PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EVLİLİKTE EN SORUNLU YILLAR SİZCE HANGİSİ

25-04-2005, 11:59 PM
EVLİLİĞİNİZ BOYUNCA GEÇİRDİĞİNİZ EVREDE SİZCE EN SORUNLU YILLARINIZ
HANGİ YILLAR ARASINDA GEÇTİ?KAÇ SENELİK EVLİSİNİZ YAZARMISINIZ?

26-04-2005, 09:56 AM
kusura bakma melankoli ben evli değilim ama tahminimi yazmak istedim umarım anlayış gösteririsin herşeyede atlama kardeşim demessin bence evlilikte en sıkıcı yıllar aşkın bittiği zaman yaşanır çünkü iki tarafında heyecanı bitmiştir. bundan sonra monoton bir yaşam sürer çiftler herkes için geçerli değil tabiii genel olarak

Ebru30
26-04-2005, 10:13 AM
Tabi bu durumdan duruma çiften çifte değişir ama sanırım en buhranlı yıllar 3 ila 6 yıllar arası oluyor bence.

eylül
26-04-2005, 10:14 AM
Evlilikte tehlikeli yıllar

Uzmanlar; evliliklerin belli dönemlerde bitme tehlikesi yaşadıklarını belirtiyor Bu dönemeçlerin ilki ise şaşırtıcı bir şekilde birinci yılın içinde ortaya çıkıyor....

Uzmanlar, karı-kocayı mutluluğa götüren yolun üzerinde tam 4 tehlikeli dönemeç noktası bulunduğunu belirterek, "Bunlardan birincisi, hemen balayının ardından gelen süre içinde ortaya çıkar. İkincisi, sallantı ve istikrarsızlıkla devam eden 3 yılın sonundadır. Üçüncüsü olaysız ve yeknesak geçen 7 yılın bitiminde, sonuncusu ise evliliğin oldukça ilerlemiş bir döneminde, 15'inci yılda görülür" uyarısında bulunuyor. Evlilik danışmanları, 6 çiftten 1'inin bu duraklardan herhangi birine takıldığına dikkat çekiyor.

RÜYANIN SONU...
Uzmanlara göre, boşanmaların yüzde 30'u birinci yılın sonunda meydana geliyor. Birinci yıl sırasında ve sonunda görülen boşanmaları "Rüyanın sonu" diye nitelendiren uzmanlar, şu bilgileri veriyor: "Çünkü evlilikteki samimiyet, sözlülük ve nişanlılıkta görülmeyen büyük foyaları meydana vurur. Gerek kadın, gerekse erkek, hayatına yabancı birinin artık her şeyi ile girmiş olduğunu fark eder. Bu durumdan genellikle kadınlar şikayetçi olur. Bir zamanlar kendisine çiçek, şeker, çeşitli şeyler hediye eden sevimli gencin yerini şimdi, sabahları evin tek banyosunu tekeline alan ve diş macununu ortadan sıkmak gibi kötü huyları olan bir adam almıştır."

BOŞANMAYI GECİKTİRENLER
Uzmanlar, boşanmaların yüzde 20'- sinin üçüncü yıla rastladığını ifade ediyor ve yolları bu dönemeçte ayrılanları, boşanmalarını geciktirmiş çiftlerin oluşturduğunu söylüyor. "Esasında bunların, evliliklerinin birinci yılında ayrılmaları gerekirdi" diyen evlilik danışmanları, "Bekleyeyim belki zamanla düzelir" düşüncesinin daha çok bu gecikmeye sebep olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, üçüncü yılın sonunda hakim karşısına çıkmış eşlerin çoğunun, boşanma konusunda birbirleri ile anlaştıklarını hatırlatıyor.

BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI
Evlilik danışmanları, 7'nci yılın sonunda boşanma oranının yüzde 15 civarında olduğunu vurgulayarak, "Bu 7 yıl, büyük hayal kırıklıkları devresidir. Kadın eski, ufak tefek dertlerine gülebilmektedir. Çünkü şu anda karşılaştığı dertler onlardan çok büyük, gerçek dertlerdir. Şimdi, kocasının ilk zamanlar diş macununu ortasından sıkması onu daha az ilgilendirmektedir. Kadınlar için 7'nci yıl boşanmalarının genel sebebi, sosyal ve ekonomik sorunlardır. Erkekler içinse 7'nci yıl boşanmalarının nedenleri daha fazla bencilliktir" şeklinde konuşuyor.
15. yıl sendromu

Uzmanlara göre, bu kadar zaman doğru dürüst geçindikten sonra en korkulması gerekilen 15. yılda birden beliren son bir tehlike vardır. Bu seferki tehlikenin nedeni, sebeplerin en müthişi olan ihtirastır. Erkek veya kadın aniden aşık olabilirler. Bu da evliliğin 15. yıl tehlikesi olarak çiftlerin karşısına çıkıyor. Kendi yaşlarında veya kendilerinden daha yaşlı kadınlarla evlenmiş erkekler, işe gidip gelirken tanıyıverdikleri herhangi bir genç kadına kapılıp her şeyi unutabilirler. Aynı tehlike, yaşlı erkeklerle evlenmiş kadınlar için de geçerlidir. Bu dördüncü dönemeci de atlatan çiftler için evlilik hayatı artık başka bir tehlike göstermez. Tabii çok özel durumlar hariç...

26-04-2005, 10:51 AM
tşkler eylül

Special
26-04-2005, 12:22 PM
Yazdiklarinin dogruluguna inaniyorum EYLUL. aslinda herkes karsiliksiz sevse, karsisindaki kisiyi oldugu gibi kabul etse, degistirmeye calismasa, sen beni seversen bende seni severim demese, anlayis gosterse, inadi, bencilligi biraksa.... COK MU ZOR BUNLAR YA ARKADASLAR :!: :?: :roll:

sermintuncay
27-04-2005, 06:44 PM
Evlilik te sorunlar sanırım ılk yıllar yasanıyor... ynı bır yer yenı bı ev alıskanlıklarımız... ve bırbırıne alısma cabsı... evet evlendıgın ınsanı oncelei tanıyor olabilirsın ama aynı evı paylaşmak cok farklı(mıs)

ben boyle dusunuyorum...

27-04-2005, 08:53 PM
SEVGİLİ ARKADAŞLAR KATKILARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM.
EYLÜL YOLLADIĞIN YAZI GÜZEL.TEŞEKKÜR EDERİM.
BENCE İLK SENELERDE BİRAZ AKSILIKLER OLUYOR.
ZAMAN GEÇTİKÇE ARTIK AŞK YİTİP GİDİYOR.
BURADA MÜHİM OLAN İKİ ŞEY VAR.KAÇIRILMAMASI GEREKEN.SEVGİ VE SAYGI.BUNLARIDA YİTİRDİĞİMİZDE ÇATLAKLIKLAR OLUŞUYOR.
ÇATLAK BÜYÜYOR.TEMELLER SARSILIYOR.
EVLİLİKTE EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERİN BAŞINDA OLAN PAYLAŞIM AZALIYOR.TILSIM BOZULUYOR.
BENCE MÜHİM OLAN SEVGİ, SAYGI VE PAYLAŞIM.
ÇOK UFAKTA OLSA PAYLAŞMAK EN ÖNEMLİ OLAN ŞEY.
ASLINDA ÇOK KÜÇÜK ŞEYLER EVLİLİKTE HEYECANI ARTTIRIYOR GÖRÜŞÜNDEYİM.
BİRBİRİMİZİ DİNLEMEYİ BAŞARABİLİRSEK AYAKTA KALABİLİR EVLİLİK.
FAKAT HANGİMİZ PAYLAŞIYORUZ.BİRBİRİMİZİ MUTLU ETMEYE ÇALIŞIYORUZ.?
İNATLA İYİLİĞE BİRER ADIM ATMALIYIZ BENCE.PAYLAŞMALIYIZ.
BİRBİRİMİZİ SEVMELİYİZ.
SEVGİYLE KALIN ARKADAŞLAR.
SAYGILAR.
AYRICA XXXX ARKADAŞ.GÖRÜŞ BELİRTMEN İÇİN EVLİ OLMANA GEREK YOKKİ.
GÖRÜŞLERİNE AÇIĞIZ.

deeply
15-07-2005, 09:53 AM
Melankoli benim 6 yıllık evliliğim var benim için 1 ila 6 gibi.Ama son bir aydır umutlanmaya başladım.Umarım artk evliliğimle mutlu olabilirim çünkü aşamadıklarımız kilitlenme noktasınada gelse ayrılamadık.Artık sıkıntıların bitmesini istiyorum :(

ozdilk
25-07-2005, 10:36 AM
Merhaba arkadaşlar,
Bende düşüncelerimi aktarmak istiyorum ben 2001 ağustosta evlendim bende sorunlar bebekle birlikte (2004 mayısta bebeğim oldu.)başladı bu durumda bebek evliliği kurtarırmı düşüncesi var ya bence kesinlikle hayır bayanların pisikolojisi, ruhen ve bedenen yaşanan değişiklikler insanı çok yıpratıyor bende böyle oldu belki de çalışıyo olmamın da etkisi var.En tehlikeli yıllar bence 4.senede başlıyor şu an tartışmalarmız çok kırıcı olmaya başladı saygı çok önemli o azalınca otomatik olarak sevgi azalıyor öncekiler gibi değil bende gidişat kötü sizlerde durum nedir bilemiyorum ama bence 4.sene biraz geniş kapsamlı oldu ama kusura bakmayın

04-08-2005, 10:34 AM
Uzmanları bilemem ancak bana göre, eğer evlilik başında iyi başlamamışsa heryıl çok tehlikeli demektir. Çünkü evlilik rayına çok zor oturur ozaman, Allah'tan dileğim hiç kimsenin bu tür evliliklerle karşılaşmamasıdır.

kangren
04-08-2005, 12:51 PM
ben henüz 18 aylık evliyim ve birde 2.5 aylık bebeğim var bence ilk 5 yıl çok zorluklar yaşayacağız gibime geliyor ilk tanıştığımız günden beri kavga ediyoruz ama en kötü kavgalarımız 24 saat sürer artık daha az kavga etmeye baaşladık birbirimizi daha iyi anlamaya ve saygı duymayı öğrendik fikirlerimize onda daha başlangıç aşamşasında olsada buda güzel ben ilk 5 yılı atlatırsak artık daha güzel yaşayacağımıza inanıyorum

Bihter
12-11-2005, 12:54 PM
ben henüz 3 aylık evliyim belkide guluyor oynuyor olamam gerek bu konudaki dusuncelerim ilerideki aylarda muhakkaki değisecektir ama su anda acayip bocaladığımı hissediyorum yeni bir ev yeni bir hayat sevdiğim ama ev içerisinde nasıl davrandığını bilmediğim bir eş bazen benim için katlanılmaz olabiliyor sevgim çoğu zaman üstün gelsede saygıyı yitirmemeye çalısarak birazda benim alınganlığımdan her aksam suratımın asılmasına neden olabilecek bir konu olmadan bitmiyor birde çalısan bir bayanın yorgun bir sekilde gelip ev işlerini idare etmeye alısması birazda bunun etkisi yoğun ve stresli geçen bir aksamdan sonra eşimin cinsel istekleri kendimi yorgun ve mutsuz hissetiriyor ve bu hallerimle esimi üzdüğümüde dusunuyorm insallah çabuk atladırım ve hayatımın en zor donemi bu donemim olur diye umut ediyorum herkeze mutluluklar dilerim :wink:

12-11-2005, 01:42 PM
BİHTER.
TEK BAŞINA SORUMLULUKLAR TAŞINMAZ.
BENCE DAİMA KENDİNİZİ KONUŞMAYA VE PAYLAŞIMA ALIŞTIRIN.
BÖYLELİKLE DAHA İYİ OLACAKSINIZ İNANIN.
SAYGILAR.

25-11-2005, 01:55 AM
Merhaba melankoli,
Benim evliliğim aldatılmamla, yani saygısızlık ve arkasından gelen güven sorunuyla iki yıl sonra bitti. Bir aile büyüğümün bana söylediği bir söz var. "Şimdiki nesil evliliğin ne olduğunu bilmiyor. Evlenmeden önce sevdiğin insana nasıl davranıyorsan, evlendikten sonra da aynı özeni, ihtimamı göstermelisin. Bunu yapan çok az kimse kaldı, o yüzden bu devir evlilik devri değil artık" demişti. Buna katılıyorum. Ayrıca yine okuduğum kitaptaki bir düşünce de bana çok doğru geliyor bu konuda. "Ortak yönleri insanları biraraya getirebilir, farklılıkları da birbirlerini geliştirmelerini sağlarsa mükemmel bir ilişki olur." Yani çiftler, paylaşılması olağan görülen şeyler dışında düşünsel olarak da, kişisel gelişimde de, başka alanlarda da birbirlerine birşeyler katmalı, birbirlerinin ruhlarını zenginleştirmeliler. Hem eş hem arkadaş olmalılar. Birbirlerini aydınlatmalılar. Kaçıncı sene olursa olsun. Sevgiler...

panik
08-02-2011, 01:04 AM
ilk 5 yıl derler hep.ama sorun varsa belli olmaz.

mavi mavi
12-02-2011, 01:07 AM
bence evliliğin en tehlikeli yıllar ilk seneler..yani 1-3 yıılar arası..çünkü evliliğin ilk yıllarında herşey yeni yeni oturmaya başlıyor yani tehlikeli bir dönem..buarada ben 4 yıllık evliyim..yani daha doğrusu 3,5 yıll..

K i m y o n
14-02-2011, 02:06 PM
Evliliğin iki & üç yılı oldukça önemli.

paranoyak35
15-02-2011, 09:23 PM
uzamanların önerisini dinlemek bnu yönden önemli diye düşünüyorum.ilk 5 yıl çok önemli.eşlerin evlilik hayatına uyum sağlaması,alışması açısından.bu yıllar arasında çocuk düşünülmemeli,çünkü boşanmalar bu yıllarda oluyor.evliliğin oturması,eşlerin psikolojik,maddi-manevi olarak gelişmesi açısından çocuk düşünülmemeli.
bunun eğitimini almış biri olarak söylüyorum ve gözlemlerime dayanarak;çocuk evliliği kurtarır diye düşünüp aldanmayın.mutsuz bir ortama çocuk geitrip işleri daha yokuşa sürüyorsunuz.

Nikneyime
22-02-2011, 01:18 AM
EVLİLİĞİNİZ BOYUNCA GEÇİRDİĞİNİZ EVREDE SİZCE EN SORUNLU YILLARINIZ
HANGİ YILLAR ARASINDA GEÇTİ?KAÇ SENELİK EVLİSİNİZ YAZARMISINIZ?

Adamına göre değişir bence :)