PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tik için ilaç kullanan var mı?enerji528
19-03-2011, 11:29 PM
Merhaba arkadaşlar gözümde tik var, arasıra arka arkada kırpıyorum genelde yanında rahat edemediği kişiler varken yapıyorum. Bu tür sorunu olup atlatan var mı?

Antropolog
19-03-2011, 11:54 PM
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tik


Tik, belli kaliplara uygun bicimde tekrar eden ani, tekrarli, belli bir kas grubunun hareketi sonucu olusan hareketler (motor tikleri) ya da seslerdir (ses tikleri).

Tikler karin kaslarinin kasilmasi veya ayak parmagi citlatilmasi gibi disardan bakana gorunmeyen turden de olabilir. Hareket bozukluklari ile ilgili diger hastaliklara ait hareketlerle karistirilmamalidir. Ayrica otizm ya da kaliplasmis hareket bozuklugu da tiklerle karistirilabilir. Tikler OKB ve kriz hareketlerindende de ayrilmalidir


* Ses tikleri, burun, agiz ve girtlaktan hava gecirilmesi ile olusturulan istenc disi seslerdir. Seslerin olusturulmasinda ses telleri de rol oynayabilir.

Basit tikler [değiştir]

* Basit hareket tikleri, goz kirpistirma, omuz silkme gibi ani, kisa, anlamsiz hareketlerdir. El cirpma, agiz hareketleri, boyun esnetme hareketleri, kafa, kol, bacak sallama ve yuz sekilleri yapma olarak ortaya cikabilir.

* Basit ses tikleri, herhangi bir ses ya da gurultu cikarilmasi olabilir. Cok rastlanan turleri arasinda bogaz temizleme, oksurme, burun cekme, homurdanma sayilabilir.

Karmasik tikler [değiştir]

* Karmasik hareket tikleri, genelde amacli yapilmis gibi gorunur ve daha uzun surer. Elbise cekistirme, insanlara dokunma, nesnelere dokunma, hareketleri taklit, ya da toplumda ayip sayilacak hareketlerin tekrari olarak ortaya cikar.

* Karmasik ses tikleri, ekolali (baskasinin soyledigi sozlerin tekrari), palilali(kendi soyledigi sozlerin tekrari), leksilali (okuduktan sonra kelimelerin tekrari), koprolali(kufurlu ve ayip sozlerin tekrari) olarak kendini gosterir.http://tr.wikipedia.org/wiki/Tourette_sendromuTourette sendromu aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesler içeren tiklerle karakterize edilen nörolojik veya “nörokimyasal” kalıtsal bir rahatsızlıktır.

Tourette sendromu önceleri genellikle müstehcen yahut sosyal olarak uygun olmayan küfürlü sözlerin bağırılması olarak karakterize edilen oldukça nadir ve garip bir sendrom olarak düşünülmüştür. Ancak bu belirtiler yalnızca Tourette sendomuna sahip olan küçük bir azınlıkta görülmektedit. Tourette günümüzde nadir bir sendrom olarak düşünülmemektedir ancak çoğu durum hafif tabir edilebilecek türden olduğundan doğru tanı yapılamaktadır. Her 1000 çocuktan yaklaşık 10'unda Tourette sendromu görülür. Bunlardan en az 10 kadarı tiklere sahiptirler. Çok rastlanan tikler arasında, göz kırpma, öksürme, boğaz temizleme, burun çekme ve yüz hareketleridir. Tourette sendromlu kişiler normal bir zekaya ve yaşam süresine sahiptirler. Çoğu çocukta tıklerin şiddeti ergenlikten sonra azalmaktadır ve yetişkinlikte şiddetli görüldüğü durumlar oldukça nadirdir.

Antropolog
19-03-2011, 11:54 PM
http://www.stres112.com/content/view/60/1/


Tik Bozuklukları
Tikler, normal davranışı andıran, ani ve tekrarlayıcı hareket, davranış (jest) ve seslerdir. Tek bir tik nadiren bir saniyeden uzun sürer. Genellikle birkaç tanesi ve “nöbet”ler halinde rastlanırlar.
TİK BOZUKLUKLARI

Tikler, normal davranışı andıran, ani ve tekrarlayıcı hareket, davranış (jest) ve seslerdir. Tek bir tik nadiren bir saniyeden uzun sürer. Genellikle birkaç tanesi ve “nöbet”ler halinde rastlanırlar. Sıklıkları ve belirginlikleri değişkendir. Ertelenmeleri ve bastırılmaları geçici süreler için mümkündür. Tik öncesinde hissedilen kimi “duyusal fenomen”ler tik sonrasında hafiflerler. Hareket tikleri anlık, yalın hareketlerden (göz kırpma gibi), daha karmaşık, görünüşte amaçlı davranışlara (“ayıp” el işaretleri gibi) kadar bir değişkenlik gösterirler. Ses tikleri ise boğaz temizleme gibi sıradan bir davranıştan anlamlı sözcük ya da tamlamalara kadar uzanan bir aralıkta yer alabilir.

Tik bozuklukları geçici veya kalıcı tik bozuklukları şeklinde görülür. Geçici tik bozuklukları daha çok çocukluk çağlarında görülür. Geçmeyen veya tedavi ile yardım edilmeyen durumlar daha çok kalıcı olmaktadır. Özellikle karmaşık tikler görülenlerde kalıcı olma ihtimali de yüksektir. Kalıcı tik bozukluklarında daha çok tek bir tik yer alır, daha sık olarak baş-boyun-yüz bölgesinde görülür.

Tikler istem dışı olmasına rağmen zaman zaman kontrol edilebilir. Özellikle sıkıntı verici durumlarda (sınav öncesi, stres verici yaşam olayları gibi) artabilir. Zaman zaman kendiliğinde tiklerin kaybolduğu da olabilir. Özellikle ateşli hastalıklar tikleri artırabilir, hatta ateşli hastalıklar tikleri ilk defa da ortaya çıkarıcı bir neden de olabilir.

Tikleri ailesel özellikleri de olabilir. Tik görülenleri anne-baba veya yakın akrabalarında da tik hikayesi olabilir. Geçici tiklerin aile bireylerinde görüldüğü yaşlarda çıkma olasılığı vardır.

Tüm tiklerin ortaya çıkış yaşları, tedavileri ve seyirleri bilinmesine rağmen hangi mekanizma ile ortaya çıktıkları halen bilin(e)memektedir.

Tedavi
Tik bozuklukları daha çok stres verici olaylar ile çıktığından ve kontrol edilemediğinden özellikle kaygı giderici ilaçlar faydalı olmaktadır.Küçük çocuklarda görülen geçici tik bozukluklarında allerji ilacı olarak da kullanılan bazı ilaçlar yardımcı olabilir.Tikler istemsiz/istemdışı geliştiğinden etrafındakiler bu konuda uyarılmalıdır. Tikler “inadına” yapılan bir davranış olarak kabul edilmemelidir. Bu rahatsızlığın/bozukluğun genetik (ırsi) bir nedenden çıktığını ve bu nedenle bu davranışların çıkabileceğini kabul etmek aileleri rahatlatır, beklentilerini olumlu yöne çeker.

Öğretmenlerin bu hastalık hakkında bilgilendirilmeleri çocuğun sınıfta yersiz tepkilerle karşılaşmasını önleyerek sınıftaki durumunu düzeltir.


SIK GÖRÜLEN TİKLER VE SINIFLANDIRMA

1-Basit Tikler (1-2 saniyeden kısa sürerler)
a.Hareket Tikleri
Göz kırpma, burnunu kıvırma, dudak yalama, ani kafa atımları, omuz silkme, parmaklarıyla oynama veya tıklatma, ayaklarını sallama, vurma, sekme, ayak bileğinden germe

b.Basit Ses Tikleri
Öksürme, burun çekme, boğaz temizleme, ıslık çalma, hayvan veya kuş sesleri

2-Karmaşık Tikler (Daha karmaşık “anlamlı” ve 2 saniyeden uzun sürelidir)

a.Karmaşık Hareket Tikleri
El veya yüzün “anlamlı” hareketleri veya yavaş bir baş hareketi, “şaşırmış” ya da “anlamamış” gibi bakma, eşyalara veya insanlara dokunma, parmaklarıyla “sayı sayar gibi” yapma, “bir ileri iki geri” adımlama, çömelme, eğilme ve bükülme hareketleri

b.Karmaşık Ses Tikleri
Heceler veya kelimeler söyleme, küfürlü veya kötü sesler tekrarlama, kelime tekrarları, karşıdan yapılan hareketleri tekrar etme

Dr.Murat Eren ÖZEN
Nobel Tıp Merkezi

warez
25-03-2011, 04:06 PM
Kardeşim Benimde Tiklerim Var Ve Bu yüzden anafranil SR 75 Kullanmaya başladım. tabikide doktor kontrolünde.
tavsiye ederim .
allah şifa versin.

enerji528
25-03-2011, 09:15 PM
Kardeşim Benimde Tiklerim Var Ve Bu yüzden anafranil SR 75 Kullanmaya başladım. tabikide doktor kontrolünde.
tavsiye ederim .
allah şifa versin.
Faydası oldu mu peki?

unver
26-03-2011, 03:38 AM
güç528,

Ne zamandır var bu tikin? Sadece bu tik varsa ve bir yılı aşkın bir süredir yoksa ve ergenlik çağlarını geçtiysen ilaç gerektirecek bir durum değil. Basit tik diye geçer ve ilaç tedavisi verilmez buna. Stresli ortamlarda az bulunursan, seni heyecanlandıran durumlardan kaçınırsan tikin azalır. Geçmiş olsun. :)

searchope
26-03-2011, 03:53 AM
Tikler çocukluk döneminde başlarlar 24 yaşına kadar belli aralıklarla devamlılık gösterirler ancak 24 yaşından sonra oluşan tikler hayat boyu kalıcıdır yani ergenlik veya çocukluktan kalan tikler değildir. Eğer tikiniz aşırı hayatınızı engelleyebilcek düzeyde değilse ilaç kullanmamanızı tavsiye ederim çünkü tik için kullanılan ilaçların tümü bırakıldığında tiki arttırmaktadır ve malesef tedavide etmemektedir sadece kullandığınız sürece sizi huzura erdirir.

ofpuf
08-08-2012, 01:34 PM
Tikler çocukluk döneminde başlarlar 24 yaşına kadar belli aralıklarla devamlılık gösterirler ancak 24 yaşından sonra oluşan tikler hayat boyu kalıcıdır yani ergenlik veya çocukluktan kalan tikler değildir. Eğer tikiniz aşırı hayatınızı engelleyebilcek düzeyde değilse ilaç kullanmamanızı tavsiye ederim çünkü tik için kullanılan ilaçların tümü bırakıldığında tiki arttırmaktadır ve malesef tedavide etmemektedir sadece kullandığınız sürece sizi huzura erdirir.


Bu ne anlama geliyor? Çocukluktan beri tiklerim var ve 23 yaşındayım. 24 yaşında hala tiklerim devam ediyor olursa asla geçmeyecekler mi demektir yoksa tiklerim 24 yaşına kadar sürecek mi demektir? :D

enerji528
03-09-2012, 10:39 PM
evettt bu konuyu yıllar önce ben açmıştım. Gözümdeki tik için anafranil, meresa vs. ilaçlar kullandım çoğu ilk başta iyi geldi ama sonradan daha kötü yaptı. Çünkü nörolojik ve psikiyatrik ilaçların çoğu gözde kuruma yapıyor, kuruyan göz ise kaşıntı batma vs. yapıyor bu da tiki artırıyor.