PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çocukları ritalin kullanan ebeveynler

eflin
26-10-2010, 04:18 PM
Bugün kızıma dikkat eksikliği sebebiyle ritalin yazıldı...
çocukları ritalin kullanan siz değerli anne babalardan nasıl bir fayda gördüğünüz hakkında yorumlarınızı bekliyorum .
Saygılar

iyimser
26-10-2010, 04:32 PM
merhaba eflin

ritalin 4-5 saat süren bir etkisi var. bu sürede dikkatini toparlıyor, kıpır kıpır olmuyor, söylediğini dinliyor, yüzüne bakıyor ve sakin
concerta ise ritalinin daha uzun etki süresi olanı 10 saat civarı etkisi devam ediyor ve aynı sonuçları alıyorsun.
doktorlar çocuk okula yarım gün gidiyorsa ritalini tam gün gidiyorsa concerta yı veriyorlar, eğer vaka ağır ise önce sabah concerta alan sonra evde de durmuyorsa akşam 5 te ritalinle devam edenler var.

concerta ve ritalin gerçekten sorunları azaltıyor. ilaç içiyor diye üzülüyorsun çok haklısın ama şöyle bir şey var
ne yapılabilir? ya ilaç içmeyip onu evde oturtacaksın, okumayacak, toplum içine girmeyecek vs vs
ya da ilaç içecek okula gidecek, sokağa çıkacak hayata karışacak

eflin
26-10-2010, 04:47 PM
merhaba iyimser,
kızıma iki hafta boyunca sabah, üçüncü haftadan itibaren sabah yarım birde ödevlerini çalışırken yarım vermek üzere günlük bir tane kullanmasını söyledi doktorumuz cidden başım ağrımaya başladı benimde
kullanmalımı kullanmamalımı ? diye
okuduğum yazıların % 80 çocukları bu ilaç sebebiyle uyuşturulduğu birde ileriki yaşamlarında madde bağımlısı olma riskinin daha fazla olduğu yönünde çünkü içerdiği maddenin kokain e benzer etkiler ortaya çıkardığı vs vs
ve 40 yıldır bu ilaç kullanılıyormuş fakat yeterince veri söz konusu değil
ister istemez annelik iç güdüsü korumaya çalışıyorum bunu yanında gelecekte ayaklarının üzerinde duran bir birey olmasıda var
dediğin gibi ya evde oturacak ya okula gidecek
teşekkür ederim

eflin
26-10-2010, 04:49 PM
teşekkür ederim sen'jin

beyaz88
26-10-2010, 04:49 PM
Merhaba,, benimde kardeşime 7 8 yaşlarında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu teşhisi konulmuştu.. ve kendisine ritalin verildi; ancak annem biraz pimpirikli bir yapıya sahip özellikle ilaç konusunda yani bu ritalin hakkında baya derin bir araştırma yaptı ve kullanmamaya karar verdi. Şöyleki bağımlılık yaptığı uyku yaptığı kişiyi daha beter bir hale soktuğuna dair bir takım yazılar okuduk.. Benimde bir arkadaşım uzun yıllar bu ilcaı kullandı ve derslerde uyuyordu ciddi kilo almaya başladı biraz da kişiye göre değişiyor sanırım kiminde uyku hali yaparken kiminde yapmayabiliyor; ama kısacası okunulan ve alına yorumlar pek iyi değildi bu ilaç hakkında ama elbette karar sizin.

eflin
26-10-2010, 05:03 PM
teşekkür ederim sen'jin

Merhaba,, benimde kardeşime 7 8 yaşlarında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu teşhisi konulmuştu.. ve kendisine ritalin verildi; ancak annem biraz pimpirikli bir yapıya sahip özellikle ilaç konusunda yani bu ritalin hakkında baya derin bir araştırma yaptı ve kullanmamaya karar verdi. Şöyleki bağımlılık yaptığı uyku yaptığı kişiyi daha beter bir hale soktuğuna dair bir takım yazılar okuduk.. Benimde bir arkadaşım uzun yıllar bu ilcaı kullandı ve derslerde uyuyordu ciddi kilo almaya başladı biraz da kişiye göre değişiyor sanırım kiminde uyku hali yaparken kiminde yapmayabiliyor; ama kısacası okunulan ve alına yorumlar pek iyi değildi bu ilaç hakkında ama elbette karar sizin.

teşekkür ederim beyaz88 ,annenizle benzer yapıdayız sanırım bende de panik hali
hiç bir bünye diğerine benzemez genel manada neler yaşanıyor onu merak ediyorum mesela ilaç alınmadığında yoksunluk yaşayıp tepki veriliyormu
birde doktorumuzunda bahsettiği yan etkiler genelde iştah azalması uykusuzluk sinirlilik baş dönmesi ve karın ağrısı olabileceği

beyaz88
26-10-2010, 05:14 PM
teşekkür ederim beyaz88 ,annenizle benzer yapıdayız sanırım bende de panik hali
hiç bir bünye diğerine benzemez genel manada neler yaşanıyor onu merak ediyorum mesela ilaç alınmadığında yoksunluk yaşayıp tepki veriliyormu
birde doktorumuzunda bahsettiği yan etkiler genelde iştah azalması uykusuzluk sinirlilik baş dönmesi ve karın ağrısı olabileceği

Haklısınız herkezde farklı tepkiler gözlenebilir örneğin iştah azalması yaptığı gibi bir başkasında artış yapabiliyor benim arkadaşımda olduğu gibi..

beyaz88
26-10-2010, 05:17 PM
Verildiğinde başarı ve özgüven artışı oluyor, ancak beraberinde ilacın olumsuzluklarıda gündeme gelebiliyor..

Sen'jin
26-10-2010, 05:52 PM
İnsanın gelişimindeki her bizi endişelendiren davranışı hastalık olarak görmüyorum. İlaca tamamen karşı değilim, ama senelerce ilaç kullanımına kesinlikle karşıyım. Terapi desteği için insanın açılması, duygularını ifade ederken rahat olmasını sağlanmasında kişisel olarak bir yanlış göremiyorum. İlaç sonsuza kadar çare olacak davranışını ise, sadece konunun üstünü kapatmak ve tembelliğe kaçmakla eşdeğer buluyorum.
Kişi intiharın eşiğine gelmiştir, hiç birşekilde ulaşılamıyordur ver ilaç. Biraz sakinleşsin rahatlasın, konuştur. Korkuları ne sıkıntıları ne öğren. Bunlarla başetmesi için yollar göster, kişi çıkış yollarını gördümü, özgürlüğünü ver. Bu ayrı bir konu.
Sadece ders çalışamıyor diye çocuklara ilaç yazmanın neresi etik peki ? Kişinin özgüvenini yıkan şeyler bunlar.

Kendinize sormanız gereken sorular şu:

Bu ilaca çocuğumun gerçekten ihtiyacı varmı ?
Versem ne değişir ?
Vermesem, birşey değişmemesi benimi rahatsız eder, çocuğumu mu ?

iyimser
27-10-2010, 10:21 AM
Kendinize sormanız gereken sorular şu:

Bu ilaca çocuğumun gerçekten ihtiyacı varmı ?
Versem ne değişir ?
Vermesem, birşey değişmemesi benimi rahatsız eder, çocuğumu mu ?

sormaz mıyım hiç hem de defalarca.
fakat bu ilaç ders çalışması için değil.
ders çalışmayan çocuğa ilaç verilmez ki
zaten bu ilaçlar kırmızı reçete ile satılıyor doktor gerek görmedikçe vermez.
dikkat ekikliği ve hiperaktivitesi olan bir çocuk sınıfta 40 dakika boyunca oturamaz ayağa kalkar, dolaşır, konuşur, kurallara uymaz, bağırır, karşı gelir, arkadaşlarına en ufak bir şeyde vurur, kalemini defterini yere atabilir ve tabii öğretmen dersi bölündüğü için ders anlatamaz yapma etme der dinletemez ve çocuğu sınıftan çıkarmak zorunda kalır
bazı öğretmenler ceza verir (ki çok yanlıştır) çocuk aşağılanmış olur.
sınıftan çıkarılan çocuk rehberliğe gönderilir (eğer iyi bir okul ise) orada çocuk sakinleştirilir
sonraki ders sınıfa dönen çocuk aynı şeyleri diğer derste de yaşayabilir
kantinde yemekhanede sırasını bekleyemez öne geçmek ister diğerleri ona bağırır kavga çıkar
böyle bir çocuk arkadaşları tarafından kabul görmez, dışlanır, oyunlara alınmaz, onunla konuşmazlar ne tuhaf biri derler
çocuk dışlandığını görünce depresyona girer.

eğer bu ilacı verirseniz bunların çoğu yaşanmaz ve diğer çocuklar gibi sizin de çocuğunuz kabul görür, dersini dinler ve sınıfını geçer.

Sen'jin
27-10-2010, 11:12 AM
Bunlar bana göre her çocuğun yapabileceği normal şeyler. Artık büyüklerin ve ilkokul öğretmenlerin (bu ilaçları alan çocukların çoğunun ilkokula gittiğini varsayıyorum) pek sabrı yok sanırım eskisi gibi. Birde çocuklara eskisi kadar yaşam alanı kalmadı dünyada, özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsa.

Bu video biraz hüzünlendirebiliyor insanları, izletmeden önceden söylemiş bulunayım.

http://www.dailymotion.com/video/xbr79g_babasy-oyluna-soruyor-bu-nedir-mutl_people

Ben babamla 1 kez ders çalışmıştım, çarpım tablosunu ezberleyememiştim diye bir tokat atmıştı bana. Babamla son ders çalışmam oldu. Babamı her konuda affettim ben. Yinede şu sabrı insan ailesinden görmek istiyor.

anka_
27-10-2010, 11:37 AM
Dikkat eksikliği bozukluğu (DEB) alın korteksindeki nörolojik bir bozukluk sonucu meydana gelir ve kalıtsal yolla geçer. DEB'i olan pek çok insan kendi ak'larını uyarmak için bilinçsizce çatışma ararlar. Bunu yaptıklarını bilmezler. Böyle birşey planlamazlar fakat yine aynı şeyleri yaparlar. Ve DEB'i olan insanlar genelde karmaşaya bağımlı hale gelirler. Farkında olmadan özellikle hassas insanları seçerler ve onlarla sözlü kavgalara girerler...

Kardeşlerimde ve bende de DEB var. Fakat bunu bir sorun olarak görmedim hiç bir zaman. Ne zaman bir veli toplantısına gitsem genelde hocalar kardeşlerimden şikayetçi olur ama bu onlara hiperaktivite ilaçları vermem için yeterli bir sebep değil diye düşünürüm. Çünkü kendimden biliyorum zamanla daha olgun düşünebiliyorsun fakat bunun için de zaman gerekli işte.

Ayrıca sorunu anladıktan sonra onlarla anlaşmanın daha kolay yollarını da buluyorum. Mesela;

-DEB'i olan insanlar ilgi çekici, canlandırıcı, görece rahat ortamda yapabileceklerinin en iyisini yaparlar. Bu yüzden kardeşlerimin ders çalışmalarını istediğim zaman onlara zaman konusunda veya yer konusunda baskı yapmamaya çalışırım.

-DEB'i olan insanlar rutin şeyelere ilgi duymazlar ve bu dikkatlerini dağıtır. Dikkatlerini toplamak için ben de kitap okuma veya ödev sonunda onlara belli süre bilgisayar oyunu oynamaları için süre veririm. Bu onları motive eder.

-Çatışmak için bağırdıkları veya kavgaya istekli oldukları zaman görmezden gelirim. Onlar ne kadar bağırırsa ben o kadar sakin konuşurum. Bu onların sakinleşmesini sağlar. Yoksa onlar bağırdıkça siz de bağırırsanız onlar daha aşk ve şevkle kavgaya sarılır =D

-Sakinleştirici müzikler, klasik müzik gibi faydası görülüyor...

Son tahlilde bunlar faydalı olmazsa ilaçlar kullanılabilir elbette. Yine de önce başka teknikleri denemekte fayda vardır diye düşünüyorum.

beyaz88
27-10-2010, 09:57 PM
İyimser çok güzel özetlemişsin gerçekten dediğin gibi.. ama işte ilacın yan etkilerini okuyunca bir dudak ısırttırıyor yazılar..

eflin
31-10-2010, 03:29 PM
senjin söyledikleriniz konusunda çok haklısınız her cümlesine katılıyorum yaklaşık üç yıldır sadece terapiler ile çok yol kat ettik ilaç konusunda
çocuklara ilaç verilmesine karşıyım doktora bu konuyu anlattım IQ testi çok güzel kızımın çok zeki ama dikkat dağılması yüzünden dersi unutuyor hiperaktivite yok ve akademik başarısını etkiliyor doktorumuz ilaç alması gerektiği yoksa bu zekayı kullanamayacağı ve yazık olacağını söyledi hangi anne baba ister ilaç kullanmasını en zoruda böyle ağır bir ilaç kullanmasını ben istemiyorum ama mecbur kalıyor insan bir noktadan sonra ya tembel damgası vurulacak yada bu süre bitene kadar sabredeceğiz ailece
öğretmenimiz şükürler olsun çok duyarlı tek endişem bu ilacın yeteri kadar gözlemlenmemesi bundan yıllarca sonra birşeylerin çıkmaması dileğim
dehb li çocuklar çok özel çocuklar aslında onlarda müthiş bir cevher var kendi kızımı gözlemliyorum büyük insanların düşünemediği şeyleri düşünüyor hayal güçleri çok yüksek aslında o hareketlilikleri ve enerji patlamaları yada bir şeyleri hatırlamamaları bir çok şeyi anlatıyor dünyaya biz zekiyiz ve farklıyız
ama siz bizi anlamıyorsunuz.dünya değişti tabi çocuklarda
saygılar

not: eklediğiniz video insana insanlığını hatırlatıyor teşekkürler

eflin
31-10-2010, 03:44 PM
ilacı 2 gün yarım verdim tatil günlerinde vermedim buda cuma günü dahil 3 gün fazla bir yan etki yoktu iştah kapanmadı şimdilik
biraz gergindi fakat aşırı değil ilk gece uykusuzluk vardı

senerinc
07-01-2011, 06:08 AM
ben 39 yaşında bir mimarım.yaklaşık 4 yıl önce oğlum için konuyu araştırdığımda benim de DEHB hastası olduğumu öğrendim ve bu zamana kadar ikimizde ilaç kullanıyoruz.(ben ritalin,oğlum concerta)Buradan yetişkinlerdeki ve çocuklardaki etkisini 4 yıldır çok yakından izleyen biri olarak herkesi uyarmak zorunda hissetim kendimi.Lütfen eğer teşhisten eminseniz çocuklarınızı bu ilaçtan mahrum etmeyiniz.Ben 4 yıldır anneme yakınıyorum ,bu kadar net belirtileri gösteriyorken neden beni cocukken bir doktora götürmedin diye.Ama malesef o zamanlarda yaygın bilinen bir hastalık değildi.Ben bu 4 yılda hayatımda ritalinin inanılmaz etkisini net olarak yaşadım.
Liseyi ite kaka ,özel dersler ve -allaha şükür-zekamın yardımı ile bitirim mimarlığı kazandım.Üniversite hayatı is tek başıma olduğumdan daha zor geçti bana ve 6,5 senede mezun olabildim.Mesleğim de malesef hastalığıma hiç de uygun olmadığından çok sevmeme ramen başarıyı yakalayamamıştım.Yıllarca çok başarılı projeler ortaya çıkarmama rağmen ya sonunu getiremediğimden yada yetiştiremediğimden karşılığını hiç alamamışken artık başladığım işi bitirebiliyorum ve maddi manevi karşılığını alıyorum.
Oğlum üzerindeki etkisini de okul başarılarında ve sosyal yaşantısında görüyorum.
Bu sebeple lütfen DEHB li çocuklarınız varsa onları ilaçtan mahrum ederek sosyal ve okul/iş hayatlarını berbat etmeyin.Yan etkilerinden korkarak bu ilacı vermezseniz eğer emin olun ki ileride başarısız ve mutsuz bir hayatı sebebiyle depresyon içerisinde daha tehlikeli ilaçları kendisi kullanmak zorunda kalabilir.
İki önemli yan etki konusunda dikkatli olun sadece.İştah ve uyku kaybı.özellikle ilk 2 yıl etkili oluyor.Bu dönemde özellikle çocuğunuzun sevdiği yemekler yapmaya ve ilacı mümkünse yemeklerden sonra vermeye dikkat edin(bu sebeple kısa etkisi ile ritalin daha uygun bence ama doktorunuzla birlikte karar verin buna).Bir de son ilacını geç saatte verirseniz uyumakta zorlanır.Bu kadar.
Bunların hiçbiri vereceği fayda ile kıyaslanamazlar.
Gözleri buzuk çocuğunuz olsaydı "yaradılışı böyle "diyerek onun gözlük kullanmasından endişe dermiydiniz.Gözleri bozuk kişi gözlükle normal insanlar gibi görür.DEHB li kişi ilaç etkisi ile normal insanlar gibi yaşar.
Hepinize sabır ve şifa diliyorum.

enerji528
07-01-2011, 12:48 PM
senerinc bende de d.e. var, özel mesaj atmak istedim olmadı bana msn adresini verebilir misin?

eflin
26-01-2011, 12:59 PM
Arkadaşlar son mesajdan bugüne gelişmeleri detaylı olmasada anlatmak isterim ilaç hakikaten gelişmelere yol açtı hatta beni çok şaşırttı dersler öncelikli oldu eskiden ders yapmak istemezken şimdi ödevler ve dersler öncelikli bu arada doktorumuz ilacı değiştirdi ritalinden concerta geçtik.
yarıyıl karnemiz de sanırım bütün dersler 5 olacak eskiden türkçe ve matematik 4 olurdu
okulda dinlediklerini gayet güzel kavradığını fark ediyorum ilaç ağır bir ilaç yan etkilerini yaşadık ama kar zarar meselesi ve geleceğini etkileyecek akademik başarıyı göz önüne aldığımızda faydasını gördük yan etkilerde allerjik bakımdan öksürük biraz arttı bazen agresifleştiği oldu
En çok endişe duyduğum konu iştah kapanması yüzünden fiziksel gelişimin yavaşlamasından korkuyorum ilacın etkisi geçince normal yeme içmeye düzenine devam ediyoruz vitaminler ile takviye etmeye çalışıyorum mesela balık yağı içeren şekerlemeli vitaminler ve süt içerken damla formunda d vitamini ekliyorum umarım fizksel gelişim sorunu yaşamayız

iyimser
27-01-2011, 10:10 AM
eflincim bu gelişmeleri anlatman çok iyi oldu ve çok sevindim.
ilacın yan etkileri olan iştahsızlığı ve fiziksel gelişimini kafaya takma ilk bir iki yıldan sonra onlar da halloluyor, iştah da açılıyor boy da uzuyor.
benim oğlum da concerta alıyor, biz ilacı 3,5 yıldır alıyoruz. iştahı da boy gelişimi de gayet iyi.

anka_
27-01-2011, 10:27 AM
ilacın yan etkileri olan iştahsızlığı ve fiziksel gelişimini kafaya takma ilk bir iki yıldan sonra onlar da halloluyor, iştah da açılıyor boy da uzuyor.

DEB tedavisi alan çocuklarda gelişme yavaşlığı maalesef kalıcı olabiliyor. Yapılan çalışmalarda da stimülan almayan akranlarına göre daha kısa oldukları gözlenmiştir. Boy gelişimi yanında bedensel büyümenin iç organlarının gelişimin de yavaşladığı hatta beynin büyümesinin de yavaşladığı hayvanlarda gösterilmiştir.

Bunlara ek olarak ergenliğe geçiş sürecini etkilediği dolayısıyla hormonlar ve cinsel gelişim üzerinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Yine kalbin aktivitesini artırdıkları ve yüksek dozlarda uzun süre kullanıldıklarında psikoza ve madde bağımlılığına eğilime neden oldukları biliniyor.

Ayrıca stimülan kullanımı fark edilmesi zor bazı zihinsel etkilere de yol açabiliyor; uyuşukluk, içe kapanma, duygusal tepkisizlik, tedirginlik, uykusuzluk, sinirlilik...

İşin çarpıcı olan diğer yönü ise uzun vadeli kullanımlarının etkili olduğuna dair yeterli delil bulunmamasıdır. Yani ilaç bırakıldıktan kazanılan çok az etki de kaybedilmiş oluyor...

DEB tedavisindeki yarar-zarar ilişkisini düşünürken bunlar üzerinde de düşünmekte fayda vardır...

ranil
27-01-2011, 08:16 PM
Herkez kendi çektiğini bilir ..
anne olarak kimse de meraklı değil çocuğuna ilaç vermeye ..
ama bazı mecburiyetler bu duruma getiriyor ..
eflincim durumun iyi olmasına sevindimm.
çocuklar iyi olunca anne ve babalarda iyi oluyor ..
fiziksel gelişimi hakkında hiç üzülme ..
arkadaşın çocuğuda senin gibi üzülüyordu ama ..
bak üni.okuyor şimdi ..ve dalgan gibi delikanlı oldu..
arasıra yaz emi bizede gelişmelri..

yumakkedi
04-12-2012, 11:33 AM
Ben de 16 yasinda DEHB sorunu olan bir oğula sahibim.Dogdu doğalı bu sorunu var.Yaklasik yedi yasından beri ritalin kullanıyor.Bastan beri cocuk ve ergen psikiyatristi,bu konu üzerine uzman bir Prof.ile birlikte hareket ediyoruz.Gecmise baktığımda tek pişmanlığım,bazen internetten,sagdan soldan duyduklarıma inanarak oğluma ilac vermediğim dönemler.Cocuk hem,arkadaşları ile sorunlar yaşadı o dönemlerde,hem de bizimle olan iliskisi de bozuldu,ders konusuna hic girmiyorum bile...Yukarıda bir arkadas büyüme gelişme sorunu yapıyor demiş.Yaklasik on oncesi yıl once boyle bir görüş ortaya atılmıştı.Fakat yıllar geçince bu durumun hiperatif cocuklardaki gelişmenin geç olduğu,ileriki yıllarda akranları ile aralarında bir fark olmadıgı kanıtlandı.Benim oglum bebebkken kontrole goturdugumuzde kemik gelisiminin hep geriden geldigi soylenirdi ki bebekken de ritalin vermiyorduk takdir edersiniz...Bu durumun sebebi nedir tam bilinmiyor..Bir de su var,ritalin Concerta,iştahsızlık yapıyor.ilacin etkisi geçince tabi bu durum da geciyor.Ben oğlumun yemek saatlerini hep ilac saatlerine göre ayarlıyorum ve bu nedenle kilo lamasinda hic sorun yasamadım.Bir de Hiperaktivite yani asiri hareketlilik mevcut bu cocuklarda,o nedenle akranlarına göre daha zayıf olabiliyorlar.Ben oğlumdan ornek vereyim kucukken dikkati o kadar daginikti ki yemek yemeye bile dikkatini veremiyordu,surekli masadan kalkıyor,yemeğini unutuyordu.Hatta bazen yüdumu ağzında koşturuyor,biz söyleyince yutmak aklına geliyordu.İlac bu olayı da düzene soktu.Ha bu arada oglum,1.80 boyunda arkadaşları arasında uzun boylu bile sayılabilecek bir cocuk.
Yine yukarıdaki arkadasin yazdıkları ile devam edecek olursak beynin gelişmesini etkilediğini yazmış,benim oğlumda boyle bir sorun olmadıgı gibi,148 iq ya sahip,eger ilacın boyle bir etkisi olsa yıllar icinde zekasında da bir fark olurdu ki,donem donem yapılan zeka testlerinde de bir fark çıkmadı.
Gelelim ilacın cocuğu tepkisizlestirdigi vs....İlac cocuğu sakinleştirmeye aksine normale çekiyor.Bir cok aile firtina gibi esen bir cocuğa alıştığı icin normal hali tuhaf gelebiliyor.Bana da oglum okula gidene kadar cok normal geliyordu,çünkü bütün cocukları aynı sanıyordum.Ne zaman ki okula başladı,farkı cok da net anladım.oglum ilac aldığımda onunla guzel guzel sohbet edebiliyorum,daldan dala atlamıyor,yolda yola fırlayacak ya da basına bisey gelecek korkusu yasamadan yuruyebiliyorm,sinemaya ya da tiyatroya birlikte gidebiliyorum, hayati paylasabiliyorum...Eskiden marketten ekmek bile almaya gitsem heryeri darmadağın ediyordu,o nedenle tüm bunlar o kadar değerli ki ...(su an artık bir ergen tabi ki ortalığı dağıtmıyor,ama ilac almadığı zaman zamanını verimli kullanamıyor,boş boş bilgisayarda vakit geçiriyor,yatma saati gelince de yok sunu yapacaktım,yok bulunayacaktım )diye hayiflaniyor...
Yine arkadasin Söylediğinden devam edelim.İlac bırakıldıktan sonra etkisi devam etmiyor diyor.Evet bu da bir gercek,çünkü ilac tedavi etmiyor,sadece etki ediyor.Etkisi de ilac kullanıldığı sürece var,yan etkileri de oyle.Vucuttan atıldıktan sonra etkisi de yan etkisi de bitiyor.Onu da söyle açıklayayım,DEHB tedavi kalici olarak tedavi edilebilen bir durum degil.Bazi durumlarda ergenlikteki hormonlarin etkisi vs.ile bazen DEHB azalabiliyor,yada tamamen gecebiliyor,Bizim Dr.umuz bunu söyle açıklıyor,cocuğunuzun gözünün bozuk olması DEHB ise gözlük takması da Ritalin.Ya da kolu olmayan birinin protez takmasi gibi,kolu olamayan birini ilacla ,ya da terapi ile tedavi edebilirmisiniz.Zaten once bunu kabullenemk lazim.Bizim amacımız oglum üniversiteyi bitirene kadar ilac kullanması,eger sevdiği bir mesleği olursa belki gerek kalmayabilir ilerleyen yıllarda,ama gerekirse de kullanabilir.İlac kullanan bir sürü yetişkin tanıyorum,hepsi de keske su ana kadar haberim olsa ve kullansa irmişim diyorlar.SAYGİLARİMLA...

tufeba
02-01-2013, 03:03 PM
Merhaba Anne ve Babalar ve DEB'li farkına varamamış yetişkinler.

28 yaşındayım, Daha yeni ritalin almaya başladım. Şu an fark ediyorum 28 yıl boşuna yaşamışım. İlaç karşıtı bir adamım bana ağrı kesici içiremezlerdi. Eğer ergenlikte bu bozukluk düzelmedi ise bu ilaca mecburuz. Diğer anti deprasan ve piskoz ilaçları gibi değil uyarıcı bir ilaç.

Eğer bir DEB'li üstün zekalı ise, gördüğü herşey bir projedir insanların hayatını değiştirebilir. Çünkü Hyperfocus özelliğimiz var ve normalin çok üstünde odaklanabiliyoruz o anlarda. Yeterki ilgimizi çeksin. Tabi istediğin kadar projen olsun yapamadıktan sonra hiç bir önemi yok çünkü. Stabil değilsin, hayat çok yönlü konudan konuya atlayan bir beyin. Sıralama ve öncelik yok.

Çok eğlenceli bir şey DEB'li olmak dolu dolu yaşıyorum. Tabi toplum beni elemine etmezse.. 28 yaşındayım 6 ünv değiştirdim. Birini zorla bitirdim okula gitmeden durumumu anladılar. Ben o okulu birincilikle başarılı olarak bitirdim.

İkili ilişkilerim, aile ilişkilerim hep sorunlu. Beni anlamıyorlar diyordum ki aslında ben onların anlayabilecekleri şekilde anlatmıyor muşum. Şimdi ilacı içince anlıyorum.

2012 yıllında sanırım normal bir insanın 7-8 sene içinde yaşayacağı bir hızda yaşadım. En uzun barındığım iş 2 ay (kendim kurup ortaklarıma bıraktığım işler dışında girişimciyim)

Eşyalarımı katlıyorum, öncelik bellirliyorum, içim kıpır kıpır değil, huzursuz değilim.
yazım bile değişiyor. Kurduğum cümleler daha kısa ve net ayrıntısız oluyor. Karşımdakini dinleyebiliyorum (hep sorun çektiğim şeylerden biri)

Bu zamana kadar bana şu söyledi Sen piskopatmısın/Dahimisin?

Bir üniversitemdeki yaşambecerileri secmeli dersimdeki hocama teşekkür ederim. Kendisi DEBli olabileceğimi söyledi ve ben kulak arkası etmeme rağmen ilerleyen yıllarda soruna ulaşmama çok yardım etti çünkü ailem bunu anlayamıyor. Sanırım babamda bir DEB'li - amcam kesin DEB'li :)

Aslında yazacağım çok şey var. Şuan ritalinin etkisi var üzerimde :) Türkiye de çoğu kişi bunun farkında değil hastanelerdeki doktorlar bile risperdal'a yönelenler var..

Araştırın doğru teşhis Albert einstein ve steve Jobs ların sistem içinde elemine olmasına engel olabilir.

Hayat benim için yeni başladı..

http://www.hiperaktivite.org.tr/ (Nezih Bey size çok teşekkür ederim, ayrıca İlk teşhisi koyan ünv hocam Mine hocama)

yumakkedi
03-01-2013, 01:15 PM
Benim de oglum su an 16 yasinda ve 7 yasından beri DEHB olduğunu biliyoruz ve ritalin kullanıyor.Cok zor günlerimiz oldu ama su an cok iyi durumda.Su bir gercek ki ilacsiz olmuyor.Ben de Nezih Bey ve derneğin mail grubundan cok yararlandım.En azından orada gercek bilgilere ve gercek deneyimlere ulaşabildiğim icin sarlatanlara yem olmadım,bu bile bence cok onemli.Sizin adınıza da cok sevindim son dönemdeki gelişmeleriniz cok guzel.saygilar....

BeyZade
03-01-2013, 01:27 PM
ritalinle birlikte davranış geliştirmek çook önemli ... çocuk sorumluluk almayı öğrenmeli ona küçük sorumluluklar verin bu itici güç olur onun için... maksat organizasyon yeteneğini geliştirmek. zamanla kendini toparlayabilir. yaptıkları eksikilkler ve hatalar için onu suçlamamakta çok önemli , ona başedebilme özgüvenini kazandırmak lazım.

tufeba
28-02-2013, 04:10 PM
Merhaba Anne ve Babalar ve DEB'li farkına varamamış yetişkinler.

28 yaşındayım, Daha yeni ritalin almaya başladım. Şu an fark ediyorum 28 yıl boşuna yaşamışım. İlaç karşıtı bir adamım bana ağrı kesici içiremezlerdi. Eğer ergenlikte bu bozukluk düzelmedi ise bu ilaca mecburuz. Diğer anti deprasan ve piskoz ilaçları gibi değil uyarıcı bir ilaç.

Eğer bir DEB'li üstün zekalı ise, gördüğü herşey bir projedir insanların hayatını değiştirebilir. Çünkü Hyperfocus özelliğimiz var ve normalin çok üstünde odaklanabiliyoruz o anlarda. Yeterki ilgimizi çeksin. Tabi istediğin kadar projen olsun yapamadıktan sonra hiç bir önemi yok çünkü. Stabil değilsin, hayat çok yönlü konudan konuya atlayan bir beyin. Sıralama ve öncelik yok.

Çok eğlenceli bir şey DEB'li olmak dolu dolu yaşıyorum. Tabi toplum beni elemine etmezse.. 28 yaşındayım 6 ünv değiştirdim. Birini zorla bitirdim okula gitmeden durumumu anladılar. Ben o okulu birincilikle başarılı olarak bitirdim.

İkili ilişkilerim, aile ilişkilerim hep sorunlu. Beni anlamıyorlar diyordum ki aslında ben onların anlayabilecekleri şekilde anlatmıyor muşum. Şimdi ilacı içince anlıyorum.

2012 yıllında sanırım normal bir insanın 7-8 sene içinde yaşayacağı bir hızda yaşadım. En uzun barındığım iş 2 ay (kendim kurup ortaklarıma bıraktığım işler dışında girişimciyim)

Eşyalarımı katlıyorum, öncelik bellirliyorum, içim kıpır kıpır değil, huzursuz değilim.
yazım bile değişiyor. Kurduğum cümleler daha kısa ve net ayrıntısız oluyor. Karşımdakini dinleyebiliyorum (hep sorun çektiğim şeylerden biri)

Bu zamana kadar bana şu söyledi Sen piskopatmısın/Dahimisin?

Bir üniversitemdeki yaşambecerileri secmeli dersimdeki hocama teşekkür ederim. Kendisi DEBli olabileceğimi söyledi ve ben kulak arkası etmeme rağmen ilerleyen yıllarda soruna ulaşmama çok yardım etti çünkü ailem bunu anlayamıyor. Sanırım babamda bir DEB'li - amcam kesin DEB'li :)

Aslında yazacağım çok şey var. Şuan ritalinin etkisi var üzerimde :) Türkiye de çoğu kişi bunun farkında değil hastanelerdeki doktorlar bile risperdal'a yönelenler var..

Araştırın doğru teşhis Albert einstein ve steve Jobs ların sistem içinde elemine olmasına engel olabilir.

Hayat benim için yeni başladı..

http://www.hiperaktivite.org.tr/ (Nezih Bey size çok teşekkür ederim, ayrıca İlk teşhisi koyan ünv hocam Mine hocama)

Önceki mesajımın üstüne yaşadıklarım ve süreç hakkında bilgi vermek istiyorum (ayrıca bana özel mesaj gönderen arkadaşlara da yol gösterir)

* An iti bari ile günde 30 mg ritalin alıyorum. Her ay aldığım doz değişmekte çünkü kilomuz ve bağışıklığımız sebebi ile etkileri düşmekte ritalinin.

* Ritalin içtikten 10-30 dk içinde bir etki başlıyor zaten direk hissediyorum (içimdeki huzursuzluk azalıyor. kafamın içinden geçen yüzlerce düşünce konu konu şekilleniyor. Tek konu hakkında bişi yapabilecek seviyeye geliyorum)

* Ritalin ilik baslarda 3-4,5 saat boyunca bende etki ediyordu. Şu an 2,5- 3,5 saat arası değişiyor.. (5 saat ara ile aldığım için günün ortalama 8-9 saati normalim :) bu arada ben yıl ortalamasına vurulduğunda günde 4 saat uyuyanlardanım. Yani 20 saat ayaktayım ve 11 saat var arada.

* Öncelikle söylemem gerekiyor ki etrafımda ki herkes bendeki değişimin farkında. Dolu boş konuşmuyorum ritalin etkisindeyken. Oradan kalkıp diğer tarafa oturmuyorum. yada oldugum yerde ayaga kalkıp sağ sola gitmiyorum. Yada bir doğrusal dönme hareketi yapmiyorum. Çoşku ile mekik sınav ve tehlikleli hareketler yapmiyorum. Genelde bir ayağim en az oynar, ritalin etkisinde iken bu min. iniyor. En önemlisi yapmam gereken işlere odaklanıyorum ve işlerimi hallediyorum.

DEHB bende zaman içinde ekstra davranış bozukluguna sebebiyet verdi. Yani ben saldırgan biriyim ani sinirlenip, kötü sonuçlar doğuracak iletişim teknikleri kullanabiliyorum. (bu zaten benim en büyük sorunum du) Ritalin etkisinde iken düşün yap modundayım. Etrafımda beni uyarak bir durum oldugunda düşünüp kontrol mekanizman ile dönüp gidebiliyorum. Şunu da eklemek lazim ki herkes de farklı deformasyonlar oluşabiliyor; içe kapanıklık vb. Çünkü DEHB li bireyler toplumda genelde manipule edilmekte çocuklarından itibaren. Bu da bazı ekstra sorunlara sebebiyet verebiliyor.

Hayatım bir çok alanda değişti. Etrafım tarafından inanılmaz yaratıcı ve zeki biri olarak adlandırılırım her zaman (evet testler de cıkardığım sonuçlar çok yüksek) ama ben iş bitiremem. Sona gelemezdim, konudan konuya atladığım için sürekli. Örnek; bir insan bir işi 1 saat içinde yapıyorsa 4 işi 4 saatte bitirir. Ben ise 4 işi 2 saat içinde yapıp ama sonunu göremeyenlerdenim. ritalin bu durumu düzenleme benim hayatımı değiştirdi.

20 dk dan fazla bir konuyu dinleyemezdim, karşımda ilgimi çeken bir konuşma yapılmıyorsa dinleyemem. Bir gruba girdiğimde eğer grup alfa karakterler yoksa çatışacağım grup da genelde ben konuşmaktayım. Yoksa o gruba ayak uyduramıyorum ilgi çeken bir durum yoksa (A tipi kişiliğim bu arada)

İletişim bozukluklarım hayatımda en çok çektiğim sorunlar. Anlaşma güçlüğü yaşamaktayım..

DEBH belirtilerimi aklıma ilk gelenleri yazayım;
Dikkat etksikliğinden kastım şu; ben inanılmaz birşeyleri kaçırabiliyorum yada çok ince ayrıntılarda takili kalıp geneli kacırabiliyorum. Çok para düşürürüm. Eşya kaybederim. yatağımı ve etrafı toplayamam. Bazen eşyalarımla uyudugum olur. Seçim yapmakta inanılmaz zorlanırım. Kafamın içinde sanki bir televizyon var resimler oradan oraya atlıyor. 10 önce gördüğüm bir numara beni çok farklı bir dünyaya götürebilir. An ve an sürekli hayal kuran biriyim. Düşünmeden hareket ederim, tehlikeleri ve riskleri pek algılayamam, bulunduğum ortamda hareketlerim direk beni belirginleştirir. Bir şey çok kısa ve basit olmadımı okuyamam, Çok uç noktalardayım zor bir soruyu çözebilirken kolay bir soruyu kacırabilir ve cok büyük hatalar yapıyorum. Bilgisayar oyunları ve bana renkli gelen ve ilgimi çeken şeylerde saatlerimi geçirebiliyorum bu saat dilimi içinde biri bana bişi sordugumu onu duymuyormusum yani tamamen ilgilendiğim şeye odaklı oluyorum bu noktada ve bana cok kızarlar bu yüzden. Anım bir değil, herşey değişken, genelde hızlı konusurum kafamın içinden gecenlere yetiştiremiyorum cunku, iletişim anında çok ayrıntı veririm anlatığımı anlayamazlar. çok sıkılırım ve sürekli yer değiştirme ihtiyacı duyan biriyim.

En son DEBH tanısında Doktorların teşhis için benimle olan iletişimleri;
*Öncelikle genel bir hikayemi dinlediler.
Ondan sonra bir dizi teste tabi oldum
*minnesota çok yönlü kişilik testi (MMPI) 560 soruluk bir test (çok zor bitirdim cünkü dikkatim sürekli dağılıyordu)
*Çizim testleri (ben ayrıca çok kötü yazarım ve çizemem, ritalin aldığımda yazım düzeliyor bu arada)
*dikkat testleri renkler yazılarla. (benim uzun vadede karar verme güçlüğümde var ornek; Öss de sınava gireceğim kagıdın üstündeki 6 haneli salon numarasına ve kapıdaki numaraya 30 dk baksam da emin olamıyordum.)
*Kelime tamamlama gibi bir dizi test

Sonuçlar açıklandığında DEHBli olduğum orataya çıktı (Ayrıca bende kelimelerle ilgili öğrenme güçlüğü de var. Yanlış yazarım yada telafuzu tam yapamam kesin bu yazıda da hata yapmışdır (DEBH yazdığım çok oluyor. Doğrusu DEHB ama işte öğrenemiyorum, bu yüzden çoğunlukla yanlış yazarım)

Günlük tutuyorum gün gün beslenme ve ruh halimi hangi saatlerde ritalin aldıgımı ne oldugunu günlüğüme yazıyorum. Geçen süre içinde bazı sorunlarım var Onları da yazmak istiyorum:
* Günün 8-9 saati hapın etkisindeyim geri kalan 11 saat bir DEBHliyim ve inanilmaz sorunlar yaşıyorum. Kafam çok karışıyor ve buna daha ayak uyduramadım. İki farklı insan oluyorum ve herşey bir anda değişiyor. İçimdeki huzursuz insan ortaya cıkınca kaygılarım artıyor. Bazen sabahları ritalin almaya zorlaniyorum bu sebeplerden. 28 yaşında olmam bir çok şeyin bilincinde olmama sebebiyet veriyor. Hayata entegre olmam gerekiyor çünkü ama işte bu 11 saat içinde içimde oluşan kaygılar beni çok korkutuyor. Çok geniş içimdekileri anlatmam ama umarım ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur. Bu duruma adaptasyonum bir süreç alacak bunun farkındayım.
* Yanımda babannem var ve o olmasa ben bu süreçte çok bocalardım. Nedeni şu; birinin beni sürekli uyarması gerekli yoksa ben yapamıyorum rutin şeyleri.
* Bazen kalbim çok hızlı atıyor ve nefes almam güçleşiyor bu ritalinden kaynaklanıyor.(bundan cok şikayetciyim)
* ilk başlarda iştah ve uyku sorunlarım çoktu onlar düzeldi.

Anne babalar özellikle rica ediyorum. Ritalin veya benzerleri kötü değil. Bir çok şeyi değiştiriyor iş yapan biri oluyorsun tüm yeteneklerini kullanabiliyorsun. ama destek ve hayata katılması için yol göstermek gerekiyor çocuklara. sisteme ayak uydurmaları için yönlendirmeler ve alt yapılar oluşturulmalı.

Hap bu işin bir tarafı birde biz yetişkinlerde olayları kafamızın için de halletmeye çalışmalayız. Yüksek motivasyon ve inanc lazım, özgüven.

BU YOLDA FARKLI TEKNİKLERİ VE DÜŞÜNCELERİ OLANLAR VARSA PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM.
NOt; bu yazıyı yazarken ritalin etkisinde değildim yazım hataları ve devrik cümleler varsa kusuruma bakmayın.

mavideniz
06-04-2013, 03:45 PM
2. sayfadaki videoyu izleyemedim fakat yorum bana kendi çocukluğumu hatırlattı.
kim ne anlatırsa anlatsın dersleri anlayamıyordum.
hatta çoğu kez azar işittim, sayısını unuttuğum özel dersler aldım, hepsi boşa.
hasta olma ihtimalim 1 kez bile akıllarına gelmedi.
şimdi randevu aldım kendi kendimi doktora götüreceğim,
hatırladıkça sinirlerim bozuluyor, yazılanlarla hep kendimi görüyorum.