PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : olgunlaşma nedir ?

17-05-2009, 09:26 PM
olgunlaşma nedir arkadaşlar?... olgunlaşmış insan ve olgunlaşmamış insan nasıl anlaşılır? olgunlaşmanın ölçümü nasıl yapılır? belli bir kişilik özellikleri var mıdır... olgunlaşmış insanın... veya olgunlaşmamış insanların neyine bakarak olgun olmadığı kanaatine varırız....

can79
17-05-2009, 09:36 PM
therapy emin değilim ama sanırım insanların neyi ne zaman ve nasıl yaşadığı onemli olunlaşmada..ne kadar erken haytatın içinde olursa insan ne kadar erken mucadele etmeye başlıyor ve kendi ayakları uzerinde durmaya çalışıosa okadar erken olgunlaşıyor insan..tabi bu benim nacizane şahsi fikrim...aslında çok olgun olmak ta ii değil be..her insanın içinde buyumemiş bir çocuk olmalı bence......

17-05-2009, 09:54 PM
therapy emin değilim ama sanırım insanların neyi ne zaman ve nasıl yaşadığı onemli olunlaşmada..ne kadar erken haytatın içinde olursa insan ne kadar erken mucadele etmeye başlıyor ve kendi ayakları uzerinde durmaya çalışıosa okadar erken olgunlaşıyor insan..tabi bu benim nacizane şahsi fikrim...aslında çok olgun olmak ta ii değil be..her insanın içinde buyumemiş bir çocuk olmalı bence......

fikirlerin gayet hoş... evet olgunlaşmış insanın ne zaman ne yapacağını bilmesi bir olgunluk ölçütüdür diye düşünüyorum... :D

çocukluk tarafının bulunmasıda dediğin gibi gerekli... kıymetli merhum denizli valimiz recep yazıcıoğlunu aklıma getirdin.... filmi vardı vali diye.... :D

17-05-2009, 10:03 PM
"olmak" haline geçebilmektir.
olmak; olduğu gibiliktir.
olduğu gibi olabilenlere biz olgunlaşmış diyoruz.
aslında bu "hamlık" ile aynı şeydir.
çünki, bir meyvenin ağacı çekirdeğindendir.(uzun zaman sonra akıllıca bir laf ettim ve sevdim bu lafı)

17-05-2009, 10:18 PM
"olmak" haline geçebilmektir.
olmak; olduğu gibiliktir.
olduğu gibi olabilenlere biz olgunlaşmış diyoruz.
aslında bu "hamlık" ile aynı şeydir.
çünki, bir meyvenin ağacı çekirdeğindendir.(uzun zaman sonra akıllıca bir laf ettim ve sevdim bu lafı)

olgunlaşmak olduğun gibi olmaktır.... hamlıkta olduğun gibi olmak olduğu için oda bir olgunlaşma örneğidir... :D etkili bir mana.... bunu bende sevdim :D

gülizar
18-05-2009, 12:50 AM
yaşamaktır,olgunlaşmak.

birde acıların insanı olgunlaştırdığı söylenir.buna katılabilirim.

görmektir,duymaktır ve en önemlisi anlamaktır.

yuko
18-05-2009, 01:38 AM
olgunluk neyi ne zaman yapacağını bilmektir....yani sazan olmamak.....

manikhanzade
18-05-2009, 02:15 AM
Olgunlaşmak tepkilerini kontrol etmektir.
akllının yettigince yol göstermektir
Aslın da hoşgörü ,karşındakini dinlemek anlamak ona yol göstermektir.
ve insanların arasın daki ilşkide arbulucu olmaktır.

sevgiler.
Manikhanzade

BUTU
18-05-2009, 02:38 AM
olgunlaşma nedir arkadaşlar?... olgunlaşmış insan ve olgunlaşmamış insan nasıl anlaşılır? olgunlaşmanın ölçümü nasıl yapılır? belli bir kişilik özellikleri var mıdır... olgunlaşmış insanın... veya olgunlaşmamış insanların neyine bakarak olgun olmadığı kanaatine varırız....olgunluk denen kavram zamanla oluşan bişeydir yaşanılan iyi yada kötü olan herşey bize birşeyler katar özellikle sıkıntı ve acılar :wink: zamanla oluşur sabırla pişen bikavramdır herşeyi olduğu gibi kabul etmektir bazen değiştirilebileceği birşeyi karşınızdaki değiştirmiyorsa olduğu gibi kabullenmektir olgunluk.karşımızdaki kişinin davranış şekline bakmadan konuşmalarıyla onun olgun bir insan olduğunu kestirmek mümkün en azından ben öyle yapıyorumduygu ve düşüncelerini net bir şekilde ortaya koyan bize biişeyler katan duygularını yaşayıp paylaşabilen insandır olgun kişi bunun tamterside olgun olmayan kişidir :wink:

greendream
18-05-2009, 03:53 AM
çağlayken kayısı olmak :wink:

18-05-2009, 11:06 AM
yaşamaktır,olgunlaşmak.

birde acıların insanı olgunlaştırdığı söylenir.buna katılabilirim.

görmektir,duymaktır ve en önemlisi anlamaktır.

yaşamaktır olgunlaşmak demişsin gülizar. peki herkes hayatı yaşıyor... herkes mi olgunlaşıyor ? yaşam olmadan olgunlaşma olmaz tamam.. haklısın bu noktada ama her yaşantı insana bir şeyler katıyor mu gerçekten. ?

acılar bir alarmdır diye düşünüyorum bende.... yanlış bir şeylerin varlığını bize acı bir tatla ikaz ederek söyler.... bu acıdan kurtulma cabarı içine girmemiz bize olgunluğun kapılarını açar. ama bu ikazı yanlış olarak algılayan insanlar da yok mu sence ?... ve acının ona fayda vermesi değilde onu tüketmesi durumu ile karşılaşan insanlar yokmudur dünyada.... ?

"görmektir" demişsin.... evet sana sonuna kadar katılıyorum.... göz ile görmekten ziyade akıl ve mantıkla görmek... sende bunu demek istedin biliyorum... "duymaktır" demişsin... evet eşya ve canlıların hali ile anlattıkları şeyleri duymak... çok güzel bir tema gerçekten... "anlamak" demişsin... evet anlamak... olduğu gibi anlamak... yanılsamalardan uzak bir şekilde anlamak.... tşk ederim... güzel noktalara değinmişsin...

iki soruma da cevap verirsen sevinirim.... :D

18-05-2009, 11:08 AM
olgunluk neyi ne zaman yapacağını bilmektir....yani sazan olmamak.....

evet yuko abla.... çok doğru bir nokta bu... neyi nasıl yapacağını bilmektir.... bu alanda kendini ne kadar üst seviyeye getirirsen o kadar olgunsun demektir.... yerinde davranmak.... yerine uygun konuşmak... yaniyerine uygun yaşamak yaşantıları....

18-05-2009, 11:16 AM
Olgunlaşmak tepkilerini kontrol etmektir.
akllının yettigince yol göstermektir
Aslın da hoşgörü ,karşındakini dinlemek anlamak ona yol göstermektir.
ve insanların arasın daki ilşkide arbulucu olmaktır.

sevgiler.
Manikhanzade

pese ablamın bizlere bıraktığı mirassın sen hanzade abla...

olgunlaşmak tepkilerini kontrol etmektir.... sana bu konuda hak vermemek için ciddi nedenlerimin olması gerekir... çok şükür sağlığım yerinde... ve sonuna kadar hak veriyorum bu konuda...

hoş görü demişsin... karşındakini anlayışla karşılamak.... bu bende eksik olan bir özellik... ama kazanmam gereken bir özellik...

yol göstermek noktasında da şöyle bir durum var abla.... ilkönce o yolu bizim gidip görmemiz gerekir... zararlı bir yolmudur değilmidir iyice anlamamız gerekir.... hayatta var olan her yolu incelemiş bir insan değilim.... ama geçtiğim ve emin olduğum yollarda var tabi... ve bu yolda bir rehber misyonunu üzerimde taşımak hakkımdır diye düşünüyorum... :D

arabulucu olmak.... yıkılan ilişkileri tamir etme çabası içine girmek.... olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalışmak.... yani yapıcı olmak.... evet abla dediğin gibi olgun bir insan yapıcı olma misyonunu üzerinde taşıyan bir insandır....

tşk ederim abla.... paylaşımların için... :D

18-05-2009, 11:25 AM
olgunluk denen kavram zamanla oluşan bişeydir yaşanılan iyi yada kötü olan herşey bize birşeyler katar özellikle sıkıntı ve acılar :wink: zamanla oluşur sabırla pişen bikavramdır herşeyi olduğu gibi kabul etmektir bazen değiştirilebileceği birşeyi karşınızdaki değiştirmiyorsa olduğu gibi kabullenmektir olgunluk. karşımızdaki kişinin davranış şekline bakmadan konuşmalarıyla onun olgun bir insan olduğunu kestirmek mümkün en azından ben öyle yapıyorumduygu ve düşüncelerini net bir şekilde ortaya koyan bize biişeyler katan duygularını yaşayıp paylaşabilen insandır olgun kişi bunun tamterside olgun olmayan kişidir :wink:

olgunluğun olması için zaman gerekir evet.... birde mevsimi vardır... olgunluğunu göstermenin mevsimidir.... ilk bakarda erik ağaçları erik verir.... erikler de yaza doğru olgunlaşır.... evet zaman ve mevsim çok manidar bir nokta... temas ettiğin için teşekkür ederim....

butu sana da aynı soruyu sorayım o zaman.... peki her acı ve olumsuz yaşantı insana bişey katar mı ?

sabır olgunlaşma ( pişme ) kavramının ateşidir dediğin gibi....

olumsuz şeylerin devam etmesini kabullenmek olgunluk mudur butu ? bu noktayı açar mısın biraz...

bize artı değerler katanlar olgun insanlardır demişsin.... yani elinden bir ürün çıkar olgun insanın... üretir.... ve bu ürettiği şey saf arıtılmış bir fayda sağlar insanlara.... bunun tam tersi insanlarda dediğin gibi olgun olmayan kişilerdir.....

tşk ederim butu.... aklıma takılan sorularımıda cevaplarsan tşk ederim... :D

18-05-2009, 11:26 AM
çağlayken kayısı olmak :wink:

benim bu yorumdan anladığım... tadımız tam kıvamına gelecek şekilde bir hale gelmemiz olgunlaşmadır... :D

18-05-2009, 05:35 PM
Therapy, olgunlaşmamış insan kavramını başlığımda ele alalım yazmışsın pm'den. Bu şekilde her konuyu çok geniş açabiliriz ama bunlar için isteğim, enerjim ve dahası şu an zamanım da yok.Bulduğum vakitte zaten kişisel olarak uğraştığım başka şeyler var, ama başlık üzerinde düşünmeye değer ve aslında bir ömürde devam eden bir süreç.Ne var ki şimdi senin pm'ni almadan yazdığım bir yazı vardı ve tavananna'nın başlığındaki tatsız muhabbetin sonunda yazdığın şeyle ilgili olsa da konuya bağlamadan başka bir başlıkta değineceğim.

18-05-2009, 06:12 PM
Therapy, olgunlaşmamış insan kavramını başlığımda ele alalım yazmışsın pm'den. Bu şekilde her konuyu çok geniş açabiliriz ama bunlar için isteğim, enerjim ve dahası şu an zamanım da yok.Bulduğum vakitte zaten kişisel olarak uğraştığım başka şeyler var, ama başlık üzerinde düşünmeye değer ve aslında bir ömürde devam eden bir süreç.Ne var ki şimdi senin pm'ni almadan yazdığım bir yazı vardı ve tavananna'nın başlığındaki tatsız muhabbetin sonunda yazdığın şeyle ilgili olsa da konuya bağlamadan başka bir başlıkta değineceğim.

bak viajante... şunu anlamanı istiyorum... sana cidden bir garazim ve fikirlerine karşı her hangi bir saygısızlığım yok.... ama benimle bire bir diyaloğa girerken benim hoş karşılamadığım kelimeleri içinde barındıryor olman aramızda iletişim kopukluğuna neden oluyor.... buda benim hassasiyetim kusura bakma artık.... benim yorumlarımın çarpıtılmış kısımları varsa ve bana bunu anlatmak istiyorsan sadece ifade tarzını değiştir yeter.... bunca kişi ile aram bozulmadan sevgi ve saygı içinde muhabbeti götürüyorken seninle bunu başaramamın tek sorumlusu ben olamam.... bende de hata yok mu... var kabul ediyorum var.

senden tek ricam muhalefet ederken imalara kaçar sözler kullanma ve benim değerlerime saldırma.... bunu başarabilirsin...

bir itiraf... senin fikirlerinin belli kısımlarınıda yanlış bulmadım.... :wink:

18-05-2009, 07:44 PM

bak viajante... şunu anlamanı istiyorum... sana cidden bir garazim ve fikirlerine karşı her hangi bir saygısızlığım yok.... ama benimle bire bir diyaloğa girerken benim hoş karşılamadığım kelimeleri içinde barındıryor olman aramızda iletişim kopukluğuna neden oluyor.... buda benim hassasiyetim kusura bakma artık.... benim yorumlarımın çarpıtılmış kısımları varsa ve bana bunu anlatmak istiyorsan sadece ifade tarzını değiştir yeter.... bunca kişi ile aram bozulmadan sevgi ve saygı içinde muhabbeti götürüyorken seninle bunu başaramamın tek sorumlusu ben olamam.... bende de hata yok mu... var kabul ediyorum var.

senden tek ricam muhalefet ederken imalara kaçar sözler kullanma ve benim değerlerime saldırma.... bunu başarabilirsin...

bir itiraf... senin fikirlerinin belli kısımlarınıda yanlış bulmadım.... :wink:

Therapy benimde aynı şekilde ne sana nede bu sitedeki başka birine (buna bonnie de dahil) bir antipatim yok.Açıkçası hiçbir zaman SF yaşamadım ama yaşayanların durumlarınıda iyi biliyorum.Çok yoğun anksiyete ve depresyon içine girdiğim dönemler oldu ve keşke bazı şeyleri çarpa çarpa öğrenmek durumunda olmasaydım ama bu durumun insan hayatını ne kadar zorlaştırdığını ve yanlış tedavinin nasıl kısır döngü yarattığını ve aynı zamanda hastalığı nasıl ilerlettiğini iyi bilirim.Mükemmel diyebileceğim kadar iyi bir çocukluğum oldu.Her zaman okulda yada sosyal çevremde çok yakın bir kaç dostum oldu ve bütün kalbimle hatırlıyorum her anı doya doya yaşadık.Gençliğimde aynı şekilde her konuda çok tatminkar geçti.Eğer beni bundan bir kaç yıl önce tanısaydın böyle bir duruma düştüğümü duyduğunda muhtemelen bunun olacağı son insan olduğumu düşünürdün.YAB de olup biten bir sürü şey vardır ve o da yoğun dönemlerinde toplumsal kaçınmayı getirir.SF' deki gibi endişe halinde değil belki ama durumlar anksiyeteyi azdırır.SF'de ayırıcı tanı zaten çocukluk döneminden gelen bir çekingen kişilik halinin olması ve bunun ilerlemesi, bunun dışında da başka bir şeyin olmamasıdır.YAB'de ise hayatın o döneme kadar nasıl geçmiş olursa olsun durum seyrettiğinde her türlü zorluğu getirir.Psikiyatride bazı semptomlar biraz fazla iç içe geçmiş olsa da ikisinde de ilaç tedavisi duyacağın noktalara geliyorsun.Gerçekten yalnızca bir defa bu konuya hakkını vererek girip her noktasına değinerek ele almış olsaydım bu konunun üzerinde soru işareti kalmazdı.Fakat çoğu zaman ilaç tedavisi gerektiren bir duruma yanlış bir yaklaşım geldiğinde bu fikri alan kişi adına üzülüyorum, çünkü kendine ne yaptığını bilmiyor.Genelde böyle durumlar ve fikirlerde ortalamanın üzerinde bir asabiyet sergiliyor olabilirim.Zaten yazılarımda eğer kişinin geçmişten gelen yanlış fikirleri var ve bunlarında doğruluğuna inanıyor, sorununuda bu teşkil ediyorsa terapi yardımcı olur diye defalarca değinmişimdir.Bir de ister sorunlar geçmişten gelip dallansın, ister hayatın herhangi bir dönemindeki yoğun stres yüzünden ortaya çıksın, isterse kendiliğinden olsun bu artık sözün bittiği ve terapinin o noktada iş görmeyeceği yerler var.Bunu defalarca açalım dedik ama ciddi şekilde ele almak için ciddi bir zaman ve konsantrasyon gerektiriyor çünkü çok alt durumlara ayrılıyor.Velhasıl kelam eğer sana karşı bir asabiyet sergilemişsem, insan ve doğası hakkında pek çok terapistten dahi daha fazla şey bilip yaşamıma oturttuğum bir dönemde depresyon ve anksiyeteye girebilmiş olmamdandır.Çünkü durumun doğası başkalaşıyor.İşte anahtar cümle bu.Birde bazen üslup farklılıkları olabiliyor, herhangi birine asla batmayacak olan bir cümle bir başkasına...Bu konular hakkında bir gün ben bahsettiğim uzun yazıyı yazdığımda konuşuruz.

18-05-2009, 08:03 PM
@ viajante

bak viajante bu yazının hiç bir cümlesi yanlış kanılarımın doğmasına neden olmadı... işte senden tek istediğim bu... ben sana her yazdığım mesajda aslında bunu ima etmeye çalışıyordum.... bana bu şekilde yaklaşma viajante diyordum....

bak şimdiki yazın ne kadar hoş ve ne kadar tatlı geldi bana.... işte bu şekilde bir tarz ile yaklaşsan zaten sorun kalmaz.... benim ömrüm sf ile geçti... çocukluğum depresyon ve sf arasında geldi geçti.... dibi bende gördüm viajante.... hemde uzun bir süre... ömrüm boyunca bu şekilde kalacağım yanılgısını taşıyarak... ama çok şükür her geçen gün azalıyor....

ilaçların gereksiz olduğunu sanmıyorum.... gayette gerekli.... terapiler hakkındaki fikrim bende işe yaradı... ama ilaçlar yaramadı... ama işe yaramayan hastalarda var... kimisi haplarla iyileşiyor kimisi terapilerle benim fikrim bu...

18-05-2009, 11:12 PM
olgunlaşma nedir arkadaşlar?... olgunlaşmış insan ve olgunlaşmamış insan nasıl anlaşılır? olgunlaşmanın ölçümü nasıl yapılır? belli bir kişilik özellikleri var mıdır... olgunlaşmış insanın... veya olgunlaşmamış insanların neyine bakarak olgun olmadığı kanaatine varırız....
armutta olgunlaşıyor insanın olgunlaşması farklı ise insana acı lazım yaşanmışlık ve bu yaşanmışlıklardan ders çıkaran sağlıklı bir zihin

18-05-2009, 11:17 PM
aksi takdirde aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliğin tanımı oluyor

mia
04-03-2011, 02:03 PM
kendini kontrol edebiliyorsan olgunlaşmışsın demektir