PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arkadaşlar dikkat kaygı sıkıntı gidericiler yeşil reçeteli ilaçlar hakkında...

Simao
19-04-2011, 10:29 PM
ben anksiyete hastasıyım gecenlerde bir doktorum itiraf etti...

kendisine akineton istediğimi söyledim ya da sıkıntı giderici ilaç neden vermiyorsunuz dedim..

sakınnn dedi sakın kullanma onları nerden duydun dedi onlar bağımlılık yapar hayatın mahvolur dedi.. yeşil reçeteli çoğu ilaç dedi...

aslında doğru söylüyor efexor, lustral bile bağımlılık yapıyor...

yani anlayacağınız dikkat çoğu doktor bunu söylemiyor: xanax, akineton... vb. gecici kaygı gidericiler uzun süre kullanıldığında bağımlılık yapar..

destiny89
19-04-2011, 10:32 PM
ben anksiyete hastasıyım gecenlerde bir doktorum itiraf etti...

kendisine akineton istediğimi söyledim ya da sıkıntı giderici ilaç neden vermiyorsunuz dedim..

sakınnn dedi sakın kullanma onları nerden duydun dedi onlar bağımlılık yapar hayatın mahvolur dedi.. yeşil reçeteli çoğu ilaç dedi...

aslında doğru söylüyor efexor, lustral bile bağımlılık yapıyor...

yani anlayacağınız dikkat çoğu doktor bunu söylemiyor: xanax, akineton... vb. gecici kaygı gidericiler uzun süre kullanıldığında bağımlılık yapar..

biliyorum ondan xanax i doktor 1 ay iç dedi ben 2 3 gün içtim :D

ruhsuz_birisi
19-04-2011, 10:44 PM
Zaten kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçlar 2 3 ay gibi kısa kullanım içindir.Doktorlar yazsa bile çok uzun dönemler için yazmazlar.Kısa dönemde kullandırır ondan sonra yazmazlar o ilaçları.Dolayısıyla bağımlılık tehlikeside olmaz.

Simao
19-04-2011, 10:54 PM
valla öyle bi yazıyolar ki devamlı akineton xanax kullanan birsürü kişi var...

ruhsuz_birisi
19-04-2011, 10:59 PM
İşte o da doktrların sorumsuzluğu.Hipograt yemini etmişler ama işe yaramıyor.Bu sitede çoğu kişi "doktoruna güven" filan diyor ama oda hikaye.Doktor umursamadan yazıyor geçiyor çoğu zaman.Hiç kaç ay kullandın filan diye sormaya bile gerek duymuyor

Simao
19-04-2011, 11:02 PM
para işte bi de eylem yaparlar...

Tiamo
20-04-2011, 01:04 AM
Bağımlılık yapıyorsa diabet ilaçları...tansiyon ilaçları....ritim bozukluğu ilaçları...vs vs gibi çok büyük oranda insanların kullandığı ilaçları ne diye yazıyorlar....
Hem bağımlılık yapsa ne yazar...ne olur bağımlı olunca....Bağımlılık yaparsa yazarlar....Fiziksel bir tehdit mi var ?Kalp krizi mi geçirir insanlar...komaya mı girerler ne olur.....
Dünyada milyarlarca insan nescafe bağımlısın cola bağımlısı ne diye satıyorlar....Bir bağımlılık diye tutturmuşlar gidiyorlar.....

anka_
20-04-2011, 03:50 PM
Bağımlılık yapıyorsa diabet ilaçları...tansiyon ilaçları....ritim bozukluğu ilaçları...vs vs gibi çok büyük oranda insanların kullandığı ilaçları ne diye yazıyorlar....
Hem bağımlılık yapsa ne yazar...ne olur bağımlı olunca....Bağımlılık yaparsa yazarlar....Fiziksel bir tehdit mi var ?Kalp krizi mi geçirir insanlar...komaya mı girerler ne olur.....
Dünyada milyarlarca insan nescafe bağımlısın cola bağımlısı ne diye satıyorlar....Bir bağımlılık diye tutturmuşlar gidiyorlar.....

Diyabet ve tansiyon tedavisinde ya da kalp ritmini düzenlemek için kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Bu ilaçları kullanan hastalar genelde ömür boyu kullanır çünkü hastalıkları kroniktir. Oysa sinir sistemi ilaçları (antidepresanlar, antipsikotikler...vs) bir çoğu akut hastalıklar için kullanılır. Bu yüzden geçici bir süre kullanılıp bırakılır.

Bir ilacın bağımlılık yapması madde bağımlılığı ile aynı çatı altında değerlendirilebilir. Kişi nasıl esrar, marihuana, extacy gibi maddelere bağımlı hale gelip, artık almadığında kriz geçirirse bu ilaçların yokluğunda da, yoksunluk sendromuna grip kriz geçirmesi, kendi ve çevresine zarar vermesi söz konusudur. Yani ''bağımlılık yapsa ne olur'' denilecek kadar basite alınacak birşey değildir bu durum. Tam tersine oldukça dikkat edilmesi gerekir...

destiny89
20-04-2011, 03:52 PM
Diyabet ve tansiyon tedavisinde ya da kalp ritmini düzenlemek için kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Bu ilaçları kullanan hastalar genelde ömür boyu kullanır çünkü hastalıkları kroniktir. Oysa sinir sistemi ilaçları (antidepresanlar, antipsikotikler...vs) bir çoğu akut hastalıklar için kullanılır. Bu yüzden geçici bir süre kullanılıp bırakılır.

Bir ilacın bağımlılık yapması madde bağımlılığı ile aynı çatı altında değerlendirilebilir. Kişi nasıl esrar, marihuana, extacy gibi maddelere bağımlı hale gelip almadığında kriz geçirirse bu ilaçlarda da kriz geçirmesi, kendi ve çevresine zarar vermesi söz konusudur. Yani ''bağımlılık yapsa ne olur'' denilecek kadar basite alınacak birşey değildir bu durum. Tam tersine oldukça dikkat edilmesi gerekir...

ben yıllardır antidepresan içiyorum hep düzensiz kullandım çok bıraktım çok yeniden başladım bağımlılık yapsa bana yapardı

anka_
20-04-2011, 03:54 PM
ben yıllardır antidepresan içiyorum hep düzensiz kullandım çok bıraktım çok yeniden başladım bağımlılık yapsa bana yapardı

her ilacı aynı kefeye koymanız mantıklı değil. ek olarak her ilaç özellikle psikiyatri ilaçları her bireyde aynı etkileri göstermez. sizde bağımlılık yapmaması başkasında da yapmayacağına anlamına gelmez.

destiny89
20-04-2011, 03:56 PM
her ilacı aynı kefeye koymanız mantıklı değil. ek olarak her ilaç özellikle psikiyatri ilaçları her bireyde aynı etkileri göstermez. sizde bağımlılık yapmaması başkasında da yapmayacağına anlamına gelmez.

ben sadece bi ilaç içmedim ki piyasadaki antidepresan serilerini tamamladım sayılır:D
galiba bünye alıştı benim artık
antidepresanlarda bağımlılık özelliği azdır yalnız xanax vs gibi kaygı gidericiler %100 bağımlı yapar uzak durun mümkün olduğunca

Tiamo
27-04-2011, 12:26 AM
evet uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapar...

Kardeş kendi kendine çelişip durma.....
Cevap yazıcam diye zırvalama....
Ömür boyu kullanılan ilaçlar kronik sınıfına giriyor...esrar, marihuana, extacy gibi alınanlar bağımlılık yapıyor öylemi?

Sen bana bi de bakalım bu marihuana nedir yenirmi içilirmi ne renkdir alınırmı satılırmı ?
Hayatında kaç tane ecstasy aldın...ne etkisi var ..nedir bağımlılığı ...Kriz olayı ne....

Bunları bilmeden mesajıma alıntı yaparak cevap yazma....

İlk mesajda dikkat çekilen xanax ve akinetaonun bağımlılık yapma olasısı konu sahibinin bu konuda uyarısı
benim cevabımın meaili bağımlılık yapsa ne yazar ....Ankisiyete karşısında olması yönündedir.....

Sahi sen google amca'nın dışında anksiyete nedir bilirmisin...ne yapar insana ne yaşatır.....

Ve sen hiç bilirmisin esrar yada marihuana yoksunluğu insan nasıl kriz yaşar .....

Ebeveyn ağızlarıyla hiç bilmediğin konulara dalma....Seni aşan konuları sadece izle yavrum....

Ben hiç akineton ya da xanax bulamadı diye krize giren birini görmedim/duymadım ama anksiyete yüzünden yaşananları çok iyi bilirim....

Bilmedğim konularda da susarım.....

Tiamo
27-04-2011, 12:28 AM
forte-donna özür dilerim ...cevabım "anka_"rumuzlu üyenin

Bir ilacın bağımlılık yapması madde bağımlılığı ile aynı çatı altında değerlendirilebilir. Kişi nasıl esrar, marihuana, extacy gibi maddelere bağımlı hale gelip, artık almadığında kriz geçirirse bu ilaçların yokluğunda da, yoksunluk sendromuna grip kriz geçirmesi, kendi ve çevresine zarar vermesi söz konusudur. Yani ''bağımlılık yapsa ne olur'' denilecek kadar basite alınacak birşey değildir bu durum. Tam tersine oldukça dikkat edilmesi gerekir...

-----------------------------------

Bu yazdığı mesajınadır...senle alakası yokdur.....

kahramanhero
27-06-2011, 12:26 AM
HASTASIYIZ DEDEEE..bende antidepresanla esrar içtim..eee sonra beynim yerinden çıkacakmış gibi oldu..sakın denemeyin