PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : şizofrenmi? değilmi lütfen yardım edin.

littleclumsygirl
15-06-2011, 01:52 PM
bana çok yakın biri kendisine doktorun şizofreni teşhisi koyduğunu söyledi hem de birkaç doktora gitmiş. ama ben şu açıdan doktorlara güvenemiyorum açıkçası sadece birkaç test ve on yirmi soruyla bir insana şizofrensin diyebiliyor. merak ediyorum aynı doktorlara kendi anneleri çocukları kardeşleri böyle cevaplar verse onlara da şizofren derlermiydi acaba. insan yakınları haricinde herkesin hayatı hakkında rahatça savurganlık yapıyor. şimdi benim tanıdığım insana gelirsek; yaklaşık 5 yıldır gece gündüz sürekli düşünmesini,aklını yormasını gerektiren bir işte çalışıyor günde 10-15 saat arası çalışıyor ve 5 yıldır ardarda 2 gün bile tatil yapmadığını biliyorum. kendi kendine konuşur ama aynı olay bende de şu şekilde var bişey düşünüp düşünüp kendi kendime konuşup sonunu dıştan sesli söylüyorum mesela -allah belasını versin nasıl oldu -olurmu öyle şey gerizekalı? -tabiki gidicem falan gibisinden. bu şekilde kendi kendine konuşur ama aynı şey bende de var.

empati yeteneği çok fazladır,herkesi kendi kardeşi anne babası gibi düşünür öyle davranır.
çevresinde çok değer gören çok sevilen sayılan bir insandır
işi stresli ama hiç tatil yapmadı
kişiler görüntüler gördüğünü ama gerçekte biri kendisiyle konuştuğu anda falan o görüntülerin gittiğini söylüyor.
başı çok ağrıyor çatır çatır sesler geliyor diyor bazen
espri yeteneği çok iyidir
arkadaşları çok sever,herşeyde ilk aranacak insandır
bir zaman çok sinirli herşeye bağırıp çağırırken bir zaman çok yumuşak bi insan oluyor...

şimdi benim söylediğim şey kendisi 5 yıldır hiç tatil yapmadığı ve bu kadar stresli bir işte çalıştığından dolayı zihninin yıpranması ve ona oyun oynaması normal geliyo bana,(ateşli hastalık zamanında gördüğüm halüsinasyonlar gibi). sizin benden daha çok bilginiz vardır bu konularda lütfen gerçekten çok önemli.bende doktora kendisiyle gitmek istediğimi söylüyorum istemiyor.ben kesinlikle sorunun zihinsel yıpranma düşünüyorum hiç kolay şeyler yaşamadı ayrıca şu 5 yıl süresince iş haricinde de.şizofrenlerde olmayan olamayan negatif belirtileri de yazarsanız sevinirim.sorunuz varsa sorun gerçekten çok önemli.

stolz
15-06-2011, 02:17 PM
Şizofren olan birinin bukadar sistematik davranacağını zannetmiyorum. bu bilgilere bakılarak şizofreni teşhisi konmaz sanırsam.

sizopantera
15-06-2011, 02:18 PM
ben sistematik yaratılmış bir üyeyim.

littleclumsygirl
15-06-2011, 08:23 PM
değil değilmi?çevresinde ondan birşeyler bekleyen çok insan var ve asla sorumsuz davranmaz hiçbir şekilde,beyninin ön lobunda çok yoğun aktivite varmış ve iq su çok yüksek çıkmış.(yeminederim ben değilim bu kişi öyle bi arkadaş var tarzı bi şey değil yani) siz daha iyi biliyosunuzdur ne yazıkki bu hastalıktan muzdarip kişi olarak.asla yapmaz dediğiniz şeyler de söyleyin lütfen çok önemli çok fazla hemde.çok teşekkür ederim.çoğu psikiyatrist hemen karar veriyor beş dk içinde böylesin diye yaftalıyo,mesleğini hakkıyla yapanlara saygım var ama kesinlikle bu böyle.bana on dkda disosiyatif KB demişti bir doktor. oysa sanmıyorum ilaç da kullanmadım ve şükürler olsun son derece iyi ruh halim şu an.arada sırada saçma saçma ruhsal çöküntüler falan yaşasam da çok kahretmiyo hayatımı. çok yakın bir tanıdığıma yine hiçbir tuhaf hareketi olmamasına sadece uyku bozukluğu olmasına rağmen şizoid dendi. lütfen yardımcı olun.gerçekten ihtiyacım var

littleclumsygirl
15-06-2011, 08:27 PM
Bir kere şizofren olunsa, sosyal ihtiyaçlarınızı gideremezsiniz.

eminsiniz değilmi sosyal ihtiyaç derken insanlarla iletişim,sosyal kurallara uyma,mesela büyüklere saygı gibi, insanlara tavsiye verme falan gibi şeyleri kastediyorsunuz değilmi?

littleclumsygirl
15-06-2011, 08:37 PM
Şizofren olan birinin bukadar sistematik davranacağını zannetmiyorum. bu bilgilere bakılarak şizofreni teşhisi konmaz sanırsam.

beynin önündeki aktivite yoğunluğu ne anlama geliyor peki lütfen bu konu hakkında bir bilginiz veya fikriniz varsa söylermisiniz?

littleclumsygirl
15-06-2011, 09:01 PM
şizofren çok uçuk bi nokta cıx değilsin şizofren insanın sanmıyorum bu kadar iyi ifade edebileceğini sorununu

değil değilmi?ben değil anlattığım kişi bana çok yakın biri.çok endişeleniyorum kendini bu fikre kaptırıp hayatından vazgeçecek diye.çok teşekkür ederim.

littleclumsygirl
15-06-2011, 09:14 PM
pardon ben sensin sandım okumadığım ortaya çıktı :) o zaman sen karar ver sen tanıyosun onu benim teyzem şizofrendi ona dayanarak söylüorum kendi kendine gülerdi dünyayla bağını koparmıştı adeta sonra tedavi oldu şu an iyi

ben karar verememki dünyayla bağı hiç kopuk değil aksine bütün stresin çok fazla içinde.dünya iyisi bir insan ne olur olmasın.mesela teyzen çalışıyomuydu,başka şeylerle ilgileniyomuydu,tv dizilerini takip edermiydi,gazete okurmuydu, güncel olaylarla alakadarmıydı?şizofrenler ne yapmıyosa ya da yapıyosa örnekler verirsen sveinirim.yok anlıyorum tamamen okumamanızı, siz yardım için fikir vermek için öyle kabataslak okuyosunuz maksadnız yardım çok teşekkür ederim ama psikiyatristlerin işi olmasına rağmen kolay hastalık yaftası yapıştırabiliyorlar,bir insan kendisinin olmayan bir sorunu sahiplenemiyor. ilginiz için çok teşekkür ederim.

kedigiller
16-06-2011, 12:25 AM
eminsiniz değilmi sosyal ihtiyaç derken insanlarla iletişim,sosyal kurallara uyma,mesela büyüklere saygı gibi, insanlara tavsiye verme falan gibi şeyleri kastediyorsunuz değilmi?

negatif belirtileri yasamayan sizofrenilerde var yani sosyal olan sizofrenilerde var bence farkli bi psikoz turu

littleclumsygirl
16-06-2011, 01:44 AM
negatif belirtileri yasamayan sizofrenilerde var yani sosyal olan sizofrenilerde var bence farkli bi psikoz turu

farklı psikoz ne mesela?nasıl ayırıcı tanısı şizofreni ve psikozun?lütfen

kedigiller
18-06-2011, 07:21 PM

mesala kisa sureli psikoz var sadece sitresten olan ama bi kez yasanan. manik depresyon(bipolar) var bunlarda psikoz yasiyo, sizoaffektif var... ayrica borderline larda bir iki saatlik yada birgunluk psikoz yasiyorlar.... ama dedigim gibi herkesin hastaligi farkli ilerliyo kisiden kisiye degisiklik gosteriyo orengin ben halisinasyon ses duymadim kendimi illah sanmadim farkli belirtileri vardi,uzun sure negatif belirtileri yasadim ve gecti (Allahima sukurler olsun )ornegin insanlarla illetisim kurabiliyorum toplumda durabiliyorum, sevinip uzulebiliyorum temizlige onem veriyorum kendimede bakmaya basladim... ben sizoaffektif hastasiyim.....

kedigiller
18-06-2011, 07:27 PM

ayrica en cok sosyal olan psikoz hastalrindan espiri yapan kisiler manik depresyon yani bipolardir

kedigiller
18-06-2011, 07:43 PM
kedigilleri tanıyorum çok güzel yazmışsın arkadaşım, sen gayet sosyal birisin belki düzgün sandıklarımızdan daha insancılsın tatlım. çok güzel bilgiler vermişsin teşekkürler.

tessekur ederim derin sende on yargisiz mukkemmel bi insansin

littleclumsygirl
19-06-2011, 06:57 PM
şizofreni başlangıcı olabilir, ve siz iyi tanıdığınızı söylemişsiniz ama belki sizinle paylaşmadı daha uç belirtileri de yaşıyor ve doktora söyledi belki bu yüzden bu teşhisi aldı, zihinsel yorgunluk olduğu aşikar yalnız her zihinsel yorgunluk depresyon vs halisünasyona sebebiyet vermiyor bir de bunu düşünün... çevresice takdir görmüş( bugün ne çok takdir kelimesi kullandım ) bir doktora görünmesini öneririm. sizin onunla doktora gelmemenizi isteme sebebi herşeyi size anlatmaktan çekinmiş olması olabilir bunu da göz ardı etmeyin lütfen beyin şakaya gelmez..

yok benden çekindiğinden değil kabullenmiş gibi,o çok kötü. endol vermişti doktor bikaç yıl önce şiddetli baş ağrısı için hemikrania diye bir hastalık söylemişti.herkes sorununu onun çözmesini bekler öyle bir insan.sizin psikiyatrist olmadığınızı biliyorum ama ne yazıkki tamamen biliyorsunuz bu hastalıkları.her gün duş alır kendisine özen gösterir,kendi kendine sinirle konuşması ve uykusuzluğu haricinde bir problem yok gibi.siz sorun ben cevaplayayım.çok iyi tanıyorum çünkü.şimdiye kadar hiç depresyon ilacı bile kullanmadı ama çok ağır şeyler yaşadı.şizofreni doğuştanmı olur sonradanmı?

littleclumsygirl
19-06-2011, 06:59 PM
ayrica en cok sosyal olan psikoz hastalrindan espiri yapan kisiler manik depresyon yani bipolardir
bi manik bi depresif değilki son derece normal seyreder ruh hali.bilmiyorum çok teşekkür ederim.çok üzülüyorum.şizofren birisi aklını kaybedebilirmi peki?

littleclumsygirl
19-06-2011, 07:02 PM
mesala kisa sureli psikoz var sadece sitresten olan ama bi kez yasanan. manik depresyon(bipolar) var bunlarda psikoz yasiyo, sizoaffektif var... ayrica borderline larda bir iki saatlik yada birgunluk psikoz yasiyorlar.... ama dedigim gibi herkesin hastaligi farkli ilerliyo kisiden kisiye degisiklik gosteriyo orengin ben halisinasyon ses duymadim kendimi illah sanmadim farkli belirtileri vardi,uzun sure negatif belirtileri yasadim ve gecti (Allahima sukurler olsun )ornegin insanlarla illetisim kurabiliyorum toplumda durabiliyorum, sevinip uzulebiliyorum temizlige onem veriyorum kendimede bakmaya basladim... ben sizoaffektif hastasiyim.....

allah yardımcınız olsun.bu bahsettiğim kişinin telefonu 1 saat susmaz.herkes çok sever onu. gerçekten çok iyi çok mantıklı bir insandır, acaba doktor yanlış teşhis koymuş olabilirmi.mesela ben geçen gün dahiliyeye gittim bana depresyon ilacı yazdı ne alakaysa.böyle yapabiliyorlar biliyorsunuz.

kedigiller
19-06-2011, 09:55 PM
bi manik bi depresif değilki son derece normal seyreder ruh hali.bilmiyorum çok teşekkür ederim.çok üzülüyorum.şizofren birisi aklını kaybedebilirmi peki? sizofreni ilaclarla iyilesbilir bi hastaliktir... biz akilli eneteletuel deliyiz kisacasi... mesala psikoz aninda cok sacmaliyani gordum ama ben sacmalamadim ben soylemesydim kimse anlamazdi psikozda oldugumu... aklini kaybetmez ama ilac kullanmazsa psikoza girebilir.... her psikoz beyinden bi yetini kaybetmek demek...yani ilac kullanmazsa sacmalayabilir hale gelebilir psikozda olmasada....ayni zamanda cok unutkan insanlarla karsilastim bu hastalikta sukur bu bendede yok cin gibiyim allahima sukurler olsun :)....

littleclumsygirl
19-06-2011, 11:10 PM
sizofreni ilaclarla iyilesbilir bi hastaliktir... biz akilli eneteletuel deliyiz kisacasi... mesala psikoz aninda cok sacmaliyani gordum ama ben sacmalamadim ben soylemesydim kimse anlamazdi psikozda oldugumu... aklini kaybetmez ama ilac kullanmazsa psikoza girebilir.... her psikoz beyinden bi yetini kaybetmek demek...yani ilac kullanmazsa sacmalayabilir hale gelebilir psikozda olmasada....ayni zamanda cok unutkan insanlarla karsilastim bu hastalikta sukur bu bendede yok cin gibiyim allahima sukurler olsun :)....

ne olur bana soru sorun cevaplayayım ya doktor yanılıyor olamazmı?bişey söyleyin lütfen siz.çok teşekkür ederim yazıyorsunuz yardımcı oluyorsunuz.bana kesin net cevaplar lazım.kesin bi belirtisi yokmu?

kedigiller
20-06-2011, 10:29 AM
ne olur bana soru sorun cevaplayayım ya doktor yanılıyor olamazmı?bişey söyleyin lütfen siz.çok teşekkür ederim yazıyorsunuz yardımcı oluyorsunuz.bana kesin net cevaplar lazım.kesin bi belirtisi yokmu?

bu kadar korkmaniza gerek yok bence testler yapilmis doktor teshis koymussa ben i bir doktor teshis koydu hemde hic test yapmadan...6 ayi askin psikoz suresi gecmesi gerekirken bende buda gozlemlemedi arkadasiniz en belirgin pozitif belirgin belirtiyi yasiyor zaten...siz on yargili davraniyo olamazmisiniz bu hastaliga karsi bence olmayin ben bilerek cevremdikilerle bu hastaligimi paylasiyorum on yargilar gitsin diye bu arada kimse inanmiyo benim bu hastaliktan olduguma herkez gecici birsey oldugunu idda ediyor....ozellikle dini kesim seytanin vesvesine yenildigimi idda ediyo ve onlar hele kesinlikle inanmiyor...ben bakimli konuskan guzel bi kiz oldugum soylenir...yani on yargilarinizi yikin!!!!1 ilac kullanmamasina arkadasinizin kesinlikle engel olmayin yoksa sonu maf olur.....bu arada ilk psikozumda okadar eglenceli okadar guler yuzluydum ki sadece zekami kullandim psikiyatrla ve hemsirelerle oyun oynadim oyuzden teshis koymadilar bana!!! kisa dureli psikoz dendi... ilk teshisim aradan bir bucuk yil sonra psiko tekarar etti bir ay kadar surdu sonra bi psikiyatr tarfindan koyuldu test yapilmadan gozlemsiz soylediklerime dayali paranoyam var dedim ve farkindaydim ve teshis konuldu yani kendimi bile kaybetmedim... ama buna guvenerek hic bizman ilaci birakmadim biliyorum ki her psikoz beyinden bi yetini kaybi dmektir... ve ben beynime zarar vermek istemiyorum...on yargili olmayin bence sizofreni belgeselini izleyin .... ornegin orda yasemin senyurt diye bi kiz var nekadar hayata bagli ve universite okumus biri (hastaliginda birakmis okulunu sonra devam etmis) matematik profosru john nash ornegi var bu adam nobel odulu aldi onun filmini izleyebilrisiniz a beatiful mind....bir cook gecmisten unlu insan var...bak buda sizofreni yarismasinda birinci gelen senero izleyebilirsin http://www.youtube.com/watch?v=OpT8sjmBymg yani herkesin farkli yetenekleri var....

kedigiller
20-06-2011, 10:51 AM
ayrica hastalik yeni gelismise bu kadar eglenceli girisken olabilir daha sonrada ilaclardan bir iki yil soyutlama yasayabilir ama bu gecici durum... ama ilaclar okadar onemliki o bizim can yoldasimiz arkadasimiz...siz ve ya arkadasiniz bu ilaclari biraktiginda yeni psikoz demektir her yeni psikoz beyinden bisey kaybetmek ve beynin kimyaslalarinin bozulmasi demektir... herseyi unutan bildigi yolu unutan insanlarda taniyorum gecirdikleri psikozlardan... hatta ve hatta psikozda olmadiklari halde sacmalayan kelime tekarari yapan anlamsiz cumlelere bagliyan insanlar taniyorum boyle olmamak icin erken tedavi ve ilaclar cok onemli

kedigiller
20-06-2011, 11:21 AM
siozftrenileri yakindan tanimak istersen bu siteye girebilrisin bikac agir vaka var haberin olsun onun disinda herseyi gozlemliyebilirsin bu arada buda yaptigim cizimler

http://sizofreni.forumactif.biz/t1639-cizimlerim

kedigiller
20-06-2011, 12:00 PM
ben yurt disinda yasiyorrum bak bir sizofreni arkadasim var johan grafik tasarimi okuyo oda sosyal konuskanespiriler yapan biri ayni zamanda bi zamanlar barda sarki soyledi kendini youtube koymus bunuda izleyebilrisin

http://www.youtube.com/watch?v=pT-WxAs9OTU

iyimser
20-06-2011, 12:03 PM
siozftrenileri yakindan tanimak istersen bu siteye girebilrisin bikac agir vaka var haberin olsun onun disinda herseyi gozlemliyebilirsin bu arada buda yaptigim cizimler

http://sizofreni.forumactif.biz/t1639-cizimlerim

süper çizimler, sen ressamsın demek, eline sağlık.

kedigiller
20-06-2011, 12:26 PM
süper çizimler, sen ressamsın demek, eline sağlık.

tessekur ederim cizim yapmayi seviyorum psikoz aninda basladim cizim yapmaya cok kisa sure oldu... orda kendimi olmak istedigim kisiler ve tarihte yanistmaya calistim... hayalerimdeki insan modelleri sadece ressamlik hadddime deil daha cok amaoturum 3 yil oldu baslayali o cizimlerin coguda ilk basladigimdaydi suan daha iyi seyler cikarabiliyorum

kedigiller
20-06-2011, 12:29 PM
aradaki yorumları okumadım.
yalnız insanların artık şunu farketmesi gerekiyor kanımca, insana uygun bir sistemde yaşadığınızı düşünüyor musunuz?
yılda birkaç günlük tatil için, birilerinin kölesi olarak, varoluşuna aykırı, doğadan uzak, daha upuzun sıralanabilecek koşullar içinde bir yaşam
farkındaysanız, kapitalist yaşam sistemi oturduktan sonra bu hastalık isimleri yaratıldı, gittikçe çoğaldı, binlerce ilaç piyasaya sürüldü yeterince test edilmeden
neden?
bu sisteme uyumlu olabileseniz diye
yani sistem, siz uyumlu olamayıp arıza çıkarınca, sizi hasta ilan ediyor.
bana göre arkadaşınızın verdiği tepkiler doğal. insan beyni belli koşullara tepkiler verir. herkes çeşitli tepkiler veriyor. acaip çok sayıda anksiyete hastası var şehirlerde mesela. depresyon var mı...monotonluk değil mi? sistem zaten tekdüze rutin. 10 yıl sonra aynı şeyi yapacaksam, niye yaşim?
sonuçta demek istediğim bence arkadaşınız son derece normal-tepki verebildiği için-psikolojik tepki veremeyenin de fiziksel hastalıkları oluyor zaten
çünkü kitlesel olarak acı çekiyoruz, makine gibi yaşayarak. ve hastalanıyoruz, hastalığımız da içsel bir tepki. vücudumuz ben buna tahammül edemiyorum diyor.
tavsiyem arkadaşınız yaşam şeklini değiştirsin acil olarak.
bunun için http://www.sifahane.org/?page_id=20 homoepatiden yardım alabilir. kanser hastaları bile tedavi olabiliyor, kişiye bütüncül yaklaşan, belirtileri bastırıp piyasaya geri salmayan, yaşam tarzına odaklanan doğal, denenmiş bir tedavi şekli.
bir alternatifi de ben denedim: www.kokcanlandirma.com faydasını gördüm. görüntü görme, ses duyma tarzı semptomları tedavi edilebiliyor ayrıca.

dediklerinin cogu nda haklisin tatil yapma gibi fakat homopathie ve ilaclari na sadece onlarla iyilesmye calismak delilik cunku ayni zamanda uzmandan bi ilac kullanmamiz gerekir yani lutfen yanlis yonlendirmeyin cok ciddi bi sey bunlar

kedigiller
20-06-2011, 12:35 PM
dediklerinin cogu nda haklisin tatil yapma gibi fakat homopathie ve ilaclari na sadece onlarla iyilesmye calismak delilik cunku ayni zamanda uzmandan bi ilac kullanmamiz gerekir yani lutfen yanlis yonlendirmeyin cok ciddi bi sey bunlar

bu konuda hakli olabilirsin burn out yasayabilirdi gecici biseydir ama sizofreniyi yasiyo demekki bi hasaslik var lutfen yanlis yonlendirme... homopatie her zaman cozum deil belki destekleyici urun olabilir... konu cok ciddi bence ilaclari birakip homopatie de yardim alabilir ve kotu sonuclar yaratabilir onemli olan bilimselliktir eger bunlarin cogu dogru olsaydi herkes ilaclari birakir homopatie ye yonlenirdi

kedigiller
20-06-2011, 01:56 PM
benim kadar sizofreniler tanimis olmazsin ben bi apartmanda her turlu psikiyatr hastalikta olan insanlarla kaldim... ozelikle johan i ornek verdim benim cok dikkatimi ceken bi sizofreni hastasiydi sosyaldi espirliydi grafik tasarimi okuyodu bir barda sarki soyluyordu ....ben bu kisiyi canli tanidim...eger inanmiyosan burda benim o apartmandan resimlerim var burda bir arkadasda gordu ki bu kisi bi kac doktora gitmis sizofreni orneklerinde verdim.... yani

kedigiller
20-06-2011, 02:17 PM
sen oylesin herkes oyle deil bu arda setralin negatif belirtleri yendim sevinip uzuluyorum allahima sukur ve toplumda uzun sure kaliyorum illetisim kurabiliyorum

kedigiller
20-06-2011, 04:00 PM
bi manik bi depresif değilki son derece normal seyreder ruh hali.bilmiyorum çok teşekkür ederim.çok üzülüyorum.şizofren birisi aklını kaybedebilirmi peki? bu konuya cok sabit kaldim cunku bu hastaligi cok iyi taniyorum ve sana yardim etmek istiyorum ilk once hastaligini kabul etmelsin ve ilaclarini duzenli kullanmalisin hasta olan arkadasin deil sensin ... bu hastalikta oldugun icin hayata kusme tam tersi SIMSIKI SARIL....beni tanimak istersen seninle dostluk kurabilirim benimde guzel tatli bakimli bi kiz oldugum soylenir kimse bu hastaligi bana yakistirmaz ama hastayim kabul ediyorum sende etmelisin nerden anladigima gelince suphelendim gecmis konuna baktim ve karsima bu cikti

http://www.psikoloji.gen.tr/showthread.php?12150-yine-buldu-beni-paranoya-ve-depresyon...teşekkürler-hayat.&p=173510#post173510

littleclumsygirl
20-06-2011, 05:38 PM
ben paranoyadan muzdarip oluyorum arasıra böyle ara ara ggeliyo.kesinlikle ben değilim ne yazıkki.keşke ben olsaydım o insanın başına böyle birşey geleceğine.ne yazıkki insanlar şizofreniyi bir karizma malzemesi olarak bile kullanabiliyorlar.ben değilim.keşke ben olsaydım.çok üzücü. eğer espriler yapamaz sosyal bi insan olamaz dediğiniz doğruysa sertralin çok mutlu olcam.çünkü çok espri yapar çok komiktir.ben paranoyaya kapılıyorum bazen o ayrı.ama bu insan öyle değil.çok teşekkür ederim ama ne olacak böyle? bişey söyleyin tilki sizzin dediğiniz siteye de bakıyorum çok teşekkür ederim.kedigiller çok teşekkür ederim ilgilendiğin için ben değilim şizofren.ya da olabilirim belki ne bileyim ama bu anlattığım kişi ben değilim.

littleclumsygirl
20-06-2011, 05:39 PM
Şizofreni bir kere beyinde hasar yaratıyor, psikoz vasıtasıyla... Gerçekten hasta olsa, kolay kolay espri yapamaz, sosyal olamazdı.

umut verdin çok teşekkür ederim.

kedigiller
20-06-2011, 10:11 PM
umut verdin çok teşekkür ederim.

okadar ornek gosterdim hala inanmkatan israrlisin ama yanlis yapiyosun bunu bil onca doktor yanliz yapamaz bu hastaligi ve hastalri benim kadar taniyani bu sitede bulmazsin hollandada psikiyatriklik hastalarin bulundugu bir apartmanda yasadim herturlu hastayi biliyorum 100 lerce hasta canli arkaddasim oldu internetten deil inetrneti saymiyorum agir vakalar var haklisin ama yinede sen bilirsin gercek olmayan biseye sadece sizin kafanizdakine inanarak hayal bi umuda inanmak sana kalmis ....

littleclumsygirl
20-06-2011, 11:12 PM
kedigiller nerden çıkardın şizofren olduğunu lütfen şizofren ne yapar say bana...dalga değil alay değil yeminederim öğrenmek istiyorum

kedigiller
21-06-2011, 10:39 AM
kedigiller nerden çıkardın şizofren olduğunu lütfen şizofren ne yapar say bana...dalga değil alay değil yeminederim öğrenmek istiyorum sen inanmak istemiyosun ama johan ornegini verdim grafik tasarimi okuyor, barda sarki soyluyor espirili, sosyal biri kendisi bi hollandali,
benim ilgimi ceken bi hastaydi ben negatif belirtileri yasarken onda hicbisey yoktu cunku...diger bir sizofren arkadasim delft techniekuniversitesinde insaat muhendisligini okumsutu o sosyal deil bak ama cok a sosyalda deil benden daha agir ilac kullandigi icin isini yapmak yerine super markette tam gun 4gun calisiyordu akrabasinin is yeri kacak calisiyor ve bi gun gonullu olarak psikiyatr klinikte calisiyodu....asiri ilaclarin verdigi yorgunluktan kendi isini yapmiyodu ayrica bu fasli bir arkadasdi ayni zamanda arapca kurs aliyodu...yozef zenci etopyali bir arkadas bu calismiyodu fakat her dakika evinde insanlar vardi okadar insanlarla muhataptiki kafan siser cok sosyal konuskan biriydi... arkadas delisi spontan biriydi eglence manyagiydi....ben kendimi anlatiyim bende haftanin 3 gunu univesiteye gitmek icin kursa gidiyorum, bir gun cognatif terapi aliyorum psikologdan , hergun evimi temizliyorum daha once gonullu olarak huzur evinde calistim yaslilara yemek verdim ve sandalyede gezdirdim ...su an eylulde yine gonullu calisma yapcam fakir ulkelere yemek paketi hazirliyacam... ve geri donusum yiyecekleri esyalari topluyacam.... ben ne sosyal biriyim ne asosyal.... ama cok konuskanim digerleri de aklima geldikce yazarim sizofrenler bunlari yapar iste

kedigiller
21-06-2011, 10:52 AM
ha bide derece olayi var bunu atlamisim dusunki benim derecem % 76 bunlari yapabiliyorum bide dusuk olsaydi kim bilir nelere ulasabilirdim

kedigiller
21-06-2011, 10:59 AM
bide kaldigim apartmanda bi cesit psikolojik sosyal danisman vardi bu danismanlar sadece avrupa yada hollandaya ozgu kendisi bipolardi

kedigiller
21-06-2011, 11:56 AM
soru soruyorum arkadasini bu kadar gozunde buyutosun ama peki bu arkadasin hollanda gibi yerde universite okumak cok zordur ozellikle tecnik universitesi okumak daha da zordur sen arkadasinin fasli arkadasim chakip(Sakip) gibi zeki buluyomusun bi delf teknik universitesinde okyacak kadar? yada yozef gibi son ses muzik oldugu bir evde surekli curcunali bir ortamda okadar arkadasi varki okadar sosyal ve o ortamda yasaycak kadar enerjik mi buluyosun ayni zamanda yozef economi mezunudur?yada johan (yohan ) gibi grafik tasariminda okuyan her hafta yaratici fikirle yuksek puan alan birimi olarak goruyosun ayni zamanda sosyal biri...ya da bos vaktinde benim gibi gonullu calisarak insanlara faydali olabiliyor mu? butun bunlarin hepsinin bi insanda toplanmasi normal bi insandaolmasi dahi imkansiz ....dedigim gibi derceside dusuk olabilir

littleclumsygirl
21-06-2011, 12:44 PM
soru soruyorum arkadasini bu kadar gozunde buyutosun ama peki bu arkadasin hollanda gibi yerde universite okumak cok zordur ozellikle tecnik universitesi okumak daha da zordur sen arkadasinin fasli arkadasim chakip(Sakip) gibi zeki buluyomusun bi delf teknik universitesinde okyacak kadar? yada yozef gibi son ses muzik oldugu bir evde surekli curcunali bir ortamda okadar arkadasi varki okadar sosyal ve o ortamda yasaycak kadar enerjik mi buluyosun ayni zamanda yozef economi mezunudur?yada johan (yohan ) gibi grafik tasariminda okuyan her hafta yaratici fikirle yuksek puan alan birimi olarak goruyosun ayni zamanda sosyal biri...ya da bos vaktinde benim gibi gonullu calisarak insanlara faydali olabiliy
or mu? butun bunlarin hepsinin bi insanda toplanmasi normal bi insandaolmasi dahi imkansiz ....dedigim gibi derceside dusuk olabilir

çok aşırı zeki, üniversite sınavında türkiye derecesi yaptı,işinde çok başarılı,çok sosyal,hayatı gönüllü çalışmayla geçer desem yeridir,herkese yardım etmeye çalışır.girdiği her sınavı dereceyle kazanır.yaratıcı fikir diyince aklıma ondan başkasının adı gelmez.lafla vs tavsiye vermez direk icraatle yapar.boğaziçi'nde asistanlık sınavına girdi birincilikle kazandı gitmedi,farklı yönde ilerletti kariyerini. gerçekten benim harika diyebileceğim bir insan ondan dolayı içim gidiyo bu kadar.başka soru sor? ayırıcı tanı tarzı bişey varmı?çok teşekkür ederim canım sna,yardımcı oluyosun.anladığım kadarıyla hakkaten tanınmaya değer birisin.

kedigiller
21-06-2011, 12:49 PM
ben deerecesinin dusuk oldugunu dusundum sadece ... beni tanimak istersen ozel mesaj gonderip msn verebilirsin... bu arada benim kendimden umidim yok derecem yuksek oldugu icin ama psikologuma gore calisabilir okuyabilirim bu sadece bana bagli 45 dakka sonra kursum var msn e girebilirimeger istersen bende kendi capimda bu hastaliktan oldugum icin arkadaslarim gibi kendimi kanitlamak istiyorum iste derecem yuksek oldugu icin korkuyorum sadece basrasizliktan derslerim suan lik basarili ama ruhumun ne getirecegini bilmiyorum

kedigiller
21-06-2011, 01:20 PM
derceler %10 la %100 arasidir haberin olsun....ben sana guzel vakalri antalim bike kotu vakalar var ilaclarini kullanmayip cok psikoz gecirmis...ona soylediginde herseyi unutan bildigi bir yolda dahi kaybolan...gecirdigi psikozlardan normal yasantisinda surekli sacmalayan farkli bi cumleyi cok farkli anlamsiz cumlere baglayan ... okadar saflasmiski gecirdigi psikozlardan cokk cocuksu konusanlarla rast geldim...bisey anlatigimda anlamayan derinleme acikla bekleyen algilamsina sorun olan .... tipinden okadar hasta ki belli olan yuruyusunden ve gorunusunden belli olan...bende boyle olacagim diye cok korktugum icin ilaclarima cok onem veriyorum...benim vakamada ben inanmiyorum ozelikle derceme bi psikiyatr testsiz hicbiseysiz verdi ustelik sadece paranoyam vardi ve farkindaydim... bide psikoz surem cok kisaydi bir ay kadar... ama bende soyle oldu psikozumun ilk gunu psikiyarideydim erken mudahale edildi belki ondan erken tedavi olabilir diye dusunuyorum...

kedigiller
21-06-2011, 07:55 PM
ha bi dakka aklima geldi bu sana umit verebilir cunku ben psikologdan isteyerek tani konulmasi icin olan kitabi istedim okudum bi tani konulmasi icin en az 3 4 haftayi gecmesi lazimmis bide bi tek poztif belirti yeterli deil...tani konulamasi icin... ben oyuzden cok itiraz etmistim sadece paronyam oldugu icin ama dinletemedim yani baska belirtilerinde olmasi lazim.... oyuzden ben teshis icin turkiyeye gelcem turkiyedeki doktorlar test yapiyolar ve bircok secengin var baska doktorlara gitmek icin....ama kafami karistiran tek sey farkli doktorlara gidip ayni teshisi almasi ve turkiyedeki doktorlar gercekten iyi ama unutmaki derecesi dusuk olabilir

panik
21-06-2011, 08:49 PM
bunu düşünüyorsan kesin değilsin..çünkü şizofreni bunun farkında olmaz..

littleclumsygirl
21-06-2011, 09:30 PM
bunu düşünüyorsan kesin değilsin..çünkü şizofreni bunun farkında olmaz..

ben değilim.keşke ben olsaydım.kendimden çok sevdiğim bir tanıdığım.lütfen bir fikriniz varsa sizde söyleyin. kedigiller nasıl olacak peki bu süreç? ilaç kullanmıyor şimdi.soru sormaya çekiniyorum inanki ona.öyle korkuyorumki hastaysa diye. kendisi inanmış hasta olduğuna.ve bir doktor şunu diyebilirmi kedgiller?demişki,işlerini bir an önce yoluna koy çok kötü durumdasın demiş.ben inanamıyorum bir doktorun böyle dediğine.böyle demişse eğer,daha ne denebilirki.

kedigiller
21-06-2011, 09:32 PM
bunu düşünüyorsan kesin değilsin..çünkü şizofreni bunun farkında olmaz.. bu arada bunu bana mi dedin yoksa arkadasina mi okadar zeki sizofrenler basarili sizofrenler tanidim ben... ama turkiyedeki hastalarla kiyasladigimda durumlari cok vahim cok uzuluyorum onlara...

panik
21-06-2011, 09:34 PM
ben değilim.keşke ben olsaydım.kendimden çok sevdiğim bir tanıdığım.lütfen bir fikriniz varsa sizde söyleyin. kedigiller nasıl olacak peki bu süreç? ilaç kullanmıyor şimdi.soru sormaya çekiniyorum inanki ona.öyle korkuyorumki hastaysa diye. kendisi inanmış hasta olduğuna.ve bir doktor şunu diyebilirmi kedgiller?demişki,işlerini bir an önce yoluna koy çok kötü durumdasın demiş.ben inanamıyorum bir doktorun böyle dediğine.böyle demişse eğer,daha ne denebilirki.
bu şeye benziyor kanser olacağım korkusuna benzer.aslında ilaç kullanıp tedavi olması lazım.bu korkularını takıntılarını ancak böyel yenebilir.

kedigiller
21-06-2011, 09:35 PM
ben değilim.keşke ben olsaydım.kendimden çok sevdiğim bir tanıdığım.lütfen bir fikriniz varsa sizde söyleyin. kedigiller nasıl olacak peki bu süreç? ilaç kullanmıyor şimdi.soru sormaya çekiniyorum inanki ona.öyle korkuyorumki hastaysa diye. kendisi inanmış hasta olduğuna.ve bir doktor şunu diyebilirmi kedgiller?demişki,işlerini bir an önce yoluna koy çok kötü durumdasın demiş.ben inanamıyorum bir doktorun böyle dediğine.böyle demişse eğer,daha ne denebilirki. sana anlatmadigi biseyler olabilir mi ? ama erken tani tedavi cok onemli kendisi hasta olduguna inanmissa ilac kullanmayi red etmemesi gerekir baska bir doktoora daha gorunsun bence doktor onu diyebilir hersey diyebilir

panik
21-06-2011, 09:36 PM
hayatını daha kaliteli hale getirmen gerek diyebilirisin arkadaşına...

littleclumsygirl
21-06-2011, 09:38 PM
sana anlatmadigi biseyler olabilir mi ? ama erken tani tedavi cok onemli kendisi hasta olduguna inanmissa ilac kullanmayi red etmemesi gerekir baska bir doktoora daha gorunsun bence doktor onu diyebilir hersey diyebilir

hiç zannetmiyorum bana anlatmadığı birşeylerin olabileceğini,çünkü çoğu vaktimiz birlikte geçiyor aksine herşeyini rahatlıkla anlattığını söylüyor bana,takip ettiği diziler vardır,futbol ligini takip eder,müzik dinlemeyi sever.ilaç kullanmayı reddedip etmediğini bilmiyorum.doktorun abilify verip onun kullanmadığını biliyorum.söylediğine göre 3-5 doktora görünmüş.ama ben doktor safhalarını bilmiyorum.kedigiller vakit ayırıp ilgileniyosun çok teşekkür ederim.

littleclumsygirl
21-06-2011, 09:40 PM
hayatını daha kaliteli hale getirmen gerek diyebilirisin arkadaşına...

hayatını daha kaliteli hale getirebilse keşke ama bir aileye o bakıyor diyebilirim,sürekli işbaşında.çok kaliteli bir işi var ama aşırı yoruluyor özellikle ses duyma meselesi beni korkuttu arasıra bende duyarım ama konuşma şeklinde değil..

kedigiller
21-06-2011, 09:43 PM
hayatını daha kaliteli hale getirebilse keşke ama bir aileye o bakıyor diyebilirim,sürekli işbaşında.çok kaliteli bir işi var ama aşırı yoruluyor özellikle ses duyma meselesi beni korkuttu arasıra bende duyarım ama konuşma şeklinde değil.. ablify bende kullaniyorum cok memnunum diger antipsikotikalara oranla daha az yan etkisi olan bi ilac iste ilac kullanmakta bir dert uzun sure yan etkileri gitmiyo ben yeni kurtuldum

littleclumsygirl
21-06-2011, 09:45 PM
ablify bende kullaniyorum cok memnunum diger antipsikotikalara oranla daha az yan etkisi olan bi ilac iste ilac kullanmakta bir dert uzun sure yan etkileri gitmiyo ben yeni kurtuldum
allah senin de yardımcın olsun.keşke sende kurtulsan:(

panik
21-06-2011, 09:47 PM
bu arada bunu bana mi dedin yoksa arkadasina mi okadar zeki sizofrenler basarili sizofrenler tanidim ben... ama turkiyedeki hastalarla kiyasladigimda durumlari cok vahim cok uzuluyorum onlara...
forumu sahibine demiştim.benim tanıdığım tek şizofren akıl oyunlarındaki russell crowe ..muhteşem oynamıştı.

kedigiller
21-06-2011, 09:49 PM
allah senin de yardımcın olsun.keşke sende kurtulsan:(

bilmiyom teshise inandimda bi turlu derceye inanamadim ben kendi durumumda ....ya ben okadar agir vakamiyim ya:( neyse arkadasin ilaclari kullanmak ve istihrat etmeli doktor vahim dediyse vahimdir aileye bakmak zorunda o olayicok uzucu buldum ben dayanamam boyle durumlara cok hasasim cunku....

littleclumsygirl
21-06-2011, 11:09 PM
bilmiyom teshise inandimda bi turlu derceye inanamadim ben kendi durumumda ....ya ben okadar agir vakamiyim ya:( neyse arkadasin ilaclari kullanmak ve istihrat etmeli doktor vahim dediyse vahimdir aileye bakmak zorunda o olayicok uzucu buldum ben dayanamam boyle durumlara cok hasasim cunku....

:( çok teşekkürler canım inşallah iyi olur hiç hasarsız atlatır bu dönemi.ölsem inanmazdım yazdıklarından bu hastalığa sahip olduğuna.geçmiş olsun sanada.

kedigiller
21-06-2011, 11:12 PM
:( çok teşekkürler canım inşallah iyi olur hiç hasarsız atlatır bu dönemi.ölsem inanmazdım yazdıklarından bu hastalığa sahip olduğuna.geçmiş olsun sanada. bende diger sizofrenilerle kiyasladigimda inanimiyorum ama erken tani erken tedavi onemli beyinin hasar almamaisi icin bi de arkadasina dikkat et .... psikoz aninda intihar olayi olabiliyo destekci ol hastaligini hatirlatma sen iyisin ilaclarini kullan toparlanacaksin eminim de biseyler yap iste

kedigiller
21-06-2011, 11:19 PM
bana psikozdayken bircok hediye geldi destekcilerim coktu... arkadasini tanimadigim icin korktum biraz yine korkutmiyim hastaligini kabullenmis ise ve sorun yoksa korkma ....

kedigiller
21-06-2011, 11:25 PM
neyse ben normalde yanliz yasiyorum geceelri ailemde kaliyorum yanliz uyumadigim icin ciktim...ilaclarini kullansin gerisi duzelir....

kedigiller
22-06-2011, 01:58 PM
Bu arada arkadasınızın cok zekı olması nerden bellı bılıyomusun kendınde yanlıs bıseyler fark edıp psıkıyatrlara gıtmesı ve hastalıgı kabul etmesınden... Ben ılk sızoaffektıf teshısı aldıgımda psıkıyatrı dovmek ıstıyodum...ama onun yerıne yaptıgım bır cızımımı hedıye ettım ....

littleclumsygirl
22-06-2011, 07:39 PM
Bu arada arkadasınızın cok zekı olması nerden bellı bılıyomusun kendınde yanlıs bıseyler fark edıp psıkıyatrlara gıtmesı ve hastalıgı kabul etmesınden... Ben ılk sızoaffektıf teshısı aldıgımda psıkıyatrı dovmek ıstıyodum...ama onun yerıne yaptıgım bır cızımımı hedıye ettım ....

david helffgotun hayatını izlemiştim shine filminde o da şizoaffektifti çok yetenekliydi ama asosyaldi tuhaf atakları vardı.çok üzücü,sadece şans işimi bilmiyorumki bu.mesela bende niye yok,onda sende niye var?çok üzücü,doğuştanmı oluyo sonradan mı?kendisi şu an 20li yaşların sonlarında. çok merak ediyorum gerçekten

kedigiller
22-06-2011, 08:21 PM
david helffgotun hayatını izlemiştim shine filminde o da şizoaffektifti çok yetenekliydi ama asosyaldi tuhaf atakları vardı.çok üzücü,sadece şans işimi bilmiyorumki bu.mesela bende niye yok,onda sende niye var?çok üzücü,doğuştanmı oluyo sonradan mı?kendisi şu an 20li yaşların sonlarında. çok merak ediyorum gerçekten

benimki dogustan kesinlikle deil 25 yasindayken ilk psikozumu gecirdim ve bi teshis konulmadi cunku kisa surdugu icin kisa sureli psikoz dendi... sonra birbucuk yil sonra tekararladi teshis aldim ve dusunsene ilk psikozumda bir daha bu kesinlikle tekararlamaz asiri stresten oldu demislerdi psikiyatrlar ....hayal kirikligina ugradim ....vebu hastalik % 80 genetik olmasina ragmen sulalemde bu hastaliktan bi tane bile yoktu... psikozdan once cok sosyal biriydim ve cok hiper aktiftim yerimde duramiyodum zip zipliyodum...herkes beni cok zeki buluyodu...bana gunes diyolardi gittigim her yere mutluluk gulumsemer veridgimicin enerjimle sadece sosyaligim biraz geriledi ama a sosyalde deilim...bir iki yil olu gibiydim ilaclardan...atlatim...

kedigiller
22-06-2011, 08:36 PM
hayır hiç bi şeyle ilgilenmiyodu , sigara ve çay heriç..kendi kendime gülerdi kahkahalar atardı adeta..konuşurdu ama görünen bi varlıkla değil..kendi dünyasında yarattığı şey her neyse ona güler , onunla konuşurdu...kız çocuğuna tecavz edildiğini düşünerek onu bıçaklamaya çalışmıştı...bak kardeşim şizofren çok uç bi nokta ben teyzemde gördüm bunu..bağıtırıoduk , dürtüyoduk ama bi türlü dikkatini çekemiyoduk , dünyadan kopmuş gibiydi...bunun adı şizorfendi..arkadaşında bunlar yoksa korkucak bişey yok kardeşim bende bunlardan hicbiri yoktu ... hatta ilk psikozumda hemsirelerle psikiyatrla dostluk gurdum butun hastalara tesseli verdim...klinge buyuk sayfalara ben sizofreni deilim diye yazilar yapistirdim...resimler yapip hemsirelere dagittim... psikiyatra verdim... psikiyatr kliniginin mutfaginda browni yaptim hemsirelere ve hastalara verdim... kisir yaptim hemsirelere verdim... herkesin sorununu dinledim... ve ben psikozdaydim

kedigiller
22-06-2011, 08:47 PM
doğrudur..ben sadece teyzemde gördüklerim üzerine ve gördüklerim hiç hoş şeyler dğildi..sen nasılsın iyi gelmiştir umarım tedavin

allahima binlerce sukurler olsun cok iyiyim arada duygu durum bozuklugu disinda hersey iyi ...milletin derdine kendim derdim gibi gorup uzuluyorum depresif duygu yasiyorum sonrada milleten bol bol iltifat alip sevindirk oluyorum .....yani ben boyleyim...cognatif terapi aliyorum oda iyi geliyo... ilaclarin yan etkilerini atlattim...sukurler olsun sanki herseyi basracak gibiyim ama Allah bilir

whisperr
22-06-2011, 10:20 PM
bi düşünsenize dışarda biri duydu sölediniz ya da hissetti haslağınızı.ne yapar.hemen uzaklaşır.dinlemeyi bırakın dışlanırsınız her türlü.iki gündür bakıyorum da anladımki ruhsal sıkıntı ya da hastalığı olan kişiler daha iyi niyetli daha samimi ve vicdanlı.heralde bu yüzden bütün sıkıntılarıda.ama iyiki varsınız arkadaşlar hayatla savaşın demicem.hayatı boşverin kendinizi kurtarın.gerçekten böle bi site iyiki var okuyorum okumak bile iyi geldi.bi arkadaşım vardı psikolojisi bozuk gibi davranarak bana çok zarar verdi.anladımki kendini normal sayan insanlar asıl anormaller.ve ona dedimki keşke şizofren olsaydın gerçektende ben sana bi ömür katlansaydım.ama ne yazıkki sen şizofren olamazsın.sadece kötüsün.şimdi burda her türlü rahatsızlığı olanları okuyorumda şizofren olmak veya ruhsal hastalıklar gerçekten özel insanların başına gelmiş.temiz kalplilerin.hastalıkları olmasına rağmen başkalarına destek oluyolar.o yüzden hastalıklarınız kendinizi hiç ürkütmesin üstesinden gelin yada gelmeyin ama renk katın bu hayata.çünkü insanların çoğu bunalıma, hastalığa, sıkıntıya yakalanamayacak kadar düşüncesiz ve kalpsiz.

littleclumsygirl
23-06-2011, 12:59 AM
hayır hiç bi şeyle ilgilenmiyodu , sigara ve çay heriç..kendi kendime gülerdi kahkahalar atardı adeta..konuşurdu ama görünen bi varlıkla değil..kendi dünyasında yarattığı şey her neyse ona güler , onunla konuşurdu...kız çocuğuna tecavz edildiğini düşünerek onu bıçaklamaya çalışmıştı...bak kardeşim şizofren çok uç bi nokta ben teyzemde gördüm bunu..bağıtırıoduk , dürtüyoduk ama bi türlü dikkatini çekemiyoduk , dünyadan kopmuş gibiydi...bunun adı şizorfendi..arkadaşında bunlar yoksa korkucak bişey yok kardeşim

çok teşekkür ederim canım çok zahmet oldu sana yardım için yazıyosunuz birsürü. umut oluyosunuz bana.bunların hepsi çok güzel umut oluyor.bunların hiçbiri yok onda.teyzenize allah şifa versin

littleclumsygirl
23-06-2011, 01:01 AM
bende bunlardan hicbiri yoktu ... hatta ilk psikozumda hemsirelerle psikiyatrla dostluk gurdum butun hastalara tesseli verdim...klinge buyuk sayfalara ben sizofreni deilim diye yazilar yapistirdim...resimler yapip hemsirelere dagittim... psikiyatra verdim... psikiyatr kliniginin mutfaginda browni yaptim hemsirelere ve hastalara verdim... kisir yaptim hemsirelere verdim... herkesin sorununu dinledim... ve ben psikozdaydim

sen şizofrensen ben neyim:)

kedigiller
23-06-2011, 10:22 AM
bi düşünsenize dışarda biri duydu sölediniz ya da hissetti haslağınızı.ne yapar.hemen uzaklaşır.dinlemeyi bırakın dışlanırsınız her türlü.iki gündür bakıyorum da anladımki ruhsal sıkıntı ya da hastalığı olan kişiler daha iyi niyetli daha samimi ve vicdanlı.heralde bu yüzden bütün sıkıntılarıda.ama iyiki varsınız arkadaşlar hayatla savaşın demicem.hayatı boşverin kendinizi kurtarın.gerçekten böle bi site iyiki var okuyorum okumak bile iyi geldi.bi arkadaşım vardı psikolojisi bozuk gibi davranarak bana çok zarar verdi.anladımki kendini normal sayan insanlar asıl anormaller.ve ona dedimki keşke şizofren olsaydın gerçektende ben sana bi ömür katlansaydım.ama ne yazıkki sen şizofren olamazsın.sadece kötüsün.şimdi burda her türlü rahatsızlığı olanları okuyorumda şizofren olmak veya ruhsal hastalıklar gerçekten özel insanların başına gelmiş.temiz kalplilerin.hastalıkları olmasına rağmen başkalarına destek oluyolar.o yüzden hastalıklarınız kendinizi hiç ürkütmesin üstesinden gelin yada gelmeyin ama renk katın bu hayata.çünkü insanların çoğu bunalıma, hastalığa, sıkıntıya yakalanamayacak kadar düşüncesiz ve kalpsiz.

disarda bunu duyan arkadasim var ve evime gelmiyo dusun:( senin gozlemlemelerinden sana katiliyorum... bu arada ben sizoaffektif hastasi olarak kimse benim kahrimi cekecek bir ortamda deilim yani yanliz yasayip kendi ayaklarimin uzerinde durabiliyorum...hastaligi olsun yada olmasin surekli atak halinde yasamiyosun..ve dolaysiyla baskalarinina destek olabilirsin.bende bu on yargilari yikmak istiyorum .... ayrica en masum vve en zeki insanlar cidden bu hastalikta

kedigiller
23-06-2011, 10:48 AM
sen şizofrensen ben neyim:) inanmak cok zor geliyo bana ama psikiyatrlari dinledigimde hastaligi kabul etmenin en buyuk bi iyilesme adimi oldugunu duydum... ve ilaclari kullanmanin....babam hala sen sizofren deilsin diyo seninki gecici bisey grip gibi onlar tehlikeli diyo kendi kizida hasta haberi yok :) ablam ilk teshisi aldigimda karsimda aglamaya basladi okadar guzelsin ki benden daha guzelsin bu hastalik sana yakismiyo diye inanmiyorum diye ve uzun sure psikoloji bozuldu... ama teshis simdilik bu ama kafamda sadece dercelendirmede suphe var cunku testsiz yapildi... okadar kendini kaybetmis kopuk yasiyan sizofreni vakalarini duydugumda bende inanmiyom...

kedigiller
23-06-2011, 11:58 AM
teşekkürler teyzem atlattı çok şükür :) şizofrenin derecesi var arkadaşların yorumlarına baktığım zaman..ama bu sana umut olsun beterin beteri vardır derler..arkadaşın da umarım iyi olur aysegul bilmek istedigim bisey var teyzen hakkinda illeri durumdan atllati mesala bir basari yakaladimi evlilik veya calisma konusunda ...

kedigiller
23-06-2011, 06:24 PM
tabiki..bnm teyzem çok ileri düzeyde şizofrendi..yaklaşık 3 hafta bakırköy 'de tedavi altına alındı ve biraz klişe bi sözle açıklıycam '' çocuklarının anası , kocasının karısı oldu'' , şimdi çok iyi aklı başında , çocuklarına bakıyo , evine bakıyo normal bi hayatı var şu anda..
ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki o kadın iyi olduysa yeryüzünde iyileşemiycek bi psikolojik rahatsızlık yoktur.
tek sorun şu ki ilaçlarla yaşamak zorunda ve bu da haliyle aşırı kilo yaptı , şu an kilolarıyla başı dertte..
tek sorun bu kedigiller onun dışında gayet güzel bi hayatı var şu an

bende buna inaniyorum iyilesiliyo ilaclar duzenli kullanildiginda ve terapi alinndiginda... ben guzel seyler duydugumda mutlu oluyorum... ornegin bu hastaliga yakalanmis basarali olan insanlari duydugumda... buda bana umit veriyo... hastalanmadan once 25 ten once sosya zeki bi hayatim vardi biraz maymun istahliydim okadar...suan sosyal hayatimda gerileme var fakat belli bi yastandan sonrada cok fazla arkadasliga da onem vermiyosun... bende calsimak ve okumak istiyorum...suan adimlarimi attim bir kurs yapiyorum derslerim basarili kurstan sonra kutuphanede calismaya basliyacam allah nasip ederse yarim gun yavas yavas tekarar okula doncem...psikologuma gore bu sana bagli yapabilirsin dedi ... teyzene cok sevindim ... cocuk bakmak bi es olmak kolay seyler deil bunu normal insanlar bile yapamiyor kimi zaman buda bir basaridir

whisperr
23-06-2011, 06:58 PM
kedigiller ben başkalarına yardımcı olabilecek kadar verici iyi niyetli olmanızı kastetmiştim.yoksa tabiki hastalığın dönemleri vardır.ama kimse bi başkasına iyilik olsun die iki kelime bile etmez yardımcı olayım die.onu kastetmiştim.benimde büyük sıkıntılarım var anneme bile anlatsam dinlemez.bi iki cümle etmez.bi de senin hastalığın başlangıç olabilir bence.lütfen sakın ilaçlarını kesme.bazen öle üzdüki insanlar beni keşke şizofren olsaydım dedim.belki gerçekten yorulduğumu yıprndığımı anlarlar.çünkü anksiyete depresyon falan inandırıcı gelmiyo sıkıntımı anlatmaya.ailenide sakın dinleme.herkes acıyı sıkıntıyı kendi çekiyo.anne baba bile paylaşamıyo bunları.kendini de kendin kurtar diolar.ama sen gerçekten yaşam enerjisi dolusun.hiç kaybetme.çünkü kötüler hiç sıkıntı yaşamıyo.walla zeka demişsin zaten zeka masumiyet hayata karşı ters yöne gitmek gibi bişi.insanların çoğu o kadar basitki.kirlenmek keyif veriyo onlara.iyileride mahfediyolar çirkinlikleriyle basitlikleriyle.onlara hayat çok güzel ama senin gibi insanlar umut veriyo bana.bi sıkıntım var desem arkadaşlarım onu benim aleyhime hep kullanır.sen kendini burdada çok yıpratma hep böyle kal.kalbin yazılarında resmen.sağol
disarda bunu duyan arkadasim var ve evime gelmiyo dusun:( senin gozlemlemelerinden sana katiliyorum... bu arada ben sizoaffektif hastasi olarak kimse benim kahrimi cekecek bir ortamda deilim yani yanliz yasayip kendi ayaklarimin uzerinde durabiliyorum...hastaligi olsun yada olmasin surekli atak halinde yasamiyosun..ve dolaysiyla baskalarinina destek olabilirsin.bende bu on yargilari yikmak istiyorum .... ayrica en masum vve en zeki insanlar cidden bu hastalikta