PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : konusamamak

mırnaw
19-11-2010, 02:42 AM
ben genelde insanlarla pek içli dıslı olmayı sevmeyen biriydim genelde yalnız dolaşırdım . Nerdeyse hiç konusmadıgım günler olurdu. Zamanla konusma yetimi kaybettim sanki. Mesela bir ortama girince herkes birşeyler anlatır ben susarım çünkü anlatacak birşey aklıma pek gelmez.

Bu durumun uzun süre insanlardan uzak kalmakla az konusmaklamı ilgisi var. yani konusmaya konusmaya insan asosyalmi olur ?

Bunu asmak için neler yapabilirim yani konusmayı sevmiyorum arkadasımda yok

mırnaw
19-11-2010, 02:50 AM
İçim çok duygusalda dışa yansıtamıyorum herşeyi içimde yaşıyorum. Dısım sanki duvar

enerji528
19-11-2010, 03:07 AM
Konuştukça, sohbet ettikçe pratik yaptıkça kendimizi daha rahat ifade edeceğiz düşüncesindeyim. : )
Eklediğim bağlantıda sorunumuzla ilgili bir yazı var okumanı isterim, ben yazanları uyguladım ama devamını getirmemiştim...
http://onurxt.blogcu.com/Dr+Muhammed+Bozdag+-Ozel+Bolum-

mırnaw
19-11-2010, 03:11 AM
tesekkürler masum

enerji528
19-11-2010, 03:21 AM
Rica ederim mırnaw.

fikovsfiko
19-11-2010, 02:32 PM
Konuşamama problemi bende de çocukluktan beri var , bunun çekingenlik, korku, nefret, öfke , kıskançlık vs vs bir sürü sebebi olabiliyor , çekiniyorsun harekete geçemiyorsun, korkuyorsun harekete geçemiyorsun, nefret ediyorsun, konuşmayarak ceza verdiğini düşünüyon, kıskanıyorsun muattab olmamamk için konuşmuyorsun, kibirleniyorsun önce o konuşsun diyorsun vs vs beyin harekete geçmemek için senin bütün duygusal durumlarını fırsat biliyor, ama ne olursa olsun harekete geçip bir merhaba diyerek yada bir gülümseme göstererek iletişim için bir mum yaktığında karanlıktan aydınlığa geçermiş gibi korkuların azalıyor herşeyi daha net görüyor ve tüm takıntılı düşünceler bir anda kafanda uçup gidiyor, işte bendeki durumda böyle . 2 önce tedaviye başladım zaman zaman çok iyim , zaman zamanda aynı karanlığın içine girip kayboluyorum. 2 farklı kişiliğe sahip gibiyim biri sosyal biri asosyal benim en büyük sıkıntım sürekli değişen ruh halim, detaylı olarak izah edemesemde benim gibi zaman zaman iyi zaman zaman kötü ruh haline geçip iyi ikenki durumunu hayal gibi hatırlayan karanlıktan çıkmakta zorluk çeken arkadaşların yada bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum

enerji528
19-11-2010, 03:15 PM
treasure güzel tespit etmişsin, psikolojik ya da diğer sebeplerden dolayı kendini eve hapseden arkadaşlar yazını okudukları takdirde daha dışa açık olmaya çalışacaklarını düşünüyorum, en azından ben. : )
Yorumun için teşekkürler...

merda
19-11-2010, 06:44 PM
bazı dönemlerde bende bahsettiğin gibi oluyorum. bunu da çok fazla sosyal aktiviteye katılarak aşıyorum. çokça tiyatroya gidiyorum, sıkılsam bile arkadaşlarımla beraber olmaya çalışıyorum, bisiklet forumlarından tanımadığım insanlarla kısa sahil turlarına çıkıyorum. yada forumlarda bir şeyler paylaşmaya çalışıyorum. bunlar gibi ,kendince bulacağın basit yöntemler bence sorununu aşmana yardım edecek.

mırnaw
20-11-2010, 02:00 AM
ben insanlara slm veriyorum vermiyorum degil bazen çabada harcıyorum ama olmayınca olmuyor. Zeka seviyem düşük sanırım. Bana sürekli sen neden konusmuyorsun diyolar yada arkadasın hastamı neden konusmuyor diyolar. Konusmak için yaklaştıgımdada insanların pek ilgisini çekmiyor konustugum seyler benden uzaklaşıyorlar . Bir bakıyorum iki kişi hemen samimi olmus ben onca çabaya ragmen yine tek basımayım

morpheus
20-11-2010, 02:22 PM
mırnaw evet, yalnız kaldıkça insan kendini sorgulamaya başlıyor. bende aynı moddayım mesela şuan. etrafında insanlar olmadıkça yani fiziksel olarak dışta olunca ruh olarakta giderek kopuyorsun. şu "etrafa açıl arkadaş edin guruplara katıl" martavalları bana hep sahte gelmiştir..:)..yani her insanın o kadar zekası var dimi yalnızlıktan kurtulmak için ortamlara girmesi gerektiğini bilecek kadar. ama olay bu değil işte. terazi gibi düşünürsek; yalnız kalma konuşmama güdün gidip gezme tozma tanıma kaynaşma güdünden daha ağır basıyor. zor olan diğer tarafı ağırlaştırmak. buda insanın iç meselesi. kendine kabul ettirmek gerek önce insanların konuşulması gereken yaratıklar olduğunu. bak uztmak istemiyorum ama, düşünki 100 adet 70 iq lu insandan oluşan bir toplumdasın. sen 100 sün diyelim. konuşmamak normal. yada. sen fakirsin ama bu 100 kişi burjuva..konuşmaman normal. sorun sende değil. onlarda 99 kişi olsalarda onlar yanlış. diyojen elinde mumla dolaşırken şaşırıp soranlara ne demiş unutmamak gerek "insan arıyorum, insan"..:))

hgulsuyu
20-11-2010, 03:07 PM
sorun konuşamamak değil bende.
boş konuşamamak.
çevremdeki norma (sözde normal) arkadaşlarımın yaptığı muhabbetler;
1-''aga, geçen gece kafayı bi çekmişiz, varyaaa, kafa güzel, bi hoş olduk , varyaaa''
cvp: Banane kardeşim, sen zateniçkiyi sırf hava olsun diye içiyosun, neden anlatıyorsunki, ben akşam ne yediğimi anlatıyormuyum
sırf bunu yapamadığım için az konuşan biriyim
2-herkesin izlediği kurtlar vadisinin ertesi günü, '' hani polat şöyle dedi, şu sahnede şöyle yaptı, memati şunu yaptı''
cvp:İyide kardeşim, hepimiz izlemişiz zaten, neden birbirimize tekrarlıyoruzki, hani izlemeyen birine anlatsak neyse
sırf bunu saçma bulduğum için az konuşan biriyim
3-geçen bi güzel bi kızın ardından '' aga şu hatuna bak yaa,lan böyle bi manitan olacak, varyaa, offf''
cvp: güzel kardeşim, yoldan o esnada geçen her bayan senin manitan nasıl olsun, hele ağzın böyle salyalıyken, ben en azından gerçekçi davranıyorum, ve o kızın benim manitam olamayacağını bildiğim için, ne sözlerimle, nede bakışlarımla kızı rahatsız etmiyorum.
hani bi söz vardıya, ''erkeklerin kızların arkasından laf atması, arabaların arkasından havlayan köpeklere benzer, ikiside havlasalarda, o şeye sahip olamazlar''
sırf böyle düşünüp, boşa hayal kurmadığım için az konuşan biriyim.

bu ve bunun gibi nice muhabbetlerde az konuşurum
umrumda olmadığı için, ''okul nasıl gidiyor, hangi bölümdeydin, kaç yıllık'' gibi sorularıda pek sormam.
-
ama ilgilendiğim, merak ettiğim bi konu hakkında inanılmaz sorular sorabilirim.
bizim sorunumuz, günlük muhabbetleri saçma , gereksiz bulmak olabilir.
biri eve geldiğinde, '' geldin mi '' diye sorduğum gün, artık bende normal bi insanım demektir :D

morpheus
20-11-2010, 03:22 PM
treasure
sen neden rahatsız oldunki? bırak yazıvereyim.... senin yazabildiğin gibi..sadece sana has olmasın yazma rahatlığı bence..:)..

morpheus
20-11-2010, 03:33 PM
hgulsuyu..evet..boş konuşamamak..:)..geyik denilen şey dimi...banada derlerki mesela neden gidip gelmiyosun..yahu deniyorum arada ama tısss..3 cümleden sonra tükeniyorum kendi yerimde problem yok ama başkasının mekanında konu gelmiyor aklıma...birde (treasure kızmaz inşallah) ilgi alanları farklı..kurtlar vadisi demişsin mesela ben hiç seyretmedim (treasure arkadaşın "hady lemnnn" dediğini duyar gibi oluyorum ama doğrusu bu üzgünüm)..uzayı çok severim mesela teleskobum filan var öyle profesyonelce değil ama bu konuyu konuşacak biri bulsam susturamazlar...ama yok...şimdi ilk mesajımda aslında şunu demek istedim geyik yapmak işin normal tarafımı anormal tarafımı...yapmakmı normal yoksa yapmamakmı..

mırnaw
20-11-2010, 05:29 PM
mırnaw evet, yalnız kaldıkça insan kendini sorgulamaya başlıyor. bende aynı moddayım mesela şuan. etrafında insanlar olmadıkça yani fiziksel olarak dışta olunca ruh olarakta giderek kopuyorsun. şu "etrafa açıl arkadaş edin guruplara katıl" martavalları bana hep sahte gelmiştir..:)..yani her insanın o kadar zekası var dimi yalnızlıktan kurtulmak için ortamlara girmesi gerektiğini bilecek kadar. ama olay bu değil işte. terazi gibi düşünürsek; yalnız kalma konuşmama güdün gidip gezme tozma tanıma kaynaşma güdünden daha ağır basıyor. zor olan diğer tarafı ağırlaştırmak. buda insanın iç meselesi. kendine kabul ettirmek gerek önce insanların konuşulması gereken yaratıklar olduğunu. bak uztmak istemiyorum ama, düşünki 100 adet 70 iq lu insandan oluşan bir toplumdasın. sen 100 sün diyelim. konuşmamak normal. yada. sen fakirsin ama bu 100 kişi burjuva..konuşmaman normal. sorun sende değil. onlarda 99 kişi olsalarda onlar yanlış. diyojen elinde mumla dolaşırken şaşırıp soranlara ne demiş unutmamak gerek "insan arıyorum, insan"..:))

haklı olabilirsin belkide konustugumuz çevre yanlıs kendimiz gibi insanları bulamıyoruz . Ama ozamanda biz işte toplumdan farklı sf li kişiler olmus oluyoruz . Belkide herşeyi her lafı çok düşünüyorum insanları gözümde çok büyütüyorum bilmiyorum . Hep bir korkaklık var kendime güvensizlik var .Rahat değilim sürekli kontrollü davranma amacındayım . Bunu aşsam belki biraz açılacagım ama çok zor gibi

morpheus
20-11-2010, 05:38 PM
mırnaw ,
guliver i bilirsin okumuşsundur..bir adaya düşüyor minik insanlar var filan..belki adam kısa boylu normal hayatta düşünsene ama o ortamda dev ötesi..:)..yani sf li olmak sanki biraz göreceli bir durum gibi...içine kapanıklık seviyesi senden 2 kat fazla olan 10 kişi ile birlikte bir ortamda olsan en çok konuşanda sen olacaksın belkide..düşünsene..:)...şimdi kalıplar var öğretiler..ama hep matrix filmi gelir aklıma ya gerçek hayat zaten sf li olmayı gerektiriyorsa? doğada hiç iletişime girmeden yalnız yaşayan o kadar çok canlı varki..mesela aslan sosyal olan tek kedi..gerisi yni çita leopar kaplan puma vs..hep yalnız yaşıyor...sosyal olmak aslında yaşamak için şart değil ama iğer insanlar sosyal olunca olmayanlar anormal gibi oluyor....referandum da güzel örnek %58 evet dedi ama %42 de hayır dedi..sonuç zafer gibi görünsede %42 hiçte az değil yani..:)

morpheus
20-11-2010, 05:42 PM
eşime b
gün dedimki yahu ailem beni sıkıyor..aban o gün bir laf etti ve hayat felsefem haline geldi..." nasıl mutlu oluyorsan öyle yaşa"..yani buydu yahu hayatın özü bu..istiyorsan yap istemiyorsan yapma..önce insan buna karar vemerli..sosyal olmaktan zevk alacakmıyım yoksa alk sosyalliği benimsediği popüler yaptığı içinmi sosyal olmayı istiyorum..ama dürüst olmak gerek..eğer kişi istediği halde konuşamıyorsa o problem işte ama zaten istemediği ortamlarda kalıyor ve konuşmak için ıkınmak zorunda hissediyorsa kendini ordaki yanlış bambaşka.

mırnaw
20-11-2010, 05:51 PM
mırnaw ,
guliver i bilirsin okumuşsundur..bir adaya düşüyor minik insanlar var filan..belki adam kısa boylu normal hayatta düşünsene ama o ortamda dev ötesi..:)..yani sf li olmak sanki biraz göreceli bir durum gibi...içine kapanıklık seviyesi senden 2 kat fazla olan 10 kişi ile birlikte bir ortamda olsan en çok konuşanda sen olacaksın belkide..düşünsene..:)...şimdi kalıplar var öğretiler..ama hep matrix filmi gelir aklıma ya gerçek hayat zaten sf li olmayı gerektiriyorsa? doğada hiç iletişime girmeden yalnız yaşayan o kadar çok canlı varki..mesela aslan sosyal olan tek kedi..gerisi yni çita leopar kaplan puma vs..hep yalnız yaşıyor...sosyal olmak aslında yaşamak için şart değil ama iğer insanlar sosyal olunca olmayanlar anormal gibi oluyor....referandum da güzel örnek %58 evet dedi ama %42 de hayır dedi..sonuç zafer gibi görünsede %42 hiçte az değil yani..:)

Hımm değişik bir bakış açısı ama malesef baska bir dünya yada hayat yok. Bu hayatta kurulu düzen ve o düzene uyamayanlar dışlananlar var. Bu durumda insanı her açıdan etkiliyor. Örneğin karsı cinsle iletişim kuramıyorsun arkadaş edinemiyorsun işe girerken ve çalışırken uyum kuramıyorsun ve birsürü sorun yaşıyorsun. Onlara ben normalim siz anormalsizin deme şansın yok. Çünkü makbul görülen insan tipi genelde sosyal insandır. Artık eskisi gibi agırbaslı sessiz insanlar işe yaramaz görülüyor bu bir gerçek. Bana biri demişti bir insan ne kadar çok konusuyorsa o kadar zekidir. Ama ona o rahatlıgı veren yetişme tarzı. Ben bu yasıma kadar farklı yetişmişim asırı terbiye disiplin almısım . Belkide gerçekten zekam düşük bilmiyorum. Kendimi tamamen değiştiremem bununda farkındayım ama bunu aşmak istiyorum birazda olsa.Çünkü başka türlü hep hayatın kenarında kalıp sadece seyredecegim .

morpheus
20-11-2010, 05:55 PM
ooo treasure arkadaş izin vermiş....teşekkürler...ama kötü olan ne biliyormusun...yani bi yere girip bişeyler yazmak istiyosun hani..diyosunki yahu belki birileri bana bende birilerine bi şeyler anlatabilirim...ama cix..türküz ispatlamalıyız dercesine hemen "hoop kardeşşş noluyor bakalım" tarzı yaklaşımlar...ya tabi şuda var burda herkes problemli. lafı yiyende problemli atan zaten problemli...:)...

hgulsuyu
21-11-2010, 01:32 PM
iyide "bos konusmamak" bu sorun degildir... eger bunu sorun olarak goruyorsan bu sorundur bence...

ben, ''boş konuşmamak'' ın sorun olduğunu söylemiyorum
ama herkesin ''boş konuştuğu'' ortamda, siz konuşmuyorsanız, bu problem oluyor , ters yöne girmiş gibi oluyorsunuz.
ya herkes benim gibi olacak, yada ben herkes gibi olacam.

psychoanalysis
22-11-2010, 06:33 PM
Konuşamama problemi bende de çocukluktan beri var , bunun çekingenlik, korku, nefret, öfke , kıskançlık vs vs bir sürü sebebi olabiliyor , çekiniyorsun harekete geçemiyorsun, korkuyorsun harekete geçemiyorsun, nefret ediyorsun, konuşmayarak ceza verdiğini düşünüyon, kıskanıyorsun muattab olmamamk için konuşmuyorsun, kibirleniyorsun önce o konuşsun diyorsun vs vs beyin harekete geçmemek için senin bütün duygusal durumlarını fırsat biliyor, ama ne olursa olsun harekete geçip bir merhaba diyerek yada bir gülümseme göstererek iletişim için bir mum yaktığında karanlıktan aydınlığa geçermiş gibi korkuların azalıyor herşeyi daha net görüyor ve tüm takıntılı düşünceler bir anda kafanda uçup gidiyor, işte bendeki durumda böyle . 2 önce tedaviye başladım zaman zaman çok iyim , zaman zamanda aynı karanlığın içine girip kayboluyorum. 2 farklı kişiliğe sahip gibiyim biri sosyal biri asosyal benim en büyük sıkıntım sürekli değişen ruh halim, detaylı olarak izah edemesemde benim gibi zaman zaman iyi zaman zaman kötü ruh haline geçip iyi ikenki durumunu hayal gibi hatırlayan karanlıktan çıkmakta zorluk çeken arkadaşların yada bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum

Bende öyleyim kardeş :) tam beni tanımlamışsın

Ce.can
08-03-2011, 08:29 PM

Arkadaşım ruh halin sürekli değişiyorsa bipolar olabilirsin belkide ?

depresyondayım
08-03-2011, 10:11 PM
bende konuşmamak istiyorum hemde ölene kadar
ama malesef öyle bi imkan bulamıyorum

psikolojikuye
08-03-2011, 11:05 PM
bende konuşmamak istiyorum hemde ölene kadar
ama malesef öyle bi imkan bulamıyorum

10 gunde bakırkoye kaldırırlar. ciddiyim.

depresyondayım
08-03-2011, 11:06 PM
10 gunde bakırkoye kaldırırlar. ciddiyim.

orayı istemem dönüşü olmayan bi yere taşısalar

stolz
20-06-2013, 01:23 AM
Bende konuşamıyorum daha doğrusu sevmiyorum konuşmayı...

Edward
20-06-2013, 01:44 AM
Yeri geldiğinde ben konuşamıyorum, konuşsam da kendimi iyi anlatamıyorum tam tersi yanlış anlaşılıyorum, bu da kötü bir durum......

dreamer8
20-06-2013, 09:59 AM
Şu an için konuşmayı sevmiyorum deyip bu durumu bir şekilde geçiştirebiliyorsun belki ama hayatta bu şekilde ayakta kalamazsın. Hep dışarıda, hep geride kalırsın, en son senin haberin olur, en az senin yardımına koşarlar, en yalnız sen kalırsın, en az sen hatırlanırsın. Hayatın en zor tarafları hep sana kalır. İlgi görmez, istenmezsin, yalnızlığa şimdilik dayanbilsen de bir gün insani duyguların dirilip dayanamayacksın. Sevmek, sevilmek, aranıp sorulmak arzu edeceksin ama herkes konuşmadığın için senle özel paylaşımlara girmekten imtina edecek. Bu işi ya çözdün ya çözdün dostum. Uzun süre bu şekilde yaşayabileceğini sanmıyorum....
Şimdi gelelim yapılacaklara. Blliyorum isteyerek yapmıyorsun bunları. Ama bir yerinden başla. İlk başta insanları, yaşıtlarını incele. Ne yer, ne içer, ne giyerler, nerelere gider, ne konuşurlar.
Her gün en az bir sefer evden çık. Nereye, ne yapmaya, tek yada yalnız kimle gidersen git. Sokaktan ve sosyal hayattan kopma.
Kitap oku. Konuşma becerini yeniden geliştir.
Önce aile içi, sonra sokakta tanımadıklarınla ufak konuşma egzersizleri yap. Haberleri olmasına gerek bile yok.
Bu şekilde yaşama artık daha fazla. Yanlış yoldasın.
ben genelde insanlarla pek içli dıslı olmayı sevmeyen biriydim genelde yalnız dolaşırdım . Nerdeyse hiç konusmadıgım günler olurdu. Zamanla konusma yetimi kaybettim sanki. Mesela bir ortama girince herkes birşeyler anlatır ben susarım çünkü anlatacak birşey aklıma pek gelmez.

Bu durumun uzun süre insanlardan uzak kalmakla az konusmaklamı ilgisi var. yani konusmaya konusmaya insan asosyalmi olur ?

Bunu asmak için neler yapabilirim yani konusmayı sevmiyorum arkadasımda yok

gülreçeli
20-06-2013, 05:44 PM
bu bi çok insanda var snırım bn de böyleyim.IQ ile alakalı falan demişsiniz ama inanın bana hiç alakası yok bn matematik öğretmenliği birinci sınıfta okuyorum ve üniversiteyi hiç kazanamamış arkadaslarım bnden da ii muhabbet kuruyo kısacası demem o ki zeka falan deyip umutsuzluğa kapılmayın sakın . biraz kişilikle alakalı sanırım bn genetik olduğunu bile düşünüyorum bizim aile hep böle sessiz sakin insanlarla dolu ama aralarında bn daha sessizim. mesela herkesle selmlasırım çok ii de anlasırım ama nedense bi samimiyet kuramıyorum beni seviyolar ama yanımda nedense rahat olamıyo gibiler bilmiyorum sizinde böle oluyo mu . çok kitap okudum açılmak için uğrastım falan ama olmuyo asosyal de yasanmıyo onu çok ii biliyorum yani insanları görmeyelim bn böle de ii m gibi cümleler kurup yırttığınızı düşünmeyn olmuyo cünkü yemek içmek gibi sevilmek sevmek bi cevre de ihtiyac .bana gelirse ne yapıon dicek olursanız akışına bıraktım elimden geleni yapıyorum ne olursa olsun kabuğuma çekilmemeye calısıyorum tek derdim öğretmen olunca o kadar çok insanla nasıl uğrasırım ?

BeyZade
20-06-2013, 06:27 PM
konuşma sorunu bende yaşıyorum en zorlandığım faaliyet konuşmak ya canım çıkıyor , konuşmak istiyorum sanki biri gırtlağımı sıkıyor konuşmamam için :)

derz dolgu
20-06-2013, 09:33 PM
sessiz sedasız gülümseyen kaygısız

gülreçeli
20-06-2013, 10:17 PM
İstisnalar kaideyi bozmaz. Bilen konuşur.

millete türev integral anlatamam ki :RpS_thumbdn:

gülreçeli
20-06-2013, 10:43 PM
Sonra matematik hayatın içindedir diye ders verirsin...
Aslında çok konu çıkarabilirsin alışveriş piyasalar ordu düzeni binaların yapısı kıyafetlerin yemeklerin ölçüsü hepsini hesaplayabilirsin. Güzel santranç su doku oynarsın. Maçlar hakkında güzel yorumlar yapabilirsin...Dünyanın hızı kainattaki hesap altın oran vs. Sen daha bunlara çok şeyler eklersin.

yazdıklarınıza göre bi erkeksiniz sanırım kız muhabbetinden anlamadığınız belli :) bn bunları kızlar arasında muhabbet olarak açarsam uçmusum gibi davranırlar ölmüsümde aglayanm yok muamelesi yaparlar :RpS_biggrin:

gülreçeli
20-06-2013, 11:05 PM
o zaman astrolojideki matematiksel orantıdan bahset :)
senin bölümünü okuyan başka kız yok mu?
Ben de sizdenim :) ama okumamış bir insan olarak sizleri öyle hayal ediyorum.

tmm denicem :)