PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aradığınız En Güçlü Doğal Antidepresan Balık Yağı

sstrade
09-03-2009, 07:59 PM
işte aradığımız yan etkisi en fazla balığın kokusu olabilecek uzun süreli kullanımında belkide antidepresif ve bunun gibi hastalıkların en güçlü ilacı...

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil ettiğinden balık yağının faydaları özellikle nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda hissedilir. Şayet beden yeterli omega 3 ‘e sahip değilse, beyinden vücudun diğer yanlarına mesajları iletecek kolları başka bir yağ asidinden kuracaktır- omega 6 ile. Araştırmacılar omega 6 dan kurulan sinir hücrelerinin omega 3 ile yapılanlardan çok farklı olduğunu buldular. Bunun sonucu olarak, beyniniz “ sinyallerini karışık alabilir “, bu da depresyon, bipoler bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara neden olur.

Balık yağının diğer faydaları diyabetin ve diyabetin sebep olduğu hasarların önlenmesini içerir. Balık yağı takviyeleri maküler dejenerasyona bağlı görme kaybı ve bir dizi başka rahatsızlıkları önleyebilir.

Eskimoların hayvansal yağ bakımında zengin beslenmelerine rağmen kandaki kolesterol düzeyinin düşük çıkmasının sebebi araştırıldığında bunun omega 3 yağ asidinden kaynaklandığını gösteren tespitler yapılmıştır. Eskimolarda Batılılara nazaran çok daha az kalp hastalığı görülmektedir. Omega 3 yağ asitleri kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bir destektir. Total kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürücü etkisi bulunur. Kan basıncını düşürücü ve kanı inceltici etkisi vardır. Balık yağı faydaları açısından öncelikle kalp dostu denilebilecek bir besindir. Kalp krizine karşı koruyucu etkisi vardır. İyi kolesterolü yükseltici etkisi bir diğer balık yağı faydası olarak belirtilebilir.

ABD de yapılan araştırmalarda ise omega 3 ün tümörün oluşmasını engellediği ve büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Düşük kilolu doğan bebeklerde temel yağ asitlerinin eksik olduğu ve bununda bebeklerde zeka seviyesini olumsuz bir şekilde etkilediğine dair de araştırmalar bulunmaktadır.

Dikkat eksikliği görülen çocuklarda balık yağı kullanımı bu sorunun giderilmesinde olumlu yararlar sağladığı son dönemlerde daha sıkça dile getirilen bir tespittir. Doktorun önerdiği doza uygun olarak çocuklarda balık yağı kullanımı tavsiye edilmektedir.

Balık yağının çocuklarda zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği ve öğrenme kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir.

Yurt dışında yapılan bir araştırma sonucunda omega 3 ün akıl sağlığı üzerinde katkılar yaptığı ve beynin yaşlanma sürecini yavaşlattığı belirtilmiştir. Alzheimere karşı koruyucu nitelikleri olduğu tespit edilmiştir. Omega 3 yağ asitleri en çok beyinde bulunur.

Omega 3 ün beyindeki işlevinin depresyonu önlemede etkili olduğu da belirtilen bir bulgudur. Depresyonda olan hastalarda yapılan incelemede omega 3 oranının düşük oldugu görülmüştür.

Romatizmal artritte eklem şişliğini ve ağrılarını hafifletici etkisi olduğu görülmüştür.

Gerçekten, geçen on yılda, muhtelif araştırmacılar balık yağı veya omega 3 ile diyabet, kalp hastalığı, depresyon, bipoler rahatsızlık, ADHD, şizofreni, psoriasis, obezite, yeme bozuklukları, osteoporoz, iltihaplı bağırsak hastalığı, maküler dejenerasyon, kolon kanseri, meme kanseri, astım ve prostat kanseri arasında ilinti keşfetmişlerdir.

Balık yağı çeşitleri : Balık yağları 2 şekilde üretilir. Balığın bedeninden çıkarılan balık yağları ve de balığın karaciğerinden elde edilen balık yağları. Balığın karaciğerinden elde edilen yağlar yüksek oranda A vitamini içerir. Karaciğerden çıkarılan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır. Yüksek orandaki A vitamini anne karnındaki bebeğe zarar verici nitelik taşır. Gebelikte balık yağı kullanımı için balığın bedeninden üretilen balık yağları tercih edilmelidir.

Balık yağı kullanımı : Balık yağı ürünleri birim başına %18 EPA %12 DHA içerir. 1 gramlık balık yağı kapsülünde 180 mg EPA 120mg DHA bulunur. Günde 1-3 gr alınır.

Balık yağının yararlarını elde edebilmek için kullandığınız ürünün civa kurşun ve diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede balık yağı olması gerekir.

Zararlı kimyasallara ve cıvaya maruz kalan balıktan elde edilen ürünler kullanılmamalıdır.

Sentetik kan sulandırıcı ilaç alanlar ve düzenli olarak aspirin kullananlar aynı anda omega 3 balık yağı almamalıdır. Ameliyata girecek kişiler ameliyattan önce omega 3 kullanımını bırakmalıdır. Bu özelliklede kan sulandırıcı etkisi olan bütün ürünler için genel bir uyarıdır.

Balık yağı ürünleri balık yağı kapsülü ve balık yağı şurubu olarak eczanelerde bulunmaktadır.

ve ayrıca ntvmsnbc kanalının sitesinde yayınladığı bir makalede;

Balıkların insan sağlığı açısından öneminin, özellikle içerdikleri yağdan kaynaklandığını belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevim Köse, “antidepresanlar yerine belli miktarlarda omega 3 yağı alımının antidepresan ilaçlardan daha yararlı olacağı düşünülmektedir” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevim Köse, balık ve diğer su ürünlerinin içerdiği protein, yağ ve vitaminlerin niteliği bakımından insan beslenmesinde önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade etti. Balıkların kalp damar hastalıklarında yararlı etkileri olduğunun hemen hemen herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Köse, “Artık ‘balık ye, kalbini koru’ şeklindeki sloganlar ya da tavsiyeler hem uzmanlar, hem halk arasında hem de balık tanıtım reklamlarında sıkça gündeme gelmektedir” dedi.

İÇERDİĞİ YAĞDAN KAYNAKLANIYOR
Balıktaki hangi madde ya da maddelerin sağlık için yararlı etkiyi yaptığı ve her balık aynı ölçüde mi yararlıdır sorularının cevabı herkes tarafından bilinmediğini vurgulayan Yrd. Doç. Köse, şöyle devam etti: “Balıkların insan sağlığı açısından önemi, özellikle içerdikleri yağdan kaynaklanmaktadır. Balık yağındaki omega 3 yağ asitleri insan sağlığı açısından yararlı etkiyi yapan maddelerdir. Bu etki omega 3 grubu yağ asitlerinden EPA (eikosapentaeonik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) adlı iki önemli yağ asidi çeşidinden kaynaklanmaktadır. Çeşitli yayın ya da kaynaklarda omega 3 içeren pek çok gıda türü verilmektedir. Ancak EPA ve DHA genelde balık yağlarında bulunmaktadır.”
Yağlı balıklarda fazla bulunuyor
Her balık ya da su ürününün yeterince omega 3 yağ asidi içermeyebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Köse, bu asidin, yağlı balıklarda fazla bulunduğunu, bu balıklara, somon, uskumru, ton balığı, alabalık, hamsi, tirsi ve morina balığı gibi balıkların örnek verilebileceğini kaydetti.

BALIK YAĞI TABLETLERİYLE DE ALINABİLİR
Yrd. Doç. Dr. Köse, DHA ve EPA asitlerinin, yağlı balıklardan direk olarak alınabileceği gibi, eczanelerde satılan balık yağı tabletleriyle alınabileceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Eğer diyetimizde sağlık açısından sıkça balık tüketiyorsak bunun yanında E vitamini içeren gıdalar ya da E vitamini tabletleri almamız gereklidir. Balık yağı tabletleri, E vitamini eklenmiş olarak satılmaktadır. Bunu nedeni, balık yağındaki yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri olan omega 3 ve diğerleri yaşlanmayı hızlandırıcı etkisi olduğu ve bunun da E vitamini takviyesiyle engellendiğidir. Yani bol balık yiyelim ancak bunu E vitamini ile yiyelim. İçeriğinde bulunan Omega 3 yağ asidi, iyi kolesterolü yükseltir ve yüksek tansiyonu düşürür, kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Aynı zamanda kanser riskini azaltır, yaşa bağlı hastalıkları önler, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.”

ANTİDEPRESAN YERİNE OMEGA 3
Omega 3 yağ asitleri yiyenlerde depresyonun azaldığı ve dolayısıyla intihar risklerinin azalttığının ortaya koyulduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Köse, “Antidepresanlar yerine belli miktarlarda omega 3 yağı alımının antidepresan ilaçlardan daha yararlı olacağı düşünülmektedir. Omega 3 yağı beyindeki uyarıcıların doğru çalışmasını sağladığından dolayı faydalı olmaktadır. Son yıllarda özellikle hamile kadınlarda depresyonu engelleyici olarak önerilmiştir” diye konuştu.

09-03-2009, 09:24 PM
Balik yaginin, ozellikle hamile kadinlarda, kullanilmasi sakincalidir. Baligin karacigerinden elde edilir, ve deniz kirliligi nedeni ile agir metal ihtiva eder.... Bu da ceninin gelisiminde negatif rol oynar; zeka gelisimini etkiler. Omega-3 vs demek ile sorun cozulmuyor, konuya daha kapsamli bakin.

sstrade
10-03-2009, 03:31 AM
evet doğru hamile kadınlardaki etkisi zaten yazıda belirtilmiş...!
sizde yazılanları gelişi güzel okuyup, cevap vermek ve yazdığınız negatif yorumlarla, hastaların psikolojik iyileşme süreçlerini etkilemeyin, uzatmayın...
ve denizin toksikitesi yüzünden değil, a vitamini karaciğerde depolandığı için gelişimi farklı etkileyebilir zarar da verebilir.
Balık yağı çeşitleri : Balık yağları 2 şekilde üretilir. Balığın bedeninden çıkarılan balık yağları ve de balığın karaciğerinden elde edilen balık yağları. Balığın karaciğerinden elde edilen yağlar yüksek oranda A vitamini içerir. Karaciğerden çıkarılan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır. Yüksek orandaki A vitamini anne karnındaki bebeğe zarar verici nitelik taşır. Gebelikte balık yağı kullanımı için balığın bedeninden üretilen balık yağları tercih edilmelidir.

siz gidip olur olmaz yerden balık yağı alırsanız ve bunu hekiminize tabikide danışıcaksınız fakat tahtakaleden 5-10liraya alınan balık yağı tabikide ağır metal, yada hastalıklı balıklardan üretilmiş olabilir . FDA onaylı bir balık yağı ne deniz kirliliği nede ağır metal ihva eder

Ayrıca balık yağı beyin hücrelerini beslemesiyle ilaçlardan daha stabil sonuçlar çıkartır. biz kullandığımız ilaçlarla sadece beyindeki salgı olanağını kısıtlıyoruz ve rahatsızlığın geçtiğini hissediyoruz, şöyle birşey var ne sadece ilaçlarla;
nede sadece bitkisel, hayvansal ürünler kullanarak iyileşme gösterebiliriz. İlacın yanında hastalığın tedavisinde yardımcı olabilecek iyileşme sürecini hızlandıracak bitki vs.. kullanmalıyız ki bunu ilk önce doktorumuza danışmak gerek...

Umut34
10-03-2009, 01:24 PM
Sevgili Sstrade,

Değerli paylaşımın için teşekkür ederim. Link1’deki İlaç tedavisi forumunda “Omega-3 Fish Oil (Balık yağı): Bildiğimizi zannettiğimiz, fakat bilmediklerimiz”başlıklı bir yazım mevcut.

Eğer Sayın Satanstoystore bu yazımı okumuş olsaydı, Omega-3 Fish Oil (Balık yağı) hakkında bu tarz bir yorumda bulunmazdı diye düşünmekteyim.

Mamafi Yrd. Doç. Dr. Sevim Köse’in, “antidepresanlar yerine belli miktarlarda omega 3 yağı alımının antidepresan ilaçlardan daha yararlı olacağı düşünülmektedir” demesine katılmamaktayım. Bu olsa olsa ilaça dirençli kişiler için geçerli olabilir.
Ancak doktor onayı ile, antidepreslar yanı sıra veya antidepressanları bıraktıktan sonra balık yemenin yerine geçeceğinden erişkinlerde doktor onayı olmasada depresyonun nüksünün önlenmesine faydalı olacağına inandığımı inkar edemem.

Ülkemizde bu gün için taze balık yiyebilmek fiyatlarının yüksekliği dolayısıyle herkez için mümkün olamamaktadır. Ayrıca bu balıkların bulunduğu sular dolayısıyle içlerinde ne derece toksin madde bulunduğu meçhuldur.

Link1’dede açıkladığım üzere Eczanelerden satın alacağımız balık yağlarının bu toksinlerin midenize inmesini önlemek için, balık yağının farmasötik olarak işlem gördükten sonra farmasötik balık yağı haline getirilmesi gerekmektedir.
Yukardaki nedenlenlerle hem ruhsal hemde fiziki sağlığımızı korumak için farmosotik balık yağı kapsülleri besin takviyeleri arasında önemli bir yer almaktadır. Benim kullanmakta olduğum ABD’deki Ocean Plus firmasınca imal edilen farmasötik ve her biri 1000mg’lık kapsül şeklinde olanıdır. Ülkemizin eczanelerinde 50 kapsüllük şişe içinde 22.80 YTL parakende fiyatıyla satılmaktadır. Dolayısıyle taze balığa nazaran hem güvenilir hemde ekonomik olmaktadır. Her sabah bir kapsül almaktayım.

Link1: http://psikoloji.gen.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=282235&highlight=#282235

İyi günler dilerim, U34

10-03-2009, 01:32 PM
Arkadaşlar, marsta yaşamıyoruz ki, kapsüllere ihtiyaç duyalım. Bu tip kaynakları, henüz doğal tüketme şansınız da var. Haftada 1-2 defa yapacağınız, içi güzelce temizlenmiş, ızgarada pişirilmiş, yanında teresi, marulu, havuçu, zeytinyağı ve limonu bol bir salata ile, balığın kendisini yemek var iken, her konuda kapsüllere koşmak ne kadar doğru?

Sevgiler.

10-03-2009, 05:29 PM
evet doğru hamile kadınlardaki etkisi zaten yazıda belirtilmiş...!
sizde yazılanları gelişi güzel okuyup, cevap vermek ve yazdığınız negatif yorumlarla, hastaların psikolojik iyileşme süreçlerini etkilemeyin, uzatmayın...
ve denizin toksikitesi yüzünden değil, a vitamini karaciğerde depolandığı için gelişimi farklı etkileyebilir zarar da verebilir.

siz gidip olur olmaz yerden balık yağı alırsanız ve bunu hekiminize tabikide danışıcaksınız fakat tahtakaleden 5-10liraya alınan balık yağı tabikide ağır metal, yada hastalıklı balıklardan üretilmiş olabilir . FDA onaylı bir balık yağı ne deniz kirliliği nede ağır metal ihva eder

Ayrıca balık yağı beyin hücrelerini beslemesiyle ilaçlardan daha stabil sonuçlar çıkartır. biz kullandığımız ilaçlarla sadece beyindeki salgı olanağını kısıtlıyoruz ve rahatsızlığın geçtiğini hissediyoruz, şöyle birşey var ne sadece ilaçlarla;
nede sadece bitkisel, hayvansal ürünler kullanarak iyileşme gösterebiliriz. İlacın yanında hastalığın tedavisinde yardımcı olabilecek iyileşme sürecini hızlandıracak bitki vs.. kullanmalıyız ki bunu ilk önce doktorumuza danışmak gerek...

A vitamininin vucutta birikimi ayri, benim yazdigim agir metal birikimi ayri. Oncelikle iki konunun ayrimini kavrayin lutfen. Benim yazdigim direkt olarak cevre kirliliginin ozellikle buyuk baliklarda agir metal birikimi ile ilgili. Onemseyip onemsememekte tabiiki ozgursunuz. Bilgim olan konuda yazdim, gerisi sizin keyfinize kalmis.

Umut34,

Yazinizi okumadim, daha genis zamanda okumak isterim. Okumadigim icin de icerigi hakkinda bilgim yok.

maviyesil
10-03-2009, 07:15 PM
Balik yaginin, ozellikle hamile kadinlarda, kullanilmasi sakincalidir. Baligin karacigerinden elde edilir, ve deniz kirliligi nedeni ile agir metal ihtiva eder.... Bu da ceninin gelisiminde negatif rol oynar; zeka gelisimini etkiler. Omega-3 vs demek ile sorun cozulmuyor, konuya daha kapsamli bakin.

oyuncakçımız son noktayı koymuş konuya bence.

dilemma47
25-05-2010, 12:18 AM
balığın yağını kullanmak yerine kendisini yesek daha iyi olmaz mı ?
yapay yollarla çıkarılmış yağının yerine balığın kendisini yerim..bünyesinde varsa yağını da almış olurum öylece...

kendisini yesek daha iyi olur.ancak omega yönünden zengin olan balıklar daha çok, soğuk iklim kuşağında yer alan balıklarda olur.
ayrıca kullananan arkadaşlar daha çok hangi marka balık yağını tükettiklerini yazarsalar makbule olur.:)

sizopantera
25-05-2010, 10:25 AM
balık yağı kullanın serotonin salgılatır beyinde ben kullanıyorum yanındada rakı iii gider.

anksiyete2004
16-06-2010, 08:44 PM
ben anksiyete için kullandım omega 3 balık yağını. araştırmacı bir insanım gidip tak diye eczacıya sorup anında almam, araştırıp kaliteli bir firmadan ürünü aldım. bir kaç ufak tefek etkisi dışında faydası olmadı üstelik de uzunca bir zamanımı harcadım iyi gelir diye. ilaca başlasaymışım daha çok yol alacaktım büyük ihtimal. depresyona da iyi geleceğini hiç zannetmiyorum.

geçmişiyitikadam
18-06-2011, 06:30 PM
balık yağını önermiştim daha önce forumda.fakat çin topuna meraklı bir arkadaş açtığım forumun içine etmekle kalmadı,onurumlada oynadı.gereken cevabı verdim bu arkadaşa ama yazdıklarım silinmiş.yazılanlar hard diskde kayıtlı kayıtlı.psikolojik problemi olan biriyle alay edip onuruyla oynamanın kanunlarda cezası nedir bilmiyorum.o arkadaşa sesleniyorum buradan o kadar cesursan mahkemede görüşelim ne dersin.

geçmişiyitikadam
18-06-2011, 06:38 PM
hemde bunu yapan şahıs Moderator du.burdan sesleniyorum.forum yetkililerine gereken yapılsın

geçmişiyitikadam
20-06-2011, 12:01 AM
geçmişiyitikadam nickiyle girdiğim bi sf sitesi daha var.fakat yerimlerine eklediğim yeri açınca burası çıktı, ve bende sitenin formatını değiştirdiklerini düşündüm.artık bana senin aklın karışmış,veya kafayı toparlamaya ihtiyacın var diyebilirsiniz tabi buna hakkınız da var,biriyle aramda husümet olduğu doğru ama forum sitelerini karıştırmış olabilrim.neyse .haklısın.kafayı takmaya değmez.düşünmekden saçlar beyazladı zaten.üstelik 1 sene içinde beyazladı .bende bıktım insanlarla sürtüşmekden.tepki veremedikce,zayıf göründükce maalesef bu tazr olaylar oluyor.o site bu sitemi halen emin değilim.herşeye rağmen her ihtimali düşünerek eğer haksız bir suçlamada bulunmuşsam özür dilerim.

geçmişiyitikadam
20-06-2011, 12:05 AM
balık yağı çok faydalı.sf me çok iyi geldi

enerji528
20-06-2011, 12:13 AM
balık yağı çok faydalı.sf me çok iyi geldi
Ne kadar süre kullandın?