PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : wellbutrin kullananlar yardım lütfen

angelcan
22-10-2010, 03:10 PM
arkadaşlar ilacı kullanalı bugün 2. günüm fakat ilaçlar hakkında kaygılarım var. bu bunaltı hissinin ilaca yeni başlamamdanmı yoksa hastalıktanmı olduğunu bilemiyorum. gerçi ilacı kullanmadan öncede vardı. bu ilacı kullanan yada bilgisi olan yardım edebilirmi?

anka_
22-10-2010, 03:22 PM
bulantı, wellbutrin xl tb. kullanırken beklenen bir yan etkidir. ilacı kullanmaya devam ettikçe geçecektir büyük ihtimalle.

eflin
22-10-2010, 03:48 PM
bu ilacı aylar önce doktorum yazmıştı ve yazdığı tarihte henüz yeni yeni Türkiye ye gelmişti bulmamız zor olmuştu yan etkilerini okuyunca kullanmaktan vazgeçmiştim yanlız en belirgin yan etkileri arasında prozac gibi ihtaşı kapatması olduğunu biliyorum ( doktorumun söylediği kadar) ilk günler bütün antidepresanlar anksiyete tarzı yan etki gösteriyor fakat ben kullanamadım
arkadaşım forte donna nın bana gönderdiği link de wellbutrin hakkında detaylı bir yazı vardı umarım sizede faydalı olur linki ekliyorum

http://www.psikofarma.info/antidepresan-ilaclar/wellbutrin-xl-300-mg/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Psikofarma+%28Psikiyatrik+%C4 %B0la%C3%A7lar%29

angelcan
22-10-2010, 04:26 PM
doğru mide bulantısı ve iştahsızlık yaşıyorum. yeterki sıkıntı ve bunalım hissimi artırmasın. prozac ve efexor beni çok kötü yapmıştı. bi türlü ilacı tutturamadım umudumda kalmadı artık. sabah bunalımla uyanıyorum gece nasıl olucak diye düşünür oldum. bu ilacın yan etkileri kaç gün sürer bilginiz varmı eğer iyi gelicekse katlanırım.

anka_
22-10-2010, 04:48 PM
ilacı kullanmaya yeni başlamışsınız. zaten yavaş salınım gösteren bir ilaç. daha 2. günde sizi bu kadar rahatsız etmemesi gerekir. ya psikolojik olarak kendinizi ilacı kullanma konusunda korkutmuşsunuz ve bedeniniz de buna doğal bir tepki gösteriyor ya da ilacın olağan yan etkilerinden birini yaşıyorsunuz. her halikürda devam etmenizde fayda vardır, eğer zamanla geçmezse bu etkiler o zaman doktorunuzla görüşmelisiniz...

angelcan
22-10-2010, 05:00 PM
anka ilgin için öncelikle teşekkür ederim. haklısın ilaç konusunda korkularım çok. zaten iç sıkıntım ve bunalım hissim hat safhada dahada artarsa diye aşırı derece korkum var. öyleki hiç bşey yapamaz oldum. evden dışarı çıkamıyorum. ev işlerimi yapamıyorum. sorumluluklarımı yerine getiremiyorum vs.. yavaş salınımlı ne demek açıklarsan sevinirim. yani ne zaman yan etkilerden kurtulup tedavi aşamasına geçer bu ilaç.

anka_
22-10-2010, 05:10 PM
yavaş salınım ya da modifiye salınım, ilaçların plazmada daha uzun bir sürede en yüksek konsantrasonuna ulaşması demek. bupropiyon içeren wellbutrin için bu süre yaklaşık 5 saattir. yani siz ilacı aldıktan 5 saat sonra ilaç maksimum seviyede plazmada bulunup etkisini gösterir. özellikle ilacın etkisinin arttırılması için bazı ilaçlar modifiye formda yapılır.

angelcan
25-10-2010, 09:37 PM
neden düşündüğünüzü merak ettim. 5. günüm bugün sadece iştah ve mide bulantı problemi biraz var bende. buna şükür. diğer ilaçlar anksiyetemi ve depresyonumu tetiklemişti dayanamicak kadar hemde. inş. sizede iyi gelir ve şifanız olur.

nasai
26-10-2010, 12:56 AM
zyban diye bi ilaç var sigarayı bıraktırmaya yardımcı ilaç. etken maddesi Bupropiyon hidroklorür'müş. wellbutrin'inde etken maddesi Bupropiyon hidroklorür'müş. zyban kullananların en büyük şikayetlerimi diyeyim (google'den arama yaparsanız görürsünüz) şikayetler mide bulantısıdır. kardeşimde zyban kullandı onunda şikayeti mide bulantısıydı.

Yani mide sorunlarının nedeni bu olabilir. sigara kullanıyormusunuz?
wellbutrin zyban'ın 3 te 1'i fiyatında aynı etken madde var.

biraz araştırdım zyban'a rakibiymiş. Sigarayı bırakanlar varmış sayesinde.
dopamin ve noradrenalin'in zayıf geri alım inhibitörüymüş.
Uyku getirmiyormuş. Kullananlar var kullanıp zarar görenler var görmeyenler faydasını görenlerde var. Her psikiyatrik ilaç gibi bunun sonucunuda zaman gösterecek. 15 - 20 gün kullandıktan sonra vücut alışır tam etkisini gösterir.

forum'un birinde diyorki çok asabi yaptı beni çok sıkıntıdayım kilo aldırdı diyor.
başka forumda 15 kilo verdim sayesinde sıkıntı basınca kullanıyorum sıkıntım geçiyor diyo birisi.
Her vücutta farklı etki.

Doktorlar zaten şu ilacı kullan bitince yanıma gel veya kötü hissettirirse kontrole gel diyorlar. İlacı dene , etkilerini hem burada paylaş hem doktorunla paylaş. İlacı kullanıp kullanmamakta bizim görüşlerimiz ve tavsiyelerimize değil, doktoruna güven. Efexor beni mahvetti fakat yıllardır efexor kullanıp memnun olanlar var.

angelcan
26-10-2010, 01:57 PM
arkadaşlar kafam karıştı iyice. madem etken maddesi sigarayı bıraktırmaya yarıyosa bana neden antidepresan olarak verildi. bende sigara kullanıyorum hatta sıkıntım olduğunda daha fazla içiyom.
bi taşla iki kuşmu olucak yani. hem depresyon anksiyeteyi yenicem hemde sigarayı bırakıcam.
daha ilaca yeni başladım ama biraz daha iyiyim diyebilirim arada dalgalanmalar olsada.
6 günden sonra yan etkiler çıkarmı dersiniz ben hala yan etki derdindeyim. çünkü kullandığım bi ilaç15 gün sonra mahvetmişti beni.
şu an yan etki olarak sadece mide bulantısı var. iştahım yok. aman bunlarıda takmıyom zaten yeterki depresyon ve anksiyetem azmasın.
kullandıkça gördüğüm etkileri yazıcam olurda bi gün kullanacak arkadaşlar olursa fikirleri olsun.

anka_
26-10-2010, 03:22 PM
bupropiyon aslında bir oral antidepresandır ve sürekli salıveren oral dozaj formu sigara bağımlılığına karşı kullanılmaktadır. etki mekanizması tam olarak anlaşılmamıştır... Sigarayı bırakma etkisi için ilacı aldıktan 1-2 hafta sonra sigara bırakılmalıdır. 7 hafta sonunda ilacı bırakamayanların genelde ilaca yanıt veremedikleri kabul edilir.

angelcan
26-10-2010, 04:17 PM
anka araştırmaların için çok teşekkür ederim. ben eczanelere sorduğum halde senden aldığım bilgi kadar hiçbiri veremedi. sigara hakkındada bişey demediler. ilacı aldıktan 1-2 hafta sonra sigara bırakılması gerekir demişsin fakat ben şu durumda sigarayı bırakamam bu imkansız. sonuçta bu ilaç depresyonuma ve anksiyeteme iyi gelirmi onu çok merak ediyom ne karışık bi ilaçmış ya.

anka_
26-10-2010, 05:55 PM
bu tarz yavaş salınımlı ilaçların etkisi biraz geç görülür. bildiğim kadarıyla 4 haftadan önce tam etki görülmeyebilir bile. bu yüzden sabırlı olmalısınız...

ve ilacın elbetteki kullanım amacı depresyonu tedavi etmektir fakat hem bu ilacın yeni olması ve diğer antidepresanlardan farklı etki göstermesinden kaynaklı hem de bu tür santral sinir sistemi ilaçların kişiden kişiye gösterdiği farklı etkiler yüzünden net bir şeyler söylemek de zor...

angelcan
01-11-2010, 12:37 AM
arkadaşlar 11 gün oldu hala yemek yiyemiyorum. bu günde anksiyetem arttı. ilaçlarımı yutmak için zorla bişeyler yiyom. 2-3 gün önce biraz daha iyiydim ama bu gün baya sarstı beni. 2 haftadan sonra etkilerini görüyoruz ya bu tür ilaçların sabrediyorum 4 günüm kaldı. bide anksiyete haricinde içimde devamlı bunaltı hissi var. sabır sabır sabır.

nasai
06-11-2010, 02:24 AM
5 gün olmuş varmı olumlu değişmeler?

angelcan
06-11-2010, 10:20 PM
evet maşallah diyeyim 2 gündür iyiyim. allahıma rabbime çok şükür. iştahım yerine gelmeye başladı bide biraz baş dönmeleri yaşıyom sanırım alışıyom artık ilaca. gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.

angelcan
07-11-2010, 01:19 AM
plasebo derken ? aslında ilaçtan değilde ilaçtan beklentimden dolayı iyi olduğumu mu düşünüyorsun? 16 gün oldu etkisi olsun artık yavaş yavaş yataktan kalkamaz durumdaydım.

hly82
07-11-2010, 01:40 AM
plasebo derken ? aslında ilaçtan değilde ilaçtan beklentimden dolayı iyi olduğumu mu düşünüyorsun? 16 gün oldu etkisi olsun artık yavaş yavaş yataktan kalkamaz durumdaydım.

Merhaba arkadaşım:) seni yazılarını okuyınca ben yazıyorum sandım:)

bende 8 gündür proxac kullanıyrum.. dr takviye olarakda daha sonra buspon verdi..ben sanki ilaca başlamadan daha iyi idim.. şimdilerde mide bulantım, halsizliğim ve en önemlsi e bunlatı ve anksiyetelerim hat safhada.. çok isyan ettim.. bırakmayı çok itedim.. senin gibi sabır sabır diyorum ama bakalım derken bugün tam patladım:) aşırı ütü anksiyete oldum...

bir terapi merkezine yazıldım.. orasıda 7 24 hizmet veriyor.. orayı bi arayım dedim.Terapistim değilde başka bi bey( sahibi imiş) çıktı ve yaklaşık yarı msaat görüştük.. verdiği bilgi çok güzeldi. düşensene dedi bi vucudunda yara var iyileşmeye başladığında daha çok kaşınır dedi. onun gibi düşün.. ilaçlar ilk başta bunu yapar .. çünkü düşmana bi silah uzattın neye uğradığını şaşırdı.. direniyor dedi. sende ona sakın yenik düşme dedi.ama artık dayanamıcak duruma geldim. ilaç içmesem sanki daha iyi olacak gibiydim. yazdıklarını okuyunca sanki biraz daha rahatladımm... bende bi 15 güne kadar bekleyim bakalım..

tekrar geçmiş olsun...

angelcan
07-11-2010, 04:40 PM
hly82 bu benim çokuncu ilaç denemem. hastanelik olacak kadar yan etkilerini gördüğüm ilaçlar oldu. bırak terapiyle rahatlamayı :)) ama az daha sabır arkadaşım. zaten hemen etki etmiceni ve bikaç gün sürüneceğimizi biliyoz. ama şu var senin kullandığın ilacı biçok kişi kullanıyo daha fazla bilgin olur bu yönden şanslısın. ama benim kullandığım ilaç piyasada daha yeni sayılır. hep kendi fikirlerimi hemde ilacın bana etkilerini belki bundan sonra kullanacak arkadaşlara yardımım alor diye konuyu açtım. kendine iyi bak bu artışlarun ilaçtan olduğunu ve geçeceğini bil kendini öyle telkin et olurmu. o 7/24 terpi veren yer neresi merak ettim mesaj atarsan sevinirim.

hly82
07-11-2010, 06:50 PM
çok teşekür ederim ama dayanmak çok zor bu aşamaya... bilmiyorum yaa..

msj Atıyorum.

hly82
07-11-2010, 06:52 PM
Sana özel mesaj atacaktım ama kapalımı anlamadım... 7\24 danışmanlık diye arat çıkar..

ben oraya gidiyorum. ücretleride iyi.

angelcan
07-11-2010, 09:54 PM
tamam canım teşekkür ederim. mesajlarımda kapalı değil ama yinede bi kontrol edeyim. dayanmak çok zor haklısın ben yatağa düşmüştüm iyice ama öyle insan kendini daha kötü hissediyo bişeylerle uğraşmaya bak.

hly82
07-11-2010, 11:04 PM
Bugünler geçmicek gibi. Allah sabır versin.. çok zor..

angelcan
08-11-2010, 03:33 PM
geçicek hatta çoğunu atlattın bile :)) ha gayret

hly82
08-11-2010, 03:46 PM
geçicek hatta çoğunu atlattın bile :)) ha gayret

Valla bugün 10 gün oldu.. sanki yaramıyor daha da kötü oluyor gibiyim. prozac bilnen bi ilaç ama kaygılarım var işte.. buspon içiyrum onunda bugün 3 günü. o sersem yapıyor.. valla biliyorum.. biraz daha neler yapabilirim.. zor anlar geçiriyorum.. yardımlarını beklerim:)

angelcan
08-11-2010, 06:23 PM
kaygıların her zamanki olduğu kadarmı yoksa çoğaldımı ? yani önce şunu tespit et hastalıktanmı bu kaygıların yoksa ilacın tetiklemesinden mi ondan sonra karar verelim. 10 gün olmuş bikaç gün içinde rahatlaman lazım. aza inmesi lazım kaygılarının. antidepresan yanında verilen anksiyolitiklerin vardır muhakkak onları kullan. onlarda rahatlatmıyosa doktora tel edip en azından anksiyolitikleri biraz daha fazlalaştırabilirmiyim diye sor. 5 gün daha dayan sonra sana açıklamalarım olucak ok ?

hly82
08-11-2010, 06:52 PM
Şimdi çok ama çok çoğaldı... kaslarımı sıkıyom.. gerginim .. sinirliyim yani nasıl deyim anksiyetenin hat safhasındayım.. prozac iyi gelemdiğini düşünüyrum. bırak 5 günü 1 gün bile dayananam.. yarın terapiye gidicem ve oradaki dr ile görüşceğim.. doktorlada kafmaı karıştırdı.. İlk olarak np grup hastanesine gititm prozacı o verdi. tekrar gidemedim için çünkü çok pahalı bi devlet hastanesindeki dr gittim. oda öylesine dinledi... sonra kendi dr vardı. 2004 yılında gititiğim ve iyi olmuştum o başla uzak biyerde sadece telde sordum.. prozac asla sana göre değil. anksiyeti arttırı ve mahveder tüm duygularını dedi ve beni iyi tanır..

şimdi bir karar aldım ..gittiğim terapi merekzindejki psikiyatriye gidicem onlar ne derse o artıkk.. çünkü iyice allak bullak oldum.. düzelmek isityorum...

angelcan
08-11-2010, 08:05 PM
arkadaşım şimdiye kadar söylemek istemedim çünkü ilaç herkese göre değişiyo. ama beni en son hastanelik eden ilaç prozactı. 30 küsür gün sabah 20 mg içtim. ama anamdan emdiğim süt burnumdan geldi. ve ben bıu arada memleketteydim. doktora ulaşamadım çünkü özel hastane değildi. geldikten sonra tekrar doktora gittim bana dediği doz az gelmiştir yada senin atak zamanındır ilacını değiştiremem doz artışına gidicez dedi. 4 günde sabah akşam 20 mg aldım bu sefer. 4 gün ben ilçede oturuyom eşim beni eskişehire özel hastaneye zor attı. ne konuşacak durumdaydım nede yerimde duracak durumda hemen müşahade odasına alınıp 5 saat orda kaldım bana serum ve iğne yaptılar. orda gözüm açıldı ve üst kata doktora çıktık hemen o ilacı bırak dedi. bu sefer yoksunluk sendromu olurmu diye korktum ama bunun yoksunluğu dahi bu kadar acı vermez deyip kestim.
seni etkilememek için bunları sana söylemedim belki günden güne bünyen ilaca alışır diye yada ilaca karşı önyargılı olmayasın diye. ama kendimide bi yandan sana karşı suçlu hissettim açıkçası. hakkını helal et. benim prozacla yaşadıklarım bunlardı. kiminede iyigeliyo işte. eğer yaramadıysa ilaç benden sana tavsiye yok doz yetmemiştir falan derlerse sakın artırma değiştir ilacımı de. ben dememe rağmen doktorum kovmaktan beter etti beni. kullanmak istemiyosan git eczaneden istediğin ilacı al iç dedi.

allah yar ve yardımcı olsun arkadaşım

hly82
08-11-2010, 08:44 PM
Valla bende anlamdım çünkü bendeki değişkiliği. karışık duygulara girdim.. içimdeki sevinç mi umutmu bilmediim bi duygu.. aşırı bi anksiyete, bunlatı nasıl anlatamam.. xanax ile kendime geliyorum..sabahları ise çok huzursuz ve gergin oluyorum ilaç içmeden önce inanki daha iyi idim.. bende fark ettim bu prozac dan diye.. ama ailem ve etarfım kullan 2 yada 3 hafta sonra etkisi geçer dedi ama dayancak inan gücüm yoktu.. ben ilaca başlamadan önce bukadar anksiyete yaşamamıştım.. valla dr ister değştirsin ister değiştirmesin kullanmayacağım.. zaten 10 gün içtim.. yoksunluk fln da olmaz sanıyorum.. ben özele gideceğim.. sanırım daha anlayışlı olacaktır..

içim bi sıkılıyor bi sıkılıyor sorma.. dar geliyor her yer.. sonra bide ağlama krizleri geldi. yani duygularımı birbirine soktu .. hiç bukadar aciz , çaresiz hissetmedim kendimi.. bugün xanax aldım 2 saat oldu galiba o toparladı..prozac yanında birde buspon kullanıyrum. oda garip yapıyor... off bilmiyrum...

dr değiştirsin yada hiç ilaç vermesin. terapi yeter.. şu dr ödediğim paralardan aldım ilaçlardan da bıktım.. maddi ve manevi çok zarar yani.. bu son artık... ne derse o ama prozac derse aslaa....

İlgi ve alka çok tşk ederim.. gelişmeleri bildiririm..

angelcan
09-11-2010, 05:55 PM
bir an önce doktora git. gittiysende yaz merak ediyorum bende. inş bu seferki ilacını tuttururlarda sende rahatlarsın.

hly82
09-11-2010, 10:23 PM
Slm bugün için hem terapiye hemde dr gittim. fakat dr iş yopunluğundan gelemedi. pazartesiye kaldı.. prozac içmiyrum.. terpilerle idare edicem yada buspon v3e xanax içicem sadece... bildiğin tek bişi var oda prozac içmeyeceğim.. şuanda da o anksiyete var ama ilaç yaptığı bambaşka bişi idi ya... şükür bu halimedde gececek sabır değil mi?

angelcan
10-11-2010, 12:00 AM
prozacı eğer likit olarak alıyosan çok az al. ama kapsülse yapacak bişey yok içme bencede. korkma yoksunluk sendromu yapmaz çünkü daha yeni başlamıştın.
bende terapiye gidiyorum da merak ettim sana ne tür terapi uygulanıyo. mesela benimki bilişsel davranış terapisiymiş.

hly82
10-11-2010, 12:50 AM
Kapsül ve almıyrum.. idare ediyrum anksiyeteyi ama bugün gene geldi fakat razıyım .. ilaç ile olunc daha kötü oluyor. İnşallah ilaçsı halledicem.. bu arada manevi biş daha denicem bu sabahtan itibaren hayırlsı.. denemekten birşey çıkmaz:)
pazartesi günü de pikiyatriye görüncem ilaç kullanmak istemiyrum ama bakalım...
bende aynı terapiyi alıyrum. sen sanıyrum eskişehirdesin? doğrumu bilmiyorum.
sen terapiyi bi merezden mi yoksa hastaneden mi alıyorsun?benim bu 2. terapim şimdilik iyi .. bende düşünce akb ve anksiyete varmış.. sende?

görüşürüz...

angelcan
10-11-2010, 01:20 AM
bende baştan anksiyete vardı sonradan depresyon eklendi. hastanede maalesef terapi yapmıyolar. özel hastaneden alıyorum terapiyi. bu denicen manevi reçeteyi banada söylersen sevinirim bende deneyeyim bari :)

hly82
10-11-2010, 12:42 PM
:) Msj attım:)

yalnizzadam
15-11-2010, 01:12 AM
bir haftadan beri bende kullanmaya başladım bu ilacı. doktorum seni canlandıracak demişti yazarken. hakikatende öyle oldu. ama bu hal geçici bi durummu yoksa benim kronik depresyonuma dayanamayıp öteki ilaçlar gibi zamanla pesmi eder bilemem

edit: bu ilaçla beraber modiodal ve anafranil de yazdı doktor. onlarında bu canlanmaya katkısı olabilir tabi

angelcan
15-11-2010, 02:54 PM
Sevindim, bir kimyasal nasıl da etkili olabiliyor öyle değil mi? Muhtemelen plasebo yaşıyorsun... Hoşçakal.

Başta canlanma hissedersin sonra o etkinin placebo olduğunu farkedersin... Yine kısır döngüye girersin merak etme :D

arkadaşım neden moral bouyosun anlamadım. ha bire plasebo plasebo deyip duruyon bu ilaçların hiçmi yararı yok. plaseboysa bunların yararları hep. o zaman eşimiz akrabamız bize bonibon içirsinler şişeye koyup.
yine kısır döngüye girersin de ne demek biraz moral ve umut verici ol olmicaksanda lütfen olumsuz mesajlar yazma.
eğer sende ilaç kullanıp fayda görmeyenlerdensen eğer doktora ilacını değiştirmesini söyle elbet biri etki edicektir. ama sen hepsini plasebo sayıp nasılsa kısır döngüye giricem dersen oda senin bileceğin iş.
iyi mesajlarını bekliyorum.

yalnizzadam
15-11-2010, 05:33 PM
Başta canlanma hissedersin sonra o etkinin placebo olduğunu farkedersin... Yine kısır döngüye girersin merak etme :D

sen karamsarlığını başkalarına bulaştırma bence. çok meraklssın galiba hep hasta kalmaya.

yalnizzadam
15-11-2010, 05:55 PM
Sen kimsin de beni hasta ilan ediyorsun?

O benim görüşüm, hem niye iyi şeyler yazmak zorunda olayım, olanları söylüyorum. İyileştiğin zaman, ki böyle bir şey olmayacak, mesaj atarsın beni de zor duruma düşürürsün. Hadi hoşçakal.

kendin ilan ediyorsun hasta olduğunu. sağlıklı bir bilince sahip insan, başkalarının hastalığıyla eğleniyor gibi "yine hasta olacaksın, iyileşmeyeceksin, kısır döngüye gireceksin" gibi cümleler kullanıp ardından sırıtmaz.

angelcan
15-11-2010, 06:46 PM
Sen kimsin de beni hasta ilan ediyorsun?

O benim görüşüm, hem niye iyi şeyler yazmak zorunda olayım, olanları söylüyorum. İyileştiğin zaman, ki böyle bir şey olmayacak, mesaj atarsın beni de zor duruma düşürürsün. Hadi hoşçakal.

iyi şeyler yazmak zorunda olmadığın gibi kısır döngüye gireceksin diyerek kahinlik etmekte ne kadar doğru bilemiyorum.
en son yazdığın mesajdaki gibi daha olumlu mesajlar yazmanı temenni ederim. görüşler her zaman tabiki önemli ama moral bozacak yönde olmaması daha iyi değilmi ?

angelcan
15-11-2010, 06:53 PM
yalnızzadam arkadaşım; ilacına yeni başlamışsın şimdiden bu kadar bile etki etmesi sevindirici. doktorum wellbutrinin hem erken etki eden, hemde yan etsisi az olan ilaçlardan olduğunu söyledi. bence sadece iştah kapanması oldu. şimdilerde onuda aşıyorum. bundan 25 gün önce yataktan çıkamicak durumdaydım ve hastaneye o şekilde gittim. tedaviden önce hemen müşahede odasında serum takıldı ve sonra ilaçlarım yazıldı.
yani ilacımız güvenilir ve etkisi diğer ilaçlara göre daha olumlu bi ilaç hiç kafana takmadan kullan. benim 25 gün oldu. kafana takılan bişey olursa çekinmeden sor arkadaşım.
şimdiden geçmiş olsun.

angelcan
15-11-2010, 06:56 PM
sertralin arkadaşım yorumun insanı üzmesi ayrı karamsarlığa ve paniğe sürüklemesi ayrı. zaten ilaçlar konusunda oldukça hassasım çünkü bi çeşit zehirlenme gibi bişey yaşadım. benim tepkim bundan. pozitif olalım pozitif yaşayalım. sende pozitif mesajlar yaz ok :))

yalnizzadam
15-11-2010, 07:38 PM
yalnızzadam arkadaşım; ilacına yeni başlamışsın şimdiden bu kadar bile etki etmesi sevindirici. doktorum wellbutrinin hem erken etki eden, hemde yan etsisi az olan ilaçlardan olduğunu söyledi. bence sadece iştah kapanması oldu. şimdilerde onuda aşıyorum. bundan 25 gün önce yataktan çıkamicak durumdaydım ve hastaneye o şekilde gittim. tedaviden önce hemen müşahede odasında serum takıldı ve sonra ilaçlarım yazıldı.
yani ilacımız güvenilir ve etkisi diğer ilaçlara göre daha olumlu bi ilaç hiç kafana takmadan kullan. benim 25 gün oldu. kafana takılan bişey olursa çekinmeden sor arkadaşım.
şimdiden geçmiş olsun.

teşekkür ederim. bende her hangi bir yan tesir meydana getirmedi. ve şu an en fazla ihtiyacım olan enerjiyi sağladı.

ilaçları hiç kimse zevk aldığı için içmez. mecbur kaldığı ve başka bir çaresi kalmadığı için içer. yan tesiri olduğunu bilsende yine mecbursun içmeye. ve ayrıca bırakın doktorculuk oynamayı da ilaç kullanımının gerekli olup olmadığına doktor karar versin.

angelcan
15-11-2010, 09:00 PM
doktorculuk oynamak ? bu bana ithafen yazılmış bir cümlemi acaba merak ettim ?

yalnizzadam
16-11-2010, 12:47 AM
doktorculuk oynamak ? bu bana ithafen yazılmış bir cümlemi acaba merak ettim ?

sizinle ilgisi yok.

ben, kati surette ilaç kullanımını reddeden, insanları yanlış yönlendiren sadece terapi veya çevre desteği ile iyileşmenin olabileceğini söyleyen kişilere kızıyorum. siz; durumu ağır, hareketleri yavaşlamış, sağlıklı düşünemeyen, cesedini sürükleyerek taşıyan robot gibi yürümeye başlamış, bir hastaya istediğiniz kadar terapi yapın, en iyi arkadaşlarının arasına koyun, istediği herşeyi verin yine iyileştirmezsiniz. çünkü hastalığın biyolojik boyutu var ve iyileşebilmesi için ilaç tedavisi gerekiyor. terapi ilacın tamamlayacı unsurudur ve iyileşebilmek için şarttır.

fakat ilaç alan her hasta iyileşmiyor. çünkü ilaç depresyona iten sebepleri ortadan kaldırmıyor. sorunları çözmüyor. sebepler tekrar ettikçe sonuçta doğal olarak tekrarlamaya devam ediyor. çevre desteği ve terapi gerekiyor buradada.

özetlersem sadece ilaçla olmaz ama bazen ilaçsızda olmaz.

angelcan
16-11-2010, 12:54 AM
cevabınız için teşekkür ederim. bende acil olarak doktora gittiğimde dediğiniz gibi ne terapi alacak durumdaydım nede durumumu anlatacak durumda. verilen serumlardan ve kullandığım ilaçlardan dolayı bu kadar iyiyim çok şükür. ben ilaçsız olmayacağı kanaatindeyim. en azından ağır olanlar için. şu an benim anksiyete ve depresyon iç içe geçmiş durumda kendi kendime mücadele edemeyeceğim için ilaç+ terapi alıyorum.

deryasu
16-11-2010, 02:12 AM
angelan kullandigin welbutrin ilacinin istah kesmesi cok guzel
hic cipralex kullandinmi o istah aciyor kilo sorun oluyor 10 mg cipralex acqaba ne kadar welburtine esdeger doktorumz istedigimiz ilaci yaziyor bir sizdende danisalim

angelcan
16-11-2010, 02:20 AM
DERYACIM wellbutrinden önce kullandığım ilaç cipralexti. ve hala akşam 5mg almaktayım. dediğin gibi çok kilo aldırıyo. wellbutrini kullanmaya başladıktan sonra yani 25 günde 9 kilo verdim. tabiki buda iyi değil zaten amacımda kilo vermek değil. sadece doktoruma dediğim bana yan etki olarak depresyonu ve anksiyetemi tetikleyecek ilaç olmasın dedim. ve bu ilaç o yönde değilde iştah yönünden yan etkisi oldu. onada can kurban :))

angelcan
18-11-2010, 08:59 PM
yalnızzadam nasıl gidiyo ilaç kullanımın merak ettim. sigara içiyomusun ? ve buna wellbutrinin etkisi oldumu?

dizzy
19-11-2010, 01:26 AM
ilaç iyi geldimi nasılsın şimdi memnunmusun?

angelcan
19-11-2010, 03:15 AM
bayramın ikinci günü tekrar atak geçirdim maalesef. belkide daha ilaç etki etmedi. 4 hafta oldu ama gidince doktorumla konuşucam. hala iştahım yok yemek yiyemiyorum ve mide bulantım var. sigarayı bırakmada da kullanılıyomuş bende sigara kullandığım içinmi mide bulantısı yapıyo hala anlayamadım ve bilgi de edinemedim :(

yalnizzadam
19-11-2010, 05:28 PM
yalnızzadam nasıl gidiyo ilaç kullanımın merak ettim. sigara içiyomusun ? ve buna wellbutrinin etkisi oldumu?

ilaç iyi geldimi nasılsın şimdi memnunmusun?

wellbutrin kullanmaya başlamadan öncesine göre daha iyiyim arkadaşlar. ailemde farkedip söylüyor bunu. ama tek ilaçla herşeyin güllük gülistanlık olamayacağını biliyorum; ilaç hayatımdaki sorunları çözmüyor. yine depresif nöbet geçirdiğim oluyor, düşe kalka iyileşeceğim inş.

dizzy
20-11-2010, 12:02 AM
ya bende xetanor kullanıorum anksiyete bozukluğu için 30 mg iki ay olucak nerdeyse ama hala bi faydasını gördüğümü düşünmüorum belki çok az bi azalma olmuştur gerginliğimde ama hala gerginim yani ne yapıcam ben ya

angelcan
20-11-2010, 03:02 AM
dizzy ya doz az geliyodur. yada ilaç tam etki yapmamıştır. doktorunla görüş derim. ilacın iyi gelmediğine inanıyosan değiştir.
bu wellbutrinde bana yaramadı sanırım. yarın doktora gidicem. sigara içenlere göre değil sanırım bu ilaç. sıkıntı geldikçe sigaraya sarılıyosun, sarıldıkça miden bulanıyo, yemek asla yiyeymiyorum. günde 1 mandalinayla duruyom oda zorla. yarın için doktoru hastaneye çağırdık acil gidicez. durumum iyi değil anlicanız.( bu arada ben ilaca başlayalı 30 gün oldu. 2 kutuya geçtim)

dizzy
20-11-2010, 05:42 PM
bi ara kendi kafama göre 40 mg a çıkardım dozu sonra anksiyetem felaket arttı çok kötü oldum bir hafta dayanamadım o şekilde doktoru aradım tekrar düşüttürdü 30 a daha önce efexor kullanıodum oda ii gelmemişti bana xetanora geçmiştim artık ilaç değiştirmektende sıkıldım ya Allahım çok çaresizim ben yürürken dengesiz gibi yürüyorum gözlerim titriyor devamlı gerginlikten

dserd
20-01-2011, 07:44 PM
Depresyon tanısı kondu banada, tedavi başlangıcında bende 1 aydır welbutrin 150 mg kullandım, dün doktora gittim çok fazla bir değişiklik olmadı, 300 mg a çıkaralım dedi. uyku bozukluğu, ağız kuruması, iştahsızlık kilo kaybı problemleri yaşamaya başladım. Şimdi bi taraftan düşünüyorum aceba ilaç tedavinin yüzde kaçında etkilidir, ne kadar devam etmeliyiz.

euler
20-01-2011, 08:24 PM
benim 6.ayım ilk 2 ay 150 mgr sonra ise 300 mg ile devam ettim.Yeni bir antidepresan,ben hiç yan etkisini görmedim.Ama bırakmayı düşünüyorum

euler
20-01-2011, 08:34 PM
evet sertralin insanların moralini bozmamalısın.

euler
20-01-2011, 08:38 PM
Tek faydası sanırım sigarayı bıraktırmak oldu.

Mert7
03-02-2011, 07:28 PM
ya cevap vericek biri varsa şunu dicem cipralex kullandım bırakalı 2 ay oldu ancak serotonin sendromu hala geçmiyo ne yapmalıyım tir tir titriyorum kafam basınç yapıyo kasılıyorum halen geçmedi bu sendrom geçer mi ? geçerse yöntemi nedir ne yapmak gerekiyo. Deliryum geçiren bir varsa onlardan yardım da istiyorum teşekkür ederim. Lütfen yardım edecek biri varsa bana ulaşsın seroxat@hotmail.fr

ser25
01-03-2011, 11:38 PM
kardeş ben 4 gün oldu kullanalı ama hiç senin dediğin gibi kaygı yaşamadım.bu ilaç ben 10 senedir hastayım.ama ilk defa bu ilaç daha 4 günde oldukça iyileştirdi.müthiş bi ilaç valla.
12 yıldır hastayım kullanmadığım antidepresan kalmadı.cipram,aurorix,lustral,paxil,cipralex,edro nax,faverin,stablon,ixel,paxera,solian,sülpir,tegr etol işte bunların hepsini kullandım.
paxera 3 gün içince şiddetli bel ağrısı yaptı.
ixel şiddetli bel ağrısı yaptı bırakıldı.3 gün içince şiddetli bel ağrısı yaptı.
cimbalta şiddetli bel ağrısı yaptı bıraktım.3 gün içince şiddetli bel ağrısı yaptı.ama welbutrin başlayalı 4 gün oldu çok iyileştim bel ağrısı yapmadı.hem terlemede yapmadı.

caryetit
03-03-2011, 01:56 AM
angelcan mesajının üzerinden çok zaman geçmiş ama umarım benim yazımı okursun:( doktor bana da bu ilacı verdi..ben de uzun suredir bu ilacı kullanan birini bulamadım..artık deneme yanılma yönteminden bıktım..sana nasıl geldi..depresyonu atlatabildin mi..wellbutrin nasıl bir ilaç..lütfen cevapla:(

angelcan
03-03-2011, 03:58 AM
caryelit arkadaşım. bende bu ilacı 2. kutuda bıraktım. çünkü aşırı iştah kapanması yaptı bende. 12 kilo verdim birden. belkide atak anıma denk geldiği için yada ilaçtan dolayı bilemicem. doktrumda iştahta kesilme ve sigarayı azaltma etkisinin olduğunu söyledi. şu an eşim kullanıyo oda ikinci kutuda ne bir yan etki ne iştah kapanması yaşadı yalnız sigara içmesi azaldı onu söyleyebilirim. güvenilmicek bi ilaç değil ama ben eski ilacıma geri döndüm bu şikayetlerim olunca. inşallah sende etkisi iyi yönde olur. allah şifa versin arkadaşım.

yalnizzadam
07-03-2011, 12:00 PM
wellbutirin 5 aydır bende kullanıyorum. günde 300 mg. tedaviye başladığım zamanlara göre çok iyiyim. ama sadece wellbutrin kullanmıyorum. beraberinde modiodal+anafranil kullanıyorum. tabi bir ilacın bir hastaya yaraması herkesin ondan fayda göreceği anlamına gelmez, kullanımına doktorun (ama çok iyi bir doktor) karar vermeli.

gerçek
07-03-2011, 05:39 PM
Merhaba arkadaşlar.ben de wellbutrin xl isimli ilaca 3 gün önce 150 mg ile basladım.dr.a iştahsızım yeme içmede sorun yaşıyorum dediğim halde bana bu ilacı vermiş.eve gelipte prospektüsü okuyunca yan etkileri arasında iştahsızlık ve kilo kaybı gibi şeyleri görünce biraz şaşırdım ama yinede ilacı kullanmaya başladım.evet gerçekten yan etkiler çok kötü.fakat ben henüz bu etkilerin hiçbirini yaşamıyorum allaha şükür.gerçi daha yeni başladım ama ne olur bilinmez.bunun yanında birde geceleri içilmek üzere birde atarax verdi...hepimize geçmiş olsun

cenny
09-03-2011, 06:24 PM
Wellbutrin ve modiodal' nasil bi etki olucak acaba umarim kendimi iyi hissederim...herkese acil sifalar..

yalnizzadam
09-03-2011, 06:34 PM
Wellbutrin ve modiodal' nasil bi etki olucak acaba umarim kendimi iyi hissederim...herkese acil sifalar..

cin gibi yapıyorlar insanı:)

lilly
18-03-2011, 02:53 AM
Ben 3 gündür Zyban aliyorum, Wellbutrin 150mg yavas salinimli tabletle icerigi ayni, bupropion HCl. Bugun is yerinde ise gecen sene eylulde baslamis bir arkadasima aralikta yasadigi bir aniyi anlatirken aa sen aralikta burda mi calisiyordun dedim. Sonra uzun sure ne zaman ise basladigini hatirlayamadim. Yani hafizam gitti geldi. Isin garibi bunu hatirlamaya calisirken sanki beynimin yerinde bir sunger varmis gibiydi, hicbirsey dusunemiyordum. Is yerinde baska bazi seyleri de hatirlamakta zorlandim. Bunun disinda sik sik duvarlara bakiyorum ve dusunme zorlugu cekiyorum. Okudugumu anlamam icin birkac defA okumam gerekiyor. Bunlar genelde ilaci aldiktan sonraki 8 saat icinde oluyor, ilaci aldiktan 5 saat sonra filan bu etkiler en yuksek duzeye ulasiyor. Guya sigara birakma ilaci ama sigara aynen devam, ayrica 3 gundur inanilmaz aclik hissediyorum ve normalin 2 kati yemek yiyorum. Ilaci aldigim ilk gun bas agrisi ve kulak cinlamasi olmustu sadece. Ben ilaci birakiyorum anlayacagin. Ingilizcen varsa asagidaki linke bak, ayni etkileri baskalari da yasamis ve uzun sure kullananlarda da bu etkiler azalmamis. Bir de dun gece kolum uyustu ve uzun sure gecmedi kramp girecek gibi oldu.. bazi insanlar felc gecirdiginden bahsediyor..
Depresyon falan kalmiyor tabi, dusunemiyorsun cunku hicbirsey, o yuzden de hissedemiyorsun:) ustune felc de gecirirsen hareket de edemezsin, hooop oldu bitti, kalmaz depresyon falan:)

http://forums.about.com/n/pfx/forum.aspx?tsn=1&nav=messages&webtag=ab-depression&tid=24615

PS: Prozac kullanmistim daha once ve etkileri superdi, zayifladim, enerjik oldum, spora ve dansa basladim..ama deride alerji yapiyo bende kullanamiyorum:(

euler
18-03-2011, 10:26 PM
Sevgili lily prozac iyi gelmişse serotonine etki eden ilaçları kullanmalısın.Wellbutrin in serotonine etkisi yoktur.Bence dr ınla en kısa sürede bu durumu paylaş.geçmiş olsun.

cenny
19-03-2011, 02:32 AM
Aynen resmen dusunce akisimi durduruyor diyer bahsedecegim sey birlikte aldigim obur ilaclari somuruyo gibi...unutkanlik yasayip yapmican seyleri yada soylemiceklerini dokuluyorsun ama ust sewiyede deyil fakat rahatsiz edici...memnun olacakmiyim supheli bi durum en rahatsiz edici konu ise dugumleniorum yani konusmama sebep oluo seroxat alirken bile,kotu bi durum...ama umarim moralinizi bozmadim..sagliginizla mutlu kalmaniz dilegiyle.

keloglu
16-06-2011, 11:29 PM
ben de doktoruun tavsiyesiyle citolu bırakıp wellbutrin kullanmıştım. İki hafta süperdi ama 2.haftanın sonunda citolün etkisi geçip vücutta bir gram seretonin kalmayınca wellbutrinin de pek bir fonksiyonu kalmadı, insanı aktifleştiriyor vücudu diri tutuyor ama bu depresif olmanızı engellemiyor maalesef. Bir de sizin kilo verdirdi dediğiniz ilaç ne hikmetse benim iştahımı iki katına çıkardı. Bu nasıl iştir anlayabilmiş değilim. Eğer bu ilacı kullanacaksanız burdaki yorumları ölçü almayın her bünyenin ilaca farklı tepkisi oluyor. Bir de şahsi fikrim bu ilacı seretonin arttıran SSRI larla birlikte kullanmak daha etkili galiba. Hem seretonin dengeleniyor hen deopamin ve noradrenalin. Tabi doktorlar daha iyi bilir.

ltfmml
11-12-2011, 03:39 PM
Merhaba
İlk kez bir foruma üye oldum. Nasıl yazılır onu bile bilmiyorum . Ama bu konu ile ilgili yardıma ihtiyacım var arkadaşlar. Yazdıklarınınzın neredeyse hepsini okudum.
Şimdiye kadar yaşadıklarımdan majör depresyon teşhisimi kendim koumuştum zaten ama bir kriz ile dr gittim. Bana başta welbutrin olmak üzere beraberimde paxil ve lamictal verildi. İlaçlarla ilgili hiçbir detay anlatılmadı. Kendi araştırmalarımdan tedaviden çok oluşabilecek yan etkiler gözümü çok korkuttu. 1 hafta kullandım ama çoğunuzun bahsettiği yan etkileri yaşadım. Korkup bıraktım. Fakat hem bu huzursuz sinirli ve aşırı tepkili halimden kurtulmak hem de zarar görmemek istiyorum. Sakin ve huzurlu olmak istiyorum. Diğerleri neyse de welbutrin in "aşık beyin" adlı araştırma ürünü olan bir kitapta tavsiye edildiğini okudum. Şimdi ben welbutrini kullanmalımıyım kullanırsam daha iyi olurmuyum bilemiyorum. Ne dersiniz. Bu konuda gerçekten rahatlatıcı yorumlara ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler

ebru_mavi
21-12-2011, 12:44 AM
Merhaba Arkadaşlar,benimde rahatsızlığım dalgın olmam,unutkanlık,dikkat dağınıklığı şikayetlerim vardı.Buyüzden ilk defa psikiyatre gittim.Bana wellbutrin verdi.İlacı 21 gündür kullanıyorum.Şuana kadar bir yararını gördüm desem yalan olur.2 gündür çok fena şekilde sol gözüm ağrıyor.7 senedir lens kullanıyorum acaba alerji yapmış olabilir mi diye düşünüyorum.Ya da ilaçmı yapıyor anlamıyorum.Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

balonissendrom
10-03-2012, 10:33 PM
merhabalar ,
wellbutrin kullanırken alkol almanın sonucunda herhangi bi kötü etkisi olur mu bilen var mı?cevaplarsanız çok yardımcı olmuş olursunuz.

blackeyes
24-04-2012, 11:43 PM
Evet alkolle alirsan epilepsi (turkcesi sara nöbetiydi galiba) gecirme sansi yuksek.

BalveBadem
26-05-2012, 03:20 PM
İlaca başlayalı 4-5 gün oldu. uykusuzluk bilinen en öncül yan etkisiymiş ama ben hala uykuyu çok seviyorum. Kilo kaybı, iştahsızlık yapar yazıyor prospektüste, ama ben aynı yiyorum hatta hırsımdan çok yiyorum. Benim kullandığım 150 mg. Ani sinirlilik halleri yaptı. Birden alevlenip çocuklara bağırıyorum. Eşim sana bu gün bir haller olmuş dedi. Ona da çattım çünki. Ama sürekli değil, hemen geçiyor öfkeniz, saman alevi gibi. İlaç aldığınızı hissetmiyorsunuz bile. 2 gün önce bakkala girmişim, ekmek almışım, parasını ödemeden çıkmışım. Ertesi gün haberim oldu. Bakkalcı hanım söyledi. Şok oldum, hiç yapmadığım bişi. Ani akıl gitmeleri yapar diye okudum ekşi sözlükten. Bilmiyorum. Sıkıntı yok.

ginsengg
06-06-2013, 05:29 PM
hemen hemen etkili antidepresanların hepsini kullandım.son gittiğim doktorun bana velbutrini yazması kafamda soru işareti yarattı.zaten ciddi derecede iştahsızlık yaşıyordum.(bazen günde bir öğün yemek gibi) velbutrininde iştah kapama gibi bir yan etkisi olduğunu biliyordum.o yüzden başlamadım.kullananlardan şunu öğrenmek istiyorum.1)iştahsızlık yeme miktarında azalmamı yeme isteğinde azalmamı şeklinde 2)tat alma duyularında bir bozulma oluyormu (sigarayı bırakma etkisinin bunla bağlantılı olduğunu düşünüyorum).eğer sigarayı bırakmayıda yemek yemeyide azaltan etki tat reseptörlerini bozarak oluyorsa kötüdür.çünkü yemekte sigarada zevkle ilgili şeylerdir