayın, ben o hatayı yaptım, siz yapmayın, ve ilaç hakkında endişeleriniz olursa sadece doktorunuzla paylaşın... bu konuda ben gereken uyarıda bulunmuştum ve insanların bundan olumsuz etkileneceğinide söylemiştim ve işte tuana bunun örneği!! bakın bu site fayda vermekten çok kafamızı karıştıracaksa amacından sapar buda bizim elimizde! lütfen artık herhangi bir ilaç için yorum yapmayın kullanın,bırakın gibisinden.. çok bilinçli olmama rağmen beni bile etkiledi bu yorumlar mesela ben efexor bırakıldığında böyle etkiler vereceğini bilmiyordum.. belki bıraktığımda da bünyem bunu doğal karşılayacaktı.. ama artık bilinçaltıma bir kez yerleşti ya bırakmama doktorum karar verdiğinde acaba mı diye kendime sormadan edemeyeceğim... :evil:

simge_3026
15-09-2007, 09:20 AM
simge 3026 sen doktor musun, senin ne yetkin var da ilaç hakkında böyle yorumlarda bulunuyorsun, zaten burdaki çoğu kişi hassas etkileniyoruz, geçenlerde bu yazıları okuduktan sonra etkilendim efexor'u bıraktım , resmen dibe vurdum, doktor bana kızdı, böyle yorumlar yaparak insanlara iyilikte bulunduğunu mu sanıyorsun
arkadaşlar doktorlarınıza güvenin, böyle saçma sapan yazılara kulak asmayın, ben o hatayı yaptım, siz yapmayın, ve ilaç hakkında endişeleriniz olursa sadece doktorunuzla paylaşın...

ben bu ilacı sana bırak demedim bırakacaksanda kendi başına bırak demedim.ayrıca buradaki herkes doğruyu yanlışı ayırabilcek yaşta ve düzenli tedavi gören insanlar o yüzden kendi başlarına birşey yapmıcak kadar bilinçliler emin ol cnm !
kaç defa yazdım yine yazıyorum ama sanırım sen okumadın yazdıklarımı defalarca söyledim arkadaşlar bu ilacı bırakacaksanızda doktor kontrolünde bırakın kendi başınıza hareket etmeyin diye. Ben yaşadıklarımı yazdım bu ilacı kullandığım süre boyunca!
Zor bırakıldığı için tedavide başka ilaç kullanılması taraftarıyım hepsi bu!

simge_3026
15-09-2007, 09:25 AM
Geçmiş olsun herkese.. ben 2 yılır efexor kullanıyorum doktoromu dinledim başlarken 75ml 3 ay geçtikten sonra 150 çıkardı 1 sene geçti iyi hissetmeye başladım kendimi ama 55 kilodan 65 çıkmıştım iştahta artış, çok uyuma ve pasif biri oldum yerinde duramayan ben. Daha sonra doktoruma gittim konuştuk bu kilo artışı normal dedi bazı kişilerde iştah azalması olurmuş yada şekerli şeyleri yeme abur cubur olurmuş.normal dedi bu ilacı bırakınca vereceksin dedi.
(ünv. gidiyorum üstelik)
Neyse bana 1 senelik 150 rapor yazdı. sürekli kullanım için yanına her ay gidiyordum çünki. sonra 6 ay sonra 70 kilo olmuşum kendimi bu sefer çirkin hissetmeye başladım gittikçe kilo alıyordum kıyafetlerim olmuyordu oklda herkes tuhaf bakıyor takmamaya çalışsamda insan ister istemez takıyo ama kendimi iyi hisediyorum neyseki diyerek devam ilaca.... şuan hazirandan beri bırakma çabasındayım 2 senede bana 20 kilo aldırdı şuan kilomu söylemeye utanıyorum 77 oldum. efexor ilacına başlayanlar için söylemek istediğim en önemli şey iyi düşünmeleri yan etkilerini saymıyorum arkadaşlar yeterince yazmış aynılarını bende yaşıyorum başlarken ve bırakırken daha beter olduğu ortada doktorların ne kadar sözünden çıkmasakta herşey ortada aslında. Yaşananlar...

Doktorlar yardım etmek istiyorlar yada ilaç firmalarına kazandırmak.
bizse yardım edilmek ve hastalığımızdan kutulmak. Çaresizlik ne kötü.. :cry:
bendede aşırı kilo kaybına neden oldu! 65 kilodan 47 düştüm ya verirsin bunu problem yapma önce sağlığına dikkat et! bak ben toparlamaya başladım sabret biraz herşey düzelicek ayrıca kendi kötü hissetme önce sağlık biliyosun.
Allah acil şifa versin

simge_3026
15-09-2007, 09:31 AM
Cnm benim gibi aynı sorunları yaşayan bir çok insan var! Ben kafa karıştıracak bir yorumda bulunduğumu sanmıyorum! belki şuan değil ama birgün bırakmak zorunda kaldığınızda beni anlıcaksınız

arkdaşlar tekarar söylüyorum KULLANDIĞINIZ HER İLAÇ DOKTOR KONTROLÜNDE BIRAKILIR! Lütfen kendiniz almayın bu kararları

15-09-2007, 10:03 AM
Yaklaşık 1 aydır Efexor xr(75 mg) kullanıyorum,hiçbir faydası olmadı hatta benim passifloram bile Efexor xr'ı sollar yani,neyse ben size verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum ve ilacı bugün şuan şu dakika şu saniye bırakıyorum.Efexor dışarı,yaşasın Passiflora şurup.

iyi,, bırakta gör bakalım dünya nasılmış :lol:

lasombra, sen efex mümessili felanmısın :lol: Mor Krizantem ben ilacı bırakalı 3 gün oldu ama ne mide bulantısı ne baş dönmesi ne de başka bir yan etki gördüm.Kısacası ilacı bıraktım ama bırakta gör bakalım demişsin ya ne görecektim anlatır mısın biraz?Bu arada belki psikiyatr'ım konuşup lustral tedavisine başlıyabilirim.

simge_3026
15-09-2007, 10:13 AM
Yaklaşık 1 aydır Efexor xr(75 mg) kullanıyorum,hiçbir faydası olmadı hatta benim passifloram bile Efexor xr'ı sollar yani,neyse ben size verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum ve ilacı bugün şuan şu dakika şu saniye bırakıyorum.Efexor dışarı,yaşasın Passiflora şurup.

iyi,, bırakta gör bakalım dünya nasılmış :lol:

lasombra, sen efex mümessili felanmısın :lol: Mor Krizantem ben ilacı bırakalı 3 gün oldu ama ne mide bulantısı ne baş dönmesi ne de başka bir yan etki gördüm.Kısacası ilacı bıraktım ama bırakta gör bakalım demişsin ya ne görecektim anlatır mısın biraz?Bu arada belki psikiyatr'ım konuşup lustral tedavisine başlıyabilirim.

musti aslına bakarsan ilk etapta 75 başladığımda içmediğim zamanlarda problem olmuyordu sanırım doz artışı yaşamadığından kolay oldu! mor krizantem ona istinaden söledi sanırım.. bırakman güzel lustralin çok iyi olduğunu duymuştum

15-09-2007, 10:41 AM
Yaklaşık 1 aydır Efexor xr(75 mg) kullanıyorum,hiçbir faydası olmadı hatta benim passifloram bile Efexor xr'ı sollar yani,neyse ben size verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum ve ilacı bugün şuan şu dakika şu saniye bırakıyorum.Efexor dışarı,yaşasın Passiflora şurup.

iyi,, bırakta gör bakalım dünya nasılmış :lol:

lasombra, sen efex mümessili felanmısın :lol: Mor Krizantem ben ilacı bırakalı 3 gün oldu ama ne mide bulantısı ne baş dönmesi ne de başka bir yan etki gördüm.Kısacası ilacı bıraktım ama bırakta gör bakalım demişsin ya ne görecektim anlatır mısın biraz?Bu arada belki psikiyatr'ım konuşup lustral tedavisine başlıyabilirim.

musti aslına bakarsan ilk etapta 75 başladığımda içmediğim zamanlarda problem olmuyordu sanırım doz artışı yaşamadığından kolay oldu! mor krizantem ona istinaden söledi sanırım.. bırakman güzel lustralin çok iyi olduğunu duymuştum............

simge_3026
15-09-2007, 10:44 AM
kaliteli bi ilaç olduğunu duymuştum kullananlarda memnun!
umarım tekrardan iyi gelir ve atlatırsın! acil şifa diliyorum

gizemlisudamlasi
15-09-2007, 10:22 PM
Geçmiş olsun herkese.. ben 2 yılır efexor kullanıyorum doktoromu dinledim başlarken 75ml 3 ay geçtikten sonra 150 çıkardı 1 sene geçti iyi hissetmeye başladım kendimi ama 55 kilodan 65 çıkmıştım iştahta artış, çok uyuma ve pasif biri oldum yerinde duramayan ben. Daha sonra doktoruma gittim konuştuk bu kilo artışı normal dedi bazı kişilerde iştah azalması olurmuş yada şekerli şeyleri yeme abur cubur olurmuş.normal dedi bu ilacı bırakınca vereceksin dedi.
(ünv. gidiyorum üstelik)
Neyse bana 1 senelik 150 rapor yazdı. sürekli kullanım için yanına her ay gidiyordum çünki. sonra 6 ay sonra 70 kilo olmuşum kendimi bu sefer çirkin hissetmeye başladım gittikçe kilo alıyordum kıyafetlerim olmuyordu oklda herkes tuhaf bakıyor takmamaya çalışsamda insan ister istemez takıyo ama kendimi iyi hisediyorum neyseki diyerek devam ilaca.... şuan hazirandan beri bırakma çabasındayım 2 senede bana 20 kilo aldırdı şuan kilomu söylemeye utanıyorum 77 oldum. efexor ilacına başlayanlar için söylemek istediğim en önemli şey iyi düşünmeleri yan etkilerini saymıyorum arkadaşlar yeterince yazmış aynılarını bende yaşıyorum başlarken ve bırakırken daha beter olduğu ortada doktorların ne kadar sözünden çıkmasakta herşey ortada aslında. Yaşananlar...

Doktorlar yardım etmek istiyorlar yada ilaç firmalarına kazandırmak.
bizse yardım edilmek ve hastalığımızdan kutulmak. Çaresizlik ne kötü.. :cry:
bendede aşırı kilo kaybına neden oldu! 65 kilodan 47 düştüm ya verirsin bunu problem yapma önce sağlığına dikkat et! bak ben toparlamaya başladım sabret biraz herşey düzelicek ayrıca kendi kötü hissetme önce sağlık biliyosun.
Allah acil şifa versin

nasıl oluyoo yaa bu sende kilo kaybı bende kilo artışı anlamadım açıkçası ama bu gün tartıldım 78.5 :cry: gün geçtikçe ilacıda bırakma çabasındayım baya zorlanıyorum açıkçası neden bu kadar alıyorum bilmiyorum normal düzenli yiyorum ve abartı yemiyorum ne olduğunu çözemedim kan sayımı ve kolestrol ölçümü yaptırac bu hafta delirecem bu kilo olayına hiç bir kıyafet olmuyo her an yeni şeyler almak zorunda kalıyorum üstüme :cry: bırakamıyorum bu ilacı off offf

simge_3026
17-09-2007, 09:09 AM
İlacın yan etkileri kişinin bünyesine göre değişir. Yani kişiden kişiye farklılık gösterir. Çok problem yapma diyet yaparakda verebilirsin kilolarını ama dediğim gibi önce sağlık :)

ayrıca doktor kontrolünde umarım ilaçlarını bırakıyorsundur.Kendine biraz zaman ver ve kilo konusunda lütfen takıntı yapma sağlığın daha önemli çünkü! Kendine dikkat et sağlıklı günler

beyzaa
22-09-2007, 10:46 PM
bende yaklaşık 5 ay önce kullandım efexor. Bundan önce lustral kullanmıştım onun yan etkileri berbattı bu yüzden efexorunkileri pek hissetmedm. Gerçekten mecbur kalmadıkça denemeyin. İyice kötü olduğunuzu düşünenen kadaer almayın doktor verse dahi.. Çünkü bırakmak gerçekten zor. Başlarkende bitirirkende çok düşünün. Allah herkese acil şifalar versin.........

gizemlisudamlasi
26-09-2007, 02:11 PM
evtttt bu gun 4. almadigim gun doktor kontorolunde yavas yavas azaltarak artik kestim bitti bitti sonunda beynimde`de bitti artik iyiyim ama ilk 2 gun biraktigimin ilk 2 gunu biraz zordu ama oda gecti daha`da iyi olacam biliyorum belkide artik agzima hic bir ilaci surmeyecegim :lol:
birakma cabasinda olanlara en buyuk soyleyebilicegim sey kendinizi surekli iyi olacaginiza duzeleceginize inanmak ben basardim bu hafta bitti. ekimin ilk haftasi bitkisel kareciger detokslari yapip vucudumdan tam ilaci atacam :D sonra eski kilo geri inecem biliyorum :) :)

simge_3026
26-09-2007, 03:58 PM
evtttt bu gun 4. almadigim gun doktor kontorolunde yavas yavas azaltarak artik kestim bitti bitti sonunda beynimde`de bitti artik iyiyim ama ilk 2 gun biraktigimin ilk 2 gunu biraz zordu ama oda gecti daha`da iyi olacam biliyorum belkide artik agzima hic bir ilaci surmeyecegim :lol:
birakma cabasinda olanlara en buyuk soyleyebilicegim sey kendinizi surekli iyi olacaginiza duzeleceginize inanmak ben basardim bu hafta bitti. ekimin ilk haftasi bitkisel kareciger detokslari yapip vucudumdan tam ilaci atacam :D sonra eski kilo geri inecem biliyorum :) :)

cnm bırakabildiğine sevindim gerçekten! nedir bu bitkisel karaciğer detoksları biraz bilgi versene

gizemlisudamlasi
28-09-2007, 01:43 PM
6. gunumdeyim artik etkisi pek yok haftaya detoks haftam olacak yapacaklarim aslinda herkesin uygulamasi gereken yilda bir kez bile yeten vucudu temizleme detokslari. sagligimi artik cok dusunuyorum saglik bir yasam daha guzel cunki. verecegim seyler benim internette buldugum ve arsivimde olan yilda bir kezde olsa uyguladigim seyler umarim yararli olur...

gizemlisudamlasi
28-09-2007, 01:46 PM
Detoks nedir

Vücudumuzun bedensel ve ruhsal yönden arındırılmasıdır. Yetersiz ya da dengesiz beslenme, stres, çevresel etmenler ve ilaç kullanımı ile beraber vücutta toksin madde birikimlerini uzaklaştırmak için yapılan bir programdır.

Vücudumuzda biriken su ve toksin maddeleri atabilmek, enerji seviyemizi yükseltmek, pozitif düşünmek, sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmak, selülitlerden kurtulmak, zayıflama yolunda ilk adımı atmak adına detoks yapılmalı.

Detoks programının içeriğine göre değişmektedir. En az üç gün olmalı. Maksimum bir aylık programlarda hazırlanabilir. Kişinin bugüne kadar geçirdiği gerek psikolojik gerek fizyolojik değerlendirmenin yapılması sonucunda bu sürecin uzunluğu hakkında karar verilir. Su ile beraber bazı vitamin ve minerallerin de kaybı gerçekleşmektedir. Özellikle suda eriyen C, B vitaminleriyle kas ve sinir sağlığımızın belirleyicisi olan magnezyum minerallerinde kaybı söz konusu olduğundan plazma olarak takviyesi önerilir. Hamilelik ve emziklilik döneminde olan kadınlarla ciddi bir operasyon geçirmiş ya da sağlık problemi olan kişilerin detoks yapmamaları gerekiyor.

GENEL İLKELER

Sigara, alkol, çay ve kahve tüketimi mümkün olduğunca olmamalıdır. Detoks süresince vücutta kaybedilen vitamin, mineral dengesi sağlanmalıdır. Su kaybı yüksek oranda gerçekleşeceğinden dolayı bitkisel çaylarla sıvı alımı desteklenmeli hiçbir sıvı su yerine geçemeyeceğinden su tüketiminin yüksek oranda tutulması.bunun yanı sıra da bitki çaylarının tüketimi önerilmektedir. 60'ın içerisinde kaybedilen sıvı miktarı ile gece uyurken kaybettiğimiz su miktarı aynı olduğundan, sabah kalkar kalkar kalkmaz bir su bardağı oda ısısında su içmemiz büyük önem taşır. Vücudumuz susuz kaldığında metabolizma hızımız yüzde 30 oranında azalma gösterir. Böbreği temizler ve kan dolaşımını hızlandırır. Vücut susuz kaldığında beyin sinyalleri mideye yanlış sinyaller gönderebilmekte yani siz kendinizi aç hissederken aslında siz susuzluk yaşıyorsunuzdur. Yapay içerikli bütün besin maddelerinden uzak durulmalıdır. Her gün ılık duş almak şart. Bol oksijenli havada en az 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalı. Günlük sebze ve meyve tüketimine önem verilmeli.

Detoks sebze ve meyveleri

Domates: Kanserden koruyucu, yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebze. Beta karoten ve çinkodan zengin, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Karahindiba: Karaciğere destek verir. İçeriğindeki karatenoidler sayesinde antioksidan özelliği içerir.

Enginar: Kan şekerini dengelemede ve kandaki üre ve kolesterolün düşürülmesinde ve karaciger detoksunda çok etkili bir sebze.

Salatalık: Posa bakımından zengin, iyi bir potasyum kaynağı ve diüretik ( su atıcı ) etkiye sahip bir sebze.

Sarmısak: Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip.

Maydanoz: C vitamini ve demir deposudur. Böbrekleri temizleyici, kan şekerini dengeleyici ve kansere karşı koruyucu etkisi var.

Zencefil: Sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahip.

Kereviz: Antioksidan ve sindirim sistemini rahatlatıyor.

Elma: Posa bakımından zengin, güçlü bir antioksidan özelliğe sahip. Sindirim sistemine yardımcı ve toksin atıcı özelliğe sahip.

Kırmızı erik: Posa ve potasyum bakımından zengin, içerdiği beta karoten sayesinde güçlü bir antioksidan.

Kivi: Potasyum ve C vitamini bakımından zengin, sindirime yardımcı.

Kayısı: Potasyum, posa, beta karoten ve C vitamini yönünden zengin, bağırsakların düzenli çalışmasında etkili.

Vişne: Potasyum ve C vitamini içeriği yüksek, diüretik etkili ve toksin atmada etkin bir meyve.

Böğürtlen: Folik asitten zengin ve bağışıklık sistemini destekleyici.

Brokolinin faydaları

Mineral ve demir eksiliğini gideren brokoli vitamin deposudur. Antikarsinojenik (kansere karşı koruyucu ) etkisi yüksek, kalsiyum açısından da oldukça zengin. Dolayısıyla kemik erimesine karşı koruyucu, lif oranı yüksek bir besin. A, E ve C vitaminlerinin yanı sıra içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Antibiyotik vazifesi de görür. Bazı indol ve indol türevleri (bitkisel hormonlar) açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sayede vücudumuzdaki hormon dengesini ayarlar.

Brokolinin kendine özgü olan selülozik yapısı (lifli yapı) bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında (toksin atıcı) ve alınmış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynar. Brokolinin bu lifli yapısı, dışkının düzenli bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Kabızlığı önleyicidir. Prostat rahatsızlıklarının kansere dönüşmesinde brokoli güçlü bir önleyicidir. Aynı zamanda, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur.

Önemli tavsiyeler

- Kalkar kalkmaz oda ısısında su için (Suyun içine akşamdan kabuklu limon dilimleri koyun )

- Güde üç litre su içmeye özen gösterin

- Her gün beş poşet yaseminli yeşil çayın yanı sıra bir poşet karahindiba da içilmeli

- Detoks süresince asla şeker kullanmayın. Tatlandırıcının doğal olanını ( splendayı ) tercih edin

- Tuzu kesmeyin ama mutlaka azaltın

- Önerilen meyve ve sebze mutlaka tüketin. Yağsız yoğurt yemeyi ihmal etmeyin.

- Zeytinyağlı salatanızın içine bir orta boy enginar, yarım paket soya filizi, maydanoz ve kurutulmuş domates koyun

-Gün boyunca dört yemek kaşığı ketentohumu tüketin

- Her gün önerilen multi vitamininizi alın (Multi bionta: kahvaltıdan sonra 1 adet. Mg tableti: Yatarken bir adet. C vitamini: 500 mg)

- Ara öğünleri atlamamaya çalışın, soğandan uzak durun

- 10 gün sigara ve alkol almayın kullanmayın ya da minimuma indirin

- Gazlı içecek ve yapay meyve sularından uzak durun

- Her gün beş fındık, beş badem, iki ceviz içi ve bir adet sarmısak yiyin

- Yatarken bir çay bardağı içme suyuna, bir çay kaşığı elma sirkesi katarak için

Özel tonikler

Karaciğer, böbrek ve bağırsakları temizlemek için aşağıdaki malzemelerden kuvvetli tonikler hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaynattığınız malzemelerden elde edilen suyu gün boyu içmek.

Karaciğer için

- Dört orta boy kabuklu yeşil elma

- Dört adet limon

- Bir parça kabuk tarçın

- Üç poşet yeşil çay

- Beş su bardağı su

Böbrek için

Böbreklerimizi temizlemek amacıyla kullanacağımız toniğin hazırlanışı

- Bir küçük parça zencefil

- Bir dilim limon

- Bir çay kaşığı diyet bal

Bağırsak için

- Bir poşet yeşil çay

- Bir avuç nane

- Bir tutam kekik

- Bir poşet böğürtlen çayı

-Beş su bardağı su

28-09-2007, 01:53 PM
bırakmaktan vazgeçtim.

gizemlisudamlasi
28-09-2007, 01:56 PM
MUCİZE BİTKİLERLE TANIŞIN!

Papatya: Papatya çayını stres azaltıcı ve ruhsal rahatlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca sindirimi kolaylaştırır, idrar miktarını artırır, iltihabı azaltır ve iyi bir yara iyileştiricisidir. Detoks kürlerinin neredeyse tümünde yer alan papatya çayı sıcak veya ılık olarak günde 2-3 bardak içilebilir.

Zencefil: Zencefili detoks kürleri süresince toksin atıcı, mide, bağırsak rahatlatıcı veya sebze sularına tat verici olarak kullanabilirsiniz. Zencefil detoks kürlerinin etkili ve değişmez baharatıdır.

Karahindiba: Kurutulmuş köklerini bitkisel çay yapımında kullanabilir, taze ve genç yapraklarını salatalara veya sebze suyu karışımlarına ekleyebilirsiniz. Yapraklarından hazırlayacağınız taze çay böbrekleri harekete geçirip idrar atımını fazlalaştırabilir. İyi bir tonik (uyarıcı, enerji ve güç verici), güvenli bir detoks desteği ve potasyum kaynağıdır. Bağırsaklarınız açısından da önemlidir. Laksatif (dışkılamayı artırıcı) etkisi sayesinde mükemmel bir bağırsak detoksu sağlayıcısıdır.

Keten Tohumu (Flax Seed): Çok değerli bir Omega-3 ve lif (posa) kaynağıdır. Taze keten tohumlarını öğüterek veya doğrudan salatalara ilave edebilirsiniz. Yoğurt ile birlikte de tüketilebilir. Karaciğer destekleyici ve laksatif (kabızlık giderici, bağırsak yumuşatıcı) etkileriyle detoks sürecine yardımcıdır. Bir tatlı kaşığı ile başlayıp ihtiyaca göre dozu yavaş yavaş artırabilirsiniz. Kolay küflenen ve bozulan bir tohumdur. Koyu renkli kaplarda karanlık ve serin bir yerde, mümkünse buzdolabında saklanmalıdır. Beklemiş, bayat tohumlar kullanılmamalıdır.

Echinacea: Bağışıklık sistemini güçlendirerek direnci ve dayanıklılığı artırır. Vücudun savunma ve temizleme gücünü artırır. Günde 2-3 kez 500 mg'lık kapsüllerinden alınabilir. C vitamini ile birlikte hazırlanmış kapsülleri de mevcuttur.

Çam Kabuğu-Pycnogenol: Çok güçlü PCO (Procyonidolic Oligomer) kaynağı ve değerli bir antioksidandır. Kolesterol seviyesini düşürür. Detoks kürleri süresince veya uzun süreli kürler halinde kullanılabilir. Bu güçlü PCO kaynağının bitkisel ilaç şeklinde satılan kapsül ve tabletlerinden de yararlanabilirsiniz.

Psyllium:Bağırsak fonksiyonlarını rahatlatmada ve kabızlık tedavisinde son derece yararlıdır. Kolesterol düşürücü olduğu da bilinmektedir. İhtiva ettiği suda eriyebilir lifler, kolesterole ve bağırsaktaki toksinlere eklenerek kolesterolün ve toksinlerin dışkıyla atılımını kolaylaştırır; kolesterolün bağırsaktaki emilimini azaltır. Yemekten yarım saat kadar önce bir bardak su içine toz halinde ilave edilebilir veya kapsül halinde içilebilir. İştah azaltıcı etkisi nedeniyle yemeklerden önce alınması kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Ada Çayı: Toksinlerden arındırıcı ve enerji artırıcı etkileri ile karaciğer fonksiyonları ve safra oluşumu üzerine yararları iyi bilinen ve çay şeklinde bol bol kullanılan değerli bir bitkisel detoks desteğidir.

Rezene: Sindirime yardımcıdır, gaz ve şişkinliği azaltır ve orta düzeyde idrar söktürücüdür. Aynı zamanda iyi bir böbrek temizleyici olan rezene detoks kürlerinin vazgeçilmez elemanları arasında yer almaktadır.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi (Grape Seed Extract): PCO'dan zengin güçlü bir antioksidandır. Kırmızı üzüm çekirdeklerinden elde edilen özütlerin bol miktarda yararlı flavinoidler ihtiva ettiği, kırmızı şarabın yapımı esnasında da aynı flavinoidlerin kırmızı şarap muhtevasında kaldığı bilinmektedir. Kalp koruyucudur, kansere karşı direnç sağlar, varis tedavisinde yardımcıdır, ayak kramplarını azaltabilir, cinsel gücü destekler, katarakt ve Makula dejeneransını geciktirir, alerjik belirtileri hafifletir. Detoks kürlerinde veya kısa süreli destek olarak yararlanılması mümkündür.

Isırgan: Dünyada popülerliği çok yaygın olan bir bitkidir. Detoks programınız süresince, yaprak ve gövdesini ıspanak gibi pişirerek veya kurutarak çorbalara, salatalara koyabilirsiniz. Günde bir fincan içeceğiniz ısırgan çayı tırnak ve cilt sağlığınızı geliştirir, bağışıklık ve üriner sisteminizi kuvvetlendirir.

Devedikeni (Milk Thistle): İhtiva ettiği Slymarinin karaciğer koruyucu yararı için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Birçok bilimsel araştırma Slymarinin karaciğer hücrelerini alkolün, ilaçların ve zehirli kimyasalların zararlı etkilerinden koruduğunu kanıtlamıştır. Detoks kürleri süresince veya daha uzun kürler halinde bitkisel ilaç olarak hazırlanmış kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Bu bitkileri hazır olarak piyasada bulabilirsiniz. Eğer tablet şeklinde alacaksanız, mutlaka önce hekiminize danışın. Bazı reçeteli ilaçlarla kullanımlarının sakıncalı olabileceğini unutmayın.

EĞLENCELİ DETOKS KOKTEYLLERİ

Başta havuç olmak üzere; kereviz, kırmızı pancar, yer elması sebze suyu karışımları detoks programlarında yararlanılacak olan favori sebzelerdir. Ayrıca bu sebze sularını şalgam, marul, lahana, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi diğer sebzelerle de karıştırıp tatlandırabilirsiniz. Maydanoz, dereotu, kekik ve nane gibi bitkileri ekleyerek kendi zevkinize göre sebze sularında değişiklikler yapabilirsiniz.

Yine aynı şekilde detoks etkili meyveleri karıştırarak da detokslayıcı meyve suları yapabilirsiniz. Tarçın, tatlı ya da ekşi limon gibi lezzet vericiler de hem sebze hem de meyve sularına karıştırılabilir. Bu karışımları kullanırken gereğinden fazla kalori almamaya, en uygun lezzette olanları ve kendi seçimlerinizi yaratmaya, kullandığınız sebze ve meyvelerin taze, iyi yıkanmış olmalarına özen göstermelisiniz. Ancak bu karışımları; vitamin ve mineral kayıplarını önlemek için çok fazla bekletmeden tüketmeli, tortularını özellikle süzmeye çalışmamalısınız.

Detoksun zevkine varabilmek ve eğlenceli hale getirmek amacıyla kendi tercihinize göre pek çok karışım elde edebilir, hatta bu karışımları dostlarınızla, ailenizle paylaşabilirsiniz. Bu detoks kokteylleri yapmak için bir meyve sıkacağı veya blenderla istediğiniz meyvelerin suyunu çıkarmanız yeterli.

YAZ SABAHI DETOKSU:

2 adet elma, 4 adet havuç, 1/4 adet portakal

YAZ AKŞAMI DETOKSU:

1 adet kivi, 6 adet çilek, 1/2 su bardağı kiraz, 1 su bardağı doğranmış ananas

KARPUZ DETOKSU:

Bir büyük dilim karpuz, 1 adet portakal, 1/2 su bardağı kiraz

ENERJİ VERİCİ YAZ DETOKSU:

1 su bardağı çilek, 1 adet kivi, 1 adet elma, 1 yemek kaşığı keten tohumu

YENİLEYİCİ YAZ DETOKSU:

1 su bardağı taze doğranmış ananas, 1 büyük dilim kavun, 1/2 su bardağı kiraz, 1 avuç dolusu kırmızı çekirdeksiz üzüm

STRES AZALTICI YAZ DETOKSU:

1 su bardağı çilek, 2 dilim kavun, 1 adet kivi

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ DETOKS:

1 adet elma, 1/2 su bardağı böğürtlen, 1/2 su bardağı kiraz, 3-4 adet mürdüm eriği

ALKOL DETOKSU:

2 adet elma, 1 adet portakal, 1 su bardağı çilek, 1 çay kaşığı bal


ANTİOKSİDAN DESTEKLERİ UNUTMAYIN!


Detoks kürleri dışında hücrelerinizi toksik etkilerinden ve yaşlandırıcı zararlarından koruyucu antioksidan etkili vitamin, mineral, besin ve bitki desteklerinden yararlanmanız mümkün. Özellikle çevresel kirliliğin yoğun olduğu endüstriyel alanlarda yaşıyorsanız, çok fazla miktarda toksin saldırısına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız antioksidan desteklerden yararlanmanızda fayda var.


Antioksidan etkili vitamin ve mineraller

E Vitamini

C Vitamini

Beta Karoten

Çinko

Selenyum

Antioksidan etkili besin destekleri

Coenzim Q-10

Alfa Lipoik Asit

Proanthocyanidinler

Bitkisel antioksidanlar

Milk Thistle

Gingko Biloba

Pycnogenol

Bu bilgiler gercekten cok onemli ben mucize bitkileri taplet ilac halinde kullanilmasindan yana deilim sizinde bulabileceginiz eminonu ve benim besiktastan balikcilar caddesinin karsisindaki pasajda bulabileceginiz aktarlar bulunuyo herturlu bitkiyi alip sizde sicacik icebilirsiniz.

gizemlisudamlasi
28-09-2007, 02:00 PM
bırakmaktan vazgeçtim.

ne olduki nasil vazgectin yapma yaa uzuldum simdi

28-09-2007, 02:17 PM
bırakmaktan vazgeçtim.

ne olduki nasil vazgectin yapma yaa uzuldum simdi

daha çok üzülmemek için ..

simge_3026
28-09-2007, 02:24 PM
saol cnm valla biraz zor ama denemek lazım o kadar ilaçdan sonra iyi gelir

Noxco
21-01-2008, 05:12 PM
3 hafta kullandım, burda okuduklarımı ve hissettiklerimi bi araya getirerek, doktorumu aradım ve kullanmak istemediğimi söyledim, şimdi paxile gececz bakalım...

nilnehir
25-04-2008, 03:35 PM
slm aranıza yeni katıldım.
ben maalesef bu ilacı 5 yıldır kullanıyorum .son bir yıldır 75 mg oldu. kendimi iyi hissediyorum fakat huylarım değişti. sabırsız ve cevreye karsı daha agresif bir insan oldum kendime inanamıyorum bu konuda. artık içimde tutamıyorum hiç birşeyi.
kilo konusundada başlarken 47 kilo idim su anda 70 kiloyum ne denediysem olmadı. iştah artırıyor ve ayrıca kendiside kilo aldıran bir ilaç. bu gidişle diyet konusunu kafama takmaya başladığım için yeniden artıracak galiba durum içinden cıkılmaz bir hal aldı. bazen kilolarıma bakıp nefret ediyorum kendimden. kendim bırakmayı denedim ve en büyük hatam bu oldu. hiç birşey yiyemiyorum ama kilom ne artıyor ne azalıyor.
bırakamam daki sebep: bağımlısı oldum artık içmediğim zaman vücudum tepki veriyor. kaslarımda seyirmeler ve başımda ve boynumda büyük ağırlık hissediyorum.
beni okuyan dr arkadaslara tavsiyem bu ilacı yazmayın ( hazır denek tavsiyesi)ve kullanan arkadaslara tavsiyem yazdırmayın almayın kendimi eroinman gibi hissediyorum . her cantamda mutlaka var. onsuz yapamıyorum. ölü gibi oluyorum
açıkcası ne yapacağımıda bilmiyorum :(( cok caresizim yarın yine randevum var ve bir işe yaramayacak :(

asassins
17-12-2008, 03:15 AM
selam....
yaklaşık 1 yıldır efexor 75mg kullanıyorum ve simgeye tamamen katılıyorum.doktorlardan bi fayda görmediğim için panik atak nedeniyle netteki formlardan araştırarak başladım bu ilaca.çok iyi geldi düzeldim fakat şu an bırakmayı denediğimde simgenin dediği gibi başa dönüyorum.bence bu işlaca başlamadan önce başka ilaçları deneyin.en son çare efexor.

EceLİN
19-12-2008, 01:01 AM
ilaçlarla ilgili neden bende bir değişiklik yok artık çıldırma aşamasına geldim :( ilk ay efexor 75 mg ve yan ilaçlar ukllandım ikinci ay ilaçların bir etkisinin olmadığını söylediğimde doktor efexor 150 mg a çıkardı ve xanax verdi..

Ya arkadaşlar benim merak ettiğim olay şu yani mesela alkol alırsın bir süre sonra vücudundaki her türlü değişimi hissetmeye başlarsın

işte benim sorunum şu yani ben ilaçları alıyorum ama kendimde hiç bir değişiklik hissetmiyorum inanın buna yani ilacı neden kullandığımı neye iyi geldiğini yada gelmediğini bilmiyorum artık çünkü değişen hiç bir şey yok

Bayramdan beridir yani 1 haftadır ilaç almıyorum bu yüzden çünkü sinirlerim iyice bozulmaya başladı kendimle ilgili bir değişiklik görmeyince napacağımı bilmiyorum artık bi hafta sonra doktorda kontrolüm var bakalım tekrar söylicem bu sefer nasıl bir yol izlenecek... :?:

simge_3026
22-12-2008, 10:17 PM
selam....
yaklaşık 1 yıldır efexor 75mg kullanıyorum ve simgeye tamamen katılıyorum.doktorlardan bi fayda görmediğim için panik atak nedeniyle netteki formlardan araştırarak başladım bu ilaca.çok iyi geldi düzeldim fakat şu an bırakmayı denediğimde simgenin dediği gibi başa dönüyorum.bence bu işlaca başlamadan önce başka ilaçları deneyin.en son çare efexor.


Geçmiş olsun canım umarım bırakırsn ama çokda yüklenme kendine drdan yardım almayı dene en mantıklısı bu

paranoyak35
28-12-2008, 12:57 AM
arkadaşlar neden bukadar abartıyorsunuz anlamıyorum normal ilaçlarında yan etkisi var aradaki tek fark herkesin bünyesinin farklı oluğudur :wink:
efexor çok kaliteli bir ilaç.tabiki her ilacı bir anda bırakmak çok yanlış vücudu sarsar zaten.oyüzden doktorlar azaltarak bıraktırıyor.
metabolizmayı yavaşlattığı için kg aldırıyor ilaçlar.oyüzden daha aktif olmaya çalışın,spor yapın..
bende 2yıl kadar kullanıyorum ama iyi olduğum için hiç bırakmak istemiyorum eski halimi düşündükçe :roll:

simge_3026
03-01-2009, 09:59 PM
arkadaşlar neden bukadar abartıyorsunuz anlamıyorum normal ilaçlarında yan etkisi var aradaki tek fark herkesin bünyesinin farklı oluğudur :wink:
efexor çok kaliteli bir ilaç.tabiki her ilacı bir anda bırakmak çok yanlış vücudu sarsar zaten.oyüzden doktorlar azaltarak bıraktırıyor.
metabolizmayı yavaşlattığı için kg aldırıyor ilaçlar.oyüzden daha aktif olmaya çalışın,spor yapın..
bende 2yıl kadar kullanıyorum ama iyi olduğum için hiç bırakmak istemiyorum eski halimi düşündükçe :roll:

paranoyak35 kimsenin abarttığı yok kullanıyorsan bu ilacı içmediğin unuttuğun zamanlardaki etkisini biliyorsundur bu kişiden kişiye değişmiyor bünye alıştıktan sonra almadığın zamanlar kilitleniyorbütün vücut bu ilacı kullananların tek şikayetci olduğu nokta bu ve bırakılmasının zor olması diğer antideprasanları bırakırken bu kadar zorlanılmıyor
olay bu yani

nickelcouch
06-01-2009, 02:19 PM
arkadaslar herkese selam;27 yasındayım simge hanıma katılıyorum.ben bu ilacı tam 9 senedir kullanıyorum.ilk once simge hanımın dedıgı gıbı hıcbır doktor bu ilacı 150 mg ile baslatmaz bende 75 ile basladım sonra doktor ile birlikte yetmedigine karar verdık ve 150 ye cıkardık daha sonra kendımı ıyı hissettım ve doktor danısmadan ;cunku askerdım ve orda bıraz sorun luyor ılaclar;kendım 75 mg a ındırdım ve hıcbır sıkıntı yasamadım ama 6 sene 75 mg kullandım ve araara hep bırakmaya calıstım mumkun deil cok zorlandım .bazı arkadslar doktora danısın demıs bende sımge hanım gıbı bursalıyım gıtmedıgım danısmadıgım doktor kalmadı tek dedıklerı aynen cok zor doz azaltarak bırakıcaksınız sadece bu .Bende kendı kendıme bır yol denedım üzülerek soyluyorum kendı kendıme cunku doktorlar efexor dedıgınız zman ilgilenmıyor sadece cevap ya bırakamazsın yada doz alzalt şimdi burayı ıyı okuyun

bende eczaneden sadece kapsülünü kullanabılecegım bır ilac aldım recetesız idrar yolları için zararsız ve ucuz olan bi ilaç .efoxoru bi bardaga bosaltıp içindeki o ufak zıplayan topları :D her iki gunde kendıme gore bı doz ayarlayarak o eczaneden aldıgım ilacı bosaltıp o kapsulun ıcıne koydum yanı yavas yavas her 2 gun dozu azaltarak kullandım suan yaklasık olarak 20 tane ufak ziplayan topu kapsule koyarak içiyorum ama yınede insan zorlanıyor tansıyon dusuyor mıgde bulanıyor ama yıne sabırlı ve dayanıklı olacagız yılmak yokk güçlü olucaz tabi sadece bırakmak ısteyenler ıcın konuusyorum ben doktor deılım ama en ıyı bırakmak ıcın yuol bu yavas yavas dozu azaltıcaz.

ve inanın kullanıldıgında cok etkılı ve ınsanı rahatlatan bı iğlac ama tmamaen bagımlı olucagınız bı ilac bence kesınlıkle kullanmayın ve bence sadece bırbırımıze bulabıldıgımız sayılı ınsanız bence dunyada cok ınsan bu ilactan sıkayetcıdır ama kımse sesıını duyuramıyor ve ıanın bu ilac ticarı olarak bırakılması zor hale getırılmıstır cuunku yuksek bır fıyata satılıyor ve ınanın cogu doktor da dırek bu ilacı tercıh edıyor burda yıne bence ınsanları kullanıp bırılerı cebıne buyuk paralar koyuyor bu ilacı cıkartan fırma sizce neden amerikada ve ingiletrede bu ilacı satamıyor yasaklanmıs cunku sadece bızım gıbı ulkelerı kullanarak buyuk parlar kazanıyorlar bu bence saglık katlıamı allah belalarını versin bunların hayatta daıma güclü olmaya calıslaım ve bunlara alet olmayalum millette bıze zarar vererek para kazanmasın herkese saglıklı günler

nickelcouch
06-01-2009, 02:21 PM
arkadaşlar sitenize yeni üye oldum ve efexoru kullanmamda 3. yılım o yüzden iyi tarafları kadar kötü taraflarınıda görmenizi istiyorum.

07/09/2005 ylında bazı sorunlar yüzünden hastaneye yattım.halk dilinde ve tıpta antideprasan sorunu ilk önce efexor 75 mg ve yanıda başka ilaçlar alarak tedaviye başladım.önceleri herşey yolundaydı 1 hafta hastanede yattım ve her ay düzenli olarak psikyatri yardımı almaya başladım tabi her gittiğimde efexor hariç diğer ilaçlarım değişti efexor 150 mg olarak bugüne kadar devam ettim.ilacımı içmediğim ilk gün herhangi bi zorluk yaşamadığım halde 2. günü bütün vücutta uyuşma,mide bulantısı,ateş basma,üşüme vb birçok yan etkiyle karşılaştım her defasında içmicem dememe rağmen madde bağımlısı gibi ihtiyaç duydum bu ilaca.
doktoruma gittim artık hayatımda herşeyin normale döndüğünü ilaçları bırakmak istediğimi söyledim ve efexor içmediğim zamnlarda bana zorluk yaşatan yan etkileri söledim.efexoru bırakmanın kolay olmadığını bunu tek başıma yapamıyacığımı söledi.peki siz yardım edin dedim nasıl bırakırım mg düşürelim ama zorlanırsın bırakamazsın dedi 150mn dan tekrar 75 mg düşürdük fakat hiç kolay olmadı.
bugün 5. günüm 75 mg da almıyorum ama doktorum karşı çıktı buna çok zorlanıcağımı söyledi ve dediği gibi oldu.
arkadaşlar yemin ediyorum şuan madde bağımlısından farkım yok içmemek için mücadelemin 5. günü ama bu 5 gündür kafamı yastıktan kaldıramadım ölü gibi hep yattım.Söylemek belki bana düşmez ama doktor kontolündeki bu ilaca başlamadan önce bırakmanın zorluklarını düşünün ve size kolay bırakabiliceğiniz ilaçlarla tedavi uygulasın.yeşil reçete ilacları bile kullandım ama bu kadar lanet bi ilaç değildi hiç biri.
Allah herkesin yardımcı olsun .
önce sağlık inanın o yüzden dikkat edin

NOT: bi formda arkadaşımız 150 mg başladığını yazmış
hiçbir doktor ilk etapta 150 mg başlatmaz önce düşük mg başlatır ki buda 75 mg en düşüğü sonra yükseltir.bu hemen hemen tüm ilaçlar için aynıdır.
arkadaslar herkese selam;27 yasındayım simge hanıma katılıyorum.ben bu ilacı tam 9 senedir kullanıyorum.ilk once simge hanımın dedıgı gıbı hıcbır doktor bu ilacı 150 mg ile baslatmaz bende 75 ile basladım sonra doktor ile birlikte yetmedigine karar verdık ve 150 ye cıkardık daha sonra kendımı ıyı hissettım ve doktor danısmadan ;cunku askerdım ve orda bıraz sorun luyor ılaclar;kendım 75 mg a ındırdım ve hıcbır sıkıntı yasamadım ama 6 sene 75 mg kullandım ve araara hep bırakmaya calıstım mumkun deil cok zorlandım .bazı arkadslar doktora danısın demıs bende sımge hanım gıbı bursalıyım gıtmedıgım danısmadıgım doktor kalmadı tek dedıklerı aynen cok zor doz azaltarak bırakıcaksınız sadece bu .Bende kendı kendıme bır yol denedım üzülerek soyluyorum kendı kendıme cunku doktorlar efexor dedıgınız zman ilgilenmıyor sadece cevap ya bırakamazsın yada doz alzalt şimdi burayı ıyı okuyun

bende eczaneden sadece kapsülünü kullanabılecegım bır ilac aldım recetesız idrar yolları için zararsız ve ucuz olan bi ilaç .efoxoru bi bardaga bosaltıp içindeki o ufak zıplayan topları :D her iki gunde kendıme gore bı doz ayarlayarak o eczaneden aldıgım ilacı bosaltıp o kapsulun ıcıne koydum yanı yavas yavas her 2 gun dozu azaltarak kullandım suan yaklasık olarak 20 tane ufak ziplayan topu kapsule koyarak içiyorum ama yınede insan zorlanıyor tansıyon dusuyor mıgde bulanıyor ama yıne sabırlı ve dayanıklı olacagız yılmak yokk güçlü olucaz tabi sadece bırakmak ısteyenler ıcın konuusyorum ben doktor deılım ama en ıyı bırakmak ıcın yuol bu yavas yavas dozu azaltıcaz.

ve inanın kullanıldıgında cok etkılı ve ınsanı rahatlatan bı iğlac ama tmamaen bagımlı olucagınız bı ilac bence kesınlıkle kullanmayın ve bence sadece bırbırımıze bulabıldıgımız sayılı ınsanız bence dunyada cok ınsan bu ilactan sıkayetcıdır ama kımse sesıını duyuramıyor ve ıanın bu ilac ticarı olarak bırakılması zor hale getırılmıstır cuunku yuksek bır fıyata satılıyor ve ınanın cogu doktor da dırek bu ilacı tercıh edıyor burda yıne bence ınsanları kullanıp bırılerı cebıne buyuk paralar koyuyor bu ilacı cıkartan fırma sizce neden amerikada ve ingiletrede bu ilacı satamıyor yasaklanmıs cunku sadece bızım gıbı ulkelerı kullanarak buyuk parlar kazanıyorlar bu bence saglık katlıamı allah belalarını versin bunların hayatta daıma güclü olmaya calıslaım ve bunlara alet olmayalum millette bıze zarar vererek para kazanmasın herkese saglıklı günler

asiii
18-06-2009, 01:56 AM
bende 1 yıldır efexor kullanıyporum ilk başta 1 hafta kadar 75 mg la başladım daha sonra doktorum bunu günde 225 mg a çıkardı
defalarca kez bırakmak istedim ama gerçekten olmuyor 1 hafta boyunca yataktan kalkamadım hastanelik oldum doktorlar bir çok tahlil yaptılar ama bir sonuç çıkmadı sonra ben kendi doktorumu arayıp ilaçları 1 haftadır kullanmadığımı ve çok kötü olduğumu söylediğimde ilaçların yan etkisinin olduğunu söyledi evet çok güzel bir hap iyi olmam çok yardımcı oldu ama bir o kadarda çok kötü bir hap resmen bağımlılık yaratıyor bende çok bırakmayı denedim ama olmuuor olmuyor olmuyor.....

18-06-2009, 09:38 AM
bende kullandım 4 ay boyunca iyi olmadım..bırakmakta çok zor oldu dozu yavaş yavaş düşürüp 15 günde ancak bırakabildim...

Umut34
18-06-2009, 11:07 AM
.
Tüm antidepressanlar bilhassa uzun süre kullanıldıklarında aniden bırakılmaları halinde geri çekilim reaksiyonları tabir edilen yeni semptomlar doğurmaktadır. SSRI’ler ve Efexor içinde durum aynıdır.

Bunun sebebi kati olarak bulunmamışsada SSRI ler için ana fikir şudur. SSRI’ler beyindeki serotonin seviyesini, onu salan nöron’lara geri dönmesine mani olması dolayısıyle artırmaktadır. Bazı nörobilimciler beynin fazla serotoninli ortama kendini adepte etmek için serotonin reseptörlerinin hassasiyetinde veya miktarlarında azalma olduğunu ortaya sürmekte. Ve SSRI’lerin kesilmesi halinde serotinin seviyesindeki ani düşüşün geri çekilim reaksiyonlarına sebeb olduğuna inanmaktadırlar. Efexor’a gelince hem serotonin hemde noradrenalin seviyelerinde ani düşüş olmaktadır.

Araştırmacılara göre, geri çekilim reaksiyonlarının ciddiyeti, ilacın vucudda bulunma süresine bağlıdır. Bir ilaç vucudda aktif olarak nekadar uzun süre kalabilirse, yaratacağı reaksiyon o derece hafif olmaktadır. Bu nedenledirki Prozac’ın geri çekilim reaksiyonları yok denecek kadar hafifdir. Çünkü Prozac’ın vucudda aktif kalış süresi 5 haftaya kadar çıkmaktadır. Bu nedenle, SSRI’leri bırakmada zorluk çekenlerde kullanılan bir yol, Prozac’a geçme ve sonra onu yavaş yavaş bırakmadır.

Buna mukabil Paxil, Favarin (Luvox), ve Cipram (Celexa) geri çekilimi tetikleyebilmektedir, zira vucudda aktif olarak kalış süreleri sadece dört ile beş gündür. Lustral (Zoloft) birazcık daha fazla kalmaktadır. Standart SSRI’lerden değişiklik gösteren Effexor’un yarı ömrü en kısa olanıdır yaklaşık 5 saat, bu sebeble geri çekilim reaksiyonlarını mutlaka ve şiddetle yaratabilecek bir ilaçtır.

Netice şudurki, eğer kendinizi antidepressanlardan kurtarmak istiyorsanız, bunu çok yavaş olarak yapmalısınız, Aldığınız dozu her bir veya iki haftada yarıya düşürerek, (Efexor için mümkünse daha küçük oranlarda ve daha uzun sürelerde). Tamamen bırakmanız, kullanmış olduğunuz eski dozlara bağlı olarak, haftalar hatta aylar alabilir, fakat gerçekte önemi yoktur .

Efexor haricinde, milyonlarca antidepressan alan insanlar bıraktıklarında geri çekilim reaksiyonlarıyle karşılaşmamış olduğunu söyleyebilirler. Fakat bazı çalışma verileri her 10 kişiden birinde semptomların olduğunu ve her 20 kişiden birinin bu semptomlardan azap çektiğini tavsiye etmiştir.

Alıntıdır, U34

BUTU
18-06-2009, 11:54 AM
bende 1 yıldır efexor kullanıyporum ilk başta 1 hafta kadar 75 mg la başladım daha sonra doktorum bunu günde 225 mg a çıkardı
defalarca kez bırakmak istedim ama gerçekten olmuyor 1 hafta boyunca yataktan kalkamadım hastanelik oldum doktorlar bir çok tahlil yaptılar ama bir sonuç çıkmadı sonra ben kendi doktorumu arayıp ilaçları 1 haftadır kullanmadığımı ve çok kötü olduğumu söylediğimde ilaçların yan etkisinin olduğunu söyledi evet çok güzel bir hap iyi olmam çok yardımcı oldu ama bir o kadarda çok kötü bir hap resmen bağımlılık yaratıyor bende çok bırakmayı denedim ama olmuuor olmuyor olmuyor.....SAVAŞMADAN MALUP OLUNMAZ

18-06-2009, 01:09 PM
efexoru bırakması zordur demişti doktorum ama ben zorlanmadım bende 11 ay kullandım ilk 75 lik 8 aydan sonra 37,5 kullandım ama ben ilaçı kullandıktan sonra huylarım değişti yaygın anksiyeteyim efexor çok ağır bi ilaç şuanda 10 mg xetanor kullanıyorum çok iyi bence efexordan sonra konsatrasyon bozukluğu yaşadım ben baş ağrılarım oldu doktorun nasıl önerirse öyle bırak hem o ilaçı saatinde içmezsen bile yan etkisi oluyor eğer iyileşmişsen ilaçı aramazsınKENDİ BAŞINIZA İLAÇI BIRAKMAYA KALMAYIN 3 AYDA ETKİ ETMEYE BAŞLIYOR ZATEN 4 AY KULLANDIM FAYDASI OLMADI OLMAZ TABİ

sstrade
06-08-2009, 03:48 PM
arkadaşlar herkes birşeyler söylemiş belki dertliler dertlerimizi paylaşıyoruz sonunda araştırın neden efexorun hiç muadili yok? neden ilaç şirketleri bu ilacı kendi adlarında çıkartmayıp yeni ssri arama çabalarına tutuldular acaba efexorun sahibi etken maddenin hakkını vermedimi yoksa heryerde söylenen gibi daha önce çok vukaatı olan ilacı xr diye uzatılmış salınım formuna soktular... bence ilacı içmeden önce bunları araştırcaktınız sonra kullanıp bırakma semtomlarını tartışıcaktınız... bu ilaçlar birer kimyasal silah, öyle işte mide ilacı değil yada verem dahi olsanız farklı ama beyin ülkenin askeriyesi gibidir... o olmadan hiç bir organ hiçbir sistem işlevsiz vs...
bakın bende hastalığımı bilmeden birkaç test yapıldıktan sonra beynin iki kısmında elektrik yavaşlaması ve beraberinde kendimi kaybetme sinir krizleri aile içi kavgalar vs. vardı... sonuçta hastalığımı öğrenince ben ilaç takıntısı olan insan... efexor+Rexapin+tegretol diye başladım.... onu bunu bırakında ben birşeyi çok merak ediyorum bilgisi olan varsa söylesin...
bu serotonin denilen madde hormon vs... hipofiz bezlerinde üretilip, daha sonra vücuda dağılır işlevini gördükten sonra ise beyin bunu geri alımla parçalar... normal insani işleyiş bu...
peki geri alım reseptörlerini kapadık SSRİ benzeri ilaçla ve vücuttaki serotonin beyne gitti ve reseptör kapalı yada o ilaçla kaplandığı için parçalanacak serotonin yani bozuk yada işini bitirmiş bu madde ne olacak bayat serotonin ile yaşamak =) bence ssri ilaçlar baştan aşşagıya hikaye, depresyon içerisindeki hastaya serotonin ürettirecek tablet üretmeleri lazım mesela extazi XR aynen öyle yanlışım olabilir düzeltildikçe tartışıldıkça doğru bilgi ortaya çıkar bence millet uyuşturucu kullanıyorum diyecek diye bu ssri ilaçlar çıktı bence.. bu ilaçların yan etkileri unutkanlığı umursamamazlığı bu sürekli vücutta dolaşan serotonin yüzünden... şuanda tatildeyim... doktoruma döndüğüm gün bunu danışacağım
tabikide beni terslicek... bende bu ilaçları benden diazemle temizleyin yada dava açıcam vede ciddi ciddi söylüyorum... gidip extazi alıcam ve 10 parçaya bölüp minik minik alıcam.... ya ben deliyim yada bu ssri a örnek vermek gerekirse mideden geçen yiyecekler karaciğerden vs geçiyor kullanılıyor bağırsaklara geçiyor bağırsaklardan geri dönen yiyecek vs kalıntıları =) midede tekrardan işlev yaptırılmaya benzetiyorum mantık açısından farklılık varsa bana bilirkişi yada bilen sen haksızsın diyen varsa söylesin bende aa evet böyleymiş diye kendimi avutayım....
Teşekkürler ve geçmiş olsun arkadaşlar

06-08-2009, 03:53 PM
bence ilaçlarını bırakma yeni başlamışsın herhalde ilaça bi sene içinde düzeliceksin

sizopantera
06-08-2009, 04:30 PM
arkadaşlar herkes birşeyler söylemiş belki dertliler dertlerimizi paylaşıyoruz sonunda araştırın neden efexorun hiç muadili yok? neden ilaç şirketleri bu ilacı kendi adlarında çıkartmayıp yeni ssri arama çabalarına tutuldular acaba efexorun sahibi etken maddenin hakkını vermedimi yoksa heryerde söylenen gibi daha önce çok vukaatı olan ilacı xr diye uzatılmış salınım formuna soktular... bence ilacı içmeden önce bunları araştırcaktınız sonra kullanıp bırakma semtomlarını tartışıcaktınız... bu ilaçlar birer kimyasal silah, öyle işte mide ilacı değil yada verem dahi olsanız farklı ama beyin ülkenin askeriyesi gibidir... o olmadan hiç bir organ hiçbir sistem işlevsiz vs...
bakın bende hastalığımı bilmeden birkaç test yapıldıktan sonra beynin iki kısmında elektrik yavaşlaması ve beraberinde kendimi kaybetme sinir krizleri aile içi kavgalar vs. vardı... sonuçta hastalığımı öğrenince ben ilaç takıntısı olan insan... efexor+Rexapin+tegretol diye başladım.... onu bunu bırakında ben birşeyi çok merak ediyorum bilgisi olan varsa söylesin...
bu serotonin denilen madde hormon vs... hipofiz bezlerinde üretilip, daha sonra vücuda dağılır işlevini gördükten sonra ise beyin bunu geri alımla parçalar... normal insani işleyiş bu...
peki geri alım reseptörlerini kapadık SSRİ benzeri ilaçla ve vücuttaki serotonin beyne gitti ve reseptör kapalı yada o ilaçla kaplandığı için parçalanacak serotonin yani bozuk yada işini bitirmiş bu madde ne olacak bayat serotonin ile yaşamak =) bence ssri ilaçlar baştan aşşagıya hikaye, depresyon içerisindeki hastaya serotonin ürettirecek tablet üretmeleri lazım mesela extazi XR aynen öyle yanlışım olabilir düzeltildikçe tartışıldıkça doğru bilgi ortaya çıkar bence millet uyuşturucu kullanıyorum diyecek diye bu ssri ilaçlar çıktı bence.. bu ilaçların yan etkileri unutkanlığı umursamamazlığı bu sürekli vücutta dolaşan serotonin yüzünden... şuanda tatildeyim... doktoruma döndüğüm gün bunu danışacağım
tabikide beni terslicek... bende bu ilaçları benden diazemle temizleyin yada dava açıcam vede ciddi ciddi söylüyorum... gidip extazi alıcam ve 10 parçaya bölüp minik minik alıcam.... ya ben deliyim yada bu ssri a örnek vermek gerekirse mideden geçen yiyecekler karaciğerden vs geçiyor kullanılıyor bağırsaklara geçiyor bağırsaklardan geri dönen yiyecek vs kalıntıları =) midede tekrardan işlev yaptırılmaya benzetiyorum mantık açısından farklılık varsa bana bilirkişi yada bilen sen haksızsın diyen varsa söylesin bende aa evet böyleymiş diye kendimi avutayım....
Teşekkürler ve geçmiş olsun arkadaşlar


yemeğin bayatı olurda acaba seratonin hormununun bayatı olurmu önce onu öğrenmek lazım yoksa salgılanan hormon ömürboyu vücudta dursa bayatlamaz aynı işlevi görürmü?

sstrade
06-08-2009, 05:25 PM
sizopantera cevabın için teşekkürler.
konu yemeğin bayatı değil şimdi normalde o hormon değil diyorlar, serotonin maddesi beyinden çıkıyor vücuttaki işlevini tamamlıyor sonra geri alım reseptörleri ile alınıp parçalanıyor vs... yada ne ise;
zaten aynı madde kullanılıcak olsa geri alım reseptörü olmaz değilmi yani bağırsakta işlenen yiyecek dışarı çıkmayıp tekrardan mideye dönmesi o şekilde misal verdim... su içiyoruz işlevini gören su, ter veya kullanım yerine göre böbreklerden geçer ve vücuttan atılır... atılmadığını düşünelim idrar geri böbreklerden geçse vs.. misali böyle verdim... eğerki serotonin için farklı birşey varsa... bilen yada araştıran; söylesin tamam diyeyim
veya o hormon doğuştan bir kez vücutta bulunur azalıp çoğalmaz değilmi... eğerki bozulup vs bişey olmuyorsa bu serotonine neden geri alım reseptörü var? demekki bir hikmeti var

06-08-2009, 05:30 PM
ama bende neden serotonin geri alım intibitörü olduğunu merak ediyorum ben ilkin ilaçın serotonin sanmıştım öyle değilmiş öğrenirsen bizede yaz galiba bizde okuduğum kadarıyla sinir sistemi fazla çalışıyor buda serotinin yetersiz gelmesine neden oluyor bize verilen ilaçlarsa sinir sisteminin yavaş çalışmasını sağlıyor bi doktoruna sor ben sorsam sanane diyecek soramam herşeyi merak etme der kesin

sstrade
06-08-2009, 09:39 PM
theangel evet bazı ilaçlar yavaş çalıştırmıyor baskılıyor yada çalışmasını engelliyor... erken 1 sene kullan demişsin... etki süresi için efexor'a 3-5gün arası, lustral 7 gün vs diye not düşmüşler hastanenin laboratuvarında... yada vücuttan çıkış süresi saatlerle ölçülüyor yani... yıllar filan hikaye sadece bence artık geri alım reseptörlerini bozuyorlar yada hipofiz bezlerin tembelleşirse? ya sonra serotonin maddesini yeteri kadar üretemezse... belkide bırakma sendromu bununla ilişkilidir... beyni fazla kurcalamıcaksın işte nerden gittim şu doktora...

07-08-2009, 09:34 AM
15 günde yan etkileri azalma gösteriri vücudun alışır efexor ağır bi ilaçtır kullandım biliyorum ilaçı bıraksanda uzun süre iyi olarak devam edersin gerçekten iyileşmişsen hastalığın tekrar etmez ama sen kafanda bazı şeyleri çözememişsen hala problem yapıyorsan tekrar hastalanabiilirsin efexorde çok fazla şey düşünürsün biliçaltındakiler çıkar ortaya ama gün geçtikce dahada iyi olduğunu kendin fark ediceksin ilk ilaç kullanmaya başladığın zamanlar 1-3 ay arası ilaçı aynı saatte içmezsen ellerin titremeye başlar sinirli olabilirsin iyileştiğin zaman ilaçı içmesende artık aramazsın çünkü iyileşmişsindir vücudun artık ilaçı istemez

sizopantera
07-08-2009, 10:16 AM
sstrade aslında sen bu ilaç sektörüne çok büyük bir darp yapmış oluyorsun bence araştırmaya devam et ve bizleri bilgilendir.

zaten aynı madde kullanılıcak olsa geri alım reseptörü olmaz değilmi?

bencede bunuı hiç düşünmemiştim ilacı üretenler tembellik yapmış esas serotonin salgısı değil yani bu ilaçlar..olan şeyi vücutta devirdaim yaptırıyor.kullanmamak gerek hiçbirini. :arrow: :!:

07-08-2009, 10:36 AM
ne diyebilirimki sana kullanma ama daha kötüleştiğinde bize yaz olurmu şuanda sana yardım edebilen doktorlar var ama ilaç içmezsen ve doktorlarını dinlemezsen sana kimse yardım edemez benim uzmanlığım psikiyatri değil sadece okuduklarımı yazdım başka bi tedavi yöntemi yok bu tarz hastalıklarda 600 yıldır araştırılmış ama henüz sinir hastalıkların tedavisinde başka bir tedavi yöntemi bulunamamış çünkü insanların gen haritası hala çözülememiştir.hastalığın kesin nedeni hala bilinmiyor ilaç içmekten başka yol yok ama ben ilaçsın hastalığımı yenerim diyorsan eyvallah derim sana kolay gelsin doktorunla görüş düşüncelerini o daha iyi bilir benden bu kadar

sizopantera
07-08-2009, 10:46 AM
serotonin üreten yani salgılatan besinler tüketmek nekadar işe yarar acaba?

07-08-2009, 10:50 AM
ama serotonini azaltan kafeinli içeçekler ve yiyecekler yasak çikololata,çay,kahve,cola bunlar yasak bize serotoinin doğal yoldan artırmak mümkün olsaydı bize doktor ilaç vermezdi malesef iyileşmek için ilaç şart benden istemiyorum ilaç içme her gidişimde bitirsin diye bekliyorum ama tam anlamıyla iyileşmeden ilaçı kesmek sıkıntılarımızın devam etmesini ve dahada kötüleşmesini sağlıyor

HeaDDaT
18-08-2009, 04:20 PM
10/10/2005 yılında ilk şiddetli atağımla birlikte acilde buldum kendimi. O günden sonra çok ızdırap dolu yıllar başladı. İlk bir yıl citol kullandım ve bu bir yıl boyunca toplu taşıma araçlarına dahi binemedim iş yerine dahi bırakılıyordum akşam alınıyordum. Her an büyük bir ızdıraptı ama direndim. Bir yılın sonunda doktorumu değiştirdim paxil ve rivotril birlikte kullanmaya başladım daha iyiydim çünkü rivotril insana güven veriyo cesareti arttıryo 2 yıl paxil'e devam ettim, ilaçlarımı hiç aksatmadım doktor ne diyosa yaptım ama iyileşemedim tek başıma biyerlere gidemiyordum bundan büyük ızdırapmı var özgürlüğüm elimden alınmıştı sanki ama yine yaşamaktan vazgeçmedim çok düşündüm yaşamak ızdırap diye ama Allah yasaklamış bi kere bunlarda bi sınav dedim dayandım direndim ve sonunda doktoru birdaha değiştirdim ve son doktorum bana efexor 75 mg ile yanında xanax tedaviye başladı o kadar kötüydümki xanax falan hikaye geliyodu fakat yine direndim sabrettim ve gerçekten şunu söylüyorum efexor'un üzerine ilaç tanımam sabah akşam 75 mg kullanıyorum ve artık eskisi kadar iyiyim hatta eskisindende iyiyim ve en önemlisi bu ilaç sayesinde artık iyileşebileceğime inancım var. İlk başta yan etkileri inanılmazdı gece titreyerek uyanmalar dişlerimi sıkmalar ama sonuç mükemmel artık ne yan etki var ne anksiyete ne depresyon, hayat çok güzel, özgürce yaşamak harika, istediğin an istediğin yere gidebilmek istediğin yerde eğlenebilmek muhteşem. Efexor için olumsuz yorumlar yazan arkadaşlar sanırım yan etkilerinden korkup erken pes eden arkadaşlar yada ciddi psikolojik rahatsızlığı olmadığı halde bu ilacı kullanıp basit bir kaç şeyi unutarak bunu ilaca bağlayanlardır.

keloglu
30-06-2010, 01:05 AM
Bugün doktor reçetesiyle eczaneden aldıım efexoru yarın geri götürüyorum, simge hanım bu iyiliğinizi unutmayacağım beni büyük bir felaketten kurtrdınız

asparagass17
17-01-2011, 07:46 PM
efexor a yeni başLayanLar kuLLanıcı adımı msn oLarak ekLesin , bilgilendireyim sizi ...

Miss.Gothic
20-01-2011, 11:12 PM
Merhaba arkadaşlar.Geçen hafta doktor bana da EFEXOR XR verdi,ama burdaki yorumları okuduktan sonra kullanmaktan vazgeçtim.Zaten bu günlerde kendimi daha iyi hissediyorum.Doktoruma tekrardan gidip daha hafif bi ilaç isteyeceğim.Teşekkürler.

paranoyak35
15-02-2011, 09:43 PM
maalesef efexor öyle bir ilaç.uzun yıllar kullandım.düşük dozla başlanır arttırılır ve bırakırkende azaltarak gidilir.yanında da ek ilaçlar da veriliyor genelde.ben lithuril kullanıyordum.ama efexor dan öyle soğudum ki anlatamam.bırakınca yaptığı etkiler lanet ettirmişti beni.neyseki şimdi ilaç falan kulanmıyorum.çok şükür :)

Simao
14-03-2011, 10:08 PM
yeter ya yeter bu efexorun Allah belasını versin...

depresyondayım
14-03-2011, 10:09 PM
beni delirtti o ilaç doktora söyledim değiştirdi

psikolojikuye
14-03-2011, 10:11 PM
ilacıma laf soyletmem, biraz yavas!!!!!

Simao
14-03-2011, 10:20 PM
ilacıma laf soyletmem, biraz yavas!!!!!

ne kadar kullanıyorsun günde?

depresyondayım
14-03-2011, 10:22 PM
ilacıma laf soyletmem, biraz yavas!!!!!

valla yaşadığımı söyledim
her ilaç herkese aynu etkiyi
yapmıyı zaten ilacınla sağlıkla kal

psikolojikuye
14-03-2011, 10:29 PM
150 niye napcan

Simao
14-03-2011, 10:59 PM
150 niye napcan

işe yarıyo mu bari...

Simao
14-03-2011, 10:59 PM
ben insanlıktan cıktım da...

psikolojikuye
14-03-2011, 11:00 PM
bazen yarıyo bazen yaramıyo. mesela çarşamba diyom işe yarıyo ya. ama cuma gunu diyom bonibon alsam daha iyi bea.

psikolojikuye
14-03-2011, 11:01 PM
ben insanlıktan cıktım da...

ben daha once de insan olmadıgım için bu açıdan benim için bi sorun olmadı.

YANLIZDEVLET
16-03-2011, 12:06 PM
arkadaslar bu lanet ilacin 150 mg ligini cok esim kullaniyor.4-5 ay once sanirim baslamis.bana da tam soylemiyor.bilmiyorum ne zaman basladigimi diyor.ocakta 150 mg a gecmis.hayati degisti.aile ortamimiz mahvoldu.benden tamamen sogudu.evi terketti,benden korkular filan,inanilmaz degisiklikler.tekrar eve geldi,her seyi normale cevirmyey calisiyoz ama bazi seyler eskisinden cok uzak.kendisine dokundurtmuyor bile.hep uzak.ilcaldan oldugunu kabullenmiyor.ama bu sayfalari okuduktan sonra eminim.birakmasini eski ilacina donmesini istiyorum,ilacdan degil deyip kaciyor.bu konulari bile konusmak istemiyor.bende dun gece ilaclarinin hepsini sakladim.kullandirmicam dedim.nasil bu ilaci kesebilirim,kabullenmiyor.ansizin biraksa nasil olur.bana lutfen birileri yardim etsin.

YANLIZDEVLET
16-03-2011, 12:52 PM
zaten ilac kullandigini senelerdir benden sakliyormus.nasil anlayamadim diye kendimi cok suclu hissediyorum.on gunde bir psikiyatir e gidiyor,yalvariyorum birlikye gidelim diye hayir diyor.onunla neler konustugunu hic anlatmiyor.ben iyiyim,deli degilim deyip kesiyor.4 aydir cok degisti.bende bittyim artik.sadece beni rahat birak diyor.korkuyorum daha kotu olcak diye.zaten bu hapin ozelliklerinden sanirim cinsel hayat filan bitti,yok artik.omur boyuda kullancam sanane diyor.2 cocukta mahvoldu.herhalde bende yakinda bu meshur hapa baslarim...ben sadece burda okuduklarimdan,arastirdiklarimdan eski hapina gec,bir doz dusurt diye tavsiye ediyorum.cunku son 1 aydir eskisinden biraz iyi,cunku olayi bilip cok buyuk destek olabiliyorum.bana herseyini anlatmasada.acaba bu hapi benim zorumla birakamazmi?hepsini sakladim,bu aksam aricak...

ceren avman
03-04-2011, 12:28 AM
Merhaba arkadaşlar.Geçen hafta doktor bana da EFEXOR XR verdi,ama burdaki yorumları okuduktan sonra kullanmaktan vazgeçtim.Zaten bu günlerde kendimi daha iyi hissediyorum.Doktoruma tekrardan gidip daha hafif bi ilaç isteyeceğim.Teşekkürler.

arkadaşım, seni buradaki yorumları dikkate almaman konusunda uyarıyorum. bu konuyu açan arkadaş kafasına göre ilacı bırakma çalışmaları yürüttüğünden ötürü başarısız olmuş ve acı çekmiş. ben 1 yıldır bu ilacı kullanıyorum. daha da ağır olan kırmızı reçeteli concerta ilacını kullanıyorum. bırakması zor mudur? elbette kolay değildir, mg azaltılarak uzun zamanda bırakılır. ben iyi oldum, haydi tmm yarın bırakıyorum diye olmaz bu iş. nitekim, konuyu açan arkadaşımız da 150 mg la iyileştiğini iddia ediyor, ancak bunu bütün doktorlar bilir ki 150 mg tedaviyi tamamlamak için yeterli doz değildir. ayrıca simge arkadaşımız, kafasına göre de ilacı bırakmaya çalışmış, buradan da anlayabiliriz ki kendisi güvenilir bir kaynak değildir. daha hafif ilaçlar kullanmanızı öneriyor ve size en büyük kötülüğü yapıyor. şunu bilin ki hafif ilaç vakit kaybıdır, sizi oyalar, uyutur, misal prozac!!!

Lütfen bu şahsın dediklerini ciddiye almayınız, doktorunuzla inatlaşmayınız, sözünden çıkmayınız.

ceren avman
03-04-2011, 12:38 AM
arkadaşlar sitenize yeni üye oldum ve efexoru kullanmamda 3. yılım o yüzden iyi tarafları kadar kötü taraflarınıda görmenizi istiyorum.

07/09/2005 ylında bazı sorunlar yüzünden hastaneye yattım.halk dilinde ve tıpta antideprasan sorunu ilk önce efexor 75 mg ve yanıda başka ilaçlar alarak tedaviye başladım.önceleri herşey yolundaydı 1 hafta hastanede yattım ve her ay düzenli olarak psikyatri yardımı almaya başladım tabi her gittiğimde efexor hariç diğer ilaçlarım değişti efexor 150 mg olarak bugüne kadar devam ettim.ilacımı içmediğim ilk gün herhangi bi zorluk yaşamadığım halde 2. günü bütün vücutta uyuşma,mide bulantısı,ateş basma,üşüme vb birçok yan etkiyle karşılaştım her defasında içmicem dememe rağmen madde bağımlısı gibi ihtiyaç duydum bu ilaca.
doktoruma gittim artık hayatımda herşeyin normale döndüğünü ilaçları bırakmak istediğimi söyledim ve efexor içmediğim zamnlarda bana zorluk yaşatan yan etkileri söledim.efexoru bırakmanın kolay olmadığını bunu tek başıma yapamıyacığımı söledi.peki siz yardım edin dedim nasıl bırakırım mg düşürelim ama zorlanırsın bırakamazsın dedi 150mn dan tekrar 75 mg düşürdük fakat hiç kolay olmadı.
bugün 5. günüm 75 mg da almıyorum ama doktorum karşı çıktı buna çok zorlanıcağımı söyledi ve dediği gibi oldu.
arkadaşlar yemin ediyorum şuan madde bağımlısından farkım yok içmemek için mücadelemin 5. günü ama bu 5 gündür kafamı yastıktan kaldıramadım ölü gibi hep yattım.Söylemek belki bana düşmez ama doktor kontolündeki bu ilaca başlamadan önce bırakmanın zorluklarını düşünün ve size kolay bırakabiliceğiniz ilaçlarla tedavi uygulasın.yeşil reçete ilacları bile kullandım ama bu kadar lanet bi ilaç değildi hiç biri.
Allah herkesin yardımcı olsun .
önce sağlık inanın o yüzden dikkat edin

NOT: bi formda arkadaşımız 150 mg başladığını yazmış
hiçbir doktor ilk etapta 150 mg başlatmaz önce düşük mg başlatır ki buda 75 mg en düşüğü sonra yükseltir.bu hemen hemen tüm ilaçlar için aynıdır.

arkadaşım, seni buradaki yorumları dikkate almaman konusunda uyarıyorum. bu konuyu açan arkadaş kafasına göre ilacı bırakma çalışmaları yürüttüğünden ötürü başarısız olmuş ve acı çekmiş. ben 1 yıldır bu ilacı kullanıyorum. daha da ağır olan kırmızı reçeteli concerta ilacını kullanıyorum. bırakması zor mudur? elbette kolay değildir, mg azaltılarak uzun zamanda bırakılır. ben iyi oldum, haydi tmm yarın bırakıyorum diye olmaz bu iş. nitekim, konuyu açan arkadaşımız da 150 mg la iyileştiğini iddia ediyor, ancak bunu bütün doktorlar bilir ki 150 mg tedaviyi tamamlamak için yeterli doz değildir. ayrıca simge arkadaşımız, kafasına göre de ilacı bırakmaya çalışmış, buradan da anlayabiliriz ki kendisi güvenilir bir kaynak değildir. daha hafif ilaçlar kullanmanızı öneriyor ve size en büyük kötülüğü yapıyor. şunu bilin ki hafif ilaç vakit kaybıdır, sizi oyalar, uyutur, misal prozac!!!

Lütfen bu şahsın dediklerini ciddiye almayınız, doktorunuzla inatlaşmayınız, sözünden çıkmayınız.


simge hanım iddialarınız ilacı kafanıza göre cahilce bırakma denemelerinizden kaynaklanıyor. cahilce iş yapmanızın cezası olarak acı çekmeniz yetmiyormuş gibi, birde tedavilerinin başında olanları yanlış yönlendiriyorsunuz. ilaç bırakmak kolay değildir, kolay bırakılan ilaç değildir, ilacı 5 günde bırakabileceğinizi düşündüyseniz safsınız. antidepresan bırakmak zordur, ZOR!!!
tedavi daha da zor!!!

tedavilerinin başında olan hastaların bilgisizzliğinden yararlanarak kendinizi bilirkişi ilan etmişsiniz, eğer tartışmak istediğiniz, veyahut da merak ettiğiniz bir konu varsa, buyurun ben yardımcı olayım, insanların kafasını yanlış izlenimlerinizle bulandırmayın. Bilginize!!!!!

bcardak
10-04-2011, 11:21 PM
3 gündür efexor 75 mg kullanıyorum hiçbir etkisi olmadı:s hala hiçbir şey yapmak istemiyorum.biraz baş ağrısı var ama sebebi başka olabilir çünkü ben de baş ağrısı zaman zaman olur.

destiny89
10-04-2011, 11:47 PM
efexor u annem aldı ve nerdeyse 2 ayı bana zindan etti çok sinirleniyodu sürekli kızıyodu sonra lustrala geçti şimdi gayet iyi büüyk konuşmayayım ama kullandığım antidepresanlar içinde efexor hiç olmadı ve olmayacak çok korkuyorum valla

simge_3026
21-04-2011, 10:50 AM
Konuyu 2007 açmıştım aradan baya uzun zaman geçmiş tesadüfen yorumunu okudumda siz beni yargılama hakkına sahip değilsiniz bu birincisi :) Diğer bir konu ise hastalar buraya kadar üye oluyor iyileşmek adına paylaşımlarda bulunuyor ve araştırıyorsa bilgisiz olarak nitelendiremezsiniz. İlaç konusunda eğer sağlıklı okusaydın anlardın ki yapmamışsın görebiliyorum bırakmanın ne kadar zor olduğunu paylaştım.Ayrıca kullanan bir çok insanda deneyimlerini paylaşmış okuduysan olumlu şeyler pekde yok!! Bu arada o günden sonra o ilacı bıraktım senin ifadfe ettiğin başarısızlığı yaşamadım 6. günde bıraktım :)) bidaha dönmedim evet antideprasan hala kullanıyorum tedavime devam ediyorum ama o ilaçla değil :))) Tartışmak istediğim bir konu yok teşekkür ediyorum, çünkü bir tartışma platformu değil burası umarım farkındasınızdır. O yüzden beni baz alarak mesajlarınıza konu yaratmayın sanırım sinirleriniz bozuk sizin tartışacak birilerini arıyorsunuz ama bu ben olmıcam

arkadaşım, seni buradaki yorumları dikkate almaman konusunda uyarıyorum. bu konuyu açan arkadaş kafasına göre ilacı bırakma çalışmaları yürüttüğünden ötürü başarısız olmuş ve acı çekmiş. ben 1 yıldır bu ilacı kullanıyorum. daha da ağır olan kırmızı reçeteli concerta ilacını kullanıyorum. bırakması zor mudur? elbette kolay değildir, mg azaltılarak uzun zamanda bırakılır. ben iyi oldum, haydi tmm yarın bırakıyorum diye olmaz bu iş. nitekim, konuyu açan arkadaşımız da 150 mg la iyileştiğini iddia ediyor, ancak bunu bütün doktorlar bilir ki 150 mg tedaviyi tamamlamak için yeterli doz değildir. ayrıca simge arkadaşımız, kafasına göre de ilacı bırakmaya çalışmış, buradan da anlayabiliriz ki kendisi güvenilir bir kaynak değildir. daha hafif ilaçlar kullanmanızı öneriyor ve size en büyük kötülüğü yapıyor. şunu bilin ki hafif ilaç vakit kaybıdır, sizi oyalar, uyutur, misal prozac!!!

Lütfen bu şahsın dediklerini ciddiye almayınız, doktorunuzla inatlaşmayınız, sözünden çıkmayınız.


simge hanım iddialarınız ilacı kafanıza göre cahilce bırakma denemelerinizden kaynaklanıyor. cahilce iş yapmanızın cezası olarak acı çekmeniz yetmiyormuş gibi, birde tedavilerinin başında olanları yanlış yönlendiriyorsunuz. ilaç bırakmak kolay değildir, kolay bırakılan ilaç değildir, ilacı 5 günde bırakabileceğinizi düşündüyseniz safsınız. antidepresan bırakmak zordur, ZOR!!!
tedavi daha da zor!!!

tedavilerinin başında olan hastaların bilgisizzliğinden yararlanarak kendinizi bilirkişi ilan etmişsiniz, eğer tartışmak istediğiniz, veyahut da merak ettiğiniz bir konu varsa, buyurun ben yardımcı olayım, insanların kafasını yanlış izlenimlerinizle bulandırmayın. Bilginize!!!!!

simge_3026
21-04-2011, 10:51 AM
Versin valla :))yeter ya yeter bu efexorun Allah belasını versin...

YANLIZDEVLET
10-05-2011, 12:13 AM
simge sana ne teshisi konulmustuda efexora baslamistin..onu kendi isteginle birakabildikten sonra hangi hapa basladin..tedavin hala devam ediyor sanirim..

Phonema
10-05-2011, 12:16 AM
Kullanmadıgım halde niye baktıgımı düşünüyorum şu anda :tinysmile_fatgrin_t

YANLIZDEVLET
10-05-2011, 12:35 AM
arkadaslar esim eylul ayindan bu yana efexor kullaniyordu.75 le basladi,ocakta 15o ye gecti..tum dunyasi degisti..sacma sapan bir insan oldu..yarilma noktasina geldik.2-3 ay ayri yasadik..cekmedigim cile kalmadi o igrenc hapa basladigindan bu yana..darmadaginik olduk..ben yasadiklarimizin bu haptan dolayi oldugunu biraz arastirinca buldum,ama biraz gec kaldim mart ayinda anlayabildim efxorun ne oldugunu..internetten arastirmaya baslayinca ilk bu forum u buldum,yazilanlari okuyunca okuduklarimla yasadiklarimizin cogunun ortustugunu gordum.hemen tanidigim eczaci ve psikiyatirlarla gorustum.yasadiklarimizi anlattigimda hepside bu ilaca isaret etti.ilaci veren dr.u buldum ve cok kizdim.olabilir bazi ilaclar bazi insanlara yardimci olmayabilir,ters etkileri olabilir dedi.birabilirse biraksin dedi.ben de bir eczaci arkadsin tavsiyesi uzurine 20 gun once tupleri kendim actim.10 tanesinin yarisini bosalttim.75 lik yaptim yani.geri kalan son 10 taneyide 1/4 e dusurdum.tabiki yiyce azllttigimiz icin etkileri basladi.1 haftadir geceleri titreme ve cok siddetli bas agrilari oluyor.bugun hapsiz 3.gunumuz..su uc sey cok oluyor.halsizlik-siddetli basagrisi ve asiri sinir...bazende ben birakamicam bu hap diye zayif dusuyor..hissettigim bu depresyon ilaclarina alisanlarin tek basian birakmalari cok zor.cok guclu olmalari lazim..kesinlikle aile destegi lazim..1 aydir 2 cocukla ve evin herseyoyle ben ilgileniyorum.yemek dahi yaptirmiyorum,zaten ayaga kalkcak hali yok..yasadiklarima istinaden tavsiyem bence bu hapi kullanmadan once 3 kere dusunun.cok zor donem ve birakmasi cok zor.
Simdi aklima takilanlari size sormak istiyorum,bu hapi birakip burda paylasan arkadslardan yardim istiyorum.
1.yaklasik ne kadar surede normale doner?
2.tekrar o hapi veya depresyon hapi icmek istermi,aliskanliktan dolayi?
3.su an belirttigim rahtsizliklari var ama iyi gidiyoz,daha asiri rahatsizliklar olabilirmi,ne gibi?
4.hapin en belirgin ozeliklerinden olan kabizlik ve libido dusuklugu ne kadar sure icinde gecer..yani normale donebilir.muhakkak bu hapin kimyasallari beyne yerlesiyor cunkunerdeyse bir yil oldu basliyali.ne kadar surede beyinden bu kimyasallar atiliyor acaba.
5.bu kadar uzun sure depresyon kullanan bir insanin ic organlari (ornek karaciger) kotu etkilenmis olabilirmi,saglikli olmasi icin neler yapmamiz lazim.
yardimci olacaginizi umuyorum ve simdiden tesekkur ederim..

siyah inci
18-05-2011, 09:21 AM
Merhaba arkadaşlar. Hemen hemen tğm insanların bugüne kadar en az bir defa stresten şikayetçi olduğunu düşünmekteyim kimimiz bunu sadece ruhsal bir çökkünlük olarak yaşıyoruz kimimizde ise bedensel yakınmalara kadar gidebiliyor. Ben psikolojik danışmanım içtenlikle ifade etmek istiyorum ki 1 yılı aşkın bir süredir ben de değişik antidepresanlar kullandım şu anda da efexor ve zestat adlı iki ilaç kullanıyorum. Bugüne kadar zanax lustral desyrel ilaçlarını kullandım ancak dürüstçe söylemeliyim ki ben çok dirençli bir hastaydım ve ilaçları kafam göre kullanırdım ya fazla alırdım ya birden keserdim nitekim 3-4 ay kadar bir süre ilaç kullanmadan ve tabi psikiyatriste gitmeden geçirdim ancak bu arada dahiliye - üroloji- beyin cerrahı- gastrontoloji- kadın hastalıkları uzmanı- endokronoloji doktorlarını neredeyse her hafta birine giderek ziyaret etmeye başladım tüm tahliller (her bölümde) kan değerleri vs.. Normal. Nitekim tanı : Psikolojik dendi çoğu uzman tarafından farklı zamanlarda... 1 hafta kadar bir süre bugüne kadar neden psikiyatrik tedavilere direnç gösterdiğimi çözmeye çalıştım ve sonunda gerçekten tedaviyi istediğime hayatımın her saniyesini anlamlı yaşamak istediğime zor bir süreç olacağına ancak deneyebileceğime karar verdim. Ailemden ve yakın 1-2 arkadaşımdan destek aldım çünkü her ne kadar kararlı da olsam tedavi başladıktan 1-2 hafta sonra yine düzensiz ilaç kullanabileceğimi düşünüyordum. üniversite yıllarımda psikiyetrik ilaçlarla ilgili bir sunu hazırlamıştım biz psikolojik danışmanlar ilaçlarla ilgili derinlemesine bilgi öğrenmeyiz çünkü çalışma alanımız değil. Ama gerek öğrendiklerim gerekse yaşantılarıma dayanarak söylüyorum ki evet psikiyatrik ilaçlar vücüdumuzda inanılmaz değişiklikler yapıyor (gerek olumlu gerekse olumsuz) nitekim içtiğimiz ağrı kesicinin de inanılmaz boyutta benzer değişiklikler yaptığını biliyorum sonuçta kimyasal bir madde alıyoruz bu ister psikiyatrik bir ilaç olsun ister ağrı kesici ister antibiyotik vs..
Her ilaç her insan üzerinde elbetteki aynı etkiyi yaratmayacak ve malesef doktorların da bunu denemeden öğrenmesi mümkü değil çünkü her insanın biyolojik yapısı farklı. Ancak hiç bir uzmanın etik kurallara bağlı olmak kaydıyla sizi kobay gibi kullancaklarını zannetmiyorum arkadaşlar. Burda size iş düşüyor biraz da eğer tedaviye direnç göstermeyip hekiminize güvenirseniz ve gerçek problem durum ne ise onu çözmek için çabalarsanız 2-4 hafta içinde doktorunuzun mutlaka size uygun tedaviye karar vereceğine inanıyorum.siz yeterki gerçketen tedaviyi isteyip bu konuda doktorunuzla işbirliği içinde olun. Tekrar hatırlatmak istiyorum her ilaç her insan üzerinde farklı etkiler yaratabilir bu nedenle ilaç kullanan arkadaşlarımız yorumlara çok odaklanmadan doktorları ile işbirliği içinde olurlarsave kafanıza ilaçla ilgili takılan soruları doktorunuzla paylaşıp onlardan bilgi alırlarsa daha olumlu sonuçlar elde edeceklerdir. şunu da belirtmek istiyorum antidepresan ya da ansipsikolitik ilaç kullanırken sürkeli internette araştırıp yok yere kuruntu yaparız kendimize ancak bir antibiyotik kullanırken bunu çoğu kişinin yaptığını zannetmiyorum. Ki bu söylediğimi dürüst olmak gerekirse ben de yapıyorum çoğu zaman ancak bu forum sitesinde birbirimizn problemelerini bilmeden anlamadan biyolojik yapılarımızı bilmeden en önemlisi bu konunun uzmanı olmadan birbirimizin kullandığı ilaçlarla ilgili yorum yapmak bana çok doğru gelmemekte hepinize sağlıklı bir ömür dilerim. ( bu arada artık tedaviye dirençli değilim uzmanıma güveniyorum ve inanın kendimi çok daha iyi ve mutlu hissediyorum)

oggy_g
03-07-2011, 06:39 PM
Herkese selamlar.

Ben de Efexor 150'yi 6 sene aralıksız kullandıktan sonra başka bazı ilaçlara geçiş ile birlikte, doktorumun kontürolünde ve talimatıyla 3-4 aylık bir zaman diliminde kademeli olarak bırakmada vardığım ilaçsız 5 gün aşamasında, geçtiğimiz haftayı günlerin tamamında kafaya tokmakla vuruluyormuş hissi, elektrik akımı hissi, dişlerin çok kısa bir süre kerpetenle çekilip geri bırakılmasına benzer bir his, irkilmeler, yer yer çok yoğun sersemlik, ateş, üşüme, titreme, etlerde seğirme, uyku bozukluğu, gerginlik, ve öfke patlamaları, isteksizlik, takatsizlik, iştahsızlık ve sindirim sistemi bozulmaları (ishal ile kabız arasında gelgitler) gibi pek çok şikayeti zaman zaman yoğun, zaman zaman hafif yaşadıktan sonra bir taraftan konuyla ilgili bilgi arayışında internette arama yaparken ve bir taraftan da dayanamayıp bir 37,5 mg doz daha aldıktan sonra dün sabah saatlerinde bu sayfaya rastladım.

İnsanların başına gelenleri okuduğumda hiç şaşırmadım. Efexor'un bırakırken nasıl sıkıntılar yaşatabildiğine dair yalnızca Türkiye'den değil, dünyanın her tarafından sayısız materyale daha önce rastlamış. Unutkanlık eseri bir dozumu atlayınca ertesi gün akşam saatlerine yakın hissetmeye başladıklarım da bırakma girişimimde beni neler beklediğine dair yeterince işaret vermişti. Daha önce iki kere bıraktığım Prozac bunun yanında hiç ama hiç zorluk yaşatmamıştı. Özellikle Efexor ve bir diğer ilacın daha böyle kötü etkiler oluşturduğunu doktorum kendisi aktarmış bulunmaktadır. Bunun muhtemel sebebi ise Efexor XR'nin diğer ilaçlara nazaran çok kısa yarılanma ömrüre karşılık 24 saate varan uzatılmış salınım yapısı yanında belki de serotonin ilebirlikte norepinefrin sistemi üzerinde de etkisi bulunması. Uzatılmış salınım, vücudu bu ilacın günün her dakikasında içinde bulunmasına alıştırırken 24 saatlik salınım süresi dolup kısa süre içerisinde ilaç kalıntıları vücuttan atıldığında yoğun yoksunluk belirtileri ortaya çıkmakta.

Yabancı bir takım kaynaklarda bırakma sürecini daha rahat atlatılır kılmak amacıyla 37,5 mg'lik dozun tablet formunun küçük ve daha küçük dozlara bölünerek vücudun ani kesinti etkilerinden kurtarılmasını amaçlayan bir takım programlara rastlamaktayım ancak dün sabah danıştığım mahallemin eczanesinde 37,5'lik tablet yoktu ve artık üretilip üretilmediği konusunda da bilgi veren olmadı. Yarın sabah daha merkezi eczanelerden gereğinde merkez depolarına danışmalarını da talep ederek daha fazla bilgi isteyeceğim. Tablet formuna mutlaka ulaşmam gerektiğine inanıyorum aksi takdirde ne kadar süreceğini de kestiremediğim bu yoksunluk belirtileri hele de benimki gibi yüksek dikkat ve sabır gerektiren bir işte çalışırken hayatımı cehenneme çevirmesi kaçınılmaz. Doktorumun uygulattığı önce gün aşırı, sonra üç günde bir, daha sonra 4 günde bir ve böylece devam eden bırakma programının çok verimli olacağını düşünmüyorum çünkü boş bırakılan süreler sonunda vücut tekrar alışkın olduğu en son doza kavuştuğu için olumsuz etkileri kırmaya olanak bulunmamaktadır. 37,5 mg tablet formunun da neden rahatça bulunamadığı ise ayrı bir muamma. Hele bu form üretimden tamamen kaldırılmış ise bana göre üretici firma bu konuda ciddi ve tatmin edici bir açıklama yapmalıdır.

Son olarak da bu konuda yazılıp çizilmesine yapılan itirazlara yönelik bir kaç sözüm olacak. Öncelikle insanların sağlığı, vücutlarına giren yapay bir madde ve paraları söz konusu ise başlarına gelmesi muhtemel olan şeyler hakkında bilgi sahibi olma hakları olduğuna inanıyorum. Özellikle başlarına gelmesi muhtemel yazdım ki bunları herkes illa ki yaşayacak diye bir şey yok elbette. Ya da kimi bünyeler bazı belirtileri hisseder, bazılarını hissetmez, kimisi çok yoğun hisseder kimisi hafif atlatır, kimi üç-dört günde atlatır, kimininki günler, belki haftalar alır. Ancak bu ihtimaller herkes için geçerlidir. O nedenle ben de bu ilaca yeni başlamış ve ya başlamak üzere olanlara kesinlikle iki kere düşünmelerini ve imkan dahilindeyse doktorlarından başka bir ilaç veya ilaç kombinasyonu talep etmelerini tavsiye ediyorum. Sonuç itibariyle ileride katlanmak zorunda kalacakları sıkıntı ilaçtan edinecekleri yararı kat kat aşabilir.

Öncelikle aşamadığınız sorununuzun ne olduğunu iyice bir irdeleyip bunun üstesinden gelebilmek için nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve kendinize bir hedef belirleyip buna odaklanın. Sonuçta güçlü bir motivasyon ile hayatınızda yapacağınız değişiklikler, bu sorunu daha rahat kullanılabilen bir ilacın desteğiyle aşmanızı sağlayabilir. Kendimle ilgili yaptığım değerlendirmede depresyon tanısı aldığım 11 yıl öncesine kıyasla kendime bakış açım ve güvenimle ilgili çok yol aldığımı görüyorum. O zamanlar eksiklik kabul ettiğim şeylerin aslında önemsiz birer detay olduğunu, hayatta asıl önemli olan pekçok başka şey bulunduğunu, benim konumumda bulunan pek çok insana kıyasla çok sayıda artım olduğunu ve pek çok alanda diğerlerine nazaran daha tercih edilebilir olduğumu bu süreç içerisinde yavaş yavaş öğrenmiş bulunmaktayım. Tabi aynı zamanda kendime yaptığım yatırımlar, edindiğim yeni nitelikler ve kendi kendime öğrettiğim bazı hususlar bunda çok etkili oldu. Benim tek dez avantajım tüm bunlar olup biterken tamamen yalnız olmam, el yordamıyla kendi kendime bir şeyler arayıp bulmaya çalışmamdı. Belki siz daha sağlam bir destek ve bilinçli bir yol gösterenle daha hızlı yol alabilir, sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Hakkımızda olacakların tamamen değilse bile önemli bir ölçüde bizim elimizde olduğuna inanıyorum.

Zor veya nispeten kolay; bu mücadelede herkese bol şans diliyorum.

Saygılarımla;

mert77
03-09-2011, 03:50 PM
sevgili arkadaşlar siz bu ilaçdan memnn olabilirsiniz fakat bu ilacı ciddi anlmada tedavi görüp kullanan kimseler özellikle uzun bir zaman dilimi kullanmışsa eminim beni anlıyorlardır.
EFEXOR XR yararlarından çok bırakma aşamasında zararlarıyla karşılaşıyorsunuz.şuan ilaca hala devam ettiğiniz için sizin için problem yok ama bırakmak zorunda kalıcaksınız bigün artık yeter diceksiniz o zaman sorun başlıcak!
doktor kontolünde bırak demişsiniz ben 3 yıldır sürekli her ay doktoruma gidiyordum bırakmak istediğimi söledim bana bırakamssın dedi daha ne kadar kullanıcağımı sordum belirsiz diye cvp verdi bu durumda başka doktora gittim bırakman çok zor başka ilaca geçelim dedi ama efexor kullanmaya devam mg düşürürüz öle devam edersin düşük mg devam etmende zor olacak hatta devam edemiceğimi düşündüğü için bana bi 75 mg bide 150 mg yazdı yeniden çıkışını bulamadım.

insanlık hali bazen insan almayı unutuyor ertesi gün yerinizden kalkamıyorsunuz.
açık ve net söylüyorum kullanmayın kardeşim bu ilacı ve doktorunuz sizi tedavi edeceği zaman ilacın bırakılabilirliği hakkında net bilgiye sahip olup öyle başlayın

bu arada 9. günüm bu gün daha iyim :)
biliyordum 10.ncu günden sonra yan etkiler azalmaya başlıyo bende 150 mg dayım yarın sabah içmicem 15 20 gün dayanırsam tamamdır bıraktım demektir

19o3_niL
03-09-2011, 05:48 PM
bu her ilaç için geçerlimi acaba ?? :S bende losiram ve dideral kullanıyodum bi ay önce bıraktım ve suanda çok kötüyüm.. :///

mert77
03-09-2011, 06:19 PM
bu her ilaç için geçerlimi acaba ?? :S bende losiram ve dideral kullanıyodum bi ay önce bıraktım ve suanda çok kötüyüm.. :///
ya efexor ağır bi ilaçtır uyuşturucuyu bırakmak kadar zordur dayanıoyrum.
her ilaç için değil eğer ilacını bıraktıysan başka ilaca geçiş yap doktora söle yazsın. Depresyon falan varsa tekrar hortlar yoksa bişey olmaz.
prozac losiram bırakınca çarpmaz.sedeki panik yada depresyondandır. Çarpsa yataktan bile kalkamaz hale geliyosun inan bana

mert77
03-09-2011, 06:25 PM
ya efexor ağır bi ilaçtır uyuşturucuyu bırakmak kadar zordur dayanıoyrum.
her ilaç için değil eğer ilacını bıraktıysan başka ilaca geçiş yap doktora söle yazsın. Depresyon falan varsa tekrar hortlar yoksa bişey olmaz.
prozac losiram bırakınca çarpmaz.sedeki panik yada depresyondandır. Çarpsa yataktan bile kalkamaz hale geliyosun inan bana
ben 5 dakikalığına uyandım pcye bakıp yatıyım dedim de :D 1.günüm her yanım titriyo başım titriyo. yarın nöbet atakları falan bakalım naapcaz

19o3_niL
04-09-2011, 12:01 AM
ya efexor ağır bi ilaçtır uyuşturucuyu bırakmak kadar zordur dayanıoyrum.
her ilaç için değil eğer ilacını bıraktıysan başka ilaca geçiş yap doktora söle yazsın. Depresyon falan varsa tekrar hortlar yoksa bişey olmaz.
prozac losiram bırakınca çarpmaz.sedeki panik yada depresyondandır. Çarpsa yataktan bile kalkamaz hale geliyosun inan bana


şuanda ona benzer bi durumdayım zaten.. kolumu kaldırcak halim yok ayağa kalttığım zaman düşcekmiş gibi oluyorum... ama baya oldu ilacı bırakalı.. başka bi nedenimi var bunun üşüttümmü yoksa ilaçla yada panik atağımlamı alakalı karar veremiyorum.. çıldırcak gibi oluyorum.. öle işte :/

dijan1864
04-09-2011, 01:14 AM
efexor muadili olan veniba diye bir ilaç kullandım en yüksek dozda kullandığım zamanlarda yani 225 mg aşırı özgüvenli ve asabi olmuştum artık bu durum beni çok rahatsız etmeye başlamıştı üstelik asıl sorunu da düzeltmedi sadece aşırı sinirlilik yaptı doktoruma bu durumu bildirdim ve artık bu ilacı kullanmak istemediğimi söyledim 75 mg a kadar dozunu azalttık ama bu ilaç benim sorunumu çözmemişti zaten o yüzden daha sonra prozac kullanmaya başladım... prozac çok güzel hiç bir şey hissetmeden hayatınızı gayert normal sürdüryorsunuz hiç bir yan etkisi yok ne uyku ne halsizlik hatta kilo verdiriyor ki bu özellik çok iyi :)) bu arada veniba yani efexor muadilini ilk kullnamaya başladığımda da çok iyi gelmişti daha aktif enerjik ve huzurluydum ancak zaman içinde olumsuz olaylar yaşayınca etkisini kaybetmeye başladı ve dozu yükseltmeye başladık o da asabiyet yaptı...

dijan1864
04-09-2011, 01:18 AM
efexor muadili olan veniba diye bir ilaç kullandım en yüksek dozda kullandığım zamanlarda yani 225 mg aşırı özgüvenli ve asabi olmuştum artık bu durum beni çok rahatsız etmeye başlamıştı üstelik asıl sorunu da düzeltmedi sadece aşırı sinirlilik yaptı doktoruma bu durumu bildirdim ve artık bu ilacı kullanmak istemediğimi söyledim 75 mg a kadar dozunu azalttık ama bu ilaç benim sorunumu çözmemişti zaten o yüzden daha sonra prozac kullanmaya başladım... prozac çok güzel hiç bir şey hissetmeden hayatınızı gayert normal sürdüryorsunuz hiç bir yan etkisi yok ne uyku ne halsizlik hatta kilo verdiriyor ki bu özellik çok iyi :)) bu arada veniba yani efexor muadilini ilk kullnamaya başladığımda da çok iyi gelmişti daha aktif enerjik ve huzurluydum ancak zaman içinde olumsuz olaylar yaşayınca etkisini kaybetmeye başladı ve dozu yükseltmeye başladık o da asabiyet yaptı... venibayı zaman zaman kullanamadığım 2-3 gün alamadığım zamanlarda da feci bir baş dönmesi ani düşüş gibi hisler yaşadım... ilaçlar bi yandan düzeltirken başka bi yandan rahatsızlık verince tamamen bırakmaya yöneltiyor insanı...

duyqusal
04-09-2011, 03:31 AM
ben efexor 150 bıraktım hiç zorlanmadım çok rahat oldu.insandan insana değişir bu özellikler.fakat 2 yıldan sonra hastalıklarım fazlasıyla nüksetti tekrar 150 ye kadar çıktım.şu an eskisine göre 1000 kat daha iyiyim.sosyal fobimide aldı bu ilaç.225 e çıkmayı düşünüyorum anksiyete hafif seyirde de olsa hala var.içimde hafif korkular var.

simge_3026
08-09-2011, 11:15 AM
yalnız devlet işlerimin yoğunluğu sebebi ile formu pek takip edemiyorum geç bir cvp oldu kusura bakma evet tedavim devam ediyor hala major depresif kondu ama her değiştirdiğim doktorda farklı bir tanı ortaya çıktı ne olduğunu bir bilsem :))) şuanda 2 aydır xanax -paxera ve Rexapin kullanıyorum.

mert77
08-09-2011, 02:07 PM
ben efexor 150 bıraktım hiç zorlanmadım çok rahat oldu.insandan insana değişir bu özellikler.fakat 2 yıldan sonra hastalıklarım fazlasıyla nüksetti tekrar 150 ye kadar çıktım.şu an eskisine göre 1000 kat daha iyiyim.sosyal fobimide aldı bu ilaç.225 e çıkmayı düşünüyorum anksiyete hafif seyirde de olsa hala var.içimde hafif korkular var.
panik ve majör depresyon hastalarının bırakması çok zor oluyor bu ilacı yoksa bırakılır da işte

mert77
08-09-2011, 02:09 PM
arkadaşlar komik gelicek ama efexoru 150 yada 225 mg kullanmaya yeni geçmiş olanlar 2 bardak kola içsin aşırı mutluluk patlaması oluyo ciddiyim :)

asilturk0
06-10-2011, 07:05 PM
bugun ılk defa bende kullanmaya başladım. bende Yan etkı olarak. unutkanlık,daha cok sag tarafımda sınır sıstemınde gergınler ellerım ,ayaklarım sıkılyr. ve bı soğukluk gelyor vucudum usuyor gıbı oluyor benımde. :S normal apları ıcebılıyorum ama bu kapsullu ılaclara ıcemyrum bugazımdan gecmıyor :S bugun kosplu actım agzma doktum ıcındekı o tozu ole ıctım bırsey olmaz inş.
birdaha bu sekılde ıcmem. kapsolle ıcecegım :(

kaygılı insan
08-10-2011, 07:48 PM
benimde 20 günden fazla oldu kullanalı biçok kişi gibi yan etkileri(sürekli uyuma isteği,esneme,cinsel sorun,ve anksiyete çok arttı) hala yaşıyorum normalden daha çok korkularım var 150 ye çıkrtp bi süre daha denicem umarım işe yarar.yaramassa azaltıp yavaş yavaş bırakırım.:S bu bırakırken zorluğu paxil dede ben yaşadım 1 ay mahvolmuştm unutmayın ilaç alıyosunuz şeker değil herhlde başlrkende, bırakrkende zorlk yaşıcaksınz vücudn alışması içn...

tonihuxley
08-10-2011, 08:00 PM
efexor ve paxera ter ve gaz yaptı mı sende?
benimde 20 günden fazla oldu kullanalı biçok kişi gibi yan etkileri(sürekli uyuma isteği,esneme,cinsel sorun,ve anksiyete çok arttı) hala yaşıyorum normalden daha çok korkularım var 150 ye çıkrtp bi süre daha denicem umarım işe yarar.yaramassa azaltıp yavaş yavaş bırakırım.:S bu bırakırken zorluğu paxil dede ben yaşadım 1 ay mahvolmuştm unutmayın ilaç alıyosunuz şeker değil herhlde başlrkende, bırakrkende zorlk yaşıcaksınz vücudn alışması içn...

asilturk0
08-10-2011, 08:05 PM
benimde 20 günden fazla oldu kullanalı biçok kişi gibi yan etkileri(sürekli uyuma isteği,esneme,cinsel sorun,ve anksiyete çok arttı) hala yaşıyorum normalden daha çok korkularım var 150 ye çıkrtp bi süre daha denicem umarım işe yarar.yaramassa azaltıp yavaş yavaş bırakırım.:S bu bırakırken zorluğu paxil dede ben yaşadım 1 ay mahvolmuştm unutmayın ilaç alıyosunuz şeker değil herhlde başlrkende, bırakrkende zorlk yaşıcaksınz vücudn alışması içn...
Kardes bunlar varda Bir Düzelme oldumu? Halinde Yoksa aynımı?

kaygılı insan
08-10-2011, 08:30 PM
gaz ve ter bugüne kadar hiç bir antidepresan yapmadı tonihuxley(paxil,cipralex,aurorix,citol,lamictal,l ustral kullanmştm öncdn)..malesef dediğim gibi 20 ksr gndr daha kötym endişe,kaygı bozukluğu vr bnde bu ilacı kullandıgmdan beri dahada arttı ama bu zaten yan etkisi reçetesindede yazıyo devam edemez zannetmiorm bi süre sonra etkisini gstrmesi lazm 150 gçmeyi dşnuorm..

kaygılı insan
08-10-2011, 08:34 PM
yanlız yan etkileri bence kendi fikrim..efexorda diğer antidepresanlara göre yan etki braz daha uzun sürüyor diye düşünüyorum

bcardak
14-10-2011, 06:52 PM
6 aydır efexor 300 mg kullanıyorum.. Ne mutluyum ne de herhangi bir istek var içimde.. Takıntı yaptığım ve ince ince düşündüğüm konuları daha yüzeysel düşünmeye başladım.. Konsantrasyonum hala düşük.. Biraz daha farklı şeylere yöneldim ama haptan mı yoksa yaşamın değişmesinden bilmiyorum ama inanılmaz kafam karışık.. Bugünlerde de ölmek isteğim çok arttı.. Benim yaşadıklarıma benzer şeyler yaşayanlar varsa bu süreci nasıl geçirdiklerini öğrenmek isterim. Teşekkürler..

kaygılı insan
16-10-2011, 11:51 PM
bcardak kardeş benimde 2 aya ykn oldu hçbir yarar sağlamadı tek yararı benim için 2-3 kilo verdm ..devamlı esnetip uyku yapıyor..dideral alıorm bikaçgndr onun braz faydasını grdm ama bnce paxil,cipralex fln bu ilaçdn kat kat ii tek zararı çok kilo yapmaları...

monkst
17-10-2011, 06:58 PM
efexor adi verilen ilac banada 2 sene once depresyon teshisinden sonra 75 mg olarak verildi ilk sene 300 mg kadar yukseltti hersey superdi fakat daha sonra yerinde duramayan ben hareketsiz biri haline geldimve 10 kilo gibi bir kilo alimi oldu doktoruma birakmak istedigimi soledim kendiside birakmamin vakti geldigini soledi once azalttik cok fazla etkilemedi derken ilaci tamamen kestigim ilk gun omrumden omur gitti 5 kere hastaneye kaldirildim bas donmeleri mide bulantilari aglama krizleri kendimi taniyamayacak hale geldim su an birakali 3 ay oldu sadece yan etkilerden halsizlik ve gunluk islere karsi isteksizlik kaldi bide 10 kilo eskiden super calisan metabolizmam su anda 2 kiloyu vermekte zorlaniyor spor diyet banamisin demedi siz siz olun cok gerekli olmadikca bu tarz bi ilaca baslamayin

adem yılmaz
03-11-2011, 12:58 PM
2003 ile 2007 yılları arası efexor kullandım. 75 mg başladım 3 ay sonra 150 mg çıktım. 1,5 yıl devam ettikten sonra kendimi iyi hissettim ve kendi kararımla tekrar 75 mg düştüm. daha sonra bu ilacın 37,5 mg olduğunu öğrendim ve bunu kullanmaya başladım. tabi mg düşürmemin en büyük sebebi kendimi iyi hissetmem. 2007 yılının sonlarında artık bu ilacı bırakma kararı verdim ve 2 günde bir içmeye başladım. daha sonra 3 günde, 4 günde 5 günde derken bıraktım. yazan arkadaşların dediği gibi bırakmak zor oluyor. bırakacak arkadaşlar varsa kendilerini iyi hissediyorlarsa, kademeli olarak bıraksınlar. ilacı kullandım iyi oldum ve bıraktım . 4 yıl geçti ama şimdi kendimi kötü hissetmeye başladım. ve tekrar kullansan mı diye düşünmeye başladım. Allah herkesin yardımcısı olsun.

mert77
03-11-2011, 01:13 PM
hehe kolay çözümü var o ilaç çat diye bırakılmaz. bırakırkende çok sıkıntı verir haftada bir 37.5 mg düşürerek bırakabilirsin mesela 150 mg kullanıyorsan 37.5 düşür haftaDA BİR SONRA BIRAKIRSIN

mert77
03-11-2011, 01:14 PM
Her hafta 37.5 azalt yani

sickness
03-11-2011, 02:49 PM
bırakın şu ilaçları spor yapın spor

Turksystem
15-11-2011, 07:19 PM
hehe kolay çözümü var o ilaç çat diye bırakılmaz. bırakırkende çok sıkıntı verir haftada bir 37.5 mg düşürerek bırakabilirsin mesela 150 mg kullanıyorsan 37.5 düşür haftaDA BİR SONRA BIRAKIRSIN

Değerli arkadaşım öylede bırakılmıyor işte. ben günde 3 öğün atıyorum 1,5 senedir kullanıyorum. artık banada etki etmemeye başladı doktoruma gidip görüneyim diyorum fakat mg biraz daha fazlalaştıracak bunu tahmin ediyorum. 225mg biraz daha fazla olursa beni benden eder. gerçekten bu sigarayı yıllardır içen insanın sigarayı bırakamaması gibi birşey.

iloya
27-11-2011, 07:23 PM
75 mg kullanıyorum,işyerinde unuttum ilacı ve ikigündür içemedim.Çektiğim huzursuzluk,sinirli olmak,birilerine sataşmak,nefret duygusu beni deli ediyor.

birseus
09-12-2011, 07:40 PM
Merhaba arkadaşlar,

Efexor u yaklaşık 9 aydır kullanıyorum. Depresyonda olduğumun farkında bile değildim. Bir Psikiatri ve aynı zamanda psikolog dan randevu alarak hersey ortaya cıktı. Manasız ağlamalarım vede mutsuzluklarım vardı. Her konuda obur olmuştum ancak farkında bile değildim. Depresyonda olduğum ortaya çıktı ve 75 mlgr Efexor ile başladım, aynı zamanda 1 saatlik seanslarım oldu. Halen de devam ediyorum. Benim size söylemek istediğim şu ki ;Efexor hiç de korkulacak bir ilaç değil. Bana göre doktor kontrolu altında aldığındığında hayatınızı düzene sokmanızda çok faydalı. Ben kednimi buldum, ve şu karmaşık hayattan kendime dur diyerek bir nebze nefes alabildim. Ben bu ilacu kullanıyorum halen, ve de psikoloğum en fazla 1/2 ay içinde bunu sonlandıracağımzı söyledi. Ancak terapilere devam etmek istiyorum.
Insanın sadece kendisini düşünmek hiç de kötü birşey değilmiş , bilhakis harika birşey.

Yan etkilerine gelince, ewt ben bu sureç içerisinde 8 kg aldım. vede suanda diyetisyen kontrolunde 2 kg verdim bile. Spor yaparak gayet kolay verebilrisiniz. Onun yanında eğer almayı unutursam o gun içinde hafifi baş ağrısı oluyor ve biraz da sersem gibi hissedebiliyorsunuz. Ancak yan etkilerinin yanında olumlu tarafları çok daha fazla bana göre.

Doktor kontrolunde alınmasını tavsiye ediyorum.
Herkese acil şifalar diliyorum.

htc_yksl
16-12-2011, 11:51 AM
Selam arkadaşlar,
Başka bir şey ararken rastladım bu konuya ve Efexor kullanan birisi olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim. Ben 2 yıl kullandım efexoru. hayatımın alt üstü olduğu bir dönemdi. Efexordan önce paxil ve xanax kullandım. Sonra başka bir doktor ismini hatırlamadığım bir ilaç verdi. bunlar işe yaramadı. 2 yıl kadar işe yaramayan bu ilaçlarla süründüm resmen. Ankara'da bir doktor bana efexoru verdi 75 mg ile başladım. İlk zamanlar biraz uyku yaptı ama yukarıda isimlerini verdiğim ilaçlar kadar değildi. Bunun dışında ilk zamanlar biraz iştahsızlığım oldu, hafif mide bulantısı ve baş dönmesi vardı ama hepsi 1 hafta sürdü. Diğer ilaçların yan etkileri çok etkiledi beni ve vücudum 2 yıl boyunca alışamadı bunlara. 2 yıl kullandığım süre içinde Efexor iştahımı açtı, uykuyu çok sever hale geldim ama normal yaşantımı asla etkilemedi hatta iyiye doğru gitti. 13 kilo aldım 2 yılın sonunda. İlacımı bırakırken 150 mg'dan 75 mg'a düştüler 1 hafta bunu kullandım. 37,5 olanı kutu bitene kadar kullanabilirsin demişti doktor ama ben 1 hafta kullandım ve bıraktım. Bırakırken çok az bulantı ve baş dönmesi yaşadım ama hepsi 1 hafta kadar sürdü. Bol bol su için bırakırken. Aklınızdan asla çıkarmayın ki zor değil bırakmak. Kendinize hep 'bırakabilirim, ben bunu yaparım' deyin. Ben Efexora ve beni onunla tanıştıran doktora çok teşekkür ediyorum. Çok kötü bir dönemde hayatımı yeniden kazandırdı bana. Ama unutmayın her şey insanın kendi elinde:) Son bir şey söyleyeyim Efexorla ilgili, bir kez ilacımı arkadaşımın evinde unutmuştum ve o gece alamadım; o geceyi hiç unutmuyorum. Titreme, ağlama, korku, kanımda sanki karıcalar koşturuyor gibiydi. Şükür ki uyuyakaldım ve ilacı alınca rahatladım. Tek yaşadıpğım nöbet buydu. Unuttuğum başka zamanlarda oldu ama bir şey yaşamadım olumsuz olan. (efexoru bırakalı 2,5 yıl oldu her şey gayet güzel) Geçmiş olsun herkese...

dreamer8
16-12-2011, 05:18 PM
efexor kullandım.Gerçekten etkili bir ilaçGülmeyen insanı güldürüyo o derece etkili ve kaliteli.Bırakması zaten bir aya yakın sürüyo ve mutlaka yoksunluğu hissediliyo.Tercih meselesi.Ben devam etmeyi göze alamadım ve mecbur bıraktım.Alsam çok daha iyi olacak ama dayanabildiğim kadar dayanacam.

counselor
23-12-2011, 11:50 PM
Efexor'u belki de hepinizden daha önce kullandım ve daha önce bıraktım arkadaşlar. Bana göre bir ilaç herkese iyi gelmeyebilir ama çok iyi geldiği, hiç yan etki göstermediği insanlar da olabilir. 90'lı yıllarda başarılı bir öğrenciydim ve çok küçük bir şehirden İstanbul'daki büyük bir üniversiteyi kazandım. Maddi sorunlar, uyum sorunları derken 2. sınıfta (iki yıllık hazırlık sınıfından sonra, ki o seneler lisede hazırlık görmeyenler için iki yıllık program vardı) yani okuldaki 4. yılımda kendimi önce üniversitenin psikolojik danışma merkezinde sonra da medikodaki psikiyatri kliniğinde buldum. İnsanı küp gibi uyutan, sosyal hayatını bitiren, yanılmıyorsam daha sonraki yıllarda kalp yada başka bedensel organlara zarar verdiği için artık üretilmeyeceği açıklanan seroxat isimli hapla başladım antidepresanlara, tek kelimeyle kabustu seroxat. Kendi kendime bıraktım çünlü gecem gündüzüm karışmıştı, aşırı kilo almaya başlamıştım ve mutsuzdum. Daha sonra efexor'a başlattı doktorum. Psikolojik danışmaya da gidiyor ve spor da yapıyordum ama efexor'un verdiği etki bambaşkaydı. Gülüyordum, kendimle barışık hissediyordum, güçlüydüm, mutluydum, çok enerjiktim, zihinsel, sportif hatta cinsel performansım ve yaşama isteğim oldukça artmıştı, bölüme başladığımdan beri ilk defa derslerimde çok başarılı olmaya başlamıştım. Önceleri çekingen ve yalnızken sosyal faaliyetlere katılan, eski halime göre daha popüler olan daha çok arkadaşı olan biri olmuştum. Efexor hiç ummadığım kadar iyi gelmişti bana. Bırakmayı da hiç düşünmüyordum. Derken yaz tatili geldi ve memlekete döndüm. İlaç da kullana kullana bitti. Kendimi iyi hissettiğim için ve kendi doktorum İstanbul'da olduğu için doktora da gitmedim. Hiç ama hiç yoksunluk da hissetmedim. 3. sınıf için üniversiteye döndüğümde bir süre iyi gitti herşey. Sonra yine maddi sorunlar, derslerin stresi ve tekrar okulun rehberlik servisi ve psikiyatri kliniği ve tekrar seroxat, beni daha önce çok uyuttuğunu söylememe rağmen aynı doktor özellikle ısrar etti ve yazdı. Aynı uyku sorunu ve tekrar efexor'a dönüş ve rahatlama hissi. Ama benim en büyük hatam "iyileştim artık" deyip tedaviyi yarım bırakmak oldu hep. Doktorum da her seferinde sanki illaki uzak durulması gerekiyor gibi Aurorix, Lustral gibi diğer ilaçlarla başladı tekrar tedaviye. Plasebo kadar bile etki göstermedi o iki ilaç da, birer kutu bitirmeme rağmen. Her zaman benim ısrarımla efexor'a dönüldü ve her seferinde ben daha iyi oldum. O zaman beşgen şeklinde eve benzeyen pembe küçük haplar şeklindeydi efexor. Onlar benim mutluluk haplarımdı bir anlamda. İlaç daha sonra kırmızı kapsüller haline getirildi, ben o halini hiç kullanmadım, diğer halinden bir farkı var mı, ya da ne farkı var bilmiyorum. Söyleyebileceğim tek şey bana ve üniversitede tanıdığım ve kullanan diğer arkadaşlara iyi geldiği, verdiği enerji ve olumlu ruh halinin ve libidoyu arttırdığının hem bu arkadaşlar hem de askerdeki tabip üsteğmen komutanım tarafından söylenmesiydi.
Mezun olduğumda gerçekten iyiydim ve bir daha uzun süre psikiyatriste gitmedim. Ta ki 2004 yılının sonlarında daha sonra istifa ettiğim okulda çalışırken İzmir'in bir ilçesindeki devlet hastanesindeki psikiyatriste kadar. O doktor başka bir ilaç verdi ben de ısrar etmedim efexor için. Az da olsa iyi geldi o ilaç, şimdi adını bile hatırlamıyorum belki de prozac'tı. Ama bana asıl iyi gelen o okuldan istifa edip özelde çalışmaya başlamak oldu o zaman. Bir daha da kendimi çok kötü ya da depresif hissetmedim eskisi gibi. Efexor'u ömür boyu kullanmam gerektiğini ve hep kullandığım zamanlardaki gibi çok mutlu olacağımı söylese bir doktor, hiç çekinmeden ve bırakmadan kullanırım. Tabi bireysel farklılıklar da önemli, ben hiç bir ilacı bıraktıktan sonra yan etki ya da yoksunluk hissetmedim.
Doktorun verdiği tavsiyelerin dışına çıkmayın asla. Kullandığınız ilacın yan etkisi olursa kendi kendinize bırakmayın, gidip doktorunuza danışın, ona göre azaltın ve yine onun verdiği yeni ilacı kullanın. 15 günden önce olumlu bir etki beklemeyin hiç bir ilaçtan. Özellikle majör depresyon hafife alınacak bir hastalık değil, intihar ya da alkolizm gibi kötü sonuçlara götürebilir çaresizlik duygusu. Bana iyi gelen ilaç bir başkasına iyi gelecek diye bir kural yok ama başkaları "psikiyatrik ilaç kullanmak bağımlılık yapar" diyor diye durup dururken kendi kafanıza göre bırakmaya kalkmak da çok büyük aptallık. Doktorlar her ilaca genelde en az mg.ı olan boydan (efexor için 37 mg) ya da daha önce bu tür bir ilaç yada aynı ilacı kullandıysanız daha seyrek olmakla birlikte bir üst boyundan (efexor için 75 mg.) başlatırlar zamanla en çok mg.ı olan boya (150 mg. gibi) geçirirler sizi ve bıraktırırken de bu sürecin tersi yaşanır. Sadece ilaç kullanmak size kendinizi iyi hissettirse bile psikolojik danışma olmadan hatta danışma sürecinde sorumluluğu alıp hayatınızı değiştirme çabası göstermeden içinize sinebilecek derecede iyileşme göstermek mümkün olmaz.
Psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlıkların bir çoğu özellikle de depresyon herkesin olmasa bile bir çok insanın hayatının belli dönemlerinde yaşayabileceği fakat doğru tedavi ve de hastanın iyileşme isteği ve çabasıyla yenebileceği türden hastalıklar. Nezle, grip, zatürre nasıl bedensel hastalıklarsa depresyon, distimik bozukluk, tükenmişlik sendromu da aynı şekilde sık yakalanılabilecek fakat psikolojik rahatsızlıklar. Bunları yenmek mümkün. Yeter ki tıbba, psikolojiye inanın, kafanıza estiğinde ilaç kullanmayı, psikolojik danışma sürecini yarım bırakıp gitmeyi düşünmeyin. Bu, silahlı çatışma sırasında "savaş kötü bir şey" veya "yoruldum" deyip tüfeğinizi bırakmaya, kurşunlarınızı üzerinizden çıkarıp başınızı ellerinizin arasına alıp oturmaya benzer. Karşınızdaki düşmanın (yani hastalığın) insafına bırakmış olursunuz kendinizi. Sizi esir alabilir, işkence edebilir hatta öldürebilir. Arkadaşlarınız gelip sizi tekrar savaşmaya ikna edinceye kadar acı çekersiniz, bazen bu bile gerçekleşmeden kendinizi birden (intihar) ya da yavaş yavaş (uyuşturucu bağımlılığı ya da alkolizm) öldürmüş olursunuz.
Dünya çok kötü bir yer olmayabilir fakat asla bir gül bahçesi de değil. Sizin hayatınızı kurtaracak ya da düzeltecek veya daha iyiye götürebilecek olan en etkili ya da önemli kişi yine sizsiniz. Bunu asla unutmayın.

romantikserseri15
24-12-2011, 12:27 AM
öncelikle geçmiş olsun simge. ben 4 yıldır efexor kullanıyorum senin yaşadıklarının aynısını bende yaşadım. içmediğim zamanlar aşıırı mide bulandısı başdönmesi yere düşecekmiş gibi olma doktorlara çok yalvardım değiştirmediler. sonra başka doktora gittim doktor başka ilaç verdi 2 ay devam ettim ama efexoru unttum ama efexor kadar etkili yani hastalığıma kaşrı etkili olmadığıını gördüm. tekrar efexora döndüm. şimdi kendimi iyi hissediyorum. ben derimki doktor devam et diyorsa et tamamen iileşince bırakmak kolay olucak. buna emin ol.

kaygılı insan
27-12-2011, 10:19 PM
Efexor'u belki de hepinizden daha önce kullandım ve daha önce bıraktım arkadaşlar. Bana göre bir ilaç herkese iyi gelmeyebilir ama çok iyi geldiği, hiç yan etki göstermediği insanlar da olabilir. 90'lı yıllarda başarılı bir öğrenciydim ve çok küçük bir şehirden İstanbul'daki büyük bir üniversiteyi kazandım. Maddi sorunlar, uyum sorunları derken 2. sınıfta (iki yıllık hazırlık sınıfından sonra, ki o seneler lisede hazırlık görmeyenler için iki yıllık program vardı) yani okuldaki 4. yılımda kendimi önce üniversitenin psikolojik danışma merkezinde sonra da medikodaki psikiyatri kliniğinde buldum. İnsanı küp gibi uyutan, sosyal hayatını bitiren, yanılmıyorsam daha sonraki yıllarda kalp yada başka bedensel organlara zarar verdiği için artık üretilmeyeceği açıklanan seroxat isimli hapla başladım antidepresanlara, tek kelimeyle kabustu seroxat. Kendi kendime bıraktım çünlü gecem gündüzüm karışmıştı, aşırı kilo almaya başlamıştım ve mutsuzdum. Daha sonra efexor'a başlattı doktorum. Psikolojik danışmaya da gidiyor ve spor da yapıyordum ama efexor'un verdiği etki bambaşkaydı. Gülüyordum, kendimle barışık hissediyordum, güçlüydüm, mutluydum, çok enerjiktim, zihinsel, sportif hatta cinsel performansım ve yaşama isteğim oldukça artmıştı, bölüme başladığımdan beri ilk defa derslerimde çok başarılı olmaya başlamıştım. Önceleri çekingen ve yalnızken sosyal faaliyetlere katılan, eski halime göre daha popüler olan daha çok arkadaşı olan biri olmuştum. Efexor hiç ummadığım kadar iyi gelmişti bana. Bırakmayı da hiç düşünmüyordum. Derken yaz tatili geldi ve memlekete döndüm. İlaç da kullana kullana bitti. Kendimi iyi hissettiğim için ve kendi doktorum İstanbul'da olduğu için doktora da gitmedim. Hiç ama hiç yoksunluk da hissetmedim. 3. sınıf için üniversiteye döndüğümde bir süre iyi gitti herşey. Sonra yine maddi sorunlar, derslerin stresi ve tekrar okulun rehberlik servisi ve psikiyatri kliniği ve tekrar seroxat, beni daha önce çok uyuttuğunu söylememe rağmen aynı doktor özellikle ısrar etti ve yazdı. Aynı uyku sorunu ve tekrar efexor'a dönüş ve rahatlama hissi. Ama benim en büyük hatam "iyileştim artık" deyip tedaviyi yarım bırakmak oldu hep. Doktorum da her seferinde sanki illaki uzak durulması gerekiyor gibi Aurorix, Lustral gibi diğer ilaçlarla başladı tekrar tedaviye. Plasebo kadar bile etki göstermedi o iki ilaç da, birer kutu bitirmeme rağmen. Her zaman benim ısrarımla efexor'a dönüldü ve her seferinde ben daha iyi oldum. O zaman beşgen şeklinde eve benzeyen pembe küçük haplar şeklindeydi efexor. Onlar benim mutluluk haplarımdı bir anlamda. İlaç daha sonra kırmızı kapsüller haline getirildi, ben o halini hiç kullanmadım, diğer halinden bir farkı var mı, ya da ne farkı var bilmiyorum. Söyleyebileceğim tek şey bana ve üniversitede tanıdığım ve kullanan diğer arkadaşlara iyi geldiği, verdiği enerji ve olumlu ruh halinin ve libidoyu arttırdığının hem bu arkadaşlar hem de askerdeki tabip üsteğmen komutanım tarafından söylenmesiydi.
Mezun olduğumda gerçekten iyiydim ve bir daha uzun süre psikiyatriste gitmedim. Ta ki 2004 yılının sonlarında daha sonra istifa ettiğim okulda çalışırken İzmir'in bir ilçesindeki devlet hastanesindeki psikiyatriste kadar. O doktor başka bir ilaç verdi ben de ısrar etmedim efexor için. Az da olsa iyi geldi o ilaç, şimdi adını bile hatırlamıyorum belki de prozac'tı. Ama bana asıl iyi gelen o okuldan istifa edip özelde çalışmaya başlamak oldu o zaman. Bir daha da kendimi çok kötü ya da depresif hissetmedim eskisi gibi. Efexor'u ömür boyu kullanmam gerektiğini ve hep kullandığım zamanlardaki gibi çok mutlu olacağımı söylese bir doktor, hiç çekinmeden ve bırakmadan kullanırım. Tabi bireysel farklılıklar da önemli, ben hiç bir ilacı bıraktıktan sonra yan etki ya da yoksunluk hissetmedim.
Doktorun verdiği tavsiyelerin dışına çıkmayın asla. Kullandığınız ilacın yan etkisi olursa kendi kendinize bırakmayın, gidip doktorunuza danışın, ona göre azaltın ve yine onun verdiği yeni ilacı kullanın. 15 günden önce olumlu bir etki beklemeyin hiç bir ilaçtan. Özellikle majör depresyon hafife alınacak bir hastalık değil, intihar ya da alkolizm gibi kötü sonuçlara götürebilir çaresizlik duygusu. Bana iyi gelen ilaç bir başkasına iyi gelecek diye bir kural yok ama başkaları "psikiyatrik ilaç kullanmak bağımlılık yapar" diyor diye durup dururken kendi kafanıza göre bırakmaya kalkmak da çok büyük aptallık. Doktorlar her ilaca genelde en az mg.ı olan boydan (efexor için 37 mg) ya da daha önce bu tür bir ilaç yada aynı ilacı kullandıysanız daha seyrek olmakla birlikte bir üst boyundan (efexor için 75 mg.) başlatırlar zamanla en çok mg.ı olan boya (150 mg. gibi) geçirirler sizi ve bıraktırırken de bu sürecin tersi yaşanır. Sadece ilaç kullanmak size kendinizi iyi hissettirse bile psikolojik danışma olmadan hatta danışma sürecinde sorumluluğu alıp hayatınızı değiştirme çabası göstermeden içinize sinebilecek derecede iyileşme göstermek mümkün olmaz.
Psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlıkların bir çoğu özellikle de depresyon herkesin olmasa bile bir çok insanın hayatının belli dönemlerinde yaşayabileceği fakat doğru tedavi ve de hastanın iyileşme isteği ve çabasıyla yenebileceği türden hastalıklar. Nezle, grip, zatürre nasıl bedensel hastalıklarsa depresyon, distimik bozukluk, tükenmişlik sendromu da aynı şekilde sık yakalanılabilecek fakat psikolojik rahatsızlıklar. Bunları yenmek mümkün. Yeter ki tıbba, psikolojiye inanın, kafanıza estiğinde ilaç kullanmayı, psikolojik danışma sürecini yarım bırakıp gitmeyi düşünmeyin. Bu, silahlı çatışma sırasında "savaş kötü bir şey" veya "yoruldum" deyip tüfeğinizi bırakmaya, kurşunlarınızı üzerinizden çıkarıp başınızı ellerinizin arasına alıp oturmaya benzer. Karşınızdaki düşmanın (yani hastalığın) insafına bırakmış olursunuz kendinizi. Sizi esir alabilir, işkence edebilir hatta öldürebilir. Arkadaşlarınız gelip sizi tekrar savaşmaya ikna edinceye kadar acı çekersiniz, bazen bu bile gerçekleşmeden kendinizi birden (intihar) ya da yavaş yavaş (uyuşturucu bağımlılığı ya da alkolizm) öldürmüş olursunuz.
Dünya çok kötü bir yer olmayabilir fakat asla bir gül bahçesi de değil. Sizin hayatınızı kurtaracak ya da düzeltecek veya daha iyiye götürebilecek olan en etkili ya da önemli kişi yine sizsiniz. Bunu asla unutmayın.

mrb..bende bugune kadar antidepresanlrn nerdeyse hepsini kullndm sonuç aynı başladgm yerde oluyorum kimi hiçbir bir işe yaramıyor kimi az kimide bazen iyi bazen kötü yptı..belliki sende bu rahatsızlığı uzun süredir yaşıosn bnm gibi..senin gittiklerin arasında tavsiye edebilceğin psikolog vrmı yarar gördüğün?

denız
04-01-2012, 01:09 PM
arkadaslar tabıkı efexor yan etkısı olan bır ılaç zaten gercekten ıhtıyacı olmayan asla baslamasın ama ıhtıyacınız varsa yan etkılerıne katlanmak zorundasınz .Bir defa her ılaç her bunyede aynı etkıyı yapmaz ben kullandım 150 mg bu tur yorumlardan sonra uç doktora sordum bırakılamaz dıe bısey yok ben bıraktım ama bı tedavı surecı var bunu tamamlamadan bırakmayın .Hangı ılacı kullanırsanız kullanın zorlanıcaksınz ılaç son çare olsun ama olmıyosada ılacın sıze ıyı gelıcegıne ınanın . Doktorunuza sorun bır kaç doktora sorun buralardan okuduklarınızla hareket temeyın sakın

kaygılı insan
04-01-2012, 08:59 PM
arkadaslar tabıkı efexor yan etkısı olan bır ılaç zaten gercekten ıhtıyacı olmayan asla baslamasın ama ıhtıyacınız varsa yan etkılerıne katlanmak zorundasınz .Bir defa her ılaç her bunyede aynı etkıyı yapmaz ben kullandım 150 mg bu tur yorumlardan sonra uç doktora sordum bırakılamaz dıe bısey yok ben bıraktım ama bı tedavı surecı var bunu tamamlamadan bırakmayın .Hangı ılacı kullanırsanız kullanın zorlanıcaksınz ılaç son çare olsun ama olmıyosada ılacın sıze ıyı gelıcegıne ınanın . Doktorunuza sorun bır kaç doktora sorun buralardan okuduklarınızla hareket temeyın sakın

mrb..bende 150mg kullanıyorum..sn nekadar zamandır kullanıosun bide sende kahve, alkol fln içtiğin zaman ilacn etkisni azltp kaygıları dahada artrıomu ?

kaygılı insan
04-01-2012, 09:27 PM
Efexor ilk aylarda cok iyiydi ancak yanetkileri iyi etkilerinin onune gecince birakmak zorunda kaldim..

Bunlar, beynimi donuk yani kendimi aptallasmis gibi hissetmem, odaklanip hicbir konuyu dusunemem, asiri istah, sindirim sorunlari, unutkanlik vs vs..

o dediğin sorunları malesef antidepresanların hepsi yapıyor, bn ondnda gçtm 100 kilo olym ama hastlgm gçsn yetrki ..ama gçmiceni adım gbi biliyorm :( sadece günü kurtrıorm bu ilçlarla :(

kaygılı insan
05-01-2012, 11:39 PM
ilaç sadece iyilesmeye yardimci kendin de çaba gostermelisin.

Iyilesemiyorum diye hayattan elini ayagini cekiyorsan, caba sarfetmiyorsan ilaçtan fazla birsey beklememelisin.

vay çok sağol ya bak hiç bilmiodum bunu ilk defa duyuyorum..madem çok biliosun ne gibi çabalar sarfetmem lazım anlat bi bakalım da hem ben hemde burdaki arkadaşlarda bilgilensin..ama sakın o klasik psikologlar gibi korkularının üzerine gitmen lazım işte sosyal aktiviteler edin fln gibi klişe cümleler kullnma..

hodmaynssmoyh
06-01-2012, 10:42 AM
bende çok ilaç ictim düzensiz bıraktım hastanede yatarken bana dr 1 hafta yarım iç oyle bırak demişti

kaygılı insan
08-01-2012, 09:29 PM
simdi catiya cikiyorsun kendini asagiya birakiyorsun ve dunya senden sen de dunyadan kurtulmus oluyoorrrr bu kadar :p

allh razı olsun çok yardımcı oldun...intihar etmeye kalkışsam nası yapıcagmı sorucak en son insansın merak etme :) bölemi çaba gösteriliyor :)

selimster
21-01-2012, 06:05 PM
bende yaklaşık 1 yıldır efexor xr 75 kullanıyorum.ilaca başladığımda 63 kg idim.şimdi 75.5 kg oldum.5 gündür içmiyorum.ama kaendi kendimize bırakmak doğru değil.bunu biliyorum şimdilik ilk zamanlardaki gibi etkiler olmuyo.(baş dönmesi.mide bulantısı yerin altımdan kayması gibi.)

ozland
31-01-2012, 11:36 AM
Merhabalar bende yurtdisinda yasiyorum yaklasik 4 yildir yaklasik 3 aydir evden cikip insanalarla sosyal olmak konusmak kimseyle tanismak istemiyorum.Okul arkadaslarimla selamlasmak disinda bir sey yapmadigimi farkettim sanirim kanadanin kis havasida beni olumuz etkiliyor her kis meyvsiminde kendimi daha umutsuz mutsuz hisediorum en son sevgilimden ayrilinca her sey patlak verdi ve surekli aglamaya basladim yolda parkta her yerde en son doktra gitmekte careyi buldum ve ordada kendii anlatrken aglamaya basladim . bu deprasyo patlak vermeden oncede arkadaslarla daha sicak bolgeye kubaya tatil bileti almistik ancak o olay sonrasinda tatile bile gitmek istemiyordum lakin doktor bana efexor 37.5 mg verdi ilaci hic aksatmaan tatilde bile kullandim tatilden hic tad tuz alamadim surekli musuzdum. suan ilaci kualanali tam 15 gun oldu ve ilacim bitti yarin doktorla yenidne gorusmem var lakin 15 gunde herhangi bir degisme olmadi zaen 2 hafta ila 4 hafta arasinda ise yariormus . 2 sabahtir cok hizli bir kalp carpintisiyla uyaniyorum ve istahim hic yok ( yemek yemeyi sevmeme ragmen) ciddi anlamda yeniden mutlu olmak istiyorum hic umudum kalmadi herseyden sikiliyorum eve geldigimde sanki duvarlar uzerime yikilcakmis gibi hisediyorum. surekli musuzluk hali var aklimda surkeli eski sevgilimi dusunuyorum ben ona iyiyken o nasil olduda beni aniden birakti unuttu filan diyorum kendime yardimci olmaya calsiyorum ancak bir turlu beceremiyorum spora basladim havam degisssin diye haplari yutarken bile onlara buyulu haplarmis gibi bakip yutuyorum :20: tek istedigim yenidne mutlu olmak hayata sarlmak yoksa temelli donmeyi dusunuyorum cunku ciddi anlamda icimde hic bir istek kalmadi :(

BeyZade
31-01-2012, 11:58 AM
Merhabalar bende yurtdisinda yasiyorum yaklasik 4 yildir yaklasik 3 aydir evden cikip insanalarla sosyal olmak konusmak kimseyle tanismak istemiyorum.Okul arkadaslarimla selamlasmak disinda bir sey yapmadigimi farkettim sanirim kanadanin kis havasida beni olumuz etkiliyor her kis meyvsiminde kendimi daha umutsuz mutsuz hisediorum en son sevgilimden ayrilinca her sey patlak verdi ve surekli aglamaya basladim yolda parkta her yerde en son doktra gitmekte careyi buldum ve ordada kendii anlatrken aglamaya basladim . bu deprasyo patlak vermeden oncede arkadaslarla daha sicak bolgeye kubaya tatil bileti almistik ancak o olay sonrasinda tatile bile gitmek istemiyordum lakin doktor bana efexor 37.5 mg verdi ilaci hic aksatmaan tatilde bile kullandim tatilden hic tad tuz alamadim surekli musuzdum. suan ilaci kualanali tam 15 gun oldu ve ilacim bitti yarin doktorla yenidne gorusmem var lakin 15 gunde herhangi bir degisme olmadi zaen 2 hafta ila 4 hafta arasinda ise yariormus . 2 sabahtir cok hizli bir kalp carpintisiyla uyaniyorum ve istahim hic yok ( yemek yemeyi sevmeme ragmen) ciddi anlamda yeniden mutlu olmak istiyorum hic umudum kalmadi herseyden sikiliyorum eve geldigimde sanki duvarlar uzerime yikilcakmis gibi hisediyorum. surekli musuzluk hali var aklimda surkeli eski sevgilimi dusunuyorum ben ona iyiyken o nasil olduda beni aniden birakti unuttu filan diyorum kendime yardimci olmaya calsiyorum ancak bir turlu beceremiyorum spora basladim havam degisssin diye haplari yutarken bile onlara buyulu haplarmis gibi bakip yutuyorum :20: tek istedigim yenidne mutlu olmak hayata sarlmak yoksa temelli donmeyi dusunuyorum cunku ciddi anlamda icimde hic bir istek kalmadi :(

doktorlar daha iyisini bilir ama ilk tedaviye başlarken hafif ilaçlarla başlanması lazım effexor ağır ve yan etkisi fazla olan bir ilaç sende yan etkilerine maruz kalmışsın belli onun yerine prozac veya paxil le başlasaydı daha iyi sonuç alınabilirdi...

ozland
06-02-2012, 01:50 AM
merhabalar bugun 20. gunum ben ebir degisim olmadi dahalen mutsuzum anim bisi yapmak istemiyor. birde bugunlerde aptal gibiyim beynimin ustu sanki bir seyle kapli gbi net dusunemiyorum ve bu durum beni cok rahatsiz ediyor . yapmakla yapmamak arasindayim ya tam gecsin ya da eskisi gelsin bu arada kalma durumu rahatsiz etti beni acaba bu ilac bana yaramiyor mu dersiniz?

ozland
06-02-2012, 02:48 AM
bu arada icimde ki kaygi ve sikinti bir turlu gecmek bilmiyor nedeni neden olabilir bu zamanla mi geciyor yoksa yadimci hap var mi:S

fatihakgol
16-02-2012, 07:13 PM
bende 1 sene efexor kullandım önce 75mg. sonra 150 sonrada 150+75 söylediklerinin hepsine katılıyorum başlarken ve devam ederken pek sorun yok ama bırakırken farkında olmadan bu ilacın bağımlısı olduğunu anlıyorsun. Ben doktorum yardımıyla bıraktım kolay bir yolu var arkadaşım. önce 150+75 den 150 ye düşürdüm 20 gün 150 içtim ilk gün biraz sersemlik yaptı ama çok fazla etkisi olmadı 20 gün sonra 75 e düşürdüm 20 günde böyle içtim 2-3 gün hafif etkisini hissettirdi ama dayanılmaz değildi. Sonra 2 günde 1 tane 75mg içtim buda 20 gün sürdü. sonraki aşama biraz sana bağlı ben 4 günde 75mg a düşürdüm sonra 6 gün 8 gün. 8 günde sonra bakalım kaç gün içmeden dayanabileceğim dedim ve 3 aydır içmiyorum kendimide iyi hissediyorum belki başkalarında bu günler farklılık gösterebilir ama ben en az yan etkiyle böyle bıraktım. Daha önce birden bırakmayı denemiştim mide bulantısı kusma baş dönmesi boşluğa adım atıyor hissi kulaklarda çınlama aşırı basınç ellerde kontrol dışı kasılmalar düşüncelerini toparlayamama başını kaldıramama vs. oldu ve bırakamamaıştım ama böyle azaltarak kolay oluyor.

fatihakgol
16-02-2012, 07:22 PM
10 gün sonra kontrole git doktoruna nasıl hissettiğini söyle kesin dozunu arttırır ilk başlarda normal benim doktorum her kontrolde bir önceki doza göre kendimi nasıl hissettiğimi sorardı 150mg da kendimi % 80 iyi hissettiğimi söyledim 150+75 e çıkardı 3 ay bu dozda kullandım ve kendimi artık %100 iyi hissediyorum dedim, bu hissin 6 ay devam etmesi gerekiyormuş en az. 6 aydan sonra dozları azaltmaya başladık 6 aydan daha önce azaltmaya başlasaymışız tekrar başa dönebilirmişiz. İlacı bırakınca göreceksin o beynindeki puslu hava dağılıp uyuşukluk gidecek ve iyi hissedeceksin sabır isteyen bir süreç

fatihakgol
16-02-2012, 07:44 PM
ben ilaç tedavisiyle birlikte pskoloğa gidip terapi almanında çok faydalı olduğuna inanıyorum ikisi paralel daha çok işe yarıyor. Bence psikoloğa gidince sorunlarımıza yeni bakış açıları bulup yeniden mutlu olmanın yollarını öğreniyoruz kendimizi aslında daha önceleri tanımadığımızı sanki yeni birisini tanıyormuşuz gibi kendimizin farkında olmadığımız iyi ve kötü yönlerimizi keşfedip onlarla yüzleşip kendimizi vicdanımıza ve beynimize karşı aklıyoruz. mesela hepimizin kişiliği en çok 0-3 yaş döneminde oluşuyor o dönemde annemizle yeterince tensel ve duygusal temas kurup doyuma ulaşmamız gerek. Eger bu dönem başarısız geçtiyse çocukluk ergenlik ve ileriki yaşlarca bir sürü sorunla karşılaşacağımız kesin. 3 yaşından sonra hayatımıza önce babamızı sonra diğer kişileri sokmaya başlıyoruz ama 3 yaşına kadar sadece anne var. Cinsel kimliğimizi ve karakter oluşumumuzun çoğunu 6 yaşında tamamlıyoruz. Şimdi yetişkin olunca sorunlu kişiliğimizden duygu karmaşalarımızdan öfkeli yada kıskanç veya pasif bir kişi olmamızdan bizmi sorumluyuz ailemiz mi tabiki ailemiz. Önce kendimizi kendimize akladık peki napalım ebeveyinlerimi cezalandıralımmı suçlayalımmı yada onlarıda anlamaya mı çalışalım. Onlardarında sorunlu bir 0-6 yaş dönemi geçirdikleri muhtemeli çok yüksek demekki onlarında bir suçu yok bu zincir böyle devam ediyor. Biz onlara göre daha bilinçliyiz biz kendi çocuklarımızda aynı hataları yapmazsak daha mutlu bir nesil oluşur bizimde kendimizi eksi ve artılarımızla kabullenmekten başka şansımız yok. kusura bakma güzin abla gibi yazdım ama bunları öğrenmek kolay ama uygulamak kendi hayatında faliyete geçirmek zor işte bu çelişkiler ve sorgulamalar döneminde ilaçların çok faydası var bence.

Irigaray
16-02-2012, 10:45 PM
5 yıldır efexor kullanıyorum.75 mg ile başladım.Dr.150 mg ardından 300 mg çıkardı.Son bir yıldır bilişsel problemler yaşıyorum.Ama verdiği gamsızlık duygusundan vazgeçemiyorum.Sonum ne olur bilmem.

ozland
17-02-2012, 11:37 AM
Merhabalar 1 aydir kulaniyorum ilaci ve kendimi daha iyi hisediyorum istahsizligim cok kalmadi gerci iyi oluyordu kilo vriyordum :) simdi kendime yeni hedefler edindim kimse icin uzulmeye degmez

"Hiç bir şeyi geri almayı bekleme, yaptıkların için takdir edilmeyi bekleme, ne kadar zeki olduğunun keşfedilmesini bekleme ya da aşkının anlaşılmasını. Daireyi tamamla. gururlu, yetersiz ya da kibirli olduğun için değil, sadece artık onun senin yaşamında yeri olmadığı için. Kapıyı kapat, plağı değiştir, evi temizle, tozdan kurtul. Geçmişte olduğun kişiyi bırak ve şu anda kimsen o ol"

Sen ne zaman geldin Dünya ya....

15-20-25-30-35-40-45-50-55-60 yıl öncemi

senin için ne zaman başladı bu boyuttaki döngü ?

Kaç yıl geçti senin zamanınla ?

Diyelim ki 75 yıl ortalama ömrün var

75 x 365: 27365 gün eder

Komik değilmi sencede ?

Bi düşün bakalım şimdi Dünya dört milyar yıldır dönüyor. Kaç gün OLduğunu bul bakalım bi... Epey bi gün eder sanırım :)

Dünya nın umrunda değilsin. Dünya için sen yoksun !!!

dön bak bi yaşamına... 20 yıl öncesi daha dün gibi aklında dgeğilmi....

kimbilir ne zaman bitecek bu dünya daki döngün... Ve aradan bikaç yıl bile geçmeden yaşanmamışlara karışacaksın sende...

Şimdi Dünyayı döndüren senmişsin gibi düşünsende...

Bütün Dünya nın yükü sendeymişçesine çöksede omuzların !!!

Birgün sende unutulacaksın.

Unuttukların gibi...

DÜNYA NIN UMRUNDA DEĞİLSİN.

AMA DÜNYA SENİN UMRUNDA

KURTARACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUN KENDİNCE

HAKLISINDA

bilmediğin birtek şey var...

şu an ayaklarının bastığı o yarım metrekarecik toprak parçası varya hani...

işte ona senden önce en az 50.000.000.000 ( elli milyar ) canlı ayak basmıştır emin OL.

Kendinin farkında OL

üzülmek ve mutsuz OLmakla kaybetmeye değmeyecek kadar az zamanın var...

Lütfen yaşa

SADECE YAŞA

SADECE OL

birseus
19-02-2012, 03:12 AM
selam,

bugün efexor almadığım 3. günümün sonu.
Ewet , burada ilacın asıl bırakılması gereken zamanlarda anlıyorsunuz diye yorum yazan arkadaşlara katılıyorum. ÇOK ZOR.
Ben doktorumun kararı ile 75 mlgr dan 37,5 mlgr a geçtim. Bir hafta düzenli birer tane aldım, ikinci hafta ise gün aşırı almamı söyledi.
Ancak gün aşırı almaya başladığımdan beri, hatta azalttığımdan beri berbat oluyorsunuz, bunu söylemeliyim.
HAyatım bir hafta sonra ne olacak bilemiyorum. Ama bu LANET ilacı bırakmak ayrı bir depresif iş.

Neden kilo aldırıyor, çünkü sizi rahatlatıyor ve metabolizmanın çalışmasını yavaşlatıyor.
Neler mi yaşıyorum bu 3. günün sonunda ;

azalttığımın BİRİNCİ GÜNÜ ;

şiddetli baş dönmesi
mide kasılmaları ve bulantılar
vucudunuzu kontrol edemiyorsunuz, sağ sola çarpıyorsunuz - " bu duvar , bu kapı daha önce buradamıydı " diye de mırıldanabılırsınız ..
sürekli uzanma isteği..
ışık gözleri rahatsız ediyor ve tv izleyememe durumu - ani değişen görüntüler odaklanmanızı ebgelliyor
ve asıl kötü olan BEYNİNİZ KARINCALANIYOR
konuşamama
unutkanlık..

IKINCI GÜN
hepsi , ancak % 30 hafiflemiş hali

UCUNCU GUN

BEYIN KARINCALANMASI na devam
odak sorunu
el ve ayaklarda karıncalanma

YARIN NE OLACAK BİLMİYORUM.

ANCAK BEN SADECE 1 YIL DÜZENLİ 75 MLGR KULLANDIM.
DAHA YUKSEK DOZUNDA KULLANAN ARKADAŞLARA SABIR VEDE ACİLLLL ŞİFALAR DİLİYORUM.

BIR DAHA BAŞLAMAYI DÜŞÜNMÜYORUM.
KURTIULAYIM YETER.
UYUR GEZER GIBI TEPKISIZ OLMAKTANSA HAYATA VE ETRAFA.... GULER YUZLU, DUYARLI OLUP AĞLAMAYI TERCIH EDERIM.

ROBOT OLMAK İSTEMİYORUM.

SEVGILER

delimavi_38
19-02-2012, 03:41 AM
Bende uzun zaman kullandım efeksör o kadar olumsuz düşünmüyorum sadece baş dönmesi oldu bırakınca 37.5 mide bulantısı ve kusma yaptı sonra doktorum diazem kapsülün içini boşaltıp 75 mg yarısını o kapsüle boşaltmamı öyle içmemi söyledi ve yaklaşık 1 ayda bıraktım hiç bir yan etki yaşamadım.Önemli olan doktorun yaklaşımı bence.

ozland
23-03-2012, 05:39 PM
hapi 3 aya yakindir kulaniyorum yenidne kendimi kotu hisetmeye basladim . pek ise yaramiyor gibi sanki. acaba doktora ma soleyip degistrsem mi hapi ki. kendimi cok down hisediyorum bugunlerde yine. allahim gurbet kaldirilmaz bir psikolojiymis cekilesi bir yer degil tez elden sevdiklerime kavustur beni rabbim

mert77
23-03-2012, 05:54 PM
efexor benide kötü etkiledi 225 mg kullanıyorum

cinarcnr
01-06-2012, 02:03 PM
merhaba ben 1,5 yıldır değişik antidepresan ilaçları kullandım tabiki doktor kontrolunde...son 3 ay dokdorum sabah efexor 150 mg 2 adet akşam da 75 mg içmemi söyledi.tabi dediğini yaptım.diğer ilaçlar gibi rahat huzurlu dönem geçirdim..fakat şimdi ilacı bırakmam gerekti çünkü 3 haftalık hamile oldugumu öğrendim doktorum ilacı hemen kesmemi söyledi 2 gün içinde kestim...bugün 4.gün çoook kötü geçiyor günlerim.bu ilaç sizi iyi yapabilir ama bu yaşadıklarımdan sonra kullanım süreci değil nasıl bırakılması gerektiğini düşünmeniz gerekir.çok zor bırakılmıyor.lanet olsun ben kullanmadan önce çok daha sağlıklıklıymışım meğerse.zira otokontrollüm bendeydi.şuan öyle değil!! kontrol diye bişey kalmadı hiç olmayacak şeylere aşırı tepki veriyoorsun durmadan ağlıyorsun herşeye kabus görüyorsun ya hiç uyuyamuyorsun yada uyanamıyorsun hep yatmak istiyorsun.dun akşam kafamı duvarlara vurmaya başladım.terleme yapıyor sonra birden üşüme el parmaklarında uyuşma kulakta çınlama uğuldama kalp çarpıntısı duymama unutkanlık kasılma diş sıkması titreme aşırı hassasiyet...12 yaşında kızım var bu yaşına kadar dokunmadığım kızıma tokat attım saçlarını çektim hırpaladım birden oluyor neyaptıgının farkında olmuyorsun.ciddi snir harbinin içinde oluyorsun.ataklar 3 dak. arayla geliyor öğleden sonra 4 gibi çok daha ağırlaşıyorsun baş ağrısı başlıyor 35 yaşındayım çok zor dönemler geçrdim ama ölmeyi hiç düşünmedim istemedim fakat bu sabah yataktan ataklarla uyandım ve allahım ya bu atakları al yada canımı diye dua ettim.keşke hiç başlamasaydım.doktorumda suçlu bence bana bunları anlatabilrdi cocuk istediğimi biliyordu yavaş yavaş ilacı azaltabilirdi yada hamile kalmamam için bana korun diyebilirdi.bunları yaşamak zorunda kalmazdım...bu sürecin 15-20 gün devam edeceği soyleniyor.umarım öyle olur yada çok daha kötüye gitmez etkileri.nekadar yazsamda çektiklerimi ifade edemeyecek kadar ızdırabım var suan....fizksel ve duygusal çok acılar çektim ama eforox çok tehlikeli bi ilaç.sormak istediğiniz bişey varsa yazın.hiçbişeyiniz olmasada olur sağlığınız olduktan sonra.sevgiler.

dreamer8
01-06-2012, 02:07 PM
Allahtan efexoru iki hafta kullanıp, cinselliği bitiren yan etkilerine daha fazla dayanamayıp bırakmışım.Ama şu an prozac belasına mecburum gibi görünüyo.

ozland
11-06-2012, 07:34 AM
allahim herkese acil sifalar versin

ben 5 aydir bu ilaci kulaniyorum en son doktorum 225 mg cikarmisti allahim herseyi unutur hale geldim. sinavlarimi unutuyorum aklima bir anda gelior geldigi gibide gidiyor. universitede 2 sinavimi unutup kacirmisim hemen doktora gittim 150 ye indirdi ancak benim beynim uyusmaya basladi ben bu sacma ilaci daha fazla kulanamicam bana hicte yardimcisi olmadi zaten normal surecte ben gayet deprasyonumu atlatirdim bole sacmma ilaclarla ihtiyacim hic olmadi daha once bundan sonrada olmasin adam gibi bu ilaci birakayim bir daha da icmem butun sikintilar atlaitilior hayatte ne sikintilar var olumler var hepsi gecior gidior insan olu yine yasamaya devam ediyor ilac kulanmadan once en azindna aklim yerideydi simdi aklim yerinde degil ne oldugunu bende anlamadim bir an once sagsalim kurtulmak dilegiyle bu ilaclardan

sevgiler

ozgursade
11-06-2012, 01:49 PM
arkadaşlar bu kadar yazılanları okuduktan sonra bu efexor xr denilen ilaca başlamak ne kadar mantıklı.bana da doktorum efexor xr 75 mg ve yanında seroquel xr 50 mg verdi başlangıç olarak.daha önce de bazı ilaçları denedim ama faydası olmamıştı.ne yapacağımı şaşırdım..

AfrAze
11-06-2012, 05:16 PM
arkadaşlar bu kadar yazılanları okuduktan sonra bu efexor xr denilen ilaca başlamak ne kadar mantıklı.bana da doktorum efexor xr 75 mg ve yanında seroquel xr 50 mg verdi başlangıç olarak.daha önce de bazı ilaçları denedim ama faydası olmamıştı.ne yapacağımı şaşırdım..

yazılanlara bakıpta karar vermen doğru olmaz, doktorun bunu önerdiyse kullanmalısın, herkesin bünyesi, ve etkilenmesi bir değil. bu ilacı 14 ay boyunca (tedavim bitinceye kadar) kullandım, ve derslerimde hiçbir aksaklık olmadan gayet iyi ilerledim. ben de senin gibi bu yorumları okuyup korkmuştum ama hiçbişey denildiği gibi olmadı, bırakma döneminde dahi öyle aşırı bi farklılık hissetmedim, 10 gün kadar kısa sürede de alıştım.

burdaki yorumlara bakarak kendin için ciddi kararlar almamalısın, doktorunu dinle. sağlıcakla

ozgursade
12-06-2012, 04:50 PM
teşekkür ederim yorumun için AfrAze.iyi olmak için yapılacak başka çözüm yolu yok haklısın.çok sağol.

Geçici
14-06-2012, 10:59 PM
Bir haftadır kullanıyorum etki yok.Antidepresanların neden 2-3 haftada etki ettiğini bilimsel bir şekilde açıklayabilir misiniz?

bayraktar89
14-06-2012, 11:02 PM
Bir haftadır kullanıyorum etki yok.Antidepresanların neden 2-3 haftada etki ettiğini bilimsel bir şekilde açıklayabilir misiniz?

bilimsel bir şekilde açıklanamz.aslında anti deprsesan içildiği anda beyindeki serotonin miktarı normale döner.ama nedense iyileşme 2 3 hafta belki daha uzun sürede gerçekleşir.bunun sebebini hala bilen yokk.

AfrAze
14-06-2012, 11:14 PM
Bir haftadır kullanıyorum etki yok.Antidepresanların neden 2-3 haftada etki ettiğini bilimsel bir şekilde açıklayabilir misiniz?

eski dönem ilaçlar daha çok uyku ve halsizlik yapıyodu, bildiğim kadarıyla yeni nesil ilaçlarda bu etki daha az, bu sebeple etki süresi 1 ayı bulabiliyor...yani bunun bi faydası var bizim için

savaşçı35
02-07-2012, 03:57 PM
Arkadaşlar Merhaba,
Ya ben de 3 gündür kullanıyorum efexor xr 75 mgr x 2 adet günde. Sabah akşam. Çok aşırı bir yan etkisi olmadı. Ama hiç mi bu hapı kullanıp depresyondan kurtulan yok mu ? Her yorum olumsuz olunca , insan etkileniyor. 2005 ten beri bütün yorumları okudum hemen hemen hepsi olumsuz. Hiç iyileşen, tekrar yaşama sevincini kazanan yok?? Ben doktora gittim ve içimde sanki hiçbir duygum yokmuş gibi hissettiğimi söyledim. Sevdiklerimi sanki sevmiyorum, hiç bir şeye heyecanlanmıyorum vb. o da depresyon hastası olduğuma uzun bir sohbet sonunda karar verdi. İlaca başladım. Ama kötü yanlarının yanında iyi yanı varsa onları da yazarsanız çok sevinirim. Hiç olmazsa iyileşen birileri bize de umut olur.... Umarım bizleri anlarsınız..

DIABLO
02-07-2012, 04:18 PM
1,5 aydır kullanıyorum sabah 225 mg akşam 150 mg .kafam çok karışık ,bazen ölümcül öfke krizleri bazen bildiğimiz mani atakları,ama herkezde aynı şey olacak değil tabi.bence güzel ,sağlam ilaç,dikkat eksikliğinede kesinlikle iyi geliyor.

AfrAze
02-07-2012, 04:22 PM
Arkadaşlar Merhaba,
Ya ben de 3 gündür kullanıyorum efexor xr 75 mgr x 2 adet günde. Sabah akşam. Çok aşırı bir yan etkisi olmadı. Ama hiç mi bu hapı kullanıp depresyondan kurtulan yok mu ? Her yorum olumsuz olunca , insan etkileniyor. 2005 ten beri bütün yorumları okudum hemen hemen hepsi olumsuz. Hiç iyileşen, tekrar yaşama sevincini kazanan yok?? Ben doktora gittim ve içimde sanki hiçbir duygum yokmuş gibi hissettiğimi söyledim. Sevdiklerimi sanki sevmiyorum, hiç bir şeye heyecanlanmıyorum vb. o da depresyon hastası olduğuma uzun bir sohbet sonunda karar verdi. İlaca başladım. Ama kötü yanlarının yanında iyi yanı varsa onları da yazarsanız çok sevinirim. Hiç olmazsa iyileşen birileri bize de umut olur.... Umarım bizleri anlarsınız..1 sene kadar major depresyon için düzenli bi şekilde kullandım, yani doz aksatmadan, düzenli olarak kullanmanı tavsiye ederim, yazanların aksine efexordan memnundum, bu ilaç zor uyum sağlayan bi ilaç, herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir, 1-2 ay sabırlı olmalısın, bi etki farketmediğinde, doktorunla ilacını değiştirirsin.
ben iyileştim çok şükür ama bunu sadece ilaca bağlamıyorum, ilacın getirdiği durumla, doğru bi analiz etmen gerek sorunu, ya da kendini..

savaşçı35
03-07-2012, 01:00 PM
Gerçekten çok teşekkür ederim. Bu arada tabii ki olumsuz yanlarını da bilmek iyi , bilinçli olmamızı sağlıyor ama olumlu yanlarını bilmek biz yeni başlayanlara umut ışığı veriyor. Iyileşeceğimize inanmamıza katkı sağlıyor. çünkü dediğim gibi kendimi ruhsal olarak mutsuz hissettiğim çok uzun bir dönem geçirdim. Tekrar mutlu hissetmek istiyorum. O günü iple çekiyorum.. Gerçekten çok teşekkür ederim.

1 sene kadar major depresyon için düzenli bi şekilde kullandım, yani doz aksatmadan, düzenli olarak kullanmanı tavsiye ederim, yazanların aksine efexordan memnundum, bu ilaç zor uyum sağlayan bi ilaç, herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir, 1-2 ay sabırlı olmalısın, bi etki farketmediğinde, doktorunla ilacını değiştirirsin.
Ben iyileştim çok şükür ama bunu sadece ilaca bağlamıyorum, ilacın getirdiği durumla, doğru bi analiz etmen gerek sorunu, ya da kendini..

dreamer8
03-07-2012, 02:15 PM
omen 2007 yılının konusu tekrar canlandırılmış.Serbestse biz de eski konularımızı sunalım.Bilgilndirisen memnun olurum.

AfrAze
03-07-2012, 04:07 PM
Gerçekten çok teşekkür ederim. Bu arada tabii ki olumsuz yanlarını da bilmek iyi , bilinçli olmamızı sağlıyor ama olumlu yanlarını bilmek biz yeni başlayanlara umut ışığı veriyor. Iyileşeceğimize inanmamıza katkı sağlıyor. çünkü dediğim gibi kendimi ruhsal olarak mutsuz hissettiğim çok uzun bir dönem geçirdim. Tekrar mutlu hissetmek istiyorum. O günü iple çekiyorum.. Gerçekten çok teşekkür ederim.

bu arada, bırakma aşamasında doktorum güzel bi çizelge hazırlamıştı yoksunluğu az hissetmem için, inş iyi olduğunda bu aşamaya geldiğinde, tekrar yaz bu konuya ben çok faydasını görmüştüm, sağlıcakla kalın

kanarya30
03-07-2012, 04:23 PM
arkadaşlar , bende doktorumun önerisi ile efexor xr ve dekapin chorono 500 başladım.efexora 37,5 ile başlayıp 75 mg doza geçtim.Geceleri uykusuzluk var uyuyamıyorum deyince desyrel 100 yazdı.Uyuyamama problemi yaşayan var mı? Ne yapacam ben hep böyle ilaç alarak mı uyuyacağım?

AfrAze
03-07-2012, 04:24 PM
arkadaşlar , bende doktorumun önerisi ile efexor xr ve dekapin chorono 500 başladım.efexora 37,5 ile başlayıp 75 mg doza geçtim.Geceleri uykusuzluk var uyuyamıyorum deyince desyrel 100 yazdı.Uyuyamama problemi yaşayan var mı? Ne yapacam ben hep böyle ilaç alarak mı uyuyacağım?

saat kaçta alıyosun efexoru ?

KATTRE
03-07-2012, 04:27 PM
arkadaşlar , bende doktorumun önerisi ile efexor xr ve dekapin chorono 500 başladım.efexora 37,5 ile başlayıp 75 mg doza geçtim.Geceleri uykusuzluk var uyuyamıyorum deyince desyrel 100 yazdı.Uyuyamama problemi yaşayan var mı? Ne yapacam ben hep böyle ilaç alarak mı uyuyacağım?

Uyku problemim için doktorum da bana desyrel vermişti 200 mg kullanıyordum ama pek etkisi olmuyordu , sen inşallah yararını görürsün...

kanarya30
03-07-2012, 05:02 PM
saat kaçta alıyosun efexoru ?

öğlen 11:00 - 12:00 neden sordun bununla mı alakalı ?

kanarya30
03-07-2012, 05:07 PM
Uyku problemim için doktorum da bana desyrel vermişti 200 mg kullanıyordum ama pek etkisi olmuyordu , sen inşallah yararını görürsün...

desyrel 100 alınca uyuyorum arada sırada uyansam da fakat benim korkum şu ki: doktor bana 15-20 gün kullan dedi.Bu sürenin sonunda bıraktığımda ya yine uykusuzluk başlarsa ?

AfrAze
03-07-2012, 05:07 PM
öğlen 11:00 - 12:00 neden sordun bununla mı alakalı ?

ben sabahları alıyodum gün içinde uykum gelmiyodu, zaten depresyondayken ya çok uyur insan ya az. ben hiç uyuyamıyordum, uyku ilacı almak zorundaydım, gece uyku veren ilacın etkisi, gündüz efexorla geçiyodu. daha önce uyku problemin var mıydı ?

bence diğerini kullanmanda da fayda var

kanarya30
03-07-2012, 05:11 PM
ben sabahları alıyodum gün içinde uykum gelmiyodu, zaten depresyondayken ya çok uyur insan ya az. ben hiç uyuyamıyordum, uyku ilacı almak zorundaydım, gece uyku veren ilacın etkisi, gündüz efexorla geçiyodu. daha önce uyku problemin var mıydı ?

bence diğerini kullanmanda da fayda var

daha önce uyku problemim yoktu.desyrel baş ağrısı yaptı geçen yatarken bir de sanki sabahları huzursuzluk veriyormuş gibi hissediyorum.Dün gece almadım uyuyamadım yine ne yapacam bilmiyorum.

AfrAze
03-07-2012, 05:15 PM
daha önce uyku problemim yoktu.desyrel baş ağrısı yaptı geçen yatarken bir de sanki sabahları huzursuzluk veriyormuş gibi hissediyorum.Dün gece almadım uyuyamadım yine ne yapacam bilmiyorum.

ben remeron kullanıyodum, hayatımda bu kadar güzel uyuduğumu bilmem :)
baş ağrını doktoruna söyle ve ilacını değiştirsin..

BeyZade
03-07-2012, 05:22 PM
efexor iyidir aslında her antidepresan kendi çapında iyi ama etken maddelerinin etki ettiği bölgeler farklı olduğu için herkeste aynı sonucu vermeyebiliyor... kimisine iyi geliyor kimisine de iyi geliyor ama yan etkilerine maruz kalıyor vs. burada doktorun iyi gözlemleyip ona göre ilaç yazması lazım efexor seratonin ve nöradrenalin artırıcı olduğu için bir çoğuna ağır gelebilir ... birde dikkat eksikliği olanlar veya beynin dopamin salgılamada sorun yaşıyanlarda da efexor ağır gelecektir. çünkü seratonin artırıcı ilaç olan efexoru kullandığınız için dopamin seviyesi düşük kalacaktır beyin bu salgıları dengeleyemediği için bazı olumsuzluklar yaşayabilirsin bunu tamamen ilaca bağlamak doğru olmaz daha hafif ilaçlar yazsaydı doktor belki sorun olmayacaktı... ama her şeye rağmen efexor faydalı bir ilaç.

kanarya30
03-07-2012, 05:35 PM
ben remeron kullanıyodum, hayatımda bu kadar güzel uyuduğumu bilmem :)
baş ağrını doktoruna söyle ve ilacını değiştirsin..

ilaç değiştire değiştire bir hal oldum zaten :) bu remeronu hatırlıyorum benimde bir dönem hayatıma girmişti sanki :)

savaşçı35
03-07-2012, 05:46 PM
Evet bende de uykusuzluk oluyor. Ama biraz daha sabredeyim diyorum. 4. günüm daha. Bir kaç gün daha uyuyamazsam ben de doktoruma başvuracağım tekrar. Bütün gün esniyorum ama bir gram uyku girmiyor gözüme...

arkadaşlar , bende doktorumun önerisi ile efexor xr ve dekapin chorono 500 başladım.efexora 37,5 ile başlayıp 75 mg doza geçtim.Geceleri uykusuzluk var uyuyamıyorum deyince desyrel 100 yazdı.Uyuyamama problemi yaşayan var mı? Ne yapacam ben hep böyle ilaç alarak mı uyuyacağım?

kanarya30
03-07-2012, 06:56 PM
Evet bende de uykusuzluk oluyor. Ama biraz daha sabredeyim diyorum. 4. günüm daha. Bir kaç gün daha uyuyamazsam ben de doktoruma başvuracağım tekrar. Bütün gün esniyorum ama bir gram uyku girmiyor gözüme...

aynen,, geçmiş olsun inşallah düzeliriz.

savaşçı35
04-07-2012, 10:36 AM
Bir de bir konuda daha danışmak istiyorum sizlere. Etrafımdaki bazı kişiler %100 iyileşme olamayacağını söylüyor. Yani ne yaparsan yap , ilaç ile veya hayatını değiştirerek vb. hiç bir şekilde % 100 iyileşme olamayacağını söylüyor. Bu doğru mu sizce? Ben bunlara inanmamayı tercih ediyorum. Ama senelerdir depresyon tedavisi olan ve iyileşmek için çaba harcayan kişilere danışmak istiyorum.. Ben artık iyileştim , eskisi gibi mutluyum, sevdiğimi sevildiğimi hissediyorum diyebiliyor musunuz?

kanarya30
04-07-2012, 02:58 PM
valla bende dönem dönem tekrar ediyor.Depresyondan sürekli kurtuldum diyemiyorum.Biraz da yaşam tarzı çevresel faktörler hayata bakış açısı ve en önemlisi aile yapısı gibi faktörler etkiliyor bence.

AfrAze
04-07-2012, 03:37 PM
Bir de bir konuda daha danışmak istiyorum sizlere. Etrafımdaki bazı kişiler %100 iyileşme olamayacağını söylüyor. Yani ne yaparsan yap , ilaç ile veya hayatını değiştirerek vb. hiç bir şekilde % 100 iyileşme olamayacağını söylüyor. Bu doğru mu sizce? Ben bunlara inanmamayı tercih ediyorum. Ama senelerdir depresyon tedavisi olan ve iyileşmek için çaba harcayan kişilere danışmak istiyorum.. Ben artık iyileştim , eskisi gibi mutluyum, sevdiğimi sevildiğimi hissediyorum diyebiliyor musunuz?

eğer seni üzen ve depresyona iten çevresel faktörleri de yoluna koyarsan, tamamiyle iyileşmen mümkün tabi, bu sadece ilaçla olacak bişey değil...
efexoru kullandığım dönemde beni çok üzen bi sıkıntım vardı, ilaçlarla birlikte duyarsızlaşarak o sorundan kolayca kurtuldum, ileriye bi sorun bırakmadım, bunu ilaçsız yapabilir miydim sanmıyorum, ama iyileşmemi sağlayan temel şey, o stressor den kurtulmamdı, bunu kolaylaştıran da ilaçlardı...

iyileşmeye dair ümidin hep olsun, zaman zaman kötü hissettiğim günler oluyo, ama bu sağlıklı günlerimdeki gibi ufak tefek sıkıntılarlan farksız, hemen depresyona yormamak gerek

savaşçı35
05-07-2012, 01:31 PM
Efexorun yan etkileri arasında gözlerde kanlanma var mı acaba? Sol gözüm kan çanağı gibi olmuş :( . Bu arada ilacımın saatlerini hiç aksatmadan içiyorum. Bu cumartesi 1 hafta olacak başlayalı. Tüm evreleri sizinle paylaşacağım. Iyileştiğimde de (inşallah) tüm tecrübelerimi size anlatacağım. çünkü tek dileğim herkesin depresyondan kurtulması.. Saygılar..

grabesmond
28-07-2012, 01:35 PM
merhaba,
aranıza yeni katıldım. 2. kez majör depresyona yakalandım, tam hatırlamıyorum ama 5-6 sene önce yakalandım ilk kez ve birinci tedavim 1,5 sene citol 30 mg kullanarak olmuştu. iyi de geldi fakat 1 sene önce kadar tekrarladığını hissettim ve doktor tekrar citol tedavisine başlattı. 5 ay kadar citol içtikten sonra hiçbir değişiklik olmadığını, sadece uyku yaptığını gördüğümde doktora ilacı değiştimek istediğimi söyledim ve 1 hafta önce efexor xr'ye başladım. şu an başlangıçta 37,5 alıyorum ve hiçbir değişme yok. biliyorum biraz erken değişimleri görmek için fakat ağlama isteğimi tutamıyorum, içinden çığlık atmak her şeyi kırıp dökmek geliyor bazen... çok çaresizim. doktora gitmek ve dozunu arttırmak için sabırsızlanıyorum. 1 hafta sonra kontrolüm var.

efexor ve daha öncesinde de citol ile ilgili yazılanları bu forumdan takip etmiştim, efexor xr ile ilgili yazılan bağımlılık yaptığına dair yazılar beni korkutmuyor, isterse beni yaşayan bir ölü gibi yapsın fakat artık belirgin bir sebebi olmaksızın ağlamak istemiyorum. lütfen burada hislerinizi paylaşın, yalnız olmadığımı bilmek istiyorum.

grabesmond
28-07-2012, 04:17 PM
bir de bir şey sormak istiyorum. efexor xr'nin yan etkileri arasında heyecanlanırmışçasına kalp çarpıntısı gibi bir şey var mı?

psikolojikuye
29-07-2012, 12:06 AM
bırakması zor bi ilaç. ama bırakılabiliyor.

grabesmond
31-07-2012, 03:11 PM
efexor'un prozac'a rakip olarak üretildiğini okudum bir sözlük entrysinde. ne kadar doğru? prozac kadar ağır mı? onun muadili mi?

efexor xr'yi hangi düzeyde bir antidepresan kategorisine koymak gerekir? ağır mıdır hafif midir? bunları öğrenmek istiyorum.

arcatera
01-08-2012, 02:37 AM
efexor'un prozac'a rakip olarak üretildiğini okudum bir sözlük entrysinde. ne kadar doğru? prozac kadar ağır mı? onun muadili mi?

efexor xr'yi hangi düzeyde bir antidepresan kategorisine koymak gerekir? ağır mıdır hafif midir? bunları öğrenmek istiyorum.

Prozacın bir ağır tarafını görmedim beyni uyuşturmaktan başka.

grabesmond
01-08-2012, 03:01 PM
yine efexor başlığında yine ben... :P

bugün kontrole gittim ve doktorun ilk sorduğu şey yan etkileri oldu. prospektüste yazan birçok yan etkisini gördüğümü söyledim. 37,5 mg kullanmama rağmen vücudumdaki o saçma yan etkileri hissediyorum. hala kendimi iyi hissetmediğim için de dozu arttırıp arttıramayacağımızı sordum fakat yan etkilerini çok fazla hissedeceğim için şimdilik 37,5 ile devam edeceğimizi söyledi. biraz sabretmeliymişim...

ayrıca acayip unutkan olduğum için hislerimi günlük tutar gibi bir deftere not almıştım doktora onu verdim okuması için, böylece bütün aklıma gelenleri ona iletmiş oldum. bu yöntem iyi, size de öneririm.

bir de sorularıma cevap alamamışım pek ya? :(

hatice23
14-08-2012, 10:30 PM
efexor da prozac da hafif bir ilaç hiç bir yan etkisini görmedim aksine daha dinc tutuyor insanı

yenotamo
15-08-2012, 02:17 PM
ya ne hafif ilacı bi kere prozac'ı gidip eczaneden alabilirinzi ancak efexoru mutlaka psikyatr ların reçetelemesi gerekiyor.effxoru 5 aydır kullanıyorum hayatımı zindana çevirdi.önce 75 mg sonra 150 en son baktım huzursulluk ve anksiyetelerim maksimuma çıktı.kendim doz azaltarak kapsülcükleri bölerek azalltım cumada bırakıyorum.her bünyeye uygun deil malesef

grabesmond
15-08-2012, 04:52 PM
bence hiç hafif değil, yan etkilerini çok fazla gördüm.

depresif_99
21-08-2012, 10:52 AM
Son 15 sene içinde irili ufaklı 6-7 tane depresyon atağı geçirmiş ve bunların kimisini ilaçsız,kimisini yarım bıraktığım tedavilerle,son 2 atağımı da uzun süre ilaç tedavisiyle (iş sahibi olup sorumluluklarımı yerine getiremeyeciğimi düşündüğüm için.. ama keşke ilk ataklarda da düzenli tedavi olsaydım.ne o kadar uzun süre o denli acı çekerdim nede depresyonun nüksetmesi bu kadar sık olurdu.) atlattım.

efexoru 2005-2007,2010-2011 aralığında ve son 3 haftadır kullanıyorum.şu an kullandığım doz 150 mg.daha önceleri 300 mg a kadar çıkmıştım.efexorden önce bir çok antidepresan kullanmış olarak birisi olarak şunu söyleyebilirimki: efexor çok güçlü ve yan etkileri çok fazla olan bir ilaç.ama diğer antidepresanlara göre kullandığım süre sonunda beni tamamen tedavi etmiş bir ilaç.(keşke şu nüksler de olmasa).ben de görülen yan etkiler:çarpıntı,cinsel isteksizlik ve sertleşme-ejekulasyon problemi,gerginlik,uyku kaçırma,çene kitlenmesi,halsizlik.ama eski tecrübelerime göre bu etkiler zamanla geçiyor ya da azalıyor.sabırlı olmak gerek.ilaç etkisini 3 hafta sonunda göstermeye başlıyor ve bir kaç ay içinde yataktan kalkamayacak,zihnen ve bedenen slow motion hareket etmeye başlayan ve bunaltı-iştahsızlıklarla 10 larca kilo veren beni ayağa kaldırıp can veriyor.Bırakırken ise azaltarak bıraktığım için ben de hiç bir sıkıntı olmamıştı.

Depresyon teşhisi yeni konmuş ya da bu ilacı yeni kullanmaya başlamış kişilere naçizane şunu belirteyimki depresyonu kökünden kazımadıkça (kapsamlı ilaç tedavisi ve psikoterapi) malesef büyük oranda tekrarlayan ve sonraki atakları daha da ağırlaşan bir lanet.bununla yaşamasını öğrenmek,belirtileri önceden görebilmek (sabah bunaltılarının başlaması gibi) ve gerekirse ömür boyu ilaç kullanmak gerekiyor.bahsi olan antidepresan ise diğer ilaçlar gibi kişiden kişiye etkisi değişebilen bir ilaç.sadece yan etkilere ve ilacın faydalı etkilerinin görünmesi için biraz sabır gerekiyor.ondan sonra ilaç değiştirilebilir.


Aşağıdaki linklerde efexorun etken maddesi venlafaksinle ilgili yapılmış araştırma sonuçları bulunmaktadır.
http://www.psikofarmakoloji.org/pdf/9_4_5.pdf
http://onlinemakale.dusunenadamdergisi.org/pdf/dusunenadam/962010153416-4-1.pdf

Bir de bu kadar olumsuz yorumu görüp ilacı kullanmaktan çekinen arkadaşlara şunu diyeyimki bu ilaçtan fayda görenlerden çok bu ilacı beğenmeyenlerin yorum yaptıklarını unutmasınlar.yoksa yorum yüzdesine ilacın faydalılığını bu yüzdeye göre düşünmek çok yanlış olur.

Herkese Allahta şifa diliyorum.Depresyon konusunda onca araştırmalarıma ve okuduğum kitaplara,gözlemlerime-tecrübelerime dayanarak son olarak şunu diyebilirimki kişilik yapısı değişmedikçe (aşırı sorumluluk duygusu,evham,alınganlık,karamsarlık,titizlik,müke mmelliyetçilik),dış çevredeki stres kaynakları yok olmadıkça bu hastalığı tamamen yok etmek zor.ayrıca ibadet etmek ve düzenli spor yapmak da depresyona iyi gelen,bilimsel olarak kanıtlanmış kavramlar.

situation
21-08-2012, 03:25 PM
zamanında efexorü bırakırken kalbimde ritim bozukluğu başlamıştı çok şükür kurtuldum bırakana kadar canıma okumuştu

ROCKİNG
22-08-2012, 07:47 PM
bu tür ilaçlarla kendinizi kandırmamanızı öneririm aklımızın bize oynadığı oyunlarla bi ilaçla tedavi olmak yerine her ne olursa olsun şükredip yaşamaya devam etmek en hayırlısı bu ilaçlara bağlı kalmak bizi sevdiklerimizden uzaklastırır ve olmayanları olduruyo hissettirir gerçek bi dünyada gerçek bi mutluluk nasip etsin herkese allah kafanızı neye yorarsanız bu o yönde hareket eder allah başlaynlara bırakmayı nasip etsin. başlayıpta tedavi olduğuna inanan dostlarımız için söylüyorum bir ilacın hayatınızdaki yalandan düzelmelere etki edebilceğini düsünmelerini on yedi yasında biri olarak yanlış buluyorum bu tür ilaçlar bizi kandırır arkadaşlar bizi normale dönüştürmez herkes kendi doğrularını ve yanlışlarını yönetir mutlu olmak için her şey sizin elinizde oldu ki mutsuz oldunuz yine düzelten siz olmalısınız basit vücut uyuşturucu ilaçlar değil

grabesmond
23-09-2012, 05:53 PM
Efexor XR 75 mg kullanıyorum. Doktor 37.5 mgdan 75'e çıkardığından beri çok kilo kaybettim, güçten düştüm. Şimdi de o kiloları geri kazanmak için Prakten adında bir şurup kullanıyorum. Bu şurup iştah açıyor. Öncesine göre daha iyiyim. Ama ben öyle kendimi sürekli iyi hisseden biri değilim. Yani ilaç mucizeler yaratmadı. Ama sanırım bir süre daha onunla yaşamalıyım. Çok iyi hissettirsin diye aslında 150 mg'a çıkmak geliyor içimden ama tabii bu düşünce yanlış olur çünkü ilacın etkisi yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Yanlış mıyım? Efexor kullananların düşüncelerini almak isterim. Sizde ne gibi etkiler yarattı?

5httserotonin
23-09-2012, 08:23 PM
Efexor XR 75 mg kullanıyorum. Doktor 37.5 mgdan 75'e çıkardığından beri çok kilo kaybettim, güçten düştüm. Şimdi de o kiloları geri kazanmak için Prakten adında bir şurup kullanıyorum. Bu şurup iştah açıyor. Öncesine göre daha iyiyim. Ama ben öyle kendimi sürekli iyi hisseden biri değilim. Yani ilaç mucizeler yaratmadı. Ama sanırım bir süre daha onunla yaşamalıyım. Çok iyi hissettirsin diye aslında 150 mg'a çıkmak geliyor içimden ama tabii bu düşünce yanlış olur çünkü ilacın etkisi yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Yanlış mıyım? Efexor kullananların düşüncelerini almak isterim. Sizde ne gibi etkiler yarattı?

kullandığım dönem içerisinde bende yanlızca iştahsızlık yapmıştı. Daha az yan etki yapmasına SSRI bir antideprasandan Efexore geçmeme bağlıyorum. hiç antideprasan kullanmadan bu ilaca başlamış olsaydım. daha cok ve farkıl yan etkiler yaşayabiliirdi. Tabi şunu da unutmamak gerekir. yan etki ve etki kişiye ve bünyeye göre farklılıklar gösterir. GEÇMİŞ OLSUN

mutlucan
30-09-2012, 01:43 AM
Arkadaslar sakin korkmayin.
Ben Efexor ile 8. yilimi bitiricem. ve okudugum kadari ile sanki bu kdar uzun sure kullanan yok gibi. İlaclar her kiside elbetteki ayni etkiyi yapmiyor. BEn efexora geleene kadar neler denedim V e nihayetpanik atakta bu ilac beni bambaska biri yapti. Evet gec aldigimdabende fena oluyorum. sanki yerde degil havada duruyorum . Sindirim sistemim bitti. Cok kilo aldim. Ama hicbirsey kriz gecirdigim anlardan daha fena olamazbunlar arasinda :( uzun yillar oldu ve inanin bu konu hakkinda konsmuyordum. ama paylasmak istedim cunku icinizi anlayabiliyorum. Allahim bu aciyi dusmanima da vermesin. ve hayatimda ilk defa dusmanim icin boyle bisey diyorum. cunku gercekten tarifsiz bi aci bunlar...
Efexor evet bazi biyolojik sorunlar yapiyor. Ama dikensiz gulde olmuyor be arkadaslar.. inanin eski hallerimden ese kalmadi. sinir stres vb. hersey bitti. ama ben sabirla malesef 8 :(( senedir kullaniyorum. emeksiz yemek yok.. sabir sabir....
Saglicakla....

"enough"
30-09-2012, 02:16 AM
@mutlucan

Efexoru 8 sene kullanmak doğru mudur acaba??

İyi olman sevindirici tabii, ama bunu bi araştırmanı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun.

"enough"
30-09-2012, 02:26 AM
....prozac'ı gidip eczaneden alabilirinzi ancak efexoru mutlaka psikyatr ların reçetelemesi gerekiyor...

....kendim doz azaltarak kapsülcükleri bölerek azalltım cumada bırakıyorum.....

Yarın git eczaneye, efexor iste bakalım, veriyor mu vermiyor mu..:)
ezbere konuşuyosunuz.

İlaca başlarken doktora gidiyosunuz da, bırakırken ne diye gitmezsiniz anlamıyorum.

Yenomato bunları senin şahsına söylemiyorum. Bunları okuyup benimseyen, hatta uygulayan arkadaslara. Bilinçli olun lütfen, sağlık bu; gitti mi kolay kolay geri kazanılmaz..

mutlucan
30-09-2012, 09:25 AM
Tamamen yok olana kadar mecburen...
Doktorum alaninda cok iyi. bukadar degisebilecegimi hayal edemezdim gercekten.
Tesekkur ederim iyi temennilerin icin arkadasim.

mutlucan
30-09-2012, 09:26 AM
Tamamen yok olana kadar mecburen...
Doktorum alaninda cok iyi. bukadar degisebilecegimi hayal edemezdim gercekten.
Tesekkur ederim iyi temennilerin icin arkadasim.

grabesmond
30-09-2012, 08:11 PM
Efexor'u eczaneden gidip parayla alabiliyorsunuz evet. Biraz araştırmak, lütfen.

Ayrıca nasıl oluyor da 8 yıl boyunca doktor bir bünyeye venlafaksin vermeyi kabul ediyor anlamıyorum.

Son olarak;
Efexor'da 3. ayım. Daha çok yeni olduğumu söyleyebilir miyiz yoksa etkisini tamamen göstermiş midir?

"enough"
30-09-2012, 09:16 PM
Tamamen yok olana kadar mecburen...
Doktorum alaninda cok iyi. bukadar degisebilecegimi hayal edemezdim gercekten.
Tesekkur ederim iyi temennilerin icin arkadasim.

Sıkıntıların yok olana kadar efexor kullanmaya devam edecek misin yani?
Ne kadar daha mesela; 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl??

Doktorun alanında iyi olabilir ama dediğim gibi, bunu MUTLAKA araştırmalısın..

mutlucan
01-10-2012, 10:26 PM
Enough.......
3 ay cok yeni daha.... bakin soyleki; kisilik yapimiz ve yasamimizdaki alt yapi birbirini etkiliyor. Ben asabi ve bi okadarda disa donuk degisik biriydim. iletisimim cok guclu idi ancak asiri sorumluluk ustlenip agir streese girwrdim. sonrada sabir konusunda zorlanip hemen. ofkelenirdim. biriknce bu tur haller artik serotoninde yetmedi. ve bir gece sohbet esnasinda cat diye adeta boguldum an meselesi idi bu. unvr.hocalari kontrol etti ve ilaclar hic yetmedi.aksine kotu oldum.titreme bogulma fenalik hissi tavan yapti. En son efexor ve xanax rahatlatti. ve sabirla seyrettim sonucu. ben inanilmaz ama yeni bir insan oldum. insanlari daha iyi anlar oldum.kotuye bile sabirli oluyorum ve yardimci bile oluyorum. sinir olayim kalmadi. hosgoru ile cozemedigim sorun yok. ama sabir iste. Ancak tabi 8 yil konusunu evet artik yeniden degerlendirmeli. suan gundemimde. fakat lutfen sabirli olun. ben bile halennnnn baharda ic daralmasi yasiyorum. ben bile diyorum cunki cok iyi netice aldim dememe ragmen. demekki azda olsa beynimde izler kaldi. onlar yok olmali.
selamlar.
Allah acil sifa nasib etsin herkese

"enough"
02-10-2012, 12:04 AM
@mutlucan

Grabesmond un efexorda 3. ayı, benim değil.:)

Değişimin muhteşem, neredeyse mutasyon geçirmişsin.. Senin adına sevindim.:) Darısı başımıza..

mutlucan
02-10-2012, 08:25 AM
Hadi bakalim. insallah.:-)

yenotamo
10-10-2012, 11:39 AM
efexoru 5 ay kullandım bu etken madde bana hiç yaramadı.endişelerimi çok üst seviyelere çıkarttı.şimdi 23 gündür cipralex kullanıyorum bakalım bu ne yapacak.ama bu kez asla 5 ay bekleme 1-2 ayda iyi yapmadı bırakırım.üstelemenin anlamı yok

Paroksetin
10-10-2012, 02:05 PM
10 yildir paroksetin iciyordum. Artik yeni doktorum Medofaksin(VENLAFAKSIN) yazdi. Yurtdisindayim ilac isimleri farkli olabilir. Pelte gibi olmak istemiyorum , etkin olmak istiyorum. Paroksetin yuzunden ve asiri cesaretten 200bin dolar batirdim.

Paroksetin
10-10-2012, 02:08 PM
Artik para kazanmak istiyorum,batirmaktan biktim. Bu venlafaksin basima neler getirecek bakalim.Gerci paroksetin sayesinde cok buyuk ticaretler yapmistim.Gercek dostun veya bir agbinin yerini hic bir ilac tutmuyor.Maalesef buda bizde yok.

zaynm
18-12-2012, 12:45 AM
Arkadaşlar herkese merhabalar siteye bu akşam üye oldum efexsor kullanıcısıydım simge hanımın yazısını okuduktan sonra başka ilaca geçtim allah razı olsun ondan

DIABLO
19-12-2012, 11:28 AM
ya arkadaşlar efexora laf etmeyin ,bağımlılk yapsaydı piyasaya normal reçete vermezlerdi..uzun süre kullancaksanız zmanı geldiğinde yavaş yavaş bir şekilde bırakırsınız..lütfen büyütmeyelim ,hem efexor gerçekten sağlam bir ilaç..

freegen
20-12-2012, 04:29 PM
MERHABA DEĞERLİ ARKADAŞLAR, BENDE 1,5 YILDIR EFEXOR 150mg. KULLANICISIYIM. NACİZANE GÖRÜŞLERİMİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM. ÖNCELİKLE HERKESİN BÜNYESİNİN FARKLI FARKLI OLDUĞUNU BİLMEK LAZIM. MALESEF Kİ ÜLKEMİZDE ( VE DÜNYADAKİ PEK ÇOK ÜLKEDE ) GENEL OLARAK CİDDİ RAHATSIZLIKLAR DIŞINDA ÇOK İYİ TAHLİLLER VE ARAŞTIRMALAR YAPILIP NETİCESİNE GÖRE BİR TEDAVİ UYGULANMAMAKTADIR. BU YÜZDEN RASTGELEYE YAKIN DENEME YANILMA ŞEKLİNDE TEDAVİ UYGULANMAKTADIR. PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARI ÇÖZMEK TIPTA EN ZOR OLAN İŞLERDEN BİRİDİR. GENEL OLARAK BEYİN KİMYASALLARININ DENGESİZLİKLERİ, HORMON BOZUKLUKLARI VE GELİŞİMDE ŞEKİLLENMESİYLE İLGİLİ SORUNLARDIR. ( GELİŞİMDE ŞEKİLLENME ÇOK DETAYLI BİR KONU OLDUĞU İÇİN BURADA ÇOK DETAYLANDIRMAYA GEREK YOK ) BUNLARI NEDEN YAZDIĞIMA GELİNCE KISACA, BANA İYİ GELDİ İLAÇ SÜPER, YOK BENDE İŞE YARAMADI BERBAT BİR İLAÇ, HAYIR ÇOK KÖTÜ KULLANMAYIN, HERKES KULLANSIN ÇOK İYİ FALAN FİLAN YANİ ZATEN RAST GELE DENEMEYLE DOKTORUMUZUN VERDİĞİ VE ASLINDA KENDİ VÜCUDUMUZDA İŞE YARAYIP YARAMADIĞINI BİLMEDİĞİMİZ HANGİ İLAÇ OLURSA OLSUN, İYİ YADA KÖTÜ, KULLANIN YADA KULLANMAYIN VS. GİBİ YORUMLAR YAPMAMAK ADINA BU AÇIKLAMANIN MANTIKLI OLACAĞINI DÜŞÜNDÜM.
DOĞRU OLARAK YAPABİLECEĞİMİZ ŞEY, KULLANDIĞIMIZ İLACIN KENDİ ÜZERİMİZDE NE ETKİLERİNİN OLDUĞUNU AÇIKLAMAK OLACAKTIR.BU AÇIKLAMALAR HANGİ İLAÇ OLURSA OLSUN İYİ YADA KÖTÜ ANLAMINA GELMEZ.
KISACA BENDE EFEXOR UN BENİM ÜZERİMDEKİ ETKİLERİNİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.
BENİM SORUNUM ŞUYDU; EŞİMDEN AYRILMIŞTIM VE KENDİME GELEMEDEN HAYATIMA ÇOCUKLUK AŞKIM GİRDİ.İNANILMAZ SORUNLU BİR İNSANDI, ZATEN BENİM PSİKOLOJİK DURUMUM İYİ DEĞİLDİ ÜZERİNE TUZ BİBER OLDU. İŞ LE İLGİLİ SORUNLAR VE EKONOMİK SORUNLARDA EKLENİNCE, SON ZAMANLARDA AŞIRI AGRESİF, ALINGAN VE ÖFKE DOLU OLMAYA BAŞLAMIŞTIM. İNTAHAR DÜŞÜNCEM YOKTU AMA YAŞAMAK İÇİNDE BİR SEBEBİM YOKTU. GİTMİŞ OLDUĞUM DOKTORUMADA DAHA DETAYLI BİR ŞEKİLDE SIKINTILARIMI DİLE GETİRİNCE AĞIR BİR DEPRESYON GEÇİRDİĞİMİ VE YAZACAĞI İLACI EN AZ 1 YIL KULLANMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
BAŞLANGIÇTA DOKTORUMUN KULLANMAMI YAZDIĞI İLK HAFTA 1X75mg İLE BAŞLAYIP İKİNCİ HAFTASINDA 2X75mg OLARAK DEVAM ETTİM.SONRASINDA 1X150mg. OLARAK 1,5 YILDIR KULLANMAKTAYIM. ŞİMDİ NASILIM, BİRAZ DAHA REALİST OLMAYA BAŞLADIM, AŞIRI DUYGUSAL VE VİCDANLIYDIM, ŞİMDİ KENDİME ÇOK HAKSIZLIK ETMEMEM GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM. AŞIRI AGRESİFLİĞİM AZALDI SAMAN ALEVİ GİBİYİM, SİGARAYI BİRAZ ÇOĞALTTIM ( AMA BU İLAÇ YÜZÜNDEN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM ) NE KİLO ALDIM NEDE ZAYIFLADIM. SON ZAMANLARDA SABAHLARI UYANMAKTA BİRAZ ZORLANIYORUM, ALARM ÇALIYOR UYANIYORUM, SAATE BAKIYORUM, HA TAMAM DİYORUM AMA KALKMAM GEREKTİĞİNİN FARKINA VARAMIYORUM GİBİ BİRŞEY. ( ANLATMASI ZOR BİR DURUM ) BU YÜZDEN İŞE GEÇ KALABİLİYORUM. DUYGU DURUMUMA GELİNCE, DÜNYA YANSA, KIYAMET KOPSA UMURUMDA BİLE DEĞİL. NE OLACAKSA OLUR. BEN ELİMDEN GELDİĞİNCE DOĞRU HAREKET ETMEYE VE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM. OLMUYORSA OLMUYORDUR. NAPAYIM YANİ...
KULLANMAYI AKSATMAZSAM BENDEKİ YAN ETKİLERİ NELER:
1-LİBİDOYU DÜŞÜRÜYOR. ( YANİ CİNSEL İLİŞKİ İSTEĞİM OLMUYOR, AMA CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA SIKINTIM OLMUYOR )
2- BAŞKA BİR SIKINTI YAŞAMADIM

KULLANMAYI AKSATIRSAM BENDEKİ YAN ETKİLERİ NELER: ( 1 GÜNLÜK AKSATMA DIŞINA ÇIKMADIM )
1-BAŞIMI HER HANGİ BİR TARAFA ÇEVİRİRSEM, BİRŞEYLER BEYNİMİ İÇTEN KASIYOR GİBİ OLUYOR. ( BAŞ DÖNMESİ FALAN DEĞİL )
2-SEBEBİ BELLİ OLMAYAN BİR HUZURSUZLUK BAŞLIYOR.
3-HAFİF BİR PANİK YAŞATIYOR.

ŞİMDİLİK BUNLARIN DIŞINDA BİR SIKINTIM OLMADI. DOKTORUMDA ZATEN KULLANMAZSAM BULANTI, KUSMA HATTA BAYGINLIK BİLE GEÇİREBİLECEĞİMİ SÖYLEMİŞTİ.
BU YAKINLARDA DOKTORUMLA GÖRÜŞÜP ONUNDA ONAYINI ALIP, YAVAŞ YAVAŞ OLMASI GEREKEN ŞEKİL NEYSE O ŞEKİLDE İLACI BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM.
TÜM ARKADAŞLARIMA ACİL ŞİFA DİLERİM, PSİKOLOJİK SORUNLARI AŞMAK GERÇEKTEN KOLAY DEĞİL, HER ŞEYDEN ÖNCE İLK TEDAVİ KENDİMİZDE BAŞLAR....
SAYGILARIMLA;
Teoman ERTOK

BeyZade
20-12-2012, 04:38 PM
efexoru bırakmanın kendimce bir yolunu kullanıyorum :... bilim dunyasında ilk ve tek :D yoğun nefes egzersizleri ile bırakmak mümkün. üç gündür uyguluyorum hafif baş dönmesi dışında bir sorun yaşamıyorum günlük hayatımda...

freegen
20-12-2012, 04:39 PM
Değerli kardeşim depresif_99 , çok geçmiş olsun, öncelikle bilinçli bir insansın tebrik ederim, çok doğru şeyler yazmışsınız. Yazdıklarınıza kelimesi kelimesine aynen katılıyorum. Konu ile ilgili daha fazla bir şey söylemek abartı olur.
Tekrar Allah tan acil ve kalıcı şifalar diliyorum.

ruhsuz_birisi
20-12-2012, 04:55 PM
Bende eş değeri olan venegis 150 mg kullanıyorum.Dün içmedim ilacımı ve bugün yan etkiler dolayısıyla tekrar kullanmak zorunda kaldım.Alkol sorunum yüzünden arada sırada aksatıyorum ilacı.Kullanmadığım zaman ilk gün birşey olmuyor ancak ikinci güne girdiğimde çok değişik haller oluyor.Bundan dolayı da daha önce keşke haberim olsaydı da hiç başlamasaydım ilaca diyorum.

DIABLO
20-12-2012, 05:01 PM
Bende eş değeri olan venegis 150 mg kullanıyorum.Dün içmedim ilacımı ve bugün yan etkiler dolayısıyla tekrar kullanmak zorunda kaldım.Alkol sorunum yüzünden arada sırada aksatıyorum ilacı.Kullanmadığım zaman ilk gün birşey olmuyor ancak ikinci güne girdiğimde çok değişik haller oluyor.Bundan dolayı da daha önce keşke haberim olsaydı da hiç başlamasaydım ilaca diyorum.

alkol alsanda ilacı iç aksatma;biraz karaciğere zarar verebilir ve alkol venegis in yan etkilerini arttırabilir ama ilacını aksatma arkadaşım:)

manyakk
09-01-2013, 03:53 PM
Efexor bende kullanıyorum bi bırakim dedim maske çizgifilmi gibi oldum kendimde değildim:DŞimdi azalta azalta bırakıyorum hiç bi faydasınıda görmedim 7 aydır abilify la kullanıyorum abilify gerçekten çok iyi geldi.

grabesmond
10-01-2013, 09:43 PM
benim de doz artışı oldu artık 75+37,5 mg kullanıyorum. başta iyi geliyor, bir süre sonra etkisini yitiriyor ne yapacağımı bilmiyorum, bu daha ne kadar böyle sürüp gidecek? bir de bırakması var...

Keçiçkul
24-01-2013, 09:27 PM
6 yıldır panik bozukluk hastasıyım ilk 4 yılı ilaçsız idare etmeyi başardım ancak 4 yılın sonunda Doktora gittim doktorum Lustral ve Tranko Buskas'ı yazdı tranko buskasın üstünde bağlımlık yapabilir yazısı yazıyordu bende 2 3 tane kullandıktan sonra o ilacı bıraktım ancak Lustral'e devam ettim. 2. kutunun sonunda lustrali de doktora gitmeden kendi kararımla bıraktım. belki de hayatımda yaptığım en büyük hata hafif uyuşukluk dışında yan etkisini görmedim ama 1 sene içinde panik ataklar ara ara yoklamaya devam etti beni özellikle bu sene ve gene özellikle sına dönemlerimde dayanılmayacak derecede sıkıntı yerinde duramama ateş basması gibi sorunlarla karşılaştım ve ailem de yanımda yoktu ne yapacağımı şaşırdım ve gene bir psikiyatriste başvurdum. Doktor bu sefer de paxill isimli ilacı verdi ilk dört gün yarım sonra tama geçecektim ve sınav dönemimdide uyuşukluk hissi yaptı iştahımı kesti ama en önemlisi gece uykularımı böldü bir iki saatlik uykudan bir bunalımla kalkıyordum ve sabaha kadar o sıkıntı geçmiyordu o kadar kötü oldum ki 5. günde ilacı bırakıp son sınavımada girmeyip ailemin yanına geldim burda bir kaç gün sakin geçirdim ve annemin isteiğiyle burda da bir psikiyatriste gittim başımdan geçen bütün tedavi sürecini anlattım bu doktor da sabahları efexor akşamları içinde remeron adlı ilacı verdi ilaçlarımı doktordan çıktığımda hemen aldım ve akşamınada remeronu yuttum yutmamdan kısa bir süre sonra kendimi nereye atacağımı bilemedim öyle bir uyku bastı sürüne sürüne yatağıma gittim ve sabahta kafamı yastıktan kaldıramadım sonra kendi kendime öğrenciyim ve çoğu dersim sabah erken böyle gitmez dedim ve bu ilacı kullanmayı bıraktım efexor u kullansam yeter dedim efexor da uyuşukluk baş dönmesi gibi yan etkiler yaptı ama en önemlisi bu da paxill gbi gece uykularımı bölüyordu hakkında yazılanları okuyayım dedim ve bu siteyi gördüm ve şu an ne yapacağımı bilmiyorum salı günü kullanmaya başladım çarşamba içtim bu gün almadım miğdem bulanıyor nabzım şiddetli atıyor etrafıma alık alık bakıyorum ve ağzımda da bir acımsı his var geçen her gün aleyhime işliyor 15 gün sonra okulum başlıycak ve ben ailemin yanından ayrılıcam 6 yıldır panik ataklarla uğraşmaktan bıktım daha 19 yaşımda hayatım zindana döndü bundan kurtulmak istesem de ilaçlara bağımlı olmakta istemiyorum ve sonumu iyi de görmüyorum allah hepimizin yardımcısı olsun

biriki
28-01-2013, 05:28 PM
Merhaba Arkadaşlar, Ben 3 aydır efexor kullanıyorum ilk hafta 75 ile başladım şuan sabah 75 akşam 150mg olmak üzere günde iki kez kullanıyorum. ilacı düzenli kullanmadığım zaman yada ara verdiğim günlerim berbat geçiyor. Knedimi gün içerisinde kaybediyorum tanıyamıyorum, sevdiğim sevmediğim yemek ve tüm ilgi alanlarım değişti, kontrolsüz sinirleniyorum etrafıma zarar veriyorum. zayıf biri olmama nazaran sinirlendiğim dklarda karşımdakini öldürebilecek şiddete ulaşabiliyorum kendimi zor sakinleştiriyorum 20 dk sürüyor. nefes darlıkları yaşıyorum, panik atagım oldugu için onuda sıksık yaşıyorum, geceleri kabus görüyorum gözüm açık halislasyon lar görüyorum aşırı terleme ve iştah azalması var, hassaiyetim arttı, ışığa bakamıyorum yorgunluk ve uyuşukluk, miğde bulantısı,baş dönmesi,kulak çınlaması kısaca yan etkilerinin çogunu hatta hemen hemen hepsini yaşıyorum. bırakmaya çalıştım 15 günde dünyam tersine döndü hiç bir prblem yokken çıldırıyorum. Ne yapıcağımı bilemiyorum. sürekli aklımdan intihar ve şiddet götüntüleri geçiyor durum şudur ki bu beni korkutmuyor heycanlandırıyor. kolumu ince ince ziletle kesmek istiyorum rüyalarıma giriyor manyak gibi hafızama işledi. tabiykide böyle bişey yapayacağım ama yapmak içinde içim çok zorluyo noluyo yaa bana... geçen arkdaşımı itekledim kafası duvara çarptı ve bu çok hoşuma gitti kendimden korkuyorumm :(

porselen
28-01-2013, 08:08 PM
bunları mutlaka doktoruna anlatmalısın. muhtemelen ilacını değiştirecektir. efexorun saldırganlık intihar, şiddet eğilimi ve sabırsızlık yaptığı oluyor zaten belli ölçüde. ama senin bünyen biraz fazla etkilenmiş. mutlaka doktorunla konuş.

biriki
28-01-2013, 08:49 PM
Haftada bir kez terapiye gidiyorum yarın görüşmem var burdaki paylaşımları okuyunca biraz tedirgin oldum. kesinlikle yarın bu durumdan bahsedicem. bu gibi yan etkileri var neden doktorlar bu tür yan etiler yapabileceğini hastayla paylaşmıyor ki. iletişimden uzak ve bunlardan haberi olman insanlar bu kullandıkları ilaçların yan etkilerini fark etmeyip çok tehlikeli durumlarda kalabilirler :S

bayraktaro
21-03-2013, 03:33 PM
Merhaba Arkadaşlar;

Bu konu başlığı altındaki yazıları baştan sona okudum. Geçmişim, birçok duygu ve düşüncelerim gitti geldi. Tecrübelerimi de gözden geçirdikten sonra, aslında hepimizin yaşadıklarının aşağı yukarı aynı olduğunu gördüm. Yaşamın bizim istediğimiz gibi ne toz pembe, ne de aşırı kötü olduğunu düşünmeden sizinle bilgilenme aşamamı paylaşmak istedim.
38 yaşındayım, evliyim, 4 yaşında bir oğlum var. 3 yıldır Efexor xr 150 mg kullanıyorum. Hastalık konusunda eskilerden sayılırım. 19 yaşında ve üniversite 1. sınıfta, ailemden ilk ciddi ayrılmam ile nükseden bir hastalık olarak başlamış ve beni bu güne getirmiştir.
İlk sizin yaşadığınız tüm kaygıları ve sıkıntıları acı da olsam öğrendim. 19 yaşında ilk rahatsızlandığımda, hastalığı kabullenmem çok zor oldu. Vücudumdaki fiziksel tepkiler nedeniyle, çareyi başka doktorlarda aradım. 1,5 yıl boyunca; Kalp, akciğer, dahiliye, nöroloji, beyin cerrahi v.b. birçok uzmanlıkta aradım, olmadı. Bir sürü acil servislerde gezdim, olmadı. Ara sıra psikiyatri doktoruna da gittim. Onlar hiç bilmediğim antidepresan ve diğer grup ilaçlar verdiler. Onları önce bilinçsiz kullandım. Kimilerini, kafama göre iyileştim diyerek aniden bıraktım. Kimilerini, sıkıntım arttı diye doktorumun dediğinden fazla aldım. Bu şekilde gide - gele... En sonunda rahatsızlığımın bir psikiyatrik bir rahatsızlık olduğunu kabullendim ve 1994'de psikiyatri kliniğine yattım. İlk hedefim; düzenli bir doktor ve ilaç kullanmak oldu. Bu süre zarfında hayatıma ve Düzenli doktor tedavisi ve ilaç tedavisine devam ettim. Duruma göre, bazen doktorum değişti ya da ben değiştirdim. Bir sürü ilaçları da değiştirmek zorunda kaldım. İlaçların prospektüsünü okuyunca; ilaçlardan çok korktum. Bırakmak istedim. Öğrendim ki; bu tür ilaçlara ilk başlamada ve bırakmada sorunlar oluyormuş. İlk 15 gün yan etkileri fazla olup, daha sonraki günlerde yan etkilerinin gittikçe azaldığını öğrendim. Doktor kontrolünde bir dönem bıraktım da, hem de azaltarak.. Bırakmanın ilk başlarında yan etkilerinin artacağını da öğrendim. Bir süre (2 - 3 ay gibi) ilaçsız bir dönemim oldu. Olmadı, sorunlarım tekrar geri geldi ve doktor kontrolü ile ilaçlara tekrar geri döndüm. Doktor kontrolü dışında bu tür ilaçların bırakılamayacağını da öğrendim.
Üniversiteyi bitirdim. Yüksek lisansa başladım. Şehir değiştirmek ve doktor değiştirmek zorunda kaldım. Ailemden ayrı olarak yaşanabileceğini öğrendim. Psikoterapi tedavisinin, ilaç kadar önemli olduğunu da öğrendim. Kilo gibi bir sorun oluştu. 68 kg ile başladığım bu mücadelede, 92 kg'a kadar çıktım. Cinsel isteksizliklerim oldu. Kilomun artması beni mutsuz etmeye başladı. Bende sizler gibi, yan etkileri ve vücut tepkilerimi çok takar oldum. Bir sürü kitaplarda araştırmalar yaptım. öğrendim ki, vücudun ve psikolojik yapınla fazla ilgilenmenin çok sağlıklı olmadığını öğrendim. Bu tür rahatsızlıkları duymamaya ve yaşama devam etmenin daha önemli olduğunu öğrendim. İşin genetik yapısının ve çocuklukta yaşanan sorunların da bunlara etken olduğunu öğrendim. Annem, ben bildim bileli depresyon hastasıdır, doktor kontrolleri ve ilaç kullanır.
Yüksek lisansı bitirdim. Askere gittim. İş buldum, evlendim ve çocuğum oldu. 10 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Ama, doktor tedavilerini aksatmamaya özen gösterdim. Doktorum, efexor'ün zor bir ilaç olduğunu; bırakma aşamasında sorunlar yaşayabileceğimi bildirdi. Hastalığımın, tamamıyla iyileşme konusunda garanti veremeyeceğini, zamanın ne göstereceğinin bilinmediğini bildirdi. Ömür boyu da ilaçla yaşayabileceğimi bildirdi. Bir dönem iyileşir gibi olsam da, ileri de tekrar nüksetme durumunun olabileceğini bildirdi. İlaç ve doktor tedavisinin bir yere kadar olduğunu ve asıl iyileşmemin kendi çabamla olacağını bildirdi.
Sonuç olarak; Efexor'ü kullanmaya devam ediyorum ve doktorumun dediğine göre bir süre daha devam edeceğim. Psikiyatri ve ilaçları konusunda birçok olumsuz yazılar da gördüm. Belki, bu yazılanlar doğru da olabilir. İşin içinde para olan konulara karşı hep güvensiz bir yapım olduğu için, belki de bir oyunun içindeyiz. Ama diyorum ki; zor bir çocukluk geçirdim. Sorunlu bir anneye sahibim. Beyindeki kimyasal bozulmalar kolay oluşmadı. Beynin kimyasal yapılarının da düzelmesi o kadar kolay değil. Konuştuğum insan, bir doktor. Kendi konusunda uzman bir insan, mutlaka benim göremediğim bir yerleri görmüştür diyor ve biraz bu zor ortamda ona da güvenmenin iyi olacağı düşüncesindeyim. Yaşım oldu 38.. Galiba; ilaçları, doktoru ve vücut tepkilerimi fazla önemsemeyip; yaşamın diğer kısımlarına ve Hayatıma Bir Düzen getirmenin zamanının geldiğine inanıyorum.

Hepinize de sağlıklı şifalar diliyorum.

kusursuzhayat
05-04-2013, 12:39 AM
bana da dr 3 gün evvel yazdı burada yazılanları okudum, çekindim, kullanmadım.o kadar zor mu oluyor bu ilacı bırakmak

kayıp 00
05-04-2013, 12:52 AM
bana da dr 3 gün evvel yazdı burada yazılanları okudum, çekindim, kullanmadım.o kadar zor mu oluyor bu ilacı bırakmak

ben bırakmadım ama ara verdiğimde de belirtilen şeylerin hiç biri başıma gelmedi.. bünyeden bünyeye farklılık gösteriyor sanırım..

kusursuzhayat
05-04-2013, 12:58 AM
ben bırakmadım ama ara verdiğimde de belirtilen şeylerin hiç biri başıma gelmedi.. bünyeden bünyeye farklılık gösteriyor sanırım..
cipralex kullanıyordum kendi başıma azaltarak bıraktım.Sonrasında 4-5 ay hiç ilaç içmedim iyi gidiyordu, ta ki bir gece göğsümde yanma hissi ile 3:00 da uyanana kadar.durumum sonraları çok ağırlaştı.Kendi başıma cipralexe başladım biraz düzelir gibi oldu geçmedi.DR gittim bu ilaç tek başına sana yetmiyor dedi.remeron+ efexor yazdı.Ben de kullananlar nasıl tecrübe etmiş diye bakam dedim :) baktım pek iç açıcı şeyler yazmamışlar ben de sadece remeronu kullandım yani remeron + cipralex.Çok güzel oldu :) 3 gündür rahat uyuyorum çok zayıftım iştahı da açtı :)

RawSecurity
05-04-2013, 07:13 PM
Şizofrenilerin yaşadıklarını anlamak pekte kolay olmaz fakat onların ne hissettikleri konusuna gelirsek şüphesiz sizde hissediceksiniz..

( NOT: Çok güçlü duygulara hükmeden sinyaller vardır ! Bağımlılık yaratabilir.)

Delsydian Trip For Youtube (http://www.youtube.com/watch?v=fdzeu8OvIWo)

Delsydian Mp3 Download (20.72Mb - 320Kbps Original) (http://www.mediafire.com/?eqelajiacjue6vq)

Tarzı PsyTrance'dır.
Gündelik sıkıntı ve dertlerinizi yok eder.
Büyüleyici bir etki bırakır.
Uyuşturucu ile birlikte alınmaması gerekir ! Aksi halde heroin kadar bağımlılık yapar çünkü o kafayı bir kez daha yaşamak için "evde satılacak ne var acaba" tribine girebilirsiniz.
Yanlızlık acısında bile aklınıza cinleri getirir ve telafi eder.
Eroin haricinde psikolojik bağımlılık yaratan drugları (madde veya ilaçları) zamanla etkisiz hale getirir.
İnanın manevi hastalıkların merhemi gibi eğer konsantreli dinlerseniz aşk acısı gibi kuru geyiklerle başa çıkarsınız.
Dinledikçe diğer tüm salakça müziklerden tiksinirsiniz. (Türk pop, slow, arabesk vb..)
Arabesk müziklerinin vermiş olduğu sıkıntı ile lütfen yanlış algılanmasın.Bu tarz müzikler büyüleyici etkiye sahip olduğu için kendinizi herşeyden üstün görmenizi ve bazı zor kararları daha kolaylaştırmanızı sağlar.
Korku verebilir ve eğer korku veriyorsa daha iyidir.Çünkü korkmak insanı diğer dertlerini geçici bir süre unutturur.
Sıradanlığı ve sıradan yaşam tarzını değiştirir.

birdelininbabatomisi
30-04-2013, 05:19 PM
Merhaba Arkadaşlar;

Bu konu başlığı altındaki yazıları baştan sona okudum. Geçmişim, birçok duygu ve düşüncelerim gitti geldi. Tecrübelerimi de gözden geçirdikten sonra, aslında hepimizin yaşadıklarının aşağı yukarı aynı olduğunu gördüm. Yaşamın bizim istediğimiz gibi ne toz pembe, ne de aşırı kötü olduğunu düşünmeden sizinle bilgilenme aşamamı paylaşmak istedim.
38 yaşındayım, evliyim, 4 yaşında bir oğlum var. 3 yıldır Efexor xr 150 mg kullanıyorum. Hastalık konusunda eskilerden sayılırım. 19 yaşında ve üniversite 1. sınıfta, ailemden ilk ciddi ayrılmam ile nükseden bir hastalık olarak başlamış ve beni bu güne getirmiştir.
İlk sizin yaşadığınız tüm kaygıları ve sıkıntıları acı da olsam öğrendim. 19 yaşında ilk rahatsızlandığımda, hastalığı kabullenmem çok zor oldu. Vücudumdaki fiziksel tepkiler nedeniyle, çareyi başka doktorlarda aradım. 1,5 yıl boyunca; Kalp, akciğer, dahiliye, nöroloji, beyin cerrahi v.b. birçok uzmanlıkta aradım, olmadı. Bir sürü acil servislerde gezdim, olmadı. Ara sıra psikiyatri doktoruna da gittim. Onlar hiç bilmediğim antidepresan ve diğer grup ilaçlar verdiler. Onları önce bilinçsiz kullandım. Kimilerini, kafama göre iyileştim diyerek aniden bıraktım. Kimilerini, sıkıntım arttı diye doktorumun dediğinden fazla aldım. Bu şekilde gide - gele... En sonunda rahatsızlığımın bir psikiyatrik bir rahatsızlık olduğunu kabullendim ve 1994'de psikiyatri kliniğine yattım. İlk hedefim; düzenli bir doktor ve ilaç kullanmak oldu. Bu süre zarfında hayatıma ve Düzenli doktor tedavisi ve ilaç tedavisine devam ettim. Duruma göre, bazen doktorum değişti ya da ben değiştirdim. Bir sürü ilaçları da değiştirmek zorunda kaldım. İlaçların prospektüsünü okuyunca; ilaçlardan çok korktum. Bırakmak istedim. Öğrendim ki; bu tür ilaçlara ilk başlamada ve bırakmada sorunlar oluyormuş. İlk 15 gün yan etkileri fazla olup, daha sonraki günlerde yan etkilerinin gittikçe azaldığını öğrendim. Doktor kontrolünde bir dönem bıraktım da, hem de azaltarak.. Bırakmanın ilk başlarında yan etkilerinin artacağını da öğrendim. Bir süre (2 - 3 ay gibi) ilaçsız bir dönemim oldu. Olmadı, sorunlarım tekrar geri geldi ve doktor kontrolü ile ilaçlara tekrar geri döndüm. Doktor kontrolü dışında bu tür ilaçların bırakılamayacağını da öğrendim.
Üniversiteyi bitirdim. Yüksek lisansa başladım. Şehir değiştirmek ve doktor değiştirmek zorunda kaldım. Ailemden ayrı olarak yaşanabileceğini öğrendim. Psikoterapi tedavisinin, ilaç kadar önemli olduğunu da öğrendim. Kilo gibi bir sorun oluştu. 68 kg ile başladığım bu mücadelede, 92 kg'a kadar çıktım. Cinsel isteksizliklerim oldu. Kilomun artması beni mutsuz etmeye başladı. Bende sizler gibi, yan etkileri ve vücut tepkilerimi çok takar oldum. Bir sürü kitaplarda araştırmalar yaptım. öğrendim ki, vücudun ve psikolojik yapınla fazla ilgilenmenin çok sağlıklı olmadığını öğrendim. Bu tür rahatsızlıkları duymamaya ve yaşama devam etmenin daha önemli olduğunu öğrendim. İşin genetik yapısının ve çocuklukta yaşanan sorunların da bunlara etken olduğunu öğrendim. Annem, ben bildim bileli depresyon hastasıdır, doktor kontrolleri ve ilaç kullanır.
Yüksek lisansı bitirdim. Askere gittim. İş buldum, evlendim ve çocuğum oldu. 10 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Ama, doktor tedavilerini aksatmamaya özen gösterdim. Doktorum, efexor'ün zor bir ilaç olduğunu; bırakma aşamasında sorunlar yaşayabileceğimi bildirdi. Hastalığımın, tamamıyla iyileşme konusunda garanti veremeyeceğini, zamanın ne göstereceğinin bilinmediğini bildirdi. Ömür boyu da ilaçla yaşayabileceğimi bildirdi. Bir dönem iyileşir gibi olsam da, ileri de tekrar nüksetme durumunun olabileceğini bildirdi. İlaç ve doktor tedavisinin bir yere kadar olduğunu ve asıl iyileşmemin kendi çabamla olacağını bildirdi.
Sonuç olarak; Efexor'ü kullanmaya devam ediyorum ve doktorumun dediğine göre bir süre daha devam edeceğim. Psikiyatri ve ilaçları konusunda birçok olumsuz yazılar da gördüm. Belki, bu yazılanlar doğru da olabilir. İşin içinde para olan konulara karşı hep güvensiz bir yapım olduğu için, belki de bir oyunun içindeyiz. Ama diyorum ki; zor bir çocukluk geçirdim. Sorunlu bir anneye sahibim. Beyindeki kimyasal bozulmalar kolay oluşmadı. Beynin kimyasal yapılarının da düzelmesi o kadar kolay değil. Konuştuğum insan, bir doktor. Kendi konusunda uzman bir insan, mutlaka benim göremediğim bir yerleri görmüştür diyor ve biraz bu zor ortamda ona da güvenmenin iyi olacağı düşüncesindeyim. Yaşım oldu 38.. Galiba; ilaçları, doktoru ve vücut tepkilerimi fazla önemsemeyip; yaşamın diğer kısımlarına ve Hayatıma Bir Düzen getirmenin zamanının geldiğine inanıyorum.

Hepinize de sağlıklı şifalar diliyorum.

Bende benzer problemleri yaşadım. Efexor kullanıyorum. Bazen sıkıntılı bazende sakinim. İlaçların etkilerini ve yan etkilerini uzun süre kullanınca anlayabiliyorsunuz. Bence ilaç kullanmak kötü değil. Mesela başka bir rahatsızlığım için ömür boyu ilaç kullanmak zorundayım. Ne yapayım ilacı bırakıp hastamı olayım. Tabiki değil. İyi olduğun sürece problem değil. Doktorunuzunda söylediği gibi. Ömür boyu bu ilaçlarla yaşasam ne olacak önemli olan sağlığım hatta bedensel sağlık kadar belkide dahada önemli ruh sağlığım olduktan sonra. Problem değil kanaatimce. Saygılar.

Çaresizhasta
21-05-2013, 12:03 PM
Ben 15 senedir antidepresan hapları kullanıyorum.Şuan 36 yaşındayım.Bu hastalığa 18 yaşında yakalandım.3 sene psikiyatriye gitmedim.kendi başıma belki geçer diye uğraştım.Sonra hastalığım iyice artınca psikiyatriye gittim.Obsesif takıntı hastalığı olarak teşhis koydular bana.İlk önce farklı farklı antidepresan ilaçları vermeye başladılar.Beni kobay gibi kullandılar.En sonunda anafranil verdiler,hastalığımı tam geçirmese de biraz hafifletmişti.2 yıl anafranil kullandım.Ama yinede sinir krizlerim devam ediyordu.Anafranile başladığımda kucağımda 7 aylık bebeğim vardı.Uyursam bebeğime bakamam diye hep ağlıyordum.2. bebeğime hamile kaldım sonra anafranili bıraktım.1 yıl kullanmadım.Doğum yaptıktan sonra tekrar hastalandım.Sonra ünlü bir profosöre gittim.Rustural kullanmaya başladım.Sonralardan birsürü ilaç vermeye başladılar.10 senedir paxil kullanıyorum.Ama gene hastayım.Düne kadar rivotril,welbutrin,lamictal,trankobuskas içiyordum.Dün başka bir doktora gittim.Haplarımı değiştirdi tamamen.Özellikle rivotril denen ilacın uyuşturucu olduğunu eski doktorumun beni ilaç bağımlısı yaptığını söyledi.Efexor'u kullanmamı uygun gördü yanına ek olarak lamictal 200 ml ve abizol diye bir hap verdi.Fakat efexoru içmeye korkuyorum tüm yorumları neredeyse okudum.Bzı kişiler kilo yaptığını söyledi.Bazı kişiler ise fayda göremediğini söylemiş.Bırakması çok güç olduğunu da duydum.Doktorum eğer bunları bırakırsam hastaneye yatacağımı söyledi ve en büyük korkum bir hastaneye yatmak.Çünkü daha önce 10 gün yatmıştım.Hastaneye yatmadan önce kendimi iyi hissediyordum sonra hamile kaldım bir doktor çocuğumun sakat olacağını söyledi.Bunalıma girdim delirme durumuna gelmiştim.Ama çocuğumu aldırmamakta kararlıydım.Sigarada içiyordum ve çocuğuma birşey olacak diye çok korkuyordum.Bu yüzden hastanede yattım.Elektro şok tedavisi gördüm.Ama fazla işe yaramadı.Çocuklarım perişan oldu.Şimdi bebeğim 4 yaşında sapasağlam,çok da akıllı bir çocuk.Şimdi tekrar hastaneye yatmak istemiyorum.Çocuklarımı bırakmakta istemiyorum.Doktor dediğine göre bugünden itibaren kullanmam gerek ama bu yazıları okuduktan sonra biraz korktum.Yarın başlayacağım.Çok endişeliyim arkadaşlar daha çok hasta olmaktan korkuyorum.Bana göre en acısı akıl hastası olmak.Eğer bunalımdaysan tüm vücut fonksiyonların duruyor.
Allah size de bana da ve bu hastalığı yaşayan tüm kardeşlerimizede acil şifalar vermesini diliyorum.Yorumlarınızı bekliyorum.

bayraktar89
30-08-2013, 04:07 PM
Merhaba Arkadaşlar, Ben 3 aydır efexor kullanıyorum ilk hafta 75 ile başladım şuan sabah 75 akşam 150mg olmak üzere günde iki kez kullanıyorum. ilacı düzenli kullanmadığım zaman yada ara verdiğim günlerim berbat geçiyor. Knedimi gün içerisinde kaybediyorum tanıyamıyorum, sevdiğim sevmediğim yemek ve tüm ilgi alanlarım değişti, kontrolsüz sinirleniyorum etrafıma zarar veriyorum. zayıf biri olmama nazaran sinirlendiğim dklarda karşımdakini öldürebilecek şiddete ulaşabiliyorum kendimi zor sakinleştiriyorum 20 dk sürüyor. nefes darlıkları yaşıyorum, panik atagım oldugu için onuda sıksık yaşıyorum, geceleri kabus görüyorum gözüm açık halislasyon lar görüyorum aşırı terleme ve iştah azalması var, hassaiyetim arttı, ışığa bakamıyorum yorgunluk ve uyuşukluk, miğde bulantısı,baş dönmesi,kulak çınlaması kısaca yan etkilerinin çogunu hatta hemen hemen hepsini yaşıyorum. bırakmaya çalıştım 15 günde dünyam tersine döndü hiç bir prblem yokken çıldırıyorum. Ne yapıcağımı bilemiyorum. sürekli aklımdan intihar ve şiddet götüntüleri geçiyor durum şudur ki bu beni korkutmuyor heycanlandırıyor. kolumu ince ince ziletle kesmek istiyorum rüyalarıma giriyor manyak gibi hafızama işledi. tabiykide böyle bişey yapayacağım ama yapmak içinde içim çok zorluyo noluyo yaa bana... geçen arkdaşımı itekledim kafası duvara çarptı ve bu çok hoşuma gitti kendimden korkuyorumm :(

sendeki belirtiler psikoz belirtileri efexor ne alaka anlamadım .bence sen en yakın zamanda doktora durumu anlat.

gizemli77
25-02-2014, 05:00 AM
ocam merhaba,bir anlık yaşadığım şeyi anlatırken bayağı zorlanacağım.Saat sabah 5 civarı ben anımsamıyorum. Hanımın anlatmasına göre,canlı hayvanı boğazlarcasına bir sesle uyanmışım.Bu bayağı uzun sürmüş.Sonra hanımın tek kolunu sıkı sıkı yapışarak bir yere odaklanarak bağırmaya devam etmişim.Bunu yaparken de gözlerimde kendiliğinden dökülen gözyaşları oluşmuş.Sonradan komşuyla hastaneye gittim.Yapılan tahlillerde birşey çıkmadı.Sonrasında her uykuya dalışta aynı şekilde dolukarak ve ağlayarak uyanmaktayım.Hanım 10 senedir seni hiç böyle korku ve kaygı kendiğinden gözyaşı döktüğünü görmedim dedi.Hanımın her gözüne bakışta,bana yaşadığım durumum hatırlatıldığında ,aniden nefeste değişme, dolukma ve kendiliğinden gözyaşı gelmekte, vücudum kasılmakta,uyuşmakta ve soğuk suyun altına aniden girmiş gibi ürperti ve tüylerim diken diken olamakta.

Duru Nisan
28-02-2014, 08:10 PM
merhaba ..2 senede bu ilacı kullandım. içmediğimin 2 .günü kusma mide bulantısı hayata küsme vb yan etkiler yaşadım. arkadaşımın doktoruna çaresizce gittim. çaresizce diyorum çünkü birçok kez bırakmayı denedim olmadı. sonra doktoru bana dediki efexor azaltılarak ya da birden kesilerek bırakılmaz. beyni başka bir ilaçla desteklemek lazım. ZEDPREX diye bir ilac verdi 1 hafta kullan efexoru bırakıp dedi . sonra 1 hafta bu ilacı kullandım sadece zedprex.sonra hiçbişey almadım. efexoru bıraktım. ve imkansız gibi ama 1 aydır efexor içmiyorum. hafif bi baş dönmem oluyor bazen o da yorgunluktan diye düşünüyorum.size de yardımım dokunursa çok sevinirim kurtulalım şu ilaçlardan. iyi günler

kerub
07-03-2014, 10:00 PM
Ben bipolar oldğum için ilaç bırakmak gibi bir lüksüm yok. O nedenle venibaya devam :RpS_thumbsup: