PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dini obsesyonlulara yardımcı olur ümidi ile.....

26-04-2009, 12:51 PM
dini obsesyon nedir onu bir anlatayım önce.... dini obsesyon dinle ilgili kutsal kavramlara yönelik çirkin tasvirlerle oluşan bir durumdur.....

mesela islam dininde ilahımız olan allah en kutsal konumdadır..... obsesyonlu olan kişi bunu bilir.... ama içinden her allah kelimesi geçince ona karşı istemsiz küfürler oluşabilir...... obsesyonlu kişi bunu isteme.... ama aklına doğan bu tarz düşünceleri de aklından def edemez..... kendince kötü bir şey yaptığını düşünür.....

yaşanabilecek vakalara örnekler veriyorum....

mesela eşi ile ilişkiye giren bir erkeğin kendini allahla ilişkiye giriyormuş gibi aklından geçirmesi....

kabeyi düşününce içinde zina yapıyormuş gibi düşünmesi.....

peygamberi düşünürken hoş tasfirlerle anmaması.....

kur anın üzerine idrarını yapma gibi....

inançlı kişiler tarafından asla kabul edilemiyecek şeylerin istemsiz tasvirini aklında yaşaması ve bu yüzden kutsal değerlere hakaret ettim ve dinden çıktım saplantıları, çehenneme layık bir insanım ve allah beni cezalandıracak gibi düşüncelerinde eşliği ile yaşanan yoğun bunalım bu obsesyonun temel özellikleridir......

bu tarz obsesyonlardan kurtulmanın yolları ilk dini içerikli bilgileri doğru bilmemiz gerekir.... zira oradan edineceğimiz bilgiler sayesinde bu gibi düşüncelerin sorun olmayacağını bize gösterir...... obsesyon bilgi eksikliğinden ortaya çıkan bir durumdur.....
dinde bir düşünceyi ve inanışı kabul etmedikten sonra o düşünceden sorumlu tutulmazsınız..... ilgili bilgiler için fıkıh kaynaklarına bakınız

akıl öyle bir yerdir ki her türlü düşünceler akıla doğabilir.... iyi yada kötü.... her düşünce aklımızdan geçiyor diye bize ait olamaz..... bize ait olması için o fikri kabul etmemiz gerekir.....

akılda taşınan bu tarz sorunlu düşünceleri obsesyonlu insanlar hiç bir zaman düşünmek istemezler.... bu tarz düşüncelerinden ortaya çıkan sıkıntılar, onları kabul etmediğinizin bariz ıspatıdır.... bunları düşünüyorsunuz diye dinde hiç bir zaman meshul tutulmazsınız fetvalarda bu yöndedir......

obsesyon rahatsızlığının ortaya çıkmasında en büyük etken şüphedir.... acabalarla dolu, emin olamayışlarla devam eden düşünceler önemli, ciddi ve kaygı verici gibi kuvvetli kavramlarıda içinde barındırır.....

obsesyonlardan kurtulmanın en iyi yolu ıspat edilen, şüphe götürmez bilgilere ulaşmakla olur....

saygılarımla therapy25

murat_22
26-04-2009, 01:38 PM
saolasn

maviyesil
26-04-2009, 02:16 PM
Güzel paylaşım olmuş :) Bana da gelir arasıra bu tür obsesyonlar, son zamanlarda benim yaptığım bu düşüncelerle uğraşmadan , zihnimi başka alanlara yönlendirmek.

Bu şuna benziyor; farz edelim parkta bir bankta oturuyorsunuz , yanınıza birisi geldi ve size ağzına geleni söyledi ve sizi gıcık etmek için elinden geleni yaptı. Şimdi siz bu adama sürekli cevap vermeye, karşı çıkmaya çalışırsanız , adamın sizinle daha fazla uğraşmasına sebep olursunuz farkına varmadan. Bu da sizi yıpratır. Ben bu durumda ne mi yapıyorum ; adamın sözlerini üstüme almıyorum ve gazetemi okuyup , kuş cıvıltılarını dinliyorum 8) Adam da sinirlenip gidiyor, sataşacak başkasını bulmak için :)

26-04-2009, 02:41 PM
Güzel paylaşım olmuş :) Bana da gelir arasıra bu tür obsesyonlar, son zamanlarda benim yaptığım bu düşüncelerle uğraşmadan , zihnimi başka alanlara yönlendirmek.

Bu şuna benziyor; farz edelim parkta bir bankta oturuyorsunuz , yanınıza birisi geldi ve size ağzına geleni söyledi ve sizi gıcık etmek için elinden geleni yaptı. Şimdi siz bu adama sürekli cevap vermeye, karşı çıkmaya çalışırsanız , adamın sizinle daha fazla uğraşmasına sebep olursunuz farkına varmadan. Bu da sizi yıpratır. Ben bu durumda ne mi yapıyorum ; adamın sözlerini üstüme almıyorum ve gazetemi okuyup , kuş cıvıltılarını dinliyorum 8) Adam da sinirlenip gidiyor, sataşacak başkasını bulmak için :)

abi süper bir şematik uyarlama bulmuşsun kendine.... harika :D