PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Panik atak arkadaşlara:)

tubaa
01-06-2004, 02:45 PM
panik atak psikolojik rahatsızlıklar arasında belkide en çok karşılaşılanı ve belkide en zor olanı.bende de panik atak var ve insanı ne hale sokar çok iyi biliyorum.aramızda bu durumda olanlar varsa bazı şeyleri paylaşabiliriz.

bresson
24-07-2004, 02:56 PM
panik atak psikolojik rahatsızlıklar arasında belkide en çok karşılaşılanı ve belkide en zor olanı.bende de panik atak var ve insanı ne hale sokar çok iyi biliyorum.aramızda bu durumda olanlar varsa bazı şeyleri paylaşabiliriz.

merhaba... ben de panik atak olmadığı halde, panik atak insanı ne hale sokar ben de iyi biliyorum... Benim kız arkadaşım panik atak, teşhis konalı yaklaşık bir sene oluyor, düzenli ilaç kullanıyor ve hala iyileşemiyor... Ben de ne yapacağımı, nasıl davranacağımı bilmiyorum.. Gerçekten zor durumdayım... Önrilerileriniz var mı merak ediyorum...

tubaa
24-07-2004, 10:07 PM
bu durumdaki bir insanın en büyük yardımcısı anlayışlı bir dost,bir kardeş belkide bir doktordur.ilaçlar hiç bir zaman yeterli olmuyor.bunun yanında terapide şart.senin yapabileceğin en önemli şey ona yanında olduğunu hissettirmekdir.

cancer1
25-07-2004, 11:18 PM
Bende 8 aydır bu hastalığı çekiyorum hiç doktora gitmedim bazı an geliyor çok daralıyorum bu hastalığı yaşıyan arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var.İlaçtan çok insanın motivasyona ihtiyacı oluyor hiç ummadığınız anda bir çocuk bile size yardımcı olabiliyor bu sayfalarda sizlerin yazdıklarınızı okuyunca kendimi daha güçlü hissediyorum

tubaa
26-07-2004, 04:28 PM
iyide ilaçla tedavi olmadan bu sorundan kurtulabileceğine inanıyormusun?

simurg
26-07-2004, 04:42 PM
paulo coelho nun VERONİKA ÖLMEK İSTİYOR diye bir kitabı var orada asıl konu bu olmasa da panik atak bir kahraman var..
aydınlatıcı olabilir.

tubaa
26-07-2004, 04:47 PM
evet çok haklısın güzel bir kitap bende tavsiye ediyorum.

malii
26-07-2004, 08:08 PM
Sana katılıyorum .Panik ataklık ve diğer zaman kuramlarıyla kişinin etkisini anlatan güzel bir kitap...Felsfeye ve psikoojiye meraklı tüm arkadaşlara tavsiye ederim..

09-08-2004, 11:14 AM
panik atak psikolojik rahatsızlıklar arasında belkide en çok karşılaşılanı ve belkide en zor olanı.bende de panik atak var ve insanı ne hale sokar çok iyi biliyorum.aramızda bu durumda olanlar varsa bazı şeyleri paylaşabiliriz. :arrow:

tubaa
10-08-2004, 09:34 PM
ee yani....

xcopy
16-08-2004, 02:52 PM
ben 2 sene önce yakalanmıştım bu hastalığa ilk sene çok kötüydü hayatımda çekmediğim kadar acı çektim dünyam kararmıştı açıkçası ikinci sene yavaş yavaş etkisi azalmaya başlamıştı ama yinede kötü sayılırdım..
Arada çok daraldıım çok kötü olduğum zamanlar oluyordu. Kullanmadığım ilaç kalmadı dışarıda panik krizim geliyordu doğruca korkudan eve hastanaeye gidiyordum. Ne zamanki ne olursa olsun bunun üstüne gidicem ne olacak bakayım dedim bu hastalık etkisini yitirmeye başladı bende. Bunu yapmak çok zor biliyorum o an insan gerçekten öleceğine , kendini kaybedeceğine inanıyor. Ama zorda olsa ben başardım sonunda ne olursa olsun dedim atak sırasında kaçmadım. Tabiki ilaçlarıda bırakmadım doktor kontrolündeydim açıkçası ilaçlar çokta etki göstermedi bana xanax ve efexor kullanıyordum kriz anlarında xanax iç dediler içiyordum hiçmi hiç etkisi olmuyordu. Bence hastalığın üzerine gidin atak geldiği an korkmayın hastaneye gitmeyin dışarıdaysanız eve dönmeyin bulunduğunuz ortamda kalın inanın ben öyle yaptım 10 dakika bir titredim sonra hiçbir şeyim kalmadı . Bu bana o kadar çok güç verdiki çok iyi moral oldu bana. Bir iki kez başardığınız zaman kendinize olan güveniniz yerine geliyor ben bu hastalığı yenebilirim diyorsunuz. Benim önerilerim bunlar.

Ibrahim38
30-08-2004, 02:40 AM
merhaba...yaklasik 3 aya yakin bir zamandir rahatsizligim var. Normalde cok neseli ve bu neseyi cevresine sacan bir kisiydim.Depresyon belirtileri oldugunu düsünerek dr müracaat ettim. TRIMIPRAMIN damlasi verdi kullandim bana yan etkisi oldu. Bu ara baslangicda beni günde en az 5-6 kez panik atak oluyordum.Bir baska dr gittim bu sefer FELIS haplarini almaya basladim.Panik ataklar beni sIk sIk olmasada icimde olacakmisim gibi bir korku var ve bu korkuyu bir türlü atamadim.Yazismalaranizi takip ediyorum ve zannedersem aranizda bana yardimci olabilecek arkadaslar vardir.Simdiden hersey icin tesekkürler...

ayda
01-12-2004, 09:37 AM
Benim eşim de sık sık panik atak gibi davranıyor.bu yüzden yüksek tansıyonu var ve ilac kullanıyor.kücücük bır seyde bıle panikliyor,aglayacak gibi oluyor.zannedersem bu panık ataklar birazda böyle daha kolay cözerim diyor sorunları.sanki böyle telaşlı davranınca her şey daha kolay oluyor.

cido
07-12-2004, 10:35 PM
merhaba bende yakın gelecekten beri aynı şikayetler i yaşıyorum tamda iş bulmuşken böyle bi hastalıkla mücadele edip onu gizlemek zor geliyo bana ne yardım edebilir bilmiyorum ....
ama her zaman kendime şunu söylerim
ÜSTESİNDEN GELİCEM....
sizde öyle yapın
zor ama.......

psiko_istem
26-01-2005, 05:43 PM
bende de 6 aydır panik atak var. ve nasıl bir şey olduğunu ölümden bile beter olduğunu çok iyi biliyorum. bunu yenmek için ilaç kullandım yaklaşık 3 ay falan ancak geçmedi. psikoloğum bana gevşeme egzersizleri öğretti. ancak uzun süre devam ediyor ve bu egzersizleri yaparken açık havada oluyorum ve kendime ölmeyeceksin panik ataktan kimse ölmemiş sende ölmezsin diye kendime telkinler veriyorum ki bazıları çok ağır oluyor mide bulanmalarına ağrılara kendimi kasmalarıma kadar ilerliyor ancak öyleki bazı insanlar ki bu sizin ev arkadaşınız ve sizin gibide psikıloji öğrencisiyse bunu ilgi çekmek için yaptığınızı düşünüyor ve çevrenizdeki insanları sizden uzaklaştırmaya çalışıyor. önemli olan o an ölmeyeceğinizi kafanıza yerleştirmek ve açık havada derin ve düzenli nefes almayı sağlamak

baron
27-01-2005, 12:38 PM
ARKADAŞLAR YAKLAŞIK 3 AYDIR BENDEDE BU TİP RAHATSIZLIK BAŞLADI KENDİMİ BU KONUDADA HİÇ RAHAT HİS ETMİYORUM YAZILARINIZ İLGİYLE OKUYORUM :oops: :oops: :oops:

mezay
04-02-2005, 11:43 PM
4 aydır panik atak hastasıyım...en büyük derdim beni kimsenin anlamaması.deli oluyom yaa.neymiş ben kafama çok takıyomuşum elfamlıymısım bilmemne bilmemne...allah sanada versin dicen bi görcekk...yasamayan anlayamaz....

04-02-2005, 11:52 PM
Panik atak ve tedavisi ile ilgili bazi aciklamalar.

"Panik atağı nedir?

Yoğun korku ve huzursuzluk durumunun olduğu, aniden başlayıp, rahatsızlığın en geç 10 dakika içinde en üst düzeye ulaştığı ve 13 adet vücutsal ve düşüncesel belirtiden, en az 4 unun varolduğu bir kaygı nöbetidir. Bu 13 belirti şunlardan oluşmaktadır:

1- çarpıntı,kalp hızında artış,kalp seslerini duyuyor gibi hissetme

2- terleme

3- titreme ve ya sarsılma hissi

4- boğulma ya da nefes alamama, nefesinin yetmediği hisleri

5- tıkanma ,soluğun kesilmesi hisleri

6- göğüste ağrı veya göğüste bir rahatsızlık hissi

7- bulantı ya da karında ağrı ya da karında bir rahatsızlık hissi

8- bas dönmesi, dengesizlik , basta sersemlik hissi ,bayılma hissi ,yere düşecek gibi olma

9- çevreyi olduğundan farklı ,sanki gerçek değil gibi hissetme ya da kendini çevredekilerden ayrılmış,olağandışı ,farklı bir şekilde algılama hali

10- kontrolünü kaybetme, delireceğini düşünme seklinde bir korku

11- o anda ,kalp krizi geçireceği ya da öleceği korkusu

12- uyuşma, hissizlik,yanma, karıncalanma hisleri

13- üşüme, ürperme ,soğuk ya da sıcak basmaları, basından aşağı kaynar su dökülmüş veya hamama girmiş gibi olma

Panik atak hangi bozukluklarda görülebilir ?

Panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi ve diğer fobiler, saplantı-zorlantı bozukluğu, madde kullanımına ya da vücutsal bir hastalığa bağlı kaygı bozukluklarında görülebilir.

Bir panik atak sebepsiz olarak aniden başlayabileceği gibi, belli bazı durum ya da ortamlarla ilişkili de olabilir. Örnek olarak korkulan bir hayvan (örümcek, kedi,köpek,fare,yılan görmek gibi), kalabalık bir ortamda bir faaliyet (konuşma, yemek yeme gibi) bir durumu takiben de başlayabilir.

Panik bozukluğu :

Yukarıda belirtilmiş olan panik ataklarının aniden,beklenmedik zamanlarda ve tekrarlayarak oluşması ve en az 1 ay sureyle bu atakların tekrarlayacağı yönünde sürekli bir kaygı, atağın sonunda olabileceğini düşündüğü şeyler (ölmek, delirmek, kalp krizi geçirmek seklinde ) ile ilgili kaygı duyma ya da bu ataklarla ilgili olarak bazı davranışlarında değişiklikler yapma seklindeki bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık başka bir madde kullanımı ya da başka bir vücut ya da psikiyatrik bir rahatsızlığa bağlı değildir.

Panik Bozuklugu ve Toplum

Toplumda hastaligin hayat boyu görülme yayginligi % 1.5-3 arasinda degismekte olup, hastalarin ¾ ‘unu kadinlar olusturmaktadir. Kadinlarda % 2.1 ,erkeklerde % 0.6 oraninda görülmektedir. Kisilerin 1/10’u hayatlari boyunca en az bir kez panik atak geçirmekte ve bunlarin yaklasik olarak 1/6’si panik bozukluga dönüsmektedir.

Kalıtımın etkisi var midir ?

Panik bozukluğu vakalarının birinci derece yakınlarında bu hastalığın görülme olasılığı ,diğer kişilere göre 4-7 kat daha çoktur (normsalda 2-4 iken ,panik bozukluklu kişilerin yakınlarında % 2-21 oranında ). Bu hastalığı olanların yaklaşık % 50 ‘sinin, yakınlarında bu hastalık gözlenmekte olup, %15 vakada bu yakınlık birinci derecedendir.

Panik bozukluğunun oluşumunda gelişimsel ve çevresel faktörler:

Çocuklukta yaşanan “seperasyon (çocukluk döneminde anne-baba sevgisinin kaybı,yaptıklarının anne ve babanın kalıpları ile uygunluk göstermemesi halinde terk edilecegi korkusu) anksiyetesi”nin panik bozukluk ve agorafobi ile ilişkisi olduğu iddia edilmektedir. Panik bozukluğu hastaları ailelerinin“kendilerine düşük derecede bakim verdikleri ancak çok fazla koruyucu olduklarını “ söylemektedirler. Boşanma, olum sebebiyle daha çocukken anne-babadan ayrılma yaşantıları olanlarda da panik atakları fazla görülmektedir.

Yapılan bazı araştırmalara göre, panik bozukluğu başlamadan yaklaşık iki ay kadar önce, kişi için önemli bir takım olaylar belirtilmiştir (önemli bir kişinin kaybı gibi

Panik bozukluğunda beyindeki değişimler:

“Hipokampal girus” denen bölgede metabolik asimetri gözlenmiş olup, ‘her an olacak’ seklindeki beklenti anında beyin temposal bölgesinde kan akımında artış saptanmıştır. Karbon di okside aşırı duyarlılık,noradrenerjik sistemin aşırı aktivitesi ve serotonin yapımındaki bozuklukların hastalıkta rol aldığı düşünülmektedir.

Panik bozukluğu ile karışabilen diğer hastalıklar:

Kansızlık, kalp krizi (angına pectoris ve myokard enfarktüsü), kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, astım, akciğer ambolisi, beyin-damar hastalıkları (enfarktlar-beyin kanamaları), epilepsi (sara hastalığı), migren, multipl skleroz, beyin tümörleri, diyabet (seker hastaligi), hipertiroidi (tiroid bezlerinin çok çalismasi), hipoglisemi (kan sekeri düsüklügü),hipoparatiroidi (paratiroid bezlerinin az çalismasi), bazi maddelerle zehirlenme (amfetamin, kokain, marihuana, nikotin, teofilin,antikolinerjik dedigimiz maddeler), bazi maddelerin kullaniminin aniden kesilmesi ( alkol, tansiyon tedavisinde kullanilan ilaçlar, uyku getirici ilaçlar),üremi,vücut su-tuz dengesi bozukluklari, yaygin enfeksiyonlar, lupus hastaligi panik bozukluk tablolari ile karisabilmektedir

Hastalığın gidisi nasıldır?

Genellikle yetiskinlige geçis ya da erken yetiskinlik dönemlerinde baslamakta ancak çocukluk caginda da baslayabilmektedir. Hastaligin görülme olasiligi, ek olarak otuzlu yaslarin ortalarinda gene artmaktadir.

Tedavi yöntemleri :

1-Ilaç tedavisi: En az 2-3 ay olmak üzere ,doz yavasça yükseltilmek üzere kullanilmalidir. 2- Bilissel-davranisçi tedavi: Kisiye panik ataklari ile ilgili olan yanlis bilgileri ve inançlari gösterilir. Vücudundaki yanlis anlayip,algiladigi ufak hislerin kendini ölüme götürmedigi ,bunlarin kisa sureli oldugu belirlenir. Böyle bir sey oldugunda durumu geçirmek için yapacagi seyler gösterilir.

Hastalığın tedavisi neden önemlidir?

Vakalarin % 40-80’inde majör depresyon dedigimiz tablo hastaliga eklenip,durumu agirlastirmaktadir. Kisilerin bahsetmemesine karsin intihar riski yüksektir. Hastalarin % 20-40’inda alkol ve madde bagimliligi görülmektedir. Kisi ilerleyen donemde eve bagimli hale gelebilmekte ya da hastane,eczane gibi yerlere yakin olmayi yeglemektedir. Hasta bu konuya yakin olmayan doktorlari bir dolasip,gereksiz ya da yanlis tedaviler almaktadir."

http://www.geocities.com/marufbecene/panikatak.htm

ayse_ozge
05-02-2005, 12:14 AM
merhaba herkese
bu konu hakkında yazdığınız için teşekkür ederim.
bnde bu belirtilerden sadece çarpıntı ve karın ağrısı var.durduk yerde başlıyor fakat çok sık değil. belli bir heyeca sonrası falan değil ama ben de panik atak olabilirmi. okudum fakat kendimle ilgili bir kanıya varamadım.
teşekkürler, sevgiyle....

selinn
05-02-2005, 06:24 PM
bende 2 seneden beri panik atak var,evde tv izlerken birden kalbim yerinden firlicakmis gibi atmaya basladi vücudumdan sanki soguk sular döküldü,bide o an deliricem ölcem bu iki sey vardi aklimda,ama bunu hic kimseye söylemedim zaten uzun süre bidaha olmadi taaki gecen seneye kadar ,yine ayni seyler oldu ve bu sefer gecmedi tvden psikologlari felan dinledim ayni belirtiler panik atak hastalarinda oluyomus ama o iki sene icinde neler cektim bi ben bide allah bilir,tabii tedaviye baslamayinca buna bide depresyon eklendi artik herseyden SIKILMAYA hic bi seyden zevk almamaya basladim bi gün artik bunlara dayanamadim ki patlak verdi aglamaya basladim sokakta annem yanimda vardi cok korktular sonra doktora gittim hemen,psikologa yolladi beni gittim ilk önce bi ilac verdi yarardan fazla zararini gördüm istahsizlik uykusuzluk gibi yan etkileri olunca tekrar gidip ilaci degistirdim yani 1 ay gibi bi süre hep doktorlardaydim,sonra aldigim ilaci 3 aya yakin bi süredir aliyorum allaha cok sükür simdi cok cok iyiyim...bilmiyorum ama yani keske daha önce doktora gitseydimde 2 seneyi böyle kötü yasamasaydim,herkese tavsiyem eger böyle bi rahatsizliginiz varsa hemen doktora basvurun gecmesini bekleyince benim gibi olup bide depresyon eklenir buna..yani allah düsmanima yasatmasin diyorum..tabi bide böyle sitelerden böyle rahatsizliklari olan insanlari görünce yalniz olmadiginizi görünce buda insana cok büyük moral oluyo,ayrica ben bu arada tatilede ciktim türkiyeye gittim 6 hafta kaldim buda bana cok iyi geldi depresyonda olanlarin seyehat etmeside cok yararli,neyse ben cok konustum ama napim bende paylasmak istedim..

lacrimas
22-02-2005, 06:38 PM
Bir psikiyatrinin dediğine göre lanet olası panik atak her beş kişiden ikisinde görülüyomuş.Aynı psikiyatrinin dediğine göre bendede bu belirtilerden mevcutmuş.Çağımızın gereği her şeyden kar etmeyi amaçlayan insanlık ,sağlık sektörünede el atmıştır,öyleki bugün bazı özel hastaneler basit bir bağırsak düğümlenmesi sendromunda bile hastayı yoğun bakıma alıp,morfini dayadıktan sonra gereksiz aletlere bağlamaktadırlar.İşbu sebeple bana verilen Ciprolex marka ilacın lüzumundan şüphe etmekteyim.Asap mütehassısı arkadaşlardan ricam, her agorafobik belirti gösterene ilaç verilse halimizin nice olacağını bana bir zahmet açıklasınlar...

Tuana
27-02-2005, 03:35 PM
arkadaslar merhaba, yaziklarinizi okudum.ben bir psikiyatirin yaninda calisiyorum. panik atakla ilgilli bilgilerimin cok az oldugunu fark ettim. ben hic panik atak rahatsizligi olan bir insanla karsilasmadim ama bu rahatsizlikla ilgili elimden geldigi kadar birebir yaninda calistigim hekimden bilgi alicam ve yurtdisinda bu rahatsizligin tedavisi ile ilgili gelismeleri ve yöntemleri,bilgileri siziin icin toplicam. bu rahatsizligia sahip olan arkadaslara acil gecmis olsun diyorum ve ilgiyle yazdiklarinizi takip ettigimi belirtmek isityorum.saygilar

Special
27-02-2005, 09:16 PM
Panik atak ilacsiz tedavi edilebilir. Terapi yontemi ile. Zaten ilaclar insani aptal yapiyor. Cok fazla yan etkileri var. Dusunce ve hafizaya etki yapiyorlar. Ilaclara karsiyim ben.

fragile
07-03-2005, 12:32 AM
kendimi kötü hissetiğim zaman hemen nete girip sizin bu yazdıklarınızı okuyorum.kimbilir kaç kere okudum...ama yanlız olmadığımı bilmek ve tekrar tekrar okumak inanın bana terapi gibi geliyor...yazanlara sevgi ve ..yine sevgilerimle

07-03-2005, 02:36 AM
benimm de arkadasim bir panik atak ama guclu bir kisiligi var oyuzden cok sik nobetler gormedim onda evine gittigi zaman duzeliyor aslinda yasadiginiz sehir ve arkadas cevreniz falan filan cok onemli sekilde etkiliyor pozitif bakmak sart illakide

mezay
07-03-2005, 11:05 AM
7 aydır panik atak hastasıyım..geçen sene çok çalıştıgım kpss sinavina bu hastalık yüzünden giremedim.bütün hayatım alt üst oldu o yüzden..çok kötü bi hastalık.bu hastalıgı anlamak için ya doktor olcan yada hastaliği geçircen.baskası zor anlar.en önemli şey bence hastalıği kabul edip onu iyi tanımak.insanı iyi sürtüyo ama bu hastalık :) çok zor çok kötü çoookk....

secilya
07-03-2005, 08:46 PM
:cry:
ne yapıcamı bilmiorum.lütfen bana akıl verin.atak anında neler yapmalıyım...çıldırcam yoksa

fragile
07-03-2005, 10:43 PM
öncelikle bir dr a gözükmelisin.sana vereceği ilaçları düzenli bir biçimde kullanmalısın...şimdi senin neler yapabileceğine gelelim(gerçi kelin ilacı olsa başına sürermiş :) ) hareketli bir müzük eşliğinde dans edebilirsin, kitap okuyabilirsin,sevdiklerine telefon edip sohbet edebilirsin,son keşfim ise bu sitede yazılanları okuyup ;yanlız olmadığını düşünüp telkinde bulunabilirsin...biliyorum çok zor ama çokta seçenek yok...allah yardımcımız olsun

lacrimas
13-03-2005, 08:38 PM
Arkadaşlar ben yirmi gündür Cipralex marka ilacı kullanıyorum ilk hafta tat alma bozukluğu yaptı o kadar,başka bir yan etkisini görmedim,ilaçlıyken akışkanlar mekaniği sınavına bile girdim hiç etkilemedi(mühendisler bilir nasıl bir ders olduğunu),ayrıca ilaca karşı olmama rağmen ilacın kaygılarımı azalttığını farkettim.Terapiyle tedavi olacağını düşünen arkadaşlara şunu söyliyim bende aynı tezi savunuyodum ama psikiyatristin dediğine göre son on beş yıldır çalışmalar gösteriyomuşki panik atak fiziksel kökenli bir hastalıkmış (beyindeki reseptörlerin serotonin ve noradrenaline karşı fazla duyarlı olmasından kaynaklanan zıkkımın köküymüş).Ayrıca sırf terapiyle tedavi bir iki yıl sürebilirmiş...

elika
13-03-2005, 10:15 PM
BUNDAN KAÇ SENE ÖNCE İLK PANİK ATAK GEÇİRDİĞİM GÜNDÜ VE BEN BİLMİYORDUM BUNUN HASTALIK OLDUGUNU KORKUDAN KALBİM DURACAK GİBİ GÜM GÜM ATIYOR ELLERİM TİTİRİYOR VE BEYNİMDE ACAYİP ŞEYLER OLUYORDU BEN TAMAM ÖLÜYORUM DEDİM VE HASTANEYE ZOR YETİŞMİŞTİM VE TANSİYONUM OLMAYACAK KADAR FIRLAMIŞTI BEN BAYILACAK DERECEYE GELDİM GECELERİ UYUYAMAMAK VE ÖZELLİKLE TEK BAŞINA DURAMAMAK BUNLAR BERBAT ŞEYLER KORKULARLA YAŞAMAK İŞTE PANİK ATAK VE HASTANEDE UZUN MUAYENE SONUCU HİÇ BİRŞEY ÇIKMADI OZAMAN SADECE PSİKOLOJİK OLDUGUNU SONRADAN ANLAMIŞTIM AMA 2SENE SONRA ANLADIM VE BEN 2 SENE EVDE BU DURUMU ÇEKTİM NEDEN Mİ BİLİNÇSİZ AİLE VE BİLİNÇSİZ YETİŞTİRİLME BİR GÜN AĞLARKEN HOCAM BANA KİTAP ÖNERMİŞTİ GİTTİM ONU ALDIM VE ÖĞRENDİMKİ BEN MAJOR DEPRESYON VE PANİK ATAK ÇUKURUNA DÜŞMÜŞ BAGIRIYORUM KURTARIN BENİ DİYE İŞTE OZAMANDA DOKTORA GİTTİM AMA GEÇMESİ ZAMAN ALDI 5SENE GİBİ PANİK ATAK DAHA ÇABUK GEÇTİ AMA DEPRESYON UZUN ZAMAN ALDI.ÇOK ŞÜKÜRKİ HASTALIK OLDUGUNU 2SENENİN SONUNDA ÖĞRENDİM VE BEN PSİKİYATRİST VE PSİKOLOG OLMAYAN BİR İLDE OTURUYORDUM HER AY İL DIŞINA DOKTORA GİTMEK ZORUNDA KALDIM SENELERDE GİTTİM GELDİM DOKTOR DOKTOR GEZDİM SAYISI BELİRSİZ BELKİ 15 BELKİ 16 DOKTORA GÖRÜNDÜM 5 SENE İÇİNDE AMA SONUNDA ZAFERRRRRRRRRRRRRRRR BENİM İŞTE ÖLDÜREMEDİ BENİ DEPRESYON SÜREKLİ ÖLÜMLE SAVAŞIYORDUM KABULLENMEKLE V İLAÇLA VE KENDİME BAZI ŞEYLERİ ISPATLAYARAK GEÇTİ ÖLÜYORSUN DÜŞÜCESİ GELDİĞİ ZAMAN BUNUNSADECE GEÇİCİ BİRŞEY OLDGUNU VE GEÇECEĞİNİ BEYNİME KABULLENDİRDİM VE DÜZELDİM.ŞUAN BEN BURADAYIM VE HAYALLERİMDE SAVAŞIYORUM ÖLÜMLE DEĞİL BEN ÖYLE BİR ŞEHİRDEN ANKARADA OKUMAYA GELDİM VE BEN TEK BAŞIMAYIM EN ÖNEMLİSİ TEK BAŞINA OLUP AYAKLARININ ÜZERİNDE DURUP KENDİNİ TANIMAK HARİKA BENCE

ilker_sanli
02-04-2005, 09:07 AM
Selam arkadaşlar hatta yoldaşlar aynı rahatsızlığı paylaşıyoruz gördüğüm ve okuduğum kadarıyla ama ben sizin kadar ne kendimi bıraktım nede bu kadar ilaçlar aldım ben sadece stilizan ve laroxyl alıyorum oh dünya ne güzel neyse işin şakası bu bakın bu hastalığı yenmek öyle ilaçla felan olacak iş değil bir arkadaşımın yazdığı çok doğru size yakın çok iyi bir dost olmalı sizin yanınızda olacak ve her zaman size moral verecek bizim bu rahatsızlığımızın tek çözümü moral ya bir tatile çıkacaksın yada kafanı hiçbirşeye takmayacaksın ilaçlarını muntazam şekilde aksatmadan alacaksın ama kararı yine sen vereceksin diyeceksin ki bu ilaçlar beni iyileştirmiyor arkdaşa ben zaten iyiyim diyip ilacı keseceksin ben panik atak hastalığını daha önceden de biliyordum ve yakalandım sitres üzüntüden neşeli bir insandım gitti sinirli agresif hastalık hastası bir insan geldi geriye sonra bir gün düşündüm ben neydim ne oldum Doktor yüzü görmek istemeyen ben her rahatsızlığımda eve doktor çağırdım dur dedim kendi kendime ben delimiyim dedim silkelendim ve kendime geldim bir dost yoktu belki etrafımda ama güçlü bir karakterim vardı ve sonunda 6 ay içinde bu rahatsızlığımı yendim şimdi üzerinden bir 6 ay daha geçti ve bende ne nöbet ne kriz hiçbirşey yok ama düzenli olarak ilaçlarımıda alıyorum hastalıklarımı mkafaya takmıyorum moralimi yüksek tutuyorum ve sinirlenmemeye özen gösteriyorum olay budur arkadaşlar tavsiye ederim önce kendi kafanızda bitirin bırakın yardım beklemeyi ilgiyi bu hastalık sizin sizden başkası sizle ilgilenmez .....

yararli
02-04-2005, 09:39 AM
HEPINIZ OKUYUN BUNU PANIK ATAGI YENMENIN ILK YOLU SENI OLDURMEYECEGINI BILMEKTIR

babycologne
02-04-2005, 01:43 PM
Dün gece bir atak geçirdim. ''Bu sefer ölüyorum.'' dedim. Ne berbat bir hastalık bu!
Her seferinde ''Kesin bu sefer ölüyorum, bu seferki atak değil.'' diyorum. Ama atak geçtiğinde ''Boşuna endişelenmişim, meğer bu da atakmış.'' diyorum. Her panik atağımda bunlar tekrarlanıyor.
Pankart açalım arkadaşlar!
GECELERİ UYUMAK İSTİYORUZ, PANİK ATAK İSTEMİYORUZ. :))

Miss_Angel
08-04-2005, 06:29 PM
merhaba ..bende panikatak vakalarındaydım ..2001 bir yılında nışanlımı bir tafik kazasında kaybetmiştim ..onu öle çok seviyordumki onu karanlık bir yerde düşünmek bende karanlık,,, havasız ve dar bir yerde düşünmek ,,kapalı ortam .. yanlız ve çaresiz düşünmekse yanlızlık korkusunu getirdi bana ... çok üzgündüm hayata nasıl devam edebilirdim canım birtanem yoktu ..6 ay evimden hiç çıkmadım yanlız yatamadım aferdersini wc ye bile gitmeye korkuyordum ..ve panikataklarım başladı uyumaya korkar oldum bütün geceyi uyanık geçiriyordum bu hayat o kadar çekilmez olmultuki yaşamıma son vermeye karar verdim ..dakikar sürecinde ben hayata yeniden döndüm ..sevdiklerim perişandı ve ben anladımki sevdiklerim için yaşamalıydım var olmalıydım ..mücadele etmeliydim ..üniyi bitirmiştim ve işe girdim artık kendime ayıracak zaman istemiyordum ..panik atağımı düşünmekte ..doktorumun ve ilaçlarımın birde ailemin desteğinle bende bu ataklar seyrekleşmeye başladı ..ve yeniden aşık oldum 6 aydır bende bu ataklar yoktu takii bir hafta öncesine kadar ..ve ben kendime söz verdim bu senin son gelişin olacak dedim ..şimdi hayata aileme ve aşkıma daha sıkı sarılmış durumdauyım

artık ilacıda bırakıyorum ..ilaç çare bende bilinç altımda bunu biliyorum ..saygılarımla

IronicSocrat
08-04-2005, 07:10 PM
doktorumun ve ilaçlarımın birde ailemin desteğinle bende bu ataklar seyrekleşmeye başladı ..ve yeniden aşık oldum 6 aydır bende bu ataklar yoktu takii bir hafta öncesine kadar ..ve ben kendime söz verdim bu senin son gelişin olacak dedim ..şimdi hayata aileme ve aşkıma daha sıkı sarılmış durumdauyım

artık ilacıda bırakıyorum ..ilaç çare bende bilinç altımda bunu biliyorum ..saygılarımla

sen gercekten buyuk seyler basarmissin..
cok azimlisin..her seyin ustesinden gelebilecek bir kisilige sahipsin..
istemek ve kendinde gucu hissetmek..
sonra hepsi gelir..sende bunu yapmissin...tebrik ediyorum...

psikologlar bile yakinlarini sevdiklerini kaybettiklerinde bunalima girip hastalarini iyilestirirken kendileri hasta durumuna dusebilirler..ki beyin her insanda yaklasik ayni tepkileri olusturuyor..ama benim ogrendigim kadariyla , gerek okuduklarimdan, gerek kendi yasadiklarimdan,guclu olmayi dusunmek ve guclu olabilecegini bunlarin hepsinin beyninin o anda kabullenmedigini ve zamanlar kabullenebilecegini, ve en buyuk ilacinsa olay hakkinda dusunceleirni yogunlastirmamak oldugunu, elinden geldigince olayi dusunmeyip, ve tek kurtulusun bunun oldugunun bilincinde olmak...her seyi cozuyor...

yazindan son bolumunu alinti yaptim..boyle devam et emi...
buyuk ilacinda gecmisi ne kadar az dusunursen...gelecege okadar cok sarilacagin olsun...
insan beyniyle her seyi yenebilir...bunu sakin unutma...

her sey gonlunce olsun..

saygilar

08-04-2005, 07:21 PM
sevgili arkadas1m.
zaten elimizdeki bilgileri sizinle paylas1yoruz.
sayg1lar.

IronicSocrat
08-04-2005, 09:00 PM
sevgili arkadas1m.
zaten elimizdeki bilgileri sizinle paylas1yoruz.
sayg1lar.

kimi neyle nasil...?:))
anladiysam 10.000 kcal carpsin beni:))

azrailin_Gozyasi
11-04-2005, 04:38 AM
seni hiç görmeden ablam yerine koydumm.. seni okadar sefiom ki.. sanki bu hayatı beraber soluyorus...
ablam cok kötü günler gecirmisin .. :cry: düselmisin bak artık hayat bayram abim var bis varıs senin yanında seni cok sewiyorum mucxx :roll: :roll:
miss angel

twilight20
29-07-2005, 05:16 PM
mrb..malesef bnde panik atağım.malesef diyorum hayatım mükemmel giderken birden bire ortaya çıktı ve mükemmeliyeti aldı götürdü..gaye sökmenle ajansla olan sözleşmemi btirmek zorunda kaldım okulu aksatmaya başladım.şu an ilaç kullanıyorum..ancakyürürken sanki düşecekmiş.dengemi kaybedecekmiş gibi oluyorum.sence bu panik atak hastalarında olurmu??

27-10-2005, 03:25 PM
Annemin babasını hiç görmedim.40 yaşında kalpten ölmüş. Dün bir arkadaşla konuşuyorduk, kendisi hemşire.Konu konuyu açtı işte nabız falan derken ailede var mı kalp hastası dedi, bahsettim, aman dikkatli ol dedi.......
Al işte yaaa,ben zaten ölüm korkusu yaşayan biriyim, dünden beri kafamı kurcalıyor.Ya ben de o yaşta ölürsem; işte oğlum şu yaşta kızım şu yaşta yetim kalacak!!! !hangi okulları okuduklarını göremeyeceğim! dertlerini paylaşamayacağım!!!!!!offff
Başladım kurmaya; hesaplarıma göre dokuz senem kaldı!!!!! bakın hala saçmalıyorum.....
Bu hastalıktan nefret ediyoruuuuuuuuuuum!!!!1

27-10-2005, 03:26 PM
Annemin babasını hiç görmedim.40 yaşında kalpten ölmüş. Dün bir arkadaşla konuşuyorduk, kendisi hemşire.Konu konuyu açtı işte nabız falan derken ailede var mı kalp hastası dedi, bahsettim, aman dikkatli ol dedi.......
Al işte yaaa,ben zaten ölüm korkusu yaşayan biriyim, dünden beri kafamı kurcalıyor.Ya ben de o yaşta ölürsem; işte oğlum şu yaşta kızım şu yaşta yetim kalacak!!! !hangi okulları okuduklarını göremeyeceğim! dertlerini paylaşamayacağım!!!!!!offff
Başladım kurmaya; hesaplarıma göre dokuz senem kaldı!!!!! bakın hala saçmalıyorum.....

nikita
08-11-2005, 06:01 PM
Merhaba ben yaklaşık 1 yıldır panik atak tedavisi görüyorum ve insanı nasıl kemirdiğini iyi bilirim. İlaç kullanmayı hiç kesmedim ilaçsız atlatılmıyor halada kullanıyorum ama artık daha iyiyim , çok zor günler geçirdim ama artık beni ezmesine izin vermiyorum dışarı çıkıyorum ve gelmesini bekliyorum 1 yıldır ne kontrolümü kaybettim nede öldüm bu fikri kabullenmek zor ama böyle... Panik atak yüzünden ölmezsiniz ve kontrolünüzü kaybetmezsiniz kontrol edemediğiniz bedeniniz değil korkunuz ... Konuşmak isteyen olursa buradayım.

barangs
09-11-2005, 12:42 AM
hocam bende ayni dertten muzdaribim.gerci panik atagin yaninda bi kac psikolojik rahatsizlik varda.ben 1.5 aydir tedavi goruyorum.xanax ve cipralex bide tiklerim icin solian diye bi ilac kullaniyorum.bende artik kendimi telkin edebiliyorum.ama ilaclarin etkisi daha cok oldu bence.bence panik atak ölüm korkusu kaynakli bisey.kendinize iyi bakin

cast_away
06-01-2006, 04:09 AM
ben bır enfeksıyondan (kulak) dolayı bu hastalıga yakalandım bıraz ılgınc ama pıskıyatr oyle dedi ..malatyada yasıyorum insaat işi fılan yapıyoduk su an hıc bır ıs yapmıyorum..ara sıra cıkıp gezıyorum gece msn ydı fılan derken su an oldugu gıbı saat 3 yada 4 e kadar oturuyorum sbaah 11 de kalk uzatmayayım eger ben p.a sam bende kalp atısı degısklıgı olmuyo cok sukur ama gouste agrı ve basta agrı uyusma oluyo ..bastakı agrılar ılactan dıyo herkes paxil kullanıyorum...sadece bazende bu ara atarax gece uyku problemım yok ama stres ıcın verdı dr .ben ıyı hıssedıyorum kendımı ama basımdakı agrı hep hatırlatıyo hastalıgımı bana agrıdıkca sıkıntı oluyo benım gıbı durumda olan varmı...kalbimdesin_44@hot.. adresım...bıde dr p.a la ılgılı sıtelere gırme dıyo ben mantıklı bulmuyorum sıze sorayım dedım ...

glsh85
30-01-2006, 01:45 AM
merhaba arkadaslar bende yenı uyeoldum aranıza yenı geldım ve bende bır panık ataklıyım unı sınawına hazırlanırken ortaya cıktı cok zor gunler gecırdım ama iiyim allaha sukur!

evrim79
19-05-2006, 06:04 PM
MERHABALAR ...BENDE BİR PANİK ATAK hastası olarak sizlere şunları söyleyebilirim...
Ben 6 yıl önce yakalanmışım bu hastalığa ve ani ani gelen krizlerle doktora götürülmüş olmama rağmen hiç bir tetkik yapılmadı daha sonra evliliğim ilk haftasında kocamın bana şaka yapmak için saklanıpta yatak odasının dolabından çıkmasıyla ..... anlarsınızz işte fena halde gelen bir krizle ruhi bulanım ve şuur kaybı geçirdim. benim ki çok ağırdı..
Sonra doktor tavsiyesi altında bazı ilaçlar verildi yüksek dozajlı ama hiç bir işe yaramamış kiiiiii..... krizler ve bunalamlarım tüm korkularım sürdü doktora bu ilaçlar bana gelmiyor kendimi hiç iyi hissetmiyorum dediğim halde onlar bana (3 doktor)senin kendi bunalımın diyordu:))))
yaaaa... kendi bunalımım ilaçları kestirttim öyle bi cesret topladım ki
doktor hayır demesine karşın bunu BAŞARDIMMMMMMM!!!!
3 YILDIR TEMİZDİM..fakat 3 yıl sonra gelen ani krizlerle .......
başa döndümm vee PANİK BOZUKLUK olduğumu yeni öğrendim 2 AY OLDU ÖĞRENELİ..ANLAYACAĞINIZ 3 DOKTOR BENİ GÜZEL KOBAY OLARAK KULLANMIŞ HEPSİNİ YENİ ÖĞRENDİM SİZ OLSANIZ NE YAPARDINIZ ?BOŞU BOŞUNA GEÇEN TAM 2 YIL İLAÇ BAĞIMLISI OLMUŞTUM YEŞİL REÇETE VERİYORLARDI ÜSTÜNE BİRDE KRİZLER......
NE OLDU BİLİYORMUSUNUZ HIRSIZLA 2 DEFA KARŞILAŞTIM AMCAMIN EVİNDE VE KENDİ EVİMDE DİP DİBE DEDEMİ YENİ KAYBETTİM BABAM RUH HASTASI ANNEM ÇİLEKEŞ Bİ KADIN ZAMANINDA KOCAM AİLESİNİN SÖZÜNDEN ÇIKMAYAN Bİ ADAMDI AMA ŞİMDİ DEĞİL KAYINPEDERİM ALKOLIİK KAYINVALDEM RUH HASTASI VSSS......DAHA BİRÇOK ETKENNNN....
ve beni yanlış tedaviye sürükleyerek depresyondan panik atağa panik ataktan şuur kaybına şuur kaybından ruhi bunalımlara ve en son olarakta esası yılların hastalığı olan PANİK BOZUKLUKla karşı karşıyayım ama
KORKMUYORUMMMM BUNCA SENELERİN IZDIRABINDAN SONRA BU BANA ARTIK HİÇ GELİYOR HAA YANLIŞ ANLAMAYIN PANİK ATAĞIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAŞAYAN BİRİ OLARAK YAZIYORUM BUNLARI ANLAYACAĞINIZ BUNCA GÜÇLÜKLERİN ARDINDA BEN HALA AYAKTAYIM VE SİZDE AYAKTA OLCAKSINIZ BU HASTALIK ÖLDÜRMÜYORRR ZAMANINIZI ÇALIYOR .
LÜTFEN !!!!!
İZİN VERMEYİN BEN VERMİYORUM VE HİÇ BİR ZAMAN DA BENİ YENMESİNE İZİN VERMEDİM VERMİŞ OLSAYDIM İLAÇ BAĞIMLISI OLMUŞLUĞUMUN DÖNEMLERİNDE GİRDİĞİM HAP KRİZLERİNİ ATLATAMAZDIM .....VE TEDAVİYE EN İİ ŞEKİLDE ŞU AN YANIT VERİYORUM 2 AYDIR İLAÇ KULLANIYORUM HEPİNİZİN BİLDİKLERİ DAHA ÖNCEKİLERDE BİLDİKLERİNİZ HA DAHA ÖNCEKİ HASTALIĞINDA NE OLDUĞUNA KARAR VEREMEYEN O 3 DOKTORU SİZCE NE YAPMALIYIM ??
HİÇ BİRŞLEY YAPMIYORUM GİTTİM VE GÖRÜŞTÜM SADECE MAHSUN GÖZLERLE BAKTILAR O KADAR :)
NE YAPMALI NEMİ
SADECE BEN ÖNEMLİYİM:)VE BUNU YENECEĞİM ZATEN YENDİM ÇÜNKÜ YENMEYİ ÇOK İSTEDİM VE BAŞARDIM....
BENİM LE İRTİBAT KURMAK İSTEYEN PANİK ATAK ARKADAŞLAR
ADRESİM evrimoruc@hotmail.com (internette ilk kez adres veriyorum ne cesaret :)))ya yeninnn ben yendim yenmek isteyenlerede yardımcı olabilirim )HEPİNİZE ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM ....Tedaviyede devam ediyorum bu doktorumdan çok memnunum verdiği ilaçlarda çok iyi geldi sadece yan etkileri baya zorluyo o kadarınada şükür:)hayata gülen gözlerle bakın yenilmeyin ben 27 yaşındayım bi 27 yaşıda bu hastalıkla geçirmeyeceğim terapi gerekiyor diyorsunuz doğru ama ben kendi terapimi kendim yapıyorum:)GÖRÜŞMEK DİLEĞEİYLE....

24-05-2006, 04:14 PM
Vallahi arkadaşlar bu panik atak beni bırakmadı yada ben onu bırakamadım tam unuttum tedavi işe yaradı derken gelip yoklayıveriyor.
Sonra sil baştan ya ben bu panik atağın ne olduğunu nasıl başa çıkacağımıda biliyorum fakat öyle bi anda geliyorki artık hastalık falan zannediyorum.Bu sefer şekil değiştirdi beynimin oyunu galiba hasta mı oluyorum artık yoksa panik mi beni hasta ediyor anlamadım.Bana bir öksürük musallat oldu ki başlarda daralınca atak geçiriyorum şimdi geçecek derken neredeyse bir aydır peşimi bırakmadı.Artık ilaçlarda fayda etmiyor Böyle geçinip gidiyoruz işte.

demian
27-05-2006, 02:23 PM
slm...panik atagın öncelikle ilaç tedavisiyle ortadan kalkacagını bilmek gerekiyor ve hastalıgı kabullenmek gerekiyorki bu kurtulmak için çok önemli..yoksa tanımadgın ve bilmedigin bazı durumlarla mücadele ediyosun ki buda insanı haddinden fazla yıpratır.kendi kendine bu durumu yenecegim demek ve paniklediginiz korktugunuz durumun üzerine gitmek gerekiyor.panik krizi başladıgında olabilecek en kötü durumu aklınızda yaşayıp bir şey olmadıgını anlamk ve rahatlamak gerekiyor...saglıklı günler ve hastalıgı ciddiye almamamk onunla alay etmek gerekiyor..

28-05-2006, 08:54 PM
yakın bi arkadaşım panik atak ve araba kullanırken sakat yane ona kullandırmıyorum genelde ama bazen inadı tutuyor ben kullancam diye ve sora trafikde gelde gör halini panik atak olan kişi hele üstüne üstlük birde ilerlemiş panik ataksa çok zor ya... arkadaşım şimdi tedaviye başladı eskiye nazaran daha iyi sayılır herkese tavsiyem psikyatr & psikoloğa hangisini bilmiyom ama gidin bi dakka durmayın.

evrim79
29-05-2006, 12:01 AM
Evet arkadaşlar .....Sadece kendi başınıza kafanıza uygun ilaçlarla bu geçmez bu mücadele hepimizin mücadelesi görüyorsunuz mücadele etmeyen birileri olsaydınız burda olmazdınız .BUNU Bİ DÜŞÜNÜN ..
Bu ataklar bir gün geçecek diyeceksiniz ..BEN KORKMUYORUM ..
Bu gün pazarın ortasında geçirdim nolduuu ki... ölmedim öldürmedi işte hayattayım hayatı seviyorum yaşamı seviyorum o mu beni ben mi onu yanicem hadi bakalım ..TABİİKİ BEN YENECEĞİM..!!!!!!Benim evveliyatım 6 senelik 2 aydırda ilaç alıyorum kendinizi lütfennnnnnnnnnnnnn
salmayınnn
bu öldürmüyorrrr sadece sizi korkularınızla savaşmak için zorluyor....
BU SİZİN ZAMANINDA ÇEKTİĞİNİZ TÜM ACILARIN KARIŞIK Bİ YÜN YUMAĞI GİBİ SİZİ BAĞLAMAYA ÇALIŞMASI İİ TARAFINDAN BAKIN SİZİ KORKULARINIZLA TEK BAŞINA BIRAKIYOR İŞTE...ÖYLEYSE YENMEYE ÇALIŞIN BENDE BU ACILARI ÇEKEN BİRİ OLARAK NE ZAMAN GELİRSE GELSİN DİYORUM BİLİYORUM Kİ BENİM KORKULARIM BENİMLE SAVAŞIYOR HAHHHH O MU BEN Mİ DEĞİL O ZATEN SİZDEN BİRİ....

OKUYUNNNNNNNNNNNNNNNOKUYUNNNNNNNN
OKUUYUNNNN
OKUUUNNNN
OKUUUYUNNNN
OKUYUUUNNNN

OKUUUUYUUUNNNN YUUKAAAARRRIIIII!!!!!!!!!!!!!!1

evrim79

specific
28-07-2006, 06:57 PM
arkadaşlar yeryüzünde dertsiz insan yok ama piyangodan bu panik denilen lanet şey bize çıkmışsa bunun zorluğunu bizden başka kimse anlayamaz.Ben artık oldukca yoruldum bazen diyorum hiç sallamıycam ne yapabilecekse yapsın en kötüsü ne olabilir diye kendimi kandırıyorum ama ne yapıp edip bazen gündüz bazen gecenin 3.de yanıbaşımda beynimi kemiren korkular kaygılar hayali ağrılar beliriveriyor.Aslında herkes ne yapması gerektiğini biliyor ama kolay kolay uygulayamıyor.1 sene boyunca hiç rahatsız etmese bile aklımın bir kenarı o korkuya kaygıya ayrılmış olarak bekliyor..Kendi adıma düzgün bir iş ve bir aile sahibi olduğum zaman her şeyin biteceğini düşünüyorum..Allah yardımcımız olsun.

cast_away
29-07-2006, 06:48 PM
aksamyeli Tarih: Pts May 29, 2006 3:54 am Mesajlar: 175
Nereden: Yakınlarda Biryerde
yakın bi arkadaşım panik atak ve araba kullanırken sakat yane ona kullandırmıyorum genelde ama bazen inadı tutuyor ben kullancam diye ve sora trafikde gelde gör halini panik atak olan kişi hele üstüne üstlük birde ilerlemiş panik ataksa çok zor ya... arkadaşım şimdi tedaviye başladı eskiye nazaran daha iyi sayılır herkese tavsiyem psikyatr & psikoloğa hangisini bilmiyom ama gidin bi dakka durmayın.

((((((( slm araban olması sevındım kardes iyide ..vurgu yapmana guldum ayrıca ben vermıyorum sakat yane dıyosun ....senın uslubun dan senı cok iyi cozebılıyorum ...panık atak bırı arabayı senden daha ıyı kullanır ....bunu unutma yerı gelse rally bıle yapar kardes haberın olsun cahıl kalma ....senden kat kat daha ıyı surer ..ha ecel gelmısse zaten sen arabanı o arkadasına da versen farketmez ok ...kib hoscakal

hipostaz
04-08-2006, 10:33 AM
Selam herkese,yeni üyeyim ve panik atağım.1998 mayıs 28 den beri....yani ilk atağımı o gün sabaha karşı yoğun alkollü ve uykusuz bir gecenin sonunda yaşadım.Bildiğiniz belirtilerle: delirecek gibi olma ve nefes alamama,titreme ,terleme,benliğin ayrılması,ve gerçeklikten kopma hissi.Gerçekten derin bir ruhsal acı.Verilen hiçbir ilacı olması gereken şekilde ve sürede kullanmadım.Aralarda yokluyor.Uykusuzluk ve takıntı olarak kendini hissettiriyor.Hep teğet geçiyorum.Aslında panik atak hep o en kötüyü teğet geçmek değil midir? O en kötü hiçbir zaman gerçekleşmez ve sonunda ölmediğimiz için kendimizi artık 'düzelmiş' sayarız.Ya da sayarım.Benim panik atağım ertelenmiş ,biriktirilmiş ve bastırılmış bir hastalık haline geldi sanırım.Yeni fobiler edinmeye başladım.MR kabinine giremiyorum.Uçağa binemiyorum.Asansör endişelendiriyor.Aşık olduğumda panikliyor ve korktuğumun başıma gelmesini bizzat kendim sağlıyorum.... Olanı olduğundan daha olumsuz yorumluyorum.Reddedilmeden önce reddediyorum.Belki de sorunumun en paradoksal tarafı bunu bir 'seçim'miş gibi yaşıyorum.Panik atak benim kişiliğimin olumlu-kurucu bir parçası.Beni kuran tam da bu gerilimin kendisi.....Emin değilim çünkü hastayım. :roll:

psiko_istem
10-08-2006, 10:58 PM
bende 1.5 senedir panik atak var. ilaç kullandım hiç bir işe yaramadı sonra psikoloğum bana panik atakla nasıl yaşayacağımı daha doğrusu nasıl baş edeceğimi öğretti. gevşeme ve nefes alma egzersizleri.. evet geçme süresi uzuyor ama ilaç kullanmaktan daha iyidir diye düşünüyorum.. ama sıkıldım artık.. çünkü aşırı sinrilendiğimde yada üzüldüğümde oluyor.. korkuyorum bir gün düşüp bayılcam diye ama korkunun ecele faydası yok.. şaka bir yana geçen şiddetliydi nefes alma egzersizlerim ieş yaradı ama korktum yine.. :cry:

AYSE GÜNYÜZÜ
21-08-2006, 07:45 PM
ARKADASLAR XCAPY DIE ARKADASA KATILIORUM SON DERECE HAKLI BEN DAHA 17 YASINDAYIM AMA PANIK ATAK WAR SANIORUM HIÇ DOKTORA GITMEDIM AMA BIRASDA KENDIM YENDIM NASIL MI ARKADASIN DEDIGI GIBI PANIK ATAK GELDIGINDE ÜZERINE GIDIN KACMAYIN DISARI CIKIN GEZIN TEK KALMAYIN DALIP GITMEYIN HEP INSANLARLA ILETISIM ICINDE OLUN KENDINIZE OYALANACAK BİŞİLER BULUN BU SIKINTIYI YENEBILECEGINIZE INANIN WE SONUC BASARI EMIN OLUN ILACA FELAN GEREK YOK HERSEY SIZIN ELINIZDE:)AYAZ GÖZLÜ

beyazca
25-08-2006, 10:02 AM
:P günaydın arkadaşlar

gerçekleri biliyoruz ama o an insan sadece ölüyorum kelimesini beyninden silemeyince malesef ilaca sarılıyor. dün işten bir panikle ayrıldım. ve bütün gece kas ağrıları ve baş ağrısı ile uğraştım. sanırım ağlamak biraz rahatlatıyor. aağladım ve biraz açıldım. ama bu boyun çevremdeki ağrılar beni mahfediyor. sizce en iyi çözüm nedir.

seygi ile kalın........................

25-08-2006, 10:09 AM
Maalesef beyazca öyle oluyor...işte bunu yenmenin yolu telkin..bana doktorum kendine panik atak geleceğini hissttiğinde hep şunu söyle demişti...bu beni öldürmez...eeen fazla panik atak geçiririm bu da beni öldürmez....geçireceğim eeen fazla panik atak buda beni öldürmez...sürekli bunu tekrarlyarak kendimi telkin ettim......tabi bu tek başına çok işe yaramadı..kendine sakin sporlar seçebilirsin her sabah 45 dakika yürüyüşün çok faydasını görürsün...ben yogayla uğraşıyorum...beni iyi edende bu oldu....

durususade
25-08-2006, 10:10 AM
SPOR ve FİZİK KÜLTÜR KAREKETLERİ

beyazca
25-08-2006, 03:44 PM
arkadaşlar çalışan ve küçük bir kızı olan bir bayanım...

yapabildiğim tek spor yürüyüş benim annem ani kalp krizi sonucu ve amcam yolda yürürken kalp krizi geçirdi ve vefat etti. onun etkisinde çok kaldım yürürken bile tek korkum kalp krizi geçirip öleceğim sanıyorum ve evden dışarıya çıkamıyorum.telkinde bulunuyorum mesela dua okuyoorum ama bana okuyabilceğim ve yogo bilgileride içeren kitaplar önerirseniz sevinirim.

ayrıca sizleri çok sevdim ve sizlerle beraberolmak beni sevindiriyor.teşekkürler özellikle durususade sana..............

durususade
25-08-2006, 04:59 PM
rica ederim

beyazca zaten en ucuz ve en güzel egzersiz yürüyüş bence telaş etmene hiç gerek çünki bildiğim kadarıyla kalp krizini tetikleyen bazı değerler var bunlara dikkat edersen yürüyüşle beraber bir problem olacağını sanmam annen ve amcan yeteri kadar bilinçli olmayabilirler bu konuda ama sen değişen dünyamızda özelikle bu kadar dergi, televizyon ve kitap varken kendini bu konuda şanslı hisetmen gerekir...sana önerebileceğim kitap

Tibet'in Gençlik Pınarı 1 ve 2

dünyaca ünlü kalp doktoru Mehmet Öz'ün kitabı var bunlara uymaya çalışırsan neden sağlığın bozulsun ki sen üstüne düşeni yap gerisi Allah'tan zaten...sağlıcakla kal..

beyazca
25-08-2006, 05:13 PM
durususade son bir şey hoşçakal panik kitabını okumam faydalı olurmu özellikle telkin konusunda yada ilaca bağımlı kalmamam konusunda
ilaç kullanmıycam demiyorum ama yine de tedirginlik veriyor bana
ama neyse allaha şükür benim panikleirm uykusuz kaldığım ve çok yorgun olduğum zamanlarda ve çok uzun sürmüyor ama düzelirim değilmi

en çok da kızım için üzülüyorum çünkü bana çok ihyiyacı var ve ben onu ihmal edipte gelişimini engellerim diye üzülüyorum....

sizinde beyninizi yordum iyi akşamlar hoşça ve dostça kalın...........

durususade
25-08-2006, 05:26 PM
:))) canım benim öncelikle doktor değilim sadece benimde seninkine benzer atlattığım durumlarım oldu ama ilaçsız yendim çok şükür ...dediğin kitabı okumadım ama bence panikle ilgili kitap okumanın çok faydası olacağını sanmam ben senin yerinde olsam sanki bunları yaşamamış hayatında panik atakla karşılaşmamış gibi davranırdım ve egzersiz yapman iyi gelir ben 6 ay düzenli yaptım neredeyse hergün ve gerçekten kendimi çok iyi hisettim.

beyazca
25-08-2006, 05:31 PM
nefes ve kas egzersizlerinde çok iyi hissettiğin egzersizleri anlatırsan sevinirim
ayrıca ben işden ayrılıyorum
pazaretesi görüşmek dileğiyle
detaylı anlatırsan ççok ama çok sevinirim ayrıca senide tanımak isterim
bol gülüşlü günler dileğiyle......... :) :wink:

dost78
21-09-2006, 08:13 AM
Arkadaşlar benim ilk panik atağım işyerinde müdürümüzün geçirdiği kalp krizini ve hastanede yaşadıklarını anlatmasıyla başlamıştı,o zaman feci bir atak geçirdim,eyvah dedim işte bende gidiyorum,büyük bir kaçma dürtüsü oluştu bende,tuvalete gittim,o zamanlar panik atak diye birşeyden haberim yoktu,bu yüzden kesin sonum geldi diye düşünüyordum,büyük bir ölüm korkusu yaşadım,bu işyerinde birkaç ay zorda olsa çalıştım,en sonunda birgün yine ataklarım başladı,gittim ve istifa ettim,birkaç ay iş aradım,iyice depresyona girdim,bunlara ailemin baskısıda eklendi,en sonunda bir iş buldum,burada da zaman zaman ataklar oluyordu,en sonunda internette ararken bunun panik atak olduğunu öğrendim ve bu konuda bulduğum her yazıyı okudum,kitaplar okudum,sorunumu anladıkça ataklarımın azaldığını gördüm,daha önce hep Kalp hastası olduğumu düşünüyordum,
Şimdi eskiye göre çok şükür kendimi daha iyi hissediyorum,kişisel gelişim ve psikoloji üzerine birçok kitap okudum ve okuyorum,beslenme alışkanlıklarımı değiştirdim,eskiye göre daha sosyal bir insan oldum,hatta diyebilirim ki panik ataklardan sonra hayata daha çok bağlandım,hayatın değerini daha iyi anladım,hayatta herşeyi bir imtihan olarak görmek lazım,
Artık günümü planlıyorum,kendime hiç boş vakit bırakmıyorum,eskisi kadar TV izlemiyorum,Arkadaşlar iyileşme sürecinde okuduğum kitaplardan birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum:

1- Panik Ataklardan Kurtulmanın Yolları Shirley Swede (Muhakkak okuyun)
2- Ferrarisini Satan Bilge Robin Sharma (Muhakkak okuyun)
3- Aşkın Celladı Irvın Yalom (Yaşanmış Terapi öyküleri,çok güzel)
4-Terapide Beş Soluk İlkim ÖZ (Yaşanmış Terapi öyküleri,kendinizi bulun)
5-Korkunuzu Yenin Thom Rudledge (Muhakkak okuyun)

julie
30-05-2007, 05:29 AM
ben 4 yıldır panik atak hastasıyım,geçen ay dayanamadım doktora gittiim,panik atak o kadar ilerledi ki sesler duymaya felan başlamıştım.Doktor cipram ve stiilizan verdi,gerek olduğunda da xanax. Şimdi 1 aydır ilaçlarımı kullanıorum,sesler kayboldu,panik atakım dvm ediyo ama ilaçlar rahatlattı.Kötü bişi olmasa bile mutsuzluktan ölücek gibi hissediyodum,ilaçlar sayesinde bu hislerim de bitti,moralim iyi.Ama hala panik ataktan arabaya binemiorum,yalnız kalamıorum,kalabalık yerlerde bunalıyorum,bunları da kendime telkinle ve ilaçla atlatacağımı umuyorum..Bu hastalığı ciddiye almıyo çoğu kimse.ama yaşayan bilir.

oğuz
16-06-2007, 01:29 PM

ne diyim ki tam bir panik atak çıkmazındayım.beni ancak p a geçirmiş insanlar anlayabilir..etrafımdakiler hiçbirşeyin farkında deil..içimde ben savaşırken etrafa gayet normalmişim gibi görünüyorum..güçlüyüm profili çizmekten yoruldum..aciz olmak isteemiyorum..bunu kötü anlamda algılama ama öle yanii..ben keni kendime başarmak istiyorum kimse olmadan..p a geldiğinde beni anlamayan insanların yanımda geçer havalardandır bilmem ne demelerinden çok sıkıldımm.basite almalarındann..herşeydenn..bu durumun ciddiyetini ancak bizler anlayabiliriz.!!!!yaşamayan asla bilemzz..ölüp tekrar dirilmek gibi bişey..ya da ölümün soğuk yüzünü heran yaşamak gibi..okyanusun ortasında yüzme bilmeden çırpınmak gibii ,dibe çöken yosunlar gibii,,daha gibi gibilerii...anlatsam roman olurr kendimii..o kadar çok şey atlattım kii ama sizlerle paylaşıcamm..sadece bu aralar p a ğımı yoğun yaşadığım iin yazı yazarkende sıkılıyorum yani anlıyosunuzdurr..kendimi veremiyorum p atak heran ensemde ..beni bıraktığı anlardaa kendime bıraktığı anlarad yazıcamm sözz..sizleri seviyorumm..

paylaşım oldukçaa hayat güzeldirr....

oğuz
18-06-2007, 11:15 AM

böyle şeyler duyduğumda bana da oluyo böyle şeyler..ama merakımdan illa sorucam :!: negatif bir şey duyduğumda da keşke sormasaydım derim hep kendimee..valla ölünmüyo beee arkadaşım süründürüyoo resmen..ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN..düşündükçe aklımızda oldukça kovalıyor bizi bu yaratık ..at gitsin düşüncelerinle birliktee yokolsun..

diyene bak önce derler ben de aynıyım bende ahh ahh!!!

my_problems
09-07-2007, 01:36 PM
ne güzel aslında ah bir atabilsek içimizden ne olurdu sanki

fasto
31-07-2007, 12:46 PM
kulak iltihabı yüzünden olduğunu sandığım 2002 haziranından beri panik hastasıym. 5 yıldır sürekli değişik haller aldı bu hastalık bende. nice doktorlara gittim nice ilaclar içtim.xanax lustral citol ciprelex atarax vs vs şimdi en son risperdal ve paxil . ama maalesef her yeni ilacta 15 20 gün işte ilacımı buldum iyileştim (psikolojik) derken yine panik atak hastalığım vuku buluyor.en son 27 temmuzda krizim muazzam vurdu beni işte dedim bu sefer ölüyorum . sanırım bu hastalık hiç beni terk etmeyecek. artık caddelere cıkamaz oldum . her çıktığımda beni yolda vuracak korkusnu taşıyorum . içimde darlıkla sıkıntı ile çıkyorum .her an kalbım durack nefesim kesilcek gibi oluyorum.sürekli nette en son ilacları tkibe alıyorum . hep "işte panik atak hastalığını çözen ilaç bulundu " görmek dileği ile yaşıyorum .
arkadaşlar bu çok garip hastalık ancak hastalığı çeken bilir.
lütfen birbirimizi çıkan yeni gelişmelerle bilgilendirelim

Allah şifamızı verir inşallah.................

Avril_34
02-12-2007, 12:26 AM
Panik atak ve tedavisi ile ilgili bazi aciklamalar.

"Panik atağı nedir?

Yoğun korku ve huzursuzluk durumunun olduğu, aniden başlayıp, rahatsızlığın en geç 10 dakika içinde en üst düzeye ulaştığı ve 13 adet vücutsal ve düşüncesel belirtiden, en az 4 unun varolduğu bir kaygı nöbetidir. Bu 13 belirti şunlardan oluşmaktadır:

1- çarpıntı,kalp hızında artış,kalp seslerini duyuyor gibi hissetme

3- titreme ve ya sarsılma hissi

4- boğulma ya da nefes alamama, nefesinin yetmediği hisleri

5- tıkanma ,soluğun kesilmesi hisleri

6- göğüste ağrı veya göğüste bir rahatsızlık hissi

7- bulantı ya da karında ağrı ya da karında bir rahatsızlık hissi

8- bas dönmesi, dengesizlik , basta sersemlik hissi ,bayılma hissi ,yere düşecek gibi olma

9- çevreyi olduğundan farklı ,sanki gerçek değil gibi hissetme ya da kendini çevredekilerden ayrılmış,olağandışı ,farklı bir şekilde algılama hali

12- uyuşma, hissizlik,yanma, karıncalanma hisleri

13- üşüme, ürperme ,soğuk ya da sıcak basmaları, basından aşağı kaynar su dökülmüş veya hamama girmiş gibi olma

Arkadaslar bu belirtiler bende acıkca görülüyor..
Daha önce de bahsetmiştim toplum önünde yüksek sesle bişi okuyamıyorum,Sanırım panik ataklık söz konusu.. :?

02-12-2007, 06:11 PM
Geçmişte bende de bu tür bedensel şikayetler yoğundu.Son yıllarda ara sıra oluyor.Konuştuğum doktorlar ve okuduğum makalelerden sonra panik bozukluğunun bazı tetikleyici unsurları olduğunu öğrendim:

-Beslenme: bol karbonhidratlı gıdalar ve şişmanlık

-Alkol ve sigara: Maalesef ikisi de bende var.

-Egzersiz eksikliği: Günde en az 3-4 km yol yürümek iyi geliyor.

Karmaskeli
20-01-2008, 06:02 PM
konusmak isteyen varsa dertleşiriz surgun766@hotmail.com

onsekiz
20-01-2008, 10:00 PM
mezay kardeşim dogru söylüyorsun ben yıllardır çekiyorum burahatsızlıgı ailemden osun çevremdeki insanlar olsun kendini çok dinliyorsun diye birde insanlardan fırça yiyorsun bu söylemleri doktor bile yapıyor yapa bilecegimiz tek birşey var kendi kendimizi telkin etmeyi öğrenmek zor olsada

onsekiz
20-01-2008, 10:27 PM
arkadaşlar yalnız olmadıgını bilmek çokgüzel sonunda benide anlayan aynı rahatsızlıkları yaşayan insanlarla yazışmak yazılanı okumak beni rahatlattı hepinize teşekürler

panik_atak
31-01-2008, 05:21 PM
bende 2ay önce başladı panik atak...şiddetli bir çarpıntı 24 saat süren hiç bitmeyen...kulaklarım uğulduyor,nefes alamıyordum,ara ara göğsüme bir yumruk iniyordu işte o an "tamam şimdi ölüyorum kalp krizi bu"diye hissetmeye başladım...geceleri korkudan bu son gecem diye oğlumun yatağında uyumaya başladım...10gün den sonra baktım geçmiyor.psikolog olan akrabam bu panik atak dedi ve kabullenmedim.hemen bir kardiloga gittim...tüm kan testlerimi yaptırdım...arada ufak bir kalp sorunu çıksada bu çarpıntılara sebep olmayacağını öğrendim..2.bir kardiologla görüştüm ve ondanda aynı cevabı aldım..panik atak..............hayatımda herşey okadar yolunda ve mükemmelken ne buna sebep oldu bilemiyorum...bu aralar hayatımdan çıkmış durumda.umarım tekrar gelmez..ama zaman zaman olan birşey olduğunu biliyorum tekrarlama olasılıkları ve zaman aralıklarını sizden öğrenmek istiyorum...

aloneman86
05-04-2008, 06:38 PM
hehe bende geldim.. :D okbye bağlı panik atak hastasıyım ama hastalığımla yasamayı öğrendim artık itirim ikili gibi olduk kesinlikle hastalığımı tanıorm ve nöbet geldiğinde kendimi kontrol edebiliorm ve hiç nöbet geldiğiğinde ölecem kriz geçirecem gibi korkularım olmadı çünkü nöbet geldiğinin farkında oluordum epey azaldı ama yine ara ara gelio

ROBINHOOD
22-04-2008, 04:41 PM
yaş 34
panik atak boşanmama neden oldu ama ALLAH'A ŞÜKÜR panik atak iyileşebilen bir hastalık arkadaşlar

panikatakli
24-04-2008, 12:28 AM
Panik Atak Nedir?

Panikatak, başta "Panik Bozukluk" olmak üzere, birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda (Tiroid bezinin aşırı çalışması, kan şekeri düşüklükleri, enfeksiyon hastalıkları, kansızlık gibi...)
görülebilen; beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan; yoğun kaygı,bunaltı, korku karışımı bir nöbettir.

Bu nöbet kişiye öylesine yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaşatır ki, kötü bir şey olacağı
veya sonunun geldiğini, öleceğini hisseder. Bu korku fırtınasını yaşayan insan, doğal olarak o
ortamdan ve durumdan kaçma, uzaklaşma davranışı gösterir, bir an önce yardım alınabilecek
bir sağlık kuruluşuna müracat edilir. Çoğu kez de hastane, doktor gördüğünde kişide rahatlama
olur ve nöbet geçebilir.

Panik atağı yaşayanların bazıları, o esnada kalp krizi geçirdiklerini ve öleceklerini hissederler.
İlk defa hayatla ölüm arasındaki o ince çizgide, kendisini ölüme yakın hisseden kişi, büyük bir
korku ve dehşet yaşar. Bazısı o an kim varsa, ona vasiyetini söyler. Telaş ve kaygıyla bir an önce
acile-doktora yetişmek için etrafına yalvarır. Kimisi aklını kaçıracağını, felç geçireceğini, kontrolünü
yitireceğini, düşüp bayılacağını hisseder.

Panik atak geçtikten sonra; kişi üzerinden kamyon geçmiş gibi hisseder. Müthiş bir yorgunluk,
isteksizlik, sese, gürültüye, kalabalığa, ışığa karşı tahammülsüzlük ortaya çıkar. Yatmak, dinlenmek
en iyi bir seçim olur. Yanında güvendiği birisi olsun ama soru sormasın, fazla konuşmasın istenir.
Bunlar zaten bir "harpten çıkmış" insanı daha da yorar.

01 - PANİK ATAK TÜRLERİ

1. Beklenmedik Ataklar: Nedensiz,birden ortaya çıkan nöbetler. Panik bozuklukta bu tür ataklar vardır.
2. Duruma bağlı olanlar: Korkulan bir kedi, köpek veya başka bir nesneyle yada bir durum karşısında ortaya çıkar.
3. Durumsal yatkınlık gösterilen panik ataklar: Genellikle destekleyici bir etken vardır, ama her zaman panik oluşmaz. Örneğin araba kullanırken panik atak oluşmaktadır. Bazen araba kullandıktan sonra atak geçirmektedir...

Panik Atağın 13 bedensel bilişsel belirtisi vardır.Bunlardan 4 tanesinin olması nöbet için yeterlidir çoğunlukla 7-10 arası belirti yaşanmaktadır. Nöbet hızlı başlangıçlıdır, 10 dakikada zirveye çıkar. Bazen yarım veya bir saat sürebilir.

PANİKATAKTA GÖRÜLEN BELİRTİLER:

1. Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar...
2. Terleme(Sıcak -Soğuk boşalımlar, bazen üşüme bazen alevlerin basması hissi)
3. Titreme, sarsılma, itilme hissi
4. Boğulma ve nefes alamama hali (Boğazda düğümlenme veya bir yumru, tıkanma hissi)
5. Soluğun kesilmesi (Derin nefes alma ihtiyacı, havanın yetmemesi gibi hisler)
6. Göğüste daralma, sıkışma, ağrı duyumsama
7. Bulantı, karında ağrı, şişkinlik , gaz oluşması, geğirti.(Bazen mideden başlayıp boğaza doğru yayılan kalkışma rahatsızlık hali)
8. Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma hali
9. Derealizasyon (Gerçek dışılık duyguları panik yaşandığında olaylar bir sis perdesinin gerisinde algılanır,cisimler, küçülür her şey bulanıklaşır, ya da depersonalizasyon (Benliğinden ayrılmış olma hali; sanki bedenle ruh birbirinden ayrılıyor ve kişide kendisini hissedememe, algılayamama, kendisine yabancılaşma durumu oluşur.)
10. Panik anında kontrolünü kaybedeceği yada çıldıracağı korkusu (Kendisine, çocuklara, çevreye zarar verme korkusu)
11. O esnada "yaşamım buraya kadarmış" duygususu, ölüm korkusu
12. Ellerde, kollarda, bacaklarda, başta ve birçok yerde uyuşmalar, yanmalar, karıncalanmalar, diken diken olma halleri
13. Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

02 - PANİK ATAKLARIN GÖRÜLDÜĞÜ DURUMLAR - PSİKİYATRİK BOZUKLUKLAR

1. Panik Bozukluk:
Panik ataklar en sık ve en çok panik bozuklukta görülür. İleride panik bozukluk ayrıntılı anlatılacaktır...

2. Sosyal Fobi:
Sosyal fobik bir insanda zaman zaman panik atak yaşayabilir. Karşı cinsle konuşma durumunda kalma, bir toplulukta bulunma ve göz önünde olma, birileriyle tanışma ve göz göze gelme zorunluluğu, birilerinin önünde yazı yazma, birşeyler yiyip içme, başkalarının yanında çişini yapma durumlarında panikatak yaşanabilir. Kişinin elleri titrer,yüzü kızarabilir.Terleme ve ateş basması, şaşkınlık, konuşmada kekeleme ve şaşırmalar ortaya çıkabilir. Bu o anki zorlanma durumuna bağlı bir kaygı-panik durumudur. Diğer zamanlarda, ya da kişinin bu ortamlardan kaçındığı zamanlarda panikatakı olmaz. Oysa Panik bozuklukta her hangi bir yerde ve her hangi bir zamanda; beklenmedik bir anda panikataklar ortaya çıkabilir. Sosyal fobikler çocukluktan itibaren sessiz, utangaç, çekingendirler, okullarda parmak kaldırmazlar, tahtaya kalkmazlar, kaldırıldıklarında yüzleri kızarır, bazen konuşamazlar, başları öne eğilir ve çok sıkılırlar ve utanırlar. Pek arkadaşları olmaz.

3. Özgül Fobi:
Özgül fobide; korkulan, kaçınılan tek bir nesne yada bir durum vardır. Örneğin; kedi-köpek-böcek görülünce, yaralanınca, kan görülünce, uçağa binince panikatak yaşanır.

4. Posttravmatik Stres Bozukluğu (Travma sonrası stress bozukluğu):
Tehdit, ağır hakaret ve saldırıya maruz kalma, işkence, tecavüz olaylar, deprem ve diğer doğal afetler, savaşlar gibi herkes için ciddi tehdit ve korku oluşturan durumlarda da zaman zaman panik ataklar olabilir. Kişi yaşadığı olayları hatırlatan bir ses, görüntü veya herhangi bir uyaranla birden geçmiş acı, travmatik anlarına dönebilir. Bazen uykularından panikle uyanırlar. Kendisini hala savaşta, cephede hissedip sipere yatanlar olur. Deprem travmasına maruz kalanlar o anı aynen yaşayabilirler.

5. Akut Stres Bozukluğu:
Posttravmatik stres bozukluğundaki gibi bir olayla karşılaşılmıştır. Ancak kişinin sıkıntıları olayı izleyen bir ay içerisinde ortaya çıkar. Belirti ve şikayetler en az iki gün, en fazlada bir ay sürmelidir. Ağır bir benlik çözülmesi, karmaşa hali vardır. Duygusal tepki kaybı, uyuşukluk, dalgınlık, yabancılaşma, gerçeği algılamada bozukluk, kimlik duygusunda karmaşa ortaya çıkabilir. Bazen de panikatakta görülen çarpıntı, terleme, kızarma, yabancılaşma belirtileri görülür.

6. Genelleşmiş Anksiyete Bozukluğu:
Anksiyete; kaygı, bunaltı,sürekli sıkıntı ve stres altında olma halidir. Bütün vucudu ve zihni etkilediğinde yaygınlaşmış demektir. Yoğunluğu artığında panikatak oluşabilir. Kişinin düşünce, duygu ve davranışları tamamen kaygı ve stres altındadır. Sürekli kötü bir şeyler olacağı endişesi vardır. En aşağı altı aydır her gün kaygı yaşanmaktadır. Bir çok olay ve etkinlikler hakkında abartılı kuruntular-evhamlar dikkat çeker. Kişi huzursuzdur. Sürekli yer değiştirir. Sabırsız ve sinirlidir. Kaslarında gerginlik ve ağrılar vardır. Çabuk yorulur, dikkati dağılır. Her şeyin en kötüsünü düşünür. Sese ,gürültüye ve ışığa karşı aşırı hassastırlar. Aşırı heyecanlı ve telaşlıdırlar. Adeta diken üzerindedirler. Oturdukları koltukların uçlarına "emaneten" oturur gibiler. Erkeklerde erken boşalma ve başarısız olma korkuları vardır. Mide-barsak sisteminde gastrit-ülser sıktır. Sık sık tuvalete giderler. Aşırı terlerler. Avuç içleri hep ıslaktır. Bazıları bu kaygıyı bastırmak için alkol, kumar yada seks bağımlısı olur. Bazı hızlı çapkınlar bu kaygılı insanlardır. Bu kaygı-endişe hali yoğunlaştığında panikataklar ortaya çıkabilir. Bazen de birlikte görülebilirler.

7. Obsesif-Kompulsif Bozukluk(Takıntı-Saplantı-Titizlik Hastalığı):
Takıntılı-titiz kişilik yapılarında olan insanlarda daha çok görülen bir hastalıktır. Saçma olduğu bilinmesine rağmen tekrarlayıcı davranışlar olabilir. Örneğin kapı kilitlendiği halde defalarca kontrol edilir. Hatta yollardan işten dönülerek, bazen komşuya kontrol ettirilerek emin olunmak istenir. Ellerini bir kalıp sabunla yıkadıktan sonra hala temizlenmediğini düşünen şahıs, başına, tasdik için birini dikebilir. İçinden kutsal değerlere isyan-küfür gelen kişi, sürekli dualar okuyarak kendisini temizlemeye çalışır. Bazılarında çocuklarına-yakınlarına zarar verme korkusu ortaya çıkınca, onlarla yalnız kalmamaya çalışır. Kesici aletleri ortadan kaldırıp, hatta evden uzaklaştıranlar olur. Kimisi mikrop kapıp hasta olmaktan korkar. Bir yere dokunmaz. Ellerini sürekli temizler, eldiven kullanabilir. Peçeteyle kapıları tutabilir. Saatlerce banyoda tuvalette kalınabilir. Yanlış oldu diye defalarca ibadet edilebilir.Sa atlerce abdest alınabilir. AIDS ın gündemde olduğu günlerde, güvenliksiz seksüel ilişki kuran insanlarda AIDS takıntısıyla sürekli muayene ve tahlil yaptırmalar baş gösterir. Bu tür hastalarda da takıntılarıyla ilgili kaygı ve stres düzeyleri yükselince panik atak ortaya çıkar.

8. Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu:
Kişinin bağlı yada bağımlı olduğu bir nesneden, kişiden, yerden ayrılmak zorunda olduğu durumlarda panik atak yaşanabilir. Bağımlılık yapısı çok belirgin olan insanlar bağımlı oldukları objelerle o kadar bütünleşirler ki, ondan ayrıldıklarında yalnızlık, korku, güvensizlik, panik yaşarlar. Ebeveynlerine bağımlı olan birisi, farklı bir şehirdeki okula giderken, evlenip evden ayrılırken panik olabilir.

9. Genel Tıbbi Bir Duruma Bağlı Anksiyete Bozukluğu:
Fiziksel nedenli bir çok hastalıkta da anksiyete ve buna bağlı panikataklar görülebilir.Ciddi akciğer ve kalp hastalıklarında,şeker,Tiroid bezi hastalıkları,hormonal bozukluklar,enfeksiyon hastalıkları,kansızlık ve daha bir çok fiziksel hastalıkta anksiyete ve panikatak ortaya çıkabilir.Özellikle son yıllarda ağır gribal enfeksiyonlardan sonra panikatak ve depresyonlar ortaya çıkabilmektedir. Kan şekeri düşüklüklerinde şekeri normale çıkarabilmek için, panik de de bolca salgılanan ADRENALİN hormonu ve kortizol,büyüme hormonu salgılanır.Adrenalin Sempatik sistemi uyarır ve panikatak oluşturabilir.Özellikle paniğe yatkın kişilerde daha çabuk oluşur.Akciğeri tıkayan ve kanın oksijenlenmesini bozan hastalıklarda,bazen Astım da da anksiyete ve panik atak olabilir...Bunun için panikataklı birinin bir yada iki kez detaylı bir fiziksel muayene ve tahlil-tetkikten geçmesi gerekir.Bir şey çıkmıyorsa vakit geçirmeden psikiyatrik tedaviye başlamak gerekiyor.

10. Madde Kullanımına Bağlı Anksiyete Bozukluğu:
Özellikle alkol ve kokain,esrar;amfetamin içeren "haplar" anksiyeteye sebep olabiliyorlar.Alkol -panikatak ilişkisini detaylı ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz. Bir çok alkol bağımlısında zamanla anksiyete-panikatak gelişebiliyor. Bazen de alkol miktarı azaltılınca veya birden bırakınca-alamayınca yoğun anksiyete ortaya çıkabilir. Alkol ayrıca merkez sinir sistemini baskılayarak depresyona da yol açabilir. Panikataklıların bir kısmı sonradan alkolle "dostluğu" derinleştirir.Bir kısmı da ilk defa alkolle tanışır.Hatta yanında alkolle dolaşanlar olur...panik gelmesin diye alkollü gezinen çok panikataklı vardır...

Esrar son yıllarda gittikçe artan hızla kullanılmaktadır.Panikatağa yatkın , şüpheci-kıskanç insanlarda esrar ciddi psikiyatrik sorunlara yol açmaktadır.İlk defa esrar kullandıktan sonra panikatak yaşayan çok insan gördüm. Bazen buna sevgilisi-eşini aşırı kıskanıp,yaşamı çekilmez hale getiren hezeyanlarda eşlik edebiliyor.

Maalesef uyuşturucu tacirleri esrarı masum göstererek yaygınlaştırmaktadırlar.Bize gelen gençlerin çoğu o kadar kanıksamışlar ki, çok rahat ve övünerek ve nerdeyse bize de esrarı önerecek duruma gelmişlerdir.

Kokainde beyindeki Adrenalin,Dopamin gibi hormonları aşırı salgılatarak , depoları boşaltarak uyarı oluşturur.Anksiyete-panikatağa yol açabilir.

Esrar gibi yaygınlaşan Extazi de ciddi psikiyatrik problemlere sebep olmaktadır. Bir çok gece kulübü ve barlarda, bazı okul çevrelerinde, hatta mahallelerde "ekmek -peynir" gibi satılmaktadır. İçeriğinde uyarıcı Amfetamin türevleri vardır.Başlangıçta kokain gibi uyarıcıdır.Enerji depolarını boşaltır.vucut ısısını artırır.Çarpıntı ve ağız kuruluğu yapar. Huzursuzluk yaratabilir.Paniğe yatkın birisinde kolaylıkla paniğe çevirebilir.Bazende ciddi depresyonlara sebep olmaktadır.

11. Anksiyeteli Depresyon:
Depresyon sıklıkla aşırı sıkıntılı,huzursuz,anksiyeteli bir tablo oluşturur.Depresyonlu insanın en önemli özeliği: eskiden zevk alarak yaptığı işlerden artık zevk alamaz hale gelmesidir. Kişisel bakımını ihmal eder.Sosyal yaşamdan geri çekilir.Aşırı duygusallık ve çabuk ağlamalar,her şeyden etkilenmeler görülür.Kendine güvende azalma ve çekingenlik,etki altında kalma ortaya çıkar.Kimsenin kendisini anlamadığını,yalnız olduğunu düşünmeye başlar.Geçmişte yaptığı hataları büyüterek suçluluk duyguları geliştirir.Umutsuzluk ve karamsarlık vardır.

Dalgınlık,unutkanlık,okuduklarını anlayamama vardır.Uykuya dalamama,sık sık uyanma, sabahları ya erkenden sıkıntıyla uyanma, ya da kalkmak istememe,dinlenmemiş olarak uyanma söz konusudur.İştah azalıp,kilo verilebilir.Bazı depresyonlular sıkıntısını yiyerek gidermeye çalışır ve kilo artışı olur. Genç kızlarda kilo ve estetik takıntıları baş gösterir.Cinsel isteksizlik olur.Erkeklerde sertleşememe,bazen erken boşalmalar ortaya çıkar.Yeni birine aşık olma ve sürekli onu takıntı haline getirme hali olabilir.Aşırı sinirlilik,sabırsızlık, tahammülsüzlük ve her şeye karşı isteksizlik ortaya çıkar.Sigara ve alkol kullanımı artabilir.Kişi bir yere gitmek istemez.Canı istemez ve anlamsız gelir.Oysa panik ataklı insan dışarıda başıma bir şey gelebilir diye dışarı çıkmaktan korkar.Yada yanına birisini alarak çıkabilir.Oysa depresyonlu birisine ısrar etseniz,cazip tekliflerde sunsanız sıkılır,çıkmak istemez.Depresyonlu hasta işe gitmek istemez,sorumlulukları ağır gelir.Gençler okulda başarısız ve uyumsuz hale gelirler.Ev hanımları çocuklarına bakamaz ve onlara sert davranır hale gelir.Ciddi aile kavgaları başlar.Korku ve kaygılar,aşırı titizlik ve takıntılar baş gösterir.Yorgunluktan dolayı küçük bir iş dahi kişinin gözünde büyür ve çok çabuk yorulur.Zaman zaman "yaşamın hiçbir anlamı yok.Ölsem hem ben hem de her kes kurtulur"şeklinde düşünceler olur.Panikataklı insan ise yaşama çok bağlı ve ölümden korkmaktadır.Depresyonlu kişi için ölüm sıradan ve sıcaktır.Halbuki panikatakta ölüm soğuk ve ürkütücüdür.Cenaze arabası görülünce kişi kötü olur.Ölüm haberleri çok rahatsızlık verir.Yakınlarının cenazesine gidemeyen çok panikataklı vardır.

Depresyonda çok yoğun anksiyete-kaygı-bunaltı olduğunda, panikatak da ortaya çıkar.Panikatak daha "gürültülü" olduğundan ön plana çıkıp kişiyi ve hekimi yanıltabilir.Yukarıda sıraladığımız depresyon belirtilerinden 5-6 tanesi kişide varsa temel sorun depresyondur.

Bazen ciddi panikataklardan sonra depresyon ortaya çıkabilir.Ya da panikataklı birisi tedavi olduktan sonra depresyon geçirebilir. Bazen de depresyon tedavi edildikten sonra kişide panikatak gelişebilir.

Çoğunlukla %50-55 arası, depresyonla panikatak içi içedir.Yapılan çalışmalarda her iki hastalıktan sorumlu olan beyin bölgelerinin,yollarının ortak olduğu söylenmektedir.

12. Şizofreni ve Paronoya:
Bazı şizofrenlerde,özellikle hastalığın ilk dönemlerinde panik atak olabilir.Fakat panik Bozukluklu biri asla şizofreniye dönüşmez.Hastalarımızın en çok sordukları sorulardan biri de "Hocam ben şizofren miyim? Hastalığım şizofreniye çeviri mi?" sorusudur.Bu konuyu ayrı bir başlık altında, başka bir bölümde ayrıca inceleyeceğiz.

Şizofreni bir psikozdur.Yani düşünce alanında ciddi bozulmalar vardır.Şizofreninin değişik alt tipleri vardır. Özellikle şizofreninin ilk günlerinde; düşünce,duygu alanlarındaki karmaşalar,çelişkiler, şüpheler, gerçeklik yetisinin kaybolmaya başladığı süreçlerde , yoğun kaygı ve buna bağlı panikatak olabilir.

Bazı şizofrenlerde " bana homoseksüel gibi bakıyorlar beni öyle zannediyorlar" hezeyanıyla , korku-panik olabiliyor. Ya da aşırı takip edilme-kötülük görme hezeyanları olan şizofren hasta,aşırı kaygı-korku nöbetiyle panikatak yaşayabiliyor.Şizofrenik hasta öz bakımına dikkat etmez. Tırnakları uzar, saçı-sakalına karışabilir.Cümleler kopukluk gösterir.Dağınık ve saçma konuşmalar vardır.

Paranoyaklarda da Tek bir konuda hezeyan vardır.Kişi kendisini çok çok önemli bir zevat; Mehdi, kurtarıcı gibi görebilir.Yani büyüklük paranoyası içerisindedir. Kıskançlık,güzellik,asalet, kaşiflik gibi çok çeşitli paranoyalar vardır. Paranoyaklarda da zaman zaman panikataklar olabilir. Ama her panikataklı paranoyak değildir. Ve panik bozukluk paranoyaya,şizofreniye dönüşmez.Şizofreni ve Paranoyada çoğunlukla hastalık kabul edilmez.Hastaların yakınları kişiyi tedaviye ,zorla vs getirir.Oysa panik bozukluklu hasta her an doktora,hastaneye yakın olmak ister. Bir kısmı hastane karşısında ev tutar.Bir doktorla evli olma hayalleri kuranlar olur...

13. Hipokondriasis(Hastalık hastalığı):
Halk arasında orasını burasını dinleyen,evhamlı,sürekli doktor doktor dolaşan kişilere hastalık hastası derler.Bu kişilerde de zaman zaman panikatak görülebilir.Kişi ciddi bir fiziksel hastalığı olduğuna inanmıştır. "tonlarca" tahlil-tetkik yaptırır.Onlarca doktor ve hastane dolaşır. Fiziksel bir bozukluğu olmadığına ikna olmaz.Sağlık haberlerini sıkı takip eder.Her kesin hastalığından kendisine bir pay biçer. Verilen ilaçların prospektüsünü en ince ayrıntısına kadar okur.Bütün yan etkilerde kendisinde çıkar.Doktorları kendisini anlamamakla suçlar.Bir çoğu psikiyatra gitmez. Panik bozukluklu hastalarda ilk dönemlerinde bu hastalar gibi doktor doktor dolaşabilirler.Fakat,bir süre sonra hastalıklarının psikolojik kökenli olduğunu anlar veya ikna edilerek psikiyatriste giderler.İyi bir panik bozukluk tedavisiyle geçici"hastalık hastalığı" tablosu da ortadan kalkar.

14. Somatizasyon Bozukluğu:
Bu hastalık da fiziksel nedenlerle açıklanamayan çok sayıda bedensel yakınma vardır.Başta,sırtta,karında, göğüste, eklemlerde,kasıklarda,barsaklarda,cinsel ilişkide idrar yaparken yoğun ağrılardan yakınılabilinir. Mide -barsak sisteminde: hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, kusma,ishal görülebilir.Cinsel fonksiyonlarda bozukluk; cinsel ilgisizlik,sertleşme sorunu,erken boşalma olabilir.Kadınlarda aşırı kanamalı adet, düzensiz regl görülebilir. Boğazda düğümlenme, yutkunma güçlüğü,bir kolda veya bir bacakta güç kaybı,körlük, sağırlık, felç olma hali gibi belirti ve şikayetler olabilir.Bu hastalarda da bazen panikatak ortaya çıkabilir.Yapılan en geniş tahlillerde ve bilumum muyanelerde asla bir şey çıkmaz.Sorun psikolojik kökenlidir.Yani gerçek körlük yada sağırlık yoktur.Ama hasta öyle hisseder ve yaşar.Yapılan psikiyatrik tedaviyle kişi normale döner...

15. Yapay Bozukluk:
Fiziksel ve psikolojik belirtiler iradeli olarak, kasıtlı şekilde ortaya çıkarılır. Ya da bunlar varmış gibi "numara" yapılır .Bu kişiler hasta rolünü benimserler.Bu insanlar panikatağı da taklit edebilirler.Genellikle dikkat çekmeye çalışan Histrionik, ya da mazohistik kişilik bozukluğu olan insanlardır.Hastanelere yatmak için ilaçlar içip ishal olan, bir yerlerini kanatan, ateşini yükseltenler vardır.

16. Temaruz(Simulasyon):
Yapay bozuklukta olduğu gibi belirtiler görülür.Belirtilerin ortaya çıkarılması bir amaca hizmet eder.Örneğin,askerlikten muaf olmak, sorumluluklardan kaçmak, bir kazanç elde etmek hedeflenir..Yapay bozuklukta ise hasta rolünü benimseme esastır. Temaruzda da pek ala panikatak taklit edilip, sorumluluktan kaçma hedeflenebilir.

17. Depersonalizasyon Bozukluğu:
Şahsın kendisini algılama ve değerlendirmesinde bir yabancılık söz konusudur.Ruhu bedeninden ayrılmış gibidir.Sanki bedenine dışarıdan bakıyor gibidir. Zihinsel süreçlerde kopma, sislenme hissedilebilir.Kişi bunun farkındadır. Bu yaşantısı sosyal, mesleki faaliyetlerinde aksamalara neden olmaktadır. Yabancılaşma durumu kişide panik duygusunu ve panikatağı ortaya çıkarabilir.Panik atakda da , kriz anında depersonalizasyon olabilir.Kriz geçince o da geçer. Depersonalizasyonda ise sürekli ve yenileyici olarak yabancılaşma vardır.

PANİK ATAKLARA SEBEP OLABİLEN TIBBİ DURUMLAR

* Hipoglisemi(kan şekeri düşüklüğü)
* Feokromasitoma(Böbrek üstü bezi hastalığı, aşırı adrenalin salgısı yapar)
* Kortizol hormonu yüksekliği
* Tiroid bezinin aşırı veya yetersiz çalışması(Halk arasında guatır vs denen hastalık grubu)
* Alkol ve diazem veya bazı-epilepsi ilaçlarının birden kesilmesi durumunda yoksunluk sendromu içinde panik ataklar görülebilir
* Kafein,kokain,uyarıcı anfetamin ve benzeri doping maddeleri alımı
* Vitamin eksiklikleri,kansızlıklar
* Beyin tümörleri
* Epilepsi(sara)hastalığı
* Multipl skleroz ve bazı nörolojik hastalıklar
* Akciğer hastalıkları(Tıkayıcı kronik akciğer,akciğerde damar tıkanması)
* Bazı kalp hastalıkları
* Bazı enfeksiyon hastalıkları

03 - MİTOLOJİDE PANİK

Mitolojide tek ölümlü tanrı Pan zeus'un yolladığı uykuyu ve rüyaları getiren,ruhları yer altına,Hades'in ülkesine götüren,gezginlerin,tacirlerin ve hırsızların tanrısı,çobanların sürülerini koruyup onlara bereket veren,el hünerlerinin ve söz söyleme sanatının ustası Hermes'in nymphe penelope'den olan oğluydu.doğduğunda bedeni kıllarla kaplı,alnının üstünde 2 tane boynuzu vardı.O zaman bile penisi ereksiyon halindeymiş,Bu gülünç görüntüsünden dolayı tanrılar ona PAN ismini vermiş.

Elinde bir üzüm salkımı yada fülütü ile görülürmüş.eski yunanda kırların çobanların tanrısıymış.Ormanda geçen insanların karşısına birden geçip onlarda korkma, dehşet yaratan,kaba,çirkin ve ürkütücü cinsellik tanrısıdır.
Yunan mitolojisinde panik(panıkos)pan'dan üretilmiş bir sözcüktür.

Panın çığlığı çok korkunçmuş,bunu işiten hayvanlar çılgına döner,kurtlar,kuşlar saklanacak delik ararlarmış.sakin otlayan kuzuların,koyunların can havliyle kendilerini uçurumlara attığı olurmuş.

Pan'ın doğada başkalarının görmediği,duymadığı şeyleri algıladığı ve acıyla bağırdığına da inanılırdı.

Belkide pan,yitirdiği aşkların,ulaşamadığı sevgilerin acısıyla zaman zaman bağırıyordu.Belkide tanrılar arasında ilk ölenin kendisi olacağını bildiğinden,o denli sevdiği doğadan ayrılmanın acısıyla bağırıyordu.

04 - AGORAFOBİ VE PANİĞİN TARİHÇESİ

1421'de Robert Burton,anksiyete ataklarına eşlik eden somatik(bedensel) duyumlardan ve agora fobik kaçınma davranışından söz etmiştir.

1971'de Da Costa"irritabl kalp" sendromunu tanımlamıştır,1905'de usler göğüs ağrısı, nefes darlığı,çarpıntı ve sinirlikten yakınan hastaları tanımlamak için"kalp nevrozu" terimini kullanmıştır. Freud,1894'de Heckırer'in çalışmalarını yorumlamış ve bugünkü panik atağın karşılığı olabilecek"Anksiyete Nevrozu"kavramını ortaya atmıştır.Bu hastalığın Nevrasteniden ayrı bir özellikte olduğunu iddia etmiştir.Freudun'Anksiyete Nevrozundaki belirtilerden dokuzu panik atakta olan belirtilerdir.

1919'da Lewis 1.Dünya şavaşına katılan askerlerde görülen belirtileri"asker kalbi" olarak tanımlamıştır.kadınlarda görülen tabloya ise"efor sendromu" demiştir.1972 de aynı tabloya "nüro sirkulatuvar asteni"adı verilmiştir. 1980'de Amerikan Psikiyatri Birliği Panik Bozukluğu ayrı bir antite olarak DSM-III kitabına koymuştur.

05 - PANİK BOZUKLUĞU TOPLUMDA NE ORANDA YAYGINDIR?

Panik bozukluğu-kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülür.

Panik bozukluk tanılı hastaların%75-80'i kadındır. Aile çalışmalarında;eğitim,sosyal durumla bağlantı bulunmamıştır. Yaşam boyu yaygınlığı değişik çalışmalarda %1,5-3,5 arasında saptanmıştır.Bu oran gittikçe artmaktadır.

Değişik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan panik ataklar ve "sınırlı belirtili atakların" ise %15-20 arasında olduğu bildirilmektedir.dolayısıyla gerek panik bozukluğuna bağlı gerekse diğer pisikolojik,biyolojik nedenlere bağlı panik atakların her yüz kişiden 20-25 inde görüldüğü anlaşılmaktadır.Bu oran her 4 kişiden 1'inin panik ataklı olduğu anlamına gelmektedir.Paniğin bu kadar popüler olması bu yaygınlığı ve korkutucu belirtileri olsa gerek...

Panik hastalarının çoğunluğu psikiyatri dışı hekimlere başvurmaktadır.Görülen belirtiler otonomik ve fiziksel belirtiler olduğundan kalp hastalığı görünümü verebilmektedir.İlk başvurular bu yüzden dahili branşlar olmaktadır.

Stein1994,Chignon 1993'de yaptıkları bir araştırmada panik bozukluklu hastaların % 35'nin sık sık nefes alma ,% 15'inin baş dönmesi,%16'sının kalp şikayetleriyle başka hekimlere başvurduklarını saptamıştır. Yine göğüs ağrısı nedeniyle kalp anjiosu yapılan hastaların %20-30'unda kalp damarlarının normal çıktığı,anjiosu normal bulunan hastaların % 35-45'inin ayrıntılı muayenesinde panik bozukluğu olduğu saptanmıştır.(Mukerji,katun) bu yanlış anlayış ve yöntemin ABD'ye Yıllık maliyetinin 33 milyon dolar olduğu iddia edilmektedir.

06 - PANİK BOZUKLUKTA SOSYAL-DEMOĞRAFİK ÖZELLİKLER

* Panik Bozukluğu her yaşta başlayabilir
* En sık 20-30 yaş arasında başlar,yaş ilerledikçe başlama oranı düşer
* Etnik, kültürel farklılıklar çok önemli bulunmamıştır.
* Şehir yaşamında,kırsal bölgelere göre daha sık görülmektedir.
* Ekonomik durumla bağlantısı bulunamamıştır.
* Eğitim düzeyiyle panik bozukluğu arasında direkt bir ilişki saptanmamıştır
* Evli insanlarda,dul yada boşanmış insanlara göre daha az görülmektedir, (Bir çalışmada boşanmış yada dullarda 5 kat daha fazladır )

07 - PANİK ATAK VE PANİK BOZUKLUĞUNUN TESHİŞ KRITERLERİ NELERDİR?
PANİK ATAK TEŞHİS ÖLÇÜTLERİ (DSM_IV'e göre panik atağı tanı ölçütleri)

Not: Panik atağı kodlanabilir bir bozukluk değildir.Aşağıdaki semtomlardan dördünün (ya da daha fazlasının) birden başladığı ve on dakika içinde en yüksek düzeye ulaştığı,ayrı bir yoğun korku ya da rahatsızlık duyma döneminin olması:

1. Çarpıntı,kalp atımlarının duyumsama ya da kalp hızında artma olması
2. Terleme, titreme ya da sarsılma
3. Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
4. Soluğun kesilmesi
5. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
6. Bulantı ya da karın ağrısı
7. Baş dönmesi,sersemlik hissi,düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
8. Derealizasyon (gerçekdışılık duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma)
9. Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
10. Ölüm korkusu
11. Paresteziler (uyuşma ya da karıncalanma duyumları)
12. Üşüme,ürperme, ya da ateş basmaları

DSM-IV'e göre"Agorafobi Olmadan Panik Bozukluğu" Tanı Ölçütleri

A - Aşağıdakilerden hem(1),hem de (2) vardır:

1. Yineleyen beklenmedik Panik Atakları
2. Atakların en az birini,1 ay süreyle(ya da daha uzun bir süre)aşağıdakilerden biri(ya da daha fazlası)izler:

(a) başka atakların da olacağına ilişkin sürekli bir kaygı

(b) atağın yol:açabilecekleri ya da sonuçlarıyla(örn.kontrollunu kaybetme,kalp krizi geçirme,"çıldırma")ilgili olarak üzüntü duyma

(c) ataklarla ilişkili olarak belirgin bir davranış değişikliği gösterme

B - Ağorafobinin olması

C - Panik atakları bir maddenin(örn.kötüye kullanılabilen bir ilaç,tedavi için kullanılan bir ilaç)ya da genel tıbbi bir durumun(örn.hipertiroidizm)doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.

D - Panik Atakları,Sosyal Fobi(örn.korkulan toplumsal durumlarla karşılaşma üzerine ortaya çıkan).Özgül Fobi(örn.özgül bir fobik durumla karşılaşma),Obsesif-Kompulsif Bozukluk(örn.buluşma üzerine obsesyonu olan birinin kir ve pislikle karşılaşması),Posttravmatik Stres bozukluğu (örn.ağır bir stres etkenine eşlik eden uyaranlara tepki olarak) ya da ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu (örn.evden ya da yakın akrabalardan uzak kalmaya tepki olarak)gibi başka bir mental bozuklukla daha iyi açıklanamaz.

08 - AGORAFOBİ NEDİR?

Agorafobinin belirgin özeliği ;yalnız kalmaktan yada kaçmanın zor olabileceği ve ani bir sorun yaşanacağından yardım alınamayacağı korkusu ile kalabalık , topluma açık yerlerde bulunmaktan duyulan korkudur.işlek bir cadde , sinema , tiyatro , cami, tünel, asansör, toplu taşıma vasıtaları , büyük kapalı alış veriş merkezleri en sık kaçınılan yerler ve durumlardır.agorafobikler çoğu kez evden çıktıklarında mutlaka güvendikleri birinin kendilerine eşlik etmelerini ısrarla isterler.

Agorafobi panikle birlikte veya tek başına da olabilir. Gözlemlerimize göre çoğunlukla birlikte olmalarıdır. Çünkü panik atağı yaşayacağı korkusu kişinin düşünce ve davranışlarında ciddi kaçınma davranışlarına yol açar
AGORAFOBİ TEŞHİS ÖLÇÜTLERİ:

A. Beklenmedik bir biçimde ortaya çıkabilecek ya da durumsal olarak yatkınlık gösterilen bir Panik atağın ya da panik benzeri semptomların çıkması durumunda yardım sağlanamayabileceği ya da kaçmanın zor olabileceği (ya da sıkıntı doğurabileceği) yerlerde ya da durumlarda bulunmaktan anksiyete duyma.Agorafobik korkular arasında özel birtakım belirli durumlar vardır ki bunlar arasında tek başına evin dışında olma,kalabalık bir ortamda bulunma ya da sırada bekleme,köprü üzerinde olma ve otobüs,tren ya da otomobile geziye çıkma sayılabilir.

Not:Kaçınma,bir ya da sadece birkaç özgül durumla sınırlı ise Özgül Fobi tanısını,toplumsal durumlarla sınırlı ise Sosyal Fobinin tanısını düşününüz.

B. Bu durumlardan kaçınılır(örn.geziler kısıtlanır)ya da Panik Atağı ya da panik benzeri semptomlar olacak anksiyetesiyle ya da yoğun bir sıkıntıyla bu durumlara katlanır ya da eşlik eden birinin varlığına gereksinilir.

C. Bu anksiyete ya da fobik kaçınma,Sosyal Fobi(örn.utanacak olma korkusuyla giden toplumsal durumlarla sınırlı kaçınma),Özgül Fobi(örn.asansör gibi tek bir durumla sınırlı kaçınma),Obsesif Kompulsif Bozukluk (örn.buluşma ile ilgili obsesyonu olan birinin kir ve pislikten kaçınması),Posttravmatik Stres Bozukluğu(örn.ağır bir stres etkenine eşlik eden uyaranlardan kaçınma)ya da Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu (örn.evden ya da akrabalardan ayrılmaktan kaçınma) gibi başka bir mental bozuklukla daha iyi açıklanamaz.
09 - PANİĞİN ALTİPLERİ

Panik atak yaşayanların hepsi aynı biçimde belirti ve korku yaşamayabilirler.Araştırmalara göre paniğin alttipleri şunlardır;

- Klasik panik(solunum ve kalp sistemi belirtileriyle giden...)

- Kognitif Panik(Bilişsel belirtilerin önde olduğu)panik

- Nonkognitif Panik (Bilişsel belirtilerin olmadığı panik)

- Nokturnal panik(Uykuda gelen ve kişiyi uyandıran panikler)

- Aleksitimik panik

- Gastro- intestinal panikler(Mide,barsak sistemi belirtileriyle seyreden panik)

- Korkusuz(nonfearful)panik

Klasik Panik: Kişide önce çarpıntı,heyecan başlar göğüste sıkışma,sol kola vuran ağrı ve uyuşma görülür.Bununla birlikte hızlı soluk alıp verme ve boğazda düğümlenme başlar.O anda kalbin, solunumunun duracağı; kalp krizi geçirileceği hissi oluşur.Yakınlarından kalp krizi geçirenlerde daha sık görüldüğü gözlenmektedir.

Kognitif panik: Bilinç sistemini etkiler. Kendisini tam algılayamama,ruhun bedenden ayrılması hissi.Etrafı sisli,cisimleri uzak farklı algılama baş dönmesi,boşlukta olma hissi görülür. Ayrıca kontrolün yitirileceği elde olmadan kötü şeylerin olabileceği , aklın kaçırılabileceği bazen ölüneceğinden korkulur .

Non kognitif panik: Kognitif panikteki belirtiler görülmez .Daha çok bir fenalık , göğüste baskı , çarpıntı hissi olur.

Nokturnal panik: Uykudan ani bir çarpıntı ve korku ile uyanıldığı paniklerdir. Hemen pencere açılır ve hava alınmaya çalışılır uykuda "panikle ölürüm" diye kişinin uykusu kaçar bilinçli olarak uyumamaya çalışır. Zamanla uykusuzluğun getirdiği diğer sorunlarda ortaya çıkar.

Aleksitimik panik: Nöbet nöbet bedensel belirtilerin olduğu bir türdür.

Gastro intestinal panikler: Midede , karında başlayıp göğüse doğru dalga dalga yayılan fenalık hissidir. Boğazda düğümlenme yumru hissi oluşturur. Beraberinde bulantı , şişkinlik , gaz, ishal olabilir. Bu türünün "abdominal epilepsiyle" ayırd edilmesi önemlidir.

Korkusuz (nonfearful) panik: Panik bozukluğun teşhis kriterlerini karşılayan bir durumdur. Buradaki panik ataklarda korku, anksiyete görülmez. Bu gruptakiler nöroloji, kardioloji uzmanlarına daha çok müracat ederler.Tahlillerde ve muayanede hiç bir şey saptanmaz.

10 - PANİK ATAĞIN GELMEMESİ İÇİN GELİŞTİRİLEN DAVRANIŞLAR

Panik Bozukluklu hastaların Düşünce ve Davranış Özellikleri: Panik Bozukluğu olan hastalar,yaşadıkları panik ataklar nedeniyle zamanla yaşamlarında bazı değişiklikler yaparlar . Çok şiddetli ölüm korkusu veya kontrolünü yitirme duygusu yaşadıklarından düşünce davranışların da aşırılıklar abartılar, korkular,dikkati çeker,fakat bütün bunlar hastanın elinde ve iradesinde değildir.yapılan panik tedavisiyle bütün belirtiler ortadan kalkar...

Örnekler:"Her an bana bir şey olabilir,düşüp bayılırım"korkusuyla aşağıdaki davranışlar geliştirilir:

- Yanında su taşıma,
- Sürekli kalbini ve nabzını dinleme ve tutma,
- Tansiyon aletiyle dolaşma,sürekli tansiyonunu ölçme ve ölçtürme,
- Yakınlarının adreslerini,telefonlarını özel bir şekilde yanında taşıma,
- Panik krizi yaşanır endişesiyle cinsel ilişkiden kaçma,sportif aktiviteleri bırakma,
- Sürekli yanında birilerinin bulunmasını isteme,yalnız kalamama,sokağ çııkamama, kalabalık , kapalı yerlere girememe,toplu taşıma vasıtalarına binememe...
- Bulunduğu muhitten uzağı gidememe,
- Tatile seyahate çıkamama,
- Birçok sağlık sigortasına üye olup,kartları yanında taşıma,
- Bir yere gideceği zaman sağlık kuruluşlarının olduğu güzargahlar dan gitme,
- Sık sık,acil ünitelerine başvurup kalp grafikleri(EKG)çektirme,Check-Up,lar Yaptırma,
- Berbere diş hekimine gidememe,
- Boğazını sıkan bir şey giyememe,
- Sütyen takmaktan sıkıntı duyma,
- Kriz gelir diye sexten uzaklaşma
- Camiye gidememe,veya en arka safta namaz kılma
- Cenaze arabası,ambulans,itfaiye aracı görünce hastanelere gidince fenalaşma hissi,
- Uyanamama,uykuda panikle ölürüm diye uyumama,uykusunu kaçırma,
- Tansiyon yükselecek,kalp krizi geçirilecek veya felç kalınacak korkusu ile aşırı rejim_diyet uygulaması,
- Tv'lerdeki,basındaki intihar,cinayet,felaket haberlerinden aşırı etkilenme,onlar gibi olma korkusu,
- Otomobilde panik yaşarım korkusu ile,otomobiline binememe,otomobilini satma,
- Uçağa,vapura binememe,
- Tek başına banyo yapamama,tuvalete gidememe,kapıda birisini bekletme,
- Bayılırım.ölürüm diye aylarca banyo yapamama,
- Panik krizi geçtikten sonra,aşırı yorgunluk,keyifsizlik halinin ortaya çıkması.
- Tünellerden,köprülerden geçememe,yüksek yerlere çıkamama.
- Kendisini aşağı atma korkusu,
- Panik anında bayılırım korkusuyla organlarını ve cildini belli etmeyecek giysi giymek.
- Değerli Takı takmamak
- Panik sürecinde tuvalete gitme isteği
- Daha fazla güvenebileceği birilerinin yanına taşınma (aileden biri,doktoru ya da hastanelere yakın...)
- Kriz süresince bildiği bütün duaları okumak.uyumadan önce dua etmek.
- Birgün panikle ölebilirim diye yakınlarına ve sevdiklerine servetini dağıtma ve vasiyet yazma.
- Her gömleğinin , ceketinin cebine kriz anında kullanılmak üzere ilaç koyma.
- Issız ve şehirden uzak yerlere gidememe

11 - PANİK BOZUKLUK NEDENLERİ

1- Genetik ve ailesel nedenler.
2- Biyolojik teoriler
3- Psikodinamik teoriler
4- Gelişimsel teoriler
5- Öğrenme kuramları
6- Bilişsel modeller

1 - Genetik ve ailesel çalışmalar:
Panik bozukluğu olan hastaların birinci derecede yakınlarında panik bozukluğu ve panik atak görülme oranı %15-30 arası bulunmuştur.

Aynı yumurta ikizlerinde aynı anda panik bozukluk görülmesi %30-40 arası saptanmıştır.

Panikte klinik belirtilerin hastaların çoğunda benzerlik göstermesi genetik nedenleri düşündürmektedir.

Yapılan genetik çalışmalarda; 16g 22 kromozomunda bir genin bu konumdaki rolünden bahsedilmektedir. Fakat kesinlik için yeni araştırmalara ihtiyaç vardır.

2 - Biyolojik teoriler:
Panik atağı esnasında oluşan biyokimyasal ve fizyolojik değişikliklerden yola çıkarak; beynin hangi bölgelerinde ne türlü reaksiyonlar ortaya çıktığı araştırılmıştır.

Panik atağı olan ve olmayanlara "sodyum-laktat" enjeksiyonu yapılmıştır. Panikli insanlarda "panik atağı" ortaya çıkarken, kontrol gruplarında çıkmamıştır.Diğer yandan aşırı egzersizle artan laktat panikte artmış,oksijen tüketimi, metabolik hızı artıran kafein , yohimbin ve karbondioksitinde panik atağı ortaya çıkardığı bilinmektedir.

Karbondioksit beyinde katekolamin ve noradrenerjik siklusu artırarak paniğe neden olur. Panik esnasında aşırı noradrenalin salgısı olmakta ve otonomik belirtileri ortaya çıkarmaktadır.(çarpıntı, ağız kuruluğu vs..)

Lokus seruleus'un panikte etkisi: Beyinde 4. ventrikül tabanında gelişmiş olan çok sayıda hücreden oluşan bir alandır. Beynin bir çok bölgesiyle bağlantıları vardır. Beyindeki noradrenalinin %70 inden fazlası bu bölgeden karşılanmaktadır. Beyindeki noradrenerjik aktivite artışı, korku ve bunaltı ortaya çıkarır.

Maymunlarda yapılan çalışmalarda lokus seruleusa elektrikle uyarı verilmiş ve panik benzeri durum çıkmıştır. Hayvanlarda bu bölgenin lezyonları, çıkarılması vs. anksiyeteyi (bunaltı), tehlike ve ağrıya verilen yanıtları azaltmaktadır. Lokus seruleus aktivitesini azaltan ilaçlarda hayvanlarda korkuyu azaltmaktadır. Lezyonlarda ayrıca hayvanlar saldırgan olmakta ve yeme-içme davranışlarında artış gözlenmektedir.

Bu çalışmalar sonucunda lokus seruleusun daha ziyade "alarm sistemi "olduğu ve zararlı, hatalı uyarıları diğerlerinden ayırdığı ileri sürülmektedir.

Aşırı uyarı halinde bütün beyin fonksiyonları ve irade dışı çalışan sistemler uyarılmaktadır.

Orta derecede ise uyanıklık ve dikkatte artış olmaktadır.

Az uyarılma halinde korkusuzluk, ani impulsif davranışlar ve dikkatsizlik ortaya çıkmaktadır.

Serotonin ve panik ilişkisi:

Sinir hücreleri arasında iletişim görevi olan önemli bir "norotransmitter" dir. Serotonin seviyesindeki değişiklikler, serotonin işlev bozukluklarında paniğe yol açtığı söylenmektedir.

Beyin görüntüleme çalışmaları ve panik:

Panik oluşturan kafein, yohimbin, laktat gibi ajanlarla PET ve SPECT çalışmaları yapılmıştır. Beyin kan akımında düzensizlikler saptanmıştır. MRI da hipotalamus ve temporal bölgelerde bozukluklar saptanabilmiştir.

3 - Psikodinamik teoriler:
Alt benlikten kaynaklanan dürtülerle üst benliğin yasaklarının çatışması sonucu anksiyete ortaya çıkar. Benliğin savunma mekanizmaları bunu karşılamıyorsa panik ataklar ortaya çıkabilir. Bastırılan cinsellik, saldırganlık dürtüleri, yasak dürtülerde paniğe neden olabilir.

4 - Gelişimsel kuramlar:
John Bowlby tarafından geliştirilmiştir. Anksiyetnin belirlenmesinde içgüdüsel dürtülerinin önemini dikkat çekmiştir. Birinci içgüdü bağlılıktır. Bağlılık figürünü kaybetme tehlikesinde anksiyete ortaya çıkar. Anksiyete korkunun bir bileşimidir.

Çocuklukta aileden ayrılmanın, yetişkinde karışık anksiyete(panik)-depresyon oluşturduğuna inanmaktadır.Bowlby agorafobinin ayrılma anksiyetesi olduğunu açıklar. Bağlılık figürüne gövenle bağlanamamaktan kaynaklandığını söyler..

5-Öğrenme kuramları:
Koşullu refleks kuramına göre anksiyete; tehlikeli dış uyaranlara karşı organizmanın koşulsuz yanıtıdır. Fobiler klasik şartlanma yoluyla nötral uyarana bağlı bunaltıdadır.

6-Bilişsel modeller:

Bedende herhangi bir sebeple ortaya çıkan belirtileri (örneğin, çarpıntı, uyuşma..) kişinin gereksiz ve tehlikeli olarak algılaması ve "çarpıtıp" ciddi rahatsızlıklar olarak değerlendirmesi paniğe yol açmaktadır. Herhangi bir anksiyete durumuna eşlik edebilecek önemsiz kalp atışı, baş dönmesi, ağız kuruluğu; kişi tarafından bayılacağı, öleceği, kalbinin duracağı şeklinde yorumlanır.

Bu modelle göre; dış uyaranlardan çok düşünce, imajinasyon, bedensel belirtiler gibi içsel uyarılar panik atakları ortaya çıkarabilir. Zararlı, tehlikeli yorumlanan uyaranlardan sonra ortaya çıkan bedensel kıpırtılar, duyumlar da yanlış yorumlanır ve "kısır döngüye" girilmiş olunur. Kişi artık dikkatini sürekli bedensel duyumlarına verir ve tetikte bekler ve olumsuz düşünceleri pekişir.

12 - PANİK BOZUKLUĞA EŞLİK EDEN DİĞER PSİKİYATRİK VE BİYOLOJİK BOZUKLUKLAR:

Psikiyatrik bozukluklar:

Depresyon: Panik hastalarının %40-50 sinde depresyon'da aynı zamanda görülmektedir. Bazen paniklerden sonra, aynı anda yada depresyondan sonra panikler ortaya çıkabilir. Panik atakların hemen ardından da birkaç saat veya bir gün depresif bir görünüm ortaya çıkabilmektedir.

Agorafobi: %50-70 oranında en sık görülen eş zamanlı bozukluktur. Depam'da yapılan çalışmada panik bozukluğu olan 3000 hastamızın %65'nde agorafobi saptanmıştır.

Sosyal fobi: %10-15 oranda bulunur. Sosyal , ekonomik; yaşamsal aktivitelerden kendini geri çekme. Yeni ve yabancı insan ve durumlarla karşılaşmaktan kaçma davranışı sosyal fobik kişilerde görülür. Panikte ikincil olarak sosyal fobik özellikler görülüğü gibi, panikli insanın ayrıca bir sosyal fobisi olabilir.

Tedaviyle paniğe bağlı olanlar ortadan kalkar. Sosyal fobi için ayrıca bir tedavi gerekebilir.

Somatoform bozukluk: %6-8 arasında eşlik eder. Kadınlarda daha fazladır. Sosyo-ekonomik ve kültürel yetersizlik , ırk farkı önemlidir. Yoğun bedensel yakınmalar vardır ve hiç biri fiziksel sebebe bağlanmaz.

Hipokondriyazis: Sürekli kendini dinleme ve sağlık kitaplarını okuma,hastalıklar bulma.; doktor, doktor dolaşma; tahliller yaptırma durumudur. Panik bozuklukta %20-30 oranında eşlik eder.

Madde kullanımı: Alkol başlangıçta sıkıntı ve paniği giderdiğinden panikli insanların bir kısmı "alkolle kendi kendini tedavi" yoluna gider. Zamanla bağımlılık gelişir sürekli alkolle dolaşılır ve sabahtan içilmeye başlanır.

Alkol kullanım bozukluğu: % 20-25 arasındadır. Diğer maddeler (yeşil reçete ilaçları uyarıcı ve uyuşturucu özelliği olan maddeler vs. )%5-10 oranda değişmektedir.

Manik depresif bozukluk: Depresyon ve onun tam tersi coşma , uçuşma nöbetlerinin (mani) olduğu bu hastalığın panikle görülme oranı %10-12 arasındadır.

Kişilik bozuklukları :

- Kaçıngan
- Obsesif-kompulsif
- Pararanoid
- Borderline

Kişilik bozuklukları'da % 40oranda eşlik eder.

Genel anksiyete bozukluğu: Burada sürekli kötü bir şeyler olacağı kaygısı ve " diken üzerinde olma" hali vardır. %15- 20 oranda görülebilir.

Obsesif - kompulsif bozukluk: Takıntı ve saplantıların olduğu (temizlik kontrol , bulaşma takıntıları, tekrarlayıcı davranışlar )

PANİK BOZUKLUĞA EŞLİK EDEN BİYOLOJİK BOZUKLUKLAR

Mitral valv prolapsusu: Kalp kapakçığı sarkması olan MVP'susu panik bozukluklu hastaların yaklaşık % 40-50'sinde bulunmaktadır. MVP'susunun toplumda görülme sıklığı % 5 ve kadınlarda iki kat daha fazladır. MVP'susunun belirtileri panik bozuklukla benzerdir.sebep mi? Sonuç mu? olduğu tartışmalıdır.

- Göğüs ağrısı , çarpıntı ile acillere başvuran hastaların % 40'ında panik bozukluğu saptanmıştır.

- Göğüs ağrısı nedeniyle anjiografi yapılan hastaların % 40-60ında panik bozukluğu bulunmuştur.

- Tedavi olmayan panikli hastalarda koroner arter hastalığına bağlı ölümler üç kat daha sık görülmüştür.

Tiroid bezi anormallikler:Panik bozukluklu hastalarda tiroid fonksiyon bozuklukları daha sıktır "hipertiroidi" genel nüfusa göre yüksektir.

İrritabl kolon sendromu: Barsakların aşrı duyarlı olması hali ve barsak problemlerinin yaşanması da panik bozuklukla birlikte bulunabilmektedir. Anksiyete tedavisiyle bu hastalar düzelebilmektedir.

Akciğer hastalıkları: Müzmin tıkayıcı akciğer hastalıklarında %8-20arası panik bozukluğu bulunmaktadır.(Astım, bronşit, amfizem, allerjik akciğer hastalıkları....)

Migren: Migrenli olanların bir kısmında panik bozukluğu olabilmektedir. Baş ağrısı şikayeti olan erkek hastaların %12'sinde, kadınların ise %15inde panik bozukluğu saptanmıştır.

Epilepsi(sara nöbetleri): Temporal nöbetlerde görülen ,korku ,terör ,yabancılaşma ,farklı algılama aşırı sıkılma ve taşıkardi gibi belirtiler , panik atakta da görüldüğünden gözden kaçabilir. Ayrıca beynin sağ temporal bölümü alınan insanlarda panik benzeri belirtileri olabilmektedir. Bundan dolayı paniğin "temporalimbik" anormallik olduğu ileri sürülmektedir.

Beyin-damar hastalıkları: Beyin-damar hastalıkları panik bozuklukta diğer hastalara göre iki kat fazladır. Panikteki tansiyon yükselmelerinin buna yol açtığı söylenmektedir.

13 - PANİK BOZUKLUĞUN KARIŞTIĞI VE AYRILMASI GEREKEN DURUMLAR: (AYIRICI TANI)

1. Agorafobi
2. Madde bağımlıkları ve kötüye kullanımları.(amfetamin, kafein, alkol, diazem türü ilaçlar)
3. Hipokandriazis
4. Yaygın anksiyete bozukluğu
5. Sosyal fobi
6. Özgül fobi
7. Obsesif- kompulsif bozukluk
8. Alkol bağımlılığı
9. Organik hastalıklar (Hipertiroidizim, Hiperparatiroidizim, Hipertansiyon, Feokromasitoma (Böbreküstü bezi hastalığı), Vestibüler disfonksiyon (Kulaktaki denge fonks.boz.), Kardiak aritmiler, Konvulsif bozukluklar.(Sara nöbetleri)

14 - PANİK BOZUKLUKTA, RİSK FAKTÖRLERİ (Kimler paniğe daha yatkın?)

- Birinci derece akrabalarında panik ya da başka anksiyete bozukluğu olanlar.
- Sıkıntılı, telaşlı, aceleci, mükemmeliyetçi, insanlar.
- Düşünce ve duyguların yeterince dışarıya yansıtamayan, "içsel insanlar."
- Alkol yada başka bağımlılık yapabilen maddelere yatkınlık ve bağımlılık
- Geçmişinde panik atak diğer anksiyete bozukluklarından bir rahatsızlık ya da depresyon geçirmiş olmak.
- Sürekli baskı altında olmak, engellenmek yada kendi kendini baskılamak.
- Sosyal fobik, kaçıngan kişilik yapıları
- Sürekli "verici" davranma "iyilik meleği"gibi davranma "hayır" diyememe.
- Öfkesini, kızgınlığı dışarıya yansıtamayan insanlar
- Dürtülerini sürekli bastıran insanlar.
- Cinselliği baskılamak, cinsel tatminsizlik ve yoğun bilinç dışı aldatma dürtüleri ve gizli homoseksüel eğilimleri olanlar.
- Aşırı hırslı,sürekli başarı ile beslenen,başarısızlıklarda kendisini suçlayan yapı..

15 - NEREYE KADAR PANİK? (Paniğin seyri,gidişatı)

Panik bozukluk en çok 30'lu yaşlarda ortaya çıkar.Az sayıda çocuklukta başlar.45 yaşında başlaması olağan değildir...Gidişatı kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişide bile belirtiler değişebilir.Uzun süreli izleme çalışmalarında % 40'nın belirtilerden arındığı,yaklaşık % 50'sinin belirtilerinin çok hafiflediği ve yaşamlarını engellemediği saptanmıştır.% 10-20 arası belirtilerin iniş-çıkışlarla devam ettiği görülmüştür.

16 - PANİK BOZUKLUKTA TEDAVİ

Panik atak kesinlikle kontrol altına alınabilir.

Tedavide Temel ilkeler şunlardır :

1. Panik atakları ortadan kaldırma
2. Sürekli atak yaşayacağım diye bunaltı, kaygı yaşamayı önlemek.
3. Panik atak korkusuyla yapılmayan davranışların yapılır hale gelmesi ( tek başına yola çıkabilmek, kapalı mekanlara girebilmek, yalnız kalabilmek gibi... )
4. Panikle birlikte görülebilen diğer bedensel ve psikolojik sorunları gidermek
5. Zamanla paniği önemsemeyecek ve unutacak seviyeye gelmek
6. Panikten dolayı bozulan aile , iş-sosyal yaşamın eskisi gibi normalleşmesi.
7. Hiç bir panik belirtisi ve davranışı olmadığı halde tedaviye bir süre daha devam ettirmek.
8. Hasta-hekim arasında çok iyi bir iletişim olmalıdır.Hasta hekimine her an ulaşmalıdır. Tedavide kullanılan ana ilaçlar antidepresanlardır.Yardımcı olarak; sakinleştiriciler yatıştırıcılar, bedensel belirtileri önleyen ilaçlar kullanılır.
9. Antidepresanların bir kısmı eski kuşak ilaçlardır. (Anafranil, tofranil, ludiomil, insidon, laroxyl, tolvon... gibi ) Yeni kuşak ,ilaçlar ( efexör, seroxat, cipram, remeron, prozac, lustral, serzone, faverin, gibi.. ) Bu ilaçların içinde paniğe iyi gelen 4-5 ‘i geçmez. Hekimin yaptığı muayene ve tecrübesi sonuca en uygun ilaç seçilir.Bir ilaç her hasta da aynı sonucu vermeyebilir. İlaçların bir kısmı ( eski kuşak ) başlangıçta belirtileri arttırabilir, ağız kuruluğu, sıcaklık hissi, terleme,kiloartışı ,kabızlık,cinsel problemler yapabilir.Yeni kuşakta bulantı,titreme,cinsek problemler,kilo artışı gibi yan etkileri olabilir.Bunlar kalıcı değildir.Bir süre sonra azalabilirler. Panik bozuklukta ilaç tedavisinin en aşağı bir buçuk yıl olması gerekir.
10. Hekim önerisi dışında kesinlikle ilaç almamak gerekir.
11. Panik belirtileri düzelir düzelmez ilaçları ne azaltmak nede kesmek gerekir.Yoksa kısa sürede tekrarlar
12. Yardımcı ilaçlar yeşil reçeteye tabi olanlar ( Xanax, diazem,nervium benzeri ilaçlar.) Ve bazı kalp-tansiyon ve mide ilaçlarıdır. Bunların kısa süreli kullanılması gerekir.
13. Başka hastalıklarınız nedeniyle ilaç alacaksanız doktorunuza danışın.
14. İlaçlar zamanla iştahınızı arttırır.özellikle -tatlıya- karşı dayanılmaz istek olur. Bunun için tedbir alın bol su için, meyve ağırlıklı beslenin.
15. İlaç tedavisi dışında -bilişsel,davranışsal,terapi'nin panikte iyi sonuç verdiği bilinmektedir. Burada kişinin bedensel belirtileri algılama ve onlara " kötü anlamlar yükleme" olayı anlatılır. Düşünce , beden ve belirtilerin ilişkisi; belirtilerini - düşünceyi nasıl etkilediği konuşulur.Yani önce hastalığın nasıl oluştuğu, belirtilerinin anlamını ne olduğu ve nelere yol açamayacağı anlatılır. Daha sonra kaçınma davranışlarının nasıl yok edileceğini geçilir.Bunları mutlaka bir terapistle birlikte yürütmek gerekir. Terapiye istekli ve azimli olduktan sonra bir ayla üç ay arasında epey yol alınır.
16. Panikli olmak bir "kader" olmamalı.
17. Paniğin süresi ne kadar olursa olsun, tedavi edilebilir. Yirmi otuz yıllık panikleri Depam'da çok tedavi ettiğimiz belirtmek isterim.

PANİK ATAKTA EN ÇOK SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI :

- Panik atak kalp krizine yol açar mı ? - HAYIR
- Panik felce yol açar mı ? - HAYIR
- Panik anında ölebilir miyim? - HAYIR
- Panik anında kendimi, kontrolümü yitirir kendime ve çevreme zarar verebilir miyim ? - HAYIR
- Panik atak bayılmaya sebep olur mu ? - HAYIR
- Deliliğe yol açar mı ? - HAYIR
- Uçakta panik atak gelirse ölür müyüm ? - HAYIR
- Tedavisi var mıdır? - EVET
- İlaç beyni nasıl etkiler, düşünceyi ve davranışı nasıl değiştirir? Beyindeki " alarm" sistemindeki hassasiyeti giderir. Bozulan dengeleri düzenleyerek aşırı bedensel duyum ve belirtileri yok eder! Aklımız beynimizden uzaklaşmaya başlar ve yaşamın diğer yanlarını tekrar görmeye algılamaya başlarız. Zamanla paniği unutur hale geliriz.
- Panik Tekrarlar mı ? Biyolojik, Sosyo-kültürel-ekonomik ve psikolojik şartlar müsaitse her hastalık gibi panikte tekrarlayabilir.Fakat ciddi uzun süreli bir tedavi ile tekrar riski azalır.Ayrıca tekrarlayacaksa çok hafif tekrarlar.Kontrol edilebilir seviyede olur.Bazen doktora bile ihtiyaç duyulmaz. Tedavide paniği kontrol altına almak ve onu tanımak ne yapıp-yapamayacağını bilmek önemlidir.
- Panik şizofreniye çevirir mi? - HAYIR
- Alkol alarak paniği yenebilir miyim ? - HAYIR ( zamanla artar ve bağımlılık gelişir.)
- Kendimi dine inanca versem geçer mi ? - Paniğin inançsızlık ve ibadetsizlikle ilgisi yoktur; "inançlı" insanlarda'da panik yaşanır.
- Yanımda ilaç,adres ve telefonlar,su,bisküvi,tansiyon aleti vs.. taşıyorum. Olmayınca yola çıkamıyorum bir şey olur mu ? Bağlanma , garantiye alma ihtiyacından yola çıkıyorsunuz.Tedavi ile yavaş yavaş bu bağlanma nesnelerinden kurtulmak,özgür ve özgüvene dayalı " sahaya" çıkmanız mümkündür.
- Spor paniği arttırır mı ? - HAYIR ( faydası vardır )
- Seks yapabilir miyim ? - EVET
- Panik geldiğinde acile gideyim mi ? - HAYIR ( Daha önceki nöbetler nasıl geçtiyse bu nöbet de geçecek )
- Panik, depresyonla beraber olur mu ? - EVET
- Panik anında boğazım düğümleniyor, tıkanıyorum. Nefessiz kalıp ölebilirmiyim. - HAYIR
- İlaçla beraber alkol alınır mı? - Çoğunlukla HAYIR,fakat doktorunuza danışmakta yarar var...
- İlaçlar bağımlılık yapar mı? Hayat boyu kullanmam gerekir mi? - HAYIR
- Panikten dolayı işimi değiştirip,veya bırakayım mı? - HAYIR Kesinlikle işinizi bırakmayın ve değiştirmeyin.
- İlaçlar, yiyecekler, içecekler boğazımı tıkar mı? Boğulur muyum? - HAYIR
- Bana büyü yapılmış veya ‘cin' çarpmış olabilir mi? Paniğin bunlarla hiçbir ilişkisi yoktur kesinlikle hocalara,büyücülere,medyumlara, biyoenerjiyle uğraşanlara gitmeyin.

18 - ÖNERİLER

1- Hastalık hakkında doktorunuzdan ve yayınlardan çok iyi bilgi alın. Temel Kural:"Düşmanını Tanı"
Sana ne yapıp ne yapamayacağını bil!
2- Dahili,fiziksel muayeneler ve tahlillerde hiçbir şey yoksa;bir daha tahlil yaptırmayın ve dahili muayeneye gitmeyin.
3- Her hastanın tedavi süresi,onun kişiliğine durumuna bağlı olduğundan tedavi süresini bilin ve bu süreyi en verimli bir şekilde kullanın.
4- Yakınlarınızıda doktorla görüştürün.Hastalığın sizin elinizde ve iradenizde olmadığını öğrensinler ve size"yüklenmesinler"
5-Umudunuzu ve kendinize olan güveninizi hiçbir zaman yitirmeyin."Başaracağım,bu hastalığı yeneceğim ve yaşama sımsıkı sarılacağım. Kendime inanıyorum ve güveniyorum!" telkinini sık sık yenileyin.
6- Mümkünse her gün yarım saat yürüyüş yapın.
7- Her gün duş alın
8- Yüzme imkanınız varsa yüzün
9- Yılda iki kez tatil yapın.
10- Çözemediğiniz ve sizinle direkt ilişkisi olmayan sorunlarda üzülmeyin. "Kulak arkası edin."
11- Kahve ,koyu çay, kolalı içeceklerden uzak durun.
12- Midenizi tıka basa doldurmayın, uzun süre aç kalmayın.
13- Sizin gibi panik yaşayan insanlarla bir araya gelin.Sosyal-kültürel faaliyetlerde bulunun.
14- Panik krizini hissettiğiniz an dikkatinizi başka yere vermeye çalışın
15- Nefes egzersizleri yapın (Derin nefes alıp içinizde tutun ona kadar sayın ve ağzınızdan üfler gibi yavaş yavaş verin)
16- Her gün gevşeme ( relaksasyon ) egzersizleri yapın.Bütün vücut kaslarınızı kasıp sonra gevşetin.
17- Seks yaşamınızı canlandırın, fanteziler üretin

Bu makale www.panik-atak.com/v3 adresinden alınmıştır.

langara
01-05-2008, 02:40 AM
ben de 4. ayımı doldurdum arkadaşlar bakalım nereye kadar gelecek bu benimle ama bir kırmızı ışıkta bırakacağım panikatağı onu da bilsin.şimdilik yanımda gelsin bakalım :::)))))

da_vinci79
12-05-2008, 12:00 PM
merhaba arkadaslar bende yaklasık bir yıldır yüksek tansiyon var ünv hastanesine gittim bütün tahliller yapıldı ama bir sebeb bulunamadı,merak ediyorum yüksek tansiyonla panik atak ilşkisi var mı çünkü panik atak belirtileri var bende sürekli korku içindeyim heran bişey olcak diye ve heran tansiyonum yükselcek diye evdede yalnız kalıyorum bu korkular deli edicek beni bilgisi olan varsa sevinirim

12-05-2008, 05:58 PM
arkadaşlar bugün çok kötüyüm,ben aklımı oynatacağım ya da delireceğim.
sürekli hergün bir yerimde bir hastalık çıkarıyorum rengim çok sarı sizce kanser mi oldum?

tankard
24-05-2008, 12:26 AM
benim ataklarım anksiyete nöbeti dediğim düşünce silsilesinden pa ya kaydı ve artık sırf düşünmek-olaya yakınlaşma durumu dahi olmadan-düşünmek beni tetikliyor klasik pa dan farklı belki anksiyetenin en doruk-zirve yapmış hali.yani kavram kargaşasındayım.bende ençok o anki durumdan zavallı savunmasız bir durumda kopma,yaşanıyor.kollarım uyuşuyor ve ağlamaklı konuşuyorum-ne dediğimi ben bile anlamıyorum ve tabii ki aşırı bir korku oluyor.ama ilaç yardımı almadan bu illetten kurtulmak bir istisna bunu da bilmenizi isterim

langara
24-05-2008, 08:23 PM
arkadaşlar bugün çok kötüyüm,ben aklımı oynatacağım ya da delireceğim.
sürekli hergün bir yerimde bir hastalık çıkarıyorum rengim çok sarı sizce kanser mi oldum?korkma korkma benim de rengim çok sarı...
bende de son doktora gittikten sonra bir ateş var vücud sıcaklığım biraz yüksek bu neden kaynaklanıyor acaba..bir de bunun için mi doktora gitsem:)))bu arada kitapları alabildin mi...

serpil-atak
26-06-2008, 05:19 PM
MERHABA.BEN YENİ ÜYEYİM.BENDE PANİK ATAK HASTASIYIM.BUNUN İLK ORTAYA ÇIKTIĞI ZAMAN İKİ SENE ÖNCE BİRİNE AŞIK OLDUM AMA SEVMİYORDUM.ŞİMDİ BAŞKA BİRİ VAR HAYATIMDA AMA SOĞUK DAVRANIYORUM.YANINDA BUNALIYORUM ÇARPINTIM GELİYOR BOĞULUYORUM.SİZCE NEDEN? LÜTFEN CEVAP YAZIN.... :oops: :oops: :oops:

26-06-2008, 06:55 PM
Merhaba serpil atak hoşgeldiniz sitemize ve aramıza ....

Sitemiz kurallarını okuyun önce ..Yazılarınızın küçük harf olması gerekiyor.

Bu başlık başka birisinin başlığı aradığınız cevabı bu başlıkda bulamama ihtimaline karşılık yeni başlık açanız.Oraya daha çok cevap gelir.

Gelelim sorunuza Bunalma ve çarpıntı Panikatak belirtileridir.İlk önce Kardiyoloji'ye gidip tamamen kontrol olunuz.Kalbiniz sağlam çıkdıkdan sonra çarpıntılarınızı önemsemeyiniz.Önemsemediğiniz müddetçe çarpıntılarınız sizi rahatsız edemiyicekdir.Panikatak o kadar ilginç bir hastalıkdırki çok çeşitli belirtiler gösterebilir soğunkanlılığınızı kaybetmeyin hiç bir zaman .Siz sakin durdukça size başka yönlerini gösterecek ve size yapacak hiç bir şeyi kalmadığında sizi terkedecekdir.Doktora gittinizi farzederek bunları yazıyorum.Gitmedi iseniz Doktora gidin onun dediklerine harfiyen uyun.İlaçlarınızı düzenli kullanın.Bu hastalığın tedavisi var ve basit.

Geçmiş olsun

Sağlıcakla kalın...

mFz2e
18-07-2008, 12:47 PM
SELAM ARKADAŞLAR

BENDE PANİK ATAK HASTASIYDIM

DOKTORA GİTMEDEN YENDİĞİME İNANIYORUM

DOKTORA GİTTİM VE SEN PANİK ATAKDAN KURTULMUŞSUN DEDİ

KİMSE İNANMASINKİ PANİK ATAK ÖLDÜRMEZ

BEN ÖLDÜRMESİNİ BEKLEDİM ÖLDÜRMEDİ

KALBİM ÇARPTI ÖLDÜR DEDİM

ELİM KOLLARIM KARINCALANDI OLSUN DEDİM

KALP ATIŞLARIM AĞZIMDAN CIKACAK GİBİ OLUYORDU OLSUN

DEDİM EEE ŞU ANDA ESKİSİ GİBİ DÜZGÜN Bİ YAŞANTIM VARRR

PANİK ATAK OKB YE YOL AÇIYOR HEP KAFANDA O WAR NE ZAMAN GELECEK DİYE BEKLİYORSUNUZ BEKLEMEYİN ARKADAŞLAR İŞİNİZ GÜCÜNÜZ YOKMU

BANA ULAŞIRSANIZ SİZE MORAL VEREBİLİRİM

HATTA KURTULABİLİRSİNİZ BELKİDE

mg3ak47@hotmail.com

cosym_riri
28-08-2008, 10:15 PM
Meraba arkadaşlar ben yeni üyeyim!
Panik atak hastasıyım.3 sene önce ilk atağım geldi.Malesef 2 sene sonra teşhis konldu.3 sene boyunca o kadar çok ismini hatırlayamadığım antidepresan kullandım ki artık beynimi kullanmaktan aciz hale geldim.Notlarım berbat ötesiydi.Spora başladım ve herşey yavaş yavaş düzelmeye başladı.
Ama ara sıra bi anda konuşurken duraksıyorum ve konuşcağımı toparlayamıyorum.Acaba bu antidepresanların etkisimi?
Birde panik atak olmadan önce ben bir olay atlattım.1 gün boyunca şokta kaldım.İlk ölüm korkum o olmuştu.Acaba panik atağımı bu olay başlatmış olabilir mi?
İnsanın yanlız olmadığını bilmesi çok müthiş bir duygu.Lütfen cevaplarınızı paylaşın!!!

29-08-2008, 02:05 AM
Meraba arkadaşlar ben yeni üyeyim!
Panik atak hastasıyım.3 sene önce ilk atağım geldi.Malesef 2 sene sonra teşhis konldu.3 sene boyunca o kadar çok ismini hatırlayamadığım antidepresan kullandım ki artık beynimi kullanmaktan aciz hale geldim.Notlarım berbat ötesiydi.Spora başladım ve herşey yavaş yavaş düzelmeye başladı.
Ama ara sıra bi anda konuşurken duraksıyorum ve konuşcağımı toparlayamıyorum.Acaba bu antidepresanların etkisimi?
Birde panik atak olmadan önce ben bir olay atlattım.1 gün boyunca şokta kaldım.İlk ölüm korkum o olmuştu.Acaba panik atağımı bu olay başlatmış olabilir mi?
İnsanın yanlız olmadığını bilmesi çok müthiş bir duygu.Lütfen cevaplarınızı paylaşın!!!

Aramıza hoş geldin..

Panik atağını yaşadığın şok başlatmış olabilir tabiki..ama biz bilemeyizki.. :roll:

Benim panik atağım kendimi bildim bileli var..sebep aramıyorum.Herşeye panik yapan endişeli bir kişiliğim var.Ömür boyu da düzelmez sanırım.Onunla yaşamayı öğrendim desem yeridir..

cakahraman
29-08-2008, 02:53 AM
Bu sene tatile gidemedim resmen..Bulunduğum şehirden ayrılamıyorum.. Ölür müsün öldürür müsün :D

pozitif_f
22-10-2008, 12:44 AM
MRB.ARKADAŞLAR BENDE YENİ ÜYENİZ.AMA P.A YENİ DİİBELKİ 10 YILDIR ARA ARA AZALIP ARADA ÇOGALIUOR
AMA EN GÜZELİ İNSANIN YANLIZ ILMADIGINI BİLMESİ SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM KADER ARKADAŞLARIM
BU SAVAŞTA HEP BERABERİZ.
O BİZİ OLDÜREMEZ AMA BİZ ONÜ OLDÜREBİLİRİZ
[/i][/b]

enfo
22-10-2008, 05:59 PM
Selam Panikdaşlarım.Benim Hastalık Başlıyalı 4 Ayı Geçiyor.Ben 2-3 Günde Bir Atak Yaşıyorum Sizce Bu Normalmi.
Lütfensamimi ve dürüstçe cevap verin
Hepimize Ail Şifalar Dileğiyle

hecar
25-11-2008, 02:06 AM
4 aydır panik atak hastasıyım...en büyük derdim beni kimsenin anlamaması.deli oluyom yaa.neymiş ben kafama çok takıyomuşum elfamlıymısım bilmemne bilmemne...allah sanada versin dicen bi görcekk...yasamayan anlayamaz....

:D:D:D:D aynen öyle kardeşim

alyson
25-11-2008, 07:24 PM
arkadaşlar 1 aydan beri aurorix adında ilacı kullanıyorum devamlı sıkıntı geliyo ve aglıyorumm lütfen bana yardımcı olunn bu ilacı kullanan varmı hakkında bilginis varmı kendimi cok yanlız hissediyorum lütfen birileri bir şeyler yazsınn

gordem
09-12-2008, 04:08 PM
panika benim kadar yoğun yaşayan yok burda arkadaşlar onun için şükredin panik geldiği zaman ben ona ateş topu diordum ayaklarımdan giriyordu beynimden çıkıyordu yanıyordum alev alev yanıyor evde orda oraya koşuyordum duşa atıyorlardı annemler dahada yanıyordum işkencelerin en korkuncuna maruz kalıyordum kalp çarpıntısı falan ne ki benim yaşadıklarım acayiptiiiii

09-12-2008, 04:17 PM
panika benim kadar yoğun yaşayan yok burda arkadaşlar onun için şükredin panik geldiği zaman ben ona ateş topu diordum ayaklarımdan giriyordu beynimden çıkıyordu yanıyordum alev alev yanıyor evde orda oraya koşuyordum duşa atıyorlardı annemler dahada yanıyordum işkencelerin en korkuncuna maruz kalıyordum kalp çarpıntısı falan ne ki benim yaşadıklarım acayiptiiiii

Çok büyük geçmiş olsun, şifalar diliyorum.

Peki yaşadıklarım acayiptiii demişsin..artık yaşamıyor musun.. :roll:

kaygı
12-12-2008, 12:02 AM
7 senedir ilk iki senesi sürekli olarak sonrada senede en az 6 ay ...depresyon eşliğinde panik bozukluk ve yoğun ataklarla başladı halada ( :D ben iyileştim falan diyemem )atakların yoğunluğuna göre ilaçlar becburi hale gele biliyor
bildiğim ve yaşadığım 2 tür tedavi var biri ilaçlar (xanax rivotril ve anti depresanlar)bi diğeride bilişsel terapi.. ama unutmayım hiçbir zaman tamam bu hastalıktı ve ben iyileştim diyemezsiniz ...iyi kötü bir kronik tarafı var ama gerçek olan yaşam kalitenizi bozacak kjadarda yaşamamanız gerekiyor bu atakları...

funda26
29-01-2009, 12:41 AM
arkadaşlar bende panik atak var çok kötüyüm bunu nasıl yenebileceğim ne olur yardımcı olun :cry:

qabus
29-01-2009, 10:39 AM
arkadaşlar bende panik atak var çok kötüyüm bunu nasıl yenebileceğim ne olur yardımcı olun :cry:

funda anladığım kadarıyla daha panik atağın başındasın... eğer öyleyse çok şanslısın korkuların daha fazla ilerlemeden buna dur diyebilmen daha kolay olacaktır... benim sana tavsiyem öncelikle kafandaki yanlış kaygıları ve korkuları silmek için bi kardiyoloğa git muayene ol... göreceksin sonuçların gayet normal çıkacak ve sorununun tamamen psikolojik olduğu kanaatine varacaksın... bundan sonrada yapman gereken bir psikiyatri uzmanına muayene olman olacaktır. eğer ilaca başlarsan ilk günler biraz yan etki yaşarsın kafana takma... en az 6 ay tedavi görmek gerekiyor pa da ilaçları bir süre kullanıp artık iyiyim dediğinde tekrarlama riski var, ona zaten doktorun karar verecektir...

Hep böyle kalmayacaksın, bu günlerde geçecek eski güzel günlerine yediden döneceksin çok geçmiş olsun

qabus
29-01-2009, 10:39 AM

funda anladığım kadarıyla daha panik atağın başındasın... eğer öyleyse çok şanslısın korkuların daha fazla ilerlemeden buna dur diyebilmen daha kolay olacaktır... benim sana tavsiyem öncelikle kafandaki yanlış kaygıları ve korkuları silmek için bi kardiyoloğa git muayene ol... göreceksin sonuçların gayet normal çıkacak ve sorununun tamamen psikolojik olduğu kanaatine varacaksın... bundan sonrada yapman gereken bir psikiyatri uzmanına muayene olman olacaktır. eğer ilaca başlarsan ilk günler biraz yan etki yaşarsın kafana takma... en az 6 ay tedavi görmek gerekiyor pa da ilaçları bir süre kullanıp artık iyiyim dediğinde tekrarlama riski var, ona zaten doktorun karar verecektir...

Hep böyle kalmayacaksın, bu günlerde geçecek eski güzel günlerine yediden döneceksin çok geçmiş olsun

funda26
31-01-2009, 12:10 AM
aslında pek başında değilim biraz ilerledi baya bunalıyorum artık kurtulmak istiyorum panik atağı yenmek istiyorum ama her seferinde o beni yeniyor özgüvenimi kaybettim artık :(

ertug76
02-02-2009, 09:31 PM
Bir yanlış düzelteyim. Ailede her kalp hastası olan risk altında değildir. Doğrusu şu:
Aileden gelen kalp kökenli hastalık, erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaş öncesi ani ölümle sonuçlanmışsa gelecek nesilin sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Bu durum da ileriki nesil için % 25 oranında kalp krizi tehlikesi anlamına gelir. Ve de bayanlar östrojen korumasından dolayı çok daha az kalp krizi geçiriyor

castellini
04-02-2009, 03:23 AM
Arkadaşlar öncelikle herkese çok selam eder,Allah'tan acil şifalar dilerim.Bu forum başlığında ilaçlarla ilgili birçok şey yazılmış.Yan etkisini ileri derecede yaşayan arkadaşlar var,uzun süre kullanmasına rağmen tedavisinde ilerleme olmayan arkadaşlarda var.Size tavsiyem böyle durumlarda karşılaştığınızda vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız.Her ilaç herkese iyi gelmeyebilir,çünkü herkesin yapısı,kişiliği farklıdır.

Doktorunuz size en çok fayda sağlayan ilacı elbet ki bulacaktır.Ancak bu da biraz zaman ve tecrübe ister.
İlaçlarımız tedavi süresince bize fayda sağlar.Ancak, maalesef ki tek başına ilaçla hastalıklarımızın geçmesi daha zor olur.Bunun yanında psikoterapide tedavimizin süresini ve iyileşme şansımızı daha da arttırır.İlerde tekrar panik atağın karşımıza çıkmasını büyük ölçüde engeller.

Arkadaşlar.doktorunuza bilgi almak istediğiniz herşeyi sorun.Onlar bunun için varlar.Biz her ne kadar bu hastalık hakkında bilgi sahibi olsak da bunu iyileştiren onlardır.En sağlıklı çözümü onlar bulacaktır.Panik atak tedavisi olan bir hastalıktır.Ancak bu süreç,biraz zaman alıyor,yoruluyoruz,gel gitler yaşıyoruz,bazen moralimiz de bozuluyor.Olsun elbet geçicek.Ben buna inanıyorum.Aklımızı iyileşiceğim,tekrar sağlıklı olucağım diye kullanmaya çalışırsak.İlerde mutlaka olumlu,somut adımlar atmaya başlarız.

Konuşmak,dertleşmek isteyen arkadaşlar olursa her zaman beklerim.Tavsiyelerde bulunurum.Bana özel mesaj atarak msn adresimi verebilirim.

Herkese acil şifalar diler.Saygılarımı Sunarım...

MosT
20-08-2009, 03:25 AM
merabalr arkadaslar...
bu sorun bende de var cbır suredır... artık yazmaktan yoruldum sıtelerde bu konuyu paylasmaktan da yoruldum cunku sadece yazarak rahatlıorum ben... paylastıkça rahatlama pskolojısındeyım galıba , yada sızın yazdıklarınız okuoruhımal :)) yasıorsa okuodur buyuk ı anm atak sırasında ... su anda bunları yazmamın sebebı de bu sanırsam :) yenı bıttı bıraz gevsedım sankı su an rahatım :) bunu okuyan da rahatlasın bı an once uzmesın benı :) hadı beklıoruz tum sıte olarak eger kım su an panık atak yasıorsa hemen bu satırları aklına getrsın yada zaten suan okuyorsa atak yasıodur buyuk ıhtımal yada bıtmek uzeredır :))) ben kendı kendıme telkınler buluorum ama her seferınde bı sey frk edıorum kı beynım cok yogun bı sekılde negatıf dusunce sacıo ve bunu engellemek ıcın beynım ne dusunurse tersını dusunuorum cunku zaptetmek zor oluo bazen sozumu dınlemıo :)) 5 dk verıorum kendı kendıme gozum sattte dolanıorum evın ıcınde gecenın bı yarısı , o an yasadıklarımı sıze solemıcem herkes bılıo zaten kımseyı sıkmak ıstemıorum ... derın bı nefes alıorum su ıcıorum saatte tabı gozum 5 dk dolsun da bıtsın dıe beklıorum :))) sonra bı fener gıbı yavas yavas sonuo ışıkları , sanal dunyadan reel dunyaya donuorum ... o trıplerın hepsı gucunu yıtırıo ve ohhhhh sesı geldıkten sonra rahatlama moduna gecıorum bu da 5 6 dk alıo ıste :)) .... ama o 5 6 dk yı bı de yasayana sor tabıı :)) vcok gulumsuorum cunku onla yasamaya alısmak bence onemlı ... kaç kaç kaç nereye kadar ?? her seferınde telkınde bulunuorum kendıme "hadı bakalım en sıddetlı atagını goster " o da gosterı tabı ve beklıorum " evet su an zırvede ve zırveyı yasıorum , yavas yavas kayboluosun sayn atak " :))) belkı yazarken komık gelıo ama o an hayet cıddıyım :)) sonra etkısını yıtırıo ... panık atak yasamayan bırı okusabu herıf kırmıs kafayı der kesın :DD yanı lafın kısası bence panıkden kaçmak dııl de bıraz ustunegıtmek lazm , sonuçta hıc bırımız cam dan yapılmadık çıt dıe kırılalım !! kalp bu ıstemenle durmaz da calısmaz da !!! ee tabı o an ya durursa dıe trıplere gırıorum ben , onunda cozumu nefes antremanı... 10 sn ye nefesı tutup 2 sn de verıorum.. bunu bı kaç dakıka yapıorum ve etkısını gosterıo... cunku panık atak başlarken vucut bı sıvı salgılıo ,bu sıvı bızı trıplere sokuo ve nefesı tutunca yanı kandakı karbondıoksıt artınca etkısını yıtırıo yanı her nefes verıste rahatlamamak elde dııl :DD ... öle işte cok yazdım belkı atak yasarken aklınıza gelr bısıler rahatlarsınız :))) herkese en mutlusundan ataklar ;)

MosT
20-08-2009, 03:26 AM
merabalr arkadaslar...
bu sorun bende de var cbır suredır... artık yazmaktan yoruldum sıtelerde bu konuyu paylasmaktan da yoruldum cunku sadece yazarak rahatlıorum ben... paylastıkça rahatlama pskolojısındeyım galıba , yada sızın yazdıklarınız okuoruhımal :)) yasıorsa okuodur buyuk ı anm atak sırasında ... su anda bunları yazmamın sebebı de bu sanırsam :) yenı bıttı bıraz gevsedım sankı su an rahatım :) bunu okuyan da rahatlasın bı an once uzmesın benı :) hadı beklıoruz tum sıte olarak eger kım su an panık atak yasıorsa hemen bu satırları aklına getrsın yada zaten suan okuyorsa atak yasıodur buyuk ıhtımal yada bıtmek uzeredır :))) ben kendı kendıme telkınler buluorum ama her seferınde bı sey frk edıorum kı beynım cok yogun bı sekılde negatıf dusunce sacıo ve bunu engellemek ıcın beynım ne dusunurse tersını dusunuorum cunku zaptetmek zor oluo bazen sozumu dınlemıo :)) 5 dk verıorum kendı kendıme gozum sattte dolanıorum evın ıcınde gecenın bı yarısı , o an yasadıklarımı sıze solemıcem herkes bılıo zaten kımseyı sıkmak ıstemıorum ... derın bı nefes alıorum su ıcıorum saatte tabı gozum 5 dk dolsun da bıtsın dıe beklıorum :))) sonra bı fener gıbı yavas yavas sonuo ışıkları , sanal dunyadan reel dunyaya donuorum ... o trıplerın hepsı gucunu yıtırıo ve ohhhhh sesı geldıkten sonra rahatlama moduna gecıorum bu da 5 6 dk alıo ıste :)) .... ama o 5 6 dk yı bı de yasayana sor tabıı :)) vcok gulumsuorum cunku onla yasamaya alısmak bence onemlı ... kaç kaç kaç nereye kadar ?? her seferınde telkınde bulunuorum kendıme "hadı bakalım en sıddetlı atagını goster " o da gosterı tabı ve beklıorum " evet su an zırvede ve zırveyı yasıorum , yavas yavas kayboluosun sayn atak " :))) belkı yazarken komık gelıo ama o an hayet cıddıyım :)) sonra etkısını yıtırıo ... panık atak yasamayan bırı okusabu herıf kırmıs kafayı der kesın :DD yanı lafın kısası bence panıkden kaçmak dııl de bıraz ustunegıtmek lazm , sonuçta hıc bırımız cam dan yapılmadık çıt dıe kırılalım !! kalp bu ıstemenle durmaz da calısmaz da !!! ee tabı o an ya durursa dıe trıplere gırıorum ben , onunda cozumu nefes antremanı... 10 sn ye nefesı tutup 2 sn de verıorum.. bunu bı kaç dakıka yapıorum ve etkısını gosterıo... cunku panık atak başlarken vucut bı sıvı salgılıo ,bu sıvı bızı trıplere sokuo ve nefesı tutunca yanı kandakı karbondıoksıt artınca etkısını yıtırıo yanı her nefes verıste rahatlamamak elde dııl :DD ... öle işte cok yazdım belkı atak yasarken aklınıza gelr bısıler rahatlarsınız :))) herkese en mutlusundan ataklar ;)

MosT
20-08-2009, 03:29 AM
merabalr arkadaslar...

eskibirataturkcu
02-09-2009, 12:03 AM
merhaba akadaslar;bu hastaligi bende agir birsekilde bir donem gecirmis bir insan olarak panikatagini kontrol edemeyen arkadaslara bir nebze faydam olabilecekse ne mutlu bana bir kac animi paylasacagim.22 yasindaydim universiteydim evimin onunde arabamdan indikten sonra gaspa ugradim ellrinden silahlarini alarak 2 kisiyi vurdum.cezaevine girdim orada 2 gece hucrede yattim.cezaevinden ciktim tam final donemimdi onun stresiyle bogustum daha psikolojik destek almadan.cunku universiteyi bitirmem gerekiyordu tam az biraz kendime gelirken kalbim durdu ambulanslar hastaneler kalbime pil takildi haftalarca hastanede yattim.hastaneden bir ciktim su yasadiklarim yaninda bir hic pani atak hastaligi belasi sardi basima neler cektigimi anlatamam yasadiklarim fasa fiso kalbime birsey oldu saniyorum hastaneye gidiyorum.hicbirseyim yok 1 gittim 2 gittim 3,5,10 derken artik insanlar gulmeye basladi etrafimda arkadasim kalmadi panik atagin bana yasattigi iskenceler de gun ve gun artti artik evimde tolete gidemez oldum.en son care kalender bir dostumun tavsiyesi uzerine eczaneden saf alkol ve pamuk aldim panik atak aninda hemen pamuga alkol dokup kokluyordum birebir ise yariyor hakikaten aninda geciriyor en azinda ben de benim bunyemde bu sekilde reaksiyon veriyordu x bir kiside bilemem denemenin de bi zarari yok.ama buda benim canimi sikiyordu.bu panik atak denilen olay beyindeki noronlarin anlamsiz ve kontrol disi sinyal vermesiyle olusuyor.ben beynimi kontrol edemiyeceksem kendime deli dedirticeksem zaten oleyim dedim yasamiyim yani beynime hakim degilsem insanla hayvani ayirt eden en buyuk ozellik beyini kontrol etmek bu dusunce yapisiyla alkolu pamugu attim hadi bakalim dedim oldurebiliyorsan oldur dedim n kadar korktugum varsa ustune gittim 1 gece hemde oyle haftalarca degil inatsa inat diyerek panik atagi yendim simdi golgeme bile yaklasamiyor.arkadaslar sizlere nacizane fikrim sudur korkularinizin panik ataginizin sizi en zayif vurdugu yerlerde onun ustune gidin inanin hicbirsey yapamiyor.panik atagin diger bir ismide benim zihnimde havlayan kopektir.isallah bir nebzede olsa ufacik bir faydam dokunur.saygilarimla sevgili arkadaslar....

eskibirataturkcu
02-09-2009, 12:04 AM
merhaba akadaslar;bu hastaligi bende agir birsekilde bir donem gecirmis bir insan olarak panikatagini kontrol edemeyen arkadaslara bir nebze faydam olabilecekse ne mutlu bana bir kac animi paylasacagim.22 yasindaydim universiteydim evimin onunde arabamdan indikten sonra gaspa ugradim ellrinden silahlarini alarak 2 kisiyi vurdum.cezaevine girdim orada 2 gece hucrede yattim.cezaevinden ciktim tam final donemimdi onun stresiyle bogustum daha psikolojik destek almadan.cunku universiteyi bitirmem gerekiyordu tam az biraz kendime gelirken kalbim durdu ambulanslar hastaneler kalbime pil takildi haftalarca hastanede yattim.hastaneden bir ciktim su yasadiklarim yaninda bir hic pani atak hastaligi belasi sardi basima neler cektigimi anlatamam yasadiklarim fasa fiso kalbime birsey oldu saniyorum hastaneye gidiyorum.hicbirseyim yok 1 gittim 2 gittim 3,5,10 derken artik insanlar gulmeye basladi etrafimda arkadasim kalmadi panik atagin bana yasattigi iskenceler de gun ve gun artti artik evimde tolete gidemez oldum.en son care kalender bir dostumun tavsiyesi uzerine eczaneden saf alkol ve pamuk aldim panik atak aninda hemen pamuga alkol dokup kokluyordum birebir ise yariyor hakikaten aninda geciriyor en azinda ben de benim bunyemde bu sekilde reaksiyon veriyordu x bir kiside bilemem denemenin de bi zarari yok.ama buda benim canimi sikiyordu.bu panik atak denilen olay beyindeki noronlarin anlamsiz ve kontrol disi sinyal vermesiyle olusuyor.ben beynimi kontrol edemiyeceksem kendime deli dedirticeksem zaten oleyim dedim yasamiyim yani beynime hakim degilsem insanla hayvani ayirt eden en buyuk ozellik beyini kontrol etmek bu dusunce yapisiyla alkolu pamugu attim hadi bakalim dedim oldurebiliyorsan oldur dedim n kadar korktugum varsa ustune gittim 1 gece hemde oyle haftalarca degil inatsa inat diyerek panik atagi yendim simdi golgeme bile yaklasamiyor.arkadaslar sizlere nacizane fikrim sudur korkularinizin panik ataginizin sizi en zayif vurdugu yerlerde onun ustune gidin inanin hicbirsey yapamiyor.panik atagin diger bir ismide benim zihnimde havlayan kopektir.isallah bir nebzede olsa ufacik bir faydam dokunur.saygilarimla sevgili arkadaslar....

eskibirataturkcu
02-09-2009, 12:12 AM

eskibirataturkcu
02-09-2009, 12:15 AM