PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konfüzyon Algılama Sorunları kafa karışıklığı sarhoş gibi olma deliryum kafabulanıklı

mert77
16-08-2011, 04:49 PM
Arkadaşlar bunlardan birini veya bir kaçını yaşayan varsa neden dolayı başına geldiğini nasıl iyileştiğini yada nasıl çözüm bulduğunu paylaşırsa sevinirim.

mert77
16-08-2011, 04:51 PM
bilinç bulanıklığı uyuşturucu ve ilaç bağımlılığı geçmişi olanlarda yazsın. Kalıcı yan etki yaptımı size etrafı normal algılayıp görebiliyor musunuz acaba teşekkür ederim

mert77
16-08-2011, 05:04 PM
böle bişey yaşayan yokmu koskocaman sitede yahu

mert77
17-08-2011, 12:27 AM
biri cevap verse ? en azından oda ışığından aşırı rahatsız olan. Nesnelerin büyüyüp küçüldüğünü gören. Alkol almasada alkol almış gibi hisseden. Çıldırmaya yakın olan. Nesnelerin parıldadığını izlerinin çıktığını gören hiç mi kimse yok ?

mert77
17-08-2011, 12:35 AM
Konfüzyon Ve Deliryun Hakkında Bilgi Bunları yaşayan Varsa iletişime girsin Benimle Özel mesaj falan =
Bilinç bulanıklığı (konfüzyon) yapan durumlar:
■Bazı ilaç ve toksik maddeler,
■alışkanlık yapan maddelerin ani kesilmesi (genellikle geçici olarak, nadiren kalıcı olarak)
1.Bilinç bozukluğu (çevredekileri algılamada zorluk), dikkati odaklama, sürdürme ve değiştirmede zorluk
2.Algıda bozukluk (hafıza problemleri, dezoreantasyon, konuşma bozukluğu), mevcutsa daha önceden ya da o an var olan demansla ilgisiz bir algı bozukluğunun gelişimi
3.Bozuluğun kısa bir zamanda gelişmesi (genellikle saatler ya da günler içinde) ve gün içinde dalgalanması
Huzursuzluk, anksiyete, irritabilite, uyku bozuklukları gibi prodromal belirtiler olabilir. Ancak bu belirtilerle bir deliryum tablosunun gelişeceğine karar vermek güçtür.

Genellikle akut başlar, hasta şaşkın görünümdedir, anlamsız, amaçsız hareketler gösterir.
Başlıca Klinik Belirti ve Bulguları :

Bilinç Bozukluğu : Deliryumun en önemli özelliği bilincin bozulmasıdır. Bilinç bozukluğu değişik derecelerde olabilir. Genellikle bilinç bulanıklığı şeklinde kendini gösterir. Zaman zaman stupor ve koma düzeyine ulaşır.

Dikkat Bozuklukları : Dikkat çok dağınıktır. Hasta bir konu ya da nesne üzerinde dikkatini yoğunlaştırma ve sürdürmede yetersizlik gösterir.

Yönelim Bozukluğu : Deliryumun patogonomik bulgularındadır. Önce zamana sonra yere yönelim bozukur. Bazı deliryum olgularında kişiye yönelim de bozulabilir. Genel klinik tablo ile birlikte yönelim gün içinde tamamen düzelebilir. Ortam değişikliği ve gece, yönelim bozukluğunu daha da arttırır.

Algı Bozuklukları : Hallüsinasyon ve illüzyonlar sık görülür. Tüm duyu organlarına ait olabilir. En sık görsel,taktil hallüsinasyonlar ve illüzyonlara rastlanır. Hafif vakalarda hasta bunların algı yanılması olduğunu farkedebilir.

Bellek Bozukluğu : Değerlendirilmesi güç olmakla birlikte dikkatli muayene ile yakın bellek bozukuğu ortaya konabilir. Hastaların yeni birşey öğrenme özellikleri kaybolmuştur. İyileştikten sonra hastalık dönemine ait amnezi olabilir.

Uyku - Uyanıklık Siklusunda Bozukluk : İlk ortaya çıkan belirtilerden birisidir. Genellikle uyku - uyanıklık siklusu tersine dönmüştür. Hasta gece uyanık ve ajite, gündüz ise sakindir. Uyku sırasında kabuslar görülebilir. .

Düşünce Bozuklukları : Düşünce akışı artmış veya azalmış olabilir. Çağrışımlar dağınık, bağlantısız olup amaca varamaz (Dezorganize düşünce). Perseverasyon sık görülür. Referans, paranoid içerikli hezeyanlar olabilir.

Duygulanım Bozuklukları : Hallüsinasyon ve hezeyanlara eşlik eden duygulanım bozuklukları görülür. Hastalarda duygulanım genellikle labildir. En sık rastlanan duygulanım bozuklukları; anksiyete, korku, irritabilite, kızgınlık, öfori ve apatidir. Hastalarda bazen hezeyan ve halüsinasyonlar sonucu ağır düzeyde anksiyete hali görülebilir ki buna katastrofik anksiyete (felaket anksiyetesi) denir.

Davranış Bozuklukları : Retiküler aktivatör sistemin aktivitesine bağlı olarak psikomotor hiperaktivite ya da hipoaktivite görülür.
*Hiperaktif hastalar; huzursuz, ajite, eksitedirler.
*Hipoaktif hastalar; sessiz, sakin, uykulu, kayıtsız, hareketsizdirler. Bu durumun depresyonla karıştırılmaması gerekir.

Hastalarda ardısıra gelen hiperaktif ve hipoaktif durumların olduğu mikst özellikler de bulunabilir.
Nöropsikiyatrik Belirti ve Bulgular : En sık görülenler; disgrafi (şekil ve yazı yazmada bozukluk), disnomi (objelerin adlandırılmasında bozukluk) ve motor beceri kusurlarıdır. Ayrıca, bazı hastalarda kaba hızlı tremor, multifokal myoklonus (kas veya kas gruplarının hızlı düzensiz kısa asimetrik kontraksiyonu. Yüz - omuzda daha sıktır), asteriksis (kişinin boşlukta sabit bir postürü sürdürememesidir. Bilateral olması patogonomiktir) görülür. Vakaların büyük bir kısmında EEG bozukluğu vardır (Genel olarak yaygın yavaşlama dikkat çekicidir).

Otonomik Bozukluklar : Hemen hemen tüm hastalarda görülür. En sık görülen otonomik disfonksiyon belirtileri; solukluk, ateş, terleme, taşikardi veya bradikardi, hipotansiyon veya hipertansiyon, bulantı, kusma, diyare ve konstipasyondur. Psikiyatrik belirtilerle birlikte otonomik disfonksiyon belirtileri olması daima deliryum ihtimalini düşündürmelidir
Demans, depresyon, şizofreni, konversiyon, dissosiyatif ve yapay bozukluklarla ayırıcı tanının yapılması gerekir.

mert77
17-08-2011, 12:41 AM
Etraf bulanık gibi gözükür. kafa bir milyon olur. Nesnelerin izleri yansır. Depresyon vardır.kafa bulanıklığı ve saçma düşünceler geçer. sürekli acı çekersin. Sıcak basar. bU BAHSETTİĞİM HAFİF BİLİNÇ BULANIKLIĞI VE DELİRYUMDUR. ilaç bırakıldıktan sonra uyuşturucu bırakıldıktan sonra kafa darbelerinden sonra olabilir. Yaşayıp kurtulan varsa yazsın benide kurtarmış olur.

misyonix
17-08-2011, 02:22 AM
mert uyku durumu nasıl

mert77
17-08-2011, 03:16 AM
geç uyurum gece 5 te falan ama bu sefer 2 gündür uyumuorum

serpilll
22-08-2011, 11:32 PM
bu gönderdiğin yazıdakı bi çok şey bnde de ben iyileşmedim daha tanıda dissosiyatif bozukluk ve ben gercek dısı hissediyorum ama bu yazıdakılerde var bilinç bulanması ortama göre felaket değişiklikler göstermesi sürekli
sürekli acı çekersin durumu özellikle..uyku sorunları ve de en kötüsü şizofrenler gibi gördüğün şeylere ya da kendi yatrattıklarına inansan bnce daha iyi ama deliremiyosun da ben aklımı kaybedemiyorum hepsinı anlıyorum ama kurtulamıyorum..senikide böyle mi?

mert77
25-08-2011, 12:22 AM
bu gönderdiğin yazıdakı bi çok şey bnde de ben iyileşmedim daha tanıda dissosiyatif bozukluk ve ben gercek dısı hissediyorum ama bu yazıdakılerde var bilinç bulanması ortama göre felaket değişiklikler göstermesi sürekli durumu özellikle..uyku sorunları ve de en kötüsü şizofrenler gibi gördüğün şeylere ya da kendi yatrattıklarına inansan bnce daha iyi ama deliremiyosun da ben aklımı kaybedemiyorum hepsinı anlıyorum ama kurtulamıyorum..senikide böyle mi?
evet serpil oluyo şizofreniye çok benziyor. ayrıca 7-8 bira içmiş gibi bi durumda var her taraf 8 bira içmiş gibi görünüyor şizofreni de çok benziyo ama şizofreni değil.

mert77
25-08-2011, 12:25 AM
evet serpil oluyo şizofreniye çok benziyor. ayrıca 7-8 bira içmiş gibi bi durumda var her taraf 8 bira içmiş gibi görünüyor şizofreni de çok benziyo ama şizofreni değil.
Serpil eğer bu mesajı görürsen lütfen özel olarak mesaj at msnini özel mesaj olarak gönderebilirsen eğer ben önemli bir nokta kaydetmiş olacağım ayrıca iyileşme yollarını beraber ararız belki tabiki istersen çok teşekkür ederim

mert77
25-08-2011, 12:29 AM
bu gönderdiğin yazıdakı bi çok şey bnde de ben iyileşmedim daha tanıda dissosiyatif bozukluk ve ben gercek dısı hissediyorum ama bu yazıdakılerde var bilinç bulanması ortama göre felaket değişiklikler göstermesi sürekli durumu özellikle..uyku sorunları ve de en kötüsü şizofrenler gibi gördüğün şeylere ya da kendi yatrattıklarına inansan bnce daha iyi ama deliremiyosun da ben aklımı kaybedemiyorum hepsinı anlıyorum ama kurtulamıyorum..senikide böyle mi?
bizdeki bilinç bulanıklığı büyük ihtimal hafif ancak yinede çıldırtıyor etraf neden kafamız bir milyon olmuş gibi gözüküyor neden saçma sapan şeyler düşünüp duruyoruz serpil mesela bilinç bulanıklığı aşırı arttığında örneğin bir demir sütununa bakıyorum mezarlık gibi görüyorum yada hissediyorum kafa uçup gidiyo keşke ölsem diyorum sendede benzerleri oluyor mu ?

mert77
25-08-2011, 12:38 AM
bizdeki bilinç bulanıklığı büyük ihtimal hafif ancak yinede çıldırtıyor etraf neden kafamız bir milyon olmuş gibi gözüküyor neden saçma sapan şeyler düşünüp duruyoruz serpil mesela bilinç bulanıklığı aşırı arttığında örneğin bir demir sütununa bakıyorum mezarlık gibi görüyorum yada hissediyorum kafa uçup gidiyo keşke ölsem diyorum sendede benzerleri oluyor mu ?
birde şu var dışardan normal görünüyorsun insanlar seni gayet sağlıklı normal görüyor takıntı yaptığını ve bunları uydurduğunu böyle bişeyin imkansız olduğunu söylüyor lar mı? böyle bir hastalık olması imkansız gibilerinden yada benzer birçok şey diyor mu insanlar sana ? bana anksiyete dediler yolladılar serpil. Ancak ben geçmişte günde 8 tane bağımlılık yapan haplardan alıyordum. Uyuşturucu kullandım o yüzden oldu ama bana inanmadılar ne doktor ne annem ne babam ne de sevgilim. Etraf net ve parlak görünse ne güzel olurdu herşey kabus ve hayal gibi beynimde kuruma gibi gıcık bi his var. Özellikle yorulduğumda bilinç bulanıklığı şiddetleniyo sendede oluyor mu ? Eğer cevap yazarsan çok teşekkür ederim.Çok pişman oldum ancak son pişmanlık neye yarar. Şimdide kara kara düşünüyorum acaba uyuşturucuya tekrar dönsem düşük dozlarda senelerce kullansam normale döner miyim diye. Çok teşekkür ederim sana eğer beni bilgi sahibi edersen en azından özelden msnini gönderirsen yardım etmiş olursun bana bende sana yaşadıklarımı ve neler yaşadığımı anlatmaya çalışırım diye düşündüm. İnş iyileşiriz

mert77
25-08-2011, 12:40 AM
yazdıklarım çoğu bende var deliryumla ilgili

kriminalist95
25-08-2011, 12:42 AM
yazdıklarım çoğu bende var deliryumla ilgili

bende şimdilik çok az ama öyle bir his var ki içimde sanırım arta arta bana geri dönecek,siz yazınca perdenin oynaştığını neden sandığımı anladım ve neyseki o zamanlarda üstüne iyice giderek perdeye bakıp durdum,bugünlerde çok şükür birşeyim yok...

mert77
25-08-2011, 12:48 AM
bende şimdilik çok az ama öyle bir his var ki içimde sanırım arta arta bana geri dönecek,siz yazınca perdenin oynaştığını neden sandığımı anladım ve neyseki o zamanlarda üstüne iyice giderek perdeye bakıp durdum,bugünlerde çok şükür birşeyim yok...
ewet sallanmalar oluyodu ilaç kullandınız mı nasıl iyileştiniz ?

kriminalist95
25-08-2011, 12:50 AM
ewet sallanmalar oluyodu ilaç kullandınız mı nasıl iyileştiniz ?

özel mesajda da belirttiğim gibi doktora bile gitmedim,tam iyileştim mi onu da bilmiyorum,bugün koltukta otururken sanki birşey beni kımıldattı,benle beraber bina da kımıldadı sanki bi 5 cm sola felan,bana öyle geldi elbette..
böyle şeyler oldu mu üstüne gidiyorum o zamanlarda geçiyor,onun yanılgı olduğunu kabulleniyorum sadece..

mert77
25-08-2011, 12:51 AM
özel mesajda da belirttiğim gibi doktora bile gitmedim,tam iyileştim mi onu da bilmiyorum,bugün koltukta otururken sanki birşey beni kımıldattı,benle beraber bina da kımıldadı sanki bi 5 cm sola felan,bana öyle geldi elbette..
böyle şeyler oldu mu üstüne gidiyorum o zamanlarda geçiyor,onun yanılgı olduğunu kabulleniyorum sadece..
kimse size inanmıyordu değil mi ? yani birine bu hastalığım var diyince falan ?

kriminalist95
25-08-2011, 12:53 AM
kimse size inanmıyordu değil mi ? yani birine bu hastalığım var diyince falan ?

hiçkimseye birşey demedim ki,bu belirtiler bende çok yeni ortaya çıkmaya başladı,anneme bugün olanı söyledim çünkü o anda yanımdaydı alla alla dedi ben de içi rahat etsin diye bana öyle gelmiştir dedim ki zaten bana öyle gelen birşey bu..

mert77
25-08-2011, 12:58 AM
Dİssosiyatif bozukluk Depersonalizasyon derelizasyon deliryum konfüzyon birbiriyle karışan hastalıklar bunlar

kriminalist95
25-08-2011, 01:01 AM
neyim var gidip öğrenesim bile yok :D düzelsem de yine delirtirler zaten beni

mert77
25-08-2011, 01:16 AM
neyim var gidip öğrenesim bile yok :D düzelsem de yine delirtirler zaten beni
doru söylüyorsun bende zate son kez gitcem doktora.Serpil arkadaşım belkide hayatımı kurtardın doktora anlatacağım şeyler hakkında zekice bir konuşma yapacağım doktora.Sizi bulmam 4 ayımı aldı ama olsun aynı sorunu yaşayan 3 kişiyiz. Özellikle serpille.Ya doktor ayın 8 inde bana inanıcak çözüm arıcaz doktorla beraber yada inanmıcak bende ölüceğim günü bekleyeceğim. Serpil Dissosiyatif bozukluk yaşadıklarıma tıpatıp uyuyor hemde tam anlamıyla uyuyor lütfen bana ulaş özel mesajla bu gerçekten beni kurtarabilir. Çok teşekkürler

mert77
25-08-2011, 02:29 PM
bende başta acı şeklinde bir şey oluşuyor ve bu acı varken sarhoş gibi düşünmeden davranmak zorunda kalıyorum.bir şeye dikkat vermede algılamada sorun da yaşıyorum bu acı varken.böyle bir şey mi sizinki de?
ilüzyonlar var mı kamera efektleri vardır hani efektler oluyor mu etrafın sallanması her tarafın kabus şeklinde hayal gibi görünmesi yaşadığını hissetmeme 8 tane bira içmesen bile o kafada olma özellikle yorulunca

mert77
25-08-2011, 02:34 PM
KISAca çakma negatif şizofreni belirtileri var mı :D asıl adı dissosiyatif :D

mert77
26-08-2011, 10:20 AM
hakkınızı helal edin hiç bi çözümü yokmuş hastalıımın

mert77
01-09-2011, 12:01 AM
DEPERSONALİZASYON son noktayı koymak istiyorum...

--------------------------------------------------------------------------------

Son zamanlar bu baslık altında bir sürü konu açıldı ve her defasında ben sizin yasadıklarınızın DEPERSONALİZASYON değilde derealizasyon oldugunu defalarca tekrarladım çünkü yine diyorum DEPERSONALİZASYON yaşamanız için ya şizofreni olmanız lazım ya affektik bozukluk tanısı almanız lazım ya halisinasyon intoksikasyonları geçirmeniz lazım ya cok cok cok ileri derece depresyonda olmannız lazım ya beyinen temporal lob epilepsinizin cıkması lazım ya da ciddi bir şekilde bir beyin hastalıgı geciriyor olmanız lazım....SİZİN YAŞADIKLARINIZ SADECE DEREALİZASYON dur arkadaslar... size şimdi yazılı bir acıklama da buraya koyduktan sonra artık inş. bu konu bu forumda noktalanmış olur...bakın ben bunu hiç bir zaman çekinmeden utanmadan söylerim çünkü ben hastalıgımın ve bana yaşattıklarının farkındayım evet ben bir ŞİZOFRENİ hastasıyım...lütfen arkadaslar sizden ricam bırakın DEPERSONALİZASYON biz şizofreni hastalarının olsun derealizasyon sizin olsun ve kendinizi daha fazla yıpratmadan bu (artık saçmalık diyorum) olaylara son verin... ve size verdigim affektif bozukluk da şizofreniyle gelişen bir ruh durumudur.

Olgularda ani ve geçici bir biçimde bireysel gerçeklik duygusunda değişiklikler olur. Kendi bedeninden veya ruhsal süreçlerden ayrılma ve bu olayları dışarıdan üçüncü bir kişi gibi gözleme belirtileri olur. Zihinsel süreç ve duygularında mekanikleşme duygusu yaşanır. Rüyadaymış gibi bir durum olur. Gerçeği değerlendirme sağlam kalır. Değişik şik yabancılaşma duyguları ve bedenin fiziksel niteliklerinin değiştiği duyguları olasıdır. İfade edilmesi güç duygular olabilir. Kendi varlıklarını veya çevreyi inkar edebilirler. Değişik otomatizmalar veya anesteziler izlenebilir. Bu tanı bu belirtinin diğer bir ruhsal bozukluğa bağlı olması durumunda konmaz. Normal kişilerde stres, yorgunluk ve uyku deprivasyonu gibi durumlarda da izlenebilir. Sık olarak derealizasyonla birliktedir. (((BAKIN BURDA ALTINI ÇİZDİĞİM NOKTA VAR DEREALİZASYONLA BİRLİKTEDİR.yani baslı basına olmaz.ama derealizasyon yasıyosan DEPERSONALİZASYON yasıyosun anlamınada gelmez....))))))

Şizofreni, affektif bozukluk, organik ruhsal bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, halusinojen intoksikasyonları, depresyon, temporal lob epilepsisi ve diğer beyin hastalıkları gibi durumlarda depersonalizasyon olabilir. Bu bozuklukların olması durumunda depersonalizasyon tanısı konmaz. Bir belirti olarak değerlendirilir.

Bu bozukluğun nörofizyolojik bir temeli olduğu düşünülmektedir. Beyin tümörleri veya epilepsi olgularında bu hastalıklara bağlı olarak depersonalizasyon olabilir. Temporal lob korteksinin elektriksel olarak uyarılması depersonalizasyona neden olabilmektedir. LSD gibi psikotomimetik maddeler gerçeklik algısında önemli değişikliklere neden olur...((((burada da altını çizdiğim nokta LSD evet lsd uyuşturucusunu kullanan adamlarda da olur ki sanmıyorum bu forumda lsd kullanan olsun )))))) yada herhangi uyuşturucu tada sakinleştirici ilaç kötüye kullanımı

Dinamik açıdan benliğin gerçek dışı gibi algılanmasının anksiyeteden benliği koruyan bir yanı olduğu düşünülebilir..hele hele ki anksiyete bunun tam dışındadır.ki pa tanısı alan adam önceden anksiyete tanısı alır...

veeeeeeeeeeee en önemlisi............. kullandığınız ilaçlar zaman zaman sizin yasadıgınız derealizasyonu hafifletir ama bakın bu acıklamada ne diyor.....

Tedavisi ile ilgili bilgiler yetersizdir. Destekleyici ve içgörü yönelimli psikoterapi önerilir. Eşlik eden belirtilere yönelik ilaç verilir. Antipsikotik ilaçlar yararsızdır

anlayacagınız tipik bir şizofren hastalıgında nasıl tedavisi yoksa bunun da yoktur. bu demek oluyoki genelde şizofreni ile eşlik ettiği için bununda ona baglı olarak şu an bir tedavisi yok....

herkese sağlıklı günler dilerim...

mert77
06-09-2011, 06:25 PM
anksyete=derealizasyon=depersonalizasyon=dissosiya syon_= :::::::::İnsan içine girmek ilaç terapi belki hipnoz çözüm::::::::::::doktorun görüşü kısaca bu oldu

Shlopss
21-02-2012, 01:56 AM
Konfüzyon Ve Deliryun Hakkında Bilgi Bunları yaşayan Varsa iletişime girsin Benimle Özel mesaj falan =
Bilinç bulanıklığı (konfüzyon) yapan durumlar:
■Bazı ilaç ve toksik maddeler,
■alışkanlık yapan maddelerin ani kesilmesi (genellikle geçici olarak, nadiren kalıcı olarak)
1.Bilinç bozukluğu (çevredekileri algılamada zorluk), dikkati odaklama, sürdürme ve değiştirmede zorluk
2.Algıda bozukluk (hafıza problemleri, dezoreantasyon, konuşma bozukluğu), mevcutsa daha önceden ya da o an var olan demansla ilgisiz bir algı bozukluğunun gelişimi
3.Bozuluğun kısa bir zamanda gelişmesi (genellikle saatler ya da günler içinde) ve gün içinde dalgalanması
Huzursuzluk, anksiyete, irritabilite, uyku bozuklukları gibi prodromal belirtiler olabilir. Ancak bu belirtilerle bir deliryum tablosunun gelişeceğine karar vermek güçtür.

Genellikle akut başlar, hasta şaşkın görünümdedir, anlamsız, amaçsız hareketler gösterir.
Başlıca Klinik Belirti ve Bulguları :

Bilinç Bozukluğu : Deliryumun en önemli özelliği bilincin bozulmasıdır. Bilinç bozukluğu değişik derecelerde olabilir. Genellikle bilinç bulanıklığı şeklinde kendini gösterir. Zaman zaman stupor ve koma düzeyine ulaşır.

Dikkat Bozuklukları : Dikkat çok dağınıktır. Hasta bir konu ya da nesne üzerinde dikkatini yoğunlaştırma ve sürdürmede yetersizlik gösterir.

Yönelim Bozukluğu : Deliryumun patogonomik bulgularındadır. Önce zamana sonra yere yönelim bozukur. Bazı deliryum olgularında kişiye yönelim de bozulabilir. Genel klinik tablo ile birlikte yönelim gün içinde tamamen düzelebilir. Ortam değişikliği ve gece, yönelim bozukluğunu daha da arttırır.

Algı Bozuklukları : Hallüsinasyon ve illüzyonlar sık görülür. Tüm duyu organlarına ait olabilir. En sık görsel,taktil hallüsinasyonlar ve illüzyonlara rastlanır. Hafif vakalarda hasta bunların algı yanılması olduğunu farkedebilir.

Bellek Bozukluğu : Değerlendirilmesi güç olmakla birlikte dikkatli muayene ile yakın bellek bozukuğu ortaya konabilir. Hastaların yeni birşey öğrenme özellikleri kaybolmuştur. İyileştikten sonra hastalık dönemine ait amnezi olabilir.

Uyku - Uyanıklık Siklusunda Bozukluk : İlk ortaya çıkan belirtilerden birisidir. Genellikle uyku - uyanıklık siklusu tersine dönmüştür. Hasta gece uyanık ve ajite, gündüz ise sakindir. Uyku sırasında kabuslar görülebilir. .

Düşünce Bozuklukları : Düşünce akışı artmış veya azalmış olabilir. Çağrışımlar dağınık, bağlantısız olup amaca varamaz (Dezorganize düşünce). Perseverasyon sık görülür. Referans, paranoid içerikli hezeyanlar olabilir.

Duygulanım Bozuklukları : Hallüsinasyon ve hezeyanlara eşlik eden duygulanım bozuklukları görülür. Hastalarda duygulanım genellikle labildir. En sık rastlanan duygulanım bozuklukları; anksiyete, korku, irritabilite, kızgınlık, öfori ve apatidir. Hastalarda bazen hezeyan ve halüsinasyonlar sonucu ağır düzeyde anksiyete hali görülebilir ki buna katastrofik anksiyete (felaket anksiyetesi) denir.

Davranış Bozuklukları : Retiküler aktivatör sistemin aktivitesine bağlı olarak psikomotor hiperaktivite ya da hipoaktivite görülür.
*Hiperaktif hastalar; huzursuz, ajite, eksitedirler.
*Hipoaktif hastalar; sessiz, sakin, uykulu, kayıtsız, hareketsizdirler. Bu durumun depresyonla karıştırılmaması gerekir.

Hastalarda ardısıra gelen hiperaktif ve hipoaktif durumların olduğu mikst özellikler de bulunabilir.
Nöropsikiyatrik Belirti ve Bulgular : En sık görülenler; disgrafi (şekil ve yazı yazmada bozukluk), disnomi (objelerin adlandırılmasında bozukluk) ve motor beceri kusurlarıdır. Ayrıca, bazı hastalarda kaba hızlı tremor, multifokal myoklonus (kas veya kas gruplarının hızlı düzensiz kısa asimetrik kontraksiyonu. Yüz - omuzda daha sıktır), asteriksis (kişinin boşlukta sabit bir postürü sürdürememesidir. Bilateral olması patogonomiktir) görülür. Vakaların büyük bir kısmında EEG bozukluğu vardır (Genel olarak yaygın yavaşlama dikkat çekicidir).

Otonomik Bozukluklar : Hemen hemen tüm hastalarda görülür. En sık görülen otonomik disfonksiyon belirtileri; solukluk, ateş, terleme, taşikardi veya bradikardi, hipotansiyon veya hipertansiyon, bulantı, kusma, diyare ve konstipasyondur. Psikiyatrik belirtilerle birlikte otonomik disfonksiyon belirtileri olması daima deliryum ihtimalini düşündürmelidir
Demans, depresyon, şizofreni, konversiyon, dissosiyatif ve yapay bozukluklarla ayırıcı tanının yapılması gerekir.

bu sayrdıkların hepsı bende var kucuk yasta uyusturucuya basladıqımız ve beynımızı yıyeyne kadar ıctıqımızde boyle oldu sımdı farkınavardık cozum arıyoruz