PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Terapi ücretleri resmen uçmuş

sevde_
05-04-2009, 09:22 PM
Bu ne böyle. İnsan terapi ücretini görünce depresyonda değilse bile depresyona girerki birde depresyondaki insanı düşünemiyorum. Yaklaşık on gündür çok kötüydüm kabul etmek istemesem bile depresyon yeniledi ve dün akşam gittim geldim resmen. Baktım düşüncelerimi yine kontrol edemez hale geldim kötü birşey yapmamak için randevu alayım dedim. Özel muayenehane olsa bozulmucam bu ücrete, özel bir hastanenin psikiyatrisi ve ücreti 150 TL. Düşünsenize üç dört gün tekstil gibi yorucu vede yıpratıcı bir işte çalıştığınızı. Belki bir çoğunuz bilir ne kadar zor bir ortamı olduğunu tekstilin.Sonra o çalıştığınızı 1 saatlik terapi için doktora veriyorsunuz. Siz verirmisiniz, üstelik depresyon ilerlemiş ve kendinizi zorlayarak çalıştığınız o saatlere karşılık olan ücreti? Üstelik ben doktorlara karşı güvenimide yitrdim.

hale46
05-04-2009, 09:26 PM
ben diyorum size insanlar kötü diye..bir düzen tutturmuşlar gidiyorlar..onlara ne senin sıkıntılarından..maddi durumundan...

05-04-2009, 09:33 PM
ben ottüde iki ay gittim haftalık 120 tl verdim.... ama benim terapistim ottünün profuydu.... ondan önce başka bir merkeze gitmiştim o 250tl demişti.... ama o ilaç artı psikoterapi yapacaktı....

terapi bir kaç hafta gitmekle bir fayda sağlamaz.... en az 6 ay devamlı yapman gerekir.... haftada bir gün belki iki gün... duruma göre değişir... ama donanımlı gidersen fazla gitmene gerek kalmaz....

ben terapi olmadan önce terapilerin inciğini boncuğunu araştırdım....

ama dediğin gibi malesef bu kadar pahalıdır terapi.... birde doktor seni ciddiye almazsa veya beceriksiz ise boşa gider onca para....

sevde_
05-04-2009, 09:36 PM
Sorun maddi durum değil hale. Sorun ben o parayı onlara verirken kendimi e....gibi hissederim. 1.5 2 yıl önce çok verdim özellere para ama bana hiçbir yararları olmadı hatta zararları bile oldu. Çünkü beni anlamadılar. Burası özel hastane, ben bulunduğum semtteki diğer hastanenin psikiyatrisine 50 ytl ye gidiyordum geçen yıl. Bu hastanede neden öyle o derece uç bir rakam anlamadım.

sevde_
05-04-2009, 09:38 PM
ben ottüde iki ay gittim haftalık 120 tl verdim.... ama benim terapistim ottünün profuydu.... ondan önce başka bir merkeze gitmiştim o 250tl demişti.... ama o ilaç artı psikoterapi yapacaktı....

terapi bir kaç hafta gitmekle bir fayda sağlamaz.... en az 6 ay devamlı yapman gerekir.... haftada bir gün belki iki gün... duruma göre değişir... ama donanımlı gidersen fazla gitmene gerek kalmaz....

ama dediğin gibi malesef bu kadar pahalıdır terapi.... birde doktor seni ciddiye almazsa veya beceriksiz ise boşa gider onca para....

Ben terapi derken muayene anlamında söylüyordum. Sanırım yanlış yazdım. Terapi yapılsa normal tabi, prof olsada çook normal ama sanmıyorum özel hastanede yapılsın.

ahgene
05-04-2009, 09:46 PM
Ben bir dönem bir psikiyatriste gitmiştim.Ücreti belirlerken bana ne kadar kazandığımı sormuştu.Kazancıma ve harcamalarıma göre ona ödeyeceğim parayı kararlaştırmıştık..Çok özel bir adammış doğrusu! Hastane doktoruydu ve gerçek bir psikiyatristti.Helal olsun ya şanslıymışım..

05-04-2009, 09:49 PM

Ben terapi derken muayene anlamında söylüyordum. Sanırım yanlış yazdım. Terapi yapılsa normal tabi, prof olsada çook normal ama sanmıyorum özel hastanede yapılsın.

terapi yapıyorum deyip te yapmayanlar var... bunu biliyorum.... terapi öyle kolay yapılacak bir şey değil.... psikoloji bilgisinde doktor çok uzman olması gerekir..... birde terapi yöntemleri stratejik uygulamalı bir alandır.... nerde hangi yöntemi kullanması gerektiğini de iyi bilmesi gerekir.... terapinin adı var burada... yurt dışındaki terapiler gibi terapiyi zor bulursun buralarda....

tescillenmiş isimlere gitmen en sağlıklısı.... başkalarına vereceğin paradan daha az aldıkları gibi daha etkili tedavi yöntemleri var onların.....

sultane
05-04-2009, 09:49 PM
ben de bu ücret fazlalıgından dolayı gidememiştim.. :( bir yandan da öss hazırlanıyordum :? çok kötü günlerdi..sadece kendimi şunla motive etmiştim ..geçecek bunlar :D üniversiteyi kazandığında bu konuda yardım alabileceğin yer var demişlerdi ...iyiki üniyi kazandım ve medikoda çok hoş bir psikologla sohbet ediyorum çok sıkıldıgımda:)

hale46
05-04-2009, 09:51 PM
ben madden sorunu olanlar adına yazdım..yani o 50 tl yi bulamayacak olan depresifler için..terapiyi neden devlet karşılamyor..karşılıyor evet ama seans en fazla 5 dk sürüyor.yani iyileşmeyeceksin deniyor..ee doktorlarda döner sermaye peşinde..sen ne halin varsa gör umurlarında bile değil..ben özelden hallediyorum..ama bilerek çok az gidiyorum..çünkü 150 değil 500 ü bassan ilgilenilmiyor..derdini anlatıyorsun adam sana hastalığının adını ve gelişimini anlatıyor..klişe çözümler sunuyor..sana hasta olarak değil müşteri olarak bakıyor..yani bunlar benim yaşadıklarım..20 30 tane doktora gittim.bir tanesinin gözünde meslek aşkı görmedim..

hale46
05-04-2009, 09:57 PM
ya bırakın muayene ücretini ben bana tanı koymaları için yapılan teste 150 ytl verdim. nasıl içime oturdu anlatamam. çıkan sonucu da biliyordum zaten. üstelik sonucu da vermiyorlarmış etik değilmiş. onların görevi bu testi yapmak zaten, ekstra para ne demek oluyor anlamış değilim.bu ülkede bu kadar oluyor işte :lol:

firedance
05-04-2009, 10:27 PM
Burası bedava :D

sevde_
05-04-2009, 11:29 PM
Arkadaşlar terapi ücretlerinin çokluğu konusunda haklısınız.. Bu gün 500 tl ye kadar çıkmış vizite fiyatları var..Ancak doktorlardan bir fayda sağlayamanız konusunda genellemeye gitmemenizi rica ediyorum.. Tabiki tecrübelerimizin olumlu-olumsuz yanlarını dile getireceğiz ama burada doktorlarına zar-zor da olsa güvenmeye , sorunları adına olumlu adımlar atmaya başlamış olan arkadaşlarımızın şevkini kırmamamız gerekiyor. değil mi :wink: .
Sevgili sevde, özel hastanelerin psiyatrları dediğin gibi 40-60 ytl arasındaki fark ücretiyle hastalarıyla çalışabiliyorlar..Bununla beraber, devlette çalışan doktorımız arasında gerçekten meslek etiğini hiçe sayan kimseler var ki onları ben de şiddetle kınıyorum..
Dilerim hepiniz sorunlarınızı güvenerek aşabileceğiniz bir uzmana denk gelirsiniz..
sevgiler..Haklısın ilksen. Aslında doktorların suçu yok, sorun bende. Ben çok fazla inceliyorum. Bir kaç terapide kırıldığım içinde sanki artık bütün doktorlar aynı gibi geliyor.

06-04-2009, 12:27 AM
ben diyorum size insanlar kötü diye..bir düzen tutturmuşlar gidiyorlar..onlara ne senin sıkıntılarından..maddi durumundan...

Hayır Hale Hanım, insanlar kötü değildir.

En azından bütün insanlar kötü değildir, aralarında kötü olanları vardır. Ancak bu, bütün insanların kötü olduğunu göstermez...

Olayları bir pencereden bakarak genelleştirmek, sağlıklı bir tavır değildir.

İyi günler

hale46
06-04-2009, 12:40 AM
ben psikolojik tedavi görüyorum..ee sağlıklı düşünemem normal.. :lol: siz çok iyi bir insansınız sanırım bu kadar kızdığınıza göre..size de iyi günler :lol: :lol:

hale46
06-04-2009, 12:43 AM
insanlar sandığınız kadar iyi olsaydı savaşlar olmazdı..çıkar uğruna dostluk kurmalar olmazdı..insanları merdiven yapmak ta olmazdı..bu sitede bu kadar hasta da olmazdı..cinayetler işlenmezdi..hadi kabul edin mükemmel değiliz..aksine dünyayı iğrenç bir yer haline getirdik hep beraber..tabi siz henüz sendelemediyseniz hayatla tanışmadıysanız çok normal masalsı bakış açınız..dilerim ölene kadar kimse sizi uyandırmaz..keza gerçek dünya çok can yakıcıdır...iyi uykular :wink:

06-04-2009, 12:52 AM
ben psikolojik tedavi görüyorum..ee sağlıklı düşünemem normal.. :lol: siz çok iyi bir insansınız sanırım bu kadar kızdığınıza göre..size de iyi günler :lol: :lol:

Hale Hanım,
kimseye kızdığım yok. Ayrıca bu sitede fazla kişinin hasta olduğuna da inanmıyorum. Birçok arkadaşın, psikoloji ve toplumbilim (sosyoloji) bilimlerine duyduğu ilgiden dolayı burada olduğuna inanıyorum. Çünkü hasta olan orkadaşların bir forumda tedavi aramaya çalışmaları doğru olabilir mi? Hasta iseniz, o hastalığın uzmanı olan kişiye gidecek ve tedavi olacaksınız. Psikolojide bu mümkün değil diyorsanız, bu fikre katılmam mümkün olmaz çünkü o zaman psikoloji biliminin temellerine ters düşen bir durumla karşı karşıya kalmış oluruz. Ancak benim problemlerime ve yorumlarıma karşı psikoloji yetersiz kalmaktadır derseniz, ona bir sözüm olmaz. Nihayetinde psikoloji bilimi, son 200-250 yıldır gelişmekte olan bir sosyal bilimdir. Psikolojideki kuramların ve kabullerin (sayıltıların) her zaman doğru olmadığını da zaman içinde yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Size davranış bilimlerini temelden reforme eden maymun merkezli bilimsel araştırmaları hatırlatmak istiyorum.

Saygılarımla...

hale46
06-04-2009, 01:02 AM

Hale Hanım,
kimseye kızdığım yok. Ayrıca bu sitede fazla kişinin hasta olduğuna da inanmıyorum. Birçok arkadaşın, psikoloji ve toplumbilim (sosyoloji) bilimlerine duyduğu ilgiden dolayı burada olduğuna inanıyorum. Çünkü hasta olan orkadaşların bir forumda tedavi aramaya çalışmaları doğru olabilir mi? Hasta iseniz, o hastalığın uzmanı olan kişiye gidecek ve tedavi olacaksınız. Psikolojide bu mümkün değil diyorsanız, bu fikre katılmam mümkün olmaz çünkü o zaman psikoloji biliminin temellerine ters düşen bir durumla karşı karşıya kalmış oluruz. Ancak benim problemlerime ve yorumlarıma karşı psikoloji yetersiz kalmaktadır derseniz, ona bir sözüm olmaz. Nihayetinde psikoloji bilimi, son 200-250 yıldır gelişmekte olan bir sosyal bilimdir. Psikolojideki kuramların ve kabullerin (sayıltıların) her zaman doğru olmadığını da zaman içinde yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Size davranış bilimlerini temelden reforme eden maymun merkezli bilimsel araştırmaları hatırlatmak istiyorum.

Saygılarımla...burda hasta çok farketmediniz mi?ben bu forumda iyileşirim diye üye olmadım ayrıca :lol:yani zeka problemim yok ruhsal sorunlarım var :lol: burda ki hiçbir üyeninde tedavi olayım diye üye olacak kadar bilinçsiz ve cahil olduğunu düşünmüyorum..ben 8 yıldır profundan doçuna uzmanından psikoloğuna bir sürü doktora gittim.terapi gördüm şu anda ilaç kullanıyorum..siz sanırım beni cüheyla zannettiniz..neyse sağlıklı insanlarda oluyor böyle şeyler alıştım :roll: bu arada engin bilgileriniz için ayrıca teşekkürederim..ama ben kelime dağarcıklarıyla değil kesin çömzümlerle ilgilenirim..yormuşsunuz kendinizi..sağolun :wink:

ahgene
06-04-2009, 01:17 AM
Ya aslında irili ufaklı her tür psikolojik sıkıntıya bir isim verip psikiyatrik hastalık diye ilan ediyorlar.Sürekli gazete ve televizyonlardan bize hastalık empoze ediliyor.Ve karşılığında da tedavileri, terapiler ve avuç avuç ilaçlar.Bu bir sektör.zayıflama konusu da böyle, iştah açan reklamlar fastfoodlar, kolalar bilumum içecekler ve karşılığında da diyetisyenler, zayıflama klinikleri, haplar, garip garip masaj aletleri bilmemne.
Aynı Amerika gibi. Biliyorsunuz orada da psikiyatri yi sigorta ödemiyor, bizde de.. Küçük Amerikayız yani ;)
Aslında bu kadar herkes kendinde bir psikolojik problem olduğuna kanaat getirip doktorlara koşmasa onlar da fiyatları bu kadar uçuramazlardı.
Sosyal fobi ne mesela?!!Böyle hastalık mı olur? Bu kişilikle ilgili birşeydir ve herkes aynı değildir bu insanların tedavi olmasına gerek yoktur. Duyarlı insanın tedavi edilmesi demek onun duyarsızlaştırılması demektir. Olması gereken bu mudur yani?
Çok ciddi rahatsızlıklar dışında psikiyatrları aşındırmamakta fayda var.Kaldı ki bir çok önemli insanın ciddi psikiyatrik ya da nörolojik hastalıkları olduğu bilinen birşeydir.Farklı çalışan beyinlerin malesef yan ürünleri de şizofreni, bipolar bozukluk, sara vs olabiliyor. Hastalığın tedavisi o kişinin üretkenliğini, yeteneğini yaratıcılığını da alıp götürebiliyor.

HeaDDaT
06-04-2009, 03:51 PM
Ben çok şanslıyım demekki çünkü ssk ile anlaşmalı özel bir ruh sağlığı merkezinde psikoterapistime sadece 16ytl karşılığında terapi+ilaç tedavisi görebiliyorum.

hodmaynssmoyh
06-04-2009, 04:05 PM
terapi nedir bilmem ben bide terapi diye bişey çıkartmışlar:D:)

beyaz_papatya
06-04-2009, 04:13 PM

Hale Hanım,

Saygılarımla...

Sayın McBusiness,

Siz Hale Hanım'a bir cevap yazmışsınz. fakat cevabınızın içinde beni rahatsız eden bazı noktalar olduğu için ben de bunu yazma ihtiyacı duydum. şimdi sizin bu forumda fazla kişinin hasta olmadığına inanmanız burada hasta insanların olduğu gerçeğini değiştirmez. Burda ciddi rahatsızlıkları olan kişiler olduğu gibi sadece sizin gibi siteyi psikolojiye olan meraklarından takip eden kişilerde vardır. Ben ciddi hasta olanlardanım ve emin olun burada bir çare aramıyorum. Bu sitenin ortak dertlerin sorunların ve de psikolojik sorunların paylaşımı açısından oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu forumda tedavi aramak nedir ayrıca?? Hastalığımın uzmanını da gidiyorum. Yani bu forumda ciddi psikolojik rahatsızlığı olan kişilerden biri olarak size genellemelerden kaçınmanızı ve sizin inançlarınızın gerçeklere herhangi bir etkisi olmadığını hatırlatmak istedim.

maviyesil
06-04-2009, 04:35 PM
Bu ne böyle. İnsan terapi ücretini görünce depresyonda değilse bile depresyona girerki birde depresyondaki insanı düşünemiyorum. Yaklaşık on gündür çok kötüydüm kabul etmek istemesem bile depresyon yeniledi ve dün akşam gittim geldim resmen. Baktım düşüncelerimi yine kontrol edemez hale geldim kötü birşey yapmamak için randevu alayım dedim. Özel muayenehane olsa bozulmucam bu ücrete, özel bir hastanenin psikiyatrisi ve ücreti 150 TL. Düşünsenize üç dört gün tekstil gibi yorucu vede yıpratıcı bir işte çalıştığınızı. Belki bir çoğunuz bilir ne kadar zor bir ortamı olduğunu tekstilin.Sonra o çalıştığınızı 1 saatlik terapi için doktora veriyorsunuz. Siz verirmisiniz, üstelik depresyon ilerlemiş ve kendinizi zorlayarak çalıştığınız o saatlere karşılık olan ücreti? Üstelik ben doktorlara karşı güvenimide yitrdim.

Ben veremezdim :) üstelik ülkemizde yetkin terapistler fazla değil maalesef. Devlet hastanesinde tek yapabildiğim rapor yazdırıp ilaç almak oldu. Yine de yılmak yok :)

hodmaynssmoyh
06-04-2009, 04:49 PM
benim drlara olan güvencem yerinde

ahgene
06-04-2009, 10:53 PM
ahgene, yazındaki küçümsemelere o kadar sinirlendim ki cevap vermeye devam ediyorum. yazında demişsin ki birçok yetenekli insanın yetenekleri, hastalıkları tedavi edilince kayboluyor. ne kadar tek taraflı bakıyorsun.
tam 10 sene şarkı yazdım, besteledim, yazılar yazdım onun dışında. ama bunun yanında 8 yıldır duygu durum bozukluğu hastalığım var ve 2 kere intihar girişiminde bulundum. senin mantığınla bakacak olursak, benim meşhur bir sanatçı olup toplumu besleyebilmem için sürekli ölüm tehlikesi ile beraber yaşamam lazım. doğrusu da bu!!!!! nasıl bir mantıktır bu yaa

Dur bonnie sinirlenme ya ben sadece kendi fikrimi söylüyorum, ülkeye kanun falan koymuyorum ki..Yani benim fikrimi söylememle bir şey değişmeyecek nasıl olsa.
Sosyal fobi dediğin sıkıntısı olan bir insan aslında sadece enerjisini kendi içinden alan bir insandır yani içe dönüktür. Dolyısıyla duyarlıdır zengin iç dünyası vardır, daha duyarsızların arasında incine incine sonunda onlardan korkmaya başlar, çünki seni anlamazlar kaba davranırlar bilerk de yaparlar bilmeyerek te..Bu travmalar sonucu duyarlı insanlar çekingen insanlara dönüşür modern psikoloji de adına sosyal fobi diyor işte..
ve aslına bakarsan gerçekten de yaratmak için acı çeken bir ruha sahip olmak zorundasın.Aslında üretebildiğin sürece intihardan koruyabilirsin kendini. Hayatın bir anlamı olduğunu hissettiğin sürece ölmek istemezsin çünkü..
Doğrusu öfkeli uslubun beni şöyle bir sarstı çünki ben de o duyarlı insanlardanım..
Aslında sosyal fobiyi yenmek bu şekilde olmamalı..yani terazinin bir kefesinde sosyal fobi varsa diğer tarafta öfke mi var?Bonnie?
Umarım beste çalışmalarına devam edersin (tabii kendini feda etmeden
:wink: )

romantikserseri15
06-04-2009, 10:59 PM
ben hiç terapi almadım nasıl oluyor ii geliyormu terapi

06-04-2009, 11:07 PM
200 tl muayene 350 tl görüntüleme terapi ne kadar bilmiyorum soprano durumuna düşmekten korkuyorum

hale46
07-04-2009, 12:28 AM
arkadaşlar sf tartışmasız bir hastalıktır elbette..kimse duyarlı olduğu için ya da kişiliği bu olduğu için sf nin ıstıraplarını yaşamaz..bu bir seçim değil kaderdir

07-04-2009, 09:33 PM
Ben bir dönem bir psikiyatriste gitmiştim.Ücreti belirlerken bana ne kadar kazandığımı sormuştu.Kazancıma ve harcamalarıma göre ona ödeyeceğim parayı kararlaştırmıştık..Çok özel bir adammış doğrusu! Hastane doktoruydu ve gerçek bir psikiyatristti.Helal olsun ya şanslıymışım..

çok çok özel bir doktormuş. adını isteyenler ver ve öner bence.

ahgene
07-04-2009, 11:25 PM
İnsanın bir probleminin üstesinden gelmesi harika.Fakat bir de bunu hazmetmek gerekiyor.
Önce sevmek lazım.O zaman insanlardan korkmazsınız dolayısıyla öfkelenmezsiniz. Pek fazla kalp kırmazsınız, ilişkileriniz daha iyi olur, kendinizi de daha iyi hissedersiniz.
Her neyse bu arada çok güzel bir kitap var elimde Peter Lauster-Kendine Güven.
Psikiyatrik hastalıkların da şakası yok ilacı verip yollamak olmaz, doktorun hastayla oturup konuşması lazım.Öyle 15 dakkada anlayabiliyorlar mı hastanın gidişatını?Psikiyatr olsam gözüme uyku girmezdi valla ne kadar riskli bir meslek
8O
Sosyal Fobi nasıl tedavi ediliyor pekiyi?

ahgene
07-04-2009, 11:39 PM
Tamam Bonnie anladım.

ahgene
08-04-2009, 12:23 AM
Tamam dert değil :wink: Kendine iyi bak.

mutlumutsuz
08-04-2009, 01:32 PM
Doktor seçmek için internet üzerinden küçük çaplı bir araştırma yaptım. Benim düşüncem en azından gideceğim kişinin üniversite hastanelerinin klinik şefi prof.lerinden biri olmasıydı. Ama 250 TL den bahsediliyor buna belki ayda iki belki üç kez gitmek gerekecek. Gercekten cok büyük maliyet. Neden illa prof. dediğnizi duyar gibiyim. Daha önce bende özel hastanelerde uzmanlara gittim. Ben bir fayda göremedim ama görmüş olanlar vardır. Artık içimden ilaç kullanmak gelmiyor. Psikoterapi yolu ile bir faydası olacaksa olsun yoksa ilaç yazılır ise kullanmayacağım. Cünkü depresyona neden olan çevresel faktörler değişmedikten sonra ( mutsuz daima eleştiren aile fertleri, yine mutsuz olduğumuz iş koşulları, maddi koşullar) bunlar zaten depresyona girmemize sebep bunlar değişmeden ilaç alsak ne değişecek diye düşünüyorum. Ama ilaç kullanarak depresif durumdan kurtulan ve iyileşen arkadaslar da varsa buraya yazsınlar ki düsüncelerim doğru değilmiş deyip sorgulama yapayım ve değişik cözümler deneyelim.

08-04-2009, 03:07 PM
Doktor seçmek için internet üzerinden küçük çaplı bir araştırma yaptım. Benim düşüncem en azından gideceğim kişinin üniversite hastanelerinin klinik şefi prof.lerinden biri olmasıydı. Ama 250 TL den bahsediliyor buna belki ayda iki belki üç kez gitmek gerekecek. Gercekten cok büyük maliyet. Neden illa prof. dediğnizi duyar gibiyim. Daha önce bende özel hastanelerde uzmanlara gittim. Ben bir fayda göremedim ama görmüş olanlar vardır. Artık içimden ilaç kullanmak gelmiyor. Psikoterapi yolu ile bir faydası olacaksa olsun yoksa ilaç yazılır ise kullanmayacağım. Cünkü depresyona neden olan çevresel faktörler değişmedikten sonra ( mutsuz daima eleştiren aile fertleri, yine mutsuz olduğumuz iş koşulları, maddi koşullar) bunlar zaten depresyona girmemize sebep bunlar değişmeden ilaç alsak ne değişecek diye düşünüyorum. Ama ilaç kullanarak depresif durumdan kurtulan ve iyileşen arkadaslar da varsa buraya yazsınlar ki düsüncelerim doğru değilmiş deyip sorgulama yapayım ve değişik cözümler deneyelim.

evet size katılıyorum, ama ilaçlara karşı değilim, çok yararı oluyor. Depresyone neden olan dışsal şartları değiştiremeyeceğimiz için depresyona giriyoruz. Zihnimizin yarattığı bu depresif durumu ya ilaçlarla dengeleyeceğiz ya da zihnimizdeki bu dışsal koşullara olan "kötü" etiketi değiştireceğiz. Bu etiketleme "iyi" haline dönüşmeyecektir ama bu koşulları kabullenebilirsek o zaman depresyon oluşmuyor. Ben bunu yaşıyorum, zamanla kabulleniyorum bazı şeyleri. Zamanla kanıksanıyor ve kabullenirsem bana sorun olmayacağını bildiğimden bu biraz gerçekleşiyor. Ama ilaca devam tabii.

Bir de günlük yaşıyorum, kendimi ana veriyorum, geleceği düşünmüyorum, gittiği yere kadar gider diyorum bu da işe yarıyor. Ayrıca hayatımda sorunlar olduğunda biliyorum ki bu herkesin başında var. Kimsede problemsiz harika aile yok, kimsede mükemmel evlilik yok, psikolojik olarak insanlar hergün mutlu ve dengeli değil, iş şartları kimsenin tam istediği gibi değil. Tüm bunları düşünmek bana şunu diyor, yani şu sonucu çıkarıyorum: dünyada yaşamak böyle birşey daha fazlasını beklemek gerçeklerden kopmak olur. Çünkü çevrede yok yani. Yani bir tür gerçekçilik geliştiriyorsunuz. Daha iyi olacak diye umutlanmayı da bıraktım, çünkü 40 yaşındayım ve umutlanmanın bir afyon olduğunu gördüm. Benim için, içinde bulunduğum durumu kabullenmek, yapılacak birşey varsa yapmak, ama yoksa da birgün olur diye umuda yapışarak gerçeklerden kaçmamak var. Bu bakış açısına gelince etrafta insanların nasıl da gerçek olmayan bir bilinçte yaşadığı görülüyor. Ama bu bakış açıçı yaşanmışlıkla da ilgili, yaşla yani.

08-04-2009, 04:51 PM
hayatım süresince biri evlilik terapisti olmak üzere iki kez psikoloğa gittim.
billgi sahibi olduğum bir konu değil.

sorun bitene kadar bir sorun vardır.

bu,, yaşamın bitmesi, her şeyin birmesi demektirdeki kadar gerçek.

sorun varsa vardır.
yokmuş gibi düşünerek rahatlamak kendini kandırmak olabilir.
ama burada yanılgının nerede başladığı ile ilgili bir sorun var;
sorunun var olduğunu algılamakta bir sorun olabilir mi?
yani bazı şeyleri biz kendi kendimize sorun ediyor ,, suni olarak üretiyor olabilir miyiz?
gelecek kaygısı denilen şey gerçekçi değil midir?
yalnızlık aslında bir sorun değil midir ?
ekonomik yetersizlikler yaşamımızı olumsuz olarak etkilemeyebilirler mi?
belki bunların hiç birisinin etkisi olumsuz olarak yoktur şu anki yaşamımızda,
biz bunları sorun oluyormuş gibi görebiliriz,, böyle mi acaba ?
terapi bakışımızı düzeltmek için yapılmaz mı?belirli bir mantık çerçevesinde düşüncelerimizi , beklentilerimizi revize edip onarmamızı sağlamaz mı?
psikoloji bilim midir ?
deney yapabilir mi her sorun ettiği ile ilgili olarak.
elle tutabilir, incelemeye müsait maddesi nedir psikoloğun ?
insan yaşamboyu biriktirdiklerinden ibaret midir ?
kültür nedir ?
din/inanç nedir ?
bunların insanın davranışları üzerindeki baskısı, yönlendirmesi nedir ?
psikoloji bu tür kurumsal etkenlerden hangilerini dışlama yetkisine sahiptir ?
psikoloji en mükemmel inanç sistemini geliştirebilir mi,,
böyle bir çalışma ilgi alanı içerisinde yer alır mı?
psikoloji yönetim biçimleri ile ilgilenir mi?
yönetim biçimlerinin insan psikolojisine etkileri ilgi alanı içerisinde midir?
ruh nedir ?
sağlıklı bir ruhun yer aldığı bedenin yaşam rotasını hangi ayrıntısına kadar açıklayabillir psikoloji ?
toplumsal kurallar ve roller ile mi sınırlıdır bu sağlıklılık değerlendirmesi.

ha yoksa bunların tümünden bağımsız,,
insanın biyolojik canlı olarak yaşam sorunu mudur psikolojinin konusu ?
yaşama bağlanmak nedir ?
ilgili olmak nedir ?
bir ressam neden resim yapar ?
bir şair neden şiir yazar ?
bir inşaat işçisi neden harç karıştırır ?
para olmasa da bunu yapmak isterler mi?
başarı nedir ?
hangi düzey bir ihtiyaçtır ?
aşk nedir ?
hangi düzey bir ihtiyaçtır ?
açlık nedir ?
hangi düzey bir ihtiyaçtır ? tokluk nedir,, tok kalabilmek mümkün müdür ?
mutluluk nedir ?, mutlu kalabilmek mümkün müdür ?,
hangi düzey bir ihtiyaçtır?, mutsuzluk nedir ?
mutluluk şart mıdır ?
hayvanlar mutsuzluk çekerler mi?
nedir hayvanları mutsuz eden ?
bir kuş kafese alışabilir mi? ev ile kafes arasında bir bağlantı var mıdır,, yada kent ile ?
özgürlük bir ihtiyaç mıdır ?
hayvanlar sever mi?
üzülür mü ?
özler mi?
biyolojileri varsa psikolojileri de var mıdır ?
insan, yaşamı nasıl dizayn etmiştir ?
dünyayı nasıl şekillendirmiştir insan ?
ekonomi nedir ve insanı ne kadar ilgilendirir ?
evlilik nedir ?
insan neden üremek ister ?
baba ne demektir ?
anne,, sevgili,, aşık ??
bunları insan mı oluşturmuştur, bunlar mı insanı oluşturuyordur ?
bence insanı yaşama alanındaki durumlar itmiştir bu genellemelere ve belirlemelere.
yani insan bir şekilde yukarıda sorduğum ve daha nicesi sorulabilecek sorular ile ilgili davranmakta ve yaşamaktadır zaten.
bunlar insanın ilgi alanlarıdır diyebiliriz.
karşı cins ile ilgili insan,
para ile ilgili,
güç ile ilgili,
hayvanlar da da ortak olan ilgi alanları var.
güdüsel,, cinsel,, şusal busal diye ayrılıp sınıflandırılıp incelenmiş.
gerçek olan şu ki insan bunlarla ilgili ve bir seviye var bu alanların hepsin de de.
yeterli hisssedemediğiniz an o bulunduğunuz seviyeyi,, eksiklik hissetmeniz gayet doğal, sıkıntı yaşamanız, acı çekmeniz, üzülmeniz.
bir şekilde bir düzeyde sağlamak zorunda hissediyoruz bu ihtiyaçlarımızı.
şimdi psikoloji bilim ise şunu araştırmalıdır;
iki geniş gruba ayırmalıdır insanları ve çeşitli alanlarda (güdüsel- dürtüsel--eylemsel)
ihtiyaçlarından noksanlıkları konusunda incelemelidir ve deney yapmalıdır üzerlerinde.
bizler eksiklik hissediyoruz günlük yaşamlarımızda bu bir gerçek.
ama hedeflerimizde bir tutarlılık var mı acaba ? bu da belirsiz gibi.
bir düzeyin tatmin ölçüsü nedir?
"bıkmak" sonsuza kadar yaşanacak bir kısır döngü müdür ?
eğer insan tatminsiz bir canlı ise, bunu birisi açıklamalıdır .
tatmin olup yetinebilen insanlar sonsuza kadar mutlu yaşayabilirler mi?
psikoloji bunu neden deneyleyememiştir.
neden bu konuda hala bireysel veriler hakimdir alanda ?
insan insanı anlayabilir mi ?
belki maymunu anlayabilir ama insanı anlayabilir mi?
anlasa, anlatsa bile bu sadece bilgi düzeyinde kaldığı sürece bir faydası olur mu bunun ?
neden bilenler de yanlış yaparlar ?
psikolojide bilmenin faydası nedir ?
içekapanık olmayıp içe kapanmak nasıl mümkündür ?
nedir bizi kapatıp açan,, bizim düğmemiz neremizdedir ?
ne bizi harekete geçirebilir ?
duygularımızı kabartan nedir ?
bu bilinince kullanılabilir mi kötü niyetli kişiler tarafından ?
erkekteki ereksiyonun karşılı nedir kadında ?
okulda niçin psikoloji öğretmezler ?
öğrenmesi zor mudur ?
psikoloğların ücretleri mi yüksektir ?

düşünmek soru sormak ile başlar.

kinder
15-04-2009, 08:34 PM
özel hastaneler fiyatı kırsa da bir şey değişmiyor ki. randevu almak zorlaşıyor, doktor çok yoruluyor. hiçbir şey olmasa bile doğru doktoru bulmak kolay değil ki. karşımda sürekli saate bakan, bana yardım etmek istediğini hissettirmeyen, üzerimde dolar işaretli bir tshirt varmış gibi hissettiren doktorların kime ne faydası dokunur? yapacağı yanlış yönlendirmeleri saymıyorum bile. inançlarımla dalga geçen bir doktora bile rastladım. aslında birşeyim yok, muhabbet olsun diye geldim deyip çıkası geliyor insanın.

psikoterapiden ümidi keseli baya oluyor maalesef...

15-04-2009, 09:11 PM
Aynı sorun bende de var sevde.. Şu anda gidiyor olduğum psikologumu 150 TL seans ücreti olduğu için bırakıyorum tabi ayrı destekleyici sebeplerim de var..

Ben o parayla en basitinden (hiç alakam yoktur :D ) lunaparka gitsem sabah girer akşam çıkarım ve de güzel bi yemek yerim.. Sonunda da mutlu olurum..

150'i verelim hadi: emeklerinin karşılığı olsun.. Yahu sen mesleğinin insanı olarak Türkiye'de psikolog ücretlerinin sigortamız tarafından karşılanması için uğraş.. Nasıl olsa paralarını alıyorlar ya rahatlar sanırım.

Bıraktım.. Meslek etiklerini iyi yaşasınlar!

pınar1
01-11-2010, 06:14 PM
neden hasta insanlar burada yazışamasın ki söylediğine pek bir anlam veremedim. ben bir yıldır bir profda psikoterapi görüyorum ama aynı zamanda buraya da gelip sıkıntılarımıda yazıyorum. bunu terapistime de söyledim. sonuçta senin gibi olan çrken insan da tecrübelerini anlatıyor bir tür grup terapisi bile olabiliyor yeri geldiğinde ama elbette bir uzman tarafından tedavi görmek şart.bu arada söylediğin fiyat bana çok uçuk gelmedi. fiyatlar 150 den başlıyor. ben son gittiğim bu profa 300 tl veriyorum

pınar1
01-11-2010, 06:15 PM
dediklerinize katılıyorum ben de en son çareyi profda psikoterapi ve ilaç desteğiyle buldm

hly82
01-11-2010, 08:02 PM
Herkese mrb,

bende psikoterapi almak isityordum.. bu sitede reklamları var 724danışmanlık diye tıkladım tesadüfen ve aradım orayı.. çok iyi bir bayan çıktı telde epey görüştük fln filan telde bile iyi geldi. Ücretleri 1 saat seans 130 tl.. perşembe günü gidip denicem..

siize yazar bildiririm:)

pınar1
02-11-2010, 12:55 PM
ben vedat şara gidiyorum. gerçekten yapılan terapi çok işe yarıyor. beni yeniden ben yaptı diyebilirim.

phatalogyst
14-10-2012, 08:26 PM

akıl sağlığım ve huzurum yerinde değilse beceremiyorsam mutlu olmayı NEYLEYİM O PARAYI vermesem ne faydası var.. Bu mantık direncin göstergesidir.

govinda
29-06-2013, 06:09 PM
Ben bir kez uyku sorunu için gitmiştim hayatımda ilk kez psikolog ile karşılıklı bir saat geçirdik.. Ya konuşacak bişey de bulamadık ordan burdan konuştuk bana çok mükemmeliyetçisin ve kuralcısın , bu özelliğini törpüle demişti ve çıkışta 250 lira kasaya ödeme :) özel sigortam karşılamadı yani kapsam alanı dışında kaldığı için ve o gün sinirden sabaha kadar uyuyamadım.. Ertesi gün öyle bir uyudum ki ... madem her ay bu manzara beni uykusuz koyacak o hal ben de uyurum der gibi uyudum ve hala gece uyuyabiliyorum :) Sorunlarımız olabilir , evet gitmemiz gerebilir ama asıl olan insanın kendi sorunlarının farkına varıp çözmeye çalışması yaa o adam benden fazla ne belir ki benim hakkımda böyle düşündüm ve eyvallah dedim :)

schrödingerinkedisi
29-06-2013, 06:39 PM
ben de bi ara terapiye gittim. konusmaya basladık. konusma bir surecten sonra terapistimin bana içini doktugu ve benim onu teselli ettigim bir ortama donustu. o gunden sonra da gitmedim.

Perseus
29-06-2013, 06:52 PM
ben de bi ara terapiye gittim. konusmaya basladık. konusma bir surecten sonra terapistimin bana içini doktugu ve benim onu teselli ettigim bir ortama donustu. o gunden sonra da gitmedim.

Yok artık :)

schrödingerinkedisi
29-06-2013, 06:54 PM
Yok artık :)

oyle oyle.

Milaa
29-06-2013, 06:54 PM

sen pek dert dinleyecek birisine benzemiyorsun ama demekki terapistin durumu daha vahimdi :)

Perseus
29-06-2013, 06:55 PM
sen pek dert dinleyecek birisine benzemiyorsun ama demekki terapistin durumu daha vahimdi :)

ahahah, dinlememiştir zaten senin uykun gelmiş git uyu demiştir :DDD

kabiliyet
29-06-2013, 06:57 PM
askerde bedava hem kaytarma fırsatı hemde başınızı yaslayacağınız bir kadın bulursunuz

schrödingerinkedisi
29-06-2013, 06:57 PM

ben alısıgım bunlara. eskiden baslık bile acmıstım. hatta bi baslıgım geyik sanıldıgı icin silinmisti. kadın bir psikiyatr bana asık olmustu onunla ilgiliydi. bu sebepler yuzunden ilacımı artık eczaneden alıyorum doktora gitmiyorum.

Milaa
29-06-2013, 06:59 PM
ben alısıgım bunlara. eskiden baslık bile acmıstım. hatta bi baslıgım geyik sanıldıgı icin silinmisti. kadın bir psikiyatr bana asık olmustu onunla ilgiliydi. bu sebepler yuzunden ilacımı artık eczaneden alıyorum doktora gitmiyorum.

arada böyle sapık ruhlu psikiyatristler olabiliyor. benimde karşılaştığım bir durumdu inanırım.

schrödingerinkedisi
29-06-2013, 07:00 PM
arada böyle sapık ruhlu psikiyatristler olabiliyor. benimde karşılaştığım bir durumdu inanırım.

benim durumumda ask vardı kadın asık olmustu bu yuzden bir sey diyemiyorum ona.

kabiliyet
29-06-2013, 07:14 PM
kedi çok çirkin biri kendini teselli etmeye çalışıyor bunu anladım

schrödingerinkedisi
29-06-2013, 07:16 PM
kedi çok çirkin biri kendini teselli etmeye çalışıyor bunu anladım

anlamadım.......

kabiliyet
29-06-2013, 07:20 PM
anlamadım.......

anladın sen onu resmini yayınlada bakalım nekadar yakışıklı bir ihtiyarmışsın

schrödingerinkedisi
29-06-2013, 07:25 PM
anladın sen onu resmini yayınlada bakalım nekadar yakışıklı bir ihtiyarmışsın

yeni gorevin dedektiflik. beni 5 gun icinde forumda desifre edeceksin. suren basladı. iyi misin kabiliyet?

kabiliyet
29-06-2013, 07:30 PM
yeni gorevin dedektiflik. beni 5 gun icinde forumda desifre edeceksin. suren basladı. iyi misin kabiliyet?

sağol beni düşündüğün için biraz yorgunum okadar
deşifre etmeye gerek duymuyorum yalanlardan belli oluyor

teykmibektudıstart
29-06-2013, 07:33 PM
Kediyle bizzat tanişmişliğim var haksizlik ediyorsun ona kabiliyet :)

schrödingerinkedisi
29-06-2013, 07:33 PM
sağol beni düşündüğün için biraz yorgunum okadar
deşifre etmeye gerek duymuyorum yalanlardan belli oluyor

forumda beni goren bi sanslı var........

ama gurur duydum........yazdıklarım yuksek bir aklın urunu olarak algılanıyor ki yasım buyuk sanılıyor........sevindim...... :=)

kabiliyet
29-06-2013, 07:36 PM
forumda beni goren bi sanslı var........

ama gurur duydum........yazdıklarım yuksek bir aklın urunu olarak algılanıyor ki yasım buyuk sanılıyor........sevindim...... :=)

yaşın büyüklükten çok ihtiyar sanılıyor

schrödingerinkedisi
29-06-2013, 07:42 PM
yaşın büyüklükten çok ihtiyar sanılıyor

hımm..bunu arastıracagım........

Perseus
29-06-2013, 07:56 PM
psikolog bana anlat dedi, bende sor söyleyim dedim. Sen anlat dedi .... :D

Sonra bir kaç şey söyledim ve psikologu analiz ettim, Oraya sadece dinlemek için konulmuş bir cisim gibiydi. Ben buna anlatacağıma duvara anlatırım daha iyi dedim

Hocam sizde 100 lira verip doktorun hem etinden hem sütünden yararlanmak istiyorsunuz :) Ver şöyle 500 $ sana şarkı bile söyler :DD

Perseus
29-06-2013, 08:05 PM
yok benimki devlet hastaneinin psikologuydu (beleş yani) ... Zamanım çok anlat dedi, ama ben bundaki o hali görünce 5 dakka içinde uzaklaştım ortamdan :D

Hocam beLe$ olunca biraz öyle oluyor işte.. asLında aklıma şöyle bir fikir geldi, bu forumda doktordan şikayetçi olan 10 civarında üye ortaklaşa bir psikolog tutsalar maaşlı (:???

Perseus
29-06-2013, 08:08 PM
ohaaa, 10 üyenin parası ancak 1 doktor tutmaya yetiyor haaaaa, biz ölmüşüz , üstümüze toprak atsınlar :DDD

Doktor diyorum hocam (:? Ama yeni mezun bir çömezi daha ucuza çalıştırabilirsiniz :)) Düşün bir canın her istediğinde aç telefon derdini anlat, aklına takılan her şeyi sor hem etinden yararlan hem sütünden :P

Perseus
29-06-2013, 08:09 PM
hepimiz 1 er lira verelim , (bizi grup terapiye alsınlar)

Bari sezonlar açılmadan eyleme geçin, adam başı 1 lira ile ancak inönü stadyumunda gerçekleşir bu eylem :DD

Perseus
29-06-2013, 08:13 PM
ben pazartesi resti çekecem, hocam beni yatırıyonuzmu napıyosanız yapın diyecem :D inşallah yatış paralı değildir

Klinik vaka :) Durumun bu kadar vahim mi yaa (:?

Perseus
29-06-2013, 08:17 PM
yooo sadece SF ve depresyonum var, ama hayattan çok koptum be bilader, uyum sağlayamıyom hayata ...

Biz askerde iken böyle psikopat ayaklarına yatanlar oluyordu, yok ben deliyim vs.. sırf çürük raporu alabilmek için.. Adamları GATA"ne gönderiyolardı 1 hafta sonra koşarak birliğe geliyorlar :))) Sende git bir yatış yap oradaki insanları gör yüzlerindeki çaresizliği gör hayata tutunabilme isteklerini gör.. Çeşit çeşit trajedi..