PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Malulen emekli edecekler ama istemiyorum !

umbrella
25-11-2010, 02:17 PM
Öğretmenim ve uzun yıllardır şizofreni tedavisi görüyorum 1-2 sene önce beni normal bir masa başı memurluğa verdiler Hadi eyvallah dedik öğretmenliğin yarım gün çalışma ve ekders gibi artılarını bırakıp tam gün memurluğa başladık Geçenlerde raporu yenilemek için tekrardan psik. heyetine çıktım Aldığım raporda memuriyete devamın uygun görüldüğü yazıyordu ama milli eğitim bak. hangi akla hizmetse benim malulen emekli olmam için SGK'ya teklif göndermiş ve bunun gerçekleşme ihtimali de yüksek Aslında 10 seneyi doldurmadım ve tıp fak.den aldığım son raporu uygulamaları gerekirdi Bilenler vardır 5 senede de malulen emekli olanlar var Lakin özür derecem %40 civarı yani normal şartlarda olmaması lazım Milli eğitim de biliyor bunu ama hangi akla hizmetse malulen emeklilik teklifini yapmışlar Bunun gerçekleşme ihtimali bile sinirimi bozmaya yeterli oldu Bazıları için malulen emeklilik yegane seçenek gibi görünebilir ama ben kesinlikle istemiyorum Daha 28 yaşındayım hem eve kapanıp hem de maaşımın 3/1 oranında azalmasını kesinlikle kabullenemem Zaten malulen emekli olunca başka işte de çalışamıyorsun Bu sıkıntılı bekleyiş nasıl sonuçlanacak bakalım Dualarınızı benden esirgemeyin

sonbaharr
25-11-2010, 02:45 PM
Yaşınız çok gençmiş daha, bende 40 yaşına felan gelmişsinizdir sanıyordum. Milli Eğitimin böyle bir işe kalkması talihsizlik olmuş. Sizin adınıza üzüldüm, inşallah istediğiniz sonuç çıkar. Çok geçmiş olsun..

bir dost
25-11-2010, 03:07 PM
Üzüldüm.
Size dua edeceğim.
Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

maviyesil
25-11-2010, 03:29 PM
Bir avukata danışmayı ihmal etmeyin bence.Allah hayırlısını nasip etsin.

e_can
25-11-2010, 05:10 PM
ne kadar itiraz hakkınız varsa hepsini kullanın bence, devlet dairesinden malülen emekli olduğunuzda başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmanız durumunda emekli maaşınıza el konulduğu gibi, işe başlama tarihinden cezanın elinize geçtiği tarihe kadarkı zaman diliminde ne kadar emekli maaşı almışsanız geri talep ediliyor.

yani bu bir daha çalışmamanız gerekir demek ve bu pek iç açıcı bir haber değil, o yüzden özür oranınızın %51 in altında olduğunu belirtir raporla birlikte karşıt dava açın yada karara itiraz dilekçesi verin. bu mücadelede edinebildiğiniz kadar kanıt toplayın Allah yardımcınız olsun..

umbrella
25-11-2010, 05:31 PM
Hepinize teşekkür ederim Sertralin ses duyma dışında hemen herşey var bende e-can %51'in altında özrüm olduğunu belgelendirip dava açarsam bu malulen emekliliği değiştirme hakkım olur mu ? Yasal açıdan mümkün müdür bu ? İlgilenip zaman ayırdığınız için hepinize tekrar teşekkürler...

omerer
25-11-2010, 05:44 PM
ses duyma yoksa o kadar ağır bir vaka değilsin.
benim çocuğum olsa öğretmeninin bir şizofren olmasını istemem doğrusu dermişim.
şaka şaka ben de şizofrenim ama daha ağır bir vakayım. hayatımda hiç çalışmadım.
seni kıskandım sen şizofren olmana rağmen çalışabiliyorsun ve emeklilik hakkı elde etmişsin.

umbrella
25-11-2010, 08:47 PM
omerer evet yazdığın gibi ağır vaka sayılmam ama psikozum sonuçta bilirsin durgunluk vs olumsuz etkiliyor Paranoya vs. zaten değişmez gerçekler İmpulsivite falan da oluyor işte idare ediyoruz Kıskandığın için teşekkür ederim =) dermişim Sana da tavsiye ederim işlevselliğimiz arttıkça ruh sağlığımız da düzeliyor Zaten bu sebeple eve kapalı bir hayat istemiyorum Senin şikayetlerin neler ?

ses duyma yoksa o kadar ağır bir vaka değilsin.
benim çocuğum olsa öğretmeninin bir şizofren olmasını istemem doğrusu dermişim.
şaka şaka ben de şizofrenim ama daha ağır bir vakayım. hayatımda hiç çalışmadım.
seni kıskandım sen şizofren olmana rağmen çalışabiliyorsun ve emeklilik hakkı elde etmişsin.
=) Forumun en fazla mesaj yazan kişisinden böyle iyi dilekler almak hoşuma gitti. Thanks for you.

Allah yardımcınız olsun..umarın herşey gönlünüzce olur..
FIRTINA arkadaşım sen de sağolasın Bilmukabele demek istiyorum Görüşürüz

her şey gönlünüzce olur inşallah.

iyimser
26-11-2010, 12:16 PM
Milli Eğitim Bakanlığı'nın SGK'a teklif gönderdiğini nerden biliyorsun? (bu senin bir şüphen olabilir mi?)

Ortada bir heyet raporu varken ve sen malulen emekliliğini talep etmemişken böyle bir şey olabilir mi?

Çok geçmiş olsun.

umbrella
26-11-2010, 12:30 PM
iyimser il milli eğitim müdürlüğüne gidip resmi yazışma evraklarının örneklerinden aldım Meb'in malulen emeklilik teklifi yaptığını da bu şekilde öğrendim Senin yazdığın gibi raporu dikkate almaları gerekirdi hatta zorunluydu ama böyle oldu işte Sgk teklifi kabul edip malulen emekli yaparsa hemen idare mahkemesinde dava açacağım Bu işin peşini bırakmam Cevabın için de teşekkürler.

iyimser
26-11-2010, 12:35 PM
iyimser il milli eğitim müdürlüğüne gidip resmi yazışma evraklarının örneklerinden aldım Meb'in malulen emeklilik teklifi yaptığını da bu şekilde öğrendim Senin yazdığın gibi raporu dikkate almaları gerekirdi hatta zorunluydu ama böyle oldu işte Sgk teklifi kabul edip malulen emekli yaparsa hemen idare mahkemesinde dava açacağım Bu işin peşini bırakmam

iyi edersin bence de
hem daha çok gençsin evde oturup daha kötü olman işten bile değil.
ama şunu ilave edeyim ki
eğer olur da emekli olmak zorunda kalırsan ikinci bir işte çalışabilirsin

ayrıca malulen emeklilik maaşlarının bir hesabı var sanırım
benim bir yakınım üçte bir değil tam alıyor.
ama senin durumunda ne alınır bilmiyorum umarım üçte biri değildir.

ayrıca şu an onu konuşmak da yersiz

inşallah böyle bir şey olmayacak.

sevgiler.

umbrella
26-11-2010, 02:54 PM
iyimser yanlış anlamışsınız Maaşın üçte birini almıyorsun 1/3 oranında azalma oluyor Bunu demek istemiştim Yazdığın gibi ikinci bir işte de çalışabilirim ama ne iş yaparım hiç bilmiyorum. Bu konuda tavsiyeniz var mı ? Desteğinden ötürü tekrar teşekkürler.

lonely_hearth
26-11-2010, 03:43 PM
Hey allahım herkes malulen emekli olmak istiyor ama sen beğenmiyorsun

umbrella
26-11-2010, 07:53 PM
Beğenmemekle alakası yok;saçmalıyorsun Öğretmenlik yapamıyorsam normal bir memuriyete vermeleri lazım Tıp. fak.den aldığım raporum var;bunu dikkate almaları gerekirdi Hakkım olanı istiyorum bunda tuhaf olan ne ? 4 sene üniv. okuduk boşuna mı okuduk ? Anlamadan yorum yapmayın ya.

lonely_hearth
27-11-2010, 02:22 AM
Konuyu saptırmayın şimdi seni malulen emekli yapacaklarsa bunun bi sebebi vardır heralde durduk yere niye yapsınlar o zaman şükredeceksin 1/3 azalsa da çalışmadan maaş alacaksın bu ulkede asgari ücretle gecinen bir sürü insan hatta aile var bu insanlar ne yapsın sen onlardan daha iyi durumdasın hem öğretmenin psikolojisi sağlam olmalı şizofrenken onlara model olacaksın nasıl eğiteceksin bunu da düşünmen lazım bence böylesi senin için daha iyi olacaktır anlıyormusun

umbrella
27-11-2010, 01:01 PM
lonely_hearth arkadaşım üniversiteyi kazandığımda da şizofrendim 4 sene boyunca hem tedavi gördüm hem de eğitimimi aksatmadan devam ettim. Bu micadelemin ve azmimin karşılığı bumu olmalıydı ? O zaman öğretmen yapmasalardı beni başka işlere yönlendirselerdi Yani şizofrenim diye öğretmenlik yapma hakkımı neden elimden alıyorlar Hadi tamam böyle olsun bari normal memurluğa versin Orta yolu bulsunlar; malulen emekli edip hayattan izole edince eve kapatınca düzeleceğimi mi zannediyorlar Asgari ücretle alakalı yazdıklarına katılıyorum ama benim durumumla alakası yok. Hakkımı istiyorum hakkımııııı !

e_can
27-11-2010, 05:02 PM
e-can %51'in altında özrüm olduğunu belgelendirip dava açarsam bu malulen emekliliği değiştirme hakkım olur mu ? Yasal açıdan mümkün müdür bu ? İlgilenip zaman ayırdığınız için hepinize tekrar teşekkürler...[/QUOTE]

tabiiki hakkın olur, senin emekliliğini legal olan yolların dışında, ,insiyatif kullanarak yapmak istemişler anladığım kadarıyla. fakat bunun bir heyet veya sağlık kurulu toplanıp bir karar altında imzaya almışlarsa durum başka. yani okulda bir kurul kurulur, senin mesleğini icra etme evrendeki hastalığından kaynaklanan nedenlerden dolayı verimsizliğin konusunda (sakın yanlış anlama) hemfikir olurlarsa işin rengi biraz değişebilir. bunun için kendine çalışabildiğini kanıtlak adına delil ve şahitler toplaman gerek.

e_can
27-11-2010, 05:13 PM
lonely_hearth in haklı olduğu yerler var elbet, eğer sağlık heyeti özür oranı olarak yüksek bir oran vermiş olsaydı öğretmenlik yapmaması daha yararlı olacaktı tabiiki ama burda söz konusu ortada aşikâr olan bir hak yeme olayı var, insanları şizofren veya değil diye yada sağlıklı yada hasta olarak ayırt etmek değil amacımız. benimde çocuğum var ve birinci sınıfta şimdi, öğretmeninin bariz ilgisizliği yüzünden çocuk okumaya okula gitmeye karşı soğuk, tamam diğer öğrencilere kıyasla biraz zayıf ama, ilk haftalardan en çalışkanları bir tarafa ayırmış öğretmen, hep onlarla ilgileniyor.

yani model olacak bir öğretmen arıyorsak herşeyiyle aramalıyız, sağlıklı öğretmen arıyosan oda sağlıklı işte, önemli olan bu ülkeye gerçekten bu vazifeyi hakkıyla yapabilecek öğretmenler olup olmadığıdır.

umbrella
27-11-2010, 05:20 PM
fakat bunun bir heyet veya sağlık kurulu toplanıp bir karar altında imzaya almışlarsa durum başka

Galiba böyle olmuş ki bakanlık Sgk'ya teklif göndermiş. Düşünmekten bunaldım artık. Ne olacaksa olsun ya

e_can
27-11-2010, 05:25 PM
düşünmekten beynin yorulacağına hareketten ayakların yorulsun mücadelene devam et

lonely_hearth
27-11-2010, 06:41 PM
yani model olacak bir öğretmen arıyorsak herşeyiyle aramalıyız, sağlıklı öğretmen arıyosan oda sağlıklı işte, önemli olan bu ülkeye gerçekten bu vazifeyi hakkıyla yapabilecek öğretmenler olup olmadığıdır.

İşte bunu diyorum öğretmenin psikolojisinin sağlam olması lazım Atanamamış 200 bine yakın işsiz öğretmen var ve bunların içinde gerçekten dört dörtlük eğitim verecek kapasitede olanlar da var Bu insanların değerlendirilmesi lazım KPSS dışında da öğretmenlerin yeterliliklerini belirleyecek birşeyler yapılması lazım O yüzden umbrella'nın burada kurban rolünü oynamasını da doğru bulmuyorum Ateş olmayan yeren duman çıkmaz demek ki malulen emekli etmelerini gerektirecek birşeyler olmuş

umbrella
27-11-2010, 09:18 PM
benimde çocuğum var ve birinci sınıfta şimdi, öğretmeninin bariz ilgisizliği yüzünden çocuk okumaya okula gitmeye karşı soğuk, tamam diğer öğrencilere kıyasla biraz zayıf ama, ilk haftalardan en çalışkanları bir tarafa ayırmış öğretmen, hep onlarla ilgileniyor.

İlkokuldaki öğretmenim de aynen böyle yapardı Özel ders verdiği ve para kazandığı öğrencilerle ilgilenirdi Bundan kaynaklı öğrenme farklılıklarını da pek umursamazdı. Sizin hocanın yaptığı da seviye grupları oluşturup çalışkan ve zeki öğrenciler üzerinden dersi işleyip bir an önce müfredatı tamamlamak. İlk soruşunda doğru cevabı alarak kısa sürede işi halletmek varken Bireysel farklılıklarla, çoklu zeka kuramına göre aykırılıklarla veya duygusal sorunları sebebiyle konsantre olamayan öğrencilerle niye uğraşsın Böyle öğretmenler için sorunlu veya ortalamanın altındaki öğrencilerle ilgilenmek de zaman kaybıdır. 3-5 tane başarılı adını duyuracak öğrenci olsa ve diğerleri de okumayı sökseler yeterlidir. İşte böyle davranmadığım için bu konularda hassasım Tamam benim de kabahatlerim oluyordu bazen ama işimi hakkıyla yaptığma inandığımdan vicdanım rahattı.

e_can
29-11-2010, 05:49 PM
İşte bunu diyorum öğretmenin psikolojisinin sağlam olması lazım Atanamamış 200 bine yakın işsiz öğretmen var ve bunların içinde gerçekten dört dörtlük eğitim verecek kapasitede olanlar da var Bu insanların değerlendirilmesi lazım KPSS dışında da öğretmenlerin yeterliliklerini belirleyecek birşeyler yapılması lazım O yüzden umbrella'nın burada kurban rolünü oynamasını da doğru bulmuyorum Ateş olmayan yeren duman çıkmaz demek ki malulen emekli etmelerini gerektirecek birşeyler olmuş

bunu bende destekliyorum, ama demeye çalıştığım devlet dairesinde getir götür işlerine de kpss ye gireni alıyolar öğretmene memura da, yeterlilik sınavları ön elemeler mülakatlar olmalı, belki birilerinin canını sıkacak bu dediklerim ama işin gerçekten hak edene verilmesi başka bazı dayıların yeğenlerine sırf hamili kart yakını diye verilmesi başka.

arkadaşımız için dediğim ise devlet prosedürü hem özür oranı %51 in üzerinde olanları mamulen emekli ederiz diyorlar hem o orandan düşükleride sırf yerine birilerini atamak amacıyla emekli ediyorlar. normal emekli olan gidip başka yerde çalışabiliyoken işyeri açabiliyoken malülen emekli olanlar ya maaşından vazgeçecek yada hiç çalışmayacaklar. bu haksızlığa isyandır bizim yazdıklarımız.

e_can
29-11-2010, 05:55 PM
İlkokuldaki öğretmenim de aynen böyle yapardı Özel ders verdiği ve para kazandığı öğrencilerle ilgilenirdi Bundan kaynaklı öğrenme farklılıklarını da pek umursamazdı. Sizin hocanın yaptığı da seviye grupları oluşturup çalışkan ve zeki öğrenciler üzerinden dersi işleyip bir an önce müfredatı tamamlamak. İlk soruşunda doğru cevabı alarak kısa sürede işi halletmek varken Bireysel farklılıklarla, çoklu zeka kuramına göre aykırılıklarla veya duygusal sorunları sebebiyle konsantre olamayan öğrencilerle niye uğraşsın Böyle öğretmenler için sorunlu veya ortalamanın altındaki öğrencilerle ilgilenmek de zaman kaybıdır. 3-5 tane başarılı adını duyuracak öğrenci olsa ve diğerleri de okumayı sökseler yeterlidir. İşte böyle davranmadığım için bu konularda hassasım Tamam benim de kabahatlerim oluyordu bazen ama işimi hakkıyla yaptığma inandığımdan vicdanım rahattı.

Yareni etüt merkezine yazdırdık ki sırf okumayı iyice söksün, derslerini ödevlerini daha iyi yapabilsin, bide sosyal bi aktivitesi falan olsun anne çalışıyo ben çalışıyorum anneannesi bakıyo evde kaya gibi oturmasın yaşken eğilsin dedik. öğretmenine söylemiş beni etüte yazdırdılar diye, öğretmen geldi bana diyoki orda tanıdığınız varsa benim ufaklığıda kreşe yazdıralım indirimden yararlanmaya çalışıyo iskonto yaptırtacak bana. ben zaten en çok onun yüzünden etüte verdim okulda alamadığı ilgiyi orda alsın diye, bide benden yardım istiyo. genede gittim konuştum onun için bi indirim yaptırdım bari görsünde sadece bazı çocuklara ilgi gösterip diğerlerini atmasın diye. yüzüne de söyledim hocam herkesin durumu etüte yazdıracak kadar iyi değil, siz elinizden ne geliyosa yapın bu çocuklar geleceğin büyükleri siz ne yana eğerseniz oyana büyür dedim inşallah haklarında hayırlı olur.

romantikserseri15
29-11-2010, 06:01 PM
Allah hayırlı sonuçlar versin duacıyım sizin için.