PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bipolar evlilik

safkan25
24-07-2011, 02:44 PM
arkadaşlar bipolar rahatsızlığı olan kişilerın sizce yüzde kaçı evliliği sürdürebiliyor ? veya nekadar sağlıklı olabiliyor merak ediyorum ?

aileia
24-07-2011, 03:11 PM
bipolar iyilesebilen bir rahatsizlik, oyuzden bu soruyu degerli bir soru olarak gormuyorum

safkan25
24-07-2011, 03:16 PM
okadar araştırdım iyileşebildiğini bir senden duydum,ilaç kullanılmasına rağmen atak gecirebiliyorlarmış,iyileşme değilde düzene giriyor desen daha mantıklı olurdu ama neyse

aileia
24-07-2011, 03:20 PM
kendini hakli cikarma istegin, burda bunca insana yanlis bilgi vermeni gerekce olamaz.
Iyilestikten ilac kullanmadigi halde kriz gecirmeyeni var.

safkan25
24-07-2011, 03:28 PM
kendımı haklı cıkararak elime ne gecebilirki ? ve ben yanlış bilgi vermiyorum,ben yazılanları ve yorumları okudum ve bırcok sitede arastırma yaptım iyileşeni duymadım,bunu söylemek kımseyı kızdırmamalı,bunu birçoğuda biliyor ama sen kabullenmıyorsun o ayrı mesele,bende ısterımkı herkez ıyıleşsın iyi olsun,benım eşimde bipolar okadar doktora göturdum hicbiri gecer diyemedı,alınma gucenme kızma olmasın lutfen

perfectfather
24-07-2011, 03:28 PM
Sonsuza kadar sürdürebilirler derim. Her şey Allah-u Teala'nın elinde.

safkan25
24-07-2011, 03:32 PM
elin adamı kanserı yenıyor allah ıstedıkten sonra neden olmasın,tabı birde insanın cabalaması ve savasması lazım

aileia
24-07-2011, 03:32 PM
Şızofrenıiyle karıştırdınız herhalde.
sizin evliliğinizi sürdürememeniz, diğer bir bireyin de sürdüremeyeceği anlamına gelmez.

aileia
24-07-2011, 03:34 PM
lutfen kendı basınız gelen bır olayı genellemeyı bırakın.

safkan25
24-07-2011, 03:34 PM
benım bu soruyu sormamın nedeni benim eşim bipolar ve ben evliliği ne yaptıysam yürütemedım,bakın ben kendıme hıcbırzaman haklıyım demiyorum ve kendımı haklı cıkarma peşındede değilim,yanı ben başaramadım ve şimdide merakedıyorum acaba bipolar bırıyle evlılık nekadar sağlam oluyor veya nekadar zor oluyor,evlılık ayakta durabılırmı veya evliliklerin yüzde kaçı yürümüyor,bende bunu merak edıyorum

safkan25
24-07-2011, 03:37 PM
aileia lütfen sakın ol,ben genelleme yapmıyorum,sen neden bukadar rahatsız oluyosun anlamış değilim,iyi düşünmeye çalış bence,yada yorum yapma lütfen

aileia
24-07-2011, 03:38 PM
olaya suslu cumlelerle yaklasmanız kendinizi hakli gorme cabasini gizlemez.
Veya hastayken yurutememek konumuz disinda. Ama sizin deyiminizle iyilesme donemindeki bir hastayla yapilamaz diye bir sey yok.

safkan25
24-07-2011, 03:40 PM
tamam kardeşim sen öyle anla,yeterki stres yapma ok

aileia
24-07-2011, 03:40 PM
niye yorum yapmayacakmisiz, ozgur bir forum degil mi burasi, istediginiz cumleleri yazmiyor olmam, cenemi kapamami mi gerektiriyor?

safkan25
24-07-2011, 03:48 PM
benim istediğim ne cümle olabilirki ? burası mahkeme salonumuki kendımı haklı cıkarmaya calışayım ? lütfen diyorum

aileia
24-07-2011, 03:50 PM
Niye kendinizi haksizliga ugruyor gibi gosteriyorsunuz ki, ben burda sadece yazi yaziyorum.

Ayrica kanserin tekrar eder bir hastalik olmasi, onun iyilesmeyen bir hastalik oldugu anlamina gelmez.

safkan25
24-07-2011, 03:59 PM
olaya suslu cumlelerle yaklasmanız kendinizi hakli gorme cabasini gizlemez.
Veya hastayken yurutememek konumuz disinda. Ama sizin deyiminizle iyilesme donemindeki bir hastayla yapilamaz diye bir sey yok.

sankı ben kendımı haklı gösterıyorumda sende cıkıp bunları yazıyosun ve sonradanda dıyosunkı neden kendını haksızlığa uğramış gibi görüyosun dıyosun :) tuafsın vesselam

aileia
24-07-2011, 04:03 PM
bunlar ciddi yorumlar, bunlari alaya almak , veya tuafsinla gecistirmek senin bilecegin sey. ozelini foruma anlatiyorsun, ondan sonra begenmedigin yorum gelince tuafsin vesselam.

safkan25
24-07-2011, 04:14 PM
evet senın için ciddi bunun farkındayım :)

aileia
24-07-2011, 04:21 PM
evet evlilik ciddi bir kurumdur, ciddiye almayanlar cok uzun surduremezler.

safkan25
24-07-2011, 04:27 PM
hersey nasip kısmettır,sen ne yaparsan yap hersey olacağına varır,seninle elinde değildir

perfectfather
24-07-2011, 04:27 PM
Herşey Allah-ü Tealanın elinde. O isterse herşey olur düzelir. Allah-ü teala istemezse insan isteyemezmiş. Oyüzden kulunda istemesi lazım. Yani dua

safkan25
24-07-2011, 04:28 PM
yoksa kim ister evliliğinin bozulmasını,herkez mutlu olmak ister ama olmadımı olmuyor işte

deryasu
24-07-2011, 04:56 PM
insamlar evlenirken hastalikta saglikta birbirini desteklemek icin birbirinin yaninda olmak icin soz verip imza atiyorlar
ee bipolar iste hasta
oyle esine destek olmadan forumlarda ev halini ilan edip es bosayanlardan ne beklenirki
neci bipolar olanlar cokda guzel evliliklerini surdurup mesut oluyorlar anlayisla tedavi olup hersey oturduktan sonra
arada sevgi yoksa birde karsi taraf tabansizsa ne denir

hira_01
24-07-2011, 05:08 PM
bipolar düzenli tedaviyle kontrol altına alınabilen bir hastalık eğer iki tarafta gerçekte seviyorsa, özveri gösterebiliyorsa, istedikten sonra bu hastalığın evliliği yürtmede bir engel teşkil edeceğini düşünmüyorum.

hartemes
24-07-2011, 06:15 PM
arkadaşlar bipolar rahatsızlığı olan kişilerın sizce yüzde kaçı evliliği sürdürebiliyor ? veya nekadar sağlıklı olabiliyor merak ediyorum ?

Bir bipolar hastasının evlenmeyi başarması bile büyük bir şey. Evliliği sürdürme olasılığı sıfırın altında. Evli olduğu sürece eşi için patlamaya hazır bir bomba gibi, rahatsız edici ve korkutucu.

whisperr
24-07-2011, 06:17 PM
acaba sen de görünsen doktora ne teşhisi alırdın merak ettim
aileia lütfen sakın ol,ben genelleme yapmıyorum,sen neden bukadar rahatsız oluyosun anlamış değilim,iyi düşünmeye çalış bence,yada yorum yapma lütfen

safkan25
24-07-2011, 06:21 PM
arkadaslar bazılarınız için yanlış anlaşılıyor olabilirim,belkide benım hakkımda kendı kendını tatmın ediyor diyebilirsiniz ama emin olunki ben sadece bilgi edinmek istiyorum,ben 9 ay evlı kalabıldım,acaba dıyorumki ben sabırsızmı davrandım,onun için bu konuyu açtım,ama bakıyorumki bazı arkadaslarımız yadırgıyor,gerçı onlarda haklı cunku olayın ıc yuzunu bilmiyorlar,evliliğini sürdürebilenleri görmek ve akıl almak isterim,olurya belkıde butun hata benımdır,hatasız kul olmazmış,yanı eğer genelde evlılık sürdürülebiliyorsa ozaman hatalı olan benım

safkan25
24-07-2011, 06:23 PM
acaba sen de görünsen doktora ne teşhisi alırdın merak ettim

neden böyle düşündün öğrenebilirmiyim ?

deryasu
24-07-2011, 06:30 PM
arkadaslar bazılarınız için yanlış anlaşılıyor olabilirim,belkide benım hakkımda kendı kendını tatmın ediyor diyebilirsiniz ama emin olunki ben sadece bilgi edinmek istiyorum,ben 9 ay evlı kalabıldım,acaba dıyorumki ben sabırsızmı davrandım,onun için bu konuyu açtım,ama bakıyorumki bazı arkadaslarımız yadırgıyor,gerçı onlarda haklı cunku olayın ıc yuzunu bilmiyorlar,evliliğini sürdürebilenleri görmek ve akıl almak isterim,olurya belkıde butun hata benımdır,hatasız kul olmazmış,yanı eğer genelde evlılık sürdürülebiliyorsa ozaman hatalı olan benım

sen vicdanini rahatlatmak icin yaziyorsun gibime geliyor
boyle dayaniksiz ozguvensiz forumlardan meted umup afferin sana diyecek adam ariyorsan birdaha evlensen gene ayni olur
bu kafayi degistirmeni oneriyorum
insanin ozguveni olmaliki

hartemes
24-07-2011, 06:35 PM
sen vicdanini rahatlatmak icin yaziyorsun gibime geliyor
boyle dayaniksiz ozguvensiz forumlardan meted umup afferin sana diyecek adam ariyorsan birdaha evlensen gene ayni olur
bu kafayi degistirmeni oneriyorum
insanin ozguveni olmaliki

Kimsenin avukatlığını yapmak istemiyorum ama insan mutlu olmak için evlenir. Bipolar hastası biriyle bir yuva kurulamaz, böyle bir insanın çocuk yetiştirebilme, eşiyle iyi anlaşma olasılığı yoktur. En fazla beş, altı ay normal kalabilir sonrasında gelen bir atakla çevresine kan kusturur. Özgüven demekle olmuyor yaşamak lazım.

safkan25
24-07-2011, 06:37 PM
eğer vıjdanımı rahatlatmak için yazıyorsam günahın ve mebalin bana olsun,yok eğer dediğinde yanılıyorsan ozaman günahımı alıyosun,bunu üstüne basa basa belirteyim....ben bu tür yerlerden sadece bılgı ve deneyımlerı öğrenmek için medet umuyorum,yoksa medet umacak olsaydım emin ol cevremdeki insanlardan umardım,benım kendıme özgüvenım var sukurler olsun,bence sen böyle yaparak sadece günah ve mebal alıyosun,tanımadığın ve bılmediğin biri için böyle konusmamalısın yanılırsın

deryasu
24-07-2011, 06:42 PM
hayallah bipolari ocu gibi gosteriyorlar bazisida bipolar tedavisine sadik kalirsa normal insanlardan bir farki yoktur cogunlukla

safkan beyefendi diyim size amma eger evliliginizi kurtarmak icin veya bosanmak icin acsaydiniz konuyu amenaaa ama siz bosandiktan sonra oylemi yapsaydim boylemi dercesine

batman
24-07-2011, 06:48 PM
Bipolar tanıdığım var kız arkadşıda var gayette mutlu gözüküyor.

safkan25
24-07-2011, 06:58 PM
deryasu boşanmış gibimi gözüküyorum söylermisin ?

aze
25-07-2011, 12:18 AM
Bipolar olmayanlarda evliliği sürdürme oranı nedir ?yada bipolar olmayanlarda evlilik ilişkileri nasıldır..?

bipolar ,ilaçlarla kontrol altına alınan ve ,zaman içinde normal duygu durum seyrine geçebilen, atakların olmayabildiği dönemlerinde olduğu bir hastalık..

Sizin ve eşiniz arasında birbirinizi anlayabilmenize bağlıdır evlilik ilişkiniz ..bipolarla ilgisi yok ..ben bipolarım..3 yıldır ilaç da kullanmıyorum, bıraktım dr kontrolunda ..
yani hiç iyi olunmaz vs gibi birşey yok.öcü kaçalım gibi bir durumda yok bipolarlar için.

safkan25
25-07-2011, 08:32 PM
senin adına sevindim

kestane şekeri
28-07-2011, 10:47 PM
valla ben ağır ilaçlar kullanıorm düzelmek şöle dursun daha kötüye gidio yani aslında olay ilaçta değil hayatta bişeyleri değiştirmek onlar değişmeden ilaçların bi anlamı olmuo.düzelme oluo olmuo değil ama geçici bi süre sonra belki başka ilaçlara geçilmeli veya dozu artırılmalı yoksa öle gitmio.

hkn30
29-07-2011, 12:25 AM
bipolar arkadaşım var çokta güzel bir evliliği var.

safkan25
29-07-2011, 09:09 PM
ne mutlu onlara

Denek
29-07-2011, 10:34 PM
Safkan25 yazdıklarını destekliyorum, bipolar geçmeyen bir hastalık ilaç kullansın yada kullanmasın her zaman atak geçirme ihtimali var...
bunun inançla veya inançsız olmasıyla da ilgisi yok, ben de başka bir sayfada aynı şeyi sordum evlilik sürer mi bipolarla diye bence sürdürebilenler istisna, ben bir bipolar hastası olarak olabildiğince dengeli bir insan olmama rağmen bir evliliği yürüte bileceğimi zannetmiyorum ,bunun nedeni kişiliğim değil hastalığım, dr lar bile asla garanti vermiyor bir evliliği yürütebileceğim konusunda çünkü çok gelgitleri olan bir hastalık karşında ki insan sabır taşı olsa çatlar, ailelerimiz bile bizden neredeyse mümkün olsa kurtulmaya çalışırken baş edemeyip yabancı bir insan nekadar çok severse sevsin çok zor gerçekçi olmak lazım ...

Denek
29-07-2011, 10:37 PM
Kimsenin avukatlığını yapmak istemiyorum ama insan mutlu olmak için evlenir. Bipolar hastası biriyle bir yuva kurulamaz, böyle bir insanın çocuk yetiştirebilme, eşiyle iyi anlaşma olasılığı yoktur. En fazla beş, altı ay normal kalabilir sonrasında gelen bir atakla çevresine kan kusturur. Özgüven demekle olmuyor yaşamak lazım.

Aynen katılıyorum ne yazık ki ...

safkan25
29-07-2011, 11:08 PM
keşke ben başarabilseydim

kestane şekeri
18-08-2011, 11:20 PM
ben mutlu olunacagına inanmıorm ama herşeye ragmen denemye değer diorum çünkü yalnzlk da kötü

theotherside
20-08-2011, 08:24 AM
Safkan, ben de boşandım. Bipolar tanısı konduktan sonra 7 sene daha evli kaldım. Bipolar bir eşle hayat gerçekten çok zor. Hele ailesinde de varsa bu hastalık ve sürekli sizin hayatınıza karışıp, duruyorlarsa, hayat gerçekten çekilmez oluyor.

aze
22-08-2011, 01:34 AM
sürekli sizin hayatınıza karışıp, duruyorlarsa, hayat gerçekten çekilmez oluyor

denmiş...bu durumun bipoalr hastalıkla alakası yok..bipolar olmayan insanların aileside karışır...
ne alaka..herşeyi bipolara yada başka hastalıklara bağlamayaın..
ayrıca bipoların çeşitlleri var.karakter vs de önemli..herkes aynı kefeye konmaz..

hartemesin
yazdıkları ise, külliyen iftira..ve peşinhükümlülük..kendisiyle evlenildiğine göre bipolarla havada karada evlenilir.(aklımda evli olduğu kalmış nerde okuduysam )

insanları şı hastası diye yaftalamayın..Acaba boşanan taraf olan sizler..sütten çıkmış akkaşık mısınız..hatalı olan sizsiniz belkide.bilmioruz naptınız neler yaşandı..BU nedenle kimseyi karalamayın...bipolar olmayanlar,yada başka hastalığı olmadığını söyleyenler...

theotherside
22-08-2011, 02:12 PM
Sevgili Meva,
"sürekli sizin hayatınıza karışıp, duruyorlarsa, hayat gerçekten çekilmez oluyor" ile demek istediğim, eğer ailede de bipolar hastalığı olan yakınlar varsa ve eşiniz de bipolarsa herşey normal iki insan arasındaki bir evlilikten çok daha fazla zor oluyor. Yoksa ailelerin evli iki insanlanın hayatına karışmasının tabi ki bipolar rahatsızlıkla ilgisi yok. Hastaların karakterleri de önemli tabi, bunun da farkındayım. Bazısı rahatsızlığının farkında olup, ilaçlarını düzenli alır, bazısı ise rahatsızlığını bile kabul etmez.
Benim kimseyi yaftalamak gibi bir amacım yok. Sütten çıkmış ak kaşık olabilirim de olmayabilirim de.. Fakat bildiğim tek şey, bipolar eşle olan evliliğin her iki taraftan da çok daha fazla özveri gerektirdiğidir. Bir şekilde ben ve eski eşim bunu sürdüremedik, bu kadar basit.
Bazı yaşadıklarımı www.bubinick.blogspot.com adresinde anlattım. İlgilenirseniz, okuyabilirsiniz.

deryasu
23-08-2011, 08:08 PM
Sevgili Meva,
"sürekli sizin hayatınıza karışıp, duruyorlarsa, hayat gerçekten çekilmez oluyor" ile demek istediğim, eğer ailede de bipolar hastalığı olan yakınlar varsa ve eşiniz de bipolarsa herşey normal iki insan arasındaki bir evlilikten çok daha fazla zor oluyor. Yoksa ailelerin evli iki insanlanın hayatına karışmasının tabi ki bipolar rahatsızlıkla ilgisi yok. Hastaların karakterleri de önemli tabi, bunun da farkındayım. Bazısı rahatsızlığının farkında olup, ilaçlarını düzenli alır, bazısı ise rahatsızlığını bile kabul etmez.
Benim kimseyi yaftalamak gibi bir amacım yok. Sütten çıkmış ak kaşık olabilirim de olmayabilirim de.. Fakat bildiğim tek şey, bipolar eşle olan evliliğin her iki taraftan da çok daha fazla özveri gerektirdiğidir. Bir şekilde ben ve eski eşim bunu sürdüremedik, bu kadar basit.
Bazı yaşadıklarımı www.bubinick.blogspot.com adresinde anlattım. İlgilenirseniz, okuyabilirsiniz.

meva cok dogru yazmis
sizin verdiginiz blogdaki yazilar okunmaya deger bulmadim acikcasi
madem bipolar esiniz evlenmeye layik degil
madem hasta esiniz siz sagliklisiniz cocugunuzun velayetini neden siz almiyor cocugunuzu neden siz bakmiyorsunuz da evliligi goturemeyen bipolara birakiyorsunuz
dogrucasi soyle bir goz attim okumak bile istemedim

bipolarda her insan gibidir ocu degildir evliligini iyi bir ese duserde biraz destek gorurse siz saglikli oldugunu iddia edenden daha iyi bir sekilde surdurebi;lir esini mutlu edebilir

safkan25
23-08-2011, 09:49 PM
bakın şunu unutmayınki hasta diye eş boşanmaz,hepimiz hasta olabiliriz,ben boşanma kararımı eşimin rahatsızlığından dolayı değil kendi gayretsizliği ve vurdumduymazlığı yüzünden verdim,eğer hasta diye boşayacak olsaydım öğrendiğim ilk gün bizden sakladıkları için boşanmak isterdim ama kattiyen yapmadım,ben iyi olur umuduyla 9 ay sabrettim,üstüme düşen neyse elimden geldiğince yaptım,ama bu durumlarda tek taraflı çabalamak yetmiyor,deryasu arkadasımız iyibir eşe düşerse iyi olur demiş ama bu gayret eden bipolar için geçerlidir bence

theotherside
24-08-2011, 09:09 AM
Deryasu, 2 yıldır çocuğumun velayetini almaya çalışıyorum, dava devam ediyor ve büyük ihtimal kazanacağım. Çocuğumun velayetini anneye (hasta olmasına rağmen) bırakmamın sebebi doktorunun tavsiyesidir. Doktorunun, boşanmamız sırasında "eğer çocuğundan ayırırsanız, intihar etme riski çok yükselir" demesidir. Ama şu anda bakıyorum ki yanlış karar vermişim çünkü bu durum herkese zarar veriyor. Hiçbir zaman bipolar eşim evlenmeye layık değil demedim, sadece biz bu işi yürütemedik dedim. Ayrıca Safkan'a da kesinlikle katılıyorum; eğer eşim hasta diye ondan boşanacak olsaydım, 7 yıl beklemez, o kadar çabalayıp, eziyet çekmezdim. İlk atağını geçirdiği anda çocuğumu da alır, boşanır bitirirdim işi.

deryasu
24-08-2011, 10:00 AM
evlendikten 7 yil sonra bipolar rahatsizligi ciktigini iddia ediyorsunuz
kafayi yemis yani akil hastasi diyorsunuz
buna ragmen hakim bosanirken saglikli oldugunu iddia eden babaya degilde aklindan zoru oldugu iddia ettiginiz anneye velayet veriyor hakim
yillar gecmis o hasta oldugunu iddia ettiginiz anne hastaligina ragmen cocugu buyutmus
hicte samimi degil; inandirici degil yazdiklariniz
hakim bosanirken cocugu saglam ebeveyne verir
kucucuk cocuk oyuncak degil birilerinin intihar riskini onleme araci hic degil

theotherside
24-08-2011, 10:37 AM
Bipolar hastalığı ortaya çıktıktan 7 yıl sonra boşandım diyorum, evlendikten 7 yıl sonra hastalık ortaya çıktı demiyorum, ikisi arasında çok büyük fark var. Toplam 13 yıl evli kaldım, ilk 6 yılında eşimde rahatsızlık yoktu.
Anlaşmalı boşanma olduğu için de hakim anne-babanın akıl sağlığını sorgulamaya gerek görmedi.
Bu arada "birilerinin intihar riski" dediğiniz biri sonuçta çocuğumun annesi, bu yolu denemek zorundaydım.
Yazdıklarımın hepsi gerçektir, inanıp inanmamak sizin tercihiniz....

hanimoneymanihoney
16-09-2011, 09:09 AM
5 yıl önce ilaç kullanmaya başladım,iyileşme umudum çok yüksekti.fakat şimdi bakıyorum da hiç birşeyin değiştiği yok sanki!ya evlilik?evlenebilecek miyim?iyileşebilecek miyim?iyileşmezsem evlenemem ki zaten.terapi şart mı ne ya.

angelstoocry
03-10-2011, 09:25 AM
bence bipolarla alakası bile yok anlaşmakla ilgili ilacını düzenli içtiğinde sağlıklı insanlar olarak hayatımızı sürdürüyoruz

sahıyyraa
07-10-2011, 06:59 PM
resmen içimi kararttınız. iyileşmiyor diye bir şey yok iyileşiyor sadece tekrarlama olasılığı olan bi hastalık bu ve tekrarladığında tedavi ile normal hayata dönülüyor. astım gibi bi hastalık işte. bu kadar büyütmeye gerek yok.
evlilikte de zaman zaman tartışmalar alınganlıklar yaşanıyor ama biraz zaman tanımak gerekiyor eşlere. Sonuçta bipolar olmayan bir çok kişi de tartışır kavga eder. 9 ay bi eşi tanımak için çok kısa bir zaman. karşındakini anlamaya çalıştıktan sonra durum o kadar kabullenilemez değil.

safkan25
09-10-2011, 10:41 PM
kabullenmekte sorun yok,ama sorun bir bu değil,bipolar olmakla beraber başka sorunlarda var,bipolar hakkında birçok bilgi edindim ama yaşadıklarımızın arasında bunlar sadece %50 sini oluşturuyor,yani anlıyacağın 9 ay değil 9 yılda olsa alışmak ve evliliği devam ettirmek imkansız gibi bişe,sadece bipolardan kaynaklanan sorunlar olsaydı kabullenmek kolaydı,tabi ben hep saf düşündüğüm için aramızdakı anlaşmazlıkları bipolara bağlıyordum ama zamanla anladımki öyle değilmiş,ve zamanla anladımki ben cok saf kalpli biriymişim,dediğinizgibi bipolar olmak öcü değilmiş,bunu zamanla anladım,allah iyikalpli insanları zalımlerın ve nankörlerın şerrinden korusun ve allah hepinize sağlık ve huzur versın

NurKnylı
09-10-2011, 11:47 PM
Sadakate bağlı biraz da.

ahmkaras
18-11-2011, 06:44 PM
ben de bu teşhis mevcut eğer bu kanserse her evresini geçirmiş bir insanım diyebilirim bildiğim ölçüsünde ama incir reçeli filminden hakiki manada etkilendim. Durumum malesef aynı beni anlayan anladı. şu andan sonra etrafıma zarar vermeden ölümümü bekliyorum. Tek bir hedefe odaklanmış durumdayım oğlummmm ve onun geleceği....

Evanın2yüzü
18-11-2011, 06:57 PM
Etkin bir tedavi uygulanmadığı taktirde, bipolar bozukluğun trajik sonuçları olabilir. Bu dönemde evlenilmemeli bence ve kişisel sorumluluklarınız başkalarına devredilmeli (çocuklarınız, evcil hayvanınız veya fatura ödemeleriniz vs)

tek hece
18-11-2011, 11:44 PM
bipolar hastalarda hastalığını kabullenmeyenler var mı acaba, gerçekten kendi durumunu normal görüp iyiyim bişeyim yok diyen bipolar hastalar var mı

safkan25
13-01-2012, 11:14 PM
bipolar hastalarda hastalığını kabullenmeyenler var mı acaba, gerçekten kendi durumunu normal görüp iyiyim bişeyim yok diyen bipolar hastalar var mı

bence bu kişiye göre değişir,hastalığın şiddetlı zamanlarında kabullenmeme gıbı durumlar olabılır ama yinede hastalıkla baş etmenın en önemlı püf noktası kişinin azmi ve kararlılığı,sonucta öyle ınsanlar varkı kanser gibi hastalıkları yenebılıyor,bence ne olursa olsun azımli.sabırlı ve ınançlı olmak lazım,gerısı allahın takdırıne kamış

motig
23-01-2012, 04:09 PM
Bipolarım.Evliyim ve evliliğimle ilgili bir çok şeyi büyük çabalar sonucu aştık.Eşim bu konuda inanılmaz destek oldu.Benim değişkenliğime bağırma çağırmalarıma katlandı.O bunlara yanıt vermedikçe ilaçlarımı düzgün kullandıkça(ayrıca ilaçlarımı unutmayım diye hemşireliğimi de yaptı saolsun),biraz da kendi çabamla çoğu şeyi aştık.Artık hem dengem daha iyi hem de evliliğimin dengesi daha iyi.Bir çok yükü omzumdan alması tedaviyi kolaylaştırdı.Mesela maddi idareyi ona devrettim.(faturalar gelir gider falan)
Yıllardır zekama hakaret olarak görüp de artık dialogdan bıktığım insanların yükünü de aldı üstümden.Evet taşıdığı yük büyük ama evliliğimiz kurtuldu.
Ama bu hastalığın adı bipolar ne zaman dengesizleşeceği belli olmaz.onun yaptığı kalasın bir ucundaki kafesteki kuşun suya düşmemesi için kalasın diğer ucunda ,sistemi dengede tutmak. Bipolarla evlilik ancak böyle tarif edilebilir.
Bunun istatistiğini veremem. sağlıklı olan tarafa ne bahane olsun kaçmaya ne de yaparsanız sevap kazanacaksınız derim.Bu içten gelme bir iş.çok seviyorsan gerçekten seviyorsan yaparsın.Dayanamazsan da bırakırsın ama bu sevmediğin anlamına gelmez.BUna saygı duymak gerek.Biz bipolarlar gerçekten zor insanlarız.
Dediğim gibi biz başardık sayılır.Tkip etmek isterseniz ve hatta belki yaşadıklarınızı paylaşmak isterseniz bu blogumu takip edin. http://birbipolarinmucadelesi.blogspot.com/
sevgiler selamlar

selma_ogretmen
23-01-2012, 11:13 PM
ben ilaçsız düzeldim daha önce 2 defa yaşadım 2 sene oluyor en sonunu yaşayalı şimdi gayet iyiyim

motig
24-01-2012, 01:23 PM
ben ilaçsız düzeldim daha önce 2 defa yaşadım 2 sene oluyor en sonunu yaşayalı şimdi gayet iyiyim

Evet bilimin bizim için yaptığı her şeye rest çekelim.İlaçlara ne gerek var beyin dediğin nedir ki.aslında kimyası da fizyolojisi de yok.Hatta Yiyorsa antibiyotiklerinizi da bırakın.hatta yiyorsa olan çocuklarınıza aşı d ayaptırmayın.dua edin yeter.İşte millet evreni hubble ile keşfederken biz niye hala çıplak gözle göklere boş boş bakmaktayız .hepsinin açıklaması bu sarfettiğiniz cümleleri oluşturan düşünce yapısında.

Hayır arkadaşım insanları yanlış yönlendirmeyin ben doktor olarak söylüyorum bu hastalıklar beyin kimyasını etkileyecek ilaçlar kullanmadan düzelmez.Eğer düzeldiğini iddia ediyorsanız siz ya bipolar değilsinizdir yada yanlış teşhis konulmuştur.Burada bir çok kişide görüyorum.İlaçsız hallaettik.Neyi hallediyorsun hocam.sen bipoların tedavi edilmezse şizofreniye çevireceğini bilmiyorsun demekki.Öyle ağır bir hastalıktır bu.Kendini kontrol edemezsin.
Burada insanları böyle saçma sapan "ilaçsız iyileştim" gibi nasıl kötü yönlendiriyorsunuz bilmezmisiniz. Eğer gerçekten inanıyorsanız bunun vebalini alacakmısınız.Yani sizin küçük bir sözünüzden etkilenip te ilaçlarından vazgeçen bir bipolar depresif döneminde intihar ederse bu vebali taşırmısın? Hiç sanmıyorum işine geleceğini.Yazdıklarınıza dikkat edin arkadaş burada ciddi bir konu konuşuluyor.
Bu bahsettiklerim diğer beyin hastalıkları için de geçerlidir.siz ilaçsız tedavi oluyor diyenler yaptıklarımızın bizim kişiliklerimiz olduğunu düşünen istese değiştirebilir diyen toplumun çoğunluğu ile aynısınız.Oysa o ataklar sırasında ortaya çıkan kişilik öyle güçlüdür ki bir şeytan gibi içinizi özünüzü çelikten bir kafese kor ve ne yaptığını ona izletir.ve sahneden çekilince üzülmek ,utanmaktır ona kalan.Çünkü yaptıklarından sorumlu tutulan olacaktır.Ailesi arkadaşları çevresi ,herkes bu çok kötü bir adam herkese kötü davranıyor.yada ne zengin adam bak istediği gibi yaşıyor bok gibi parası var yada ne güçsüz bir adam en küçük duygusallıkta içine kapanıyor diyecektir.Biz bu durumları bu iki uçlarda yaşamak zorundayız.Ben ancak ilaçlarla bunu kontrol altında tutabiliyorum.Siz neden bahsediyorsunuz.İlaçsız tedaviymiş.
O zaman yiyorsa bir merkez açsana bipoları ilaçsız tedavi etmenin yolunu buldum diye çünkü yüzyılın tedavisini bulmuş olacaksın.Ama yemez ancak burda sen sen gibiler atar tutar.Ya gerçekten bipolar değilsinizdir. yada artık o kadar uçtasınızdır ve dengeyi hiç bulamıyorsunuzdur ki gerçekleri görremezsiniz. Bipolar yaşayan insanlar gerçekleri göremez...Siz hiç bipolar olmamışsınız....
Ve yine tekrar edeceğim siz ve sizin gibi bilim düşmanlarının ettiği laflarla ilaç kullanmamaları ,doktora gitmemeleri ,ilaçlarını bırakmaları sonucu olacak intihar ,boşanma,işinden atılma...vb olayların vebali sizin boynunuzadır.Şunu sakın söylemeyin akılları var yapmasalardı.İşte sorun orada sizce akıllarımız yeterli olsa neden dengeli olmayı tercih etmeyelim.
Ve son.

Olric
24-01-2012, 01:45 PM
Evet bilimin bizim için yaptığı her şeye rest çekelim.İlaçlara ne gerek var beyin dediğin nedir ki.aslında kimyası da fizyolojisi de yok.Hatta Yiyorsa antibiyotiklerinizi da bırakın.hatta yiyorsa olan çocuklarınıza aşı d ayaptırmayın.dua edin yeter.İşte millet evreni hubble ile keşfederken biz niye hala çıplak gözle göklere boş boş bakmaktayız .hepsinin açıklaması bu sarfettiğiniz cümleleri oluşturan düşünce yapısında.

Hayır arkadaşım insanları yanlış yönlendirmeyin ben doktor olarak söylüyorum bu hastalıklar beyin kimyasını etkileyecek ilaçlar kullanmadan düzelmez.Eğer düzeldiğini iddia ediyorsanız siz ya bipolar değilsinizdir yada yanlış teşhis konulmuştur.Burada bir çok kişide görüyorum.İlaçsız hallaettik.Neyi hallediyorsun hocam.sen bipoların tedavi edilmezse şizofreniye çevireceğini bilmiyorsun demekki.Öyle ağır bir hastalıktır bu.Kendini kontrol edemezsin.
Burada insanları böyle saçma sapan "ilaçsız iyileştim" gibi nasıl kötü yönlendiriyorsunuz bilmezmisiniz. Eğer gerçekten inanıyorsanız bunun vebalini alacakmısınız.Yani sizin küçük bir sözünüzden etkilenip te ilaçlarından vazgeçen bir bipolar depresif döneminde intihar ederse bu vebali taşırmısın? Hiç sanmıyorum işine geleceğini.Yazdıklarınıza dikkat edin arkadaş burada ciddi bir konu konuşuluyor.
Bu bahsettiklerim diğer beyin hastalıkları için de geçerlidir.siz ilaçsız tedavi oluyor diyenler yaptıklarımızın bizim kişiliklerimiz olduğunu düşünen istese değiştirebilir diyen toplumun çoğunluğu ile aynısınız.Oysa o ataklar sırasında ortaya çıkan kişilik öyle güçlüdür ki bir şeytan gibi içinizi özünüzü çelikten bir kafese kor ve ne yaptığını ona izletir.ve sahneden çekilince üzülmek ,utanmaktır ona kalan.Çünkü yaptıklarından sorumlu tutulan olacaktır.Ailesi arkadaşları çevresi ,herkes bu çok kötü bir adam herkese kötü davranıyor.yada ne zengin adam bak istediği gibi yaşıyor bok gibi parası var yada ne güçsüz bir adam en küçük duygusallıkta içine kapanıyor diyecektir.Biz bu durumları bu iki uçlarda yaşamak zorundayız.Ben ancak ilaçlarla bunu kontrol altında tutabiliyorum.Siz neden bahsediyorsunuz.İlaçsız tedaviymiş.
O zaman yiyorsa bir merkez açsana bipoları ilaçsız tedavi etmenin yolunu buldum diye çünkü yüzyılın tedavisini bulmuş olacaksın.Ama yemez ancak burda sen sen gibiler atar tutar.Ya gerçekten bipolar değilsinizdir. yada artık o kadar uçtasınızdır ve dengeyi hiç bulamıyorsunuzdur ki gerçekleri görremezsiniz. Bipolar yaşayan insanlar gerçekleri göremez...Siz hiç bipolar olmamışsınız....
Ve yine tekrar edeceğim siz ve sizin gibi bilim düşmanlarının ettiği laflarla ilaç kullanmamaları ,doktora gitmemeleri ,ilaçlarını bırakmaları sonucu olacak intihar ,boşanma,işinden atılma...vb olayların vebali sizin boynunuzadır.Şunu sakın söylemeyin akılları var yapmasalardı.İşte sorun orada sizce akıllarımız yeterli olsa neden dengeli olmayı tercih etmeyelim.
Ve son.

yaaa cidden bipolar tedavi edilmezsen şizofreniye mi gidiyor off çok kötü oldum şimdi ya:(

motig
24-01-2012, 01:58 PM
sen zaten şizofrensin anlaşılan :) boşver onun da tedavisi az da olsa var

herkes çektiğini kendi bilir.kimsenin çektiğini küçümsemiyoruz

batuhan71
27-08-2012, 12:25 AM
öncelikle selamlar.konuyu kısaca özetlemek istiyorum.2010 yılında evlilik yaptım.eşim bipolar hastası olduğunu bana evlendikden 1 yıl sonra söyledi ve herşey çok geçti çünkü bir bebeğimiz olmuştu bile.sürekli bayılıyor, erken saatde uyuyor ve hep susuyordu kendisine sorduğumda hamilelik psikolojisi diyordu ve kanım düşük o yüzden bayılıyorum diyordu tabi biz çözümü kan ilaçlarında felan arıyorduk fakat yanılmışız.tabi hastalığın saklanmasının yanında birçok olayda saklanmış ve bana söylenmemiş.şuanda amatörce ulaştığım hastane kayıtları şunlardır. ANTALYA DEVLET HASTANESİ 7 KAYIT(TANI= Yenileyen duygu durum bozukluğu,ankstye bozukluk,yaygın ankstye bozukluk,bipolar duygu durum bozukluğu)ISPARTA DEVLET HASTANESİ 2 KAYIT ( TANI = Depresif nöbet) AÇAPA TIP FAKULTESİ 1 KAYIT (TANI = Bipolar duygu durum bozukluğu) GATA 1 KAYIT ( TANI = Bipolar duygu durum bozukluğu.16 gün yatarak tedavi gördü) atak sırasında 1,,5 yaşındaki cocugumuzun kafasını yere vurası geldiğini sölemekdedir (şahitlerim mevcuttur)biz artık boşanma kararı aldık.ama cocuğun velayetini istiyor.bende açıkcası kuşkulanıyorum çünkü kafasını yere vuracağını söylemişti ve bunuda söylediğini kabul ediyor.sizce çocuğunun kafasını yere vuracağını söyleyen bir anneye hakim çocuğun velayetini verir mi? lütfen böyle bir olay yaşayan tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.şimdiden çok teşekkür ederim

iremdefne
02-09-2012, 02:51 PM
Merhabalar ablamda bipolar bozukluk var, daha çok manik olarak kendini gösteriyor, 2006da ilk atağını geçirmişti, o günden bugüne kadar gayet iyiydi 31ağustosta tekrar rahatsızlandı. Aslında bir hafta öncesine kadar telefonda sesinden tavırlarından bir sorun oldugu anlaşılıyordu ama bizim yanımızda olmadıgı için malesef bir şey yapamadık, biraz da 6yıl geçtiği için rahat davrandık sanırım( çok fazla dışa dönük gayet aktif bir birey bu nedenle her zaman yanımızda olması mümkün olmuyor, öğretmenlik yaparken diğer taraftan canlı müzik yapıyor, bazen çok geç geliyor son 2 aydır da didimdeydi, ablacım gel artık hadi özledik hem çok yoruyorsun kendini bak (haftanın 7 günü canlı müzik yapmış ve uykusuna dikkat etmemiş, ilacını içtiğini söylüyor,depakin kullanıyor devamlı olarak) desek bile ben böyle mutluyum saygı duyun diyip kestirip atıyor gitmiceksin desek ayrı eve çıkıcam diyor iyilikle söylesek gidiyor biz çıkar yol bulamadık nasıl davranmalıyız? şuan tedaviye başladık hastaneye yatıcak tekrardan bu dönemde bahsettiği bazı şeyler hayal ürünü olabiliyor nasıl karşılık vermek gerek onlar hayal abla gerçek şu demek mi doğru yoksa tamam ablacım demek mi?.. atak döneminde bazen bize kötü davranıyor itiyor bağırıyor sana da güvenmiyorum diyor bu bizi daha çok yaralıyor yaklaşamıyoruz , Allah herkesin yardımcısı olsun, ablamın bu hastalıgının farkına iyi varması ve bu şekilde kendi sağlığı için düzenli yaşaması için ne yapmalıyız? özellikle bipolar olan kişilerle konuşmak istedim çünkü onu en iyi sizler anlarsınız.. şuan ben hasta değilim diyip ilçalarını içmek istemiyor çok üzülüyorum:(