PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : şuan canım çok acıyor !!!

mavi mavi
18-07-2011, 09:31 PM
azönce annemle biraz tartıştık ben normalde çok saygılı ve vefalı bir evlat Im..çevrem böyle söyler..annem de herzaman senin gibi evlat zor gelir der..birde ben anne ve babanın yerinin çok ayrı olduğunu düşünürüm..yani elimizden geldiğince onlara saygılı olmak ve gönüllerini hoş tutmak gerektiğine inanırım..
ama azönce baya tartıştık ve benim vicdanım rahat değil şuan..ama sebeplerimde haklıyım..ben konuyu sizi anlatıyım; forumda bilen bilir ben çok huzursuz bir aileme ortamında büyüdüm..babam zaten ben çok küçükken vefat etti..annem ben ve 2 abim kaldık..büyük abim alkolik karaktersizin tekidir..bugüne kadar yapmadığı şey kalmadı..şukadarını söylüyim anneanneme bile el kaldırmış bir insan bu..ve en son olarakda yengemi(eşini) feci şekilde dövdü,ayrıca çocuklarını da dövdü..çok beter bir insandır şuan 40 yaşında ve iyileşmek için hiç çaba harcamadı..sadece don zamanlarda biraz çaba harcıyor o da az harcıyor yani gene içiyor ve sapıtıyor..annemle ilgisine gelince annem abime çok yüz verdi yani çocukluktan gençlikten abimin burnunu hiç sürtmedi..zaten doktorda demişti bana,annenin abine sert durması lazım yoksa abin hep böyle gider diye..abim konusunda anneme içten içe hep bozuldum kendisine de söyledim..kendiside hep oğlum napabilirim dedi..bende anne tamam çocuğundur anlıyorum ama 40 yıl bir insan kendini düzeltmezse artık burnunu sürtmek lazım dedim..yani yaptıkları çok kötü şeyler sen de biliyorsun dedim..

işte bu olaylardan ve birde biz hiç aile ortamı gibi olamadık yani ailenin bir sıcaklığı olur ya hiç olmadı size şukadarını örnek veriyim ailecek oturup televizyon seyretmemiz bile bir elin parmağını geçmez..sonuç olarak bu durumlar yani cehennem gibi ev ortamı bende doğal olarak sorunlar yarattı..ne çocukluğumu ne gençliğimi bildim..ve sonunda işte anksiyete oldum..

ve anneme bazen abim konusunda yaptıklarından dolayı ve ayrıca başka hataları da var bu sebeplerden tahammülüm olmuyor..istemeden bazen sert konuşabiliyorum ama çok az oluyor..genelde anneme karşı hep çok ilgili ve gönlünü hoş tutmaya çalışan biriyim..ama arada sırada tartışıncada bazen sesim yükseliyor(Ki ses yükselmesi aslında anneme karşı değil,artık hayatta okadar çok sıkıntı gördümki sıkıntılı konudan konuşurken doluluktan sesim yükseliyor sadece.yani sesimin yükselmesi anneme karşı değil sadece birikimden..onun dışında bazen kırıcı söz söyleyebiliyorum(yani bazen dediğim 30 yaşındayım ama bu yaşıma kadar toplasan 1,2 kere söylemişimdir ama gerçekten kırıcıydı)

konu biraz uzun oldu ama işin özeti anneme böyle yapıncada vicdanım çok sızlıyor..aslında sebeplerimde haklıyım ama..genelde kendimi tutarım ama bazen insan hakszlığa dayanamıyor işte..

aslında boşandıktan sonra ailemin yanına gelmemeliydim..hayatım aile sorunu yüzünden mahvoldu zaten,yaşım da 30 olmuş zaten ayrı eve çıkmalıydım belki..

panik
18-07-2011, 09:39 PM
sevgili mavi,anne ve babaları anlamak zor.gelinler ve kardeşlerim anneme bağırır ben dayanamam.onlara kızarım .annemse onları haklı bulur ve savunur.ben artık akıllandım .ne halin varsa görün diyorum.ama senin işin zor beraber yaşıyorsunuz.

enerji528
18-07-2011, 09:39 PM
Şimdi annenin yanına gitsen kibarca özür dileyip haklı olduğunu söyleyen acaba annen sana hak verir mi, istersen dene bir. Abin 40 yaşına gelmiş bundan sonra değişeceğini sanmıyorum, alkolü bırakırsa biraz daha iyi olabilir. Alkolü bırakması için ikna etmeye bakın, alkolsüz bir anında onun da morali yerindeyken konuyu açın, damardan girin onu sevdiğinizi alkollü iken çevreye verdiği zarardan rahatsız olduğunuzu söyleyin. Aile ortamınızı tam olarak bilmiyorum ama boşandıktan sonra aileninn yanına gelmen daha iyi olmuş, neden başka bir evde yaşayacaksınki elektirik, su, kira bedelinden kurtulmuşsun, ayrıca yanında annen var.

panik
18-07-2011, 09:40 PM
Şimdi annenin yanına gitsen kibarca özür dileyip haklı olduğunu söyleyen acaba annen sana hak verir mi, istersen dene bir. Abin 40 yaşına gelmiş bundan sonra değişeceğini sanmıyorum, alkolü bırakırsa biraz daha iyi olabilir. Alkolü bırakması için ikna etmeye bakın, alkolsüz bir anında onun da morali yerindeyken konuyu açın, damardan girin onu sevdiğinizi alkollü iken çevreye verdiği zarardan rahatsız olduğunuzu söyleyin. Aile ortamınızı tam olarak bilmiyorum ama boşandıktan sonra aileninn yanına gelmen daha iyi olmuş, neden başka bir evde yaşayacaksınki elektirik, su, kira bedelinden kurtulmuşsun, ayrıca yanında annen var.alkol varsa zor biraz ..içince yine yapacak sonra özür bu hep tekrar yapacak .kendine başka bir hayat kursun derim.

enerji528
18-07-2011, 09:47 PM
alkol varsa zor biraz ..içince yine yapacak sonra özür bu hep tekrar yapacak .kendine başka bir hayat kursun derim.
Ben mavi mavi' nin özür dilemesini söylemiştim, abisinin değil yanlış anlaşılmışsım herhalde. : )

panik
18-07-2011, 09:53 PM
Ben mavi mavi' nin özür dilemesini söylemiştim, abisinin değil yanlış anlaşılmışsım herhalde. : )
benim kastımda alkol varsa mavinin özrü bişey değiştirmez:::::::)

enerji528
18-07-2011, 10:00 PM
Alkolü alan abisi değil mi, mavi annesine sesini yükselttiği için özür dileyecek ve içi rahat edecek, abim içki içiyor nasıl olsa ilerde yine anneme saygısızlık yapar ben de anneme kızarım o yüzden özür dilememe gerek yok diye mi düşünsün. : )

İroni
18-07-2011, 10:04 PM
alkol zor bir bağımlılık, dayımın oğlunda aynı problem vardı, dayımlar çok uğraştı vazgeçirebilmek için. ilk önce abinin kendisinin istemesi lazım bunu. yoksa etrafın bırak demesiyle falan olacak iş değil bu,
bence abine iyi bir ders lazım aklının başına gelebilmesi için, yengenle bir konuşsan onu bir ikna etsen, mesela yengen bayrakları çekse, bırakmazsan seni boşarım dese, hatta bunu imadan öte evi terketmeye kadar götürse ve eğer sadecee içkiyi bırakacağını söylerse geri döneceğine onu inandırsa. veya başka bir yol bilemiyorum. ama aklının başına gelmesi için abinin sıkı bir tokat yemesi lazım, işte bir tek onu biliyorum

mavi mavi
18-07-2011, 10:08 PM
sevgili mavi,anne ve babaları anlamak zor.gelinler ve kardeşlerim anneme bağırır ben dayanamam.onlara kızarım .annemse onları haklı bulur ve savunur.ben artık akıllandım .ne halin varsa görün diyorum.ama senin işin zor beraber yaşıyorsunuz.

ben normalde anneme çok saygılı iyi davranırım,hiçbir çocuğunun düşünmediği kadar düşünürm üstüne titrerim ama bazen gerçekten çok yanlış şeyler yapıyor..birkere abimi savunması ve bunca yıl burnunu sürtmesi çok yanlış onun dışında da çok özenli değil..

bakın ebn bir olay anlatıyım annemi kötülememek için demin anlatmamıştım ama ben burundan ameliyat olduğumda küçük abim dışında bana kimse doğru dürüst bakmadı..o hafta bu sorunlu alkolik abim yengemi kafasını duvara vurarak dövmüş ayrıca 3 çocuğunu da dövmüş ki çocukların yaşları küçük..işte benim şansıma tam ameliyat olduğum hafta abimin bu olayı patlak verdi..ben ameliyattan daha yeni çıkmışım yüzüm gözüm mosmor evde biraz ilgiye ihtiyacım var abim dışında bana gerçekten aileden biri gibi kimse davranmadı..özenmediler yani değersizmişim muamele ettiler..hatta benden iş yapmamı ebklediler ben acıdan kıvranırken..onun dışında başka şeyler de oldu..insan böyle zamanda en çok anesinden ilgi ebkliyor..çok az ilgi gösterdi başka yanlış şey dedi onu burda yazmıyım iyice kötülemek gibi olmasın..bu insnaın ne kadar ağrına gider düşünsenize..

annemse bundan 1 ay kadar sonra ameliyat oldu ben hastanede kaldım eve geldik okadar iyi baktımki..böyle olmalı işte aileden bir insan..aile başka hiçbirşeye benzemez ki öyle değilmi..

işte bütün bunlar da bende birikim yaptı artık 30 yılın birikimi haklı olarak içten içe kırgınlık soğukluk var..kim kırılmazki bütün bunları yaşasa..

mavi mavi
18-07-2011, 10:11 PM
Şimdi annenin yanına gitsen kibarca özür dileyip haklı olduğunu söyleyen acaba annen sana hak verir mi, istersen dene bir. Abin 40 yaşına gelmiş bundan sonra değişeceğini sanmıyorum, alkolü bırakırsa biraz daha iyi olabilir. Alkolü bırakması için ikna etmeye bakın, alkolsüz bir anında onun da morali yerindeyken konuyu açın, damardan girin onu sevdiğinizi alkollü iken çevreye verdiği zarardan rahatsız olduğunuzu söyleyin. Aile ortamınızı tam olarak bilmiyorum ama boşandıktan sonra aileninn yanına gelmen daha iyi olmuş, neden başka bir evde yaşayacaksınki elektirik, su, kira bedelinden kurtulmuşsun, ayrıca yanında annen var.

vicdanım çok sızlıyor ama özür dilemek içimden gelmiyor..bilmiyorum..hem doğru düzgün olmaya çlaıştım inanın ben bu ailece için gençliğimi doğru dürüst yaşaamadım..hep manevi maddi destek olmaya çalışmakla geçtii.zaten annem bana çok söylemiştir evin annesi snesin ebn çocuk gibi hissediyorum bazen yani oakdar destek oluyorum o anlamda..bunlların karşılığında en ufak şeyde haksızlık..

sanırım bunda karakterimin de etkisi var arkadaşlar,ya bir insan gereğinden fazla iyi ve saf olmaya görsün ailesi bile haksızlık yapıyor inanın..

mavi mavi
18-07-2011, 10:12 PM
alkol varsa zor biraz ..içince yine yapacak sonra özür bu hep tekrar yapacak .kendine başka bir hayat kursun derim.

alkolik abim ayrı evde yani evli..ama inanın sürekli arıyor ara sıra geliyor sanki bu evde gibi..anneme aramalarında sert konuş o suç işledi diyorum yinede yeterince sert konuşmuyor bence..

mavi mavi
18-07-2011, 10:13 PM

yok alkol alan ben değilim abim galiba karışmış biraz :D

mavi mavi
18-07-2011, 10:15 PM
Alkolü alan abisi değil mi, mavi annesine sesini yükselttiği için özür dileyecek ve içi rahat edecek, abim içki içiyor nasıl olsa ilerde yine anneme saygısızlık yapar ben de anneme kızarım o yüzden özür dilememe gerek yok diye mi düşünsün. : )

tabi alkolü alan abim,ben değilim :) ben özür dilesem bile ne bileyim öyle işte.........ne yapsam bilemedim..

panik
18-07-2011, 10:15 PM
yok alkol alan ben değilim abim galiba karışmış biraz :D
karışmadı mavicim ,işin içinde alkol varsa olaylar zinciri devam eder dedim.

mavi mavi
18-07-2011, 10:17 PM
alkol zor bir bağımlılık, dayımın oğlunda aynı problem vardı, dayımlar çok uğraştı vazgeçirebilmek için. ilk önce abinin kendisinin istemesi lazım bunu. yoksa etrafın bırak demesiyle falan olacak iş değil bu,
bence abine iyi bir ders lazım aklının başına gelebilmesi için, yengenle bir konuşsan onu bir ikna etsen, mesela yengen bayrakları çekse, bırakmazsan seni boşarım dese, hatta bunu imadan öte evi terketmeye kadar götürse ve eğer sadecee içkiyi bırakacağını söylerse geri döneceğine onu inandırsa. veya başka bir yol bilemiyorum. ama aklının başına gelmesi için abinin sıkı bir tokat yemesi lazım, işte bir tek onu biliyorum

yok zaten şuan yengem evde değil evi terketti yaklaşık 1 aydır ayrılar..yengemi feci dövdü sonrada çocukları yengemde ne yapsın ev terk etti..abim iyileşmeyi denese laftan anlasa mesela amateme yatsa en büyük destekçisi ben olurum iannın.ama 40 yıldı r düzelmedi üstelik yengemin ve dönme ihtimali var belki..ama abim bazen hala içki içiyor..uğraşmıyor doğru dürüst..

mavi mavi
18-07-2011, 10:18 PM
karışmadı mavicim ,işin içinde alkol varsa olaylar zinciri devam eder dedim.

hı anladım bende karıştı sandım da düzelteyim dedim :D

mavi mavi
18-07-2011, 10:19 PM
arkadaşlar buarada yanlış anlaşılmasın ben alkolü ve alkol içen insanları kötülemiyorum..içkiyi çoğu insan içer,içebilir..ama içiğ efendiğiğinle oturmak lazım..benim lafım sadece içki içip saldıranlara..yoksa içki herkes içebilir lafım içenlere değil ;)

mavi mavi
18-07-2011, 10:24 PM
abin anneanneni dövücek kadar karaktersiz bi insansa eğer annesini dövmekten de çekinmiycektir bu sebepten ötürü annenin abine iyi davranması lazım...
annene bağırman konusuna gelince , ben lisedeyken aileme çektirmediğim eziyet kalmadı özellikle anneme ama şu an gözünün içine bakarım aman üzülmesin die ve hala yaptıklarımdan ötürü pişmanlık yaşarım , annen zaten abin yüzünden yeterince acı çekiyo bi de sen canını yakma derim..

anneannemi dövmedi ama el kaldırdı malesef..yok annemi dövmez anneme çok düşkün..ama nasıl düşkünlükse hem üzüyor hem düşkün..

işte olay o ya ayşegül bak sne lisede çok şey çektirdim demişsin..benimse tam tersi ben hep çok saygılı çok efendi oldum..gerçekten kendi hayatımı ailem için feda ettim neredyse..

en küçük örneği mesela annem çalıştığı sıra ben de çalışıyordum...yaşıtlarım sevgilileriyle gezip hayatını yaşarken ben işten çıkıp eve gelip yemek yapıyordum.sonra annemle ilgileniyordum..doğru dürüst dinlenemeden..

işte olay bu ben hep çok iyi evlat oldum ama çok haksızlık yapıldı..artık birikimden taahammül edemiyorum..

buarada abim konusunda biraz annemin de hatası var..burnunu hiç sürtmedi..bana doktorum bile demişti böyle insanların burnunu sürtmek lazım yoksa hep aynı gider diye..anneme doktorun dediğini dedim hani koca oktor bari onu dinler diye onu bile adam yerine koyup dinlemedi..

panik
18-07-2011, 10:26 PM
mavicim konun dışına çıkmak istemem ama .benim içki içenlere lafım var.alkolik enişte halamı dövüp sokağa attı ,yataklara tuvaletini yaptı halam dayanaklı bir kadın adam hala ölmedi ona tahammül ediyor.şişede durduğu gibi durmuyor malesefff..

mavi mavi
18-07-2011, 10:28 PM
mesela küçük bir olayı anlatıyım iş başvuraları yaptım,iş görüşmeleri için sürekli aranıyorum..bende telefonla konuşurken genelde başka odaya geçerim..çünkü sesli konuşurum oyüzdne alışmışım başka odaya geçerim..annem bugün kalkmış diyorki başka odaya geçip niye konuşuyorsun..ama sanki suç işlemişim,yanlış şeyler yapmışım gibi o tarzda söyledi yani..

bende anne buna bile laf siyorsun ya dedim..

mavi mavi
18-07-2011, 10:29 PM
mavicim konun dışına çıkmak istemem ama .benim içki içenlere lafım var.alkolik enişte halamı dövüp sokağa attı ,yataklara tuvaletini yaptı halam dayanaklı bir kadın adam hala ölmedi ona tahammül ediyor.şişede durduğu gibi durmuyor malesefff..

tabi içkiye çok karşı olanlar da var..ayrıca örnek olarak beş vakit namaz kılan biri içki içemez bu çok doğal.. ben herkese saygılıyım..ama bazı içenler içince efendiliğityle oturuyor..o sorun değil...insan kendini bilmeli önemli olan bu..

mavi mavi
18-07-2011, 10:33 PM
annen ona ters davransa nolucak ki ? kadın sonuçta...
aslında sana hak veriyorum , lise dönemlerinde bi ebeveynin başına gelebilicek en berabt evlattım ama o kadar üstüme düşerlerdi ki bi dediğim iki edilmezdi evde aman ayşegül delirmesin ,kendine zarar vermesin die üstüme titrerlerdi...
şimdi senin deyiminle iyi bi evladım ama onlar eskisi gibi deiller şimdi evde bir dediğim en az üç edilir abininki de o hesap

olurmu kadınlıkla ilgisi yokki..bir evlat üzerinde anne ve baba her zaman etkili olur ve olmalıdır da..mesela bir çocuk kardeşini dinlemeyebilir am annesini babasını dinler..

mesela annem abime çok sert davrandığı nadir zamanlarda abim arayamazdı hareketlerine dikkat ederdi,içki içince sapıtmamaya dikkat ederdi..yani etkili olur..

ayrıca pekçok çocuk yetiştirme üzerine bilgilendirmede çocuk küçük yaştan itibaren eğer çok hata yapıyorsa yanlış olduğu belirtilmelidir..yoksa çocuk hatasını yineler der..

bana göre evlat dediğin anne babasını üzmemeye çalışmalı..ama bizim durum afrklı biraz malesef biz hiç aile olamadık..

mavi mavi
18-07-2011, 10:38 PM
mesela en ufak örnek benim beslediğim bir kedim var..bazen çok yaramazlaşır..veterinere ve aldığım yere sorduğumda her ikisi de çok yaramazlaştığında kıçına hafifce vur der uyarı olarak..tabi ben hiç kıyıp vurmadım vurmam :) bakın veterinerler bir hayvan için bile uyarı yapın diyor..

ama abimin olayı çok farklı,o çok suçlu..uyarılması lazımdı..

audio
18-07-2011, 10:47 PM
azönce annemle biraz tartıştık ben normalde çok saygılı ve vefalı bir evlat Im..çevrem böyle söyler..annem de herzaman senin gibi evlat zor gelir der..birde ben anne ve babanın yerinin çok ayrı olduğunu düşünürüm..yani elimizden geldiğince onlara saygılı olmak ve gönüllerini hoş tutmak gerektiğine inanırım..
ama azönce baya tartıştık ve benim vicdanım rahat değil şuan..ama sebeplerimde haklıyım..ben konuyu sizi anlatıyım; forumda bilen bilir ben çok huzursuz bir aileme ortamında büyüdüm..babam zaten ben çok küçükken vefat etti..annem ben ve 2 abim kaldık..büyük abim alkolik karaktersizin tekidir..bugüne kadar yapmadığı şey kalmadı..şukadarını söylüyim anneanneme bile el kaldırmış bir insan bu..ve en son olarakda yengemi(eşini) feci şekilde dövdü,ayrıca çocuklarını da dövdü..çok beter bir insandır şuan 40 yaşında ve iyileşmek için hiç çaba harcamadı..sadece don zamanlarda biraz çaba harcıyor o da az harcıyor yani gene içiyor ve sapıtıyor..annemle ilgisine gelince annem abime çok yüz verdi yani çocukluktan gençlikten abimin burnunu hiç sürtmedi..zaten doktorda demişti bana,annenin abine sert durması lazım yoksa abin hep böyle gider diye..abim konusunda anneme içten içe hep bozuldum kendisine de söyledim..kendiside hep oğlum napabilirim dedi..bende anne tamam çocuğundur anlıyorum ama 40 yıl bir insan kendini düzeltmezse artık burnunu sürtmek lazım dedim..yani yaptıkları çok kötü şeyler sen de biliyorsun dedim..

işte bu olaylardan ve birde biz hiç aile ortamı gibi olamadık yani ailenin bir sıcaklığı olur ya hiç olmadı size şukadarını örnek veriyim ailecek oturup televizyon seyretmemiz bile bir elin parmağını geçmez..sonuç olarak bu durumlar yani cehennem gibi ev ortamı bende doğal olarak sorunlar yarattı..ne çocukluğumu ne gençliğimi bildim..ve sonunda işte anksiyete oldum..

ve anneme bazen abim konusunda yaptıklarından dolayı ve ayrıca başka hataları da var bu sebeplerden tahammülüm olmuyor..istemeden bazen sert konuşabiliyorum ama çok az oluyor..genelde anneme karşı hep çok ilgili ve gönlünü hoş tutmaya çalışan biriyim..ama arada sırada tartışıncada bazen sesim yükseliyor(Ki ses yükselmesi aslında anneme karşı değil,artık hayatta okadar çok sıkıntı gördümki sıkıntılı konudan konuşurken doluluktan sesim yükseliyor sadece.yani sesimin yükselmesi anneme karşı değil sadece birikimden..onun dışında bazen kırıcı söz söyleyebiliyorum(yani bazen dediğim 30 yaşındayım ama bu yaşıma kadar toplasan 1,2 kere söylemişimdir ama gerçekten kırıcıydı)

konu biraz uzun oldu ama işin özeti anneme böyle yapıncada vicdanım çok sızlıyor..aslında sebeplerimde haklıyım ama..genelde kendimi tutarım ama bazen insan hakszlığa dayanamıyor işte..

aslında boşandıktan sonra ailemin yanına gelmemeliydim..hayatım aile sorunu yüzünden mahvoldu zaten,yaşım da 30 olmuş zaten ayrı eve çıkmalıydım belki..

diğer yorumları okumadan sadece bu yazına göre bir kaç şey söylemek istiyorum....

bende çok huzurlu ortamda büyümedim... senin az çok neler hissettiğini biliyorum... hayatıımı ben düzeltebildim... bunun için çevre değiştirmeme de gerek kalmadı. ama mücadelem baya büyük oldu o ayrı... hayatımı düzeltebildim annem sayesinde yapabildim bunu... ama hayatımın zaten bir b.k çukurunda olmasının nedeni de gene aynı şahsiyetlere aitti. en büyük faktörlerinden bir tanesi de annemdi... apmaya

bence bu hayata karşı değil bu öfken... annene karşı olan öfken bu.... anneni çok sevdiğinden eminim... belki de çok örnek bir insandır kendisi... ama aynı hataları yapmaya devam etmiş ve anladığım kadarıyla da ediyor da... ve bence senin öfken annene karşı....

bence keşke boşandıktan sonra ewe gitmeseydin... çünkü insan geri döndüğü zaman gene aynı sorunlara tahammül edecek sabrı kalmıyor... bence yalnız yaşamaya çalış hayatını... mutluluğu yakalayabilmen için ilk önce huzuru bulman gerek

mavi mavi
18-07-2011, 10:56 PM
diğer yorumları okumadan sadece bu yazına göre bir kaç şey söylemek istiyorum....

bende çok huzurlu ortamda büyümedim... senin az çok neler hissettiğini biliyorum... hayatıımı ben düzeltebildim... bunun için çevre değiştirmeme de gerek kalmadı. ama mücadelem baya büyük oldu o ayrı... hayatımı düzeltebildim annem sayesinde yapabildim bunu... ama hayatımın zaten bir b.k çukurunda olmasının nedeni de gene aynı şahsiyetlere aitti. en büyük faktörlerinden bir tanesi de annemdi... apmaya

bence bu hayata karşı değil bu öfken... annene karşı olan öfken bu.... anneni çok sevdiğinden eminim... belki de çok örnek bir insandır kendisi... ama aynı hataları yapmaya devam etmiş ve anladığım kadarıyla da ediyor da... ve bence senin öfken annene karşı....

bence keşke boşandıktan sonra ewe gitmeseydin... çünkü insan geri döndüğü zaman gene aynı sorunlara tahammül edecek sabrı kalmıyor... bence yalnız yaşamaya çalış hayatını... mutluluğu yakalayabilmen için ilk önce huzuru bulman gerek

yorumun için çok sağol ;) haklısın boşandıktan sonra eve dönmemeliydim çünkü böyle yapmakla olacakları baştan kabul ettim..zaten çoğu kişi bana geri dönme demişti..ama annem pek sıcak bakmadı kızım içim rahat etmez hep huzursuz olurum yapma dedi kıramadım hemen geldim..

buarada hayatıımı ben düzeltebildim... bunun için çevre değiştirmeme de gerek kalmadı. ama mücadelem baya büyük oldu demişsin ya neler yaptın mesela sakıncası yoksa anlatabilir misin?..eğer çok özel meselelrse,istersen burdan değilde özelden de yazabilirsin ;)

mavi mavi
18-07-2011, 11:02 PM
bak sen bi kedinin poposuna bile vuramamışsın çünkü çok sevimli dimi ? işte abin de annene öyle sevimli geliyo kızmaya kıyamıyo... haddimi aşmamış olursam bişey sormak istiyorum abin sana zarar veriyo mu ?

ama o yorumu yaparken sonuna ne yazmıştım;''ama abimin olayı çok farklı,o çok suçlu..uyarılması lazımdı..'' demiştim..

abimin olayı çok farklı..benim kedim sadece etrafı dağıtoyır bazen diş atıyor yani dişler gibi yapıyor..

ama düşün abim 40 senedir iğrenç şeyler yapıyo ve kendini düzeltmek için hiç uğraşmadı desem yeridir..böyle birinin poposunada vurulur kafası bile kırılır ;) abim bunu 1,2 yıl yapsaydı sorun değildi yada bari düzelmeye çalışsaydı sorun değildi..ama 40 sene düşün..

hayatta şöyle birşey vardır eğer yanlış olana,yanlış düzene dur demezsen en önemlisi defalarca tekrar etmesine izinverip kayıtsız kalırsan o düzen bozuk devam eder..düzelmez..

buarada sorabilirsin tabi; evet tabi abim bana geçmişte çok zarar verdi..birkere hatasını söyledim diye dudağımı patlattı..hep aşağalar gibi davrandı..çok karaktersizdir ya halamın oğluna gidip iyi davranırdı küçük abimle bana kötü ve özensiz..sonra ben üniversitedeyken birgün aradı sne oarada o..luk mu yapıyorsun diye..valla çok pislik ya..

mavi mavi
18-07-2011, 11:09 PM
yani üniversitede efendiliğimle devam ederken bile kalkıp hakaret etti..böyle işte..

audio
18-07-2011, 11:34 PM
ipleri sen al bence... ya ben ya abim derdim ben olsam... ve abimin olduğu yerde bulunmazdım tavrımı gösterirdim... benim üstüme geldiğinde de direkt ceza mahkemesine gider davamı açardım... yalnış anlama bu şekilde dışlanmayı hak ediyor o zaman... annende bu şekilde yumuşaksa abmnine karşı ona da tavır alırdım ve yeterince de gösterirdim...

önemli olan iyi evlat olmak değil... annen baban seni iyi evlat olasın diye yaratmadılar... sen bir birey olasın diye yarattılar... ve hayatının akışı, gidişi yüzde 70 senin elinde... senin tavrın ve davranışlarında... iyi evlat rollünden çık... hayatını yaşamak isteyen bir birey ol bence

audio
19-07-2011, 12:06 AM
bu forumda amaç birbirimize destek olmak ama birilerinin de realist olup gerçekleri söylemesi gerkiyo o yüzden biraz açık konuşcam ,
mavi mavi sen şu durumda tutup da 40 yaşındaki adama hiç bişey yapamazsın kaldı ki annenin de müdehale etmeye niyeti yok anlattıklarına bakılırsa...yani yapabiliceğin tek şey sitem etmek..
senin bu durumdan kendini sıyırabilmenin tek yolu kendi hayatını kurup , kendi ayakların üzerinde durmak yani aynı bi eve çıkıp kendi düzenini kurmak..türkiye şartlarında tek kişi yaşayabilmen için ciddi bi gelirin olması gerek..( durumunu bilmiyorum )
dolayısıyla sanırım bu durumlara katlanmaktan başka çaren kalmıyo..

ayşegül bir şey diyeceğim... mesela aynı ewde tacize uğruyorsun abin tarafından diyelim... sana ara sıra saldırıyor diyelim... genede şu şekilde mi düşünürsün... bir dakka tek kişi yaşayabilmem için benim gelir elde etmem lazım...bi dakka mobilya almam lazım... bi dakka bana saldıran kaç erkek olabilir bir bodyguard lazım mı diyeceksin...

tek yaşaması da şart değil bence...ew arkadaşı bulabilir.

Legacy
19-07-2011, 12:26 AM
Annenle, abinden ne kadar rahatsız olduğunu açık açık konuş. Buraya yazdığın gibi, annene iyi bir evlat olabilmek için, gençliğinden fedakarlık yaptığını filanda söyle. Hala fikrini değiştirmesse o evden ayrıl başka bir eve çık.

audio
19-07-2011, 09:29 AM
söylediğin saçmalık ne demek abin seni taciz ederse ? böyle bi şeyi ihtimal olarak bile söylemek saygısızlıktır

zaten tacize uğruyor anladığım kadarıyla ayşegül... ha bu cinsel taciz değil sadece... ama bence bu kapasitede var bu kadar sorumsuz ve savsak bir insansa tabiki...
benim ne demek istediğimi anlayamadın bence... çünkü sadece taciz bölümüne takılmışsın... ayrıca ben örnek verdim bu bir saygısızlık değil.

mavi mavinin durumu kabul etmesini öneriyorsun ama da huzursuz olduğundan bahsediyor... bu huzursuzluğun ne demek olduğunu iyi bilirim... inan ki cinsel tacizden bazı farkları var ama yüzde 80 ona benzer... çünkü arka plana atılırsın, görünmezsin insanlar için... değer görmezsin... bu ortamda görünür olmadığın bir ortamda nasıl rahat etmesini düşünebilirsin... huzursuz olduğun bir ortamda ömrünü nasıl geçirebilirsin? geliri yeterli olmasa bile bunun bir çıkış yolu her zaman bulunabilir... tek yaşamak zorunda değil. ama ailesiyle de yaşamak zorunda değil...

audio
19-07-2011, 04:50 PM
konuyla alakası yok sorun ben deilim burda benden örnek veremezsin ve söylediğimi anlayamamışsın o yüzden biraz daha açıcam ,
mavi zaten abisiyle aynı evde yaşamıyor ve anladığım kadarıyla şu an maviyle pek uğraşmıyor eskiden çok ağır hitamlarda bulunmuş kendisine üniverste döneminde. mavi abisinin hareketlerini çekemiyo ve annesinin ona fazla yüz veriyo olmasından şikayetçi haklı olarak çünkü kendisi iyi bi evlat olmasına karşın abisinin gördüğü değeri annesinden göremiyr.
ayrı eve çıkma konusuna gelince...bak bu çok zor bi durumdur özellikle boşanmış bi bayan için. türkiye şartlarını hepimiz biliyoruz öyle değil mi ? hepimiz babadan zengin deiliz ki ben öğrencilik dönemimden biliyorum tek başına bi ev geçindirmek herkesin harcı deil ev arkadaşı bulmak da o kadar kolay deil ( realist düşünelim ) belki senin durumun iyidir ayrı evde yaşayabilirsin ama mavinin maddi durumu hakkında en ufak bi fikrimiz yok..bazı şeyere istemesekte katlanmak zorundayız hayat senin sandığın gibi toz pembe deil

sence ben dünyayı toz pembe mi görüyorum:) gülesim yoktu... :D bende şehir dışında okudum ev geçindirmenin ne demek olduğunu iyi bilirim... şu anda da bir evi geçindiriyorum... küçükken de annem boşandığı zaman bir ben birde annem aynı ewde yaşadık çokta iyi değildi maddi durumumuz... üstelik ben 5 yaşlarında falandım anneannem bana bakmayı reddetmiş.... annem ben yapamayacağım şeklinde mi düşündü? huzurlu olmadığım bir yerde çocuğumda mutlu olmaz diye düşündü ve hiç geri dönmedi kararından... üstelik birisine de bakmakla yükümlüydü... emin ol ki bende çok şey atlattım... hayat tecrübesi olarak yaşımdan fazlası var...

ayrıca senin üstünden bir örnek vermedim ayşegül... benim örneklerim mavi mavinin durumunu bilerek uyarlamaya çalıştığım örneklerdi... farklı bakışımı ifade edebilmek anlamında vermiştim... şahsına yönelik bir ifade de bulunmadım bu konuda... zaten bahsettiğimiz kişi sen değilsin bunu düşünerek yorum yapmıştım...ifade ettiğin yoruma karşılık yazmıştım.. ama sanırım sen yalnış algılıyorsun yazdıklarımı...

ben hiç bir şeye katlanmak zorunda olduğumuzu düşünmüyorum... eninde sonunda herşeyin üstünden geliyorsun... maddiyat bence iyi olur veya olmaz düşünülecek en son şey... önemli olan karar vermek... ve kararını sonuna kadar sürdürmek...

kusura bakma boşanmış kadın mantığı konusunda üstüme alınırım... benim annemde boşanmış bir kadındı... var gücüyle mücadelesini verdiğini düşünüyorum... bir gün sende boşanabilirsin başkası da boşanabilir... boşanmış kadın olmak ikinci bir vatandaş olduğunu göstermez... ha çevre bu şekilde bakıyorsa ben çevreyle var gücümle mücadelemi veririm kulaklarımı da tıkarım... insanların ne dediği ne yaptığı umrumda olmaz...

mavi mavi çevrenin ne dediği umursama... önemli olan senin kendini bilmen bunu hiç unutma...

Abin ewde değil belki ama abin ewdeymiş gibi davranış görmen bu yaşta çok ağır bir durum bence... huzursuzluk verici bir nokta... madem konu açıldı ifade etmek istemiyordum ama ifade edeyim... ergenlik dönemlerimden itibaren ailem benim eşcinsel olduğumu biliyordu... ama zamanla farkettim ki ailemin bana olan güveni veya saygısı azalmış ve beni huzursuz etmeye başlamışlardı... ve anladım ki bu ewde duramam artık... çıktım gittim ewden üniversitemin ilk senesinin ikinci döneminde ben hem çalışmak hemde okumak zorunda kaldım... okuldan çıkıp işe gitmek zorunda kaldım... ewden çıkarken 20 tl dışında param yoktu ama geriye bakıp hiç düşünmedim bunu... ben huzurlu olmadığım yerde duramam... ayakta kaldım ben o dönemde ama huzurluydum bundan da hiç şikayetçi olmadım yorgunluğum dışında... Gene olsa gene aynısı yaparım... ha onlar hatalarını anlayıp bana geri döndüler o farklı bir durum... çevremdeki insanların bana ne dediğini tahmin edersin muhtemelen... halam aramıştı hiç unutmam kızım idare etseydin bari üniversite bitene kadar diye... hayır idare edemem dedim ben ezilmeyi idare edemem ben ikinci bir insan olmayı idare edemem...

yalnış anlamayın bazı şeyler tabiki idare edilir... bu konuda hiç diyecek lafım yok... mesela şu anda ailemle yaşıyorum gene... huzurluyum... maddi sorunlarımız var manevi sorunlarımız var ama ben saygı duyulmayan geri plana atılan fikri alınmayan bir insan değilim... zorluklar var ama ben huzurluyum bunlar aşılır... aşılamayacak şeyler değil... maddi sıkıntı atlatılmayacak bir şey değil... ya da başka manevi sıkıntımız olsun el birliği veya bireysel atlatılmayacak şeyler değil... ama benim ailemde veya çevremde katlamayacağım tek şey vardır ikinci insan olmak ve saygısızlıktır... bunların olduğu yerde şartlar nasıl olursa olsun durmam...kusura bakmayın ama durumu kabullenmeye çalışmakta bence korkaklık...

mavi mavi bence sen korkak bir insan değilsin... boşanmışsın ki bu çok büyük bir cesarettir... ya ipleri eline alacaksın yeterli tepkileri göstereceksin ya da huzurlu olmadığın yerde kalmayacaksın... hiç bir yaşta bir insanın huzursuzluk hakkımız değildir... biz bunu sadece 18'den sonra engelleyebiliriz... tam ehliyetli olabildiğimiz zaman bunları yapabiliyoruz maalesef hukuki olarak yaptıklarımızın iyi veya kötü sonuçları var

anlamsız
19-07-2011, 05:05 PM
Mavi, bence kesinlikle evden ayrılma, evdeki huzursuzluğunuz ne kadar fazla olursa olsun dışardaki hayat daha acımasız ve bir okadarda evden daha huzursuz bir iç dünya...Maddi anlamda eğer kendine bu kadar güveniyorsan, yani doktorsan maaşın iyiyse al anneni yanına abin hiç kimse gelmesin yanına ama böyle gideceksen git aksi takdirde daha fazla üzülmene yol açacak gitmen. Ayşegülün dediği gibi kimse parasız bişey yapmaz hiç kimseye...Birde dul bir bayana milletimiz nasıl bakıyor bunlarıda bil ve göze alarak adım at.Tüm bu zorluklara baş etmen eksilerden doğuk çıkman lazım...fikirlerini zedelemek istemeyiz ama gerçekleride görmeden gitme...

audio
19-07-2011, 05:53 PM
şimdi öyle bi söyledin ki sanki ben boşanmış kadınlara kötü kadın diyorum :)
benim umrumda olmaz evlenmiş boşanmış yada evlenmeden bekaretini vermiş...
yaşadığımız çevre üzerinden konuşuyorum , belki sen kulaklarını tıkayabilirsin ama mavi mütevazi , ağır başlı ve hassas bi insan onun duymazdan gelebiliceğini sanmıyorum..
maddiyat en son düşünülecek şey diosun ama paran olmadan afedersin ama kim kime ev verir , aş verir merak ediyorum ?biraz daha realist olmalısın diye düşünüyorum.
bazı şeylere katlanmak zorundayız bu bi gerçek , mesela ben ayrı yaşamayı tercih ederdim düşündüm çok kere de karar verdim ama yetmedi ! çünkü maddi durumum buna müsait deil nasıl yaşıycam , nasıl ekmek bulucam ? bulamıycam çünkü bu ülkede çoğu insan asgari ücretle geçiniyo bunu hepimiz biliyoruz zaten.
mavi bu duruma şu an için katlanmak zorunda çünkü 40 yaşındaki adama lafını geçiremez kaldı ki annesine bile lafını geçiremiyo...bunu maviyi küçümsemek adına asla söylemiyorum çünkü bi çoğumuz aynı durumdayız istemediğimiz şeylere katlanıyoruz
eğer sen herşeyin üstesinden gelmeyi başarabiliyosan gerçekten , bize de seni tebrik etmek düşer

bende üniversitede çalışmaya başladığım asgari ücret alıyordum... çok iyi hatırlıyorum devlet yurdunda kalmıyordum... özel bir yurtta kalıyordum... 3 kişi kalıyorduk aynı odada... bundan tam 6 sene evvel 185 tlsi yurda gidiyordu... tam olarak da maaşım 350 tl idi... geriye kalan maaşla da geçinmem çok zor oluyordu doğal olarak... tek avantajım akşam çalıştığım zaman şirket akşam yemeklerimizi karşılamasıydı... okulda bir tost yerdim çayımla birlikte o da benim öğlen yemeğim olurdu 1.500 tl idi o zamanlar... başka hiç bir harcama yapmamaya çalışırdım... bir ay yurdun parasını denkleştiremedim... 170 tl kalmıştı elimde hemen gidip konuştum yurtla.. 190 şeklinde 3 aylık ödeme yaparım 5 tlyi kapatırız olmaz mı demiştim... başka bir zamanım olsa başka bir yerde de iş bulurdum... okul tam da rektörlük bursu vermişti o zamanlarda iki dönem 500 tl civarında bir ödeme yapmıştı bize o beni kurtardı... çalıştığım yerde ssk yoktu... ama şansım şuydu okulum hastane masraflarımı karşılıyordu. okulumuzun hastanesi vardı... bir kaç kez hastalanmıştım... aileme söylemedim tabiki hiç bir şey... ama dersen bu kadar zorluğa rağmen iyi miydim? ewet çok iyiydim kendimi süper hissediyordum... derslerimi de verdim ilk senemden alttan kalan dersim hiç olmadı...

geçenlerde bir arkadaşımda boşandı 30 lu yaşlarında... pat diye kapıyı çekti çıktı... 100 tl varmış cebinde hemen bir öğrenci yurduna gitmiş konuşmuş... 50 tl vermiş demiş ki 1 ay burda kalacağım... geri kalanı da ödeyeceğim... hemen bir yerde bulaşıkçı olarak girmiş asgari ücretle patronuyla konuşmuş durumunu anlatmış 7 gün sonra avans istemiş... aynen benim gibi yurtta 3 kişi kalmışlar 200 ytl istemişler bundan... 150 tl de avans çekmiş... ödemiş bir hafta sonra... asgari ücret maaşının geri kalanını alınca geriye 400 gibi bir şey kalıyor... bir şekilde bulmuş birilerini... sanırım iki öğrenciydi... ikisiyle ewe çıkmışlar hemen... o ayı atlattıktan sonra arkadaş ikinci bir iş daha bulmuş... bir pastanedeydi hatırladığım kadarıyla... akşamları çalışıyordu... bulaşıkçılığı da bıraktı sonradan bir avukat bürosuna girdi... bu arada ew arkadaşları değişmiş... bir çok fırsatı kovaladı, mücadele etti ne aile evine döndü ne de eski eşinin evine... huzursuz bir ortamda bulunmadı... şimdi aradan bildiğim kadarıyla 10 ay geçti... 2000 e yakın bir maaş alıyor...tek yaşadığı bir eve çıkmış artık... ve boşanma davası açmak için bildiğim bir avukat olup olmadığını soruyordu bana en son... şu anda huzurlu... huzura kavuşmuş durumda... bunu devam ettirebilmek için çalışması gerekiyor bununda bilincinde...

insanlar yeterince isterse herşeyinin altından gelir...

Türkiye gibi bir yerde boşanmış kadın olmak diye bahsettiğin şeyle sende bunu kabul etmiş oluyorsun bence... 2004 yılında Türk anayasasında ve medeni kanunun baş maddelerinden birisi " kadın- erkek eşitliği" konmuştur... bu konuda cinsel, sözlü tacize maruz kalmak Türk ceza kanunda yaptırımı vardır... bildiğim kadarıyla devlet barodan avukat atabiliyor bu duruma maruz kalan kişilere... mavi duygusal bir insan olabilir... ailesiyle ilgili sorunları onu duygusal olarak yıpratabilir ama boşanarak zaten en büyük cesaretlerden bir tanesi yaptığını düşünüyorum... belki boşanma psikolojisi atlatamadı tamamen ama şu var bunun için mücadele edebilecek güçlü bir insan olduğunu düşünüyorum ben... öyle olmasaydı bu durumunu sorgulamazdı, düşünmezdi... kısaca durumunu kabul ederdi...

anlamsız
19-07-2011, 06:23 PM
mavi, ne iş yapıyorsun? yani herhangi bir mesleğin var mı? merak ettim.bende ayşegülün fikrini destekliyorum. Dulum desin pis insanlar nasaılda yılışmaya başlar çevresinde...

audio
19-07-2011, 10:40 PM
iş hayatında gerekli olmadıkça hatta kimsenin senin özel hayatını bilmesine gerek yok... bunu açıklamak zorunda değilsin... ikincisi abazalarla ilgili durumlar çözülebilir... en kötü ihtimalle işten çıkarsın veya şikayette bulunursun... bunlar çözülebilecek şeyler ya... kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? ne yani her dul kadın erkeklere yanıt mı veriyor? kendi seviyeni koruduğun ve hakkını korumaya çalıştığın zaman hiç bir şey olmaz... ne yani dulum diye her kadın kendini eve mi kapatsın?

neyin tartışmasını yapıyoruz farkında mısınız? burda annesi veya kendisi boşanmış bir sürü insan var...

bu durumda benim durumda vahim... lezbiyen olduğumu bağırdığım anda insanlar benim üstüme mi üşecek kendi patronum beni biliyor mesela? cinsel fantezi yüzünden üstüme mi atlayacak mı atlamayacak mı diye düşünmem mi gerekiyordu ifade ederken durumumu... üstüme atlarsa da gerekli işlemleri yaparım... ayrıca iş hayatımda benim özel hayatım önemli değil nasıl çalıştığım ve ne iş yaptığım önemli... sen bu şekilde bakarsan pekala insanlar senin özel hayatını sorgulamayacaktır.... sorgulatmalarına izin vermezsin olur biter... benim hep yaptığım bir şey mesela...

Türkiye'deki davaların ne kadar uzun sürdüğü hakkında bilgim var ayşegül merak etme... hukuk devleti olarak Türkiye'nin yeterince gelişmediğini kabul ediyorum... ama bazen bu şartlar içinde mücadele edilebileceğini düşünüyorum ben... mücadeleden vazgeçmemek gerek o zaman yaşamanın ne anlamı kalır...

anlamsız
19-07-2011, 10:50 PM
audio ütopya yaşıyrsun... :) biz dünyadayız...

audio
19-07-2011, 11:00 PM
ütopya mı yaşıyorum:d sizde baya depresyondasınız... acaba toprak altından mı geliyor mesajlar? hayatınızı bırakmışsınız gibi bir hava alıyorum... hayatını kabullenmelisin... hayatını olduğu gibi kabul etmelisin vs. kocasından şiddete maruz kadınlarda mı bu şekilde hayatını kabulleniyor acaba... ay dul kalacağım adamlar çevrede olacak... canı acıyor şiddete görüyor ayyy sorun değil sinirdir geçer falan... en azından beni sahiplenecek bir erkek var falan...

artık bu konu hakkında yorum yapmayacağım... mavi mavinin durumu dahil bütün konuları masaya yatırdık nerdeyse... sonra forumlara ahkam keserseniz şunu diyeceğim size de "durumu kabullenmelisin hayat bu... yapabileceğin veya çıkabileceğin bir durum yok... türkiye şartlarını kabul et... sen türkiyede doğdun... maalesef zengin doğmadın zenginde olamazsın... " diyeceğim

anlamsız
19-07-2011, 11:10 PM
hayır ama senin şuan ayrıl hesabı en son aşamada yapılır...Ama şuanda okadarda aşırı büyütmek gerek yok.Biz zorluk çekmiyormuyuz? benim bile evden ayrılma olasılığım şuan var.ama duruyoruz.Dışarı çıksak ne olacağız kendi adıma diyim.Acımasız biri olurum. dışardaki hayat katı olmayı gerektiriyor.iş bulmak için gerkirse yalan söylersin, birisini işe alırken yalan konuşacaksın. yani neyi nerden başlayıp anlatsam bilmiyorum.Ama inan ki, şuan aynı konumda olupta çok zorda olan insanları tanıyorum. ev bile vermezler dul birine...bunları söylediğim için, ve bunları böyle açıkça konuştuğum için özür dilrim.
direncini kırmak gibi bişey değil yani mavi bizim bu yazılarımızı analiz edecek zeki birisi..ama tüm gerçekleri bilipte atılırsa bu oyuna okadar başarılı olur... doğru ben depresyondayım, çünkü kendi yaşamımı kazanmak için başkarının hayatlarıyla bende oynadım. sırf daha iyi para ve sağlığımı iyi etmek için yalan-hakaret, istemediğim işi yaptım.Bilgimi istemediğim şeylerle kullandım.Seviyormuyum kendimi hayır...Ama dışarısı böyle. bir bayan için bu iki kat daha zor...

mavi mavi
20-07-2011, 06:09 PM
bu forumda amaç birbirimize destek olmak ama birilerinin de realist olup gerçekleri söylemesi gerkiyo o yüzden biraz açık konuşcam ,
mavi mavi sen şu durumda tutup da 40 yaşındaki adama hiç bişey yapamazsın kaldı ki annenin de müdehale etmeye niyeti yok anlattıklarına bakılırsa...yani yapabiliceğin tek şey sitem etmek..
senin bu durumdan kendini sıyırabilmenin tek yolu kendi hayatını kurup , kendi ayakların üzerinde durmak yani aynı bi eve çıkıp kendi düzenini kurmak..türkiye şartlarında tek kişi yaşayabilmen için ciddi bi gelirin olması gerek..( durumunu bilmiyorum )
dolayısıyla sanırım bu durumlara katlanmaktan başka çaren kalmıyo..

ben bu söylediklerinin yani abimin düzelmeyeceğinin ve bu durumun böyle gideceğinin zaten hepsinin farkındayım..abim düzelecek biri olsa bunca yıl düzelirdi zaten ve annem de farklı tutum sergileyecek olsa bu zamana sergilerdi zaten..

benim için en büyük çarede hayatımı kurmak yeni bir düzen kurmak evet doğru haklısın.

mavi mavi
20-07-2011, 06:13 PM
ipleri sen al bence... ya ben ya abim derdim ben olsam... ve abimin olduğu yerde bulunmazdım tavrımı gösterirdim... benim üstüme geldiğinde de direkt ceza mahkemesine gider davamı açardım... yalnış anlama bu şekilde dışlanmayı hak ediyor o zaman... annende bu şekilde yumuşaksa abmnine karşı ona da tavır alırdım ve yeterince de gösterirdim...

önemli olan iyi evlat olmak değil... annen baban seni iyi evlat olasın diye yaratmadılar... sen bir birey olasın diye yarattılar... ve hayatının akışı, gidişi yüzde 70 senin elinde... senin tavrın ve davranışlarında... iyi evlat rollünden çık... hayatını yaşamak isteyen bir birey ol bence

çok haklısın..insan önce kendini ve hayatını düşünmeli ve hayatını da buna göre şekillendirmeli..

buarada ya abim ya ben demek konusunda,annem ikinizde çocuğumsunuz ikinizden de geçemem der..birde şimdi annemin yaptığı ne kadar yanlış olsa da anneye evlat arasında seçim yaptırmak bir annenin yapabileceği en zor en acı verici şeylerden biri..anneme bunu yapamam zaten 60 yaşına gelmiş biri bu saatten sonra böyle büyük bir acı yaşatamam..

şuan benim yapabileceğim en iyi şey uzak durmak ve hayatıma yeni yönler vermeye çalışmak olur..

mavi mavi
20-07-2011, 06:17 PM
Annenle, abinden ne kadar rahatsız olduğunu açık açık konuş. Buraya yazdığın gibi, annene iyi bir evlat olabilmek için, gençliğinden fedakarlık yaptığını filanda söyle. Hala fikrini değiştirmesse o evden ayrıl başka bir eve çık.

yorumun için sağol ;) annemle,abimden ne kadar rahatsız olduğumu hep konuştum,abimin yanlışlığını yılarca anlatmaya çalıştım ama durum düzelmedi.böylede gideceği belli..en iyisi hayatıma yeni br yön vermek olacak..

mavi mavi
20-07-2011, 06:22 PM
arkadaşlar hepiniz cevaplarınız için çok sağolun :) cevaplarınız ve desteğiniz sayesinde sıkıntılı bir anımda rahatlattınız beni çok sağolun ;)

kitap
20-07-2011, 09:19 PM
birşey değil mavi mavi..

aze
27-07-2011, 10:42 PM
kendinize ait ve ayrı bir hayat kurarsanız, aile ilişkilerini yönetmek daha kolay ve onlara karşıda verimli olmak böyle daha çok mümkün..
anneniz gelsin istediğinde sizde kalsın..
yani ben 35 ime geliyorum bunu öğrendim..insan kendinden taviz vermemeliymiş.ama yaşamadan da görülmüyor bazı şeyler..
annemiz ,kardeşimiz ve ailemiz kısaca, ne yaşarsak yaşsak hayatımızdan çıkaramayacağımız,arkamızı dönemeyeceğimiz insanlar ..ama kendimizi feda etmeden bunları yapabilmeliyiz..yoksa kimse kimsenin hayatını yaşamıyor..bir bakıyorsunuz yıllar geçmiş ve neler kaybedilmiş şu bu derken...

size tavsiyem bence, ayrı bir ev düzeni kurun kendinize..zor birşey değil inanın.