PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yüksek lisans-master yapmak isteyen ve bu konuda bilgililer

mehmetarslan
18-07-2007, 03:59 PM
:arrow: arkadaşlar ben psikoloji çıkışlı değilim eğitim fak.mezunuyum ama hayatımın geri kalanında pisikoloji ile ilgili birşeyler yapmak istiyorum özel bi üniversitede tezsiz yük lisans uygulamalı pisikoloji bölümü var.. sin ne düşünüyorsunuz bu bölümle ilgili doktora şansım olabilirmi..yada bu bölümü bitirdikten sonra neler yapabilirim..

cevaplarınız çok önemli.. saygılarımla..

daywalker45de
18-07-2007, 04:08 PM
ben matematik öğretmeniyim matematik alanından tezli yapmam lazım.

Siz tezsiz yazmışsınız sanırım o daha çok formasyon amaçlı eğitim için yapılıyor.Zaten eğitim mezunusunuz.

yani tam anlamadım o üniversitenin web adresini verirsen bişeyler söyleyebilirim.Hangi bölümden ne tür adaylar istiyorlar.
Doktora şartları zaten üni. sitesinde açıklanmıştır.

18-07-2007, 07:16 PM
lisans başka olup da yüksek lisans psikolojiden yapılırsa psikolog olunmaz herhalde, yoksa olunur mu, bu konuda fikri ya da bilgisi olan varsa cevap yazarsa çok iyi olur, bu konuyu ben de merak ediyorum...

18-07-2007, 07:29 PM
Sonra ne yapacaksın? Kendi alanın mı yoksa psikoloji mi? Bir dostum hep söyler: ne yapıyorsan en iyisini yap diye...

Hıı dersinki ben psikoloji konusunda doğuştan deneyimliyim diye o zaman yap yüksek lisansını alabiliyorsan sertifika filan al ve hayatını mutlu olacağını öngördüğün şekilde yaşa...

Ama istediğimizi yapmak gibi fazla lüksümüzün olmadığı ülkemizde şimdiye kadar olan bilgi birikimini arttırmak yönünde adım atarsan daha sağlıklı olur gibi...

Hayırlısı olsun... :wink:

18-07-2007, 07:36 PM
ENiGMaTiC, haklısın ülkemiz bazı idealleri gerçekleştirmek için uygun koşulları olan bir ülke değil, ben zaten lisansını okumadığım bir alanda yüksek lisans yapma cesaretini gösteremem, çünkü şu anda kendi alanımda yüksek lisans yapıyorum, 11 aydır tezle uğraşıyorum hasta oldum, sadece merak ettim acaba öyle sadece 2 yıl yüksek lisans yapı da psikolog olan var mı diye :wink:

daywalker45de
18-07-2007, 08:12 PM
Bazı lisans bölümlerinde psikoloji ile ortak dersler var.Belki o bölümlerden mezunsa olabilir.Ama üniversitenin lisans başvuru şartlarında yazması gerekli...

Yüksek lisans konusu açılmışken :D ...
Yüksek lisansda öğrenim görenler bölümleriyle ilgili faydalarını vede tezin yüksek lisanstaki öneminden bahsederlerse çok makbule geçer... :roll:

18-07-2007, 09:41 PM
yagmur25 İdealleri yaşayamama konusunda dertliyimdir; çünkü sevmediğim bir bölümü okudum, o bölümde hala y.lisans yapıyorum ve sevmediğim bölümümün sevmediğim alanında işte çalışıyorum... "Ne verirsen yaparım abi" oldum :) :(

"tez" anahtar kelimesini de fazla yazmazsan foruma sevinirim :lol: zira ruhum daralıyor :lol:

2 yıl yüksek lisans yapıp psikolog olan yoktur tahmince. Alanından kişilere sormak gerek... veya yakın bölümlerden mezun olduğunda psikoloji alanındaki yüksek lisans geçerli oluyordur.

18-07-2007, 10:59 PM
ENiGMaTiC, sen de mi? Ben de sevmediğim bir bölümde okudum ve kalktım aynı bölümde bir de yüksek lisans yaptım, ama öylesine nefret ettim ki alanımdaki mesleği yapamayacağımı yaparsam asla depresyondan çıkamayacağımı anladım, ve bu bunalımda bir karar aldım: BAŞA DÖNECEĞİM!.. ve bu yıl öss'ye girdim, tercihleri yapacağım, başa dönmek kolay değil ama sevmediğim mesleğimi yapmak hiç kolay değil, nefret ediyorum çünkü alanımdan, sevmeye çalıştıkça daha çok nefret ediyorum.
öss'ye girip tercih yapacak arkadaşlar lütfen neyi istediğinizi çok iyi düşünün, kendinize uygun olmayan bir alanı sırf üniversite okumak olsun diye yazmayın, çünkü tüm yaşamı etkileyecek bir şey bu, iyi düşünün...

19-07-2007, 12:34 AM
çok güzel yagmur25 cesaretine hayran kaldım. ben hep kendimi başa dönmekten alı koydum. belki de yapmam gerekiyordu şu anda birşeyleri kafama çok takmıyor olmam için...

Gençlere önerin çok yerinde: neyi sevdiğinizi, neyi severek yapabildiğinizi çok iyi araştırın ve aileniz dahil kim ne derse dinlemeyin istediğiniz, severek yapacağınıza emin olduğunuz bölümü seçin...

mehmetarslan
19-07-2007, 12:46 AM
arkadaşlar özellikle enigmatic ve yağmur ben alakasız bi bölüm olan coğrafya öğretmenliği mezunuyum sınava girdiğimde eşit ağırlıklı puanım da çok iiyiydi aslında istanbul psikoloji ye giriyordum ama aile baskısı ve bilgisizlik (17yaşındaydım azaman) psikolojiyi marmara coğrafyanın altına indirmiştim tercihlerde.ve şimdi bu lanet bölümü bitirdim...bide bunda yüksekmi yapsam sizcee..kpssye girdim inş oldukça yüksek bi puan bekliyorum devletten aldığım maaşı özel üniv. yatırcam..ve pisikoloji yüksek lisansı yapabileceğim diye düşünüyordum..ben bu bölüme girmemde sorun olmazmış aslında ünv.aradım konuştum
asıl sorun bitirince tessiz bi program çünkü bi işe yararmııı... bilen varsa lütfen yardımcı olsunn yaaa..

mehmetarslan
19-07-2007, 12:49 AM
enigmatic ve yağmur sizin gibi istemediğim bi bölümde okuyup bide istemedigim bi yükseklisansmı yapıyiimmm...valla türkiyede insan olcağıma londra da koyun olsam daha az engelle karşılaşırdım yaa :(

daywalker45de
19-07-2007, 12:55 AM
yukarda da yazdım tezsizi daha çok formasyon amaçlı okuyorlar.Bence yapacaksan tezli yap...
Zaten bu sorun çoğu kimse de var tercih hatası yada meslek seçimi.İnşallah sevdiğin mesleğe geçersin.
kpss kaç gelecek 90 ı geçtin mi? :D

mehmetarslan
19-07-2007, 01:02 AM
teşekkür ederim..inşallah geçerim yaklaşık 107 eğitim 107-108 de gen kül gen yet.. heralde atanırız inşallaah ama bu birazda devlete bağlı..sende bilirsin..

yaa aslında benim yüksek lisansta fazla bi seçeneğim yok çünkü ingilizcem gerçekten çok yetersizz. bu yüzden birçok üniv. çeşitli dil sınavlarından yeterlilik istiyo ben bi iki üniv. türkçe proram buldum.. devlet üniv.. saymıyorum çünkü adamı kapısından geçirmezler başka bölümden olduğumuz içinn... :cry:

anlıycağan limiz kolumuz bağlı işteee... iyi dileklerin için çok teşekkür ederim

19-07-2007, 01:03 AM
enigmatic ve yağmur sizin gibi istemediğim bi bölümde okuyup bide istemedigim bi yükseklisansmı yapıyiimmm...valla türkiyede insan olcağıma londra da koyun olsam daha az engelle karşılaşırdım yaa :(

inan senin düşündüklerini ben de düşünüyorum ve buna benzer şeyler söylüyorum, çevremdeki insanlar beni hiç anlamıyorlar, kariyerli bir sorunlu olacağıma pazarda limon satsamaya razıyım, çünkü huzur istiyorum, çok direndim sevebilmek için ama olmuyor olmuyor, 7 sene aradan sonra tekrar üniversite okumaya karar verdim zor ama nefret ettiğim bir alanla ömür boyu haşır neşir olmak bin kat zor, allah hepimize sabır versin...

19-07-2007, 01:09 AM
arkadaşlar özellikle enigmatic ve yağmur ben alakasız bi bölüm olan coğrafya öğretmenliği mezunuyum sınava girdiğimde eşit ağırlıklı puanım da çok iiyiydi aslında istanbul psikoloji ye giriyordum ama aile baskısı ve bilgisizlik (17yaşındaydım azaman) psikolojiyi marmara coğrafyanın altına indirmiştim tercihlerde.ve şimdi bu lanet bölümü bitirdim...bide bunda yüksekmi yapsam sizcee..kpssye girdim inş oldukça yüksek bi puan bekliyorum devletten aldığım maaşı özel üniv. yatırcam..ve pisikoloji yüksek lisansı yapabileceğim diye düşünüyordum..ben bu bölüme girmemde sorun olmazmış aslında ünv.aradım konuştum
asıl sorun bitirince tessiz bi program çünkü bi işe yararmııı... bilen varsa lütfen yardımcı olsunn yaaa..

istanbul ticaret üniversitesinde psikoloji tezsiz yüksek lisans programı var ama orasını okyup bitirince psikolog olunur mu hiç bilmiyorum, bence hala aklın psikolojideyse 2 yıl y. lisans yapacağına 4 yıl psikoloji lisans oku daha iyi, bir dersaneyle anlaşırsın çalışırsın, bir taraftan da psikoloji okursun, tezsiz yüksek lisans olayını da iyice araştır, Türkiye burası ne olacağı belli olmaz

mehmetarslan
19-07-2007, 01:20 AM
yağmur haklısında işte insan başa dönemiyo hem ben sözel öğrencisiydim ozaman öss de mat2 die bi alan yoktu..tamam mat 1 iyi çok kolaydaaa.dieri hakkında inan hiç bir fikrim yok..ne yazık ki her şehre gidebilecek kadar da özgür diğilim... bu bi kumar olabilirr...

ayrıca arkadaşım ben de ist. tic. üniversitesi ve maltepe üniv. türkçe program buldum tic. üniv bölüm güzel uygulamalı psik. alanı oldukça geniş görünüyo.tezsizz işte yaaa.. maltepe deki endüstri psikolojisi çok sınırlı....klinik psikolojisi yapmak isterdim ama psikoloji bitirimek gerekirmiş onun içiinn....
uffffffffffff yaaa allah hepimize kolaylık versin..senin bölümün neydi kiii benim gibi bişeler düşünemiyomusun tekrar başlamakkk birazz zman açısından sorun yaratmazmı sence ayrıca 4-5 sene boşunamı okudum diye bi hayal kırıklığına uğratmazmıı..

daywalker45de
19-07-2007, 02:48 PM
şimdi 40 yaşında bile iş değiştirenler var.Bence seviyorsan psikolojiyi coğrafya öğretmenliği yapamam zevk almam dersen bence hem oku hem çalış.
Sonuçta geçen yıllar boşa geçmiyor.İşi sevmek lazım gibi geliyor.Bende daha yeni başladım çalışmaya ama prensip olarak ne iş yaparsak sevmek lazım.İnsan hayatı azap olur yahu.
Nası yanlış evliliklerde ayrılmak için her yola başvurulur.Burda da işimizle evliyiz bir nevi.

19-07-2007, 11:50 PM
mehmet arslan arkadaşım sevmediğin bölümde devam etmek zor geliyor haklısın. Çook bırakacam oldum. Bi bakıma aile dürtüsü ile geldiğim bu bölümü yine ailemin dürtüsü ile bırakmadım/bırakamadım.

Ama şu anda işim elimde... Ne yalan sööleyim sevmesem de kendilerini sevilir yanlarından sevdiğim oldu. Ama yine de ara ara içimde olan o eski bölümüme hayranlığım dışarı çıkıyor. İstediğim bölüm de şu anda olduğum bölümde halk düşüncesine göre daha kötü. Ama yine de sanki onda olsam herşey daha güzel olurdu gibi...

Hayırlısı olmuştur... :wink:

21-07-2007, 06:59 PM
Tezsiz yüksek lisansı fen- edebiyat mezunları öğretmenlik yapabilmek için tercih ediyorlar. İstanbul Ünv., Marmara Ünv. ve İstanbul civarı illerde var, hatta bazı yerlerde ikinci öğretim de var. Tezsiz yüksek lisansın avantajı, fen-edebiyat mezunlarının devlete öğretmen alımında ikinci plânda kalmaları ve tezsiz sayesinde eğitim fak. mezunlarıyla aynı şansa sahip olabilmesi. Ayrıca kolejler ve dersanelerde de formasyonu olanlar tercih ediliyor.

Bir lisans programından mezun oluğ başka bir yüksek lisans programında tezli yüksek lisans yapmak isteyenler bir yıl süreyle bilimsel hazırlık programı görür, ondan sonra yüksek lisanları başlar.

Tezsiz yüksek lisansın akademik yükselmeye bir getirisi yok. Ancak öğretmenlik için faydası var.

scnayar
03-01-2008, 04:00 AM
arkadaşlar ben psikoloji çıkışlı değilim eğitim fak.mezunuyum ama hayatımın geri kalanında pisikoloji ile ilgili birşeyler yapmak istiyorum özel bi üniversitede tezsiz yük lisans uygulamalı pisikoloji bölümü var.. sin ne düşünüyorsunuz bu bölümle ilgili doktora şansım olabilirmi..yada bu bölümü bitirdikten sonra neler yapabilirim..

herkese merhaba ; mehmetarslan arkadasımızın belirttigi bölüm hakkında bende bir kaç soru sormak istiyorum. konuya hakim arkadaslar yardımcı olursa da çok sevinirim. bölüm uygulamalı psikoloji tezsiz yüksek lisans programıdır. bölüm doktora imkanı tanımaktadır. yalnız bölümden mezun olunduğunda mesleki bir ünvan sahibi olunmaktamıdır.? özellikle psikoloji yüksek yapan arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilirlermi acaba? bölüm istanbul ticaret üniversitesindedir. tşk ederim.

psipsikoloji
07-07-2009, 01:08 PM
psikolojide lisans eğitimi almadan yüksek lisansta yeterli olabileceğine inanıyor musun? ben psikoloji öğrencisiyim ve kendime güvenemiyorum bence sen önce psikolojide lisans eğitimi yap.

nurccc
02-10-2010, 11:18 AM
herkese merhaba
benim durumuda aynı.. istemedgım bir bolmuden mezunum. bu işi yapmak istemyorum. Yaptığım işi sevmek değil sevdiğim işi yapmak istyrum. bende psikolojı ile devam etmek istyrum. Ltfn bu sitede bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olsun.. en zoru da olsa bır tane yololsun ltfn!!
yurtdısında psıklofı yuksek lısansı yapsam hatta doktoraya devam etsem tabı bu arada gereklı egıtım ve sertıfıkları da alsam geri geldiğimde muayenehane acabılıyormuyum? pskolog unvanını alablıyrmuyum?

tthunderboltt
02-10-2010, 12:44 PM
benim merak ettiğim , tezli uzaktan eğitim ile hizmet veren bir üniversite var mı? Açıköğretim veya diğer üniversiteler.
psikoloji üzerine yüksek lisans yapılabilir ama bulunduğumuz şehirde psikoloji bölümü olmayabiliyor.

aze
02-10-2010, 04:10 PM
benim merak ettiğim , tezli uzaktan eğitim ile hizmet veren bir üniversite var mı? Açıköğretim veya diğer üniversiteler.
psikoloji üzerine yüksek lisans yapılabilir ama bulunduğumuz şehirde psikoloji bölümü olmayabiliyor.

Sakarya üniversitesi uzaktan eğitim veriyor bilgisayar alanında böyle bir eğitim sistemi var ama diğer bölümleri bilmiyorum..İsterseniz bir araştırın.

govinda
02-07-2013, 08:18 AM
:arrow: arkadaşlar ben psikoloji çıkışlı değilim eğitim fak.mezunuyum ama hayatımın geri kalanında pisikoloji ile ilgili birşeyler yapmak istiyorum özel bi üniversitede tezsiz yük lisans uygulamalı pisikoloji bölümü var.. sin ne düşünüyorsunuz bu bölümle ilgili doktora şansım olabilirmi..yada bu bölümü bitirdikten sonra neler yapabilirim..

Sizin yaptığınız tezsiz yüksek lisans sadece formasyon amaçlı.. Eğitim fakültesi çıkışlılarına verilen Fen Edebiyat mezunlarının ise sonradan öğretmenlik yapmaya hak kazanmak için aldıkları belge.. Ales e girmeden ve psikoloji alanında yüksek yapıp tez hazırlamadan doktora hakkına sahip olamazsınız.. Örneğin ben de tezsiz yüksek lisansı zaten okurken aldım.. Şimdi kendi bölümüm dışında bir alanda mastır yapıyorum , yani önce ales e girdim üniversitenin istediği puanı aldım seneye de tezimi teslim edip o olanda doktoraya başlayacağım . İşte ancak bu şartlarda üniversitede kadro alma hakkına sahip olabiliyorsunuz.. Gönlünüzce olsun başarılar...