PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Olumlu Düşünmek İçin Ne Yapılmalı!!!

optimist08
09-01-2009, 01:12 PM
Peki arkadaşlar olumlu düşünmek için ne yapmalıyım?Her tarafım olumsuz enerjiyle sarılmış gibi sadece şimdi değil genellikle daha az da olsa olumsuz bakıyorum herşeye,yeni farkettim. Öyleki iyi birşey olduğunda ardından mutlaka kötü birşey olacakmış gibi geliyor o kadar yani. Ama bunu kesinlikle değiştirmek istiorum yoksa okbnin yada epresyonun benim peşimi bırakmıyacağını anladım..

optimist08
09-01-2009, 03:28 PM
Yahu neden kimse cvp vermiyor,gerçekten düşüncelerinizi merak ediyorum ve de ihitiyacım var?

kabusgibi
09-01-2009, 03:53 PM
Gelecek yorumları ben de bekliorum optimist..
Bugun olumlu bakış pencerem kilitli gibi, herşeye olumsuz penceresinden bakıyorum.. Nerede bu pencerenin kilidi yaa :(

emirsen
09-01-2009, 04:24 PM
Olumsuzlukları düşünmeyerek işe başlayabilirsin. Olumsuz şeyleri kafamızdaki senaryolarla genelde daha da olumsuz hale getiririz. Bu çok yanlış. İyi olusn kötü olsun yaşadığımız herşeyden bir ders çıkarmamız lazım. Kötü bir durumda bile "bu durumdan ne öğrenebilirim ?" diye kendimize sormalıyız. Bazan sadece gülümsemek bile olumlu düşünmemize yardımcı olur. Bütün gün gülümseyerek dolaşın demek istediğimi anlayacaksınız. İnsanların yaptıkları için kendi beyninizde bir sebep oluşturmayın çünkü bu sebepler çoğu zaman gerçeklerden uzak ve olumsuz şeyler olur. Onun yerine onlara sorun neden öyle birşey yaptıklarını. Hayvanları sevin hatta sokak hayvanlarını besleyin. Bütün bunlar kendinizi iyi hissetmenizi sağlar siz iyi hissedince düşüncelerinizde iyi düşünceler olur.

optimist08
09-01-2009, 04:36 PM
haklsısın emirsen,teşekkür ederim:)

goddo
09-01-2009, 04:51 PM
olumlu düşünmeli :lol:

optimist08
09-01-2009, 05:11 PM
çok komiksin goddddddddddoooo gülemiorum bile!

goddo
09-01-2009, 05:13 PM

bak o kadar olumsuz düşünüyorsun ki komik bulduğun şeylere bile gülemiyorsun, yeni bir sorunun çıktı ortaya sayemde:) şimdi onu çözümle :D

Ritanil
09-01-2009, 05:19 PM
olumlu düşün! ama nasıl?

gerçekten de birbirimize en çok önerdiğimiz ve yapılmalı dediğimiz ama hayata geçiremediğimiz bir olaydır çoğunlukla

teorikte çok basittir. ama pratiğe dökünce hayatın hengamesi içinde unutur gideriz olumlu düşünmeyi..

Olumlu düşünmek için ne yapmalı?

Olumlu düşünebilmek öyle kendiliğinden olacak bir şey değil. olumlu düşünebilmek için önce başımıza gelen ve çevremizde meydana gelen olaylara bakış açımızı değiştirmeliyiz

Bu konuyu bir örnekle anlatayım..

Hz. Muhammed (s.a.v.) bir gün yanında sahabelerle yürürken ölü siyah bir köpek görürler. Köpek leşi uzun süredir orada durduğu için haliyle koku da yapmıştır. Peygamberimiz köpeğe bakıp "ne güzel dişleri var" demiştir.

Evet çok küçük bir olay gibi gözüküyor ama hayatımıza geçirmemiz gereken bir olay.. Bu konu çok su götürür ama yeri burası değil fazla uzatmak istemiyorum.. Hayat felsefem olan bir sözle bitireyim

Güzel bakan güzel görür, güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel hisseder güzel hisseden, hayatından lezzet alır

sevgiler

09-01-2009, 06:31 PM

sende komıksin optımus :lol: :lol: :lol:

hiç gülesim yoktu ama guldurdün valla beni tşk.

bende merak edip açtıgın konuya baktım ama emırsen doğru söylemış :wink:

optimist08
09-01-2009, 06:33 PM
ne optimus u ya optimist öğrende gel!!

turkucu
09-01-2009, 06:40 PM
bi programda dinlemiştim
sesli sesli kendini telkin etmek
işe yarıyormuş.
orda bi kaç cümle söylüyordu.
bende o cümleyi değiştirdim
kendime uyarladım.
azda olsa işe yarıyor.kişiden kişiye değişebilir :)
"Ben Allah'ın sevgiisnden yarattığı çok özel,
güçlü ve cesur bir ERKEĞİM!" evde bunu diye diye dolaşıyorum
ara sıra
az da olsa etkisi oluyor :)
bi söylemede etkilemez ama
bi kaç dakika inana inana,mümkünse yüksek sesle
içinden gelerek tekrarla.
bayansan mesela;
"Ben Allah'ın sevgisinden yarattığı çok özel ve güzel bir
KADINIM !" diyebilirsin.

optimist08
09-01-2009, 06:47 PM
işe yarayabilir,ben inernetten bazı telkin mp3leri indirdim zaten deniyorum onu:)

maviyesil
09-01-2009, 07:51 PM
Günümüzde olumlu düşünceyle kastedilen yaklaşım sihirli bir değnek değil . Bizim gibi psikolojik hastalıkları olanlarda zaten hedef gerçekçi düşünceyi ( realistic thinking ) sağlamaktır . Mesela depresyonda olayları çarpıtmanın, yanlış düşünce yapılarımızın o kadar çok payı var ki , sadece gerçekçi düşüncenin hasta tarafından özümsenmesi bile yeterli olabilir. Toz pembe bir dünyada yaşamıyoruz . Acılar çekebiliyoruz, hayat istediğimiz gibi olmayabiliyor. Tüm bunları hesaba katmak , hedefleri doğru belirlemek lazım .

Ritanil in ifade ettiği

Güzel bakan güzel görür, güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel hisseder güzel hisseden, hayatından lezzet alır
söz yanlış bilmiyorsam Mevlana'ya aittir. Bence iyimser realistik düşünceye bir örnektir.

emirsen
09-01-2009, 08:04 PM
İyimser realist düşünce gerçekten de ihtiyacımız olan şey. Pek çok kişi olumlu düşünmekle Pollyannacılığı birbirine karıştırıyor. Pollyanna kendini kandırır onun tarzı budur ama aslında kendiside kendini kandıramadığını bilir ve pollyanna bence içinde çok üzgündür. Ama biz olaylara gerçekçi şekilde objektif olarak bakmayı öğrenebilirsek ve bu olaylardan mantığımızla bir sonuç çıkarıp, tecrübe kazanabilirsek sonra da bu tecrübeyi olumlu olaylara dönüştürmeyi başarırsak, ne kendimizi kandırmış oluruz ne de boşyere kendimizi üzmüş oluruz.

goddo
09-01-2009, 08:48 PM
İyimser realist düşünce gerçekten de ihtiyacımız olan şey.
Bir başka ihtiyacımız olan şey ise, güzel Türkçemizi yabancı kelimelerden arınıdrmak.
Anlatım bozukluklarıyla dolu cümleni (Türkçe'de karşılığı bulunan ingilizce kelimelerle) desteklemeye çalışmanı üzülerek okudum arkadaşım.

sonkartal
09-01-2009, 09:30 PM
POZİTİF DÜŞÜNÜN,
ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ SÖZLERİNİZ OLUR.
SÖZLERİNİZ POZİTİF OLSUN,
ÇÜNKÜ SÖZLERİNİZ DAVRANIŞLARINIZ OLUR.
DAVRANIŞLARINIZ POZİTİF OLSUN,
ÇÜNKÜ DAVRANIŞLARINIZ ALIŞKANLIKLARINIZ OLUR.
ALIŞKANLIKLARINIZ POZİTİF OLSUN,
ÇÜNKÜ ALIŞKANLIKLARINIZ DEĞERLERİNİZ OLUR.
DEĞERLERİNİZ POZİTİF OLSUN,
ÇÜNKÜ DEĞERLERİNİZ KADERİNİZ OLUR.
Gandhi

Çoğumuz, Muhandas Karamçand Gandhi’ yi Hindistan’ ın İngiliz sömürgeçiliğinden kurtulma mücadelesinin önderliğini yapan bir siyasetçi ve devlet adamı olarak tanırız. Hintlilerse ona ‘’Yüce ruhlu’’ anlamına gelen ‘’Mahatma’’ adını vermişlerdir. Gerçekten de söylemleri incelendiğinde derin bir yaşam felsefesini içeren düşüncelerinin olduğunu görürüz. Onun hoşgörülü, kararlı, sabırlı ve gösterişten uzak yaşam şekli, yukarıdaki dizelerin de belirttiği pozitif düşünceden kaynaklanmaktadır. Ve giderek te bu düşünce sistemi vazgeçilmez değerlerini ve yaşam çizgisini oluşturmaktadır. Günümüz de de sözü çok edilen ‘’Pozitif Düşünme diğer anlamıyla Olumlu Düşünme’’ nin sözde kalmayıp, hayata geçirmek gerekliliğini sanırım bir çoğumuz düşünmekteyizdir. Buna bir ölçüde katkısı olur düşüncesiyle çalışma masamın üzerinde duran, Mahatma Gandhi‘ nin bu çok sevdiğim dizelerini sizlerle paylaşmak istedim.

Saygılarımla..

oslemm
10-01-2009, 12:49 AM
çok hosuma gıttı sonkartal gandhı nın sozlerı saol bızımle paylastıgın ıçın..

Ritanil
10-01-2009, 10:37 AM
kendi kendine telkin konusu çok kapsamlı ve gizemli bir konudur.

Ben bu yöntemi 1 ay kadar oldukça sık uyguladım.

Her gün 3 seans olmak (sabah kalktıktan hemen sonra, gün içinde ve gece yatmadan hemen önce) üzere hazırladığım bir metni ayna karşısında yarım saatlik sürelerle kendi kendime okudum. Ve 15 gün içinde inanılmaz değişiklikler fark etti kendimde.Sadece ben değil çevremdekiler de bunu açıkça fark etti. Hatta annemin bir itirafını sizlerle paylaşmak isterim:

"Oğlum Atatürk gibi derin derin bakıyorsun son zamanlar.. oğlum olmasan senden korkardım vallahi" :):):)

Bildiğim kadarı ile ayna karşısında kendimize yaptığımız sürekli ve olumlu telkinlerle bilinçaltımızı kandırabiliyoruz ve hemen etkisini göstermese de belli bir süre sonra kensimizle ilgili söylediklerimiz gerçekten gerçekleşiyor. Bu bizzat tarafımdan denenmiş ve ispatlanmıştır.

Şimdilerde bu konu hakkında araştırmalarımı bir ileri safhaya götürmüş bulunmaktayım. Edindiğim bilgilere göre sesli telkinler yaparken bu telkinler bilinçaltımıza ulaşmadan önce bilinçüstünde engellere takılmakta. Telkinleri tam olarak inanmayarak yapmak bu engeli daha da derinleştiriyor. Ama günümüz insanı buna da bir çare buldu ve insan kulağının duyamayacağı düşük desibellerle Subliminal teknikle bu telkinler bilinç üstüne takılmayıp direk bilinçaltına gidebiliyor ve daha da etkili oluyor. Şu anda bu tekniği denemkteyim sonuçlarını görmek için en az 20 günlük bir süre gerekiyormuç şu nanda 5. günümdeyim ve 15 gün sonra durumumu ve yaşadığım (yaşamadığım) değişimleri sizinle paylaşacağım

sevgiler

optimist08
14-01-2009, 04:19 PM
Ritanil bende aynı şeyi denmekteyim tam yapamıyorum(günde 8 saat)ama elimden geleni yapıyorum,sonucuda ok merak ediyorumBu arada benim en önemli yönelmme gereken konu bu olduğu için bu başlığa tekrar yazıyorum,ara ara da yazacağım ve özellikle gülben senin ve maviyeşilin yorumlarını bekliyorum arada tabi diğer arkadaşlar sizde alınmayın sizinde bekliyorum:)

Ritanil
14-01-2009, 04:46 PM
subliminal tekniği günde 12 saat gibi bir süreyle deniyorum. Olumlu bir şeyler olacak diye hiçbir beklentim yok. Sadece günlük hayatımı devam ettirirken bu telkinleri dinliyorum. Bu yüzden placebo etkisi gibi bir etki sözkonusu değil (kesinlikle değil)

Şu anda 1 haftayı geçmiş bulunmaktayım. Çok ciddi farklar olmasa da günlerimin daha keyifli geçtiğini, stresli dönemleri daha rahat atlattığımı ve %20 seviyesinde olan obsesyonlarımın %10a kadar düştüğünü belirtmek isterim. Bugün aynaya baktım ve dimdik duran bir ömer gördüm karşımda şaşırdım doğrusu.. Her neyse henüz etkileri konuşmak için erken.. Uzmanlar 21 gün diyor ortalama. Ama ben 40 rakamına çok saygı duyarım ve 40 güne kadar bir gelişme olmasa bile (ki oldu şimdiden) hayal kırıklığı yaşamayacağım

sevgiler

MaLTtTt
14-01-2009, 09:29 PM
Olumlu düşünmek için ne yapılmalı...Güzel soru..Şimdi ben olumlu düşünmek için hayatın çok kısa olduğunu ve ıskalama lüksümüzün olmadığını aklına getir sürekli dicem ama negatif bakış açısına sahip kişi bunu "Allah! Hepimiz öleceğizzzzzzzzzz" olarak algılayacak :lol: Şaka bir yana bunun bir yöntemi olduğunu sanmıyorum..Olumlu düşünmeliyim diye kendini kasmamak lazım..Şöyle düşün: Sabah uyanıyorsun gününü geçirmenin 2 yolu var ya mutlu olacaksın ya da mutsuz ama o gün bir şekilde bu iki ihtimalin biriyle kapanacak..Seçim senin :wink: